Gorąco zachęcałbym do wdrożenia sztucznej inteligencji w obszarze genealogii.
Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał, by zrewolucjonizować tę dziedzinę. Dysponując odpowiednimi zasobami, mogłaby w mgnieniu oka tworzyć drzewa genealogiczne lub określać prawdopodobieństwo pokrewieństwa.
Dołączył: 09-10-2008
Posty: 34021
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tak, potencjał jest ale
* jest też olbrzymi potencjał błędów różnego rodzaju i różnych przyczyn.
* jakiś potencjał wykorzystania do celów, ktorych i Ty pewnie nie akceptujesz (wyliczenie składki ubezpieczeniowej? wytyczenie ścieżki kariery zawodowej?
* bez przesady z tym w "mgnieniu oka"
a i koszty (patrz dane dot. zużycia energii przez chat GPT vs np google - przy tej mniej więcej tych samych rezultatach "AI" nacie, dziesiąt razy więcej zasobów zżera
przy zauważalnej tendencji (zarazie) "zapytam nawet o najprostsze zamiast przeczytać, pomyśleć, samemu się wysilić" - i ten segment, to hobby będzie miało problem j.w. ...pewnie nawet w większej skali
To pewnie samo z siebie powstanie. Plany warto mieć w zakresie wpływu nie na kierunek, a na sposób, na to czy będzie to podkarmione i wyuczone jakim g..m. informacyjnym czy w miarę poprawnymi danymi, jakimi danymi, czy i jak weryfikacja błędów, jak zgłoszenia oczywistych niepoprawności i wiele innych. Już teraz jest z tym problem w "klasycznych bazach", a nie ma etapu wątpliwych skojarzeń AI.
IMO: plany powinny być w zakresie tego , co "samo z siebie się nie zrobi", reszta (chcemy czy nie chcemy) się pojawi. Smartmatche, "wywiady z nieżyjącymi krewnymi" etc - istnieją.
I boty AI na tym forum się - moim zdaniem - pojawiały i pisały
Wypróbowałem AI Biografię od MH na przykładzie swojego ojca. Pomimo, że w sieci można znaleść o nim informacje typu gdzie pracował i czym zajmował sie już jako emeryt, AI bredziło tylko coś o ponurych czasach komunizmu... Urywam i nie bedę kontynuował
@Litwos większy problem w Genealogii jest z danymi niż "przetwarzaniem" danych.
AI już jest wykorzystywane np. w portalach jak Ancestry.com czy familysearch czy myheritage pod nazwą "smart matches".
Nadal, większość danych jest z blędami - czy to dane są nieczytelne (skany) czy podane "z głowy" z literówkmi czy dane / dokumenty nie zachowały się w pełni i nic z tym nie zrobimy.
Poza tym, do badań DNA musisz mieć dostęp do ciała co w przypadku gdzie nie wiadomo gdzie pochowano czy np. ciało zachowano (kremacja) nie jest możliwe.
Już nie wspomnę o nieślubnych dzieciach, zmianach nazw lub prowadzenie podwójnego życia pod aliasami bo i kiedyś to się działo. Tego AI nie ogarnie "sama z siebie".
AI może być pomocne, ale jedynie może przyśpieszyć...
moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów nazwiskiem i imieniem lub przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276
Dołączył: 23-02-2007
Posty: 945
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ja bardzo przepraszam, że w tak ważnym wątku wprowadzę element humorystyczny, ale kiedy spytałem się AI o jej drzewo genealogiczne, to nie odpowiedziała, i przerwała połączenie, z życzeniami uśmiechniętego każdego Nowego Roku
Proszę nie czytać mediów i medialnych absurdów w dziedzinie AI .
Pisze to Panu absolwent UMK Wydział Fizyki ,Instytut zastosowań Technik Komputerowych Metody AI z 2010 roku.
Metody AI to świetne narzędzie z którego zresztą żyję .I w tym pracuję od 15 lat ,ale w tej dziedzinie zastosowania nie ma .
Owszem Mormoni zastosowali komputer równoległy oparty na sieciach neuronowych do indeksacji kilkudziesięciu polskich parafii , między innymi Olecko .
Materiały są dostępne na stronie Mormonów .
Ale efekty są mierne . Maszyna USA POST nie dała rady polskim ogonkom.
A to było roku 2015.Pliki z tymi indeksacjami ale głównie chodziło o transkrypcję polskich metryk.
