Genealodzy.PL Podziel się na Facebooku

Genealodzy.PL

Użytkownik: Rejestracja
Hasło: Pamiętaj

Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty 19:35 czwartek, 19 września 2019

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2017 - 21:57
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2687

Status: Offline
Niestety nie pomogę. Ja tak sobie trochę dla zabawy, trochę dla ćwiczenia mózgu przez ostatnie kilkanaście miesięcy tłumaczę na polski wspomniany "Słowar licznych imion". To z niego i tzw "podpórek" podałem wcześniejsze informacje.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Koskowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2017 - 07:45
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Ktoś może kojarzy rodzinę Murziczów? Wiem, że w Warszawie na Tatarskim leży dwóch, jeden jest mężem siostry mojej prababki, nazywał się Konstanty Murza-Murzicz. Rodzina Konstantego pochodzi z Wileńszczyzny, tak przynajmniej sądzi mój dziadek, o ile pamięć Go nie myli.. Pracował jako sędzia w Wilnie. Dziadek mówi także, że większość tej rodziny emigrowała na zachód, do USA, UK, są prawnikami, lekarzami etc, inteligencja ale nic konkretnego nie mam, więc może ktoś coś kojarzy?

_________________
Z pozdrowieniami!
Filip K.
Poszukuję inf. o rodzicach małżeństw: Jan Borowski i Józefa Łukowska, Maciej Grzybowski & Marianna Krajewska, Kazimierz Koskowski & Teresa Kozłowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2017 - 11:37
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2687

Status: Offline
Mur'za/Mur'zicz to piękny przykład białoruskiego = litewskiego nazwiska, które 90% ludków pokojarzy z tatarskim murzą. Tymczasem to nazwisko pochodzi od słowa murża/murza (мурза/муржа) - brzydkie kaczątko/ umorusaniec, a te od czasownika мурзати/пачкать (paćkać/brudzić). Murzo i Murżo- podobnych nazwisk widzę.... 5 kolumn po około 30 sztuk. Od murzy (tatarskiego) wywiedzone jest tylko kilka.

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Koskowski_FilipOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-03-2017 - 11:52
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 76

Status: Offline
Podobno Konstanty pochodził z rodziny z dawna uszlachconej, o Tatarskim pochodzeniu. Trochę musi być w tym prawdy, skoro pochowany został na Tatarskim w odróżnieniu od żony, która spoczęła na Powązkach. Siostra prababci spotkała Murzicza w ramach towarzystwa ziemiańskiego. Moja prababka wyszła za Koskowskiego, natomiast jej siostra za Murzicza. Były z Babskich, córki Matyldy (nie wiem z jakiej rodziny) oraz Kazimierza Babskiego, lekarza medycyny, prawdopodobnie ukończył Uniwersytet w Petersburgu, zmarł prawdopodobnie w Kamieniu Podolskim.

_________________
Z pozdrowieniami!
Filip K.
Poszukuję inf. o rodzicach małżeństw: Jan Borowski i Józefa Łukowska, Maciej Grzybowski & Marianna Krajewska, Kazimierz Koskowski & Teresa Kozłowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Murza - Murzicz.  PostWysłany: 22-03-2017 - 01:22
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 798

Status: Offline
Witaj Filipie!

Zacznę od pochodzenia nazwiska Murza – Murzicz. Jest to nazwisko tatarskie. Za takim spojrzeniem przemawia fakt pochowania Twojego dziadka ciotecznego Konstantego Murza – Murzicz, jak napisałeś na Tatarskim w Warszawie. Rozumiem, że chodzi Ci o Muzułmański Cmentarz Tatarski [ Mizar ( zireć ) – cmentarz muzułmański ] w Warszawie przy ul. Tatarskiej 8, który powstał w 1867 roku. Na cmentarzy tym chowani są tylko wyznawcy islamu. Na cmentarzu tym faktycznie znajduje się grób Konstantego Murza – Murzicz. Zmarł on w roku 1953 – prawnik, sędzia, pracownik Polskiego Czerwonego Krzyża i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Napisałeś, że żona Konstantego Murza – Murzicz została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie. Tak więc żona Konstantego nie przeszła na islam ponieważ została pochowana na cmentarzu rzymskokatolickim. Dodam, że oba cmentarze znajdują się obok siebie, oddziela je ulica Tatarska.

