Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gos_Paweł_POffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwisk Lawera i Dąbek .  PostWysłany: 26-12-2017 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 09-07-2011
Posty: 134

Status: Offline
Bardzo dziękuje. Bardzo serdecznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Rasinski, Raszynski.  PostWysłany: 28-12-2017 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witaj Elżbieto!

Rozważania o genezie nazwiska Rasinski / Raszynski.

Elżbieto, w pierwszym swoim poście między innymi napisałaś: „(…). Dodatkowo przy okazji zapytam jeszcze o Wasze zdanie na temat mojego rodowego nazwiska: Rasinski /a. Poniewaz moi przodkowie na przelomie XVIII i XIX wieku pisali sie Rasinski lub zamiennie Raszynski, zalozylam sobie, ze nazwisko to pochodzi prawdopodobnie od podwarszawskiego Raszyna. Czy macie moze jednak jakies inne sugestie? (…)”. Natomiast w drugim poście napisałaś: "(…). Gdyby ktos z Was mial jeszcze jakies ewentualne alternatywne pomysly co do pochodzenia nazwiska Rasinski / Raszynki (oprocz Raszyna), bardzo prosze o informacje!”.
Niestety w moich rozważaniach o genezie nazwiska Rasinski / Raszynski będę się odnosił do wsi o nazwie Raszyn [ wieś pod Warszawą ] i nie tylko do tej miejscowości, ponieważ w mojej ocenie wieś o tej nazwie ma znaczenie dla wyjaśnienia genezy nazwiska Rasinski / Raszynski i nie można tego faktu pomijać ani o nim zapominać.
W zasadzie nie podałaś żadnych danych o historii przedmiotowego nazwiska. Te bardzo skromne informacje, które podałaś postaram się spożytkować do moich rozważań na temat ewentualnej etymologii nazwiska Rasinski / Raszynski. Rozważania te będą moim subiektywnym spojrzeniem na genezę wspomnianego miana.
Rozumiem, że posiadasz dokumenty, w których Twoi przodkowie na przełomie XVIII i XIX wieku własnoręcznie spisali lub podpisali jakiś dokument nazwiskiem Rasinski lub Raszynski, to znaczy potrafili pisać i czytać a tym samym powinni używać właściwej formy swojego nazwiska. Trochę to mnie zastanawia. Nazwisko Rasinski oraz Raszynski nie musi być jednym i tym samym nazwiskiem. Oba nazwiska różnią się brzmieniem i zapisem, a skoro się różnią to ich znaczenie może być odmienne i mogą to być dwa miana. Jeśli ktoś na przełomie XVIII i XIX wieku potrafił czytać i pisać to zapewne wiedział jak poprawnie brzmi jego nazwisko i jak go się zapisuje w ogólnopolskim języku. Napisałaś: „(…) moi przodkowie na przelomie XVIII i XIX wieku pisali sie Rasinski lub zamiennie Raszynski, (…).” Z takiego postępowania Twoich przodków można wysnuć kilka wniosków, na przykład nie znali prawdziwego brzmienia swojego nazwiska i nie wiedzieli jak go się zapisuje, na tym poprzestanę snucie wniosków.
Elu, może chodziło Ci o to, że nazwisko Twoich przodków było zapisywane przez osoby sporządzające dokumenty, na przykład w metrykach kościelnych, raz pod postacią Rasinski a raz pod postacią Raszynski? W takim razie nazwisko byłoby zapisane ze słuchu przez pisarza a Twoi przodkowie nie zweryfikowali zapisu nazwiska w dokumencie [ potrafili czytać i pisać ], albo nie potrafili czytać i pisać a w takim przypadku było im wszystko jedno jak zapisana jest ich nazwa osobowa w dokumencie bo i tak nie byli wstanie sprawdzić poprawności zapisu brzmienia ich miana.
Przyjmując, że nazwisko Twoich przodków w dawnych metrykach było zapisane ze słuchu przez osoby je sporządzające to można się spodziewać, iż mogło ono zostać zapisane z pominięciem znaków diakrytycznych. W dawnych metrykach można zaobserwować, iż osoby je sporządzające miały skłonność do nie używania znaków diakrytycznych. Znak diaktrytyczny, to inaczej znak graficzny, na przykład przecinek, ogonek lub kropka, dostawiany do litery i niosący informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą. Moim zdaniem takie postępowanie miało cechy niedbalstwa piśmienniczego, które zmieniało znaczenie wyrazów [ słów ]. Można powiedzieć, że pomijanie znaków diakrytycznych było pozbawieniem sensu wyrazów. W języku polskim jest dziewięć liter tworzonych za pomocą znaków diakrytycznych i są to: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. Litery widzimy i zapisujemy a głoski