Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marek70Offline
Temat postu: Fleischfresser, Flejszfresser, itp. - Hinz (Hintz) - Handke  PostWysłany: 12-04-2016 - 15:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,
Bardzo proszę o kontakt ze strony osób, które zetknęły się z nazwiskiem Fleischfresser i jego odmianami na ziemiach polskich - Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser, itp.

Ze swojej strony mogę dodać, że posiadam pewne informacje o Wilhelmie Fleischfresser (urodzony około 1830 i był młynarzem), jego żonie i dzieciach.

Z góry dziękuję za kontakt.

Pozdrawiam
Marek


Ostatnio zmieniony przez Marek70 dnia 08-08-2018 - 23:30, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Fleischfresser, Flejszfresser  PostWysłany: 27-04-2016 - 21:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam ponownie
Wiem, że być może jestem niecierpliwy, ale dorzucę jeszcze kilka informacji.

1. Wilhelm Fleischfresser ożenił się około 1860 z Karoliną Wilhelminą Hintz (ur. w Skierdach w 1840, córka Adama i Louizy z d. Simon - te dane są już nieaktualne).

1.1. Karolina Wilhelmina urodziła się według aktu zgonu z 1882 w Kruszwicy. Jej rodzicami byli Józef Hinz i Emilia Handke, których to akt ślubu z roku 1839 znalazłem w parafii ewangelickiej w Strzelnie (niedaleko Kruszwicy Smile ). Według to, co udało mi się do tej pory rozszyfrować to Józef był katolikiem, a Emilia była ewangeliczką.

2. Pierwsze dziecko ochrzcili w Warszawie - Artur Fryderyk Ernest Fleischfresser (ur. już w Warszawie w 1860).

3. Wilhelm i Karolina mieli na pewno jeszcze dwójkę dzieci Klementynę Paulinę i Wiktora Emanuela, których metryki znalazłem w Krasnymstawie.

4. Znalazłem jeszcze trochę informacji o o Arturze i Wiktorze.

Niestety nie wiem jak się zabrać za Wilhelma, gdyz wygląda na to, że pojawił się nagle i brak jakiegokolwiek punktu zaczepienia.
Jeśli znajdzie sie tu ktoś, kto mi pomoże to będę bardzo zobowiązany.

Pozdrawiam
Marek


Ostatnio zmieniony przez Marek70 dnia 08-08-2018 - 22:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Fleischfresser, Hintz.  PostWysłany: 29-04-2016 - 21:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

Marku, napisałeś, że Wilhelm Fleischfresser był młynarzem i urodził się około 1830 roku oraz, że ożenił się około 1860 z Karoliną Wilhelminą Hintz [ ur. w Skierdach w 1840, córka Adama i Louizy z d. Simon ]. Pierwsze ich dziecko urodziło się w Warszawie w 1860 roku. Napisałeś też, że Wilhelm i Karolina mieli na pewno jeszcze dwójkę dzieci Klementynę Paulinę i Wiktora Emanuela, których metryki urodzenia odnalazłeś w Krasnymstawie.

Nazwisko Fleischfresser i Hintz najprawdopodobniej wywodzą się z kręgu języka niemieckiego.

Karolina Wilhelmina Hintz miała urodzić się we wsi Skierdy. Wieś [ kiedyś osada leśna ] Skierdy obecnie położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, w gminie Jabłonna – to całkiem niedaleko Warszawy, tylko około 29 km. Do II wojny światowej wieś Skierdy była zamieszkana przez osadników holenderskich – mennonitów. Przy skrzyżowaniu szosy Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki i ulicy Nadwiślańskiej znajdują się pozostałości cmentarza mennonickiego. Wieś Skierdy znajduje się nieopodal rzeki Wisły, można powiedzieć, że położona jest przy samej Wiśle. Osadników określano mianem Olędrów [ Olendrów ] lub Holędrów [ Holendrów ]. Kolonistów sprowadzali głównie właściciele dóbr prywatnych [ szlacheckich ], jak również zarządcy dóbr królewskich oraz urzędnicy królewscy. Także Kościół rzymskokatolicki miał swój udział w kolonizacji nadwiślańskich pustek. Arcybiskup Michał Poniatowski założył trzy wsie w okolicach Nowego Dworu: Rajszew – 1775, Łęczna i Skierdy – 1782. Początki kolonizacji nadrzecznych pustek osadniczych Mazowsza sięgają I połowy XVII w. Wówczas powstały osiedla Saska Kępa [ 1629 r.; obecnie w granicach Warszawy ] oraz Holendry Baranowskie [ 1645 r. ] pod dzisiejszym Żyrardowem. Jednakże dopiero około połowy XVIII w. rozpoczął się masowy napływ kolonistów.

Marku, szkoda, że nie napisałeś jakiego wyznania był Wilhelm Fleischfresser oraz jego żona Karolina Wilhelmina Hintz. Informacja ta mogłaby wskazać potencjalne kierunki poszukiwań. Skoro nie podałeś tej informacji, to należy przyjąć, że Wilhelm Fleischfresser i jego żona Karolina Wilhelmina Hintz mogli być: katolikami albo protestantami, w tym luteranami i mennonitami.

Mając na uwadze informację mówiącą, że mieszkańcami wsi [ osady leśnej ] Skierdy byli osadnicy [ nazywani Olendrami albo Holendrami ], którzy byli mennonitami, to
Karolina Wilhelmina Hintz mogła być córką osadników holenderskich – menonitów. Choć nie należy wykluczać, że mogła być ona innego wyznania? Za tym przemawia informacja, która mówi, że wieś Skierdy założył Arcybiskup Michał Poniatowski, w której osadził pierwszych osadników. To też nic nam jeszcze nie mówi o wyznaniu kolonistów jakich pierwotnie osadził w tej wsi Arcybiskup Michał Poniatowski. Marku, skoro jesteś oszczędny w podawaniu informacji o wyznaniu Wilhelma i Karoliny, to należy brać pod uwagę wszystkie wyznania a to ogromnie rozszerza obszar poszukiwań. Olędrzy wyznawali przede wszystkim luteranizm, należeli więc do najstarszego z Kościołów protestanckich. Część z nich była mennonitami, czyli członkami grupy wyznaniowej założonej przez działającego we Fryzji kaznodzieję Menno Simonsa [ 1496 – 1561 ]. Mennonici założyli na Mazowszu dwie wspólnoty, w Kazuniu i w Wymyślu. Każda z nich była religijnie samowystarczalna, posiadała dom modlitwy, który służył jednocześnie jako szkoła, oraz cmentarz. Życiem religijnym kierował starszy przy pomocy dwóch lub trzech kaznodziejów [ pełniących również funkcje nauczycieli ] oraz diakona, który troszczył się o sprawy materialne. Luterańscy Olędrzy zakładali w większych wsiach kantoraty, w których budowali domy modlitwy [ użytkowane także jako szkoły ] i zakładali cmentarze. Wybierany przez członków wspólnoty kantor pełnił funkcję kaznodziei i nauczyciela, jednakże w odróżnieniu od mennonickiego starszego nie mógł udzielać sakramentów [ z wyjątkiem chrztu w nagłych przypadkach ]. Z tego powodu luteranie dążyli do powołania samodzielnej parafii z pastorem na czele. Pierwsza parafia luterańska [ ewangelicko – augsburska ] w dolinie Wisły powstała w 1775 r. w Iłowie i przez następne dwa dziesięciolecia skupiała wiele luterańskich osiedli w środkowej Polsce, od Słońska na Kujawach i Rudy Bugaju pod Łodzią aż po okolice Warszawy. Dopiero w początkach XIX wieku powstały na tym obszarze następne parafie ewangelickie. Na Mazowszu mennonici dominowali w osadach położonych blisko Wisły [ na przykład wieś Skierady ]. Ich życie kulturalno – religijne organizowało się w szkołach, które funkcjonowały także jako domy modlitw. Tradycja nakazywała im żyć bardzo skromnie. Z czasem – wraz z napływem osadników dolnoniemieckich, coraz więcej przyjmowało obrządek luterańsko – augsburski.