Zatem, wróćmy do etymologii nazwiska Murza – Murzicz. Nazwisko to nie jest złożeniem. Składa ono się z dwóch części, to jest z elementu Murza i elementu Murzicz. Element Murza jest tytułem a faktycznym nazwiskiem jest element Murzicz.

Tytuł Murza / Mirza.
Tytuł ten ma dwa znaczenia:
1. wódz, książę tatarski;
2. perski i turecki tytuł honorowy.
Jeśli tytuł ten występował po nazwisku lub imieniu [ bez nazwiska ] to tytuł ten oznaczał księcia. Natomiast gdy tytuł ten stosowany był przed nazwiskiem to oznaczał osobę uczoną, bardzo szanowaną z racji uczynności lub/i innych podziwianych cech – można powiedzieć, iż odpowiadał arabskiemy tytułowi effendi.
Etymologia: od perskiego میرزا mirzā → dosłownie syn księcia < od perskiego میر mir ( wariant perski امیر amir ) → pan, wódz + perski زا zā ( od perski زادن zādan → urodzić się ) → urodzony, syn.
Osobom narodowości tatarskiej w Polsce i Wielkim Księstwie Litewskim noszącym tytuł murza / mirza przysługiwało prawo posługiwania się tytułem kniaziowskim [ kniaź = książe ]. Nadmienić należy, iż roku 1638 sejm zakazał używania tytułów rodowych [ książe, hrabia, baron ], z tym, że nie dotyczyło to tytułów kniaziowskich będących w użyciu przed Unią Lubelską, to jest przed dniem 1 lipca 1569 toku. Prawo to zostało powtórzone przez sejm w roku 1673 roku pod karą infamii dla osób nieprzestrzegających tego zakazu ale znów nie dotyczyło ono kniaziów.

Unia lubelska – porozumienie pomiędzy stanami Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego zawarte 1 lipca 1569 na sejmie walnym w Lublinie. Określana jako unia realna, w odróżnieniu od poprzednich, wiążących oba państwa tylko osobą władcy [ unia personalna ]. Została przyjęta 28 czerwca, a podpisana 1 lipca 1569, ostatecznie ratyfikowana przez króla 4 lipca 1569. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną – zachowano odrębny skarb, urzędy, wojsko i sądownictwo.

Nazwisko Murzicz.
Murzicz – w grupie nazwisk pochodzących od murza, mirza ‘tytuł książęcy u Persów i Tatarów’ lub od staropolskiego murzyć, murzać ‘brudzić się, czernić’.
Tatarzy czasami tworzyli swoje nazwiska na dwa sposoby:
1. Pierwszy – poprzez naśladowanie nazwisk słowiańskich, stosowany na Litwie [ Wielkie Księstwo Litewskie ] przez Rusinów. Do imienia swego dodawali imię ojca z zakończeniem –icz, które stawało się ich rodowym nazwiskiem;
2. Drugi – polegał na przyjmowaniu nazwiska żony, która pochodziła z innej narodowości.

