Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2016 - 22:11
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Wątek jest aktualny, staramy się pomóc Michałowi z Moskwy w poszukiwaniu jego polskich korzeni. Chodzi o Stefanię Cybulską żonę Mikołaja Podwerbnego. Wstępnie wytypowaliśmy, na bardzo słabych przesłankach / brak metryk / Stefana i Antoninę Trzcińską jako rodziców. Na razie kiepsko nam idzie, i każda „para rąk” tu się przyda, a przede wszystkim jakiś dobry pomysł.

Skąd wziąłeś tą Konstancję, mam nadzieję że nie na podstawie aktu urodzenia Jana Nepomucena Tańskiego, syna Stefana M, Tańskiego i Konstancji Cybulskiej. gdzie ojcem chrzestnym był Stefan Cybulski ? Nie znam się wprawdzie na tym, ale czy dziadek może być ojcem chrzestnym swego wnuka ?
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2016 - 22:17
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziadek mógł być chrzestnym wnuka.
Na forum została zaprezentowana opinia (niestety bez przykładów), że bywało to wręcz zwyczajem - trzymanie do chrztu pierwszego wnuka.
Ja mam "?" w swojej rodzinie, do tej pory nie jestem pewny na 100% - czy chrzestny mego pra Dionizego w 1828 w Pleszewie, także Dionizy - był ojcem ojca. Z tego powodu temat "dziadek chrzestnym" swego czasu podrzuciłem i dostałem odpowiedzi m.in. jak powyżej.
pozdrawiam

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-04-2016 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
W tej rodzinie natknąłem się na sytuację, gdzie rodzicami chrzestnymi byli małoletni / rodzeni/ brat i siostra, więc być może masz Włodku rację.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 00:07
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witam

Włączyłam się do poszukiwań ponieważ w podanym wyżej linku dotyczącym rodziny Cybulskich/Cebulskich występuje Bibianna Mikłaszewska posesorka dóbr. Otóż jej rodowe nazwisko to Bibianna Trzcińska, a świadkiem na ślubie ( 1841/akt 28 z 25.11.1841)córki Kazimierza Mikłaszewskiego vel Miklaszewskiego dzieżawcy dóbr Mroga w parafii Bielawy, Marianny z Maxymilianem Łebkowskim dzierżawcą dóbr Pęcław był Michał Tański obywatel, urzędnik przy kolei żelaznej lat 30.
Jak widać jest to powiązanie rodzinne i ważne jest do poszukiwań sprawdzanie wszelkich świadków i chrzestnych występujących w aktach. Moi Miklaszewscy byli uboższą gałęzią tej rodziny pochodzącej z łęczyckiego i Łąkoszyna. Dzięki tym koneksjom Julian Miklaszewski był lokajem, a mój XVIII- wieczny przodek Piotr Miklaszewski młynarzem w Stodólkach parafii Łąkoszyn.
Jeśli chodzi o dziadków występujących w charakterze chrzestnych to własnie w aktualnie badanej rodzinie Augustynowiczów z którymi związana była moja rodzina Galskich był taki zwyczaj, że dziadek lub babka wymiennie z bratem lub siostrą rodziców dziecka występowali jako chrzestni rodzicie nowo narodzonych dzieci w rodzinie.

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kasia_MarchlińskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 06:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-06-2015
Posty: 565

Status: Offline
W mojej rodzinie prawie zawsze dziadkowie byli chrzestnymi wnuków, mam dziesiątki przykładów.
Kaśka

_________________
Kasia Marchlińska
Poszukuję informacji o nazwiskach: Papi, Geysmer, Kimens, Perks, Szwarcenburg-Czerny, Sosnowski, Czerny, Moszczyński-Pętkowski, Rychtarski, de Rozprza Faygel, Lippoman, Sonne, Gotti, Gałęzowski.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnanienaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 08:04
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2013
Posty: 52

