Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
nowakOffline
Temat postu: Ksiegi wieczyste  PostWysłany: 29-07-2008 - 16:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2008
Posty: 315

Status: Offline
Witam! Czy ktos moglby mi powiedziec jezeli jakas rodzina posiadala ziemie i dom to jakie dane znajde w ksiegach wieczystych possesja byla wlasnoscia moich pradziadkow i przechodzila z pokolenia na pokolenie czy znajde jakies dane dotyczace urodzenia slubu moich dziadkow ?posesja jest w duzwj czesci nadal w naszej rodzinie.Pozdrawiam Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
basjaOffline
Temat postu: ksiegi wieczyste  PostWysłany: 29-07-2008 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 02-06-2008
Posty: 22
Skąd: Zielona Góra
Status: Offline
W księgach wieczystych nie ma dat ślubu czy urodzenia, są dane właścicieli nieruchomości, co zresztą też zazwyczaj wiele mówi Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2008 - 09:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

polecam następującą lekturę:

http://archiwa.gov.pl/repository/wydarz ... pa_art.pdf

http://www.genpol.com/index.php?name=PN ... hipoteczne

http://www.genpol.com/index.php?name=PN ... t=hipoteka

Pozdrawiam,
Aneta Kaczmarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu: Księgi wieczyste  PostWysłany: 12-02-2009 - 21:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Króciutko o księgach wieczystych na ziemiach polskich.

Ewidencja nieruchomości pojawiła się w Europie w zasadzie dopiero w XVIII w. Jej ujemną cechą było jednakże to, iż nie wprowadziła odrębnych ksiąg hipotecznych z osobnym rejestrem dla każdej nieruchomości. W jednej księdze prowadzone były zapisy dotyczące wszystkich nieruchomości położonych w danym okręgu.
W okresie zaborów na poszczególnych terytoriach obowiązywało prawa państw zaborczych. Natomiast w Księstwie Warszawskim, a potem w Królestwie Polskim obowiązywał kodeks Napoleona. Jednakże jego niedoskonałość spowodowała, iż polscy ustawodawcy doprowadzili do tego, iż w miejsce przepisów Kodeksu Napoleona o przywilejach i hipotekach weszło prawo o ustaleniu własności dóbr nieruchomych, o przywilejach i hipotekach z dnia z 26 kwietnia 1818 r., zmienione w 1825 r. Obowiązywały również poszczególne przepisy z księgi drugiej i trzeciej kodeksu Napoleona. Prawo to, zwane ustawą hipoteczną, uzupełnione instrukcją hipoteczną z dnia z 30 czerwca 1819 r., zaprowadziło księgi gruntowe dla dóbr ziemskich i nieruchomości w ośmiu miastach trybunalskich. Regulacja z 1818 r. została zmieniona i uzupełniona ustawą Prawo o przywilejach i hipotekach z dnia z 13 czerwca 1825 r. Wprowadziła ona, oprócz przepisów o przywilejach i hipotekach, możliwość zakładania ksiąg wieczystych dla nieruchomości położonych w mniejszych miastach oraz dla posiadłości włościańskich. W praktyce jednakże w przypadku tych drugich zakładanie ksiąg rozpoczęto dopiero po 1871 r. i zdarzyło się to tylko wyjątkowo, ponieważ włościanie z reguły nie korzystali z kredytu hipotecznego.
Każda nieruchomość miała odrębną księgę wieczystą składającą się z trzech części: z księgi umów, zbioru dokumentów oraz wykazu hipotecznego. Księgi wieczyste prowadzone były przez odpowiednie wydziały sądów.
W zaborze austriackim obowiązywał austriacki kodeks cywilny z 1811 r. (ABGB) oraz wydana w roku 1871 ustawa hipoteczna i ustawa o księgach gruntowych. Według nich, w tych przypadkach w których były założone księgi gruntowe, nabycie, przeniesienie i ograniczenie praw podlegających wpisowi do księgi można było uzyskać tylko przez wpis do tej księgi.
Ustawa z 1871 r. pozostawiła kompetencje związane z założeniem ksiąg gruntowych ustawodawstwu krajowemu. W ramach tych postanowień w 1874 r. uchwalono dla Galicji ustawę krajową o założeniu ksiąg gruntowych". Inne księgi prowadzone były dla większej własności ziemskiej i dla miast, w których były siedziby sądów okręgowych a inne dla innych gmin i dla posiadłości chłopskich. Przy czym księgi gruntowe w przypadku posiadłości chłopskich od początku były niezgodne ze stanem faktycznym a próby ich uzgodnienia pozostawały bezskuteczne. Doprowadziło to do tego, że w praktyce w Galicji rozpowszechniony był nadal obrót pozaksięgowy.
Na terytorium zaboru pruskiego obowiązywały: niemiecki kodeks cywilny (BGB) oraz ogólnoniemiecka ordynacja ksiąg gruntowych z 1897 r., zmieniona w 1899 r., a także pruska ordynacja ksiąg gruntowych z 1872 r. Każda część gruntu musiała być wpisana do ksiąg gruntowych, niewpisana nie mogła być przedmiotem obrotu.