Coś niecoś udało mi się ustalić o Konstantym Murza – Murzicz. Jego tatarskie imię to Kerym. Był synem Adama i Haliny [ ??? ]. Urodził się najprawdopodobniej w Wilnie w 1896 roku a zmarł w Warszawie w 1953 roku. Był prawnikiem, sędzią w Wilnie, a po II wojnie światowej zamieszkał w Warszawie i pracował w Polskim Czerwonym Krzyżu Krzyża i Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych Warszawie.
Bratem Konstantego był Stefan Murza – Murzicz, który urodził się w roku 1909 a zmarł po roku 1940. Stefan był prezesem Sądu Okręgowego w Grodnie. Wywieziony został w roku 1940 do ZSRR gdzie zmarł w Ałtajskim Kraju – data śmierci nieznana.
Bratem Konstantego był też Aleksander Murza – Murzicz [ syn Adama i Haliny ], który urodził się 27.10.1912 roku w Wilnie. Jego tatarskie imię to Ali. Aleksander po zdaniu matury w 1934 roku ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy przy 79 pułku piechoty. Po jego ukończeniu został przydzielony do 78 pułku piechoty. Mianowany na stopień podporucznika ze starszeństwem 1 stycznia 1938 roku. Student Wydziału Humanistycznego UW – zginął w Katyniu.
Ojcem Konstantego, Stefana i Aleksandra był Adam Murza – Murzicz. Adam Murza – Murzicz był wiceprezesem Sądu Okręgowego w Wilnie a następnie notariuszem w Wilnie. Pełnił też funkcję prezesa Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Wilnie. Zmarł w Wilnie w dniu 23.06.1929 roku. Zapewne Adam Murza – Murzicz miał więcej dzieci?
Rodzina Murza – Murzicz posiadała herb Łuk. Murzicz [ Murza ] herbu Łuk – dane pochodzą z portalu Tataria.eu, które zostały oparte na publikacji Stanisława Dunin pt. Herbarz Rodzin Tatarskich Wielkiego Księstwa Litewskiego; Wydawca: Związek Tatarów Polskich, Gdańsk 1999.
http://tataria.eu/index.php/lista-nazwi ... y-w-polsce
http://tataria.eu/index.php/lista-herbow-rodzinnych
Publikacja ta doczekała się 2 wydania [ poprawione i uzupełnione ]: Stanisław Dunin; Herbarz Rodzin Tatarskich Wielkiego Księstwa Litewskiego; Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej; Gdańsk 2006. [ ISBN 83-89190-85-0 ].
Moim zdaniem tatarskiej rodzinie Murzicz [ Murza ] herbu Łuk przysługiwało prawo posługiwania się tytułem kniaziowskim – oczywiście weryfikację pozostawiam Tobie Filipie.

Filipie, możesz kupić, wypożyczyć, najlepiej drugie wydanie z roku 2006, opracowania Stanisława Dunina pt. Herbarz Rodzin Tatarskich Wielkiego Księstwa Litewskiego, które zostało wydane przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku w roku 2006.

Zapewne Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej będzie posiadała informacje o rodzinie Murza – Murzicz, w tym o Adamie, Stefanie, Aleksandrze i Konstantym oraz o ich przodkach i potomkach. Tu jest link do ich strony internetowej:
http://ztrp.org/
Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej
Adres do korespondencji:
Jan Adamowicz – Prezes
ul. Bystrzycka 22B
15-161 Białystok
Telefon: 793 45 45 58
E-mail: adamowiczdj[at]gmail.com
Siedziba związku:
Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej
Rada Centralna
Bohoniki 23.
16 – 100 Sokółka

Możesz też skontaktować się z:
Muzułmański Związek Religijny w RP
Najwyższe Kolegium Muzułmańskie
15-207 Białystok, ul. Piastowska 13 F
tel./fax: 85 732 40 23
kom.: 605 612 137
e-mail: mzr[at]mzr.pl, www.mzr.pl
i poprosić o informacje o Konstantym Murza – Murzicz i jego rodzinie [ przodkowie, potomkowie ] – oczywiście opisując kto to jest Konstanty Murza – Murzich dla Ciebie.

Niestety w roku 2016 zmarł Adam Murza – Murzicz, który mieszkał w Łomiankach koło Warszawy. Tu jest link do jego nekrologu:
http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,3763 ... rolog.html
Adam Murza – Murzicz prowadził badania nad historią tatarów polskich oraz opracował i udokumentował 5 linii rodu Murza – Murzicz. Może spróbujesz przez Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej albo Muzułmański Związek Religijny w RP odszukać rodzinę zmarłego Adama Murza – Murzicz i poprosić ich o informacje o Konstantym Murza – Murzich.

To tylko moje propozycje – jak będziesz chciał i widział potrzebę to skorzystasz z moich propozycji.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
Pozdrawiam – Roman.

