Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 25 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4513

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Super pomysł! Nie mam co prawda w rodzinie młynarzy, ale trzymam kciuki za pomyślny rozwój projektu Smile


Marzę, aby kiedyś powstał podobny projekt dla szewców.

Pozdrawiam
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód


Ostatnio zmieniony przez wiwisniewski dnia 03-08-2015 - 13:32, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 13:20
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1259

Bardzo ciekawy projekt i chętnie podam dane mojej młynarskiej rodziny z Mazowsza i łódzkiego.

Pozdrawiam serdecznie
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiesław_FOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 13:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2012
Posty: 331

Status: Offline
Doskonały pomysł. Mamy wśród przodków przedstawicieli kunsztu młynarskiego z Mazowsza. Chętnie podzielę się danymi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Wiesław_F
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kulik_agnieszkaOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 14:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2015
Posty: 628

Status: Offline
Jakie dane są potrzebne?
Mam trzy pokolenia na Mazowszu... Smile

Nie słyszeliście o podobnym projekcie dotyczącym fotografów?
Fotografów wśród przodków znalazłam już pięciu w dwóch pokoleniach i to chyba nie koniec bo tym korzonkiem dopiero zaczęłam się zajmować. Na oko widzę, że znajdę jeszcze przynajmniej trzech, inaczej pozostaje mi udowodnić, że to rodzina.
Very Happy
Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Cichon_KrzysztofOffline
Temat postu: Młynarze (komentarz)  PostWysłany: 03-08-2015 - 15:11
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2014
Posty: 71

Status: Offline
Witam,
wśród moich przodków także występowali młynarze, ale też kilka pokoleń kołodziejów (Oporów, Żychlin, Gnojno). Co udostępniamy?

Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2015 - 15:34
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1593
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Ciekawy pomysł.
Mam drobną uwagę dotyczącą projektu - ramy czasowe i terytorialne.
Opisując młyny zamieszczasz datę ich powstania i bardzo dobrze. Ale po takim jak te, ogłoszeniu internetowym, zdobędziesz (miejmy nadzieję) kilkadziesiąt nowych lokalizacji - i to niekoniecznie dokładnie opisanych. Bo zgłaszający często będą czerpać informacje o istnieniu młynu tylko z aktów metrykalnych (z braku innych źródeł). Żeby informacja o istnieniu młynu w danej miejscowości była dla kogoś innego pożyteczna, przydałoby się podać datę (daty) kiedy mamy pewność, że młyn istniał.
Np. młyn Kawka w parafii Dąbrowa (obecnie powiat mławski, woj. mazowieckie) - na pewno istniał w 1817 r.
Po drugie - ramy geograficzne.
Rozumiem, że masz na myśli obecne granice Polski (sądząc po mapce) ?. Ale to nadal duuuuży teren. Więc dane które będziesz prezentować będą baaardzo dziurawe. Wystarczy spojrzeć na woj. mazowieckie i jego 4 młyny....
W "Słowniku geograficznym" młyny są opisane, trzeba tylko je opracować. Oczywiście laikowi zajmie to wieki, ale napisany program komputerowy pewnie by sobie z tym jakoś poradził. To taka sugestia.

A teraz konkrety.
Na podstawie książki ks. prof. Michał Marian Grzybowski: "Z archiwaliów diecezjalnych płockich XIX w. Zeszyt 8. Dekanat mławski." mogę podać, że w dekanacie mławskim w 1817 r. istniały co najmniej następujące młyny:
1. młyn Kawka vel Kawka Młyn (parafia Dąbrowa),
2. Mławka (parafia Mława), dobra królewskie
3. Ruda (parafia Mława), królewszczyzna
4. Zawady (parafia Mława), królewszczyzna
5. Młyn Borowe (parafia Szydłowo).

Parafia Szydłowo i parafia Dąbrowa obecnie w całości leżą w powiecie mławskim (mazowieckie). Młyny Mławka i Ruda ... hmmm ? trudno powiedzieć, bo akurat tam jest teraz granica między woj. mazowieckim a warmińsko-mazurskim (a młynów tam już dawno nie ma). Jeśli mogę coś zasugerować, to przyjęłabym, że Zawady są w mazowieckim, a Mławka i Ruda w warmińsko-mazurskim.
Wymienione "miejscowości" często zawierały li-tylko budynki młynu i jego pracowników. Np. we wspomnianej Kawce były wówczas tylko 2 dymy, które zamieszkiwało 19 osób (z czego 11 to dzieci).

