Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
CirdanOffline
Temat postu: USC i pełnomocnictwo do reprezentowania  PostWysłany: 22-11-2011 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 22-11-2008
Posty: 225
Skąd: Bochnia, Kraków
Status: Offline
Witam,

ponieważ usiłuję zdobyć odpisy aktów rodzeństwa moich dziadków, a USC mi ich odmówił - zastanawiałem się nad możliwością uzyskania od babci pełnomocnictwa do reprezentowania jej w urzędach w celu pozyskania odpisów do badań genealogicznych. Wydaje mi się, że o wiele prościej będzie załatwić to jednym pismem, niż jeździć po podpis pod każdym wnioskiem.

Czy próbował ktoś z Państwa rozwiązać to w taki sposób? Ewentualnie, czy takie pełnomocnictwo musi być potwierdzone notarialnie?

Pozdrawiam
Piotr Sułek

_________________
Szukam informacji o rodzinach:
Sułek (powiat bocheński: Nowy Wiśnicz - Łomna), Bojanek (powiat zawierciański: Podlesice, Kroczyce; powiat myszkowski: Żarki, Myszków), Pawluk (Ukraina, powiat bóbrecki: Stare Sioło; i Lwów)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-11-2011 - 23:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Dwukrotnie składałam wnioski w USC w oparciu o udzielone mi pełnomocnictwo. W żadnym z tych przypadków własnoręczność podpisu mocodawcy nie była przez nikogo potwierdzona. W jednym z USC bez problemu wszystko załatwiłam. Natomiast drugi zażądał, aby własnoręczność podpisu była „administracyjne potwierdzona”. Kategorycznie zaprotestowałam prosząc o wyjaśnienie, co to znaczy „administracyjne potwierdzenie własnoręczności podpisu”, bowiem pojęcie takie nie jest mi znane. Ponadto poprosiłam o wskazanie podstawy prawnej takiego żądania. Napisałam do USC, iż przejrzałam ustawę o aktach stanu cywilnego i w mojej opinii nie wynika z niej, aby wymagane było urzędowe poświadczenie podpisu na pełnomocnictwie. Oznacza to zatem, iż ustawodawca uznał za wystarczającą zwykłą formę pisemną. Po moim piśmie bez niczego wydali mi wszystko czego zażądałam. Tak samo bym zaprotestowała, gdyby zażądali notarialnego poświadczenia własnoręczności podpisu.
W pierwszym przypadku, ponieważ pełnomocnictwo było udzielone przez daleką krewną musiałam uiścić od niego opłatę skarbową. W drugim przypadku ponieważ było udzielone przez wstępnego było zwolnione od tej opłaty. Tak samo będzie w przypadku pełnomocnictwa udzielonego przez babcię.

Pozdrawiam

Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.563878 sekund(y)