Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 08-03-2019 - 02:03
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Jarku, witaj ponownie.

Zajrzałem do aktu małżeństwa nr 3 z 1831 roku z Parafii Ewangelicko - Augsburskiej św. Trójcy w Łodzi, który znajdował się pod linkiem zamieszczonym przez Ciebie. Przedmiotowy akt spisany został w języku polskim. Krystof Kwast w chwili zawierania małżeństwa był wdowcem i liczył 64 lata. Zatem, prawdopodobnie urodził się koło roku 1767. Urodził on się „w Wsi Gallo w Wielkim Xięstwie Poznanskim” - może Galle, Gallu. Wielkie Księstwo Poznańskie [ po niemiecku Großherzogtum Posen ] powstało na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego [ 1814 – 1815 ]. Było to autonomiczne księstwo wchodzące w skład Prus. Aby zawrzeć małżeństwo w tamtym czasie przyszli małżonkowie powinni dostarczyć akt urodzenia albo tak zwany akt znania, spisany przez urzędnika. W przypadku wdowców powinni oni dostarczyć też akt zgonu zmarłego małżonka. Takie dokumenty powinny znajdować się w alegatach [ aneksy ] w parafii, w której było zawierane małżeństwo. W Archiwum Państwowym w Łodzi znajdują się Zespół nr 39/1566/0 Akta stanu cywilnego Parafii Ewangelicko -Augsburskiej św. Trójcy w Łodzi. W zespole tym pod sygnaturą 39/1566/0/-/4 znajduje się zbiór noszący tytuł Dowody do akt małżeństw. Tak więc wiemy, że w archiwum w Łodzi są alegaty do małżeństw z roku 1831 [ są też wcześniejsze i późniejsze ]. Skoro zachowały się alegaty, to może w nich będzie akt urodzenia [ tzw. akt znania ] odnoszący się do osoby o imieniu i nazwisku Krystof Kwast [ Krzysztof Kwast ]. Z informacji jakie zamieściłeś w swoim poście wynika, że nie sprawdzałeś i nie poszukiwałeś aktu urodzenia Twojego krewnego w alegatach [ aneksach ]. Skoro tego nie zrobiłeś, to nie pozostaje Ci nic innego jak zwrócić się do archiwum o odnalezienie aktu urodzenia albo tak zwanego aktu znania. Jeśli zachował się takowy dokument, to powinieneś z niego się dowiedzieć tego czego poszukujesz, to jest nazwy miejsca urodzenia, daty urodzenia, nazwy parafii itd.
https://szukajwarchiwach.pl/39/1566/0/-#tabJednostki

Wiemy, że Krzysztof Kwast urodził się we wsi Gallo [ może Galle, Gallu ], która w roku 1831 miała znajdować się w WKP. Moim skromnym zdaniem wieś, w której urodził się Krzysztof Kwast może nosić obecną nazwę Gola. Takich wsi w obecnym województwie wielkopolskim jest 4, to jest wieś:
1. Gola – wieś w woj. wielkopolskim, w pow. gostyńskim, w gminie Gostyń,
2. Gola – wieś w woj. wielkopolskim, w pow. grodziskim, w gminie Rakoniewice,
3. Gola – wieś w woj. wielkopolskim, w pow. jarocińskim, w gminie Jaraczewo,
4. Gola – wieś w woj. wielkopolskim, w pow. kępińskim, w gminie Bralin.
W roku 1846 w Lipsku nakładem Księgarni Zagranicznej ukazało się „Opisanie historyczno – statystyczne Wielkiego Księstwa Poznańskiego”, którego autorem był J.N. Bobrowicz. W tym opracowaniu nie znalazłem miejscowości o nazwie Gallo [ Galle?, Gallu? ]. Natomiast jest w nim wzmiankowana wieś o nazwie Gola [ kilka wsi ]:
1. Gola – powiat krobski, okręg gostyński,
2. Gola – powiat babimostski, okręg rakoniewiecki,
3. Gola – powiat szremski, okręg książki.
Najbardziej prawdopodobną wsią, w której mógł się urodzić Krzysztof Kwast wydaje się być wieś Gola [ nosiła ona też nazwę Gol ] w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice. Wieś ta znajduje się około 40 km od Lwówka obok, którego położona jest wieś Pawłówko z Holendrami zwanymi: Suche, Tarnowskie, Nowe, Węgierskie, Grudzińskie, Sempolskie, Wymysłowskie. Holendry Nowe to Gmina Nowych Olędrów, w której w roku 1758 mieszkał Jakub Kwast. Jest to chyba ciekawa informacja godna Twojej uwagi. Pozostałe wsie o nazwie Gola leżą znacznie dalej od Lwówka.