Zakładając, że Karolina Wilhelmina Hintz była wyznania mennonickiego, to ochrzcić ją powinien starszy mennonicki oraz udzielić sakramentu małżeństwa w Domu Modlitwy. Jeżeli Karolina Wilhelmina Hintz była wyznania mennonickiego to i Wilhelm Fleischfresser mógł być tego wyznania – ale też mógł być innego wyznania, na przykład mógł być protestantem [ luteraninem; kościół ewangelicko – augsburski ] lub katolikiem. Niemniej jednak Karolina Wilhelmina Hintz mogła być wyznania mennonickiego ale obrządku ewangelicko – augsburskiego, to wtedy powinna być ochrzczona i zawierać małżeństwo w parafii luterańskiej [ ewangelicko – augsburskiej ], na przykład w Nowym Dworze Mazowieckim, który oddalony jest od wsi Skierady tylko 8 km. W Nowym Dworze Mazowieckim była parafia ewangelicko – augsburska, która istniała od 1783 do 1945 roku [ założona w 1782 roku, skupiała 2000 członków, z 1 kościołem, 4 domami modlitwy i 15 cmentarzami ].

Na temat luteran z Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic pisała Maria Możdżyńska, nauczycielka Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Dworze Mazowieckim. Napisała ona pracę na temat Parafii ewangelicko – augsburskiej w Nowym Dworze Mazowieckim od 1783 do 1945 roku. Więcej na ten temat oraz na temat osadnictwa przeczytasz pod linkiem:
http://docplayer.pl/8967708-Nasza-paraf ... -roku.html
Może skontaktuj się z osobami, które są autorami publikacji oraz innymi osobami, które wymienione są w tekście pod powyższym linkiem – może maja oni wiedze dotyczącą Wilhelma Fleischfresser [ młynarza ] oraz jego żony Karoliny Wilhelminy Hintz [ urodzonej we wsi Skierady ].

Marku, skoro nie napisałeś gdzie, kiedy i w jakiej parafii zostało zawarte małżeństwo między Wilhelma Fleischfresser a Karoliną Wilhelminą Hintz, to mogli oni pobrać się w parafii ewangelicko – augsburskiej w Nowym Dworze Mazowieckim w 1860 roku. W takim razie należy szukać ich aktu małżeństwa w księgach byłej parafii ewangelicko – augsburskiej w Nowym Dworze Mazowieckim. Na temat ksiąg metrykalnych z tej parafii znajdziesz informacje w linkach zamieszczonych na końcu mojego postu. Według prawa i obyczaju małżeństwa były zawierane w parafii zamieszkania panny młodej w chwili zawierania małżeństwa. Parafią, w której mogło być zawarte małżeństwo mogła być parafia urodzenia panny młodej ale tylko w tedy gdy panna młoda mieszkała nadal w parafii gdzie się urodziła. Może zachowały się alegaty do małżeństw zawieranych w parafii ewangelicko – augsburskiej w Nowym Dworze Mazowieckim wtedy może odnajdą się akty urodzenia [ akty znania ] Wilhelma Fleischfresser i Karoliny Wilhelminy Hintz. Może Wilhelm Fleischfresser urodził się albo mieszkał w miejscowości, która wchodziła w skład parafii ewangelicko – augsburskiej w Nowym Dworze Mazowieckim?

Marku, napisałeś, że Wilhelm Fleischfresser był młynarzem. Zatem, mógł być młynarzem w młynie wodnym albo być młynarzem we wiatraku. Mógł być on właścicielem młyna wodnego lub wiatraka albo tylko pracować w młynie wodnym lub wiatraku. Tak więc, może ścieżka poszukiwawcza oparta na młynach wodnych [ wiatrakach? ] zlokalizowanych wzdłuż rzeki Wisły i jej dopływów, poczynając od Warszawy w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i dalej za Nowy Dwór Mazowiecki, przyniesie jakieś informacje o Wilhelmie Fleischfresser. Należało by ustalić gdzie znajdowały się młyny wodne [ miejscowości ] i kto był ich właścicielem mniej więcej w latach 1830 – 1860. W szczególności należy brać pod uwagę te miejscowości, w których mieszkali Olendrzy i te miejscowości, które były założone przez Olendrów, i w których byli oni osiedlani. Ustalić też należy pod jaką parafię ewangelicko – augsburską należała wieś gdzie był młyn wodny [ wiatrak ] i sprawdzić w księgach występowanie nazwiska Fleischfresser.
W samej Warszawie [ Saska Kępa ] i okolicy Warszawy nad Wisłą było kilka wsi Olenderskich, w których mieszkali menonici, i w których były młyny wodne lub wiatraki.

Marku, napisałeś, że Wilhelm i Karolina Fleischfresser mieli na pewno jeszcze dwójkę dzieci Klementynę Paulinę i Wiktora Emanuela, których metryki urodzenia odnalazłeś w Krasnymstawie [ nie podałeś w którym roku się urodzili ]. Szkoda, że nie napisałeś czy rodzina Fleischfresser mieszkała w samym mieście Krasnystaw albo czy mieszkała w jakieś wsi pod tym miastem i do jakiej parafii należała i jakiego byli wyznania i jaki zawód miał ojciec Pauliny i Wiktora Emanuela Fleischfresser - łatwiej byłoby szukać informacji. Skoro masz metryki to zapewne znasz odpowiedzi na te pytania? Marku, Twoja oszczędność w podawaniu informacji powoduje wiele ograniczeń i bardzo wiele przypuszczeń i może prowadzić na manowce. Samo nazwisko Fleischfresser jeszcze nić nie mówi o narodowości i wyznaniu osoby noszącej to nazwisko. Choć daje wiele możliwości hipotetycznych a tobie chyba zależy na prawdziwych lub wielce prawdopodobnych informacjach. Skoro nie podajesz podstawowych informacji [ a znasz te informacje? ] to możesz najwyżej liczyć na prawdopodobne, bardzo ogólne informacje lub w najgorszym przypadku na mało prawdopodobne.

