Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 16 listopada 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mar_janOffline
Temat postu: Czersk i Kalinkowicze - zdjęcia  PostWysłany: 15-11-2013 - 20:51
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2013
Posty: 190

Status: Offline
Witam
znalazłem w rodzinnych archiwach dwa zdjęcia na których są ponoć moi krewni ale jak zwykle bywa, teraz kiedy mnie to zainteresowało to już nie ma nikogo kto by podpowiedział coś ciekawego o tych fotkach.
Pierwsze zdjęcie to grupowe zdjęcie żołnierzy 48 pułku zrobione w Czersku 5 lutego 1920 roku. I tu problem, w styczniu 1920 roku Wojsko Polskie weszło do Czerska tego na Pomorzu, to by pasowało. Ale z dostępnych mi danych szlak 48 pułku raczej pasuje do pobytu w Czersku na Wisłą? Zatem może ktoś w tej kwestii pomoże.
https://drive.google.com/file/d/0B1xbN4 ... sp=sharing

Drugie zdjęcie to już zupełna zagadka dla mnie, to są podobno Kalinkowicze gdzieś na Białorusi, data 11 kwiecień 1918 też mi nic nie mówi. Może i tutaj ktoś coś podpowie?
https://drive.google.com/file/d/0B1xbN4 ... sp=sharing

W obu wypadkach sposób robienia zdjęć wskazuje, że było ich więcej, ponadto na odwrocie oba zdjęcia mają nadruki do wypisania adresu i jakiegoś tekstu więc pewnie mogły służyć do wysyłki pocztą, niestety nie ma żadnych adnotacji czy zapisów. Zatem proszę o jakieś informacje...
pozdrawiam, Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Czersk i Kalinkowicze - zdjęcia  PostWysłany: 17-11-2013 - 08:44
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 522
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Mariuszu - baza miejscowości kresowych pokazuje wieś o nazwie Kalenkowicze, powiat Brześć nad Bugiem. Może to ta.
Takich - zdjęć/ kart pocztowych z okresu I wojny światowej mam kilka.

_________________
Moje nazwiska - Rebell, Cieniewski, Oleśniewicz, Łojko, Piotrowski.
Moje miejscowości - Subkowy, Nowogródek (na Kresach), Berest/Piorunka, okolice Częstochowy, Palikije.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mar_janOffline
Temat postu: Czersk i Kalinkowicze - zdjęcia  PostWysłany: 17-11-2013 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2013
Posty: 190

Status: Offline
Witaj Grażyno
już sprawdzałem w spisie, to jest miejscowość Kalinkowicze w obwodzie homelskim, jedynie data mnie intryguje? Jedyne co mi się kojarzy to data powstania Lekkiej Brygady III Korpusu Polskiego J.Rómmla ale to chyba nie ma związku

_________________
pozdrawiam wszystkich czytelników, Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
teresa_klubaOffline
Temat postu: Czersk i Kalinkowicze - zdjęcia  PostWysłany: 17-11-2013 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2009
Posty: 163

Status: Offline
Mariuszu,

Ot zdjęcia - „na wieczną pamiątkę” – kłopot jak je zdobyć gdy ich brak i kłopot jak je odczytać, gdy już są Very Happy

Na pierwszym zdjęciu moją uwagę zwracają bluzy mundurowe kilku rodzajów, w tym bluzy bez górnych kieszeni, jednorzędowe z pagonami. Bo takie maja trzy osoby na zdjęciu drugim, chyba.

Na drugim data 11.IV.1918 to raczej data tego spotkania po prostu i wydarzenia rodzinnego. Zdjęcie pozowane przez fotografa. Ustawiając osoby mógł, choć nie musiał, kierować się jakąś ideą. Kobieta mężatka (obrączka) „przy nadziei” z kwiatem wpiętym przy dekolcie, stoi obok, właśnie kogo? Męża swojego, ojca? Taki sam kwiat, narcyz (wiosna przecież) ma przypięty też trzeci od lewej mężczyzna, to taki tylko kaprys chwili czy może ozdoba, która ma te dwie osoby wyróżniać na szczególną okazję? Pierwszy z prawej młodzieniec wydaje się, że jest w bluzie wojskowej (pagony) i jest jednym z trójki, którzy nie mają „białych kołnierzyków” (wyglądających jak podręczne akcesoria fotografa), przyjąć by można , że to żołnierz. Syn pary stojącej z lewej strony? A może syn lub brat tej kobiety? Może to drugi ślub jego matki? Rodzina na zdjęciu zamykałaby (?) gości z obu stron ? Skrzypek również ma do swojej koszuli „odświętny” kołnierzyk, a obok skrzypka trzeci z prawej to mężczyzna z koloratką? Ksiądz? Czy tylko dla fantazji tak założona ozdoba? Stół w skromnej komorze, izbie, kuchni (polana po prawej do pieca) przykryty białym obrusem, pewnie odświętnie, (a może tylko zwyczajnie, „kobiecą ręką” przyozdobiony stół) a na nim poczęstunek, wszystko co trzeba, flaszki pewnie z gorzałką, chleb, jest i coś do chleba na talerzu , (a to przednówek przecież) czajniki z kawą, może z herbatą, ale i w kubku metalowym kwiatki dla ozdoby. Udzielili noclegu w tej izbie żołnierzom i ugościli, czy też gospodarze czekali na przybycie żołnierza (wpadł z kolegami) z jakimś wydarzeniem rodzinnym? Właśnie, ze swoim ślubem?
Sami swoi, u siebie, nie ustawialiby na wojskową modłę tabliczki z zapisem daty i miejsca fotografii. Zdjęcie ciekawe, spotkanie nie smutne (muzyka), choć twarze poważne, jakoś szczególne. Ale jak?