słyszymy i wymawiamy. Jeśli widzimy zapis „idziemy do sadu” to rozumiemy, że idziemy do miejsca gdzie rosną drzewa i krzewy owocowe. Ale gdy widzimy zapis „idziemy do sądu” to rozumiemy, że idziemy do instytucji powołanej do rozstrzygania spraw spornych. Taka mała różnica w zapisie a jaka wielka w sensie znaczenia wyrazu. Sad jest czymś innym niż sąd ale gdy nie używamy znaków diaktrytycznych to zmieniamy rozumienie i znaczenie wyrazu. W Polsce występuje nazwisko Sadek [ 485 osób ] i Sądek [ 41 osób ]. I tu powstaje pytanie, ilu Sadków w rzeczywistości nazywało się Sądek a ilu Sądków nie wie, że ich krewni noszą nazwisko Sadek? Inny przykład, w metryce widzimy nazwisko zapisane pod postacią Maczynski, to czytamy go Maczynski i przypuszczamy, że jest to nazwisko odmiejscowe, które może pochodzić od miejscowości o nazwie Maczyn. W rzeczywistości ktoś niedbale zapisał to nazwisko i pominął ogonek przy literze a i przecinek nad n. W takim razie poprawnym nazwiskiem jest Mączyński. Zatem, miano Mączyński można wywodzić od nazwy wsi Mączyn w dawnym powiecie berdyczowskim, w gminie Spiczyńce. I tym sposobem wiele osób mogło utracić swoje pierwotne nazwisko a niedbale zapisane nazwisko zmieniło swoje znaczenie a może i pochodzenie. Tym sposobem niektóre osoby mogły utracić swoich prawdziwych krewnych a zyskać nieprawdziwych z uwagi na zmienione nazwisko. Podobne zjawisko mogło wystąpić przy nazwisku Rasinski i Raszynski. Jeśli tak było, to poprawnym mianem może być forma Rasiński i Raszyński.
Nazwa osobowa Rasinski [ Rasiński? ] z dużą dozą prawdopodobieństwa może być zamazurzoną formą nazwiska Raszynski [ Raszyński? ]. Taka konkluzja płynie z faktu zamiennego stosowania miana Rasinski i Raszynski na przełomie XVIII i XIX wieku. W tym czasie ludność w zasadzie na obszarach wiejskich dawnej Polski [ i nie tylko na obszarach wiejskich ] mówiła różnymi dialektami języka polskiego, w tym i różnymi gwarami miejscowymi. W niektórych dialektach i gwarach występowało mazurzenie. Taki dialekt wyróżniał się specyficznymi cechami mowy, które polegały na wymawianiu zamiast spółgłosek dziąsłowych cz, sz, ż, dż głosek zębowych: c, s, z, dz. Na przykład: Czech > Cech, sznur > snur, żebrak > zebrak, jeżdżę > jezdze, kosz > kos, żyto > zyto. Nie dotyczy to tej głoski, która w ortografii odnawiana jest znakiem rz, a więc kszys, pszyset, drzewo. Osoba mówiąca dialektem i gwarą mazurzącą zapytana jak się nazywa zawsze odpowiadała, iż nazywa się Symanek co by odpowiadało w języku ogólnopolskim oraz w dialektach i w gwarach niemazurzących nazwisku Szymanek. Koza zawsze była kozą ponieważ głoska „z” zawsze była wymawiana jako „z”. Takie zjawisko mogło wystąpić w przypadku nazwiska Raszyński. Zakładając, iż osoba nosząca miano Raszyński mówiła w dialekcie mazurzącym języka polskiego to jej nazwisko wypowiadane przez nią brzmiałoby Rasyński. Jeśliby osoba o mianie Raszyński mówiła w dialekcie mazowieckim języka polskiego, w którym między innymi występuje mazurzenie oraz zrównanie samogłoski y z i, to znaczy podwyższanie artykulacji samogłoski y do i, na przykład: a bili te = a byli te, nie wikońcy sie = nie wykończy się, to jej nazwisko brzmiałoby Rasiński. Przy czym takie ‘i’ nie miękczy poprzedzającej spółgłoski. Cecha ta występuje bardzo rzadko na Mazowszu bliższym i na wschodzie Podlasia. Biorąc to pod uwagę, to nazwisko Raszyński wypowiedziane w dialekcie mazowieckim języka polskiego z dużą dozą prawdopodobieństwa brzmiałoby Rasiński.
Przedmiotowe nazwy osobowe można rozkodować na kilka sposobów, i tak:
1.
Rasinski < Rasin + ski
Miano Rasinski zbudowane jest z tematu Rasin- i sufiksu -ski. Tak więc jest to nazwa osobowa derywowana, inaczej mówiąc sufiksalna.
2.
Rasinski < Ras + inski
Nazwisko Rasynski zbudowane jest z tematu Ras- i sufiksu -ynski. Tak więc jest to miano derywowana, inaczej mówiąc sufiksalna.
3.
Raszynski < Raszyn + ski
Nazwa osobowa Raszynski zbudowane jest z tematu Raszyn- i sufiksu -ski. Tak więc jest to nazwisko derywowana, inaczej mówiąc sufiksalna.
4.
Raszynski < Rasz + ynski
Nazwisko Raszynski zbudowane jest z tematu Rasz- i sufiksu -ynski. Tak więc jest to nazwa osobowa derywowana, inaczej mówiąc sufiksalna.