Wróćmy do miasta Krasnystaw, w którym urodziło się dwoje dzieci Wilhelma i Karoliny Wilhelminy z Hintz’ów małżonków Fleischfresser [ brak daty urodzenia dzieci ]. Z tego co napisałeś, należy przyjąć, że rodzina Fleischfresser liczyła 5 osób gdy mieszkała w Krasnymstawie – to jest: Wilhelm, Karolina, Artur, Paulina i Wiktor [ na początku 3 osoby, to jest w chwili zamieszkania w Krasnymstawie. Potem, po urodzeniu 2 dzieci liczyła 5 osób ]. Biorąc powyżej zamieszczone informacje przyjmuję, że rodzina Fleischfresser była protestantami [ niestety nie podałeś Marku jakiego wyznania była rodzina Fleischfresser ]. Według opracowania Jacka Kulbaka pt. „Rozwój demograficzny Krasnegostawu i powiatu krasnostawskiego w drugiej połowie XIX wieku ( do pierwszej wojny światowej )” w 1875 roku w Krasnymstawie mieszkało tylko 5 osób, które przyznawały się do wyznania protestanckiego [ Radzyński Rocznik Humanistyczny 2007, tom 2, strona 32 ]. Informacja ta, moim zdaniem, może mówić, że te 5 osób, które mieszkały w 1875 roku w Krasnymstawie, i które podawały, że są wyznania protestanckiego, to może być rodzina Fleischfresser? – to tylko hipoteza.

Marku, mam nadzieję, że trochę pomogłem? Może wskazałem nowe kierunki [ ścieżki ] poszukiwać informacji o Wilhelmie Fleischfresser [ młynarzu ] jego żonie Karolinie Wilhelminie Hintz [ urodzonej w Skierdach w 1840 roku ]? Oczywiście tylko w przypadku gdy Wilhelm Fleischfresser i jego żona Karolina Wilhelmina Hintz byli wyznania protestanckiego.

Marku, w poniżej zamieszczonych linkach znajdziesz źródła i informacje na podstawie, których napisałem mój post.

Pozdrawiam – Roman.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skierdy_( ... zowieckim)
http://zielona.org/Oledrzy_na_dawnym_Mazowszu
http://www.ciekawe-miejsca.net/przewodn ... a_mazowszu
http://tppn.pl/tag/mennonici-na-mazowszu/
http://www.kampinoska.waw.pl/historia/mennonici/
http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=3119
http://sklep.wilanow-palac.pl/mennonici ... p-336.html
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... rects=true
http://www.holland.org.pl/
http://salveart.pl/articles/o-migracjac ... nk-wiehler
http://www.historia.uwazamrze.pl/artyku ... nt=tak&p=0
http://www.jawisla.pl/index.php/turysty ... od-nad-wis
http://mazowsze.hist.pl/42/Mazowsze_Stu ... 011/34325/
http://www.sp-sadowa.edu.pl/strona/pusz ... index.html
http://www.luteranie.net/index.php?opti ... &art_id=38
http://pulawska.luteranie.pl/2015/10/by ... parafia-2/
http://holland.org.pl/art.php?kat=obiekt&id=67
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/h ... sequence=1
http://www.rasil.home.pl/rrh_5_2007/03_ ... ulbaka.pdf Jack Kulbak: Rozwój demograficzny Krasnegostawu i powiatu krasnostawskiego w drugiej połowie XIX wieku ( do pierwszej wojny światowej ).

Ps.

Na sam koniec dodam, że nazwisko Fleischfresser pochodzi od przezwiska Fleischfresser, które oznacza: mięsożerny, mięsożerca, drapieżnik, zwierzę mięsożerne, osoba lubiąca jeść mięso.
[ Wielki Słownik Niemiecko Polski; Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1, 2010.
Wielki Słownik Polsko-Niemiecki, Niemiecko-Polski; Buchmann, 2009. ]

Według portalu verwandt.de w Niemczech mieszka około 224 osoby o nazwisku Fleischfresser. 84 z nich posiada adnotacje w niemieckich książkach telefonicznych. Osoby o tym nazwisku w Niemczech mieszkają w 37 miastach i powiatach . Większość z nich występuje są w Hamburgu – 12.
Rozkład występowania nazwiska Fleischfresser na obszarze Niemiec znajdziesz pod linkiem: http://www.verwandt.de/karten/absolut/f ... esser.html

Na obszarze Polski portal Moikrewni.pl nie odnotował występowania nazwiska Fleischfresser oraz jego polskich odpowiedników: Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser. http://www.moikrewni.pl/mapa/

W miejscowości Godzisław [ po niemiecku Glasenapp ] mieszkał rolnik o nazwisku Fleischfresser i imieniu Herman. Wieś Godzisław to obecnie wieś położona w Polsce w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Grzmiąca. Informacja pochodzi z opracowania pt. Godzisław Powiat Szczecinek 1928 – 1945 [ Chemnitz, Styczeń 2005 ]. Tu jest link do tego opracowania:
http://www.godzislaw.pl/images/godzisla ... zyczna.pdf

Tu są linki do portalu MyHeritage, na którym znajdziesz osoby o nazwisku Fleischfresser:
http://www.worldvitalrecords.com/Single ... schfresser
https://www.myheritage.pl/names/arthur_fleischfresser
https://www.myheritage.pl/names/amelia_fleischfresser
https://www.myheritage.pl/names/christi ... schfresser
https://www.myheritage.pl/names/bernard_fleischfresser

oraz na portalu Geni:
https://www.geni.com/family-tree/index/ ... 1372884098
https://www.geni.com/people/Carl-Fleisc ... 1372884098

Może ktoś poda jeszcze inne informacje o osobach o nazwisku Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser itp. ], które mieszkały lub mieszkają na terenie Polski.

=================================================================

Hintz - 1764 od niemieckich nazw osobowych Hintz, Hintsch, te od imion na Hag .
[ etymologia opracowana przez Ewę Szymczak – Portal Stankiewicze z Przyjaciółmi http://www.stankiewicze.com/index.php?kat=44&sub=776 ]

„Hintz - Nazwisko proste, równe niemieckiemu hipokorystykum Hintz, od imienia Heinrich, zob. H. Bahlow, Niederdeutsches Namenbuch, Vaduz Lichtenstein 1987 s. 234, H. Bahlow, Deutschen Namenlexi icon. Familien und Vornamen nach Ursprung und Sinn erklärt, München 1967s. 241. Por. Hein(t)ze, wschodnio-środkowo-niemieckie Heintzsch < Heinrich, zob. J.K. Brechenmacher, Etymologisches Wörterbuch der Deutschen Familiennamen, II Auflage, t. I, Limburg a.d. Lahn 1957 s. 686. Hinczowie w Prusach A. Boniecki, Herbarz polski t. VII s.280 Hinz A. Boniecki, Herbarz polski t. VII s.284. Por. Hintzman” [ za: Mówią.pl http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=pl ].

W Polsce jest 256 osób o nazwisku Hintz. Mieszkają oni w 35 różnych powiatach i miastach. Najwięcej zameldowanych jest w Olsztynie ,a dokładnie 27 osób. Dalsze powiaty/miasta ze szczególnie dużą liczbą osób o tym nazwisku Sępólno Krajeńskie (26), m. Łódź (19), Warszawa (19), Wejherowo (17), Choszczno (14), Gdańsk (14), Puck (12), Pruszcz Gdański (11) i Szczytno z liczbą wpisów 9 [ za: http://www.moikrewni.pl/ ]. Rozkład występowania nazwiska Hintz w Polsce możesz zobaczyć na mapie zamieszczonej pod linkiem: http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/hintz.html

Tu są linki do portalu MyHeritage, na którym znajdziesz osoby o nazwisku Hintz:
https://www.myheritage.pl/names/jan_hintz
https://www.myheritage.pl/names/j%C3%B3zef_hinz
https://www.geni.com/people/August-Hint ... 9513426523
https://www.myheritage.com/FP/genealogy ... in=profile

oraz na Portalu Geni:
https://www.geni.com/people/Paul-Hintz/ ... 0555881683
https://www.geni.com/family-tree/index/ ... 0555881683

Pozdrawiam - Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Fleischfresser, Hintz.  PostWysłany: 01-05-2016 - 21:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam,

Romanie, bardzo dziękuję za okazane zainteresowanie. Informacje na temat kolonistów będą

na pewno pomocne, aczkolwiek część informacji już posiadam:

1. metryka Karoliny Wilhelminy Hintz żony Wilhelma Fleischfresser’a – urodziła się 25/10/1840 w Skierdach koło Nowego Dworu Mazowieckiego jako córka Adama Hintza i Louizy Simon, oczywiście ewangelików. - Te dane są już nieaktualne.