To tylko moja hipoteza. Możesz ją zweryfikować po odnalezieniu aktu urodzenia Krzysztofa Kwasta a akt ten może znajdować się w AP w Łodzi w alegatach, o których wspomniałem powyżej.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FleischerOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 08-03-2019 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 14-08-2007
Posty: 70
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Status: Offline
Witam,

Taka ciekawostka z mojej genealogii, ale być może się przyda.
20 września 1801 r. w parafii ewangelickiej w Ostrowie Maria Elżbieta Fleischer wychodzi za 39-letniego Jana Bogusława Questa – huzara w ostrowskim Szwadronie Huzarów księcia Eugena von Württemberga, syna Georga Questa z Wrocławia. Pruscy huzarzy stacjonowali w Ostrowie od lutego 1793 roku, tj. po drugim zaborze, w sile 264 żołnierzy. Trop wskazuje zatem na Śląsk, przynajmniej jeśli chodzi o II połowę XVIII wieku. Przy aktach urodzenia ich dzieci zazwyczaj pojawia się nazwisko Quest, ale zdarzyło się raz Quast, a nawet Kwest.

Pozdrawiam,

Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Walczak_JarosławOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 08-03-2019 - 21:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2019
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witaj Romanie,
na pewno wykorzystam przedstawione przez Ciebie tropy.
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam,
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 09-03-2019 - 01:49
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Jarku, witaj ponownie.

Znalazłem znaczącą poszlakę, która przemawia za tym, że Krzysztof Kwast mógł się urodzić we wsi o obecnej nazwie Gola, która położona jest w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Rakoniewice – pisałem o tym w poprzednim poście.

Antoni Pelczyk z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy w czasopiśmie Studia Lednickie w tomie 4 z roku 1996 opublikował artykuł noszącym tytuł „Poolęderskie budownictwo mieszkalne na obszarze równiny nowotomyskiej” [ Muzeum Pierwszych Piastów Polskich na Lednicy; Poznań – Lednica; strona 357 – 387 ]. Artykuł ten jest fragmentem szerszego opracowania – patrz strona 357, przypis z *.
Na wstępie autor pisze: „W krajobrazie osadniczym Wielkopolski szczególną odrębnością środowiska przyrodniczego oraz budownictwa wiejskiego charakteryzuje się Równina Nowotomyska potocznie zwana niecką nowotomyską. Rejon ten zamknięty mniej więcej linią: Pniewy – Lwówek – Pszczew – Trzciel – Zbąszyń – Wolsztyn – Rakoniewice, od początku XVIII wieku stał się terenem intensywnego osadnictwa olęderskiego, którego ślady uchwytne są jeszcze dzisiaj (zob. ryc. 1).”.
Rysunek 1 to mapa nosząca tytuł „Osady olęderskie powstałe niecki nowotymskiej pod koniec XVIII wieku.” [ strona 359 ]. Na mapie tej umieszczona jest wieś o nazwie Gola Ol..
Na stronie 378 i dalszych znajduje się Aneks [ Wykaz ]. Autor napisał: „Wykaz XVIII–wiecznych osad olęderskich powstałych na terenie niecki nowotomyskiej. Zestawienia dokonano na podstawie opracowanego przez W. Rusińskiego ( 1947, s. 124 – 142 ) – wykazu osad olęderskich w powiatach: kościańskim i poznańskim w granicach przed pierwszym rozbiorem.”.
W części „a. Osady olęderskie w powiecie kościańskim” pod pozycją 17. Wymieniona jest wieś Gola, która opisana jest tak:
Nazwa osady w okresie rozbiorów – Gola Olędry.
Ówczesna parafia – Gościeszyn.
Nazwa dzisiejsza – Gola.
Link do elektronicznej wersji wspomnianego artykułu:
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Stu ... 57-383.pdf

