Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 16 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ŁucjaOffline
Temat postu: Nazwiska -ski/-cki  PostWysłany: 05-06-2011 - 19:50
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1830
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Domański, Kowalski, itp. - nazwiska w Rosji"

Znalazłam takie informacje na stronie rosyjskojęzycznej:

"Доманский

Эта фамилия в 60% случаев имеет польское происхождение и происходит либо из самой Польши, либо из граничащих с ней стран (Украина, Белоруссия). Почти все представители таких фамилий относились к польской шляхте. В 10% процентах носитель такой фамилии может быть потомком древнего русского княжеского или боярского рода. В обоих случаях фамилия указывает, как правило, на место, где жили дальние предки человека или же тот город или село, откуда, по легендам, происходит этот род, но может происходить и от имени дальнего предка человека. Кроме того, в 30% случаев такая фамилия была получена предком священнослужителем, когда он выпускался из семинарии. В этих случаях фамилия давалась по воле руководства училища и могла быть образована от названия местности, церковного праздника, имени святого. "

Tak czytam i nie rozumiem tej końcówki, którą podkreśliłam. Może ktoś wie co to takiego jest tam napisane?

link:

http://www.genway.ru/lib/allfam/%D0%94% ... %BE&page=5


W 60% nazwisko Domański ma polskie pochodzenie (Polska, Ukraina, Białoruś) i dotyczy polskiej szlachty.
W 10% - rosyjskie książęce i bojarskie rody (?)
W 30% - ????


I Kowalski:

http://www.genway.ru/lib/allfam/%D0%9A% ... 9A&page=58


W 60% nazwisko ma polskie pochodzenie (Polska, Ukraina, Białoruś) i dotyczy polskiej szlachty.
W 10% - rosyjskie książęce i bojarskie rody (?)
W 30% - ????


Rozumiem, że to takie grube uproszczenia, ale dalej nie rozumiem końcówki.

A udział procentowy wydaje się stałym, oto kolejne nazwisko, Rakowski:
http://www.genway.ru/lib/allfam/Р ... 72;&page=6


Widać z tego, że świadomość polskiego pochodzenia w Rosji może być dość powszechna, 60% polska szlachta!


Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Domański, Kowalski, itp. - nazwiska w Rosji  PostWysłany: 06-06-2011 - 15:01
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3287

Status: Offline
Witam!
Wnioski wynikające z takich liczb zaczerpniętych z wątpliwych pod względem naukowym źródeł, są zawsze skazane na błąd. Chociażby taki: Wiadomo przecież, że sufiksy -ski/-cki występujące w nazwiskach Polaków nie oznaczają, że wszyscy posiadający takie nazwiska są potomkami szlachty polskiej. Warto więc sięgać do renomowanych prac onomastycznych. O nazwiskach pochodzenia polskiego w Rosji pisał B. O. Ungebaum "Russian Surnames" (wyd. Oxford University Press, London 1972). Odpowiedni fragment tego dzieła ogólnie dotyczący nazwisk polskiego pochodzenia przetłumaczyłem i zamieściłem na naszym forum - link:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... t-90.phtml
Przetłumaczę i niezwłocznie zamieszczę w tym wątku też fragment z Ungebauma dotyczący rosyjskich tzw. "nazwisk seminaryjnych", dziedziczonych po przodkach-absolwentach seminariów duchownych cerkwi prawosławnej.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Domański, Kowalski, itp. - nazwiska w Rosji  PostWysłany: 08-06-2011 - 13:05
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3287

Status: Offline
Witam!
Pomimo trudności z dostępem do oryginału książki B.O. Ungebauma, obiecane tłumaczenie fragmentu dotyczącego tzw "nazwisk seminaryjnych" zamieszczam poniżej (z niewielkimi skrótami). Zakończenie tekstu dołączę wkrótce.

Rozdział IX. Sztuczne nazwiska
Wszystkie rosyjskie nazwiska, które rozpatrywalismy dotychczas ukształtowały sie w rezultacie naturalnego historycznego procesu, w którym imiona własne indywiduów stopniowo transformowały się do dziedzicznych nazwisk.