Z powyższego wynika, że mamy dwa sufiksy, to jest -ski i -ynski oraz cztery rdzenie: Rasyn-, Raszyn-, Ras-, Rasz-.
Przyrostek -ski oraz -ynski przynależy do szerszej grupy sufiksów typu: -ski, -owski, -ewski, -ecki, -ecski, -icki, -icski, -eń(n)ski, -iń(n)ski, -yń(n)ski, -ań(n)ski, które tworzą odmiejscowe nazwy osobowe. Ich funkcją jest wskazanie na pochodzenie człowieka z danej miejscowości. Format -in(ń)ski / -y(n)ński charakteryzuje się też innymi właściwościami. Przy jego pomocy tworzone były miana przynależnościowe, które przywołują kognitywne pojęcie przynależności, zależności i relacji w rodzinie oraz pochodzenia. Najpowszechniejszym sposobem tworzenia nazw odmiejscowych jest dodanie sufiksu prostego, czyli jednoelementowego, -ski do pełnej nazwy miejscowości. Historia sufiksu -ski, zdaniem profesora Stanisława Rosponda, sięga XIII wieku. Początkowo był to przyrostek dzierżawczy, oznaczający przynależność danego desygnatu do właściciela wyrażonego najczęściej w podmiocie zdania. Później format ten stał się ogólnie przymiotnikowym przyrostkiem, który w połączeniu z określoną nazwą miejscową wskazywał na jej związek z konkretną miejscowością. Relacja ta zazwyczaj wskazywała na posiadanie danej miejscowości, niekiedy oznaczała miejsce urodzenia lub zamieszkiwania. Według profesora Witolda Taszyckiego nazwiska zakończone sufiksem -ski nie były zarezerwowane dla szlachty, używali ich też chłopi i mieszczanie. Jeśli odmiejscowe nazwy osobowe dotyczyły szlachty to miały charakter posesjonatywny, bazą do ich utworzenia była nazwa majątku lub dobra ziemskie, których szlachcic był właścicielem. Natomiast, jeśli takie nazwiska dotyczyły chłopa czy mieszczanina to miały charakter migracyjny i wskazywały na miejsce poprzedniego zamieszkania.
W przypadku nazwiska Raszynski / Raszyński i jego prawdopodobnej zamazurzonej formy Rasinski / Rasiński możemy rozpatrywać miejscowość Raszyn, od której mogło powstać to nazwisko. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich w tomie IX na stronie 537 wymienia 3 miejscowości o nazwie Raszyn:
1. wieś i kolonia Raszyn w powiecie warszawskim, w gminie Falenty, w parafii Raszyn,
2. wieś Raszyn w powiecie kobryńskim, w gminie Ziołowo,
3. wieś Raszyn w powiecie lwowskim, która wspomniana była w dokumencie z roku 1459 – w roku 1888 już nie istniała.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_IX/537
Wikipedia wymienia też 2 inne miejsca o nazwie Raszyn:
1. Raszyn – dzielnica Poznania;
2. Raszyn – wieś w woj. lubuskim, w pow. żarskim, w gminie Lubsko [ niemiecka nazwa Räschen, dolnołużycka nazwa Rašyn ]. Wieś wystąpiła pierwszy raz w dokumentach w roku 1541 pod niemieckimi nazwami Rechmer i Reschmer.
Wynika z tego, że jest z czego wybierać. Niemniej jednak jeśli chodzi o wieś Raszyn pod Warszawą [ obecnie w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim, w gminie Falenty, w parafii Raszyn ] to nazwisko Raszyn(ń)ski / Rasin(ń)ski jeśliby miało powstać od tej miejscowości na pewno nie byłoby mianem szlacheckim ponieważ wieś ta w przeszłości nosiła następujące nazwy: in Rasince w roku 1400, de Rasincza w roku 1435, Raschyncze w roku 1539, Rasiniec w roku 1580. W średniowieczu nazwa brzmiała Raszyniec, Raszyńce. Wieś ta należała do jednych z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Profesor Kazimierz Rymut w swoim opracowaniu pt. „Nazwy miast Polski” z roku 1987 uważa, że u podstaw nazwy tej miejscowości leży nazwa osobowa Rasza. Nazwa osobowa Rasza / Rasz [ znana przynajmniej od roku 1252 – Zygmunt Gloger, Encyklopedia Staropolska, tom II ] pochodzi od słowiańskich imion złożonych typu Radosław, Racibor. Jej właścicielami był bardzo stary rycerski ród Raszynieckich [ Raszyniecki ] herbu Łada. Członkowie rodu Ładów w wiekach średnich byli właścicielami okolicznych majątków. Raszynieccy przyjęli nazwisko od nazwy wsi Raszyniec. Z Ładów raszynieckich [ raszyńskich ] wywodzili się znaczący dostojnicy: archidiakon, wikariusz generalny, oficjał warszawski i kanonik płocki, doktor prawa Mikołaj z Raszyńca [ zmarł w 1479 roku ] a w latach 1470 – 1478 kasztelanem warszawskim był Andrzej z Raszyńca. Wieś Raszyniec [ Raszyńce ] bardzo późno zmieniła nazwę na Raszyn. Może Twój przodek mieszkał lub urodził się w tej wsi już po zmianie nazwy, albo w kolonii o nazwie Raszyn a następnie wyemigrował z tej miejscowość do innej wsi a mieszkańcy nowego miejsca zamieszkania Twojego krewnego nazywali go Raszyńskim, Rasińskim od poprzedniego miejsca zamieszkania. W takim razie Twój przodek utraciłby swoje prawdziwe miano [ nazwanie, przezwisko czy imię ]. W przypadku innych miejscowości o nazwie Raszyn, o których wspomniałem wyżej, mogło też powstać odmiejscowe szlacheckie i nieszlacheckie nazwisko Raszyn(ń)ski / Rasin(ń)ski. Ciekawym tropem może być wieś o dolnołużyckiej nazwie Rašyn [ po niemiecku Räschen ], które wymawia się jako Raszyn – może Twój przodek pochodził z narodu Dolnołużyczan. Dolnołużyczanie inaczej Serbołużyczanie z Dolnych Łużyc, nazwa własna: Dolne Serby, nazwa niemiecka: Wenden – najmniejszy naród słowiański [ około 20000 osób ], mówiący obecnie głównie językiem niemieckim; starsze pokolenie [ około 6000 osób ] posługuje się także językiem dolnołużyckim.
Rozpatrując drugą z funkcji przyrostka -yn(ń)ski, -in(ń)ski to nazwa osobowa Rasin(ń)ski i Raszyn(ń)ski mogła powstać od słowiańskiego skróconego imienia Rasz, Ras [ zamazurzone imię ]. W takim razie oznaczałaby ona potomka osoby o imieniu Rasz / Ras lub Rasza, Rasa, inaczej mówiąc byłoby to pierwotnie nazwisko patronimiczne [ odojcowskie ].
Niemniej jednak pamiętać trzeba, że z czasem znaczenie wszystkich sufiksów uległo stopniowemu zatarciu. Nazwiska z sufiksem -ski czy od rozszerzonego formatu in(ń)ski, -yn(ń)ski obecnie trudno jednoznacznie ocenić od jakiej powstały podstawy. Obecnie raczej uznawane są jako wieloznaczne, które mogły powstać od nazwy miejscowej lub od imienia czy nawet od apelatywu. W przypadku utworzenia nazwiska od podstawy imiennej [ nieodojcowskiej – niepatronimicznej ] lub apelatywnej za pomocą sufiksu -ski lub rozszerzonych formatów -in(ń)ski, -yn(ń)ski takie nazwisko utraciło swoje realno – znaczeniowe treści onomastyczne i stało się tylko strukturalną nazwą osobową. Tworzenie takich nazwisk miało duże znaczenie dla wielu osób. Nazwiska ze strukturalnym sufiksem -ski i jego innych form złożonych były uważane za lepsze ponieważ przypominały nazwiska szlacheckie. W takim razie miano Rasin(ń)ski / Raszyn(ń)ski może być strukturalną nazwą osobową powstałą od imienia Rasz / Ras na wzór i podobieństwo nazwiska szlacheckiego.
Kończąc dodam, że istnieje też możliwość, iż nazwisko Rasin(ń)ski / Raszyn(ń)ski zostało utworzone przy pomocy strukturalnego formatu -in(ń)ski / -yn(ń)ski:
• od podstawy Raś. Miano Raś może byś imieniem albo nazwiskiem równym imieniu Raś. Raś to zdrobniała forma imienia Horacy. W Polsce imię Horacy jest znane od średniowiecza i pochodzi od łacińskiej nazwy rodowej Horatius;
• od niemieckiego nazwiska Ras. W takim przypadku miano to byłaby językową hybrydą niemiecko – polską;
• od podstawy ras – rasa dawniej rodzaj tkaniny, habit mnisi;
• od białoruskiego słowa rasa ‘rosa’. W takim przypadku powstała nazwa osobowa byłaby językową hybrydą białorusko – polską.


