Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 14 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Edward_WojtakowskiOffline
Temat postu: Szkolne Kluby Europejskie i genealogia  PostWysłany: 15-07-2006 - 00:26
Nieaktywny


Dołączył: 13-07-2006
Posty: 66
Skąd: Vroclavo / Wrocław
Status: Offline
W polskich szkołach działa ponad 2 tysiące Szkolnych Klubów Europejskich. Linki do powiatowych list takich klubów znajdują się na stronie http://jek.worsten.org/ek_pl/jek_pollando.htm Opiekunami klubów europejskich są przeważnie nauczyciele historii, geografii lub języka obcego. Kluby te mają osobne strony na witrynach internetowych swych szkół, a wiele klubów pięknie redagowane własne witryny. Dla młodych ludzi internetowe szukanie dalekich kuzynów w różnych krajach Europy może być pasjonującą przygodą.
Genealodzy mają w swych rodzinach nauczycieli i uczniów, za pośrednictwem których można dotrzeć do klubów, zaproponować im wygłoszenie prelekcji o genealogii i stałe konsultacje genealogiczne dla młodzieży. W przyszłości można będzie organizować dla młodzieży powiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie konkursy na opracowanie drzewa genealogicznego swej rodziny. Współorganizatorami (patronami) takich konkursów mogą być:
1) Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE)
2) Polska Fundacja im. Roberta Schumana
3) Kuratorium Oświaty
4) Regionalne Centrum Informacji Europejskiej
5) Urząd Marszałkowski lub Starostwo Powiatowe
6) Polskie Towarzystwo Genealogiczne
7) Regionalne towarzystwo genealogiczne
8) Powiatowa Biblioteka Publiczna
Podobne szkolne kluby europejskie są zakładane także w innych krajach europejskich, np. na Ukrainie. Również te kluby można zainteresować genealogią.

Co to jest Szkolny Klub Europejski? (poniższa informacja pochodzi ze strony Kuratorium w Kielcach)
Szkolny Klub Europejski jest formą współpracy nauczycieli i uczniów. Działa podobnie jak koła zainteresowań. Zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o Europie - państwach, historii, geografii, sztuce, nauce, sławnych ludziach, instytucjach i organizacjach, integracji europejskiej wśród członków klubu, innych uczniów szkoły, mieszkańców regionu. Uczy młodych ludzi aktywności, tolerancji, szacunku dla różnic kulturowych i odmienności innych narodów, umiejętności poszukiwania informacji, współpracy w grupie, realizacji założonych celów. Kluby europejskie działają we wszystkich rodzajach szkół - podstawowych, gimnazjach, liceach, technikach, szkołach zawodowych a nawet w przedszkolach, we wszystkich województwach - zarówno w wielkich miastach jak i małych wsiach. Ich liczba stale rośnie. Pomysł powołania klubu może wyjść od dyrektora szkoły, nauczyciela a także uczniów. Na początku najważniejsze jest znalezienie grupy dzieci lub młodzieży zainteresowanych tematyką europejską oraz nauczyciela, który będzie się opiekował klubem. Organizacja klubu i jego pracy zależy wyłącznie od założycieli. To oni decydują o treści statutu, o tym w jaki sposób klub będzie funkcjonował, kiedy będą odbywały się spotkania, czy klub będzie posiadał logo, motto, czy nazwę. Klub powinien posiadać własną salę, która może być wizytówką klubu a zarazem miejscem gdzie byłyby prowadzone lekcje o tematyce europejskiej. Można w niej prezentować osiągnięcia klubu, wykonane prace, materiały informacyjne, plakaty, plansze, wystawy tematyczne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boruc_ŁukaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2006 - 08:10
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 15
Skąd: Wołomin
Status: Offline
Ja mam jedną tylko lekką uwagę. Gdyż jak byłem w 3 gimnazjum, dowiedziałem się ze jest jakiś konkurs o genealogii własnej rodziny, a może to było w 1 Liceum... Ale tylko raz usłyszałem i dalej o tym było cicho. I może sami się zainteresujmy czy już nie istnieją takie konkursy...
A co do Klubów Europejskich... w jednych szkołach się uda... w innych nie... ale warto próbować, a czasem wystarczy odczekać 4 lata na nowego dyrektora....

Pomysł popieram, tylko kto zacznie go koordynować?

