Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
RupinOffline
Temat postu: Herb Rupińskich z Rupina (Księstwo Sieluńskie)  PostWysłany: 04-09-2017 - 21:15


Dołączył: 04-09-2017
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
poszukuję pomocy w zweryfikowaniu herbu Rupińskich jaki prezentuje Tadeusz Gajl, mówi on, w swoich dziełach, że Rupińscy mogą posługiwać
się herbem własnym oraz herbem Radwan

Bardzo chciałbym zweryfikować tę informacje a szczególnie tą o herbie własnym. Interesuję mnie czy potomkowie Rupińskich z Rupina (Księstwo Sieluńskie) mogą posługiwać się tym herbem własnym.

Zainteresowałem się tym także na własną rękę, postanowiłem poszukać w "Herbarz Polski od średniowiecza do XXw." T. Gajla. Tadeusz Gajl nie zawiera tam żadnej istotnej informacji oprócz źródeł jakimi są Juliusz Ostrowski "Księga Herbowa rodów polskich" oraz Alfred Znamierowski "Herbarz Rodowy".

Juliusz Ostrowski zawiera opis herbu (pokrywający się z obrazem Gajla)
oraz informacje;
"Odmiana herbu bliżej nie znana. Z panegiryku w XVIII hr Krasińskich. Z wpisów WP Dziadulewicza."
Te informacje mi kompletnie nie pomagają, bo nie ma szans, abym dostał się do tych księgozbiorów.

Alfred Znamierowski opisuję herb Poraj oraz jego odmiany, w którym też znajdują się Rupińscy. Za to w innych źródłach nie ma o tym, by Rupińscy posługiwali się herbem Poraj.

I pytanie brzmi; Rupińscy z Rupina mogą posługiwać się wyżej wspomnianym herbem.

Serdecznie pozdrawiam, Przemysław.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Herb Rupińskich z Rupina (Księstwo Sieluńskie).  PostWysłany: 05-09-2017 - 01:40
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

Przemysławie, może tak na szybko zebrane informacje w sieci pomogą Ci choć trochę?

Dr hab. Alina Naruszewicz-Duchlińska - profesor Uniwersytetu Warmińsko –Mazurskiego tak pisze o etymologii nazwiska Rupiński: „Nazwisko Rupiński pochodzi od nazwy miejscowej Rupin, odnotowanej na terenie byłego powiatu przasnyskiego, makowskiego i kolneńskiego, zob. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. X, s. 16, http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/16 Jan Siwik ( „Encyklopedia nazwisk i przydomków szlacheckich”, Warszawa 2010, s. 630 ) odnotowuje szlacheckie rodziny noszące to nazwisko: Rupińskich herbu Poraj, 1700 r. i Rupińskich herbu Radwan, 1500 r., Rupin, powiat kolneński.

W roku 1845 we Lwowie nakładem Kajetana Jabłońskiego ukazała się publikacja Oswalda Zapszańca z Siemuszowej Pietruski pt. „Elektorów Poczet Którzy Niegdyś Głosowali Na Elektorów Jana Kazimierza r. 1648, Jana III. r. 1674, Augusta II. r. 1697 i Stanisława Augusta r. 1764, Najjaśniejszych Królów Polskich Wielkich Książąt Litewskich i t.d., i t.d., i t.d.” Na stronie 312 wymieniony jest elektor Rupiński Mateusz, który głosował na króla Jana Kazimierza [ Jan II Kazimierz Waza ] z Ziemi Różańskiej.

