Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 11-01-2014 - 22:05
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
tadeuszszambora napisał:
(...)
Dużą grupę kolonistów osiedlono w parafii katolickiej Gradzanów w miejscowościach Siemiątkowy Koziebrody, Sokołowy Kąt, Budy Dąbki, Łaszewo. W okolice te trafiło też kilku kalwinów z okręgu miejskiego w Działdowie. Byli to pruscy urzędnicy i dzierżawcy majątków, którzy bardzo szybko powiązali się z okoliczną mazowiecką szlachtą. Do osadników skierowano narzymskiego pastora Samuela Marcusa. (...)

Mój przodek był prawdopodobnie takim właśnie kolonistą. Niestety w dostępnych od niedawna skanach ASC Gradzanowo (1808-25) znalazłam jak na razie tylko jeden akt na nazwisko Szprengel. Prawdopodobnie prapra... resztę dzieci chrzcił gdzie indziej - może właśnie w Narzymiu. W akcie z 1825 r. (zgłoszenie urodzenia córki) występuje jako młynarz z Siemiątkowa Rogalnego.
W związku z powyższym mam pytanie, czy ktoś z Was przeglądając akta z Narzymia natknął się na takie (lub podobne) nazwisko ?
Pisownia Szprengel/Szprengiel występuje w polskojęzycznych księgach, księgi narzymskie - jak mniemam - są po niemiecku: ciekawi mnie jak brzmi oryginalnie te nazwisko (będzie to również pomoc dla mnie przed złożeniem polecenia kwerendy w AP Olsztyn).
Ciekawi mnie jeszcze jedno zagadnienie. Dzieci przeważnie zgłaszane/chrzczone są w okresie do tygodnia od urodzin (oczywiście zdarzają się wyjątki). Czy skoro do Narzymia mieli ok. 50km to również jeździli tam zaraz po narodzinach dziecka ? czy też np. częściej zdarzało się, że chrzcili dzieci po kilku latach (np. hurtem - kilka na raz).
Szukam mojego pra-pra.. Józefa Szprengla ur. prawdopodobnie w 1823 r. - jakie jest prawdopodobieństwo, że został zapisany akurat w tym roczniku, a nie za 5 lat ?

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JakubROffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-10-2021 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 17-07-2019
Posty: 62

Status: Offline
Dzień dobry,
czy mógłby mi ktoś potwierdzić/zaprzeczyć, że wszystkie akta w Archiwum w Lipsku są zmikrofilmowane, ale dostępne jedynie w czytelni na miejscu? Interesuje mnie kilka parafii z rejonu Nidzicy (Kreis Neidenburg).
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.530358 sekund(y)