Status: Offline
Witam
Pan Warakomski chyba mial racje.
Jeśli cóka Stefana Joanna Olimpia urodzila się 1826 r,. w Rogaszynie to może być że Stefania też .
Slub w Warszawie 1846 r., z Wawrzyńcem Romanem Mrozowskim .
Emilia Cybulska urodzona 1822 r., we wsi Borowek parafii Oszkowice ślub w 1842 z Szypowskim Julianem
Konstancja 1821 r.
Seweryna Dorota 1841 r, za Pagowskim ?
https://www.google.pl/maps/place/Pi%C4% ... dfcbc0534b

Pozostalo tylko sprawdzic metryki parafii Piatek.
Księgi metrykalne od 1823r, Kościół rzymsko-katolicki. Parafja Piątek (Łęczyca)
AD Łowicz lub Łódź .
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=46514 Seweryna, Konstancja
Panie Cybulskie z matka Antonina w Warszawie mieszkaja
Antonina z Trzcińskich. w 1854 r. emerytka ul Widok 1571 dom Kolei Żelaznj .
Pozdrawiam Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 11:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nadal będe sceptykiem. Uważam że szukanie Stefanii Cybulskiej na zachód od Wisły,a i w samej Warszawie to droga donikąd. Gdyby Stefania urodziła się w Ziemi Rawskiej to by już była odnaleziona . Jak dotąd wszystkie przywoływane tu koneksje dotyczą wyłącznie samych Cybulskich i różnych ciekawych skądinąd dywagacji. Podobnie drogą donikąd jest odwoływanie się do spisu H Sęczys
Nie ma śladu na związki z Podwerbnymi bo – moim zdaniem – tam być ich nie może. Obecność Podwerbnych w znalezionych dotąd zapisach internetowych nie wykracza poza Wisłę. Geografia aktywności Podwerbnych na podstawie ustalonych faktów jest mniej więc taka.
Najwiecej informacji zawiera jedyny akt metrykalny, zgonu Konstancji.
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1712&y=140
Pochodziła z folwarku Pacuje k/Wołkowyska, gm. Świsłocz. Trzeba by ustalić czy i jakie były tam wtedy w okolicy cerkwie prawosławne? .Bowiem w tych latach (przed likwidacja w 1839 roku) dominował tam zdecydowanie kosciół grekokatolicki. Czy urzędnik carski mógł wziąc w nim ślub ? - nie wiem. Obszar poszukiwań jest stosunkowo waski , pytanie tylko czy ocalały księgi metrykalne.
Kolejna informacja jest w nekrologu w Kurierze Warszawskim z 1853 roku nr 226. Zmarła w wieku 46 lat. Z nekrologu wynika że Afanasij jest radca kolegialnym.Gdzie ? Z aktu zgonu wynika,ze jeszcze w Łomzy.
Afanasij zanim trafił do Warszawy(niestety nie wiadomo kiedy,pewnie po zgonie Konstancji w 1853) był najpewniej urzednikiem (prawdopodobnie od ogólnie spraw wojskowo policyjnych,aprowizacji intendentury? ) w guberni grodzieńskiej? Obwodzie białostockim?, może województwie augustowskim (istniało w latach 1816 - 1837 ) a na pewno w guberni augustowskiej (utworzonej po 1837
Afanasij zmarł w 1867 i został pochowany na cmentarzu wolskim zatem jego aktu zgonu trzeba by szukac w którejs warszawskiej cerkwi.
Istotne byłoby ustalenie gdzie rodzili się ich synowie? Zgodnie z logiką wczesniejszej hipotezy biograficznej musiało to być w guberni grodzieńskiej lub obwodzie białostockim. Były to w latach przed 1839 rokiem czyli wszystkie watpliwosci, jakie przedstawiłem odnosnie ślubu Afanasija i Konstancji pozostają aktualne. Jedno wiem na pewno- w ciemno, bez pomocniczych informacji szukanie urodzin synów to praca dla Syzyfa
Co wiadomo o synach?
Jan - bodaj najmłodszy. Poza sugestia ze był uczniem gimnazjum w Łomzy (dokumentów tego gimnazjum w polskich archiwach nie ma) i udokumentowana informacja że był uczniem Instytutu Szalcheckiego (dokumenty tez się nie zachowały) prawie nic,
Włodzimierz. Wiadomo, że był urzednikiem wojskowo policyjnym w guberni grodzieńskiej i obwodzie białostockim
Mikołaj . Pewnie najstarszy Mógł być uczniem gimnazjum w Łomzy. W Instytucie Szlacheckim na pewno się nie uczył bo ten powstał dopiero po 1848 roku a Mikołaj śłużbe urzędnicza rozpoczął właśnie tego roku. w Łomży. Potem odnotowywany jest w Augustowie i Suwałkach. Czyli wszysko w guberni augustowskiej
Po 1850 trafia już do Warszawy. Ślub ze Stefanią był zatem po 1848 w myśl słusznej zasady że najpierw trzeba się ustatkowac a potem dopiero się żenic Skąd mogła wywodzic się Stefania? Geografia aktywnosci Podwerbnych moim zdaniem wskazuje że również pochodziła z kresów wschodnich. Podlasie moim zdaniem odpada , nie kojarzę zadnych znaczniejszych Cybylskich w tych stronach. Warszawa i Cybulscy z Królestwa?, w tym watku próby jej znalezienia trwaja ciagle bez rezultatu.
Osobiscie sadzę, że Stefania wywodziła z którejs z dwóch rodzin Cybulskich legitymujących się przed carską Heroldią .Z opracowania Dumina i Górzyńskiego wynika ,że byli to Cybulscy z guberni Mińskiej oraz Cybulscy z guberni Smoleńskiej. Ci drudzy wylegitymowali się w II księdze czyli z tytułu rangi oficerskiej. Niewykluczone że Afanasij i ojciec Stefanii mieli kontakty służbowo prywatne w trakcie których uznali, ze warto pożenić dzieci. Może warto by przeprowadzic kwerendę o Cybulskich (o Podwerbnych również ) oficerach w moskiewskim wojskowym archiwum co pozwoliłoby ustalić hipotetyczne miejsca ślubu.
Reasumując - moim zdaniem najbardziej prawdopodobne że urodziny jak i ślub Stefanii były poza obszarem Królestwa Polskiego.
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez jamiolkowski_jerzy dnia 12-04-2016 - 12:00, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnanienaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 11:59
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2013
Posty: 52

