Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 03 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jagiello_MichalOffline
Temat postu: Jagiełło  PostWysłany: 02-03-2018 - 17:38
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2018
Posty: 18

Status: Offline
T: "JAGIEŁŁO"

Mój dziadek Bronisław Jagiełło (1886-1975) urodził się w Kukawce, par. Olkieniki. Był synem Antoniego. Tenże Antoni jako 17-latek poszedł do Powstania Styczniowego. Spoczywa w Wilnie na Antokolu w kwaterze powstańczej. Musiał więc urodzić się w 1845 lub 1846 r. Dzierżawił młyn wodny w pobliżu Ejszyszek (w Kukawce?). Jeszcze w 1909 r. mieszkał w Ejszyszkach z żoną, Pauliną z d. Żuk. W archiwach znalazłem informację, że był synem Michała. Michał też dzierżawił młyn - pewnie ten sam.
Na Michale trop rodzinny urywa się definitywnie. Gdzie się ów Michał urodził, jak długo żył, czyim być synem, gdzie go pochowano - zero wiadomości.
Tu moja serdeczna prośba: jeśli ktoś w ramach poszukiwań swoich przodków natknie się na ślad zaginionego Michała Jagiełły i da znać, będę bardzo wdzięczny. Wśród krewnych z Wileńszczyzny znajdują się Żukowie, Wyszyńscy, Dogielowie, Jakubowscy, Mioduszewscy, Gałkowscy.
Pozdrawiam wszystkich poszukujących swoich korzeni i życzę powodzenia!


Ostatnio zmieniony przez Jagiello_Michal dnia 02-03-2018 - 17:54, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LitwosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2018 - 17:52
Sympatyk


Dołączył: 25-03-2016
Posty: 738

Status: Offline
Michale,

przeszukaj systematycznie wszystkie sasiednie parafie - jezeli masz metryke urodzenia Antoniego, wiesz jak nazywala sie matka, wiec szukaj slubu Michala.

_________________
Pozdrawiam
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jagiello_MichalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2018 - 18:30
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2018
Posty: 18

Status: Offline
Przeszukiwałem, na ile to możliwe w internecie. Metryki Antoniego nie mam - jest tylko zdjęcie plus pamiętnik mojego ojca, w którym opisał rodzinę. Niestety, o Michale nic nie wiedział. Ciekawostka: przeryłem się przez akta parafii w Solecznikach z końca XVIII i początku XIX w. (Michał musiał zapewne urodzić się gdzieś na początku lat 20-tych XIX w., skoro w 1846 został ojcem). W rejestrach natrafiłem na Jagiełłę, który ożenił się z Liniewską, i na Liniewskiego, który ożenił się z jakąś Jagiełłówną. Do trzech razy sztuka w rodzinie: po 150 latach
mój ojciec Władysław też ożenił się z Liniewską... Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Jagiełło.  PostWysłany: 04-03-2018 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1189

Status: Offline
Witaj Michale!

Napisałeś „Mój dziadek Bronisław Jagiełło (1886-1975) urodził się w Kukawce, par. Olkieniki.”. Rozumiem, że chodzi Ci o parafię rzymskokatolicką pod wezwaniem Zwiastowania NMP, która znajdowała się w miasteczku Olkieniki, po litewsku Valkininkai. Miasto Olkieniki obecnie położone jest w południowo – wschodniej Litwie w rejonie orańskim nad rzeką Mereczanką. I tu powstaje problem, w parafii Olkieniki nie było miejscowości o nazwie Kukawka. Były dwie inne miejscowości o zbliżonej nazwie, to jest wieś Kukle i zaścianek Kukiszki [ Kule i Kukiszki istnieją do tej pory na Litwie ]. Kukiszki oddalone są od Olkiennik około 9 km. Obecnie Kukiszki po litewsku noszą nazwę Kukiškės. W roku 1886 zaścianek Kukiszki wraz z wsiami Bieksze i Kulke były częścią dóbr Pomerecz [ po litewsku Pamerkiai ] i razem tworzyły okręg wiejski Pomerecz. Dobra Pomerecz w roku 1886 były własnością Jerzego Prasznikowa. Wieś Pomerecz [ Pamerkiai ] istnieje do dziś.
Była i druga miejscowość o nazwie Kukiszki, która w roku 1938 znajdowała się w gminie i powiecie Święciany w województwie wileńskim i należała do parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Święcianach. Te Kukiszki obecnie nazywają się po litewsku Kukiškė.
Oby nie było tak łatwo jest i 3 wieś na Litwie o nazwie Kukiszki [ Kukiškės ], która leży niedaleko wsi Sakańce [ po litewsku Sokonys ].
Może Kukiszki w parafii Olkieniki były też obocznie nazywane przez ludność miejscową Kukawka? Tego nie udało mi się ustalić. Zatem, sprawdzenie tej konstatacji pozostawiam już Tobie ponieważ jest to obszar Wielkiego Księstwa Litewskiego, które zamieszkane było przez Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Polaków oraz inne narodowości, które nazywały miejscowości w swoich językach. Pamiętać też trzeba, że czasami miejscowości zmieniały swoje nazwy na inne. Oczywiście nie zaszkodzi sprawdzić w metrykach parafii Olkieniki czy nie przewija się w nich nazwisko Jagiełło i nazwisko Żuk oraz inne nazwiska członków Twojej rodziny.

