Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 17 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mastalerzOffline
Temat postu: Turkmenistan - poszukiwania genealogiczne  PostWysłany: 02-10-2008 - 22:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-08-2006
Posty: 65

Status: Offline
Otrzymując maile od osób chcących prowadzić poszukiwania genealogiczne na terenie Turkmenistanu postanowiłem utworzyć wątek poświęcony temu tematowi. Jako, że wróciłem stamtąd niedawno i mając przyjaciela w osobie zakonnika Ojca Tomasza Kościńskiego OMI będącego od 9 lat na misji w Turkmenistanie ( Nuncjatura Watykanu w Ashabadzie) może będę mógł pomoc w tych poszukiwaniach. Na początek mogę przekazywać zapytania do Ojca Tomasza. A w styczniu 2009 prawdopodobnie pojadę tam znowu. Równolegle osoby polskiego pochodzenia zamieszkujące w Turkmenistanie poszukują swych przodków w Polsce.
Jak wiecie zapewne w tym kraju są rządy dyktatorskie i nie łatwo tam pojechać. Prawie zupełnie brak turystyki. Zaostrzone są tam przepisy dotyczące otrzymania wizy i obowiązkowego zameldowania. Byłem – widziałem.

Obecnie zarejestrowanych jest tam ok. 80 katolików. Dom modlitwy znajduje się w Nuncjaturze. Brak kościoła katolickiego, który może założyć tylko osoba pochodzenia turkmeńskiego. (jest już jeden kleryk). W przeszłości tj. XIX w. istniał tam kościół katolicki, zbudowany przez polaków , którzy budowali tam kolej żelazną. Jednak po rewolucji 1917 roku kościół zamknięto a w czasie trzęsienia ziemi w roku 1948 uległ całkowitemu zniszczeniu.

Osobiście poznałem tam kilka osób pochodzenia polskiego a wśród nich Wiktora Bedrickiego, którego dziadek Aleksander Bedricki ( być może Biedrzycki lub Bedrzycki) urodził się 24.09.1902 roku w Polsce ( brak informacji o parafii). Był on synem Michała.

Wiktor jest przewodnikiem po Merv – ruinach wczesnochrześcijanskiego grodu w Azji Centralnej w okolicy miasta Mary i chciałby poznać swoje korzenie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Morawicka_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2008 - 12:37
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 163
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zainteresowana jestem tematem - ze względu na brata mojego prapradziada - Adama Morawickiego, urodzonego 20.12.1848 r. w Nowym Korczynie.

Był on syna Jana i Domicelli z Rylów. Ukończył gimnazjum kieleckie, gdzie w 1866 zdał egzamin maturalny. Następnie studiował medycynę w Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim i 18 października 1872 roku otrzymał dyplom lekarski. Po studiach pełnił służbę jako lekarz; oficer armii carskiej. Z dokumentów przechowywanych w archiwum w Moskwie wiem, że służył w Turkmenistanie oraz Uzbekistanie.
Przed 1891 r. poślubił córkę rosyjskiego urzędnika Isajenki. Pierwszym dzieckiem Adama była Wiera urodzona 12 listopada 1891 roku. Imion pozostałych dzieci nie znam, ale z przekazów rodzinnych wiadomo, że miał siedem córek.
Niestety nie znane są dalsze losy Adama ani jego rodziny........

Wiem, że szanse są małe na odszukanie potomków, ale może... może... Smile
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mastalerzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2008 - 01:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-08-2006
Posty: 65

Status: Offline
Justyno,
Czy najstarsza z córek Adama Morawickiego - Wiera urodziła się w Turkmenistanie? (ur. 12.listopada 1891 roku).
W Nuncjaturze Apostolskiej w Ashabadzie mają bibliotekę, w której byc moze są jakies informacje.
Jezeli masz więcej informacji o rodzinie Adama Morawickiego to przeslij mi je. Ja skolei przekaze je o. Tomaszowi a on moze cos odnajdzie w swej bibliotece.
Walenty Tyszkiewicz - repatriant z Ashabadu tak oto pisze o polonii w Turkmenistanie:
"...Pierwsza liczna grupa Polaków przybyła do Turkmenistanu po powstaniu styczniowym w 1863 roku. Zesłańcy pracowali przy budowie kolei o długości 700 km, łączącej Krasnowodsk z Aszchabadem. Druga grupa przybyła w 1903 roku i została skierowana na budowę fabryki szkła w Aszchabadzie, w której następnie pracowali. W 1908 roku tylko w samym Aszchabadzie na 60 tysięcy mieszkańców było 5 tysięcy Polaków. W czasach carskich w pięciu spośród sied¬miu miast: Aszchabadzie, Krasnowodsku, Czardżou, Kyzył-Arwat i Mary wybudowano kościoły, powszechnie zwa¬ne polskimi (w "czasach radzieckich" w większości zrujnowane).
Kosciol w Aszchabadzie byl wybudowany w gotyckiem stylu w latach 1903-1908. Rozpoczal budowe ks. Pranajtys, ktory po zakonczeniu budowy zachorowal i umarl. Kosciol byl budowany przez polakow roznego stanu cywilnego.
Jak oni pisali do Arcybiskupa - mitropolity Mohilewskiego: “katoliki roznych klasow i stanu byli zjednoczone w jednem ruchu, nie oszczedzali ani mocy, ani pracy, ani pieniedzy” .
Do 1915 r. parafia prawie nie istniala, poniewaz nie bylo stalego ksiadza. Polacy pisza dalej do mitropolity: “Prosimy o przyslanie ksiadza proboszcza (polaka), zeby nie był zalezny od Taszkientu, zeby móg wyjezdzac do Mary, Kizyl-Arwatu, Krasnowodsku.”...
...Po zakończeniu wojny w 1945 roku również przyby¬wali Polacy - prawdopodobnie ofiary masowych areszto¬wań, dokonywanych na terenie Polski, najczęściej żołnierze armii podziemnej i ich rodziny.
Szacuje się, iż na 1948 rok w Turkmenistanie mieszkało ok. 25 tysięcy Polaków i osób polskiego pochodzenia. Od tego czasu liczba Polaków zmniejszała się. 06 pazdziernilka 1948 roku w czasie trzesienia ziemi w Aszchabdzie zginelo kolo 7,5 tys. Polakow...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Morawicka_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-10-2008 - 20:36
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 163
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Niestety a archiwum w Moskwie była jedynie data urodzenia Wiery, tak więc nie wiemy gdzie ona się urodziła Sad Była ona najstarszą córką więc może kolejne rodziły się w Turkmenistanie... Bardzo jestem ciekawa czy coś uda się o nich znaleźć........
Dziękuję i pozdrawiam!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.538150 sekund(y)