Wiemy już, że wieś Gola Olędry [ obecnie Gola ] należała do parafii Gościeszyn w przypadku osób wyznania rzymskokatolickiego [ Parafia Świętego Stanisława Biskupa w Gościeszynie, która znajduje się w archidiecezji poznańskiej, w dekanacie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn ]. W Archiwum Państwowym w Poznaniu znajdują się metryki z tej parafii od mniej więcej połowy XIX wieku. Link do informacji o metrykach:
http://poznan.ap.gov.pl/zasob-2/zasob-o ... -poznan-2/
Wieś Gola oddalona jest od Wolsztyna koło 11 km, od Gościeszyna około 12 km, od Rakoniewic około 6 km. Natomiast od Rostarzewa około 5 km [ Rostarzewo ].

Z metryki małżeństwa z roku 1831 Krzysztofa Kwasta [ ur. ok. 1767 ] wynika, ze był on protestantem ewangelicko – augsburskiem. Dzieje protestantyzmu w Rostarzewie sięgają XVI wieku. W roku 1746 właściciel dóbr roztarzewskich Maciej Skarbek Malczewski sprowadził olenderskich osadników, w większości byli to niemieccy rolnicy i rzemieślnicy. Tym sposobem w okolicy Rostarzewa powstało kilka wsi olęderskich: Stodolsko, Barłożnia, Głodno, Gola. Osadnicy niemieccy w przewarzającej większości byli protestantami. Należelii oni początkowo do dwóch parafii protestanckich w Wolsztynie i Rakoniewicach. Później w Rostarzewie powstała szkoła i kaplica protestancka. Rostarzewski nauczyciel, zwany kantorem, zgodnie z prawem miał prowadzić każdej niedzieli wspólne modlitwy połączone z odczytaniem kazania, a komunii, chrztów i ślubów miał udzielać duchowny z najbliższej parafii. W Rostarzewie nie przestrzegano wspomnianych zasad i zatrudniano tam emerytowanych pastorów z Prus. W roku 1786 powstała nowa parafia ewangelicka [ luterańska ] w Rostarzewie w skład, której weszły między innymi wsie olenderskie: Stodolsko, Barłożnia, Głodno, Gola [ za Olgierd Kiec: Z dziejów ewangelickiej parafii w Rostarzewie w XIX i XX wieku; Studia Zachodnie nr 18; Uniwersytet Zielonogórski; Zielona Góra 2016 ].
Link do wymienionego artykułu:
http://zbc.uz.zgora.pl/repozytorium//Co ... ziejow.pdf
Proponuję Ci zapoznanie się ze wspomnianym artykułem Olgierda Kieca – sporo ciekawej wiedzy.

W Archiwum Państwowym w Poznaniu przechowywane są metryki z ewangelickich parafii, w tym i z parafii Wolsztyn [ 1643-1716, 1719-1790, 1818-1854, 1865 ], Rakoniewice [ 1662-1766, 1818-1854, 1859 ] – są skany metryk [ należy najechać kursorem na daty zapisane kolorem czerwonym i kliknąć ]. Link do wykazu:
http://poznan.ap.gov.pl/zasob-2/zasob-o ... -poznan-2/
albo
Rakoniewice link:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3843/0/s ... bJednostki
Wolsztyn link:
https://szukajwarchiwach.pl/53/3873/0/s ... bJednostki

Czy Krzysztof Kwast [ jego rodzice ] pochodzi ze wsi Gola tego nie wiem – weryfikację pozostawiam Tobie.