Istnieją, jednak, rosyjskie nazwiska, które złożyły sie poza tym procesem. One powstały w odrębny sposób, jakby z niczego, i dlatego mogą być określone jako " sztuczne nazwiska". Takie nazwiska można podzielić na kilka grup. Do naliczniejszej i najciekawszej grupy zalicza się nazwiska przyjmowane w warstwie rosyjskiego prawosławnego duchowieństwa. Do drugiej grupy odnosza sie nazwiska nadawane dzieciom z "nieprawego łoża". Jeszcze dwie grupy obejmują nazwiska, wymyslone przez pisarzy, - to są albo pseudonimy, albo nazwiska bohaterów utworów literackich. Świadome zmienianie własnych nazwisk także może prowadzić do tworzenia sztucznych nazwisk, i takie twory stanowią ostatnia wydzieloną przez nas grupę.

Można, oczywiście, napotkać i szczególne przypadki tworzenia nazwisk. Na przykład, carski kuczer Andrejin w 1725 roku był nagrodzony szlachectwem, i z tej okazji nadano mu nazwisko Wożżyńskij (od wożży = lejce).

1. Nazwiska prawosławnego duchowieństwa

1.1. Ogólne uwagi. Prawosławne duchowieństwo było, zdaje się, jedyną socjalną grupą w Rosji, systematycznie wprowadzającą do użycia sztuczne nazwiska. Taka praktyka zaczęła się w samym końcu XVII w. i trwała ponad dwa stulecia. Sztuczne nazwiska czasem nadawano na miejsce już posiadanych lub przyswajano uczniom w szkołach duchownych, którzy nie mieli wcześniej własnych nazwisk. W takiej sytuacji były w XVIII-XIX w. dzieci, pochodzace z rodzin, których systuacja socjalna nie dawała prawa do posiadania dziedzicznych nazwisk. Ze względu na to, że księża prawosławni mogli zawierac związki małżeńskie, ich sztuczne nazwiska były dziedziczone przez dzieci i w ten sposób nastepowało ich dalsze rozpowszechnienie.

Poczatkowo sztuczne nazwiska służyły po prostu do identyfikacji osobniczej "beznazwiskowych" dzieci, ale z czasem tworzenie takich nazwisk stało sie powszechną praktyką. One mogły sie zmieniać bezceremonialnie na podstawie jednej tylko decyzji kierownictwa duchownej szkoły, seminarium lub wyższej duchownej akademii. Nazwiska, z reguły, nadawano w formie nagrody lub kary. I tak, w Tambowskim seminarium (wcześniej nadane) nazwisko ucznia 'Łandyszewa' (od łandysz=konwalia)było zmienione na 'Krapiwin' (od krapiwa=pokrzywa), dlatego, że on źle odpowiadał na lekcjach. Dowolność w nadawaniu nazwisk czesto prowadziła do komplikacji. Na przykład, każdy członek jednej rodziny mógł otrzymać swoje odrębne nazwisko. Odnotowano przypadek, że u sześciu rodzonych braci nazwiska były różne, a mianowicie: Pietropawłowskij, Preobrażenskij, Smirnow, Miłowidow i Sedunow.

Z punktu widzenia morfologii, cechą charakterystyczną sztucznych nazwisk duchowieństwa jest wysoki procent końcówek na -skij/-ckij. Ten fakt wyjaśnia się wpływem języka ukraińskiego, który był bardzo duży w rosyjskiej cerkwi jeszcze od czasu przyłączenia Wschodniej Ukrainy do Rosji w 1654 r. Należy zaznaczyć jednak, że tworzenie i nadawanie sztucznych nazwisk było charakterystyczne tylko dla rdzennie rosyjskiego, tj. 'wielkorosyjskiego' duchowieństwa; ukraińscy i białoruscy księża (prawosławni) z reguły zachowywali swoje dziedziczne nazwiska. W nazwiskach duchowieństwa z sufiksem na -skij/-ckij akcent pada na przedostatnią głoske, jak w języku polskim. Drugą, mniej jaskrawą, cechą morfologiczną jest występowanie nazwisk z końcówka na -ow, powstałych od rzeczowników kończących się na -a, w takich przypadkach oryginalne patronimiczne nazwisko przyjmowało zazwyczaj sufiks -in, na przykład:

Nagradow < nagrada (nagroda)

Palmow < palma

Pozow < roza (róża)

Tajnow < tajna (tajemnica)

Takie naruszenie zasad budowy nazwisk uwarunkowane było szerokiim rozpowszechnieniem sufiksów -ow.

