Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 19 maja 2022

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AmankaOffline
Temat postu: Petycja do Biskupa Zimonia(Archidiecezja Katowicka)Archiwa  PostWysłany: 30-11-2007 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2007
Posty: 13
Skąd: Gliwice
Status: Offline
Witam,

członkowie niemieckojęzycznej listy dyskusyjnej dotyczącej poszukiwań
genealogicznych na terenie Górnego Śląska
(http://list.genealogy.net/mailman/listinfo/oberschlesien-l) rozmawiali
niedawno o trudnościach z dostępem do jakichkolwiek danych znajdujących się w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach. Panuje tam niestety atmosfera nieprzychylna genealogom i zlecanym przez nich poszukiwaniom (o przeszukiwaniu danych osobiście nie ma w ogóle mowy).

Niemieccy koledzy postanowili wystosować grupowe pismo do biskupa z prośbą o przychylniejsze traktowanie genealogów i z postulatem poprawy pracy archiwum. Tekst jest już w zasadzie gotowy, bardzo wyważony. Przez weekend postaram się go przetłumaczyć na polski i udostępnić
(proszę śledzić niniejszy wątek wątek ).

Chętni Polacy również będą mieli możliwość podpisania tego listu.
Alternatywą jest oczywiście wystosowanie podobnego pisma ze strony
polskich genealogów (np. z ramienia PTG ).

Sposób "podpisywania" tego listu podam również później.

Pozdrawiam z Gliwic

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
andrzejlazarOffline
Temat postu: Petycja do Biskupa Zimonia (Archidiecezja Katowicka)  PostWysłany: 01-12-2007 - 05:54
Nieaktywny


Dołączył: 31-10-2006
Posty: 127
Skąd: Gródków pow. Bedzin
Status: Offline
Podpisuje się pod listem obiema rękami.
Przy okazji chciałem podziękować serdecznie wszystkim genealogom za złożenie mi życzeń imieninowych-Andrzej Wink
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AleksandraSOffline
Temat postu: Petycja do Biskupa Zimonia (Archidiecezja Katowicka)  PostWysłany: 03-12-2007 - 22:37


Dołączył: 07-04-2007
Posty: 4

Status: Offline
Podpisuję się również. Dziękuję za informację Olu - będę czekać na cd.
Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AmankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2007 - 23:46
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2007
Posty: 13
Skąd: Gliwice
Status: Offline
Witam ponownie,

poniżej zamieszczam tekst listu. Mały fragment muszę jeszcze wyjaśnić, ale nie wpływa on znacząco na treść.

Proszę wszystkich, którzy chcieliby podpisac się pod tą petycją o przysyłanie do mnie bezpośrednio swoich danych: imie, nazwisko (ew. tytuł naukowy), miejscowość zamieszkania, adres e-mail (do zamieszczenia na liście, adresy absolutnie nie będą wykorzystywane do "niecnych" celów). Mój adres: admin@familie.gliwice.pl

Proszę również o informację, jeśli zauważycie miejsce, które możnaby "zgrabniej" sformułować (nie codziennie pisze się listy w tak wysokie progi Smile ). Sama treść listu raczej nie będzie już zmieniana.

===================================
Do Jego Ekscelencji,
Arcybiskupa Archidiecezji Katowickiej
Damiana Zimonia


Czcigodny Księże Arcybiskupie,


My, sygnatariusze niniejszej petycji pozwalamy sobie złożyć Jego Ekscelencji serderczne gratulacje z okazji 50 - lecia posługi kapłańskiej. Życzymy wielu łask Bożych na dalsze lata posługi biskupiej.

Jesteśmy grupą badaczy historii i rodziny, zajmujących się różnymi aspektami przeszłości Górnego Śląska. Opublikowaliśmy w postaci książkowej lub cyfrowej szereg górnośląskich urbarzy, kronik wiejskich, kronik rodzinnych i publikacji krajoznawczych. Na przykład obecnie grupa osób pracuje nad odpisem z katastru karolińskiego Wodzisław z lat 1723/25. Mieszkamy wprawdzie dzisiaj w różnych krajach na całym świecie (m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Luksemburu, Francji, Hiszpanii, Chile, Australii, USA i Kanadzie), ale łączą nas wspólne śląskie korzenie. Wielu naszych przodków było wyznania rzymskokatolickiego i mieszkało na obszarze dzisiejszej Archidiecezji Katowickiej. Ważnym źródłem historycznym, dostarczającym informacji o historii i życiu ludności Górnego Śląska są księgi parafialne, przechowywane między innymi w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach.