Proponuję też przeczytanie książki Władysława Rusińskiego: Osady tzw. "Olędrów" w dawnym województwie poznańskim; Polska Akademia Umiejętności; Kraków 1947. Jest to tak zwany biały kruk i trzeba się naszukać w bibliotekach aby go znaleźć.

==============================================

Rozważania o pochodzeniu nazwy wsi Gola.

W mojej ocenie nazwa wsi Gola mogła powstać na dwa różne sposoby:
1. od staropolskiego wyrazu pospolitego gola, goła, goł w znaczeniu obszar bezleśny, pozbawiony roślinności, ubogi w roślinność, niczym nie osłonięty, goły – gołe pole,
2. od nazwy osobowej Gola albo Goła. Miano Gola [ Goła ] to derywat fleksyjny. Gola, Goła wydaje się być mianem:
• z tak zwaną zmianą paradygmatu [ dodane -a ]. Już w okresie staropolskim był: Dyla od Dyl, Krokosza od Krokosz, Rozuma od Rozum, Stracha od Strach. Poprzez dodanie głoski -a uzyskiwano oddalenie nazwy osobowej od motywującego ją wyrazu pospolitego. W takim razie mógł być Gola [ Goła ] od Gol, Goł. Gol [ Goł ], Gola [ Goła ] wydaje się być przezwiskiem?
• mianem dopełniaczowym z pochodzenia, określającym pochodzenie od ojca [ patronimiczne nazwisko ], a więc mógł być Krzysztof od Gola [ Goła ] i Jędrzej [ czyj? ] Gola [ Goła ]. Inaczej mówiąc ojciec to Gol [ Goł ] a jego syn to Gola [ Goła ]. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nazwa osobowa Gola powstała pod wpływem niemieckim od polskiego nazwiska Goła. Współcześnie w Polsce występuje nazwisko Goła, Golla.
Tak więc wieś o nazwie Gola może brać swoją nazwę od imienia Gol [ Goł ] – wieś czyja? Gola albo od apelatywu gola [ goła ] w znaczeniu wcześniej opisanym.

Tu ciekawostka w metryce małżeństwa Krzysztofa Kwasta widnieje zapis mówiący, że urodził on się we wsi „Gallo albo Galle lub Gallu” w Wielkim Księstwie Poznańskim około roku 1767. Zatem, nazwa miejscowości urodzenia Krzysztofa Kwasta mogła być wypowiedziana a następnie zapisana z pod wpływem języka niemieckiego [ podwojenie głoski „l” jest dość częstym zjawiskiem w pisowni niemieckiej ]. A to sugeruje, iż może chodzić o wieś o nazwie Gola, o której pisałem wcześniej.

To też moje robocze hipotezy.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rlaczekOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 09-03-2019 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 28-05-2017
Posty: 92

Status: Offline
Jesli chodzi o rodzine Kwast to wydaje sie, ze ich pierwszym miejscem zamieszkania na terenach polskich byly okolice miejscowosci Grądy (obecnie powiat koninski, woj poznanskie).

Ps.Nie wiem na ile to moze byc pomocne ale wg badan genetycznych wykonanych w Ancestry dla moje corki wynika, ze niemieccy przodkowie pochodzili z okolic Drezna i Chemnitz.

Pozdrawiam,
Rafal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Walczak_JarosławOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Kwast.  PostWysłany: 10-03-2019 - 23:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2019
Posty: 24
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Romanie,
przeczytałem polecane przez Ciebie artykuły Antoniego Pelczaka oraz Olgierda Kieca. Bardzo ciekawe w kontekście moich poszukiwań, szczególnie jeśli się potwierdzi hipoteza odnośnie wsi Gola - moim zdaniem przedstawione przez Ciebie okoliczności znacząco ją uprawdopodabniają. Kluczowa w najbliższym czasie będzie weryfikacja miejsca urodzenia Krzysztofa Kwasta. Liczę że na podstawie aneksów do metryk ślubu z parafii św. Trójcy będzie to możliwe. W najbliższym czasie wybieram się do AP w Łodzi.
Dziękuję i pozdrawiam,
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakub_zetOffline
Temat postu: Zabłotni  PostWysłany: 11-03-2019 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2013
Posty: 43