Status: Offline
Witam
Cybulscy z łęczyckiego w Warszawie powiązania z Trzcińskimi , Tańskimi i kilkoma innymi nazwiskami , a sa to urzędnicy
Drog Żelaznych i innych urzędów.
Jak widać z metryk Podwerbngo łaczyło chyba duzo z Cybulskimi i dziećmi po Stefanie , świadkiem jest na ślubie u Szypowskich .
Córka Stefana wyszla za Szypowskiego.
Brat Karol , Tańscy i wielu z tego kregu w Drogach Żelaznych .
Problem jest z metrykami parafii Piatek w łeczyckim .
Z ksiag metrykalnych i polożenia majatków wychodzi ze w kosciele w Piatku chrzcili dzieci i brali sluby.
Joanna ur. w Rogaszynie czy inne dzieci przed 1830 rokiem rodzone we wsiach okolicznych nie mają metryk ni w Oszkowicach ni w Orlowie zostaje Piątek.
Pozdrawiam Anna
To by duzo wyjasnilo.
Po drugie Panie Jamiolkowski ma pan racje z ziemiami wschodnimi.Na Litwie w Grodnie i ziemi grodzieńskiej sa Cybulscy i to jest gałąz tych Cybulskich h. Prawda z ziemi rawskiej.
Jak widać z dokumentów i historii odległosc nie była problemem i więzi rodzinne byly podtrzymywane.
Pozdrawiam Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 13:20
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Mam jeszcze taki pomysł, który zgłaszam do rozważenia, jeżeli nie uda się dotrzeć do metryk. Poza nazwiskiem mamy na szczęście taki wynalazek w języku rosyjskim jak imię odojcowskie, czyli „otczestwo”. Tak mniej więcej wyglądałoby to, jeżeli Stefania byłaby córką Stefana „Стефания Степановна /Стефановна/ Подвербная”/ proszę ewentualnie poprawić/. Gdzieś taki zapis w „rosyjskich papierach” istnieje, tylko w jakich i gdzie. Pomyślałem, że Stefania po śmierci męża przez prawie 20 lat pobierała emeryturę, więc może tu będzie jakieś rozwiązanie.
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 13:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Nie bardzo w temacie metryki Stefanii ale dla kwerendy Podwerbnych może istotne. Chyba da się znaleźć metryki Konstancji. Księgi parafii w Świsłoczy są w Archiwum w Grodnie oraz u mormonów family search. W kościele w Świsłoczy mógł być tez ślub Afanasija z Konstancją. Mimo że był to już czas panowania Mikołaja I ale w pierwszych latach chyba jeszcze w duchu liberalnej wobec katolików (a wrogiej wobec unitów) polityki Aleksandra.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MihaborOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 20:21
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2012
Posty: 186
Skąd: Rosja
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:

Jan - bodaj najmłodszy. Poza sugestia ze był uczniem gimnazjum w Łomzy (dokumentów tego gimnazjum w polskich archiwach nie ma) i udokumentowana informacja że był uczniem Instytutu Szalcheckiego (dokumenty tez się nie zachowały) prawie nic,
Włodzimierz. Wiadomo, że był urzednikiem wojskowo policyjnym w guberni grodzieńskiej i obwodzie białostockim
Mikołaj . Pewnie najstarszy Mógł być uczniem gimnazjum w Łomzy. W Instytucie Szlacheckim na pewno się nie uczył bo ten powstał dopiero po 1848 roku a Mikołaj śłużbe urzędnicza rozpoczął właśnie tego roku. w Łomży. Potem odnotowywany jest w Augustowie i Suwałkach. Czyli wszysko w guberni augustowskiej
Po 1850 trafia już do Warszawy. Ślub ze Stefanią był zatem po 1848 w myśl słusznej zasady że najpierw trzeba się ustatkowac a potem dopiero się żenic Skąd mogła wywodzic się Stefania? Geografia aktywnosci Podwerbnych moim zdaniem wskazuje że również pochodziła z kresów wschodnich. Podlasie moim zdaniem odpada , nie kojarzę zadnych znaczniejszych Cybylskich w tych stronach. Warszawa i Cybulscy z Królestwa?, w tym watku próby jej znalezienia trwaja ciagle bez rezultatu.
Osobiscie sadzę, że Stefania wywodziła z którejs z dwóch rodzin Cybulskich legitymujących się przed carską Heroldią .Z opracowania Dumina i Górzyńskiego wynika ,że byli to Cybulscy z guberni Mińskiej oraz Cybulscy z guberni Smoleńskiej. Ci drudzy wylegitymowali się w II księdze czyli z tytułu rangi oficerskiej. Niewykluczone że Afanasij i ojciec Stefanii mieli kontakty służbowo prywatne w trakcie których uznali, ze warto pożenić dzieci. Może warto by przeprowadzic kwerendę o Cybulskich (o Podwerbnych również ) oficerach w moskiewskim wojskowym archiwum co pozwoliłoby ustalić hipotetyczne miejsca ślubu.
Reasumując - moim zdaniem najbardziej prawdopodobne że urodziny jak i ślub Stefanii były poza obszarem Królestwa Polskiego.
Pozdrawiam


Witam.
Jeszcze raz wszystkim dziękuję, спасибо! Wszystko, co znaleźli w archiwum w Petersburgu РГИА - to jest artykuł napisany przez Janem Podwerbnem podczas studiów w Instytucie i listy uczniów.
Według moich danych u Mikołaja i Stefanii miał tylko jedno dziecko - Konstanty Podwerbny. O nim znalazłem informacje, że jedna przeczy drugiej. Można zobaczyć tutaj. Jest jeszcze opowieść w internecie o rodzinie Konstantego.
Później dam informacje o Włodzimierzu. Ona będzie ciekawy, ale nigdzie nie znalazłem potwierdzenia.

