Autor |
Wiadomość |
ola_w |
|
Temat postu: Kilka pytań na początek
Wysłany: 02-07-2008 - 18:38
|
|
Dołączył: 02-07-2008
Posty: 3
Status: Offline
|
|
Witam serdecznie,
Mam takie trzy pytania:
1. Czy w urzędzie mają prawo mi odmówić wglądu do metryk urodzenia/ślubu/zgonu? Jeżeli nie, a będą usiłowali to na jakie przepisy prawa powinnam się powołać?
2. Czy ktoś zna dobrą metodę na odklejenie resztek czarnego papieru od zdjęć? Pod tymi skrawkami papieru jest coś zapisane i jednocześnie nie chciałabym tych zapisów utracić.
3. Czy ktoś na forum posiada umiejętność odczytywania starego pisma tzn. pisma jak najbardziej polskiego z początku XX wieku. Sądzę, że nie jest to jakieś zbyt trudne, ale dla mnie osoby 20-letniej takie pismo to prawie jak hieroglify.
Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam,
Ola |
|
|
|
|
 |
Bartek_M |
|
Temat postu: Kilka pytań na początek
Wysłany: 02-07-2008 - 20:13
|
|


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3307
Status: Offline
|
|
Ad 3 - załącz przykład, spróbujemy. |
_________________ Bartek
|
|
|
|
 |
Jakub_Łoboda |
|
Temat postu: Kilka pytań na początek
Wysłany: 02-07-2008 - 20:29
|
|

Dołączył: 30-12-2007
Posty: 24
Skąd: Wielkopolska
Status: Offline
|
|
Ad 2- sam miałem taki problem i .. wpadłem na genialny pomysł Więc potrzeba będzie Tobie patyczków do uszów lub wacików (ew. płatków kosmetycznych), wykałaczek(muszą mieć stępione szpikulce, najlepiej na coś w stylu łopatki) szklanki ciepłej wody i wiele cierpliwosci. Wacikami delikatnie zmoczyć czarny papier, trzeć ile można, jednak z umiarem by nie zetrzec napisów! zostawić by wsiąknęła woda, nie za dużo tej wody, bo zniszczysz fotografię! Resztę zetrzeć, zeskrobać wykałaczką.
Mi ta praca zajęła wiele czasu, licz się z tym, że nie każde zdjęcie musi być podpisane! Życzę wytrwałości i owocnej pracy! Ja np. odrestaurowalem stary album, super efekt!
Pozdrawiam, Kuba. |
|
|
|
|
 |
ola_w |
|
Temat postu:
Wysłany: 02-07-2008 - 21:03
|
|
Dołączył: 02-07-2008
Posty: 3
Status: Offline
|
|
|
|
 |
tb |
|
Temat postu:
Wysłany: 02-07-2008 - 21:16
|
|

Dołączył: 07-05-2007
Posty: 2
Skąd: Wrocław
Status: Offline
|
|
Układ i ortografia oryginalne:
To było zdjęto nie daleko
naszej chałupy. Po środku
jest reprodukcia Jasia fo-
tografij ?podpis?
Belhlehem P
6go lipca 1913 |
|
|
|
|
 |
ola_w |
|
Temat postu:
Wysłany: 02-07-2008 - 23:07
|
|
Dołączył: 02-07-2008
Posty: 3
Status: Offline
|
|
Dziękuję ogromnie! Jesteś nieoceniony!
Niesamowita ta ówczesna ortografia i układ...
Jak ktoś ma jeszcze jakieś dobre i sprawdzone metody odklejania resztek papieru ze zdjęć to proszę pisać. Może istnieją jakieś magiczne specyfiki, którymi można natrzeć papier i on sam odlezie... |
|
|
|
|
 |
|