Pomysłowość ludzi nadajacych nazwiska była praktycznie nieprzebrana, i dlatego nazwiska rosyjskiego duchowieństwa sa nie tylko nadzwyczaj różnorodne, ale i malownicze.

1.2. Nazwiska tworzone od nazw miejscowych i imion.

Przy przyjmowaniu do szkoły duchownej, dzieciom często nadawono nazwiska pochodne od nazwy miejscowosci skąd pochodziły, wsi, miasta, regionu lub nawet rzeki. Takie nazwiska sa typowe i mniej interesujace w porównaniu z tymi, które powstały w srodowisku rosyjskiego duchowieństwa. Prawie wszystkie one kończa sie na _skij, i w nich łatwo można rozpoznać miejscowości - wielkoruskie, ukraińskie i nawet żydowskie. Przykłady:

Bielińskij < wieś Bieliń, w której popem był dziad rosyjskiego krytyka literackiego XIX wieku

Wielikosielskij < wieś Wielikoje Sieło
Krasnopolskij < wieś Krasnoje Pole
Łamanskij < rzeka Łamań
Tołgskij < klasztor prawosławny w miejscowości Tołga
Szawelskij < miasto Szawli

Szereg nazwisk na -owskij, możliwe przeszło od tradycyjnych nazwisk na -ow. Prawdopodobnie wystapiły różne przyczyny dla powstania takich nazwisk, na przykład: sługa cerkiewny posyłając syna do szkoły duchownej mógł go zarejestrować jako Michajłowskij, na znak szacunku dla miejscowego obszarnika nazwiskiem Michajłow: lub opłate na naukę utalentowanego chłopca mógł wnieść Szeremietjew, a ucznia odpwiednio nazwano Szeremietjewskim. Oto przykłady kilku nazisk tego typu:

Aleksandrowskij, Wiktorowskij, Goworowskij, Nikiforowskij, Sokołowskij, Czernyszewskij

Dokładna atrybucja nie jest tutaj możliwa, gdyż takie nazwiska, jak Aleksandrowskij, mogły także być utworzone od nazwy wsi Aleksandrowo, lub nadawano na chwałę św. Aleksandra zarówno bezpośrednio, lub poprzez nazwę patrona cerkwi poswięconej temu świętemu. Jednak bez watpienia mamy do czynienia z nazwiskiem duchownej osoby.

Niektóre stypendia w szkołach duchownych przyznawano pod warunkiem zmiany własnego nazwiska na nazwisko fundatora lub dodać je do swojego. Tym objaśnia się przykładowo występowanie znacznej ilości podwójnych nazwisk, w których drugi element to Płatonow: co pochodzi od imienia metropolity Moskwy Płatona Lewszyna, który w 1789 r. ustanowił pięć stypendiów w Moskiewskiej Duchownej Akademii. Przykłady:

Gilarow-Płatonow< łac. hilaris 'radosny'
Gorskij-Płatonow < gora =góra
Iwanicki-Płatonow
Kudriawcew-Płatonow < kudriawiec=kędzierzawy
Pobiedinskij-Płatonow < pobieda=zwycięstwo

1.3. Nazwiska osób duchownych. Należy mniemać, że sztuczne nazwiska, nadawane przyszłym kapłanom, przede wszystkim powinny odnosić się w jakiś sposób do religii oraz do cerkwi, i rzeczywiscie, taki typ nazwisk występuje dość licznie.

(I) Nazwiska, pochodzace od imion świętych

Skrót (bez wyszczególnienia wszystkich nazwisk)....

Imiona stanowiace podstawę takich nazwisk obowiązkowo powinny być wyrażone w oficjalnej formie cerkiewnosłowiańskiej, na przykład:
Georgij (zwykle Jurij lub Jegor), Jewfim (zwykle Jefim), Iłłarion (zwykle Łarion), Joan (zwykle Iwan).