Pozdrawiam / С уважением,
Mihal / Михаил
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 21:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Koniecznie trzeba znaleźć metrykę urodzin Konstantego w Bobrujsku z marca 1853 roku. Może Stefania rodziła u rodziców? W Bobrujsku szukałbym dokumentu ślubu Mikołaja i Stefanii.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 21:33
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Przepisy emerytalne dotyczące m.in. wdów po urzędnikach. W sposób przystępny wyjaśnione w „Gazecie Sądowej”

„ Wdowa tak po urzędniku zmarłym w czynnej służbie, jak i po emerycie, winna prócz powyższych dowodów, złożyć jeszcze akt ślubu, akt zejścia męża i zaświadczenie władzy miejscowej, że małżeństwo jej nie było rozwiązane i że nie znajduje się w żadnym wypadku pociągającym za sobą utratę prawa do pensyi emerytalnej. Przy wyjednaniu emerytury dla dzieci winny być złożone oprócz powyższych dowodów wymaganych od ojca, jeszcze akt zejścia ojca, akt urodzenia dzieci, świadectwo życia i świadectwo że nie znajdują się w wypadku pociągającym za sobą utratą prawa do pensyi emerytalnej. Wszystkie te dowody składane być winny kommissyi emerytalnej za pośrednictwem władzy, pod zwierzchnictwem której urzędnik lub emeryt ostatecznie w służbie czynnej pozostawał.”
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=47464

Czy i gdzie zachowały się te dokumenty tego nie sprawdzałem. Według mojej wiedzy /prasa/ w 1864 r. został urzędnikiem w Kancelarii Komitetu Urządzającego –radca honorowy, urzędnik do pisma z przeznaczeniem do pomocy dziennikarzowi. Czy między 1864 r. a śmiercią w 1867 r. gdzieś jeszcze pracował tego też nie wiem.

Komitet Urządzający w Królestwie Polskim
https://pl.wikipedia.org/wiki/Komitet_U ... ie_Polskim
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MihaborOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-04-2016 - 22:48
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2012
Posty: 186
Skąd: Rosja
Status: Offline
jamiolkowski_jerzy napisał:
Koniecznie trzeba znaleźć metrykę urodzin Konstantego w Bobrujsku z marca 1853 roku. Może Stefania rodziła u rodziców? W Bobrujsku szukałbym dokumentu ślubu Mikołaja i Stefanii.
Pozdrawiam

Ale w innym dokumencie stwierdzono, że Konstantyn urodził się w 1851 roku. Myślę, że i w 1851 i w 1853 roku Mikołaj, ojciec Konstantyna, nadal pracował w Głównej Polowej Prowiantskoj Komisji może być w Bobrujsku w służbie. Robiłem kwerendę w narodowy białoruski archiwum w tej sprawie. Oni obejrzeli wszystkie metryki prawosławnych cerkwej w Bobrujsku za 1853 roku i nic nie znaleźli. Ja wtedy nic nie wiedziałem o innym dokumencie, na podstawie którego Konstantyn urodził się w 1851 roku. A może to było dwa różne Konstantyna Podwerbnich? Ale nie myślę, że to prawdopodobne. Dlaczego różne lata?

P.S. Gdzie są moje Stephanie, zupełnie ją stracił (((
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AnnanienaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2016 - 08:47
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2013
Posty: 52

Status: Offline
Witam

Podwerbny 1845 r Warszawa.
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=33722

Podwerbni był rod z ziemi brasłąwskiej chyba Mińska Gubernia?
Jeszcze tam byli 1910 r.
Pozdrawiam Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.499680 sekund(y)