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2015 - 19:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3169

Status: Offline
Żródła wiedzy o młynach sięgaja czasów bardzo dawnych i pochodzić mogą z wielu źrodeł.
O tym że moi przodkowie byli właścicielami młyna wodnego w Jamiołkach Świetlikach dowiedziałem się przypadkowo, przeglądając sądowe ksiegi grodzkie brańskie. I akurat była to informacja o pozbyciu się przez przodków.
O jego istnieniu po raz pierwszy dowiedziałem się z księgi sądu w Brańsku, z 1606 roku (NIAB grodzkie brańskie F 1708 – 97 sk. od 194 do 197.) , z dokumentów Jamiołki i Faszczewskie dono i Jamiołka Faszczewskie demittit co należy tłumaczyć „Jamiołka Faszczewskiemu przekazał". Wojciech syn Macieja ze Świetlik przekazał prawo do młyna Marcinowi Faszczy. Z dokumentu wynika, że Wojciechowi prawa do młyna (wodnego, na Ślinie) dali wszyscy Jamiołkowie ze Świetlików, których on wylicza - a więc:Jan i Maciej, synowie Jakuba, Bartłomiej, Boruta, Mateusz, synowie Macieja („fratres germanos" - bracia), Wojciech, s. Marcina, Jan, s. Wojsława i Jan s. Boruty. Oni przekazali prawa Wojciechowi w Surażu dokładnie 3 lutego 1604, w środę (f. tertia in crastino purificationis G.V.M.).
Ewentualnie zainteresowanych szczegółami odsyłam do genealogii moich Sieniutów. http://www.jamiolkowski.pl/
Lecz młyn w Jamiołkach Świetlikach musiał istnieć sporo wcześniej. Być może był elementem nadania lokacyjnego czyli pierwsza połowa XV wieku (niestety nie zachował się ten dokument) Najstarszy dokument potwierdzający istnienie młyna to zapis z roku 1551 (NIAB ziemskie bielskie F 1744 -2 sk.70 ) Iczki Jamiolki visio Pozwani przez Bartosza Świetlika i Mikołaja niegdy .Stanisława z Jamiołk byli Andrzej niegdy Piotra i Sebastian syn Macieja z Idźk, Rafał niegdy Andrzeja, Zachariasz syn Macieja z Kruszewa, Sebastian niegdy Jana z Jamiołk o to, że zniszczyli starą drogę, która się rozciąga od młyna do siedliska Bartłomieja Świetlika.
Co ciekawe informacja o młynie w Świetlikach była powszechnie nieznana, co nie oznacza że informacji tych nie ma w dokumentach. Im bardziej się w nie wgłębiałem tym wiecej wiedzy o młynie wypływało. Wymieniony jest w Regestrze wibierania poboru na Seymie Warszawskim postanowionym i Uchwalonym w Roku Bożym 1578 z Ziemi Bielskiey przez Walentego Niewiarowskiego a wybierany w roku 1579 (AGAD ASK I 47)
Na karcie 344 Slachetny Paweł olim Michaelis z Jamiołki Świetlików zapłacił poboru z czesnikami swemi od młyna dorocznego od koła wodnego groszy 12. Natomiast na karcie 445 zapisano Slachetny Mathias przeszłego Michała z Jamiołk Świetlików..... i dalej to samo co w/w zapisie. Zapis jest o tyle ważny, że potwierdza istnienie młyna wodnego.
Z regestrów (a jest ich trzy z lat 1577- 1580) dowiedzieć się można że w parafii sokołowskiej były jeszcze dwa młyny wietrzne w Idźkach i Sokołach. Na marginesie - wspomniane tu rejestry podatkowe są cennym źródłem informacji o najstarszej historii. Sporzadzono je dla wielu podlaskich parafii. I znaleźć tam można informacje nie tylko o młynach.
Nie był to zapewne jakiś wielki młyn. Niemniej już sama informacja o jego tu istnieniu (zważywszy na wielkość płynącej przez Jamiołki Śliny, dotąd zwanej strugą) jest zaskakująca i świadczy – do wyboru - o przedsiębiorczości lub szaleńczej determinacji moich przodków. Zdaje się bardziej to drugie, bo młyn, wedle dzisiejszej terminologii, okazał się raczej nietrafioną inwestycją.
Ostatni zapis o tym młynie jest już bardziej o nim tylko wspomnieniem. Z roku 1663 roku (NIAB księgi brańskie F 1708 – 44 skan. 399-400) pochodzi dokument Jamiolki Piotrowięta juramentum sporządzony w 1663 roku. Jakub niegdy Wojciecha Jamiołka przysięga za całe Jamiołki. Mówi, że w Piotrowiętach był stary młyn (młyn był na granicy Świetlik i Piotrowiat, a obie te wsie ze soba się stykają), ale teraz jest opuszczony. Przy okazji jest mowa o zniszczonym dworze Andrzeja Stanisława Jamiołkowskiego i spalonych domach jego dwóch poddanych; stwierdza, że w Piotrowiętach na 40 domów zostało jedenaście, a w Godziebach na dziesięć zostało cztery. I to wszystko potwierdza przysięgą na krzyż, bo zdaje się to zeznanie związane jest z poborem podatków.
Ale nie był to jedyny młyn wodny w Jamiołkach
Bezcennym dla genealogii synów Andrzeja Stanisława Jamiołkowskiego jest pochodzący z 1697 roku dokument Inter Gnosos Jamiołkowskie Perpetua diviso (NIAB ziemskie suraskie F 1789 – 5 s. 266' ). Przede wszystkim obala bzdury stworzone na potrzeby Heroldii o rzekomych synach Andrzeja Stanisława tj Pawle i Marcinie. Byli nimi Zygmunt, Kazimierz, Andrzej i Władysław. Wśród innych podzielonych dóbr postanawiają uczynić „staw z młynem spolny, browar spolny”.
Młyn oznaczony jest jeszcze na pruskiej mapie z 1800 roku, ale był już on w innym miejscu, we właściwych Piotrowiętach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Palusinski_PawelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2015 - 20:53
Sympatyk


