Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-05-2008 - 22:10
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 546

Status: Offline
Mączka_Arkadiusz napisał:
Andrzeju, Christianie gratuluję wam przenikliwości i zmysłu genealogicznego. Jeśli stosujecie w badaniach swoich rodzin konstrukcje myślowe w rodzaju
"Z danych z "Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych", wynika tak "na oko", że nazwisko to powstało około trzy wieki temu w okolicach Częstochowy jako chłopskie przezwisko, którego znaczenie w tych okolicach do dzisiaj może być dobrze znane (jak np. "jagoda")" to powinniście obaj otrzymać genealogicznego nobla Very Happy


Ja tego w BADANIACH nie stosuję, po prostu na podstawie doświadczenia (porównywanie dziejów nazwisk o znanej genezie na przestrzeni wieków z informacjami w "Słownika Nazwisk Współcześnie w Polsce Używanych",) pozwoliłem sobie na powyższą uwagę.

Jeżeli ktoś się tym zajmuje to dobrze zna zależność pomiędzy regionem występowania nazwiska, przynależnością stanową rodu i czasem powstania nazwiska a liczebnością dzisiejszych jego użytkowników i ich rozmieszczeniem (liczba zwykle rośnie z upływem wieków, mobilność rosła z zamożnością, uwzględniać przy migracjach trzeba dawne granice etc.).

To tylko wnioski z doświadczeń, w BADANIACH liczą się dokumenty i ich krytyczna analiza. W przypadku nazwiska "Jafra" wciąż jesteśmy dopiero na początku wieku XIX, trwa Księstwo Warszawskie...

Andrzej Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-05-2008 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witaj Elżbieto,

Poniżej link z osobami, których nazwiska zaczynały się na literę "J", a które zginęły w Auschwitz. Jest wśród nich Michał Jafra z Pacierzowa.
http://houston.indymedia.org/print.php? ... mments=yes
oraz ze współczesnych osób Andrzej Jafra, właściciel firmy Elbud z oklic Turka, poz.100
http://www.wielkopolska.mw.gov.pl/files/att0384.doc
Zwróć uwagę, że w Tekach Dworzaczka jest nazwisko Affra-Felicjanna Affra z Raszkowa.
Fakt, że ktoś żył z żebractwa lub był po prostu ubogi nie jest niczym dziwnym. Obecnie również każdy z nas ma w swojej rodzinie bliskich lub dalszych bardzo zamożnych krewnych lub krewnych o przeciętnych dochodach. Dlaczego więc w przeszłości miałoby być inaczej? Oczywiście, że ważny jest też kontekst kulturowy badanej rodziny. Można domniemywać, że jeśli rodzina była zamożna przez ostatnie 100 lat to wcześniej też tak było. Jest to jednak tylko domniemanie a nie fakt historyczny potwierdzony przez źródła. Z resztą, często się zdarza, że rodzina, która od kilku pokoleń bryluje na salonach ma bardzo skromne początki.
Sprawdzenie w archiwum czy jakaś rodzina mieszkała w danej parafii nic nie kosztuje, gdy wynik jest negatywny. Nie spotkałem się z sytuacją, żeby archiwum obciążyło, za przeszukiwanie ksiąg jeśli nie została znaleziona żadna osoba związana z zapytującym.
Występowanie danej rodziny w jednym powiecie, czy jednym województwie nie dowodzi niczego. Najlepszym przykładem jest tutaj rodzina Leitgeber, która osiadła pod Poznaniem w połowie XVIII wieku. Była to rodzina, w XIX wieku, bardzo bogata i wpływowa a do tej pory członkowie tej rodziny mieszkają przeważnie w Poznaniu i okolicach.
I jeszcze raz powtórzę. Nikogo na siłę nie chcę zrobić szlachcicem ale moim zdaniem każdy wnikliwy badacz powinien badać każde źródło, które może dać odpowiedź na pytanie, nawet wtedy kiedy odpowiedź będzie negatywna.
Genealogia nie byłaby frapująca i fascynująca, gdyby każde źródło było dla nas znane i moglibyśmy je czytać jak otwartą księgę.

pozdrawiam tych, którzy chcą szukać

Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Stachwiuk_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2008 - 20:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-12-2007
Posty: 16

Status: Offline
Dzięki Arkadiuszu
za dobre rady i "ślady".
Jeśli chodzi o Michała, to dotarłam do niego już dawno, mimo że nie wiedziałam, że jest moim bliskim krewnym. Michał był nauczycielem i na wskutek donosu został aresztowany przez gestapo w 1942 roku i w tym roku zmarł w Oświęcimiu. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Auschwitz-Birkenau mam kopię aktu zgonu (wtedy jeszcze Niemcy je wystawiali, ponieważ "fabryke śmierci" dopiero budowano, otrzymałam również Jego zdjecia z obozu. Okazałao sie, ze dziadek Michała i mój dziadek - byli rodzonymi braćmi.
Nie wstydzę sie tego, że ktoś z J żył z żebractwa. Wystarczy popatrzeć na odtworzone drzewo genealogiczne, ile biedy, tragedii i rozpaczy doznali Ci moi krewni. Mówie tylko o tych z parafii Kłomnice, poniewaz tylko te narazie mam zrobione.
W 1809 roku, w parafii żyły tylko dwie rodziny, podejrzewam, że byli braćmi, ale o rodzicach nic nie ma, ponieważ obydwaj urodzili się i ozenili przed 1809 rokiem. Linia jednego z nich kończy sie po 50 latach, ponieważ dochował sie tylko jednego syna, a ten miał dzieci ośmioro, ale tylko jeden dożył wieku meskiego, pozostałe dzieci zmarły nie dożywszy lat 10-u. A i on miał tylko jedną córke.
Andrzeja też mam "zrobionego", jest z tych spod Turku, utrzymujemy kontakt, Jego tato (żyje i ma się świetnie) zaczynał razem z Kulejem w jednej wadze i na jednych mistrzostwach.
Tak więc, jak widzisz, badam i zbieram każdy ślad, bo wiem, że tylko dzieki takiej pracy moge dojść do "sedna"

Pozdrawiam
Elzbieta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.504083 sekund(y)