Status: Offline
Witam,

szukam wszelkich źródeł, informacji, pochodzenia itp. dla nazwiska Zabłotni

Pozdrawiam Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_MierzejekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-03-2019 - 19:59
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2018
Posty: 891

Status: Offline
Witam. Bardzo proszę o informację o nazwiskach
Drach
Mrugacz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-03-2019 - 21:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Witam
Szukam Bukarów, podobno w Polsce zjawili się w XVII wieku, pisali się z Juńczy, z ziemi czerskiej zawędrowali na Ukrainę (Żytomierz, Kijów) ale też na lubelszczyznę (Zamość, Bychawa) legenda głosi, że w XI wieku tak nazywał się jakiś wódz Maurów. Podobno dużo ich było we Francji, tam nazwisko było pisane Beau-Coeur
Coś w tym jest, bo jak wpisać nazwisko na facebook, to pojawiają się "ciemne" twarze o muzułmańskich konotacjach. Chciałabym zweryfikować te legendy, bo prababcia moich dzieci miała takie nazwisko.
z góry dziękuję
Basia Sikorska

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2019 - 00:13
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2694

Status: Offline
Moim zdaniem jest to ukraińska wersja imienia męskiego Abu-Bakar, znanego w całej przestrzeni arabskiej z racji wagi tego imienia, albo apelatywu "bukar".

Tradycyjnie imiona z przedrostkiem Abu są zastrzeżone dla potomków prawdziwych lub domniemanych kilkudziesięciu (nie pamiętam ilu dokładnie, a późno jest i nie chce mi się sprawdzać) nauczycieli i opiekunów Mahometa od jego dzieciństwa, początki tworzenia zrębów religii, aż po triumfalny powrót do Medyny. Najbliższym tłumaczeniem przedrostka będzie "dostojny ojczulek", albo eufemistycznie rozumiane "dostojny wujaszek". Bakar to młody dopiero co stawiający pierwsze kroki wielbłądzik. Imię Bakar = wielbłądzik oznacza męską czystość i bycie prawiczkiem. Tatar czy potomek Tatarów noszący nazwisko Bukar raczej zdawał sobie sprawę, że jakakolwiek jego wizyta na terenach arabskich już z racji samego nazwiska będzie mu w związku z nim otwierała szeroko wiele drzwi. Chyba że nie miał tatarskich korzeni...

...bowiem na kresach bukar to oracz, który potrafił orać w trzy konie trójskibowym pługiem, który tak się właśnie nazywał!!!

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Bukar.  PostWysłany: 12-03-2019 - 02:42
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
sbasiacz napisał:
Witam
Szukam Bukarów, podobno w Polsce zjawili się w XVII wieku, pisali się z Juńczy, z ziemi czerskiej zawędrowali na Ukrainę (Żytomierz, Kijów) ale też na lubelszczyznę (Zamość, Bychawa) legenda głosi, że w XI wieku tak nazywał się jakiś wódz Maurów. Podobno dużo ich było we Francji, tam nazwisko było pisane Beau-Coeur
Coś w tym jest, bo jak wpisać nazwisko na facebook, to pojawiają się "ciemne" twarze o muzułmańskich konotacjach. Chciałabym zweryfikować te legendy, bo prababcia moich dzieci miała takie nazwisko.
z góry dziękuję
Basia Sikorska

Witam,

masz racje Barbara - byc moze jest powiazanie do bardzo rzadkich juz nazwisk francuskich Beaucour lub jeszcze rzadszego Beaucur [ nie ma danych o Beaucur w geneanet];
https://forebears.io/surnames/beaucour
https://en.geneanet.org/search/?bdd=g3_ ... ur&skip=20

W Polsce to tez bardzo rzadkie nazwisko; Bukar - tylko 4 osoby w 1990 r., 2 w Warszawie i po 1 w woj. szczecinskim i jeleniogorskim.