Elżbieto to tylko moje rozważania o ewentualnej etymologii nazwiska Rasinski / Raszynski. Raczej jest to moje subiektywne spojrzenie na genezę tego miana – robocza hipoteza. Bo jak pisał profesor Kazimierz Rymut „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. W mojej ocenie tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych oraz kwerenda genealogiczna może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób oraz kiedy powstało konkretne nazwisko i rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego i etnicznego osób noszących nazwisko Rasinski / Raszynski.

Mam nadzieję, iż moje informacje pomogą Ci w dalszych badaniach nad genezą Twojego rodowego nazwiska.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rasinska_ElaOffline
Temat postu: Rozważania o genezie nazwiska Rasinski, Raszynski.  PostWysłany: 29-12-2017 - 10:04
Sympatyk


Dołączył: 25-11-2016
Posty: 72

Status: Offline
Witaj Romanie,

Bardzo serdecznie dziekuje za odpowiedz i szeroka analize nazwiska Rasinski / Raszynski.

Jednoczesnie przepraszam za zbyt ogolne zapytanie.
Oto kilka slow wyjasnienia z mojej strony.

Otoz najstarsze zrodla wymieniajace moich przodkow, ktore udalo mi sie odnalezc – podaja nazwisko w formie Raszynski. Nie sa to dokumenty przez moich przodkow podpisane (sa to wykazy, czy spis ludnosci z lat 1790-92), nie wiem zatem czy Raszynscy umieli wtedy pisac czy nie. Najodleglejszy czasowo z moich przodkow Michal Raszyski przybyl z rodzina do Czestochowy w latach 80-tych XVIII stulecia. Niestety do tej pory nie udalo mi sie ustalic skad, pomyslalam, ze moze wlasnie nazwisko pomoze mi okreslic kierunek dalszych poszukiwan. Wydaje mi sie, ze moi przodkowie byli, szczegolnie jak na tamte czasy, bardzo mobilni. Praktycznie co pokolenie, jesli nie czesciej, przemieszczali sie. Michal mial dwoch synow; Franciszka, ktory wraz z potomkami jeszcze przez jakis czas poslugiwal sie nazwiskiem Raszynski i Adama – mojego przodka, ktory zaczal uzywac formy nazwiska Rasinski, taka tez poslugiwali sie jego potomkowie. Czy Adam umial pisac – nie wiem (znowu dostepne tylko spisy, indeksy), podpisywac umial sie na pewno jego syn Antoni Rasinski, ale to juz bylo kolejne pokolenie – pierwszy jego podpis z taka wlasnie forma nazwiska pochodzi z lat 30-tych XIX wieku, z dokumentow dotyczacych jego malzenstwa w parafii Konskie.

Wydaje mi sie, po przeczytaniu Twoich cennych sugestii, ze rzeczywiscie mozemy miec do czynienia z przypadkiem “zmazurzenia” nazwiska Raszynski, pytanie czy takie zjawisko bylo typowe dla okolic Czetochowy?

Coz pozostaje poszukiwac wczesniejszych sladow Michala i jego rodziny, zaczne moze od okolic wszystkich wspomnianych przez Ciebie miejscowosci Raszyn…

Jeszcze raz pieknie dziekuje za pomoc!

Pozdrawiam,

Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Gajda  PostWysłany: 01-01-2018 - 23:46
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
MareG napisał:
Skąd zatem teza o wołoskim rodowodzie nazwiska Gajda?

Prosze porownac mape wystepowania nazwiska Gajda w Polsce
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gajda.html

i ogolnoswiatowa mape wystepowania nazwiska Gajda ;
http://forebears.io/surnames/gajda

To ze w rejonie Jasla wystepuje nazisko Gajda , moze poswiadczac wedrowke nosicieli tego nazwania/nazwiska w czasach kiedy jeszcze nie istniala Polska i nie bylo Wolochow w Karpatach.

Wedlug mnie nazwanie/nazwisko Gajda jest jednoznacznie polskie!.
Nalezy je wiazac ze slowem "gaj" i ktos majacy jakis zwiazek z gajem, byc moze "swietym gajem", mogl byc opiekunem takiego gaju.

Pozdrawiam, Wladyslaw

Ponownie wracam do mojej hipotezy o bardzo starym pochodzeniu nazwiska Gajda od slowa "gaj" i sugesti, ze Gajda mogl byc opiekunem, straznikiem swietego gaju.

Zygmunt Gloger w swojej encyklopedii pisal: "Gaje Święte. U wszystkich ludów gaje święte
jako przybytki istot nadziemskich poprzedziły świątynie. Gaj ogrodzony stanowił najpierwotniejszy
przybytek bogów a budownictwo gotyckie w gęstych filarach i sklepieniach żebrowych swoich świątyń
naśladowało jakby wyniosłe drzewa i konary, ocieniające w ich głębi ołtarz. Drzewa gajów tych były
poświęcone i nietykalne, a dostęp do świętej zagrody pogan wzbroniony obcym i utrudniony swoim.
...godnem uwagi jest to, że wszystkie leżą w ziemiach najstarszych lechickich, t. j. na lewym
brzegu Wisły położonych."

Wg; http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/gajda.html
nazwisko Gajda wystepuje z reguly na zachod od Wisly., o czym nie wiedzial Z. Gloger.

Pochodnym nazwiskiem, o wiele mlodszym jest nazwisko Gajowy oznaczajace straznika lesnego i slowo "gajowka", czyli zabudowania na skraju lasu lub w lesie gdzie mieszka gajowy.
Spostrzeglem na stronie Forebears wyjasnienie co oznacza nazwisko Gajda; "dweller in, or near, a wood" czyli "mieszkajacy w lub w poblizu lasu", z czy sie zgadzam.

Natomiast przy nazwisku Duda, w Forebears jest wyjasnienie; "One who played a bagpipe" czyli " ten , ktory gral na dudach".
Z. Gloger pisal tylko o dudach, ale nie zamiescil hasla o gajdach.

Z przegladu stron internetowych wynika, ze gajdy czyli tureckie dudy, przywedrowaly na Balkany pomiedzy 1380 - 1480 r., w latach podbojow przez Turkow panstw slowianskich.