Źródła:
Władysław Kopaliński, Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych; De Agostini Polska.
Hasło murza w: Słownik języka polskiego; Wydawnictwo Naukowe PWN.

Informacje – publikacje, opracowania, wydawnictwa mówiące o rodzie Murza – Murzicz, w tym o Konstantym ( Kerym ) Murza – Murzicz, dostępne w Internecie:
http://www.archiwumkorporacyjne.pl/inde ... t-polonia/
http://www.s-pl.pl/index.php?Nowy_obeli ... ch&id=8150
http://ornatowski.com/wykazy-nazwisk/ka ... wd-1940-r/
https://ortopedianew.appspot.com/wiki/F ... i_Wojennej
http://www.konwentpolonia.pl/album-polo ... za-murzicz
http://www.konwentpolonia.pl/album-polo ... za-murzicz
http://bibliotekatatarska.pl/wp-content ... srodek.pdf
http://www.izbawetbial.pl/files/B201501.pdf
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/plain-content?id=205695
http://pbc.biaman.pl/Content/31899/StPodl3.pdf
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Prz ... 01-520.pdf
http://pbc.biaman.pl/Content/31899/StPodl3.pdf
http://bibliotekatatarska.pl/wp-content ... srodek.pdf
http://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/357114/ ... d__021.pdf

Książki mówiące o tatarach polskich, w tym o rodzie Murza – Murzicz:
1. Ali Miśkiewicz: Tatarzy Polscy 1918 – 1939. Życie społeczno – kulturalne i religijne; Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1990. [ ISBN 830109219 ]. W opracowaniu tym znajdziesz biogramy:
• Murza – Murzicze, strona 71;
• Murza – Mirzicz Adam, strona 37, 42 – 44, 52;
• Murza – Murzicz Aleksander, strona 55;
• Murza – Murzicz Konstanty, strona 56;
• Murza – Murzicz Helena, strona 76;
• Murza – Murzicz Stefan, pracownik naukowy Uniwersytetu
Wileńskiego, strona 76;
• Murza – Murzicz Stefan, Oficer inspekcyjny Portu Wojennego Pińsk w roku 1939 – porucznik marynarki rezerwy, strona 176;
• Murza – Murzicz Sulejman, strona 182;
• Murzicz Stefan, strona 175.
2. Piotr Borawski: Tatarzy w dawnej Rzeczpospolitej; Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza; Warszawa, 1986. [ ISBN 8320537479 ].

Polecam Ci zapoznanie z publikacją Juliana Talko – Hryncewicza, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt. „Muślinowie Czyli Tak Zwani Tatarzy Litewscy”, które zostało wydane w Krakowie w roku 1924 nakładem Księgarni Geograficznej „Orbis”. Z opracowania tego dowiesz się w zasadzie wszystkiego o historii tatarów w Wielkim Księstwie Litewskim i w Polsce. Odnajdziesz też tam informacje o rodzinie Murza – Murzicz, w tym fotografię Adama Murza – Murzicz, wiceprezesa Sądu Okręgowego w Wilnie, między innymi ojca Konstantego – strona 92. Tu jest link do elektronicznej wersji tej książki:
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... ublication

Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JACEK_WINKIELOffline
Temat postu: Nazwisko MUZOLF MAUZOLF  PostWysłany: 18-04-2017 - 14:55
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2014
Posty: 24

Status: Offline
Witam
Czy ktoś z Państwa posiada informację czy nazwisko MUZOLF (MAUZOLF) jest nazwiskiem tatarskim, jak jest jego historia ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu: Musolf / Mausolf  PostWysłany: 18-04-2017 - 20:16
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 1639

Status: Offline
Może to rzuci światło :
Muzolf /Музольф
„Muślimowie, czyli tak zwani Tatarzy litewscy „Julian Talko Hryncewicz,1924 r
http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... 582296F-16
Muzolf - rodzina pochodzenia tatarskiego w Nowogródzkiem
http://piotrowscy-ze-strachociny.pl/var ... cz-15.html

http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata ... ublication
http://snpl.lt/Rocznik/15/R.15.095-121.pdf
http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Con ... iezyca.pdf
http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=597.0

