Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 07 lutego 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Warsztat: rzadkie a popularne nazwiska, techniki-różnice  PostWysłany: 06-02-2025 - 12:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 34263
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Proponuję cykle tematów o technikach, warsztacie wyszukiwania , analiz w ramach działu wymiany doświadczeń.
W miarę proste, ogóle tematy ale niekoniecznie super banalne typu "jak wypełnić rewers" "jak korzystać z geneteki" - poziom, dwa wyżej, ale nie poziom master typu zawiłości palegorafii w XVI wieku.

I nie lekturę proponuję, a zapraszam do współtworzenia, dzielenia się doświadczeniami.

Na początek może taki temat:
Moim zdaniem jest znaczna różnica pomiędzy sytuacją, gdy chcemy zdobyć i przetwarzać informacje:
o rodzinach z popularnym nazwiskiem,
vs nazwiska bardzo rzadkie.

Banalne? Banalne, ale czasem i banały warto wprost napisać. Ja tego tematu na forum nie wykryłem, więc nowy wątek nie rozwinięcie istniejącego.

Zalew informacji , gdy szukamy nazwisk o obecnej? historycznej? liczebność ponad [....i tu warto zebrać opinie..50 000? 10 000?] to w większości filtrowanie, odrzucanie, typowanie prawdopodobnych regionów dla danego okresu, może nawet odrzucenie pomysłu "badam szeroko, przesiewowo" i skupienie się na "tylko idę za tropem, konkretnymi przesłankami" a jak się skończą tropy - zawieszam, odkładam na lepsze czasy i wolne moce

Inaczej, gdy zapis który widzimy (a nawet prawdopodobnie pokrewne) jest unikalny, występuje bardzo rzadko i w obecnej Polsce i na historycznych ziemiach o wspólnej historii. Jeśli mamy obecnie żyjących powiedzmy poniżej stu - to warto nawet rozważyć kontakt z każdym z nich.
Każda wzmianka sprzed 100, 200 lat o "nosicielu" będzie elektryzująca i warte przebadania.

Z ww (mam nadzieję niekontrowersyjnych) wynika, że będziemy stosować inne techniki, inne narzędzia, inne procedury.

Przykładowo:
- gdy trafimy na jakiś zwarty zbiór, nawet dość młody , gdzie wystąpi "rzadkość' - zamówienie kopii nie jest wielkim ryzykiem wtopy, warto rozważyć wydatek kilkudziesięciu, może ciut więcej złotych na kopie - prawdopodobnie materiał się przyda. Teraz albo w przyszłych, bardzie zaawansowanych przypadkach.
- osobiste wycieczki (czy to na cmentarzach, czy np w adresach rejestracji działalności gospodarczej) dla popularnych nazwisk (niezależnie od imion i innych zawężających parametrów) to obłęd, nawet elektroniczna korespondencja tak szeroko kierowana mocno dyskusyjna co do sensowności (pomijam kwestie etyczne spamowania obcych ludzi czy wręcz stalkowania:)
ale już inaczej dla rzadkich
itd itp

Czy macie/stosujecie jakieś kryteria dla rozróżnienia ? Jakie?
Co szybko okazało się raczej bez sensu?
Czy w ogóle różnicujecie rodzaj poszukiwań pod tym kątem?




I zachęcam nie tylko do wpisów w tym temacie, ale ogólnie faktycznego wykorzystania tego działu do dzielenia się (podawania informacji), nie do "szukam pomocy, samemu jeszcze nie za wiele ale napiszę tu bo tak..wywołam temat, by zassać informację"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
niki.ixOffline
Temat postu: Re: Warsztat: rzadkie a popularne nazwiska, techniki-różnice  PostWysłany: 06-02-2025 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 02-11-2024
Posty: 91

Status: Offline
[quote="Sroczyński_Włodzimierz"]

Na początek może taki temat:
Moim zdaniem jest znaczna różnica pomiędzy sytuacją, gdy chcemy zdobyć i przetwarzać informacje:
o rodzinach z popularnym nazwiskiem,
vs nazwiska bardzo rzadkie.

Trzeba trochę więcej dokumentów przeczytać i tyle Very Happy

Dla mnie o wiele gorsze są zmiany i różne zapisy tego samego nazwiska. Nie zawsze wiadomo czy to jest jeszcze nasze nazwisko czy to już zupełnie inne nazwisko. A jeszcze jak to jest w obrębie kilku parafii to już jest spory problem. I może się okazać że całkiem przypadkiem "idąc za tropem" pakuję się w obcą rodzinę.

pozdrawiam
Anka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Warsztat: rzadkie a popularne nazwiska, techniki-różnice  PostWysłany: 06-02-2025 - 23:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 34263
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To jest inny temat, zachęcam do założenia nowego wątku o tym jak radzić sobie z obocznościami, zmianami form, różnym zapisem tego samego.

A tu nie jest kwestia ilościowa "więcej/mniej przeczytać" ale jakościowa - co czytać. Nie ma opcji przy popularnych "przejrzę wszystkie wyniki wyszukane po prostym "jest nazwisko X", nie przy dziesiątkach tysięcy stron, nie przy milionach zapisów.

A przy kilkuset - owszem, można (może wręcz należy) "wszystko co się da, bo tak mało, że każdy na wagę złota może być". Jest kwestia kolejności ale nie odcinania bez poznania treści.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.261331 sekund(y)