Jednak korzystanie z katowickiego Archiwum jest w dzisiejszych warunkach niestety coraz trudniejsze. Bardziej pracochłonne zlecenia są przez kierownictwo Archiwum odrzucane lub tworzone są ograniczenia, które niepotrzebnie utrudniają badania. Na przykład nie istnieje prawne uzasadnienie dla wymagania notarialnie potwierdzonego dowodu bezpośredniego pokrewieństwa, jeśli wydarzenia, których dotyczy zapytanie miały miejsce ponad 100 lat temu. Wiele ksiąg parafialnych z ostatnich 250 lat było prowadzonych w języku niemieckim i to również sprawia pewien problem. Wielu z nas otrzymywało z Archiwum sprzeczne informacje. Osoby umierają przed ponownym zawarciem małżeństwa lub przy niezależnie zleconych badaniach dla tej samej osoby znajdowani są różni rodzice. Bez dostępu do danych źródłowych lub ich kopii nie istenieje niestety żadna możliwość wyjaśnienia tych sprzeczności, a personel archiwum w obecnych warunkach jest po prostu zbyt przeciążony, aby udzielać informacji na naukowo satysfakcjonującym poziomie.

Chcielibyśmy więc prosić Jego Ekscelencję i kierownictwo Archiwum Archidiecezjalnego o wykonanie ewidencji zasobów ksiąg parafialnych Archiwum w Katowicach i o udostępnienie ich możliwie wszystkim zainteresowanym badaczom. Bardzo pomocny byłby katalog zasobów przygotowany nie tylko w języku polskim, ale również w języku niemieckim i angielskim. Wiele innych polskich archiwów, szczególnie Archiwa Państwowe i Archidiecezjalne we Wrocławiu, Opolu oraz czeskie archiwum w Ołomuńcu umieszczają katalogi swoich zasobów i dawne dokumenty na swoich stronach internetowych lub w czytelniach oraz pracowniach. Aby zachować stare księgi i dokumenty przed katastrofalną w skutkach utratą lub dalszym zniszczeniem, konieczne jest sfilmowanie lub wykonanie kopii cyfrowych posiadanych zasobów. W ten sposób unikatowe dokumenty mogłyby zostać udostępnione wszystkim badaczom Śląska, a oryginały nie byłyby niszczone przez dalsze użytkowanie. Może istniałaby możliwość, aby do zakończenia filmowania / digitalizacji oryginalne księgi były dostepne ograniczonej liczbie badaczy posługujących sie językiem polskim i niemieckim. Ochotnicy ci mogliby za niewielką opłatą przeprowadzać kwerendy zlecane spoza Archidiecezji Katowickiej. Odpisy na polskich formularzach bez wglądu do kopii oryginalnych wpisów nie są rozwiązaniem naukowo zadowalającym. Dlatego chcielibyśmy zaproponować, aby – do czasu wykonania mikrofilmów lub kopii cyfrowych – ci nieoficjalni pracownicy mieli prawo do wykonywania cyfrowych zdjęć bez użycia lampy błyskowej. Personel archiwum mógłby się wtedy skoncentrować na zadanich konserwatorskich. Część z uzyskanych w ten sposób środków pieniężnych mogłaby służyć zachowaniu i digitalizacji oryginalnych dokumentów.

Chętnie udzielimy kierownictwu Archiwum swojej pomocy i proponujemy współpracę, aby poprawić sposób korzystania z zasobów Archiwum. Szczególnie sfilmowanie lub digitalizacja zasobów związane są z dużą finansową inwestycją. Jednym ze sposobów na maksymalne zredukowanie kosztów (z którego skorzystały już inne Archiwa Diecezjalne) jest współpraca z Centrum Historii Rodziny w Salt Lake City / USA. Inny sposób to wnioskowanie o wsparcie finansowe ze źródeł polskich lub europejskich. Aktualnie wykonywana jest na przykład digitalizacja zasobów muzeum miejskiego w Gliwicach dotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako przyszli korzystający z filmów / kopii cyfrowych zasobów katowickiego Archiwum jesteśmy gotowi chętnie wesprzeć Archiwum w procesie ubiegania się o dofinansowanie.

Wielu z nas (którzy nie mieszkają w Polsce) regularnie odwiedza Górny Śląsk i pielęgnuje kontakty z krewnymi, którzy mieszkają na Śląsku. Widzimy się w tej sytuacji jako łącznicy pomiędzy Śląskiem, a resztą świata. Śląsk ma dzisiaj potencjał, aby odegrać ważną rolę w porozumieniu między Polską a Niemcami i zbudować most do nowej Europy. Zbyt długo Śląsk był kością niezgody europejskich narodów.

Mamy nadzieję, że Jego Ekscelencja i pracownicy Archiwum Archidiecezjalnego w Katowicach wykorzystają tą szansę i pomogą nam oraz kolejnym pokoleniom zachować pamięć o przeszłości Śląska i jego mieszkańców. Bylibyśmy szczęśliwi i wdzięczni, gdyby przedstawione przez nas propozycje i postulaty doprowadziły do lepszego wykorzystania zasobów Archiwum.
Prosimy o informację, w jaki sposób moglibyśmy w tym procesie pomóc.

===================================
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-12-2007 - 09:15
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 393

Status: Offline
Amanka napisał:
Witam ponownie,

poniżej zamieszczam tekst listu. Mały fragment muszę jeszcze wyjaśnić, ale nie wpływa on znacząco na treść. (...)

Proszę również o informację, jeśli zauważycie miejsce, które możnaby "zgrabniej" sformułować (nie codziennie pisze się listy w tak wysokie progi Smile ). Sama treść listu raczej nie będzie już zmieniana.