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiktor_Witek
Temat postu: Musolf / Mausolf  PostWysłany: 18-04-2017 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 23-10-2012
Posty: 476
Skąd: Warszawa
Wielu z tych Tatarów Wink mieszkało również na Pomorzu a zwłaszcza w Kosznajderii - wystarczy wpisać do geneszukacza nazwiska Musolf / Mausolf - bardzo tam popularne. http://geneteka.genealodzy.pl/index.php ... te=&w=11pm

Pozdrowienia

Wiktor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu: Musolf / Mausolf  PostWysłany: 18-04-2017 - 23:28
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2687

Status: Offline
Łyżka dziegciu:

Konia z rzędem temu, kto mi wytłumaczy dlaczego to kresowe jak by nie było - według sugestii z poprzednich wpisów - nazwisko nie istnieje w jakiejkolwiek podobnej formie w języku rosyjskim. W formie pierwotnej znalazłem dwie osoby. Ani takiego ani form akających* wariantywnych dla Białorusi ani żadnych innych nie ma i już.

* - chodzi o wariantatywne zapisy nieakcentowanego o jako a w zależności od regionu.
-=-=-=-=

edit:

Być może nazwiska Musolfo-podobne maja rodzime pochodzenie od dwóch podstaw znaczeniowych: muso - miejsce gdzie lęgną się muchy i komary z dolnoniemieckich obejmujących obszar Prus i Pomorza (litewskie: muse, musele), albo od :musai - miejsce gdzie wszystko pleśnieje, gnije - o takim samym rodowodzie.

Przejrzałem linkowaną książkę i pozostałe: Jedno zdanie, jeden "ludź" powiedział/napisał i przyjmuje się to jako pewnik we wszystkich pozostałych cytowaniach.
Facet jest "lepszy ode mnie" w niepodawaniu źródeł. Smile Smile Smile

Moje elukubracje poparte tym razem są analizą krytyczna około 450 tysięcy nazwisk rosyjskojęzycznych z portalu ufolog.ru; największego słownika wszystkiego rosyjskiego i byłych rosyjskich satelitów: Akademik.ru ; oraz słownika dolnoniemieckich pruskich, często przeze mnie cytowanego.

Owocnych poszukiwań życzę!

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JACEK_WINKIELOffline
Temat postu: Musolf / Mausolf  PostWysłany: 19-04-2017 - 19:19
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2014
Posty: 24

Status: Offline
Dziekuję bardzo za pomoc i pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2017 - 21:02
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 433

Status: Offline
Witam,
Ponawiam, wątek ten umieściłem 9.08.2016 r i 19.03.2017r.
Nazwisko Mamaj pojawia się często w okolicach Warszawy Łomianki, Kiełpin, Łomna jak i w parafii
Wawrzyszew Warszawa.
Czy rodziny te są spokrewnione z Mamajem z XIII wieku
Proszę o informację
Serdecznie pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Mamaj.  PostWysłany: 16-09-2017 - 23:06
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 798

Status: Offline
Witaj Marku.

Zebrałem trochę informacji mówiących o etymologii imienia / nazwiska Mamaj, które powinny naświetlić Ci jak może być różnorodna geneza tego nazwiska.

1.
Aleksandra Cieślikowa: Słownik Etymologiczno – Motywacyjny Staropolskich Nazw Osobowych; Część 1; Odapelatywne Nazwy Osobowe; Wydawnictwo Naukowe Polska Akademia Nauk Instytut Języka Polskiego, Kraków 2000, strona 157:
• „Mamaj: mamaj ‘kamienny posąg w stepie’ też ‘jełop, bałwan’ zapożyczenia z tureckiego, w tatarskim mamai”.

2. W Krakowie w roku 2008 nakładem Księgarni Akademickiej ukazała się książka Michała Németha pt. „Zapożyczenia węgierskie w gwarze orawskiej i drogi ich przenikania”. Na stronie 90 autor pisze: „(…) na wzór semantycznie mu podobnych słowackich określeń, takich jak: słc. chumaj ‘dureń’, mamaj ‘głupiec; gamoń’, pobehaj ‘lekkoduch itp.”.