2. z aktu ślubu Adama Hintza i Louizy Simon (rok 1833) wiadomo, że tenże Adam urodził się około roku 1807 (jego rodzice to Krystyan Hintz i Rozalia Less) w Latkowie za Warszawą (z dalszych moich dociekań wiem, że ta miejscowość znajduje się koło Magnuszewa w powiecie kozienickim), zaś Louiza urodziła się w Rajszewwie około roku 1809 (jej rodzice to Michał Simon i Ewa Grunke), - Te dane są już nieaktualne.

3. w momencie ślubu Adam był gospodarzem w Skierdach i tamże mieszkała Louiza. - Te dane są już nieaktualne.

4. pierwsza wzmianka o Wilhelmie Fleischfresser pojawia się w metryce Artura Ferdynanda Ernesta Fleischfresser urodzonego 25/12/1860 w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 2999; wiadomo z tej metryki, że ojciec tegoż Artura Wilhelm był wtedy majstrem młynarskim (metryka spisana w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Warszawie 04/01/1861)

5. z aktu zejścia (Pruszków koło Warszawy 1935) jego kolejnego syna Wiktora Emanuela dowiedziałem się, że tenże urodził się w Orłowie, co pozwoliło mi dotrzeć do Orłowa Drewnianego koło Krasnegostawu,

6. w tymże Krasnymstawie odnalazłem metryki (spisane w roku 1875) Wiktora Emanuela Fleischfresser (urodzony 1872) i Klementyny Pauliny Fleischfresser (urodzona 1874) - oczywiście w tych metrykach wpisane jest, że Wilhelm Fleischfresser był ewangelikiem i w Orłowie Drewnianym był dyrektorem młyna parowego (skądinąd wiem, że ten młyn należał do hrabiego Kajetana Kickiego, w roku 1879 jego spadkobiercy zamieścili ogłoszenie o wydzierżawieniu tegoż młyna),

7. z aktu małżeństwa Klementyny Pauliny Fleischfresser z Mieczysławem Oborskim (szlachcicem gubernii wołyńskiej) wiadomo, że ta Klementyna w roku 1898 brała ślub w Berdyczowie już jako parafianka wyznania rzymsko-katolickiego.

Z powyższego jak widać na temat Wilhelma Fleischfresser wiadomo mi na razie, że:
- w latach 1860-61 mieszkał w Warszawie przy ul Czerniakowskiej 2999 i pracował gdzieś jako majster młynarski,
- jego żoną była Karolina Hintz,
- w 1861 ochrzcił syna Artura w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Warszawie,
- w 1875 był dyrektorem młyna parowego w Orłowie Drewnianym koło Krasnegostawu, gdzie urodziły mu się kolejne dzieci Wiktor i Klementyna.

Jeśli chodzi o nazwiska Hintz i Simon poszło mi o wiele łatwiej i tu na razie do około roku 1900 nie napotykam problemów. - Te dane są już nieaktualne.

Romanie, cały czas nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące Wilhelma Fleischfresser, a mianowicie:
- skąd on się wziął w Warszawie i okolicach?
- kiedy i gdzie ożenił się z Karoliną Hintz?
- czy poza Arturem, Wiktorem i Klementyną miał więcej dzieci?
- gdzie i kiedy zmarł on i jego żona Karolina?

Razem z moją żoną będziemy Ci bardzo wdzięczni i zobowiązani, jeśli nakierujesz nas na jakieś dalsze ścieżki poszukiwań dotyczących pochodzenia Wilhelma Fleischfresser, gdyż nasze dotychczasowe poszukiwania nie dają odpowiedzi na powyższe pytania.

Pozdrawiam
Marek


Ostatnio zmieniony przez Marek70 dnia 05-12-2018 - 13:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marblOffline
Temat postu: Fleischfresser, Hintz.  PostWysłany: 01-05-2016 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2008
Posty: 369

Status: Offline
Akt urodzenia Brunona Fleschfressera - Końskowola E-A 1868/8 Pobereżany (Wilhelm, Karolina), strona lubelskie korzenie
http://regestry.lubgens.eu/viewpage.php ... d=766#gora
marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Fleischfresser, Hintz.  PostWysłany: 02-05-2016 - 11:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bardzo dziękuję za podesłane informacje. Znalazł się kolejny syn Wilhelma i Karoliny. Wiem też, gdzie mógł pracować Wilhelm około 1868 roku. Niestety dalej nie wiadomo, gdzie połączył się węzłem małżeńskim ze swoją żoną, a jak Wam wiadomo akt ślubu = cenne informacje Smile

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2016 - 11:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
jak już o cennych informacjach związanych z zawarciem małżeństwa
jedną z nich jest: co (dokładnie -USC rok/jednostka) przeszukałeś -> wiesz, gdzie małżeństwo zarejestrowane nie było

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2016 - 11:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Przejrzałem już wszystkie dostępne skany i skorowidze (metryki i genbaza) w parafiach ewangelickich w województwie mazowieckim w zakresie dat 1856-1862, ale nie jest wykluczone, że mogło mi coś umknąć.

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2016 - 12:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"dostępne" - udostępnianie to proces dynamiczny, "dostępne w kwietniu 2015"<>"dostępne w maju 2016" i miejmy nadzieję <> "dostępne w grudniu 2016"
poza tym - gdybyś sporządził listę co widziałeś i gdzie nie ma, od razu zauważyłbyś, że są okresy (lata) z niepełną lub brakiem informacji o rejestracji zdarzeń
moim zdaniem - prawie równie istotnym wynikiem badań jest info o negatywnym wyniku kwerendy. Nie zastąpisz pełnej informacji "zasób jest, brak zdarzenia; zasobu brak on-line, nie ma w archiwum X, Y; zasób jest w archiwum Z, nie ma on-line; nie sprawdzałem; inne" zdawkowym "co było można on-line - przejrzałem skorowidze.
Wynotuj gdzie nie ma, gdzie nie ma w skorowidzach, gdzie nie wiesz czy nie było (braki w rocznikach), co jeszcze trzeba sprawdzić (zasoby, których nie ma on-line np warszawscy ewangelicy w AGAD), dowiedzieć się na kiedy jest planowane udostępnienie etc
oczywiście - ślub mógł być poza granicami i zapis w "polskim" USC nie musiał być dokonany, mogły być dwa zapisy (i w ewangelickim i w rzymskokatolickim)
poza tym pozostają pozametrykalne (głównie polecam notariat, szczególnie na okoliczność testamentu, spraw spadkowych - idealnie gdyby nieruchomość)
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Fleischfresser, Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser.  PostWysłany: 08-05-2016 - 01:47
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.