(II) Nazwiska, pochodzace od nazw cerkiewnych świąt

Skrót......
Kilka przykładów takich nazwisk:
Wozniesienskij < Wozniesienije=Wniebowstapienie
Woskresienskij < Woskresienije = Zmartwychwstanie
Wsieswiatskij < Wsiech Swiatych = Wszystkich Świętych
Rozdiestwienskij < Rożdiestwo= Boże Narodzenie
Troickij < Trojca = Trójca

(III) Nazwiska bazujące na biblijnej i chrześcijańskiej tradycji.

Skrót - tylko wybrane nazwiska....

Od nazw ze Starego Testamentu pochodzą nast. nazwiska: Synajskij, Izrailjew, Saulskij, Sodomow.
Od nazw z Nowego Testamentu pochodzą: Wiflejemskij, Golgowskij, Emmausskij, Jordanskij, Nazaretskij.
Z tradycji chrzescijańskiej: Angiełow, Archangielskij, Bogorodickij, Rajskij, Spasskij, Prawosławlew...
Z terminów cerkiewnych realiów: Ikonostasow, Krestowskij, Obrazskij, Chramow..
Od nazw dni tygodnia: Piatnickij, Subbotin, Wtornikow..


1.4. Cerkiewnosłowiańskie elementy nazwisk. Cerkiewnosłowiański - to jezyk liturgiczny prawosławnej cerkwi, i nie jest dziwnym, że on powinien zostawić ślad w nazwiskach duchowieństwa, nawet jesli słowa od których pochodza nazwiskanie sa związane bezpośrednio z terminologia cerkiewną. Z zasady, przy powstawaniu rdzennie rosyjskich, nie sztucznych, nazwisk cerkiewnosłowiańskie elementy nie są wykorzystywane.

Skrót - tylko wybrane nazwiska:....

Złatowratskij, Desnickij, Błagonrawow, Dobrowolskij, Dobrolubow, Mirolubow, Piesnopiewcew, Smirennomudrenskij, Tuchomirow, Głubokowskij, Łazurskij, Obnowlenskij...

Takie nazwiska nie moga pochodzić od przezwisk (apelatywów), co dowodzi o ich sztuczności.

1.5. Nazwiska stworzone od nazw z dziedziny przyrody. W tym rozdziale rozpatrzymy sztuczne nazwiska, wymyslone na podstawie trzech sfer przyrody, a także nazw niektórych niebieskich i klimatycznych zjawisk.

(I) Nazwiska tworzone od nazw roślin. Najbardziej typowe sztuczne nazwiska stworzono od nazw roslin, a w szczególnosci od nazw kwiatów. Te ostatnie zapewne nigdy nie stanowiły podstawy do tworzenia przezwisk i dlatego nie spotyka sie ich wśród tradycyjnych rosyjskich nazwisk. Nazwiska duchowieństwa bardzo często pochodza od nazw ogrodowych i egzotycznych kwiatów zazwyczaj zagranicznego pochodzenia. Przykłady: Giacyntow, Łandyszew, Lilein, Narcissow, Rozow, Tuberozow, Fijałkowskij, Cwietkowskij.

Do tego można dodać kilka nazwisk pochodzacych od nazw egzotycznych i rzadko spotykanych w Rosji rodzajów roslin: Abrikosow, Winogradow, Winogradskij, Kiedrow, Pomierancew, Szafranowskij, Palmow, Mirtow...

(II) Nazwiska tworzone od nazw zwierząt. Nazwiska tego typu zakończone na -skij można bez watpienia określić jako nazwiska duchowieństwa, na przykład:

Lebiedinskij, Orłowskij, Pawskij, Gołubinskij, Kienarskij.