Na Litwie jest miejscowość o nazwie Kukawka, która po litewsku nazywa się Kukiškės, i która położona jest nad rzeką Kukawka. Kiedyś był to zaścianek obecnie to wieś położona w rejonie solecznickim, 2 km na północ od Podborza, zamieszkana przez 4 osoby. Przed II wojną światową znajdowała się w Polsce, w powiecie lidzkim województwa nowogródzkiego. Zaścianek Kukawka oddalony jest od miasta Olkienki w linii prostej ponad 20 km. Zaścianek to w dawnej Polsce: wieś, osada, lub ich część, zamieszkana przez drobną, ubogą szlachtę, nieposiadającą chłopów i własnoręcznie uprawiającą swoją ziemię. W Nowogrodzkiem wyraz ten miał to samo znaczenie co okolica szlachecka. Okolica szlachecka to miejscowość składająca się z kilku pomniejszych osad o wspólnej nazwie głównej. Taki też obraz zaścianka przedstawił Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu: „ Nazywają w Litwie okolicą lub zaściankiem osadę szlachecką, dla różnicy od właściwych wsi, czyli sioł, osad wiejskich.". Natomiast, na Litwie powszechnie nazywano zaściankiem jedną chatę, oddzielnie leżącą z zabudowaniami gospodarczymi i gruntem do niej należącym [ za Adam Stanisław Krasiński: Słownik synonimów polskich, Tom 2.; Akademii Umiejętności; w drukarni "Czasu" Franciszka Kluczyckiego, Kraków 1885, strona 243. ]. Szlachecka część wsi oddzielona była od części zamieszkanej przez chłopów niewidzialną ścianą [ stąd nazwa zaścianek ]. Niektórzy przypisują też genezę tej nazwy bliskości w jakiej położone były dwory takiej szlachty. Zaścianki powstawały zwykle przez rozrastanie się jednej rodziny i rozdrabnianie majątku protoplasty. Szlachta zaściankowa zachowywała odrębność prawną i kulturową, przywileje sądowe, polityczne i ekonomiczne. Izolowała się od otoczenia chłopskiego [ bardzo rzadkie były małżeństwa "mieszane" ]. Wyróżniał ją patriotyzm, religijność, wielkie przywiązanie do tradycji rycerskich i do ziemi.
Podborze, po litewsku Pabarė, to wieś w rejonie solecznickim, w gminie Podborze, która oddalona jest 21 km na zachód od Solecznik, i która znajduje się blisko rzeki Kukawka. We wsi Podborze jest parafia rzymskokatolicka, która powstała w roku 1934 i od tej pory do tej parafii należy zaścianek Kukawka. Kościół został zbudowany na ziemi, którą właściciel majątku w Podborzu, Adam Mickiewicz herbu Poraj, na mocy swego testamentu przekazał pod budowę świątyni katolickiej. W testamencie Adam Mickiewicz zapisał, że posługę duszpasterską w kościele w Podborzu musi pełnić Polak, gdyż mieszkańcy tej miejscowości są Polakami. Jeszcze za życia Adama Mickiewicza w Podborzu powstała prowizoryczna kaplica, w której ks. Stanisław Możejko odprawiał msze święte. Adam Mickiewicz zmarł w roku 1922. Dobra Podborze zostały rozparcelowany pod koniec XIX wieku [ około roku 1887 ] i w tym czasie ich część kupił Adam Mickiewicz herbu Poraj. Przed rozparcelowaniem majątek Podborze należał do rodu Jundziłł herbu Łabędź, którzy przejęli go około roku 1694 od Niedźwieckiego [ Franciszka ]. W roku 1847 do majątku Podborze należały następujące wsie: Podborze, Bujwidy [ po litewsku Buivydai ], Dwiniszki [ Dźwiniszki ] karczma w Podworzu i karczma w Cieciorce [ po litewsku Tetervinai ]oraz młyn. Wspomniany młyn należący do majątku Przedborze znajdował się w zaścianku Kukawka.
Aby powstała nowa parafia we wsi Podborze proboszczowie okolicznych parafii wyrazili zgodę na wyłączenie z ich parafii różnych posiadłości i majętności. I tak proboszcz parafii ejszyckiej ksiądz Bolesław Moczulski dał zezwolenie o odłączenie kilku wsi, majątków ziemskich, zaścianków i okolic szlacheckich z jego parafii do nowopowstającej parafii Przedborze. Wśród odłączonych miejscowości znalazł się zaścianek Kukawka. Tak więc zaścianek Kukawka należał do roku 1934 do parafii ejszyckiej [ po polsku Ejszyszki, po litewsku Eišiškės, po białorusku Эйшышкі, w jidysz איישישאָק Ejsziszok lub איישישוק Ejsziszu ] a po roku 1934 do parafii Podborze. Ejszyszki [ miasto ] obecnie położone na Litwie, na południe od Wilna, w rejonie solecznickim, tuż przy granicy z Białorusią. Zaścianek Kukawka oddalony jest od miasta Ejszyszki około 14 km.