Zatem moja hipoteza tylko uzupelnia hipoteze zespolu prof K. Rymuta o etymologii nazwiska Gajda poszerzona na stronach Forum przez Romana G. i Zbigniewa Gawronskiego.

Pozdrawiam, Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Brzyszcz  PostWysłany: 02-01-2018 - 18:07
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Adriano941 napisał:
Witam
chciałem zapytać o pochodzenie nazwisk:
1. Podsiadły
2. Kępińki
3. Krycki
4. Brzyszcz
Pozdrawiam Smile

Witam,

o Twoich nazwiskach ciekawe informacje znajdziesz tutaj;
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=530

Ja zatrzymam sie przy nazwisku Brzyszcz, bo moze z Twoimi Brzyszczami jestem plemiennym, bardzo dalekim kuzynem.
Nazwisko Brzyszcz - pochodzi od imienia Brykcy (dziś Brykcjusz). Imię, notowane w Polsce od XII wieku, jest pochodzenia celtyckiego [wg prof K. Rymuta].

Wg; http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/brzyszcz.html
nazwisko Brzyszcz jest bardzo rzadkim w Polsce i wystepuje w rejonie Sandomierza, gdzie archeologowie
w Bloniu kolo Koprzywnicy [pow. Sandomierz] odkryli dobrze zachowany grob celtycki [z celtyckim uzbrojeniem].

Rejon Sandomierza - Stalowej Woli to rejon osadnictwa celtyckiego i jesli czas pozwoli, napisze o tym wiecej.
Juz w tym watku znajdziesz informacje o nazwiskach Gajda, Lawera [ponizej Twojego wpisu], majacych celtycko-slowianskie korzenie.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazw plemion i nazwisk celtycko-slowianskich  PostWysłany: 03-01-2018 - 05:27
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Sa dwie teorie o pochodzeniu Slowian zamieszkujacych obecne tereny Polski.

Prof. S. Kostrzewski prowadzacy prace wykopaliskowe w Biskupinie byl zwolennikiem teorii atochtonicznego pochodzenia Slowian przez co zostal uznany za wroga Rzeszy i ukrywal sie w czasie okupacji niemieckiej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_au ... _B._C..PNG

Natomiast prof. G. Godlowski był zwolennikiem pozniejszej tezy, że nie może być mowy o "tubylczości" Słowian na ziemiach polskich przed początkiem wczesnego średniowiecza, i że "kolebką" - punktem wyjścia dla wędrówek ludów słowiańskich były obszary w górnym dorzeczu Dniepru. Zdaniem K. Godłowskiego o obecności Słowian na ziemiach polskich można zatem mówić najwcześniej w drugiej połowie V wieku.

Historyk rzymski Tacyt [Publius Cornelius Tacitus] zyjacy w latach 58-120 AD w swoim slynnym dziele Germania z 98 r na obszarze ziem polskich lokalizuje 5 najwazniejszych plemion; Hariow, Helwekonow, Manimow, Helisiow i Nahanarwalow.
Przez ostatnie stulecia nikomu nie udalo sie zlokalizowac tych plemion na terenie Polski.

Wspolczesny mu grecki geograf Ptolemeusz [Klaudius Ptolemeuse] zyjacy w latach 100 - 168 AD lokalizuje na terenach obecnej Polski osade Calissia = Kalisz i lokalizuje na terenach Polski zwiazek plemion Lugiow do ktorych takze zaliczyl plemona Burow, Didunow i Omanow.

Lugii, Lugowie - nazwa plemienia czy zwyczaj religijny ?
----------------------------------------------------------------
Skoro w jezyku lacinskim istnieja slowa;
- lugentibus = oplakiwac,
- lugenti = zaloba,
- lugere = zalobnik,
naplywajace na tereny Polski plemiona celtyckie mogly wniesc zwyczaj oplakiwania zmarlego w czasie pogrzebu i dlatego plemiona ktore przyjely ten zwyczaj, zwano juz w jezyku celtyckim Lugii.

Burowie - jak powstala nazwa plemienia.
---------------------------------------------
Dzieki prof. K. Rymutowi, jego dzielu "Nazwiska Polakow" i wykorzystaniu przez niego systemu PESEL mamy wiedze o rozmieszczeniu kazdego nazwiska w Polsce.
Wg Profesora od slow "bura", "burda" oznaczajacych awanture, burde a wedlug mnie kogos wojowniczego, zdolnego do walki, powstaly nazwiska celtycko-praslowianskich wojow takie jak;
Burda - 5193 osob,
Burdzy - 1737 osob,
Bury - 7133 osob
Zobacz na mapie; http://www.moikrewni.pl/mapa/
Zatem nazwe Burowie, dla nosicieli tych praslowianskiech nazwisk mozna uznac juz za etnonim, taki sam jak Polacy, Kaszubi ...

Potomkow plemienia Burow mozna znalezc nawet dzisiaj w tych osiedlach. Ale czy oni o tym wiedza?

Burdze
przysiółek Przyszowa
woj. podkarpackie
pow. stalowowolski
gmina Bojanów

Burdze
część miasta Nisko
woj. podkarpackie
pow. niżański
gmina Nisko


Didunowie lub Dydunowie - jak powstala nazwa tego plemienia.
------------------------------------------------------------------------
Nazwa ta mogla powstac od slowa "dydac" = ssac mleko matki, a chyba rytualnie zwano tak kogos, kto uznawany byl juz za doroslego ;
Didun - nazwisko to istnialo w Polsce, ale juz zaniklo,
Dyda - 634 osob,
Dydak - 769 osob,
Dydo - 742 osob,
Dyduch - 1457 osob.

Wielu naukowcow zachodnich podkresla bardzo wazna role kobiet w codziennym zyciu Celtow. Czesto przedstawiano je jako trzy niewiasty karmiace dzieci. Moze plemie Dydunow role kobiety tez uznawalo za szczegolnie wazna i tym wyroznialo sie wsrod pobliskich plemion.

Omanowie - nazwa plemienia mogla powstac od juz bardzo rzadkich nazwisk w Polsce
Oman - 132 osob
Omen - 229 osob.