Bukar herbu Junosza - to nazwisko szlacheckie;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Junosza_(herb_szlachecki)

Rzadkosc nazwiska nie ulatwia poszukiwan, ale .... juz teraz, masz cos do opowiadania swoim dzieciom.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Bukar.  PostWysłany: 12-03-2019 - 07:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję Wam, Zbyszkowi za ciekawą genezę i Władysławowi za ciekawe linki, choć Tadeusz Gajl chyba się pomylił, w wywodzie rodowym Bukarów jest mowa o innym herbie, inaczej wyglądającym, choć o podobnej nazwie, herb Juńczyk,
rzadkość nazwiska wręcz przeciwnie, ułatwia, każdy Bukar w Polsce jest praktycznie "mój", nie ułatwia w szukaniu w dokumentach typu google, wszędzie ukazują się wyniki dot.Bukaresztu Smile
o korzeniach tatarskich nic nie słyszałam, ale to też interesujący trop.
pozdrawiam
Baśka Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanNiedźwiadek
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2019 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2012
Posty: 97

Witam,

Proszę o sprawdzenie nazwisk/nazwiska Cyroń/Ceroń

Pozdrawiam, Jan Adam Niedźwiadek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JaworskaKasiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2019 - 15:48


Dołączył: 01-03-2019
Posty: 5

Status: Offline
[quote="Gawroński_Zbigniew"]Heryon/Heryan/Cheryon/Herian?

Nazwisko niewątpliwie germańskiego pochodzenia. Trudno orzec dokładnie w jakim miejscu powstało. Pochodzi od gockiej podstawy harjis, która w starowysokoniemieckim ewoluowała do postaci: hari, hęr, hęri = łac: exercitus, almus, augustus = wojownik, szlachetny wojownik, dowodzący wojownikami, dostojny wojownik - to wszystko w zależności w którym języku było używane. Jest 289 imion (z których część przekształciła się w nazwiska) z przyrostkiem hari i dwa razy więcej z taką podstawą. Współcześnie używanych samych imion jest… niech policzę: ponad 200.

Her+yon jest moim zdaniem złożeniem z języka duńskiego albo fryzyjskiego, albo staroniderlandzkiego. O podstawie Harjaz już pisałem. Zostaje końcówka *ion. Wszystkie dostępne mi źródła kierują mnie do staropółnocnogermańskich wariantów imiena Jan/Johannes w ich północnej wersji: Iřns, Iöns, Jödde, Jöns, Jřns i dolnoniemieckich: Jens.

-=-=-=-

Witam, znalazlam slowo Herian w anglielskiej Wiki:
herian

Old English
Etymology

From Proto-Germanic *hazjaną. Cognate with Gothic 𐌷𐌰𐌶𐌾𐌰𐌽 (hazjan, “to laud, praise”).
Pronunciation

IPA(key): /ˈherjɑn/

Verb

herian

to praise, honour

Middle English: herien, heryen
English: herry

Czyli staroangielskie slowo odpowiadajace polskiemu: wielbic, chwalic.

A takze Herian jako przydomek Odyna/Wotana.

I pare osob o tym nazwisku w Bawarii. Wszystkie znane mi tu osoby z koncowka nazwiska -ian maja pochodzenie francuskie, pochodza od Hugenotow, ktorzy ze wzgledu na przesladowania religijne opuscili Francje pod koniec XVII w. i osiedlili sie w Niemczech. Moze to tez jakis slad?

Nadal przepraszam za brak polskiej czcionki
Pozdrawiam
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2019 - 16:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Ceroń, Cyroń - w grupie nazwisk pochodzących od czyrak, gwarowego czyr ‘narośl na drzewie, potrawa z mąki ‘

Źródło: Kazimierz Rymut, "Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny", Instytut Języka Polskiego PAN, Kraków 1999

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.628604 sekund(y)