Marku, mam dla Ciebie jeszcze kilka nowych informacji, które może pomogą Ci w odnalezieniu Wilhelma Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser, itp. ]. Jak sam wiesz nazwisko Fleischfresser jest nazwiskiem niezmiernie rzadkim. Obecnie w Polsce, według portalu Moikrewni.pl , nazwisko to nie występuje. W Niemczech obecnie mieszka 224 osoby o nazwisku Fleischfresser [ według portalu Verwandt.de ]. W takiej sytuacji odnalezienie w Polsce śladów po jednej osobie o nazwisku Fleischfresser i imieniu Wilhelm w zasadzie jest prawie niemożliwe? Niemniej jednak znalazłem trochę poszlak, które może pomogą Ci w poszukiwaniach i odnalezieniu, ustaleniu historii i genealogii Wilhelma Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser ].

1.
Choć portal Moikrewni.pl twierdzi, że w Polsce nie ma osób o nazwisku Fleischfresser to znalazłem informacje, która mówi, iż przynajmniej jedna rodzina o tym nazwisku mieszka w Otwocku lub jego okolicy.
http://www.goldenline.pl/jacek-fleischfresser/
Natomiast nazwisko zapisane w formie Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser oraz Flejszfreser można odnaleźć w sieci dość licznie.

2.
Marku, napisałeś: „pierwsza wzmianka o Wilhelmie Fleischfresser pojawia się w metryce Artura Ferdynanda Ernesta Fleischfresser urodzonego 25/12/1860 w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 2999; wiadomo z tej metryki, że ojciec tegoż Artura Wilhelm był wtedy majstrem młynarskim (metryka spisana w parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie 04/01/1861)”.
Informacja ta mówi nam, że Wilhelm Fleischfresser wraz z rodziną mieszkał w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 2999 w styczniu 1861 roku, był majstrem młynarskim i był wyznania ewangelicko – augsburskiego [ luteranin ].
Może adres zamieszkania Wilhelma Fleischfresser nam coś powie. Według „Skorowidza mieszkańców miasta Warszawy z przedmieściami na rok 1854, ułożonego pod kierunkiem Zarządu Policyi Warszawa 1854” mówi nam, że kamienica nr 2999 przy Czerniakowskiej w Warszawie należał do SS. Zyglerów [ właścicielem kamienicy była Ziegler Marya ]. W tym czasie w kamienicy Zyglerów mieszkało 11 lokatorów [ rodzin ] ale nie było wśród nich Wilhelma Fleischfresser. Kamienica nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie znajdowała się w Cyrkule IX Warszawy – cyrkuł to inaczej dzielnica. W tym czasie Warszawa była podzielona na XII Cyrkułów Policyjnych.
http://www.przodkowie.com/warszawa/inde ... m&dom=3347
Tak naprawdę to nie wiemy kiedy Wilhelm Fleischfresser zawarł małżeństwo z Karoliną Hintz i kiedy zamieszkał z rodziną w Warszawie. Pewnym jest tylko to, że mieszkali w Warszawie przy ulicy Czerniakowskiej 2999 w dniu 4 stycznia 1860 roku. Nasuwa się wniosek, że zamieszkali w Warszawie przed dniem 4 stycznia 1860 roku w kamienicy nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej. Skoro skorowidz z 1854 roku nie wymienia nazwiska Fleischfresser jako mieszkańca domu nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej, to można przyjąć, iż Wilhelm Fleischfresser wraz z żoną Karoliną Hintz zamieszkał w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 2999 gdzieś pomiędzy rokiem 1854 a dniem 4 stycznia1860 roku. Tak więc, Marku, proponuję Ci abyś sprawdził kiedy Wilhelm Fleischfresse i jego żona Karolina z domu Hintz przybyli do Warszawy. Można to ewentualnie sprawdzić poprzez informacje zamieszczane w Kurierze Warszawskim oraz w Warszawskiej Gazecie Policyjnej, która wychodziła codziennie. Gazeta ta zamieszczała na swoich łamach między innymi:
• dane osób przybyłych do Warszawy [ imię, nazwisko, skąd przybył/a ],
• dane osób wyjeżdżających z Warszawy [ imię, nazwisko, dokąd wyjechał/a ],
• dane osób zmarłych [ imię, nazwisko, wiek, zawód ] – nie w każdym numerze,
• dane osób, które doznały jakichś wypadków [ śmiertelnych lub nie, z opisem wypadku ],
• dane osób, które zagubiły legitymacje i inne dokumenty tożsamości,
• itp.
Z tego co już wiemy, to Wilhelm Fleischfresser wraz z rodziną opuścił Warszawę gdzieś około 1868 roku [ zapewne przed rokiem 1868 ] i przeprowadził się do miejscowości Pobereżany w parafii Końskowola gdzie na początku roku 1868 urodził mu się syn. Zapewne informacja o opuszczeniu Warszawy prze Wilhelma Fleischfresser i jego rodziny [ żony i dzieci ] powinna być zamieszczona w Warszawskiej Gazecie Policyjnej.
Roczniki Warszawskiej Gazety Policyjnej możesz znaleźć w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Niestety nie wiem jakie roczniki się zachowały i poszczególne numery się zachowały? Niemniej jednak chyba warto sprawdzić ten trop. Warszawska Gazeta Policyjna dostępna jest w Czytelni Czasopism Biblioteki Narodowej. Najstarsze roczniki Warszawskiej Gazety Policyjnej zostały zmikrofilmowane. Zatem gazeta ta jest świetnym źródłem informacji o ruchu ludności w XIX wiecznej Warszawie.
Tu jest link do Katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie gdzie możesz przeczytać o zachowanych egzemplarzach Warszawskiej Gazety Policyjnej:
http://alpha.bn.org.pl/search*pol/t?SEA ... +Policyjna
Marku, informacje o osobach zameldowanych [ mieszkających ] w Warszawie pomiędzy rokiem 1854 a rokiem 1868 możesz też poszukać w:
• Księgi ludności stałej i niestałej powiatu warszawskiego [ XIX wiek ], która znajduje się w Archiwum miasta stołecznego Warszawy – zespół 622 / 0.
Tu jest link do tej informacji:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=80399
• Zarząd Warszawskiego Oberpolicmajstra [ 1823-1918 [1919-1926 ] – zespół 31 / 0 Archiwum miasta stołecznego Warszawy.
Tu jest link do informacji:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... tra&word2=
Proponuję Ci abyś skontaktował się z Archiwum m.st. Warszawy, które mieści się w Warszawie przy ul. Krzywe Koło 7; tel: (22) 831-54-91 do 93, 635-45-32; email: sekretariat@agad.gov.pl i zapytał się czy zachowały się księgi meldunkowe z Warszawy – Cyrkuł IX, to jest kamienicy nr 2999 przy ulicy Czerniakowskiej z lat 1854 – 1868. Jeżeli 4 stycznia 1860 urodził się w Warszawie syn Wilhelma Fleischfresser, to powinien być zapisany do księgi meldunkowej z domu nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej.
Księgi meldunkowe zawierają wszystkie informacje jakich poszukujesz o Wilhelmie Fleischfresser [ i nie tylko o nim ] – może będziesz miał szczęście i odnajdziesz księgi meldunkowe a w nich to wszystko czego szukasz?
Ze Skorowidza Mieszkańców Miasta Warszawy Z Przedmieściami Na Rok 1854, Ułożonego Pod Kierunkiem Zarządu Policyi Warszawa 1854 wynika, że w roku 1854 na obszarze Warszawy i przedmieść nie zamieszkiwała żadna osoba o nazwisku Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser, itp. ]. Tu jest link do skorowidza – litera F:
http://www.przodkowie.com/warszawa/inde ... nazw&lit=f