Michale, między innymi napisałeś: „Mój dziadek Bronisław Jagiełło (1886-1975) urodził się w Kukawce, par. Olkieniki. Był synem Antoniego. Tenże Antoni jako 17-latek poszedł do Powstania Styczniowego. Spoczywa w Wilnie na Antokolu w kwaterze powstańczej. Musiał więc urodzić się w 1845 lub 1846 r. Dzierżawił młyn wodny w pobliżu Ejszyszek (w Kukawce?). Jeszcze w 1909 r. mieszkał w Ejszyszkach z żoną, Pauliną z d. Żuk. W archiwach znalazłem informację, że był synem Michała. Michał też dzierżawił młyn - pewnie ten sam. (…). Metryki Antoniego nie mam - jest tylko zdjęcie plus pamiętnik mojego ojca, w którym opisał rodzinę. Niestety, o Michale nic nie wiedział. Ciekawostka: przeryłem się przez akta parafii w Solecznikach z końca XVIII i początku XIX w. (Michał musiał zapewne urodzić się gdzieś na początku lat 20-tych XIX w., skoro w 1846 został ojcem). (…)”.
Pamięć ludzka bywa czasami zwodnicza. Hipotetycznie Twój ojciec mógł się pomylić Kukliszki w parafii Olkieniki z Kukawką w parafii Ejszyszki. Za takim spojrzeniem przemawia fakt, iż jego pradziadek Antoni Jagiełło mieszkał w Ejszyszkach do roku 1909 i był dzierżawcą młyna w pobliżu Ejszyszek podobnie jak jego prapradziadek Michał. We wsi Kukliszki w parafii Olkienniki nie było młyna. Młyn wodny za to był w zaścianku Kukawka w parafii Ejszyszki. Nie jest wykluczone [ weryfikacja należy do Ciebie ], że Antoni i Michał Jagiełło mogli dzierżawić młyn w zaścianku Kukawka, który należał do majątku Podborze. Napisałeś, że Antoni i Michał Jagiełłowie dzierżawili młyn w pobliżu Ejszyszek a Antoni mieszkał do roku 1909 w Ejszyszkach. Nie wiem jak rozumiesz zwrot „w pobliżu”? Zaścianek Kukawka oddalony jest od miasta Ejszyszki około 14 km. Pieszo, droga zajęła by około 3 godzin w jedną stronę a w konie trosze szybciej. W sumie daje to około 6 godzin na dojazdy w ciągu doby. A to dużo czasu a gdzie praca we młynie? Z drugiej strony, życie zmusza do różnych wyrzeczeń aby zapewnić byt rodzinie a i we młynie nie co dzień mieliło się ziarna na mąkę, kaszę czy inna śrutę. Chyba, że Twoi przodkowie nie byli młynarzami z zawodu i sami nie wykonywali pracy młynarza tylko dzierżawili młyn i wynajmowali młynarzy do pracy? W takim przypadku Antoni mógł mieszkać w Ejszyszkach i dzierżawić młyn w zaścianku Kukawka?
Skoro twierdzisz, że Antoni i Michał Jagiełłowie dzierżawili młyn w pobliżu miasta Ejszyszki to w grę wchodziłby młyn wodny w Ejszyszkach, który powstał [ został zbudowany ] w roku 1859. „(…). Pod koniec XIX wieku w miasteczku były cztery gorzelnie, młyn, dwie pracownie garbarskie Szlomy Jurkanskiego i Jankiela Kabacznika, zakład produkcji zapałek Zełmona Morduchowicza przy ulicy Rynkuńskiej, młyn z 1859 r., niezliczona ilość sklepików, (…)” [ za Irena Kołosowska: „Ejszyszki, Ejszyszki – tu życie nam płynie, a dobra wieść o nas już nie zaginie...”; L24.lt, 26.06.2013 .]
http://l24.lt/pl/spoleczenstwo/item/133 ... e%E2%80%9D
„(…).W 1859 roku majątek skarbowy Ejszyszki składał się z 1 miasteczka, 14 wsi i 3 słobódek, wszystkiego 6358 dziesięcin. Wsie: Jurysdyka, Zachowszczyzna, Dziegucie, Tawsiuny, Dumbla, Miedziusze, Gilwiniszki, Dejnowo, Wieżańce, Żukańce, Słobódka Szlejtas, Kruminy, Jakiańce, Butwidańce, Giniuńce, Giełuńce, Kubańce, Dawidańce. W majątku 1 młyn, 23 sklepików, 3 karczmy, 6 szynków. (…). [ za Mieczysław Machulak: Ejszyszki; Soleczniki.pl; 24.11.2010 ]. http://www.soleczniki.pl/ejszyszki
3 kilometry od miasta Ejszyszki znajduje się wieś Hornostaiszki [ Gornostaiszki ], po litewsku Gornostajiškės. Obecnie wieś na Litwie, w gminie rejonowej Soleczniki, 3 km na północny wschód od Ejszyszek, zamieszkana przez 9 ludzi. Przed II wojną światową w Polsce, w powiecie lidzkim województwa nowogródzkiego. Wieś ta była własnością rodu Siekluckich i wraz z wsią Strzelce stanowiła jeden majątek ziemski. „(…).Właścicielami majątku ziemskiego Hornostaiszki i Strzelce była w tym czasie rodzina Marcinkiewiczów, a w końcu XVIII wieku kupili je Siekluccy i władali nim po rok 1939. (w 1863 r. było to 800 dziesięcin). Parterowy budynek został wybudowany na początku XIX wieku. Na liście zabytków znajdują się też oficyny, młyn wodny, spichlerz, brama wiodąca do majątku. (…)”. [ za Mieczysław Machulak: Hornostaiszki ( lit. Gornostaiškeš ) Gornostaiszki; Soleczniki.pl; 24.11.2010 ].
http://www.soleczniki.pl/ejszyszki
Wychodzi na to, że Antoni lub Michał Jagiełło mógł dzierżawić lub/i pracować we młynie w mieście Ejszyszki lub we młynie znajdującym się we wsi Hornostaiszki [ Gornostaiszki ] wchodzącym do majątku Siekluckich.
Biorąc powyższe pod uwagę proponuję Ci sprawdzenie ksiąg metrykalnych parafii rzymskokatolickiej w mieście Ejszyszki. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz w tych księgach odnaleźć swoich krewnych o nazwisku Jagiełło oraz innych krewnych czy powinowatych?