W legionach rzymskich panował ścisły porządek wewnętrzny, doprowadzony nieraz do pedanterii przez pisarzy legionowych. W oddziałach starannie prowadzono różnorodne księgi, wykazy nagród, służb, odkomenderowań , urlopów a pozniej wykazy tzw. dyplomu wojskowego.
Istniał nawet szczegółowy regulamin służby wartowniczej i kolejnosc wart przez legionistow.
Nie mogl ten porzadek istniec tylko przy uzywaniu imion, bo w legionie liczacym od 3 tys. do 5 tys. legionistow ilu moglo byc Julkow [Juliuszy} lub Gustkow [Augustow] ?. Uzywano imion i nazwisk, a narody sasiadujace z Imperium szybko je tez stosowaly.
Dlatego celtycki czy dackie nazwiska ktore przywedrowaly na tereny Polski, przetrwaly do czasow wspolczesnych.

Prof. Sylwester Czopek badajacy cmentarzysko ciałopalne z epoki brazu i zelaza w Pysznicy [istniejace juz w tym samym okresie co Biskupin] i inne cmentarzyska kultury luzyckiej w widlach Wisly i Sanu, twierdzi, ze naplyw ludnosci znajacej juz zelazo przebiegal w tym rejonie bez zadnych konfliktow.
W dwoch grobach cmentarzyska popielnicowego w Pysznicy odkryto zelazne elementy tarczy, typowe dla kultury epoki zelaza, czyli ostatnich wiekow starej i pierwszych wiekow nowej ery.

Moja hipoteza jak powstaly nazwy plemion wymienionych przez Ptolemeusza, gdzie te plemiona mialy siedziby w Polsce i gdzie czlonkowie tych plemion mieszkaja do tej pory, potrzebuje weryfikacji.

Prosze o wasze opinie.

Pozdrawiam - Wladyslaw


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 11-03-2018 - 03:38, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MirekLOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2018 - 17:23


Dołączył: 02-01-2018
Posty: 1

Status: Offline
Witam Smile
Poszukuję informacji o pochodzeniu nazwiska Rełkowski. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.


Ostatnio zmieniony przez MirekL dnia 06-01-2018 - 19:07, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lukaszlac1983Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2018 - 19:06
Sympatyk


Dołączył: 02-10-2008
Posty: 732

Status: Offline
Witam
chciałem zapytać o pochodzenie nazwiska SCHENK
Pozdrawiam i dziękuję
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rams_DanielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-01-2018 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Status: Offline
Chciałbym podpiąć się do powyższego tematu. Brak mi informacji na temat znaczenia oraz pochodzenia nazwiska Rams. Pozdrawiam i proszę o opinie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 05-01-2018 - 02:43
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Rams_Daniel napisał:
Chciałbym podpiąć się do powyższego tematu. Brak mi informacji na temat znaczenia oraz pochodzenia nazwiska Rams. Pozdrawiam i proszę o opinie.



Daniel,
jako nowicjuszowi na tym Forum, proponuje, ze jestem Twoim przewodnikiem i zobaczysz gdzie obaj dojdziemy.

1.Zagladajac do strony;
http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=530
pod haslem; Nazwiska na literę " Ra - Rą "
znajdziesz nastepujaca informacje o nazwisku Rams przyjeta przez Janusza Stankiewicza i przyjaciol wg juz zmarlego prof. K. Rymuta ;
Nazwisko Rams - od niemieckich nazw osobowych Rams, Rems (e), te od nazwy miejscowej Rems".
Niestety, strona Pana Janusza Stankiwicza znikla we wrzesniu 2018 z Internetu !.

Google pokazuje, ze Rems, jest miastem w Baden-Württemberg, Niemcy.

2.Na takim wyjasnieniu mozesz zakonczyc wedrowke.
Ale ... prof. K. Rymut wpadl na pomysl przed 1990 rokiem aby wg systemu PESEL zestawic wszystkie nazwiska Polakow w Polsce wg wojewodztw.
Okolo 2002 roku ten system dostosowal do powiatow i niektorych miast - wg mnie jest to rewlacyjny pomysl w skali swiatowej !.
Po smierci Profesora licencje wykupiono i dane wg PESEL Profesora opracowano w postaci mapy nazwisk w Polsce, wlascicielem takich map jest; http://www.moikrewni.pl/mapa/

Zobaczmy co mowi mapa o nazwisku Rams;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/rams.html
Niestety, mapa ta takze znikla z Internetu !

Ale … Pan Zbigniew Bronk 23-09-2018 w Genealodzy.Pl zaprosil do skorzystania z jego serwisu;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndistr
ktory w oparciu o dane z: Kazimierz Rymut, Słownik nazwisk używanych w Polsce na początku XXI wieku (baza PESEL z 2002 r.) przedstawia "Rozkład częstości występowania nazwisk(na poziomie powiatów)w Polsce.

Wedlug danych;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=rams

Rozkład występowania nazwiska Rams w Polsce byl w 2002 r. nastepujacy;
Powiat, Województwo, Kobiet, Mężczyzn, Razem:
nowosądecki, małopolskie, 198, 213, = 411
m. Nowy Sącz, małopolskie, 68, 55, = 123
olkuski małopolskie 44 41 = 85
m. Kraków małopolskie 40 29 = 69
włoszczowski świętokrzyskie 28 24 = 52
brzeski(Brzesko) małopolskie 27 23 = 50
nyski opolskie 15 20 = 35
m. Katowice śląskie 20 14 = 34
krakowski małopolskie 14 14 = 28
jeleniogórski dolnośląskie 13 14 = 27
wadowicki małopolskie 15 9 = 24

Widac, ze nosiciele tego nazwiska mogli przybyc do Polski z poludnia.

3.Kiedys szukalem w ksiazkach telefonicznych wystepowanie nazwisk u naszych poludniowych sasiadow, obecnie jest dostepna mapa wystepowania nazwisk w skali swiatowej wg Forebears. Co mowi taka mapa;
http://forebears.io/surnames/rams
z mapy wynika, ze po Polsce najwiecej nazwisk Rams jest w Indiach, w Niemczech jest dwa razy mniej niz w Polsce, nazwisko wystepuje w zachodniej Europie, a jest nieliczne gdzie istnialy wplywy Imperium Rzymskiego;
Poland 1496
Germany 664
Spain 556
Netherlands 212
Russia 148
Belgium 127
Denmark 88
England 87
France 78
Belarus 26
Czech Republic 20
Latvia 14
Ukraine 13
Scotland 12
Slovakia 11
Austria 10
Estonia 8
Sweden 6
Norway 5

Z tego wynika, ze nazwisko mozna wiazac z jezykiem indoeuropejskim, a wymarly jezyk celtycki jest zaliczany do jezykow indoeuropejskich.

