Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 23 grudnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pawłowski_HenrykOffline
Temat postu: Rabacja czyli rzeź galicyjska  PostWysłany: 12-08-2014 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2011
Posty: 406

Status: Offline
Szanowny Panie Pawle,

Jak juz wielokrotnie pisałem nie zależy mi na przekonywaniu kogokolwiek. Owszem mam wyrobiony pogląd na przyczyny Rabacji podobnie jak Pan. Właściwie to podobnie jak przeprosiłem Pana Krzysztofa , to również pewne przeprosiny kieruję w Pana kierunku, ostatniego posta pisałem już lekko koło północy i być może był zbyt emocjonalny. Podobnie jak pewien prześmiewczy ton który również nie powinien się znaleźć. Pozwolę sobie wykasować te elementy mojego postu.

Główne jednak tezy i ustosunkowanie się do Pana argumentów podtrzymuję, dla mnie są one nieprzekonywujące. co zrobią z nimi pozostali czytelnicy próbujący sobie wyrobić własne zdanie na temat poruszanego przez tutaj zjawiska- pozostawiam im samym.

Wydaję mi się że nasza dwójka już niczego więcej tutaj nie wniesie do dyskusji, może wątek zostanie podniesiony przez innych.

Jeżeli chodzi o Herziga to już te kilka zdań przedstawionych przez Pana wskazuje na bardzo jednostronne przedstawienie tematu. Zapewne kiedyś w przyszłości sięgnę po tę książkę, być może Pan jednak kiedyś zajrzy do Rozdolskiego i będzie ok.

Jeżeli chodzi o konkretne ofiary które zostały zamordowane w zemście chłopów to po pierwsze ciężary pańszczyźniane były największe właście w powiecie tarnowskim i powiatach przyległych i juz ta korelacja może wskazywać na podłoże wystąpień. Jestem pewien że udałoby się znaleźć wiele przykładów ale uważam to obecnie za bezcelowe- chociaż to ciekawy wątek. Moim jednak zdaniem chodziło o napięcie pomiędzy konkretnymi klasami społecznymi a nie konkretnymi osobami, choć zapewne wątków osobistych mogło być wiele, choćby sam konflikt Jakuba Szeli z Boguszami.

Co do Rozdolskiego to już informowałem że korzystałem z jego pracy jedynie w warstwie faktów- konkretnych patentów cesarskich- tu jego rzetelność jest niepodwarzalna. Co do zdania o stosunkach pańszczyźnianych to głębsza analiza faktów z róźnych opracowań doprawdy wystarcza, by wyrobić sobie własne zdanie- nie trzeba prac żadnych ideologów, marksistów czy konserwatywnych historyków- po prostu wystarczą fakty

kończąc-

moje posty były reakcją na przedstawianie Rabacji jako tragedii ziemiaństwa- brutalnie mordowanego przez chłopów- w wielu postach i opracowaniach przedstawia się te wydarzenia jednostronnie- wskazując jedynie na niewątpliwy dramat szlacheckich ofiar- chciałem jedynie wskazać że mówiąc o ofiarach należy wskazywać przyczynę tak brutalnych wystąpień- i tutaj moim zdaniem winni w dużej mierze są sami ziemianie- poprzez wielopokoleniową eksploatację warstwy chłopskiej, czego wynikiem była nienawiść pomiędzy obiema klasami a jej kulminacyjnym punktem - Rabacja
Jeżeli będziemy przedstawiać Rabację- ujmując oba wątki- tragedię szlachty ALE RÓWNOCZEŚNIE przyczyny nienawiści chłopów to wszytko spełni warunki dyskursu historycznego.
W dyskusjach publicznych w naszym kraju brak kompleksowego ujmowania racji obu stron- bezstronnego przedstawiania argumentów przeciwników i zwolenników danej tezy- chciałbym zeby nasze forum spełniało takie standardy. Wierzę że argumenty Pana Pawła, pana Krzysztofa , Pana Piotra i moje są próbą takiego naświetlania zjawiska Rabacji z różnych stron i z różnych punktów widzenia. Pisane pod wpływem emocji posty wskazują z jak ważnym zjawiskiem mamy do czynienia, wciąż żywym pomimo upływu 150 lat

pozdrawiam Henryk Pawłowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-08-2014 - 23:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1606
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Poniżej zamieszczam dla zainteresowanych kilka publikacji naukowych na temat Galicji w tym samej rabacji.
Uwaga wszytko w języku niemieckim! Wszystkie dostępne są darmowo. Co ciekawe chyba pierwszą poważniejszą pracę popełnił znany ekonomista austriacko-amerykański Ludwig von Mises urodzony zresztą we Lwowie.