A może młody, pierwszy z prawej (jeśli jest w mundurze, to mundur ten wiele przeszedł), z kolegami dwoma czmychnął na chwilę na przepustkę z jednostki gdzieś obok stacjonującej, może z frontu? do domu a ojce wezwali kogo mogli ważnego ze wsi i rodziny do chaty, by ich razem z radości ugościć? I samo tylko to spotkanie jest ważne dla obecnych na zdjęciu? Zapis chwili na zdjęciu i data chyba tylko tej chwili dotyczy. Tak to widzę , czy Ty też tak to widzisz? Very Happy Może jakie metryki z Kalinkowicz to objaśnią bardziej? I czy tych trzech (bez białych kołnierzyków) jest na pewno w mundurach to może specjaliści się wypowiedzą?

pozdrawiam
Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mar_janOffline
Temat postu: Czersk i Kalinkowicze - zdjęcia  PostWysłany: 17-11-2013 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2013
Posty: 190

Status: Offline
Tereso, dziękuję za taką analizę, sam próbuję takiej dedukcji. Może ktoś z forumowiczów jeszcze coś podpowie, czekam też na wieści z samych Kalinkowicz. Niestety żadnych dokumentów jak na razie nie mam....ale takie poszukiwania wciągają jak nałóg, wiesz to.............

_________________
pozdrawiam wszystkich czytelników, Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-11-2023 - 17:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 544

Status: Offline
No to i ja po niewczasie o Kalenkowiczach. Wprawdzie linki do zdjęć z postu z 2013 roku już nie jest aktywny ale Kalenkowicze są w historii mojej rodziny są nadal aktualne i bardzo ważne.
Z fragmentarycznych opowieści rodzinnych wynika że w Kalenkowiczach mieszkali co najmniej od 1914 roku siostra mojego dziadka Stanisława Kisielewskiego (1865-1918) Marianna (1871 - ?) ze swoim mężem Matwiejem Giegiczem (1871-?) i dziećmi. On prawosławny.
Okolo 1914 roku zjawiają sie w Kalenkowiczach moi dziadkowie Emilia z Wilnerów Kisielewska (1879 – 1961) ze Stanisławem i dziećmi. W roku 1915 rodzi się tam ostatnie ich dziecko córka Janina. Babcia Emilia, historia mówi, pracowała w bufecie na dworcu kolejowym.
W Kalenkowiczach w tym czasie pracuje na kolei Zygmunt Krall (1896-1965). Historia rodzinna mówi że przy budowie lini kolejowej ale nie mogłem znależć informacji kiedy powstała linia kolejowa przechodząca przez tą miejscowość. Może był po prostu kolejarzem pracującym przy naprawie torów skoro już była stacja i bufet?
Aleksandra i Zygmunt biorą ślub w 1917 roku a rok później rodzi sie ich córka Stanisława.
Według realacji rodzinnej w roku 1918 Bolszewicy aresztowują mego dziadka i miał on zginąć w Kuropatach w tym samym roku. Babcia będąca Niemką z pochodzenia (urodzenia) wraz z dziećmi, w tym z moim ojcem Adamem, opuszczaja Kalenkowicze w ramach ustaleń Traktatu Brzeskiego i udaja sie do Białegostoku. Krallowie znajdą sie wkrótce na Wołyniu a po Giegiczach została tylko fotografia która wisiała w ich mieszkaniu. Nic nie wiem o losie Matwieja i Marianny jak i o ich licznym potomstwie.
Chciałbym odnaleźć metrykę slubu Zygmunta Kralla z Aleksandrą Kisielewską jak i metryki chrztu Janiny Kisielewskiej z 1915 roku (chrzczona była w cerkwi bo do kościoła rzymsko-katolickiego bylo za daleko) jak i metrykę chrztu Stanisławy z 1918 roku.
Na zdjęciu Aleksandra ze swoim mężem Zygmuntem Krallem i siostrą sabina. Kalenkowicze 1918 rok. https://1drv.ms/i/s!AiJEqpjLvprIgtJG6yO ... Q?e=jbZlXC
Wiem że Kalenkowicze należały do parafii rzymsko-katolickiej w Wierzchowicach. Czy ktos z Was wie gdzie, jezeli sie zachowały, znajdują sie ksiegi metrykalne Wierzchowic?

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.324164 sekund(y)