3.
Marku, każdy członek kościoła ewangelicko – augsburskiego zobowiązany był do opłacania składek na utrzymanie kościoła [ parafii ]. Wiemy, że Wilhelm Fleischfresser i jego rodzina należeli do kościoła ewangelicko – augsburskiego. Z tego co napisałeś Wilhelm ochrzcił swojego syna w styczniu 1860 roku w parafii ewangelicko – augsburskiego w Warszawie. Zatem, był członkiem tej parafii, w której ochrzcił swoje dziecko. Wniosek jaki można wysnuć z tego faktu to, że Wilhelm Fleischfresser i jego rodzina powinna być wpisana do ksiąg członków tej parafii i do rejestrów osób opłacających składki. Może zachowały się księgi, rejestry członków tej parafii i płacących składki z tej parafii ewangelicko – augsburskiego? Może warto to sprawdzić i zweryfikować w tej parafii w Warszawie? Może zachowały się spisy parafian i płacących składki do roku 1867[8] z tej parafii – rok 1867[8] to przypuszczalna data wyprowadzenia się Fleischfresser’ów z Warszawy do wsi Pobereżany w parafii Końskowola?

4.
Marku, poniżej zamieszczam trzy linki pod którymi znajdują się trzy plany [ mapy ] XIX wiecznej Warszawy. Może chcesz zobaczyć na planie Warszawy gdzie mieszkał Wilhelm i Karolina Fleischfresser w 1860 roku? Kamienicę oznaczoną numerem policyjnym 2999 przy ul. Czerniakowskiej znajdziesz na trzeciej mapie.
Pierwsza mapa to Plan Miasta Warszawy i Okolic z 1856 roku. Na planie tym odnajdziesz ulicę Czerniakowską, która ulokowana jest wzdłuż rzeki Wisły. Tu jest link do tego planu:
http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... c_1856.jpg
Druga mapa – Plan Miasta Warszawy i Okolic z 1862 roku. Tu jest link do tego planu:
http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... K_1862.jpg
Trzecia mapa to Plan Miasta Warszawy i Okolic z 1867 roku. Na tym planie zaznaczona jest kamienica [ dom, działka ] nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej. Tu jest link do tego planu:
http://www.mapywig.org/m/City_plans/Cen ... K_1867.jpg

5.
Wiemy, że Wilhelm Fleischfresser był majstrem młynarskim. W styczniu 1860 roku mieszkał przy ul. Czerniakowskiej nr hipoteczny 2999 w Warszawie i pracował jako majster młynarski. Jako majster młynarski mógł pracować we młynie lub wiatraku. W tym czasie w Warszawie i jej okolicach było wiele młynów i wiatraków. Komunikacja w tym czasie w Warszawie była marna i w zasadzie normalni mieszkańcy Warszawy poruszali się pieszo. Można wnioskować, iż jego miejsce pracy powinno znajdować się niedaleko miejsca zamieszkania [ jest to tylko moja hipoteza ]. Na Czerniakowie i przy ul. Czerniakowskiej w XIII i XIX wieku powstawały liczne mieszkalne domy drewniane oraz powstały 2 karczmy, 10 magazyny i 4 browary. Działały tylko jeden młyn i cegielnia. Była też jedyna, parterowa kamieniczka murowana wznosiła się na posesji nr 164; do 1944 roku właścicielami kamieniczki i młyna była rodzina Scholtzów [ Szulc, Sulc, Sulcz ]. Numer 164 przy ul. Czerniakowskiej odpowiadać powinien staremu numerowi hipotetycznemu 3034. Według Skorowidza Mieszkańców Miasta Warszawy Z Przedmieściami Na Rok 1854, Ułożonego Pod Kierunkiem Zarządu Policyi Warszawa 1854 wynika, że w tym czasie w tej kamienicy mieszkał Jan Sulcz, właściciel domu. Mieszkała też kucharka i pomocnik młynarski – Drzewiecki Antoni.
http://www.przodkowie.com/warszawa/inde ... &view=item
Może we młynie należącym do rodziny Scholtz [ Szulc, Sulc, Sulcz ], który był położony przy ulicy Czerniakowskiej 164 [ numer hipoteczny 3034 ], pracował Wilhelm Fleischfresser. Młyn znajdował się kilka kroków od domu, w którym mieszkał Wilhelm Fleischfresser i jego rodzina. Może to sprawdzić na mapie z 1867 roku do której link zamieściłem powyżej. Marku, może zachowały się w archiwum warszawskim dokumenty dotyczące młyna należącego do rodziny Schultz a w nich jakieś wzmianki o majstrze młynarskim Wilhelmie Fleischfresser? Sprawdzenie i weryfikację pozostawiam Tobie, oczywiście jak będziesz zainteresowany? Istnieje też możliwość, że Wilhelm Fleischfresser pracował w innym młynie lub wiatraku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Cze ... _Warszawie
http://warszawa.wikia.com/wiki/Ulica_Czerniakowska