4. O Celtach mozesz poczytac "guglujac"; Celtowie w Polsce".
My dalej szukamy jak moglo powstac nazwisko Rams.
W j. lacinskim slowo "ram" oznacza ""baran", takze w j. angielskim, "ram" oznacza "baran", ale "rams" w liczbie mnogiej oznacza "barany".
Celtowie dotarli tez do Anglii, oto mapa zasiegu osadnictwa Celtow w Europie;
https://en.wikipedia.org/wiki/Celts#/me ... Europe.png
Z mapy wynika, ze na terench Polski byli juz ok. 300 lat przed narodzeniem Chrystusa, takze w Polsce tam, gdzie obecnie wystepuje nazwisko Rams. Ludnosc kultury luzyckiej chetnie przyjmowala ich obyczaje, nowosci w uprawie ziemi, hodowli, wytopu zelaza z rudy, zastosowania kola garncarskiego itd . Celtowie czesto przejmowali ich wiedze , zwyczaje.

5.Ja przypuszczam, ze w j. celtyckim "Rams" znaczylo .... "baranny", czyli osoba posiadajaca stado owiec/baranow. Zatem "Rams" to w obecnym j. polskim "owczarz, pasterz", a nie Niemiec z miasta Rems [dalej uwazam prof. K. Rymuta za wielkiego etymologa, a w tym przypadku chyba ktos z jego zespolu skorzystal z "łatwizny"].
Sadze, ze czesc plemienia/rodu Ramsow [hmm...ladnie to brzmi] w pow. Nowy Targ przyjela polska wersje nazwiska - Baraniak;
http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/baraniak.html
w moich rodzinnych stronach [Sandomierz- Stalowa Wola], tez tak sie stalo.

Jestem ciekawy, czy jestes zadowolony z "przewodnika", ktory twierdzi, ze Twoje nazwisko powstalo ponad 2 tysiace lat temu i przetrwalo do dzis, kiedy wielu genealogow pisze na stronach Forum, ze ... xxx lat temu nazwiska w Polsce nie istnialy.
Napisz takze gdzie Twoi bliscy, rodzina , mieszka lub mieszkala.

Pozdrawiam - Wladyslaw

PS.
Wpis z Pochodzenie nazwisk (cz.9) str. 54 z 05-01-2018 - uzupelnilem 30 września 2018.


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 30-09-2018 - 05:21, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rams_DanielOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 06-01-2018 - 14:09
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Status: Offline
Szanowny Władysławie,

niezmiernie dziękuję za tę wyczerpującą odpowiedź. Nie wiem co mam powiedzieć, oprócz tego, że genealogia to fascynująca dziedziną nauki. Zawsze zastanawiało mnie jak daleko mogę szukać polskich korzeni. Strony, które pokazałeś są mi znajome, lecz nigdy nie połączyłem tego wszystkie w jedną całość. Myślę, że z założenia należy odrzucić występowanie tego nazwiska w Afryce oraz Indii jako nazwiska skorelowanego z tym europejskim "Rams", gdyż ze względu na różnice kulturowe, bardzo prawdopodobne jest to, iż w tych miejscach powstały one niezależnie.

Moja rodzina zamieszkuję Nowy Sącz i jego okolice. Mój pradziad mieszkał w Gołkowicach, a pochodził ze Skrudziny (gmina Stary Sącz), a - z tego co udało mi się dotychczas ustalić z bardzo słabego wywiadu rodzinnego, ze względu na słaby dostęp do ksiąg metrykalnych itp. w tym regionie oraz niepełne informacje na portalach genealogiicznych typu FamilySearch - jego rodzina najprawdopodobniej przybyła do Skrudziny z obszaru od Jazowska do Naszacowic (na zachód, można zobaczyć na "Google Maps"). Są to tereny wiejskie. Mówiąc o "jego rodzinie" mówię o okresie lat 1850-1900. Choć posiadanie własnego gospodarstwa, nie jest w tym przypadku obce, to akurat o własnych stadach, zwłaszcza owiec, nie słyszałem (oczywiście, humorystycznie Smile )

Pozdrawiam, Daniel

PS. Czy jest możliwe, że to nazwisko istniało jako przydomek charakterystyczny dla tej powiązanej ze sobą danej grupy ludzi, przechodząc z ojca na syna, jeszcze wtedy gdy nazwiska jeszcze formalnie nie istniały?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 06-01-2018 - 23:35
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Rams_Daniel napisał:

#1.Myślę, że z założenia należy odrzucić występowanie tego nazwiska w Afryce oraz Indii jako nazwiska skorelowanego z tym europejskim "Rams", gdyż ze względu na różnice kulturowe, bardzo prawdopodobne jest to, iż w tych miejscach powstały one niezależnie.

#2.Czy jest możliwe, że to nazwisko istniało jako przydomek charakterystyczny dla tej powiązanej ze sobą danej grupy ludzi, przechodząc z ojca na syna, jeszcze wtedy gdy nazwiska jeszcze formalnie nie istniały?

Daniel,
milo mi, ze z zadowoleniem przyjales moja hipoteze powstania nazwiska Rams.
Przyznam, ze jestem "zazdrosny" - Twoje nazwisko na pewno jest starsze od mojego nazwiska. Moj DNA test potwierdza slowianskie korzenie w ponad 85 % , wskazuje na powiazania ogolno-europejskie - w 7%, zachodnio-europejskie - w 6.5% i w pewnym sensie balkanskie ok. 1%. Zatem wskazuje na powiazania slowiansko-celtycko-dackie, a nie ... moskiewskie !!!

Odp. #1.
W Afryce ...moze powstalo przypadkowo, ale w Indiach .. absolutnie nie !.
Jezyki europejskie "wyrosly" z jezyka praindoeuropejskiego;
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C499zyk ... europejski
Zatem z wielkim prawdopodobienstwem mozna przyjac, ze nazwisko Rams powstalo takze w dawnych Indiach.

Ale jak to zwykle bywa, jezykoznawcy w Polsce mowia swoje, historycy swoje, archeologowie swoje, zachodni sasiedzi swoje o niby germanskich Celtach, ale faktycznie mowiacych jezykiem celtyckim=galijskim. Zrodla historyczne wymieniaja blisko 100 nazw celtyckich plemion i moze pare germanskich plemion przyjelo zwyczaje celtyckie.