Izabela Heropolitańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wróbelOffline
Temat postu: Księgi wieczyste  PostWysłany: 03-12-2012 - 08:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 69

Status: Offline
T: księgi wieczyste

Witam,
chciałabym się zapytać, gdzie znajdę księgi wieczyste dotyczące otrzymania ziemi na Wygodzie, pow. Radomsko od państwa z okresu 1800-1880. Czy jeszcze w Sądzie w Radomsku, czy już w Archiwum Państwowym? Nie wiem, od jakiego roku przetrzymują takie dokumenty w Sądzie.
Pozdrawiam
Katarzyna W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu: księgi wieczyste  PostWysłany: 03-12-2012 - 08:44
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Należy zadzwonić do sądu i zapytać. Może być różnie, ja urządziłam sobie kiedyś wycieczkę do archiwum w pewnym mieście, gdzie księgi były, ale nie akurat ta mnie interesująca, potem się okazało, że była w tym samym mieście dalej w sądzie, reguł nie ma. U mnie chodziło o rok 1888. Księga o tej samej nazwie była zarówno w archiwum jak i w sądzie, ale były różne oznaczenia literowe, czyli nazwa tak naprawdę taka sama nie była.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2012 - 11:32
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam

Proszę sprawdzić pozycja w Nasze Bazy
Kategoria: Archiwa AGAD,AAN,AP,AA,AD,CAW..Baza-Zasobów / Akta..,Księgi Ziemskie, Grodzkie,Miejskie, Sądowe https://genealodzy.pl/index.php?name=Web ... nk&cid=125

Str. 2 https://genealodzy.pl/index.php?name=Web ... eA&show=10

w tym pozycja : Archiwa Państwowe (Księgi wieczyste, hipoteczne) [Księgi wieczyste, hipoteczne, Urząd Katastralny w zasobach Archiwów Państwowych] http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... and&word2=

lub wyszukiwarka w Archiwach Państwowych (Wyszukiwanie ogólne...) http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index.php
AP - Baza SEZAM (Spis zespołów archiwalnych wyszukiwarka) http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php

Radomsko – zasoby w Archiwum
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam. ... 1&szukaj=1 lub http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/index. ... 2=Radomsko

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2012 - 21:28
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Posiadam wykazy ksiąg wieczystych z terenów powiatu Radomsko i nie znalazłem księgi wieczystej na Wygodę. Ale jest to spowodowane tym, że Wygoda wchodziła w skład większego majątku ziemskiego i to do jego księgi należy zajrzeć. Tym majątkiem była Ekonomia Rządowa Gidle, nr rep 83. Księga wieczysta znajduje się obecnie w sądzie w Radomsku. Księga ta przez długi czas znajdowała się w sądzie w Częstochowie, ale ostatnio przesłano ją do Radomska. Piszesz o otrzymaniu ziemi w Wygodzie. Nadania ziemi znajdują się w tzw. tabelach likwidacyjnych. Istotnie tabele likwidacyjne wsi były dołączane do ksiąg wieczystych w zbiorze dokumentów z tyłu księgi. Ale tutaj należy się wykazać pewną znajomością j. rosyjskiego, gdyż tabele są niestety w tym języku. Zanim udasz się do sądu w Radomsku, powinnaś zadzwonić dzień lub dwa wcześniej i poprosić o przygotowanie księgi, gdyż jak przyjdziesz bez zapowiedzi to mogą Ci od razu nie wydać. Gdy zadzwonisz to koniecznie podaj numer księgi (83) i zaznacz że jest to stara księga tzw. rep. Oni już będą wiedzieć o co chodzi. Zabierz też ze sobą aparat fotograficzny, gdyż na ogół zgadzają się na robienie zdjęć z księgi (tylko oczywiście przed rozpoczęciem fotografowania należy się pro forma spytać o zgodę). W poniedziałki sąd pracuje dłużej (do 18ej), a poza tym od 8.30 do 14.30.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wróbelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2012 - 09:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 69

Status: Offline
Dziękuję Wszystkim za pomoc Smile
Mam jeszcze małe pytanie. Mieszkam w Krakowie i przypuszczam, że w Radomsku, niestety, będę gdzieś na wiosnę. A na stronie www sądu w Radomsku maja cennik, że mogą przysłac wypis księgi wieczystej pod wskazany adres. Niby 30 zł za wypis, a 62 za kwerendę. Rozumiem, że nawet gdybym podała, że nr rep 83 i nazwisko, kogo mieliby tam szukać, to i tak zapłacę 92 zł?