Pozdrawiam:
Łukasz Boruc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2006 - 14:09
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 555

Status: Offline
Kazdy pomysl na wyjscie do swiata z naszego malego getta jest dobry. Pisalem o tym na tym portalu wczesniej.
Szkoly i biblioteki to dwa wazne kierunki dzialania w kierunku popularyzacji genealogii rodzinnej i dalej w kierunku wzmacniania organizacji regionalnych i PolTG.
Jackowi i innym musimy dac czas. To zrozumiale.
Pomysl wykorzystania, ze tak powiem, Szkolnych Klubow Europejskich, jest swietny!
Genealogia to historia i wspolne korzenie europejskie.
Jak na razie mam w swoim drzewie Litwinow, Ukraincow, Niemcow, Polakow, Rosjan i Bialorusinow.
Jest wiele podobnych drzew. Historia Rzeczpospolitej Obojga Narodow tu sie klania.
W tym miejscu chce pogratulowac Edwardowi Wojtakowskiemu za jego wyjscie ze swego "pudelka" no i za
sam pomysl.
Genealogia jest jedna i wspolna dzialanie na rzecz jej rozpowszechniania jest absolutnie pozytywne.
Teraz,tak jak mowi Lukasz, chodzi o opracowanie szczegolow.
Pozdrawiam serdecznie
Przemek Kisielewski

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2006 - 14:29
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Realia są takie że KE są popierane m.in. przez Kuratoria. Żaden Dyrektor, jak sądzę, nie będzie przeciwnikiem KE. Natomiast dla nauczycieli jest to działalność dodatkowa za którą nie otrzymują wynagrodzenia. Często jest to prikaz z góry, lub sposób na wykazanie się w drodze awansu dla nauczycieli. Nie chcę przez to powiedzieć, że prowadzące KE osoby nie angażują się w swoją pracę, lecz że w praktyce zainteresowanie rzeczywistą pracą może być trochę mniejsze niż jej dokumentowaniem na papierze. Ale to dobry punkt wyjścia. Ważnym jest by podsunąć genealogię jako dobrą tematykę zajęć KE, rozbudzającą zainteresowania historyczne i patriotyzm, ale również ukazującą związki ponadnarodowe, poprzez badanie historii własnych rodzin w kontekscie realiów historycznych. Koordynować raczej nie mamy czego, gdyż każdy z KE działa samodzielnie. Natomiast należy o tym pisać. Ktoś musi być pionierem. Być może powstaną konspekty zajęć dla KE które pomogłyby innym nauczycielom poprowadzić takie zajęcia. Naszym zadaniem powinno być udzielenie im wsparcia merytorycznego, również poprzez nasze forum.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lazar_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-07-2006 - 17:50
Zasłużony


Dołączył: 15-07-2006
Posty: 1

Status: Offline
Genealogią,szacunkiem dla rodziny, poznawaniem własnych korzeni powinni nauczyciele zainetresować dzieci już w 4 klasie szkoły podstawowej. Widzę tu wielką rolę nauczycieli histori, wychowawców a także dyrektorów szkół.Mogą to być początkowo zajęcia na plastyce-przedstawienie graficzne drzewa własnej rodziny. Mogą to być zajęcia w kółkach fotograficznych , gdzie każdy mógł by się pochwalić zdjęciami swoich przodków a przy okazji naprawa, retusz i zrobienie kopii danych zdjęć, które często niszczeją na strychach czy piwnicach.A marzeniem moim było by zorganizowanie wystawy prac dzieci-drzew rodowych. Potem zoorganizowanie wymiany doświadczeń pomiedzy rówieśnikami z innych szkół i wreszcie zapraszanie na wystawy, czy zajęcia szkolne najbliżej mieszkających genealogów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Boruc_ŁukaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2006 - 08:07
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 15
Skąd: Wołomin
Status: Offline
Jeżeli chodzi o koordynowanie, to ja jednak uprę się przy swoim. Gdyż co z tego ze każdy Klub Europejski działa samodzielnie, skoro my nie możemy pozwolić działać sobie samodzielnie. Bez koordynacji dojdzie do powielania się odwiedzin jednych Klubów Europejskich a pomijania innych. Każdy będzie się starał w pewien konkretny sposób przedstawić zagadnienia genealogii, bo będzie znał je tylko od tej strony, a nie innej. Ja np. nic ni powiem o genealogii związanej z Niemcami... ani jak na razie kresami, bo u mnie tak się składa iż wszyscy są zasiedziali (jak na razie) na terenie Mazowsza i Podlasia. Gdy kogoś zainteresuje genealogia terenów niemieckich nagle zada mi ktoś pytanie, a ja oczy w słup... automatycznie jedna osoba stracona dla genealogii na minimum kilka najbliższych lat...
Poza tym istnieją w sporej części szkół kółka historyczne.
A co do płacenia za kółka, to zależy od szkoły i od dyrektora, bo nie wiem w jaki sposób to się załatwia, ale da się żeby nauczyciel miał płacone za prowadzenie kółek.