Dwie próby transkrypcji Manuskryptu Wojnicza przy pomocy tej samej maszyny też zakończyła się fiaskiem.
Szykujcie się na poważne poprawki do Waszych genealogii
Właśnie dostałem sugestie wprowadzenia znacznych zmian w mojej bliskiej genealogii
Okazuje się, że mój 2 pra dziadek, Franciszek Kowalski był kobietą, a jej mężem była żona jego pierworodnego syna, zaś ich córka jest właśnie ów pierworodny, link:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Amazing, thank you AI !
Greetings, Romuald
Dołączył: 09-10-2008
Posty: 34021
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A jak Wam zaczną "bez odwołania, bo to wiicie rozumicie model AI ustalił i nie ma totamto" na tej podstawie nie tylko kredytów nie/udzielać (jak dziś ale decydować szerzej i powszechniej o różnych rzeczach
to nie będzie śmiechu "bo dane było koślawe"
może były może nie były, będzie "jak wszyscy wiemy (a tylko foliarze kwestionują) i z modelu wynika wprost, że ..."
Temat AI w genealogii dobrze tłumaczy artykuł "AI w poszukiwaniach genealogicznych" ze str. 26 najnowszego (... niestety ostatniego już) numeru "More Maiorum". I raczej nie ma on takiego pesymistycznego wydźwięku, jaki rozlewa się w naszych dyskusjach...
Gorąco zachęcałbym do wdrożenia sztucznej inteligencji w obszarze genealogii.
Witam,
Temat AI w genealogii dobrze tłumaczy artykuł "AI w poszukiwaniach genealogicznych" ze str. 26 najnowszego (... niestety ostatniego już) numeru "More Maiorum". I raczej nie ma on takiego pesymistycznego wydźwięku, jaki rozlewa się w naszych dyskusjach...
-xx---
Ok, w AI jest potencjał i przyszłość, jednak w podanym przykładzie zassania danych z ładnie, klarownie napisanej metryki zgonu 3 razy myli kobietę z mężczyzną. Podobno w szpitalach już dokonuje skomplikowanej diagnostyki….?.
To coś, czy ktoś, co wygrywa ze wszystkimi w szachy, wciąż dostarcza nam trochę satysfakcji, gdy myli się na poziomie 3 -latka.
Pozdrowienia, Romuald
Temat AI w genealogii dobrze tłumaczy artykuł "AI w poszukiwaniach genealogicznych" ze str. 26 najnowszego (... niestety ostatniego już) numeru "More Maiorum". I raczej nie ma on takiego pesymistycznego wydźwięku, jaki rozlewa się w naszych dyskusjach...
Przejrzałem. Na s. 29-30 autor artykułu przyjmuje (najwyraźniej z uznaniem) odpowiedź ChataGPT, który rozwinął mu metrykalny skrót N.D. (po nazwisku księdza) jako "Nomine Domini". Tymczasem wertując tę księgę metrykalną wstecz odnajdziemy rozwinięcie "notariusz dekanatu", ale widocznie taki kontekst wydał się czatowi nieprawdopodobny.
Stawia się teraz na AI i myślę, że sztuczna inteligencja może być ogromną korzyścią, trzeba poczekać na rozwój. Raczej sama wyszukiwać informacji nie będzie (tzn. nie wklepie się w polu wyszukiwania danych personalnych i niech sam znajdzie się skan na SzwA). Na pewno pomoże do tych skanów dojść i odczytać, jeśli będą w innym języku etc.
Jest wiele pesymizmu, ponieważ jest to coś nowego, nie do końca znanego i zrozumiałego. Podobnie było przecież z rewolucją przemysłową. Widać tutaj analogię.
~ Jan
adipol
Temat postu:Wysłany: 07-01-2025 - 06:36
Dołączył: 01-12-2024
Posty: 10
Status: Offline
Jesli chodzi o AI to bardzo dobrze odczytuje pismo ręczne w starych dokumentach. W różnych językach i je tłumaczy. Przy stanach średniej jakości czasem przekręci nazwisko, ale to już w bardzo trudnych do odczytania rzeczach ale wystarczy go naprowadzić.
Wszytkie problemy o których tu wspominacie to problemy ząbkowania. Modele cały czas sie uczą i jesteśmy na samym początku ogromnej rewolucji. Ai będzie w stanie bedzie robic w mgnieniu oka to co nam zajmuje lata