Michale, wspomniałeś, że: „(…). Tenże Antoni jako 17-latek poszedł do Powstania Styczniowego. Spoczywa w Wilnie na Antokolu w kwaterze powstańczej. Musiał więc urodzić się w 1845 lub 1846 r. (…)”. Może ukazał się nekrolog w gazetach Wileńskich w dacie śmierci Antoniego Jagiełło i warto poszukać tego nekrologu, albo zajrzeć do ksiąg cmentarnych. Wspominasz też, iż Antoni Jagiełło mieszkał w Ejszyszkach do 1909 roku. Nic nie napisałeś gdzie mieszkał później, może należy przeszukać księgi meldunkowe z miejscowości, w której zamieszkał po roku 1909. Jeśli chodzi o Wilno to proponuję przeszukać gazety wileńskie może znajdziesz w nich informację o osobach przybyłych do Wilna. Tu maj dla ciebie małą niespodziankę? Znak zapytania postawiłem ponieważ może znasz te informacje a nie napisałeś o nich? Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie w Wilnie opracowała i wydała w roku 2016 obszerny KATALOG POLSKICH MIEJSC PAMIĘCI NARODOWEJ NA LITWIE – CMENTARZE WOJSKOWE, GROBY ŻOŁNIERSKIE, POMNIKI, UPAMIĘTNIENIA; WERSJA ROBOCZA. Katalog ten wymienia dwie osoby o nazwisku Jagiełło:
1.
Część I. Na stronie 101 w rozdziale „Grób żołnierzy AK z Oddziału Partyzanckiego por. Czesława Stankiewicza ps. Komar” czytamy: „Wg. W. Zaborowskiego ps „Saper” spoczywa tu Stanisław Jagiełło ps „Wicher” z Oddziału „Komara”, zginął 06.01.1945 r. pod Rudnikami, pochowany na cmentarzu w Rudnikach.(…)”.
2.
Część II. Wilno. Antokol. Na stronie 149 w rozdziale „Groby uczestników powstania styczniowego” czytamy:
„Grób uczestnika powstania styczniowego Antoniego JAGIEŁŁO.
Lokalizacja: cmentarz cywilny na Antokolu.
Opis: uczestnik powstania styczniowego, porucznik, weteran Powstania 1863, 1841-1927
Inskrypcja: Ś. P. / Antoni / Jagiełło / weteran powstania 1863 / zm. 1927 w wieku lat 85 / Cześć jego pamięci /.
Foto: brak.”.
Pod zamieszczonym linkiem znajdziesz przedmiotowy katalog:
http://www.msz.gov.pl/resource/c6fe9a87 ... 44b632:JCR
Zatem, Antoni Jagiełło urodził się w roku 1841 i zmarła w roku 1927. Był weteranem Powstania z roku 1863 i posiadał stopień porucznika. Jak szedł do powstania to miał 22 lata. Skoro był oficerem w stopniu porucznika to albo go otrzymał podczas powstania albo został mu nadany już w wolnej Polsce po roku 1918. Pierwszy stopnień oficerski nadawał Prezydent RP. Może warto zwrócić się do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie i tam poszukać informacji o poruczniku Antonim Jagiełło, weteranie powstania Styczniowego?