_________________
Pozdrawiam,
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2012 - 10:37
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
dowiedz się, czy wypis zawierałby treść tabel likwidacyjnych i ew. innych dokumentów załączonych
ja "myślę, że wątpię"
chyba nie o wypis Ci chodzi

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2012 - 18:48
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Kasiu, sądzę że ta kwerenda dotyczy współczesnych ksiąg. Te stare repy są bardzo obszerne i kwerenda w nich mogłaby zająć nawet kilka godzin. To są naprawdę opasłe tomiszcza i nic dziwnego, że mówi się na to "księgi". Bo współczesne księgi nawet nie powinny zasługiwać na to miano, w ich wypadku trafniejsza byłaby nazwa "książki". Więc sąd w przypadku starych repów może odmówić, bądź zażądać większej sumy.
Z tego co się orientuję to Ekonomia Rządowa Gidle liczy 2 tomy. Z załącznikami to może być nawet 2000 stron. Z drugiej strony wiem, że tabele likwidacyjne znajdują się w zbiorach dokumentów z tyłu księgi. A niestety przez wiele lat zbiory dokumentów z wielu ksiąg po prostu zaginęły. Nawet nie wiadomo czy do Gidel się zachowały. Moja propozycja jest następująca. Zadzwoń do sądu rejonowego w Radomsku do wydziału ksiąg wieczystych i spytaj się o kwerendę. Powiedz że chodzi ci o tabelę likwidacyjną wsi Wygoda która powinna znajdować się w zbiorze dokumentów z tyłu księgi. Może zgodziliby się ją odnaleźć i skserować oraz przysłać na Twój adres.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasia_wróbelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2012 - 11:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2012
Posty: 69

Status: Offline
Dzwoniłam do sądu. Pani powiedziała mi, że kwerendy mi nie przeprowadzą, gdyż jest tego dużo [[podobnie, jak p. Krzysztof napisał]] i, że zajęłoby to kilka godzin. Udostępniaja na miejscu. Nie umie powiedzieć bez otworzenia księgi, czy tabela likwidacyjna wsi Wygoda znajduje się w księdze. Sprawdziła w bazie - mają Ekonomię Rzadową Gidle i jescze jakąs księgę Gidle 210 czy Gidle 2100 (nie pamiętam dokładnie nr). Poza tym księgi przed 1947 na mocy rozporzadzenia z 1995? odawali do Archiwum Państwowego w Czestochowie, chyba ze w między czasie nastąpiła zmiana zapisow majątków ziemskich, to wtedy są w sądzie.

_________________
Pozdrawiam,
Kasia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-12-2012 - 19:41
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Kasiu, pani błędnie poinformowała, że księgi oddawali do archiwum w Częstochowie. W rzeczywistości księgi przekazano do archiwum państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Częstochowa nigdy nie była administracyjnie związana z Radomskiem. Co prawda Gidle w latach 1975 - 1999 leżały w woj. częstochowskim, ale to niczego nie zmienia bo Radomsko należało w tym samym czasie do woj. piotrkowskiego. Poza tym w Twoim przypadku to i tak bez znaczenia, gdyż księga wieczysta Gidel jest nadal w sądzie. Ten drugi numer który pani Ci podała (chodzi raczej o 2100) dotyczyć może Gidel, ale najpewniej zwykłego gospodarstwa rolnego więc nic byś się z niego nie dowiedziała.
Ty musisz dotrzeć tylko i wyłącznie do nr rep 83 Ekonomia Rządowa Gidle. Skoro pani odmówiła kwerendy trzeba będzie jednak samemu udać się do sądu, względnie zlecić to komuś.

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof29Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2012 - 19:32
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2011
Posty: 668
Skąd: Częstochowa
Status: Offline
Kasiu, wysłałem Ci prywatną wiadomość w sprawie tej księgi wieczystej

_________________
Poszukiwane nazwisko: Turski - okolice Częstochowy, Jędrzejowa i Włoszczowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-12-2012 - 21:14
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 01-05-2007
Posty: 1138

Status: Offline
Ważne-w niektórych archiwach tabele likwidacyjne zostały odłączone od ksiąg.
Stanowią nawet osobny zespół archiwalny.Tak przynajmniej jest w Lublinie.
Radzę więc zapytać czy w archiwum które Cię interesuje, nie ma tak samo.
Danka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.662389 sekund(y)