6.
Marku, jak sam wiesz nie jest wiadomo gdzie i kiedy zawarte zostało małżeństwo między Wilhelmem Fleischfresser a Karoliną Wilhelminą Hintz, która urodzić się miała we wsi Skierdy około 1840 roku. Napisałeś, że sprawdziłeś wszystkie parafie ewangelicko – augsburskie w województwie mazowieckim i nie znalazłeś aktu ślubu Wilhelma i Karoliny pomiędzy 1856 a 1862, w tym i parafię w Nowym Dworze Mazowieckim pod którą podlegała wieś Skierdy. Zatem gdzie mogli zawrzeć małżeństwo? Powstaje też pytanie gdzie mieszkała Karolina Wilhelmina Hintz i Wilhelm Fleischfresser w chwili zawarcia małżeństwa? Jeżeli brak jest aktu małżeństwa w parafii w Nowym Dworze Mazowieckim [ parafia urodzenia Karoliny Wilhelminy Hintz ], to gdzie mieszkała Karolina gdy zawierała małżeństwo z Wilhelmem Fleischfresser? Zadać można też pytanie czy rodzice Karoliny mieszkali we wsi Skiedy gdy zawierała ona małżeństwo z Wilhelmem Fleischfresser? Odpowiedzi na te pytania nie znamy.
Jak wiemy w styczniu 1860 roku Wilhelm Fleischfresser i jego żona Karolina Wilhelmina Hintz mieszkali w Warszawie przy ul. Czerniakowskiej 2999. Wieś Skiedy, w której urodziła się Karolina Wilhelmina Hintz, oddalona jest od Warszawy około 29 km. Marku, jak napisałeś sprawdziłeś wszystkie parafie ewangelicko – augsburskie województwa mazowieckiego i nie znalazłeś aktu małżeństwa Wilhelma i Karoliny między rokiem 1856 – 1862. Oznacza to, że i w Warszawie nie odnalazłeś ich metryki ślubu. Wniosek jaki się nasuwa to, że Wilhelm i Karolina zawarli małżeństwo przed przybyciem do Warszawy. Tylko gdzie był ten ślub? Jak poznał się Wilhelm z Karoliną? Znalazłem informacje, które mogą rzucić nieco światła na ten temat Wilhelma Fleischfresser i jego żony Karoliny Wilhelminy Hintz? Są to raczej tylko poszlaki i nic pewnego.
Zatem, „(…).W rejonie lasu chojnowskiego chylący się ku upadkowi ród Szymanowskich, który niegdyś toczył spory z Wielopolskimi z Obór, stracił rodowe Turowice. Szukając dochodu wykarczował las przynależący do majątku Łubna, tworząc wyręb zwany w ówczesnym języku borowiną. W roku 1854 założono cztery kolonie : Szulec (z którego czasem wyodrębni się Borowina), Nowy Szymanów ( z czasem złączony z Szymanowem, gdzie stał dwór Szymanowskich), Wypęk i Goździak. Wytyczono granice kolonii, podzielono na działki i założono hipotekę. W ten sposób Walerian Szymanowski zawarł kontrakty z osadnikami, z których wszyscy byli ewangelikami i pochodzili z osad olęderskich lub niemieckich – Kępy Wilanowskiej, Kępy Okrzewskiej, Dąbrowy i Skierd. Podobnie jak w kontraktach olęderskich zostali zwolnieni na 10 lat z czynszu, w zamian mieli wznieść budynki gospodarskie, uzyskując ziemię na zasadzie wieczystej dzierżawy. Walerian Szymanowski przekazał także grunt na założenie cmentarza i szkoły, lecz nie udało mi się odnaleźć śladu jego istnienia na dawnych mapach. Z uwagi na podległość pod kantorat w Górze Kalwarii, zapewne realizowano pochówki w Mikówcu, odwiedzając bethaus w Kątach. Niedaleko w roku 1858 została założona ostatnia wieś, gdzie wraz z Polakami kontrakty podpisało dwóch potomków olędrów. Był to Czarnów w dobrach Chylic, który nazwę wziął od dziedzica Czarnowskiego. (…).” – za: Ksunder, Niemcy we wsi (4), 6.12.2015.
Z powyżej zamieszczonego tekstu wynika, że Walerian Szymanowski w 1854 roku założył w swoim majątku Łubna cztery [4] kolonie osadników olęderskich i niemieckich, to jest kolonia: Sulec, Nowy Szymanów, Wypęk oraz Goździak. Obecnie wieś Łubna i byłe kolonie Sulec, Nowy Szymanów, Wypęk oraz Goździak położone są w gminie Góra Kalwaria, w powiecie piaseczyńskim, w województwie mazowieckim. Walerian Szymanowski do założonych przez siebie kolonii sprowadził osadników z Kępy Wilanowskiej, Kępy Okrzewskiej, Dąbrowy i Skierd [ wszystkie te miejscowości położone są blisko Wisły ]. Wszyscy osadnicy byli protestantami. Tak więc, w jednej z 4 kolonii zamieszkali osadnicy, którzy zostali sprowadzeni ze wsi Skierdy [ wieś Skierdy to miejsce urodzenia Karoliny Wilhelminy Hintz ]. Już myślałem, że została odnaleziona Karolin Hintz ale wśród osadników nie było rodziny, która nosiła nazwisko Hintz.
http://mail.gorakalwaria.info/pliki/his ... ?rozwin=86
Jest to ciekawa poszlaka. Z informacji tej wiemy, że w jednej z 4 kolonii w roku 1854 zamieszkali osadnicy pochodzący ze wsi Skierdy. Tak więc, osadnicy ze Skierd musieli znać rodzinę Hintz, w tym i Karolinę Hintz. Karolina w roku 1854 miała 14 lat. Nowi osadnicy ze wsi Sulec, Nowy Szymanów, Wypęk oraz Goździak mieli początkowo swój dom modlitwy [ bethaus ] w pobliskiej wsi Katy. Kantorat był w Górze Kalwarii. Kościół ewangelicko – augsburski znajdował się w Starej Iwicznej, któremu podlegał kantorat w Górze Kalwarii. Kościół w Starej Iwicznej był filią parafii ewangelicko – augsburski w Pilicy [ obecnie gmina Warka ]. Proboszcz pilicki pełnił równocześnie funkcję administratora filiału w Starej Iwicznej.
W okolicy wsi Łubna i 4 kolonii znajdowały się wiatraki i młyny. Młyny i wiatraki były w Wilanowie, Konstancinie, Piasecznie, Góry Kalwarii i w okolicy tych miejscowości. Można postawić hipotezę, która mówi, iż Wilhelm Fleischfresser mieszkał lub pracował jako młynarz [ początkowo jako uczeń – czeladnik młynarski ] w którymś z tych młynów lub wiatraków w miejscowościach przeze mnie wymienionych. Skoro Wilhelm Fleischfresser był ewangelikiem i mieszkał lub pracował w okolicy to zapewne mógł mieć kontakt z osadnikami ze Skierd ponieważ należeli do tego samego kościoła w Starej Iwicznej i mógł dowiedzieć się o Karolinie Hintz. Może rodzina Hintz’ów też wyprowadziła się ze Skierd i zamieszkała gdzieś na terenie parafii w Starej Iwicznej.
Marku, może warto też sprawdzić tą poszlakę? Może też sprawdzisz metryki z kościoła ewangelicko – augsburskiego w Starej Iwicznej i parafii w Pilicy – to już pozostawiam do Twojej decyzji.
W poniżej zamieszczonych linkach znajdziesz informacje w pełnej wersji, jak tylko wspomniałem o nich oraz cytowane fragmenty i ich autorów:
http://www.nowaiwiczna.com/historia-now ... 25,pl.html
http://konstancinjeziorna.blox.pl/t/8674/wiatraki.html
http://konstancinjeziorna.blox.pl/t/468674/Oledrzy.html
http://www.muzeumkonstancina.pl/464?page=1
http://www.genoroots.com/artykul_mennonici.php
http://www.gorakalwaria.info/pliki/hist ... ?rozwin=88
http://www.nowaiwiczna.com/historia-now ... 25,pl.html
http://www.trojca.waw.pl/gallery3/var/a ... 1423577892
http://mail.gorakalwaria.info/pliki/his ... ?rozwin=86
http://www.ludowegarwolin.cba.pl/files/zeszyt-18.pdf
http://konstancinjeziorna.blox.pl/t/8674/wiatraki.html