Podzrawiam:
Łukasz Boruc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2006 - 10:16
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Na wyznaczenie koordynatora i koordynację działań jest jeszcze za wcześnie, gdyż projekt (określenie na wyrost) jest na razie w fazie pomysłu, że dobrze byłoby coś zrobić, ale jeszcze nie wiadomo co. Nie ma zarysu koncepcji jak do zagadnienia podejść, więc nie mamy jako stowarzyszenie z czym zwrócić się do KE. Należałoby więc najpierw napisać krótki referat i konspekt pogadanki z informacjami jak zacząć i gdzie szukać informacji (dostępna literatura, strony www o tematyce genealogicznej w tym regionalnych TG, listy i fora dyskusyjne), stworzyć jakiś konspekt zajęć przygotowujący do podjęcia pierwszych działań, prezentacje wyników jakie może osiągnąć genealog amator itp. Można to realizować we współpracy z opiekunem jakiegoś koła lub nauczycielem. Mając takie materiały, możemy zwrócić się z propozycją udziału w zajęciach koła. Wtedy można poszukać adresów szkół (klubów europejskich) stworzyć listę i szukać spośród genealogów osób które nawiążą współpracę z poszczególnymi KE, odwiedzą je, zapoznają z materiałami (sami lub z pomocą nauczyciela prowadzącego), zachęcą do korzystania z pomocy forów dyskusynych. Wtedy dopiero, mając listę KE i materiały do przeprowadzenia zajęć byłoby co koordynować. Można będzie dostarczać nowe materiały, jeśli powstaną, na kolejne zajęcia genealogiczne, zaproponować udział osób o szerokiej wiedzy genealogiczno-hisytorycznej, poszukać źródeł finansowania.
Wszelkie tego typu pomysły są cenne. Możemy dyskutować jak najlepiej rozpracować zagadnienie. Cenniejsze jest jednak podjęcie inicjatywy i wykonanie konkretnych działań, choćby przygotowawczych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Edward_WojtakowskiOffline
Temat postu: Szkolne Kluby Europejskie i genealogia  PostWysłany: 18-07-2006 - 08:44
Nieaktywny


Dołączył: 13-07-2006
Posty: 66
Skąd: Vroclavo / Wrocław
Status: Offline
Oto kilka linków do informacji o konkursach genealogicznych:

Konkurs plastyczny pn. „Korzenie naszych rodzin, czyli drzewo genealogiczne mojej rodziny” w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej http://www.leczna.pl/index.php?tid=914&cPath=6_11

Konkurs „Moi przodkowie - drzewo genealogiczne“ (Kielce) http://www.kielce.ap.gov.pl/najciekawsze/galeria/zdjecia1.htm

Konkurs na drzewo genealogiczne (Krasnystaw) http://www.krasnystaw.um.gov.pl/aktualnosci/02006/12_05_2006/drzewo.htm

Moje drzewo genealogiczne http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/2668/

Regulamin konkursu „Moje drzewo genealogiczne“ http://warszawa.ap.gov.pl/od-pultusk-reg.html

Wyniki konkursu „Moja Pomorska Rodzina“ http://www.kaszubi.pl/?p=news_comm&id=350

Konkurs „W poszukiwaniu własnych korzeni“ http://polonika.at/index.php?op=sz&id=1629&pid=-1 http://www.jupiter-online.at/article.php?story=20060706215941125

Konkurs „Drzewo Genealogiczne Mojej Rodziny” (Bielsk Podlaski)
http://www.bielsk-podlaski.pl/muzeum/060413.html

Konkurs w Jaktorowie http://www.instytut-genealogii.com.pl/aktualnosci/jaktorow/jaktorow.html

Drzewo genealogiczne mojej rodziny (Szczecin) http://www.muzeum.szczecin.pl/phare/wystawy_2.html

Konkurs Kuratorium Oświaty we Wrocławiu http://www.wcdn.one.pl/data/krd.doc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.311405 sekund(y)