Wśród nazwisk na -ow/-in znacznie trudniej oddzielić sztuczną formę od naturalnej, gdyż nazwy ptaków szeroko stosowano do tworzenia przezwisk. Często występujące wśród duchowieństwa takie nazwiska, jak Gołubiew, Lebiediew, Orłow, Sołowiew świadczą o ich sztuczności. Trzeba brać pod uwagę fakt, że gołąb - symbol św. Ducha, a orzeł - Jana Ewangelisty. Stosunkowo mało nazwisk duchownych prawosławnych stworzono od nazw ssaków. O ich sztucznym pochodzeniu świadczy przede wszystkim wybór egzotycznych nazw zwierzat. Na przykład: Barsow
Okreslona ilość nazwisk 'Lwow' pochodzi prawdopodobnie od słowa 'lew' (symbol św. Marka Ewangelisty). Wiekszość jednak pochodzi od imienia chrześcijańskiego 'Lew'.

(III) Nazwiska tworzone od nazw minerałów. Od nich pochodzi niewielka ilość nazwisk; przeważnie sa to nazwy szlachetnych kamieni:
Ametystow, Brilliantow, Korrallow, Kristalewskij, Margaritow < margarit - c.-słow.nazwa 'perły', Smaragdow.

cdn.....

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-07-2011 - 06:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4146
Skąd: Toruń
Status: Offline
Bardzo to ciekawe, Jurku Smile

Czekam na ciąg dalszy...

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
stanislawszpotonOffline
Temat postu: Końcówki dodawane do nazwisk  PostWysłany: 12-10-2011 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 08-10-2011
Posty: 44

Status: Offline
Czy końcówki dodawane do nazwisk maja jakiekolwiek znaczenie i pochodzenie. Na przykład nazwisko Szpoton pochodzi od Szpot Spott czy dodanie koncówki wiaze sie z jakimś znaczeniem. Spotkałeem sie ze stwierdzeniem, ze dodanie tejze końcówki moze byc spowodowane tym, że potomem był poczetry z nieprawego łoza. Czy jest tak faktycznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Końcówki dodawane do nazwisk  PostWysłany: 13-10-2011 - 01:42
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3287

Status: Offline
stanislawszpoton napisał:
Czy końcówki dodawane do nazwisk maja jakiekolwiek znaczenie i pochodzenie. Na przykład nazwisko Szpoton pochodzi od Szpot Spott czy dodanie koncówki wiaze sie z jakimś znaczeniem. Spotkałeem sie ze stwierdzeniem, ze dodanie tejze końcówki moze byc spowodowane tym, że potomem był poczetry z nieprawego łoza. Czy jest tak faktycznie

Witam!
Nazwisko Szpot-on (oddzieliłem sufiks myślnikiem) ma dwie wariantowe (choć nie wykluczające się wzajemnie) etymologie:
1. Derywat od średnio-wysoko-niemieckiego 'spot' = szyderstwo, drwina, żart (stąd autor niemiecki Brech tak wyjaśnia tę nazwę przezwiskową Spot - 'Ktoś, kto się z kogoś naigrawa, z kogoś drwi'),
2. Derywat przyswojonego przez język polski innego znaczenia apelatywu Szpot pochodzacego też ze śr.-w.-niem. Spat = narośl kostna na stawie skokowym (stąd nazwa "szpotawe nogi").

Sufiks - on w zach.słow. językach (głównie polskim, słowackim, częściowo czeskim, zwłaszcza w dialektach) jest produktywny w ekspresywnych określeniach przede wszystkim ludzi (niekiedy też zwierząt, a nawet rzeczy), często z odcieniem pejoratywnym. Formacje te odgrywają dużą rolę w nazwach osobowych.Przykłady: rykon: ryczacy; cichon (-ń): człowiek cichy; stpol. dźwigoń: tragarz (dźwigać).
Myślę, że po tym uproszczonym (na ile mi się udało) wywodzie opartym na fachowej literaturze, hipotezę o nieprawym pochodzeniu ludzi nazwanych 'Szpoton' należy włożyć w bajki.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 12:22
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 288

Status: Offline
Wszyscy wiemy o procesie "uładniania" nazwisk w pierwszej połowie XX wieku. Ostatnio przeglądając kolejne akta, znów miałem takie przykłady. I zacząłem zastanawiać się nad samym faktem i otoczką tych wydarzeń.