3. Kazimierz Rymut w swojej publikacji pt. Nazwiska Polaków. Słownik histotyczno – etymologiczny [ Wydzwnistwo Naukowe DWN, Kraków 2001 ] wymienia nazwisko Mamaj. Jego genezę wyprowadza od cerkiewnego imienia Mamaj, które pochodzi od imienia Mamant a ono od greckiego imienia Mamas. Autor dodaje też, że nazwisko Mamaj można też wywodzić od staropolskiego słowa mamaj, które znaczy tyle co jełop, bałwan.

4. Po rosyjsku i ukraińsku imię Mamaj jest zapisywane w postaci Мамай. O genezie tego imienia Академик, Словарь личных имен tak pisze:
• „Древнетюркский вариант имени Мухаммет. Во времена Казанского ханства имя Мамай имело широкое распространение. Сохранилось у сибирских татар и татар-мишарей (мещеряков) в фамилии Мамаев. Фамилия Мамаев встречается также у русских”.
Po polsku brzmi to mniej więcej tak: Staroturecki wariant imienia Muhammet. W czasach Chanatu Kazańskiego imię Mamaj było szeroko rozpowszechnione. Zachowane wśród Tatarów syberyjskich i Tatarów – Miszari w nazwisku Mamajew. Nazwisko Mamajew występuje też w języku rosyjskim.

Древнетюркский – staroturecki, staroturkijski: język staroturecki , najstarszy zaświadczony w piśmie język turkijski. Język ten odnosi się do ludów turkijskich zamieszkujących w okresie mniej więcej od VI do XII wieku tereny przede wszystkim współczesnej Mongolii, południowej Syberii i Azji Środkowej; dotyczący ich kultury, dziejów, języka itp..

Imię Мухаммед posiada też inne formy: Мохаммед, Магомет, Мухаммад. Po polsku to Mahomet.

5. W dniu 9 października 2014 roku Filmoteka Narodowa, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą oraz Związek Ukraińców w Polsce zorganizował w Warszawie w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej pokaz ukraińskiego filmu pt. Мамай [ Mamaj ] zrealizowanego w roku 2003 przez Ołesia Sanina. Reżyser, Ołes Sanin o filmie Mamaj między innymi mówił:
„(…).Między tymi dwoma historiami pojawia się już trzecia, napisana przeze mnie. Historia o tym, jak tatarska kobieta znajduje w stepie najmłodszego umierającego Kozaka; przywozi go do domu, leczy; zakochuje się w nim i zostaje jego żoną. Ich życie jest dramatyczne i tragiczne, gdyż ona z rodu tatarskiego, on – z ukraińskiego, który to ród zdradził go i porzucił. Tak czy siak, ten chłopiec zostaje kozakiem o
imieniu Mamaj. Ta historia staje się moim osobistym wytłumaczeniem – dlaczego kozak ma wcale nie ukraińskie imię, dlaczego nosi imię chana, przewodnika tatarskiej ordy, która napadała na ukraińskie ziemie.
Naprawdę to dziwne imię – Kozak Mamaj. Z tureckiego Mamaj znaczy „nikt”, „nijak”, „bez imienia”, „bez słowa”, to pustka. Turcy (ludy turkijskie), czy też w naszej historii Mongoło-Tatarzy, wierzyli że o duszę człowieka walczą bogowie dobra i demony zła; a znajdują tego człowieka demony zła według imienia. Jeżeli człowiek nie ma imienia, to jest nieosiągalny dla demonów zła. A więc to imię – Mamaj – miało
gwarantować właścicielowi naturalną śmierć, że nie zostanie zabity na wojnie, nikt go nie otruje… Imię „Nikt”, „Nijak” które to nosi kozak, przedstawiany na obrazach ukraińskich autorów. To kozak Mamaj – „nikt jego imienia znać nie może; on w stepach bywa, ale nikt o nim niczego nie wie”… Oto on – Nikt; zwie się Nijak. To wyjaśnia, dlaczego wszyscy Kozacy mieli pseudonimy, a ich imion nikt nie znał.”.
Całość pod linkiem:
mazowieckie.pl/download/1/32825/file.file


