Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 16 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Aneksy -sposób prezentacji -pytanie/ankieta?  PostWysłany: 23-03-2014 - 11:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 34030
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam!

Po tzw "focusach" (zebraniu poszerzonych opinii kilku użytkowników) chciałbym poznać zdanie większej ilości użytkowników nt sposobu prezentacji kopii aneksów.

W przypadkach, gdy "podstawowe" ASC są dostępne w innych serwisach (np Szwa, bibl.cyfrowe), a nie planują one udostępniania aneksów - na ile istotne dla Was jest to , aby aneksy pojawiły się w metryki.genealodzy.pl zamiast w poczekalnia.genealodzy.pl ?

Wiem, ze nie jest łatwo odpowiedzieć w przypadku, gdy nie ma różnicy w cenie:) I będzie tendencja (skoro "nie kosztuje ani w godzinach pracy, ani w pieniądzu) to tego, aby chcieć w jak najlepszej formie. Pomimo tego - jak wyzej.
Dość istotna uwaga: serwery obsługujące poczekalnie są istotnie tańsze niż, te na którym sa metryki.
W przypadku uzupełnienia materiału z metryk o aneksy w zasadzie nie ma problemu decyzyjnego, dopóki można - to aneksy będą dołączane do metryk (na serwerze metryki). Chodzi o te aneksy, których "podstawowych UMZ") w metryki nie ma.

Druga sprawa
podczas wizyty w AP Białystok przejarzałem zespół tzw "wypisów z ASC" -wydaje mi się, że sa to aneksy. Jednak zupełnie inaczej pogrupowane.
Zamiast "klasycznego" (częściej spotykanego) sposobu -aneks dołączony do małżeństwa w parafii, w której był zawierany/wpisany ślub, wypisu z aktów urodzeń i zgonów zostały zgoramdzonego według miejsca wystawienia tego opisu.
Czyli aneksów (jeśłi jest to wypis) należy szukać np nie w parafii ślubu młodych w roczniku zawarcia małżeństwa, a w parafii urodzenia. Podobnie zgon (gdy np wdowa wychodzi za mąż), nie w miejscu i dacie gdzie był kolejny ślub, a tam gdzie zmarł poprzedni małżonek.
W przypadku kopii cyfrowych możliwe jest oczywiście systemem indeksów przyporządkowanie i tak i tak (jedna kopia, dwa odnośniki). Praca bardzo ciekawa, umożliwiająca częściowe odwtorzenie zniszczonych ksiąg. Czy byłby ktoś chętny na wzięcie udziłu w takiej "zabawie"?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dpawlakOffline
Temat postu: Re: Aneksy -sposób prezentacji -pytanie/ankieta?  PostWysłany: 23-03-2014 - 13:26
Nieaktywny


Dołączył: 24-01-2011
Posty: 1422

Status: Offline
Moja skromna wiedza podpowiada mi, że okręg białostocki nie należał do Królestwa Kongresowego, a także do Księstwa Warszawskiego, w związku z czym nie obowiązywał tu Kodeks Napoleona i sprawa załączników czyli alegat jeśli w ogóle była potraktowana inaczej. Bazy Pradziad wskazuje, że z byłego województwa Białostockiego w AP Białystok są jedynie alegaty z Siemiatycz. W ogóle dziwna sprawa bo UMZ dla rzymskokatolików kończy się na 1844 roku, a alegaty są z 1890-1911.
Nie bardzo wiadomo o jakim zasobie piszesz. Czy przypadkiem nie są to np. kopie odpisów wystawianych w danych parafiach na potrzeby zagraniczne i dlatego są pogrupowane według wystawiania i stanowią niewielki procent zasobów, czy są to dokumenty odpowiadające klasycznym alegatom i podobnie jak w KP były powszechnie stosowane. Według mnie odpowiedź na to miałaby jakiś wpływ na to jak je grupować.

_________________
Cynik jest łajdakiem, który perfidnie postrzega świat takim, jaki jest, a nie takim, jaki być powinien.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2014 - 14:37
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1593
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Włodku, jeżeli mogę wyrazić swoją opinię:
"Metryki" są o tyle fajniejsze od "poczekalni" - że są ponumerowane. A ponumerowanych akt w "metrykach" nie przybywa lawinowo, bo mało jest numerujących (sama musiałam zarzucić ten projekt z powodu kontuzji nadgarstka). Dlatego wydaje mi się, że póki co należy ponumerować zwykłe akta - bo to dużo łatwiejsze i nie trzeba znać biegle języka aktu (albo rosyjski albo niemiecki). Mnie - zasadzie w 90% wystarczyła pobieżna znajomość rosyjskiego, ale w pozostałych przypadkach musiałam się posiłkować wiedzą naszych tłumaczy. Jeśli chodzi o aneksy to gorzej, bo tu jest nietypowe słownictwo i dodatkowo często występuje jakiś dokument po łacinie. Wydaje mi się, że póki co, dla ludzi biegle znających języki i umiejących rozszyfrowywać pismo księżoskie są fajniejsze projekty (dające więcej satysfakcji i efektów) niż numerowanie aneksów... Takie mam zdanie.
Dlatego uważam, że narazie - właśnie z uwagi na cenę utrzymania serwera - aneksy dać w osobnym katalogu poczekalni (skatalogowane jak "metryki" województwami). Przecież, za 5-10 lat, kiedy skończy się boom na skanowanie metrykaliów i poczekalnia metryk będzie pusta (bo wszystkie metryki zostaną prze-numerowane) - można do tematu wrócić.

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.285359 sekund(y)