Dołączył: 15-02-2013
Posty: 107
Skąd: Kraków
Status: Offline
No a ja przyznaje że o tym iż miałem w rodzinie młynarzy dowiedziałem sie z metryk i nadal nie mogę trafić na inny ślad dotczacy mojej rodziny a chodzi o Regulice (obecnie koło Alwerni - Małopolska).
Może ktoś podsunie jakiś pomysł i uda sie odnalezc jakiś akt przekazania młyna lub najlepiej dyplom młynarski - o ile takie były.
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zofia_Gonet_AntoniszynOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-08-2015 - 22:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-02-2009
Posty: 125

Status: Offline
Witam! Ja, podobnie jak Paweł, dowiedziałam sie ze ślubnej metryki Wawrzyńca, brata mojej babci [1920.07.20 kościół Wszystkich Świętych w Warszawie], iż w rodzinie miałam młynarza Adama Sobczaka [był świadkiem na tym ślubie].

Ale nic więcej nie wiem tylko to, że moi Sobczakowie pochodzili z okolic Sochaczewa [parafia Trojanów -Chodaków, Nowa Wieś].

Szukam jakichkolwiek informacji, bo prawdopodobnie księgi parafialne z Trojanowa nie zachowały się.

Pozdrawiam
ZosiaA
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 00:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1611
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Projekt ciekawy. Troche tajemniczy autorzy ale może tak ma byc. Wink
Zwróće tylko uwagę, że młyny i wiatraki oraz ich posiadacze wymieniani są w wydawanych dawnie ksiegach adresowych / conajmniej od początku XX wieku.

Przykład z roku 1929
http://jri-poland.org/bizdir/tableofcontents.htm

Ale są tez takie z okresu I wojny światowej wydawane po niemiecku i po polsku.