Kto stał za dodawaniem sobie końcówek? Czy to był wymysł rodzinny, moda, której trzeba było hołdować? A może ksiądz z automatu dopisywał końcówki do nazwisk?

Bo przecież jak był Jan Góra, to następnego dnia nie mówił o sobie Jan Górski, bo tak mu się przyśniło...

Wiadomo, że dodawano sobie końcówki, pytanie dlaczego, w jakich okolicznościach i kto był sumptem napędzającym (sąsiedzi, księża, rodzina)?.

Maciek Klinkoff
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nagórski_BogusławOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 12:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2011
Posty: 583

Status: Offline
Witam!
W parafii w Starej Rawie koło Skierniewic proboszcz nawet "dzieciom naturalnym" nadawał nazwisko NiewiadomSKI.
Także moje rodowe nazwisko padło jego "ofiarą" Wink))) !
Pozdrawiam
Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 12:59
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 545

Status: Offline
U mnie ksiądz nie pisał o kobiecie, że była "z Kierzków" tylko "Kierzkoska" i tym sposobem z czasem formę męską też uszlachetniono Smile

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 14:10
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3423
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, końcówka ; ski , czy - cki nadał król ( nie pamiętam który) dla wyróżnienie nazwisk dla szlachty, tak ze Góra jeśli był szlachetnie urodzony miał prawo by pisać się się ; Górski. Tak samo jak w Rosji, ( oni zawsze nas naśladują ) dla nazwisk z pochodzenia od kniaziów dodawana była końcówka ; cz, np. Ościkowicz ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vonklinkoffOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 14:16
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 288

Status: Offline
Tak, oczywiscie Julianie. Tu jednak tematem wiadacym jest proces "uładniania" nazwisk w 1 pol. XIX wieku Smile

Maciek

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 15:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 930
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jedna z moich linii to drobna szlachta z okolic miejscowości Liw. Nazwisko Wyrzyk. Znalazłem akty zgonów osób o tym nazwisku poza parafią z dodaną końcówką -ski gdy zgonu nie zgłaszała rodzina. Myślę, że w tym przypadku incjatwa "uszlachcenia" mogła pochodzić od księdza (byli dzierżawcami czy "pracownikami umysłowymi" np. pisarz). Ostatnio indeksując Borowe Łąki (początek XIX wieku) zauważyłem tendecję dopisywania u włościan. Ale bywało, że w jednym akcie zyskiwał, a w drugim tracił i znów zyskiwał. Miałem wrażenie, że nie miało to związku z podszywaniem się pod wyższy stan, a raczej z jakąś "modą"(?) "uładniania" (?).
Pozdrawiam
Maciej

_________________
Pozdrawiam
Maciej

http://KimOnibyli.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
e_karczmarczykOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 247

Status: Offline
A mnie się wydaje, że to nie było celowe uładnianie, tylko coś w rodzaju przymiotnika. Dziecię Kowala było dziecięciem (jakim? czyim?) Kowalskim.
Tak mogło być, choć może nie zawsze.

_________________
Pozdrawiam, Ela
Podmagórscy,Jarosińscy,Nasińscy,Olszańscy,Zarzyccy,Cieślik,Gąsiorowscy,Brylscy,Żelaśkiewicz, Laskowscy-Kieleckie; Kraus, Tokarscy, Szwarling, Puzygier, Peszko, Mach-Łańcut; Michalewicz,Tkaczuk,Czajkowscy-Ukraina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dorocik133Offline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 16:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2011
Posty: 1077
Skąd: Ozorków
Status: Offline
A ja miałam przypadek w rodzinie, gdzie panieńskie nazwisko matki młodej zamiast Kapusta brzmiało Kapuścińska (1906 rok).

Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu: Nazwiska "-ski"  PostWysłany: 15-10-2013 - 18:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 684

Status: Offline
A gdzie Maciek napotkałeś ten proces dodawania -ski do nazwisk? W Wąchocku nie zauważyłem tego.
Znam tylko jedną historię księdza Bastrzykowskiego (Bastrzyk) ale to tylko o jego chodzi z całej rodziny Bastrzyków. Rodzina opowiada że chodziło o sprawy związane z pójściem do seminarium.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.446512 sekund(y)