Ziemia Różańska [ zwana niekiedy Ziemią Makowską ] była ziemią województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi był Różan. W jej skład wchodził powiat makowski i powiat różański.
Księstwo sieluńskie lub dobra sieluńskie to kompleks dóbr ziemskich na północnym Mazowszu z centrum w Sieluniu, będących beneficjum prepozyta kapituły kościoła katedralnego w Płocku, zwanego proboszczem katedralnym. Od 1598 roku [ od XVIII wieku na stałe ] proboszczowie zaczęli posługiwać się tytułem książęcym, a same dobra zaczęto nazywać księstwem. Uzurpacja ta została zalegalizowana w czasie Sejmu Wielkiego, jednocześnie jednak proboszczowie utracili zwierzchność nad szlachtą zagrodową zamieszkującą te dobra. Po III rozbiorze Polski w 1795 roku dobra sieluńskie zostały zsekularyzowane i zajęte przez rząd pruski. W okresie Księstwa Warszawskiego stały się własnością marszałka Francji Michela Neya, po kongresie wiedeńskim zostały zajęte przez rząd Królestwa Polskiego. Prepozyci katedralni płoccy posługiwali się jednak tytułem książęcym do roku 1817. Tak więc proboszcz płocki posiadał tak zwane księstwo Sieluńskie, złożone z 3 kluczów, z których dwa leżały w ziemi Rożańskiej, a trzeci w powiecie Ostrołęckim ziemi Łomżyńskiej. Na terenie księstwa znajdowały się też wsie szlacheckie. Na prawym brzegu Narwi były to: Rupino-Stare, Rupino-Pokrzywnica [ dziś Rupin ], Gołembie, Ogonowo lub Zagnanowo [ dziś Ogony ], Grzymały-Młynarze, Ochenki-Stare, Ochenki-Nowe [ dziś Ochenki ], Modzele, Śledzie, Długołęka, Chojnowo, Koski, Rogale, Chrzczonki-Miłuny. Po lewej stronie Narwi były to: Chełsty, Nogawki-Mierzejewo, Cisk, Damięty, Korczaki-Klenczany, Grabowo, Bobino, Stroniawy, Mierzejewo, Jawory, Gierwaty-Szeligi, Gierwaty-Stare, Gierwaty-Zarzeczne, Daniłowo i Zalesie. Łącznie wsi szlacheckich było 25, zamieszkiwało je około 700 osób.

W opracowaniu Adama A. Pszczółkowskiego pt. „Szlachta Mazowiecka” w rozdziale Ziemia Różańska [ https://archive.is/FE843 ] wymieniony jest ród rycerski o nazwisku Rupiński, który jest tak opisany:
Gniazdo rodowe: Rupino;
Oboczność: ------------------------------
Przysiółki: Pokrzywnica;
Parafia: Sieluń;
Herb: Radwan;
Przezwisko: Gawron, Głuszczak, Kowalczyk.

Autor też zamieszcza Tabelę własności ziemi różańskiej w 1781 roku. W tej tabeli wymienione nazwisko Rupiński oraz w jakiej wsi posiadała ta rodzina ziemię.

Jak podaje A.A. Pszczółkowski „Dzieje poszczególnych rodów szlachty różańskiej współcześnie badają następujące osoby: (…).
Maciej Rupiński, Warszawa [ Rupiński ] mrupin@coi.waw.pl
(…)”.
Skoro jest osoba [ Maciej Rupiński ], która zajmuje się badaniem historii rodu Rupińskich z Ziemi Różańskiej to może skontaktuj się z Maciejem Rupińskim. Może on odpowie na Twoje pytania?

PS.
W roku 1878 ukazała się publikacja Władysława Smoleńskiego pt. „Mazowiecka Szlachta W Poddaństwie Proboszczów Płockich”. Książka ta wyszła w Warszawie nakładem Redakcji Ateneum. Jest to ciekawe opracowanie z wielu punktów widzenia. Wspomniane przeze mnie opracowanie, moim skromnym zdaniem, jest dla Ciepie ważną książką ponieważ znajdziesz w niej wiele wzmianek o rodzie Rupińskich z Ziemi Różańskiej oraz z tak zwanego Księstwa Sieluńskiego i nie tylko z tych ziem. Polecam Ci ową publikację z uwagi też na tło historyczne i walkę szlachty o uwolnienie się spod władzy proboszczów płockich.
Pod poniżej zamieszczonym linkiem znajdziesz elektroniczną wersję polecanej przeze mnie publikacji:
http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=6066
oraz pod linkiem:
http://rcin.org.pl/ihpan/dlibra/docmeta ... m=pubstats
Możesz przeczytać na stronie lub pobrać opracowanie na własny dysk i później się z nim zapoznać.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.975388 sekund(y)