Marku, pytasz czy rodziny noszące nazwisko Mamaj mogą być „spokrewnione z Mamajem z XIII wieku”. Rozumiem, iż chodzi Ci o chana Mamaja, który żył w XIV wieku [ Mamaj ( ur. 1335? - zm. 1380, Kaffa ) – wódz tatarski, formalnie dowódca tümenu, a faktycznie przywódca zachodniej części Złotej Ordy, nazywanej za jego rządów Ordą Mamaja. Panował w latach 1361–1380. Dowódca wojsk tatarskich podczas bitwy na Kulikowym Polu. Po poniesionej w niej klęsce zabity przez stronników chana Tochtamysza ].
Na Twoje pytanie odpowiem Ci w następujący sposób. Profesor Kazimierz Rymut mówił: „By w sposób prawidłowy podać genezę konkretnego nazwiska, trzeba by śledzić historię danej rodziny. Tak samo brzmiące dzisiejsze nazwiska dwu rodzin mogą mieć bowiem dwie różne genezy”. Natomiast, profesor Aleksander Brückner wielokrotnie pisał, że „my dziś nie rozumiemy znaczenia różnych słów używanych dawniej”. Tak więc tylko wszechstronna kwerenda różnych źródeł, w tym dokumentów historycznych oraz kwerenda genealogiczna może, choć nie musi, odpowiedzieć na pytanie od kogo, od czego, w jaki sposób oraz kiedy powstało konkretne nazwisko i rozwiać różne dylematy odnoszące się do pochodzenia społecznego i etnicznego osób noszących nazwisko Mamaj.


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu: Mamaj.  PostWysłany: 17-09-2017 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 433

Status: Offline
Witaj Romanie,
Bardzo dziękuję za zebrane informacje nazwiska Mamaj.
W tak szerokim opisie co się nie spodziewałem jest bardzo dużo informacji, wiem
jak dalej zagłębiać się w temat.
Mogę powiedzieć tyle, że najstarszy przodek do którego dotarłem to Szymon Mamaj ur.~ 1759 roku
a zmarł w 1830 roku w wieku 71 lat.
Jeszcze raz dziękuję
Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MetalloviecOffline
Temat postu: Mamaj.  PostWysłany: 18-09-2017 - 21:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2016
Posty: 113

Status: Offline
Witam
Czy zna ktoś pochodzenie nazwiska Karamuz? Nie brzmi ono polsko...

_________________
Pozdrawiam Jan

Poszukuję aktu małżeństwa Jana Witkowskiego i Magdaleny Głogowskiej tuż przed 1917 rokiem, być może powiat garwoliński.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gawroński_ZbigniewOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2017 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2015
Posty: 2687

Status: Offline
Chyba tatarskie od złożonego imienia męskiego: Karam+mur'za. Murza w imionach nadawanych dzieciom miało charakter życzeniowy = "żeby była taki bogaty, mądry i szanowany jak mur'za = syn emira". (Podobnie jak chan, wezyr, księżyc, topola = tatarskie święte drzewo itd). Natomiast imię Karam jest imieniem antropoleksemą = szczodrość, wielkoduszność, świątobliwość = słowo określa cechę, charakter. Czyli nazwisko w złożeniu można by przełożyć jako: "obyś był jak szczodry mur'za".

Nazwisk podobnych do tego, wszystkie tatarskie, jest najmniej stówka. Widzę wśród nich również wiele z odniesieniami do religii, do atrybutów Allaha (tzw.99 przymiotów) Począwszy od imienia/nazwiska Карам aż po azrerskie Карамянц (Karamianc) = syn Karama.

http://www.ufolog.ru/names/search/i ... р/6/
https://onomast.com/name/7662/Karam
https://onomast.com/name/40407/Murza

_________________
Zbigniew
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2019 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.113064 sekund(y)