Ludwig von Mises,
Die Entwicklung des gutsherrlich-bäuerlichen Verhältnisses in Galizien (1772-1848)
[1902]

http://mises.org/Books/misesbib/galicia.pdf

Kai Struve
Bauern und Nation in Galizien. Über Zugehörigkeit und soziale Emanzipation im 19. Jahrhundert,
[2005]

Ta praca opisuje też w pewnym zakresie dzieje Rusinów (deutsch Ruthenen)

https://www.academia.edu/1457316/Bauern ... recht_2005

Klemens Kaps
Von der Zivilisierung der Peripherie. Wirtschaftliche Entwicklung, überregionale Verflechtung
und Modernisierungsdiskurse im habsburgischen Galizien (1772-1914)
[2011]

http://othes.univie.ac.at/14382/1/2011- ... 007627.pdf

Ciekawe zestawienie na temat buntów chłopskich

http://www.bauernkriege.de/EuropaNEUZEIT.html

Już bez żadnego związku z Rabacją dodaję link o Rusinach, o których w sumie ciekawie pisze niemiecka Wikipedia

http://de.wikipedia.org/wiki/Russinen

Ta grupa obejmuje tez Łemków już w Polsce lepiej rozpoznawanych (przynajmniej przez bywających w Bieszczadach i kojarzących Akcję Wisła). Można też przeczytać o kwestii Rusini (Łemkowie etc) versus Ukraińcy.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2018 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam,
Dla zainteresowanych tematem (chociaż ostatni post z 2013 roku o większym zainteresowaniu nie świadczy) polecam oprócz dawnych opracowań temat - Rabacja/rzeź galicyjska 1846/Spis zabitych - na stronie www.genealogia okiem.pl; w dziale "Rozbiory Polski do 1911" -( po zalogowaniu!).

Także artykuły i informacje na blogu dr.Tomasza Szuberta - https://szuberttomasz.blogspot.com/.
Wreszcie najnowsze, niezwykle cenne opracowanie Bogusława Andrzeja Baczyńskiego - "Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie" (Tarnów 2017). Autor przeprowadził wnikliwą kwerendę materiałów archiwalnych uzupełniając i poszerzając dotychczasowe informacje o ofiarach rabacji (ok. 200 osób) spoczywających w zbiorowym grobie w Tarnowie. Książka zawiera biogramy z informacjami genealogicznymi/rodzinnymi, wprowadza korekty dotyczące określeń dziedzic-właściciel/ dzierżawca itp.

Pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zmarzly_NataliaOffline
Temat postu: Rabacja Galicyjska na terenie Tarnowa  PostWysłany: 08-11-2024 - 08:03


Dołączył: 06-06-2021
Posty: 9

Status: Offline
Dzień dobry, chciałabym zapytać o możliwość dowiedzenia się czy moi przodkowie- chłopi brali udział w rabacji galicyjskiej na terenie Tarnowa. Może jest ktoś kto badał ten temat i wie czy nagrody wyznaczane za zabójstwa były spisywane? Są nazwiska ofiar natomiast nie wiem czy istnieje wykaz sprawców.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Rabacja Galicyjska na terenie Tarnowa  PostWysłany: 08-11-2024 - 09:55
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 2024
Skąd: Warszawa
Status: Offline
„Myśmy wszystko zapomnieli, mego ojca piłą rżnęli …” Prędzej właśnie ofiar. To oczywiście Pani zna? https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publi ... anguage=en
Natomiast dobrze, aby zapoznała się Pani z inwentarzem archiwum w Tarnowie i Rzeszowie okresu rabacji. Wyszukała jakieś prace naukowe w ostatnim czasie oparte na archiwaliach przy pomocy choćby bn.org.pl Porozmawiała z archiwistami lub historykami tego okresu. Moim zdaniem takich rejestrów nie prowadzono, ale wszystko możliwe, czasem ułomki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.234834 sekund(y)