A jak mi się wydaje są tez takie publikacje z XIX wieku.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NowinkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 12:56
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2013
Posty: 122

Status: Offline
Witam
Mój młynarz w rodzinie to Paweł Głowacki urodzony w 1819 roku w Klonownicy Małej na lubelszczyżnie,zamieszkujący z żoną Marianną Karczewską w Malowej Górze.Informację tę posiadam z aktu ślubu wymienionej pary i aktów urodzenia ich dzieci.
Pozdrawiam
Basia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 13:03
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1259

Witaj Basiu,

Te posty to komentarz do artykułu jaki tu się ukazał i cytuję Ci go wraz z linkiem pod którym należy zgłaszać swoich młynarzy.
Wypisywanie tu danych jest zbędne i należy to zrobić pod właściwym adresem. Tu cytat artykułu jaki pominęłaś chyba:
"Prowadzę projekt pod nazwą Rzeczpospolita Młynarska, celem projektu jest opracowanie internetowej encyklopedii młynarstwa polskiego. W projekcie opracowujemy indeks młynarzy.
Bardzo proszę wszystkich ,którzy mają młyny w genach o informację o młynarzach i młynach poprzez stronę www.rzeczpospolitamlynarska.archeo3d.pl

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WarakomskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 29-02-2012
Posty: 928

Status: Offline
Pomysł ciekawy ale mam wątpliwości czy do zrealizowania. Jeżeli w 1934 r. w całym kraju było 9821 młynów, w tym 858 parowych, 2626 motorowych i 6337 wodnych, to jak ogarnąć to na przestrzeni kilku wieków.
Jeden młyn przypadał na 3-4 wsie, w miastach, miasteczkach było po kilka, kilkanaście.
Każdy z młynów miał jakiegoś właściciela / instytucjonalnego, prywatnego/, a w tym młynie pracowali młynarze.
Jedni z nich byli profesjonalistami /cechy/, inni zupełnie przypadkowi, którzy akurat w momencie spisywania jakiegoś aktu byli zatrudnieni w młynie, jeszcze inni pokoleniami dzierżawili młyny. Jest więc o czym myśleć.
Więc jeżeli autor projektu już to ogarnie to ja w odpowiednie miejsce wpiszę to co wiem o pewnym młynarzu, teściu pewnego
Warakomskiego. Zgadzam się oczywiście z tym co napisała Beata

Poniżej bardzo ciekawy statut cechu młynarskiego z XVIII w.
„Punkta uczniom postanowione
Każdy uczeń który by się chciał rzemiosła naszego uczyć, powinien list urodzenia swego pokazać, gdzie się urodził, co za rodziców miał, czyli go cnotliwie spłodzili, aby z godnych mężów okazał zaświadczenie.”
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=2&QI=
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu:   PostWysłany: 04-08-2015 - 22:01
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1259

Witam

Nie wdaję się w dyskusje o sensie tego projektu i podobnie jak młodych ludzi z More Majorum ( także ich bardzo krytykowano i zniechęcano) będę ten projekt wspierała. Odczytuję go jako zachowanie od zapomnienia tego rzemiosła i ludzi z nim związanych bez takich ogromnych ambicji i rozmiarów o jakich napisano wyżej. Jak rozumiem przystąpienie do projektu jest dobrowolne i nikt nikomu łaski tu nie robi. Jeśli ktoś ma wątpliwości to po prostu omija ten temat i tyle.
Tu mogę zacytować list jaki otrzymałam w odpowiedzi na pytanie jakie dane powinno zawierać zgłoszenie do bazy danych:

"Jeśli chodzi o kartotekę młynarza to podajemy datę oraz miejsce urodzenia i zgonu, miejsce pracy ( nazwę miejscowości w jakiej był młyn i ew w jakich latach) także imię ojca , imię i nazwisko matki, imię i nazwisko żony dzieci imiona i rok urodzenia oczywiście jesli są takie dane, niekiedy jest tylko imię nazwisko i zawód młynarz, Na stronie Rzeczpospolita młynarska jest zakładka ,,artykuły", tam publikujemy prace związane z młynarzami, młynami czy młynarstwem w dowolnie wybranej przez autora formie. Zbieramy wszelkie informacje nie tylko od rodzin."

Otrzymałam także formularze w PDF i Wordzie i mogę je przesłać osobom, które do mnie napiszą bo tu nie ma możliwości ich załączenia.

Pozdrawiam
Janina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.324049 sekund(y)