Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 09 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
marcin.pozaucOffline
Temat postu: Nazwiska z końcówką -uć , Inflanty, Wielkie Księstwo Litewsk  PostWysłany: 30-05-2017 - 14:59
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2016
Posty: 34
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witam !

W końcu jak znalazłem drugą linię o moim nazwisku na Łotwie w polskich inflantach z którą rozdzieliłem się przed 1740 rokiem. I analizowałem historię regionu mam pytania :

-W inflantach jest wieś Pazauki ( tak się nazywała do 1795 roku) koło Krasławy skąd pochodzą osoby o nazwisku Pazauć ( tak pisani w metrykach które ostatnio znalazłem) i mieszkali tam do XX wieku.

-Moja rodzina najstarsze wzmianki ma z Sobotnik na Białorusi koło Lidy z 1743 roku jako Pazauć ( forma Pozauć pojawiła się po 1800 roku zapewne w wyniku "akania"

1) Krasława weszła we władanie Wielkiego księstwa Litewskiego od Zakonu Kawalerów Mieczowych dopiero w 1558 roku i praktycznie nieustannie trwały tam wojny ze Szwedem i Moskwą do 1660. Rzekomo w roku 1655 ludność tłumnie uciekała znad Dźwiny przed wojskami moskiewskimi w kierunku Wilna, które zresztą i tak później spalono.

Tak więc czy nazwisko mogło istnieć wcześniej przed 1558 rokiem w formie np. Pazauk i mogło zostać zrutynizowane po 1558 do formy -uć ?
Czy może jednak w takiej formie je tylko na nowo nadawano np. od miejscowości w której mieszkali jej późniejsi posiadacze ? Czy np. miejscowość mogli nazwać od nazwiska ?

Czy jednak ifnlanty, Litwa rządziły się innymi zasadami a źródło tej formy nazwiska jest jeszcze z innego miejsca ?

Miejscowość Sobotniki obfituje bardziej w nazwiska Stort, Żulp , Poźniak albo kończące się na -icz - Juchniewicz, Niechwiadowicz. I jedno moje nietypowe nazwisko Pozauć.


Wykonywałem badania DNA i wyszło mi Haplogrupa I M170 czyli typowo skandynawski genotyp. A Krasław był wikińską osadą od VII wieku do praktycznie X wieku. Więc w zasadzie przodek musiał się tam teoretycznie pojawić przed XI wiekiem.

Ogólnie więc chodzi mi o formę nazwisk z końcówkami na-uć i co mogą mieć one wspólnego z Polskimi Inflantami ( Dyneburg - Krasław nad dźwiną ) , jaki był też rejon ich występowania.

Za wszelką pomoc - dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.252026 sekund(y)