7.
Na sam koniec wspomnę tylko, że w Genetyce znajdują się indeksy i metryki osób o nazwisku Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser. Przypuszczam, że wiesz o tym i zapoznałeś się z nimi. Przejrzałem pobieżnie te metryki i doszedłem do wniosku, że wszystkie te osoby są ze sobą spokrewnione. Są to dzieci Wilhelma i Karoliny małżonków Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser ] lub ich potomkowie.
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/in ... =pol&op=se
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&w=07mz
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&w=71wa
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&w=71wa
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&w=71wa
http://www.geneteka.genealodzy.pl/index ... te=&w=10pl
W 1892 roku Artur Fryderyk Ernest Flejszfreser zawarł jako wdowiec małżeństwo z Haliną Jaworską [ akt nr 49 ]. Z tego aktu dowiadujemy się, że jego rodzice, to jest Wilhelm Flejszfreser i Karolina z Hintz’ów Flejszfreser już nie żyli.
http://szukajwarchiwach.pl/5/514/0/-/4#tabSkany
Tu są link do zbioru Metryki.Genealodzy.pl gdzie są zamieszczone metryki z Łomży, to jest z USC wyznanie ewangelickie z lat 1887 – 1912 oraz USC wyznanie rzymsko-katolickie z lat 1890 – 1907, 1909 – 1911.
http://metryki.genealodzy.pl/pow-29
Proponuje Ci je przejrzeć [ ja zrobiłem to pobieżnie ], znajdziesz tam metrykę zgonu pierwszej żony Artura Fryderyka Ernesta Flejszfreser – Klementyny z Miklasów [ Miklas ]. Ciekawym jest to, że w obu przypadkach powinieneś szukać w metrykach pochodzących z USC wyznania rzymsko-katolickiego. Nie zapomnij przejrzeć metryk wyznania ewangelickiego.
Tu jest link do bazy Szukajwarchiwach.pl gdzie znajduje się informacja mówiąca o archiwum, w którym przechowywane są metryki z Łomży:
• wyznanie rzymsko-katolickiego z lat 1597 – 1912,
• wyznanie ewangelickiego z lat 1839 – 1939.
http://szukajwarchiwach.pl/search?q=%C5 ... =15&page=1
Dodam, że Artur Fryderyk Ernest Flejszfreser wraz z rodziną przeniósł się z Łomży do Warszawy gdzieś około 1896 roku. Ciekawe, że potomkowie [ niektórzy ] Wilhelma i Karoliny małżonków Fleischfresser [ Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfesser, Flejszfreser ] zmienili wyznanie na rzymsko-katolickie – wynika to z metryk.

Marku, w moim poście zamieściłem trochę nowych informacji oraz moje przemyślenia i płynące z nich poszlaki, może wskażą Ci one nowe kierunki poszukiwań. Mam nadzieję, że trochę pomogłem.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2016 - 08:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam serdecznie,

do tak bogatych informacji Romana na temat rodziny Fleischfresser, dorzucę jeszcze kilka danych.
W roku 1880, w Warszawie przy ul. Chłodnej 11 zamieszkuje chorowita wdowa Karolina Flajszfresser (jest to kolejna oboczność nazwiska Fleischfresser) wraz z szóstką dzieci. Nie wiem, czy to żona zmarłego Wilhelma, ale hipotetycznie mogło być tak, że po śmierci Wilhelma, Karolina z dziećmi powróciła do Warszawy.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... =&lp=2&QI=
str. 4, "Biuro informacyjne o nędzy wyjątkowej"
Chłodna 11 to parafia św. Andrzeja

Kolejną osobą o nazwisku Flajszfresser, jaką odnalazłam, to Paulina Flajszfresser, również chora wdowa z trójką dzieci, zam. przy ul. Wróbla 4.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/docmetadat ... =&lp=1&QI=
str. 4, "Biuro informacyjne o nędzy wyjątkowej"

Pozdrawiam,
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2016 - 11:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Romanie,

Bardzo Ci dziękuję, za Twoją ogromną nieocenioną pomoc i wskazanie źródeł, o których nie miałem do tej pory pojęcia. Biorę się za ich za ich sprawdzanie i na pewno dam znać, co udało mi się ustalić. Przy okazji pkt.5. dodam od siebie, że na Solcu w tym czasie był też duży młyn parowy, w którym być może był zatrudniony Wilhelm.

Aneto,
Tobie również bardzo dziękuję za podesłanie linków z informacjami o wdowach Flajszfresser. Jest bardzo prawdopodobne, że wdowa Karolina Flajszfresser to żona Wilhelma. Skądinąd wiem już na pewno o 4-ce ich dzieci (Artur Fryderyk Ernest, Bruno Peter Max, Wiktor Emanuel i Klementyna Paulina). Mam pewne poszlaki z zachowanych listów Klementyny do przyszłego męża Mieczysława Oborskiego, że była jeszcze jedna córka, ale nie wykluczone jest, iż mieli więcej dzieci.

Moi drodzy, a teraz biorę się za sprawdzanie podesłanych przez Was źródeł i jeszcze raz dziękuję za Waszą nieocenioną pomoc.

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Re: Fleischfresser, Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfess  PostWysłany: 09-05-2016 - 07:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
ROMAN_B napisał:

Marku, informacje o osobach zameldowanych [ mieszkających ] w Warszawie pomiędzy rokiem 1854 a rokiem 1868 możesz też poszukać w:
• Księgi ludności stałej i niestałej powiatu warszawskiego [ XIX wiek ], która znajduje się w Archiwum miasta stołecznego Warszawy – zespół 622 / 0.
Tu jest link do tej informacji:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... y_id=80399
(...)
Proponuję Ci abyś skontaktował się z Archiwum m.st. Warszawy, które mieści się w Warszawie przy ul. Krzywe Koło 7; tel: (22) 831-54-91 do 93, 635-45-32; email: sekretariat@agad.gov.pl i zapytał się czy zachowały się księgi meldunkowe z Warszawy – Cyrkuł IX, to jest kamienicy nr 2999 przy ulicy Czerniakowskiej z lat 1854 – 1868. Jeżeli 4 stycznia 1860 urodził się w Warszawie syn Wilhelma Fleischfresser, to powinien być zapisany do księgi meldunkowej z domu nr 2999 przy ul. Czerniakowskiej.
Księgi meldunkowe zawierają wszystkie informacje jakich poszukujesz o Wilhelmie Fleischfresser [ i nie tylko o nim ] – może będziesz miał szczęście i odnajdziesz księgi meldunkowe a w nich to wszystko czego szukasz?


Witaj Marku ponownie,

aby zaoszczędzić Twój czas na weryfikowanie różnych podpowiedzi, chciałabym odnieść się do jednej z cennych wskazówek Romana odnośnie ksiąg ludności - zespół 622.
Niestety, ksiąg z tego zespołu zachowała się dosłownie garstka i na pewno pośród nich nie ma ul. Czerniakowskiej.
Polecam tu wątek:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... rt-0.phtml
który precyzuje dokładniej zachowany stan tego zespołu i omawia przy okazji inne spisy ludności dla Warszawy.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek70Offline
Temat postu: Re: Fleischfresser, Flejszfresser, Flejshfresser, Flejszfess  PostWysłany: 09-05-2016 - 22:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2016
Posty: 10586
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witaj Aneto,

Dzięki za informacje o zespole 622 (księgi ludności). Obecnie staram się przeszukiwać eBUW pod kątem różnych wariacji nazwiska Fleischfresser, ale trafiam tylko na informacje o "nędzy" wdowy Karoliny Fleischfresser (często zmieniała adresy).
Aneto, czy orientujesz się co do dostępności w BUW "Warszawskiej Gazety Policyjnej" (mikrofilmy) w trybie stacjonarnym? Czy jako człowiek z ulicy uzyskam dostęp do tych zasobów?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
Marek

_________________
Pozdrawiam
Marek
Akceptujesz moje tłumaczenie - wpisz w temacie posta OK.
"O dziękowaniu" https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59523.phtml
"Jak napisać prośbę o tłumaczenie..." https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-12392.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2016 - 22:37
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Aneto Aneto:)
w BUW bezproblemowo, ale warto mieć kartę biblioteczną -można czasową bez zdjęcia, jednak lepiej chyba
poza BUW - jeszcze np Koszykowa
a oprócz 622 (nie to co Cię interesuje, ale także księgi domów http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... osciDomow/ ) chętnych do spisania - brak:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.136966 sekund(y)