===================================
Do Jego Ekscelencji,
Arcybiskupa Archidiecezji Katowickiej
Damiana Zimonia


Czcigodny Księże Arcybiskupie,
Kochani, nie zdziwię się jeśli On już to ma na biurku. Przynajmniej sądząc po skwapliwości, z jaką pewna podobna instytucja monitoruje, jak się okazuje, fora genealogiczne w poszukiwaniu wypowiedzi jej (Jej?) działalności dotyczących...

Evil or Very Mad

Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AmankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-12-2007 - 18:01
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2007
Posty: 13
Skąd: Gliwice
Status: Offline
No to co, że może ma na biurku? Nie robimy przecież nic zakazanego, tajnego, niemoralnego, zabronionego przez prawo - czyli nie mamy się czego wstydzić. A że czytają? To jest przecież otwarte forum dla każdego. Nie widze problemu.

Aktualne dane: "reszta świata" zebrała dotychczas 103 podpisy z 11 krajów na 4 kontynentach. Do mnie dotarło póki co 7 podpisów z Polski.

Ola
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AmankaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-12-2007 - 10:08
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2007
Posty: 13
Skąd: Gliwice
Status: Offline
Witam,

wyciągam ponownie wątek.

"Świat" zebrał dotychczas pod petycją 270 podpisów:
Niemcy 209
Austria 8
Szwajcaria 3
Szwecja 1
Francja 5
Luksemburg 5
Holandia 5
Belgia 1
Hiszpania 5
Kanada 4
Chile 1
Brazylia 1
USA 9
Australia 6

Do mnie z Polski dotarło zaledwie 7 głosów. Naprawdę tak mało jest osób zainteresowanych korzystaniem w Archiwum w Katowicach? Czy to raczej ujawnia się mentalność pt. "to i tak nic nie da...", albo wyuczony strach przed Sami-Wiecie-Kim-Czytającym-To-Forum... Confused
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
optymaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-01-2008 - 12:52
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2008
Posty: 90
Skąd: Kielce
Status: Offline
Witam i pytam, co z petycja ?
Dziś rozmawiałem z pracownicą AD w Katowicach i chociaż było dosyć miło, to jest bez zmian: podanie, dowód osobisty itd. O samodzielnym szukaniu nie ma mowy. Że o cenach nie wspomnę. Czy JEkscelencja raczył odpowiedzieć ?
Pozdrawiam wszystkich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawkos83
Temat postu:   PostWysłany: 17-11-2010 - 17:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2007
Posty: 25
Skąd: Siemianowice Śląskie
...


Ostatnio zmieniony przez pawkos83 dnia 11-03-2015 - 10:45, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
basiapsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2011 - 17:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2009
Posty: 231

Status: Offline
Na stronie Archiwum w dniu 2 września b.r. ukazała się informacja dotycząca udostępniania zdigitalizowanych ksiąg.
http://archiwum.archidiecezja.katowice.pl/pl/news/19 .

Pozdrawiam serdecznie,
Basia. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GarnetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2011 - 21:27


Dołączył: 25-06-2009
Posty: 1

Status: Offline
basiaps napisał:
Na stronie Archiwum w dniu 2 września b.r. ukazała się informacja dotycząca udostępniania zdigitalizowanych ksiąg.
http://archiwum.archidiecezja.katowice.pl/pl/news/19 .

Pozdrawiam serdecznie,
Basia. Smile
Witam wszystkich Smile

Bardzo mnie ta wiadomość ucieszyła, gdyż (niestety) mam przodków, których mogę znaleźć tylko w tym AA, a ceny są tam zaporowe...ale wchodzę na druczek do wypełnienia-zgłoszenie użytkownika zbiorów i trzeba wpisać temat prac etc...czyli de facto nic się nie zmieniło i zwykły śmiertelnik musi zapłacić słone pieniądze za kwerendę, a to zdigitalizowane udostępnienie jest tylko dla pracowników naukowych??
Będę wdzięczna za rozwianie tych wątpliwości.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2011 - 21:31
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 27036
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nie ma związku takiego "wpisanie temat pracy czyli tylko pracownik naukowy
tematem Twojej pracy naukowej jest genealogia własnej rodziny i już
zgłoszenie jak zgłoszenie

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
basiapsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-09-2011 - 21:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-01-2009
Posty: 231

Status: Offline
Może, żeby uciąć wszelkie spekulacje lepiej zapytać u źródła?
My możemy sobie tu gdybać i przytaczać słowo po słowie i zdanie po zdaniu.

Pozdrawiam,
Basia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2012 - 22:09
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 187

Status: Offline
Witam,

Ponawiam zapytanie mojego poprzednika, czy list do Arcybiskupa pozostał bez odpowiedzi?
Może należy ponownie taką petycję złożyć ? A może przydałoby się Górnośląskie Towarzystwo Genealogiczne które zajęło by się dyskusją w Archidiecezją ?

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2012 - 23:06
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 393

Status: Offline
Raczej należałoby wystosować takową do następcy
http://ekai.pl/diecezje/tarnowska/x4764 ... katowicki/
Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2022 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.289807 sekund(y)