Natomiast rzeczywistosc jest taka, ze ludnosc kultury luzyckiej na terenie Polski, z otwartymi ramionami przyjmowala Celtow ... naszych praojcow , ktorzy na tereny Polski przybywali falami;
http://kopcekrakowskie.blogspot.ca/p/mo.html

Celtowie najpierw wspomagali Imperium Rzymskie, a pozniej, w roznych okresach wedrowali jak najdalej od Rzymu, ktory potrzebowal ... coraz wiecej niewolnikow.
Na zalaczonej mapie widac wplyw Celtow w Europie lacznie z Galatia - panstwem Celtow ktore przetrwalo az do nowej ery;
https://en.wikipedia.org/wiki/Galatia#/ ... ansion.svg
Najstarsze siedziby Celtow siegaly zrodel Odry i Wisly, natomiast najstarsze siedziby Germanow nalezy wiazac z terenami Polwyspu Jutlandzkiego.

Na mapie dla 117 roku nowej ery;
https://en.wikipedia.org/wiki/Galatia#/ ... ia_Map.svg
widac co stalo sie z Celtami i Celto-Dakami, ktorzy po sampbojczej smierci krola Decebala w 106 r. naszej ery uciekali przed niewola takze na tereny Polski. Trajan uprowadzil wtedy do Rzymu 50 tys. mlodych niewolnikow.
Wsrod 15 plemion Dackich, byly plemiona mowiace jezykiem praslowianskim, miedzy innymi Decowie, bo tak sami siebie nazywali o czym wskazuje nazwisko krola; Dec-e-bal .
Dec = polskie nazwisko i bal = potezny, wielki, czyli Decebal to potezny Dec, a po polsku obecnia "bal" , to tez wielki, potezny ... ale kloc drzewa.

Odo #2.
Wg mnie przydomki byly uzywane, jesli w duzej miejscowosci bylo paru gospodarzy o tym samym nazwisku i .. czasem, o tym samym imieniu. Przydomek z reguly nie zamienial istniejacego nazwiska.
Liczebnosc nazwiska Rams w Polsce wyklucza hipoteze powstania tego nazwiska od przydomka.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 10-01-2018 - 01:24, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Patrykmatal10Offline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 07-01-2018 - 01:53
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2017
Posty: 238

Status: Offline
Witam,
Bardzo proszę o analizę nazwiska Mataliński,

Pozdrawiam Patryk

_________________
Patryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2018 - 10:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile


Mataliński - w grupie nazwisk pochodzących od podstawy Mat-, por. imiona Mateusz, Matyjasz, Maciej; matać, matka.

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rams_DanielOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwiska Rams  PostWysłany: 07-01-2018 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 12-08-2017
Posty: 13
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
Daniel,
milo mi, ze z zadowoleniem przyjales moja hipoteze powstania nazwiska Rams.
Przyznam, ze jestem "zazdrosny" - Twoje nazwisko na pewno jest starsze od mojego nazwiska. Moj DNA test potwierdza slowianskie korzenie w ponad 85 % , wskazuje na powiazania ogolno-europejskie - w 7%, zachodnio-europejskie - w 6.5% i w pewnym sensie balkanskie +/- 1%. Zatem wskazuje na powiazania slowiansko-celtycko-dackie, a nie ... moskiewskie !!!

Odp. #1.
W Afryce ...moze powstalo przypadkowo, ale w Indiach .. absolutnie nie !.
Jezyki europejskie "wyrosly" z jezyka praindoeuropejskiego;
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C499zyk ... europejski
Zatem z wielkim prawdopodobienstwem mozna przyjac, ze nazwisko Rams powstalo takze w dawnych Indiach.

Ale jak to zwykle bywa, jezykoznawcy w Polsce mowia swoje, historycy swoje, archeologowie swoje, zachodni sasiedzi swoje o niby germanskich Celtach, ale faktycznie mowiacych jezykiem celtyckim=galijskim. Zrodla historyczne wymieniaja blisko 100 nazw celtyckich plemion i moze pare germanskich plemion przyjelo zwyczaje celtyckie.

Natomiast rzeczywistosc jest taka, ze ludnosc kultury luzyckiej na terenie Polski, z otwartymi ramionami przyjmowala Celtow ... naszych praojcow , ktorzy na tereny Polski przybywali falami;
http://kopcekrakowskie.blogspot.ca/p/mo.html

Celtowie najpierw wspomagali Imperium Rzymskie, a pozniej, w roznych okresach wedrowali jak najdalej od Rzymu, ktory potrzebowal ... coraz wiecej niewolnikow.
Na zalaczonej mapie widac wplyw Celtow w Europie lacznie z Galatia - panstwem Celtow ktore przetrwalo az do nowej ery;
https://en.wikipedia.org/wiki/Galatia#/ ... ansion.svg
Najstarsze siedziby Celtow siegaly zrodel Odry i Wisly, natomiast najstarsze siedziby Germanow nalezy wiazac z terenami Polwyspu Jutlandzkiego.

Na mapie dla 117 roku nowej ery;
https://en.wikipedia.org/wiki/Galatia#/ ... ia_Map.svg
widac co stalo sie z Celtami i Celto-Dakami, ktorzy po sampbojczej smierci krola Decebala w 106 r. naszej ery uciekali przed niewola takze na tereny Polski. Trajan uprowadzil wtedy do Rzymu 50 tys. mlodych niewolnikow.
Wsrod 15 plemion Dackich, byly plemiona mowiace jezykiem praslowianskim, miedzy innymi Decowie, bo tak sami siebie nazywali o czym wskazuje nazwisko krola; Dec-e-bal .
Dec = polskie nazwisko i bal = potezny, wielki, czyli Decebal to potezny Dec, a po polsku obecnia "bal" , to tez wielki, potezny ... ale kloc drzewa.

Odo #2.
Wg mnie przydomki byly uzywane, jesli w duzej miejscowosci bylo paru gospodarzy o tym samym nazwisku i .. czasem, o tym samym imieniu. Przydomek z reguly nie zamienial istniejacego nazwiska.
Liczebnosc nazwiska Rams w Polsce wyklucza hipoteze powstania tego nazwiska od przydomka.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw


Władysławie,

Dziękuję raz jeszcze i życzę dalszych, owocnych poszukiwań!

Pozdrawiam, Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.995449 sekund(y)