Jak zapewne wiesz w powstaniu Styczniowym brali udział przedstawiciele wszystkich stanów społecznych ówczesnego społeczeństwa ale najwięcej było szlachty. Nic nie wspomniałeś z jakiego stanu wywodził się Michał, Antoni, Bronisław Jagiełło. Może pochodzili ze stanu szlacheckiego? Skoro mówimy o Litwie to w roku 2016 w Warszawie nakładem IH PAN i Fundacji Lanckorońskich ukazało się publikacja nosząca tytuł „Rodziny szlacheckie na Litwie w XIX wieku. Powiaty lidzki, oszmiański i wileński”, której autorem jest Czesław Malecki. Autor wymienia ród Jagiełło, który pieczętował się herbem Łabędź oraz herbem Pomian. Na przykład ród Jagiełło herbu Łabędź wspomniany jest jako odnotowany w Kukawce [ 1873 – 1880 ] w parafii ejszyckiej [Ejszyszki ]. Pierwszy raz ród Jagiełło herbu Pomian I i herbu Łabędź odnotowany był w roku 1775 okolicy szlacheckiej Jagiełłowszczyzna, w parafii dziewieniskiej. Są to moim skromnym zdaniem dość ciekawe informacje, które mogą mieć wiele wspólnego z Twoją rodziną Jagiełło lub mogą nie mieć nic wspólnego z Twoją rodziną Jagiełło. Nie można od razu odrzucać każdej z możliwości, trzeba je zweryfikować [ to pozostawiam Tobie ]. Jest sporo poszlak, które nieznacznie mogą wskazywać, że Michał, Antoni, Bronisław mogą pochodzić ze szlacheckiego rodu Jagiełło herbu Pomian ( I ) albo herbu Łabędź, na przykład to, że w latach 1873 – 1880 w zaścianku Kukawka w parafii ejszyckiej była odnotowana szlachecka rodzina Jagiełło herbu Łabędź. Co prawda Ty napisałeś, że Bronisław Jagiełło urodził się w Kukawce w parafii Olkieniki ale prawdopodobnym jest też, że mógł on urodzić się w zaścianku Kukawka w parafii ejszyckiej z uwagi na informacje mówiące o dzierżawie młyna w pobliżu miasta Ejszyszki. Oby nie było tak ładnie Czesław Malecki wymienia rodzinę chłopską o nazwisku Jagiełło, która mieszkała we wsi Kojacienięta w parafii krewskiej w latach 1850 – 1856. Nie będę przytaczał dalszych informacji ponieważ jest ich w tej publikacji zbyt wiele. Najlepiej jak sam się z nią zapoznasz i wyciągniesz wnioski a potem poddasz je sprawdzeniu czy weryfikacji.
Pod linkiem znajdziesz elektroniczną wersję wspomnianej wcześniej książki Czesława Maleckiego:
https://www.genealogija.org/doc/WA303_8 ... lewski.pdf

Michale, może zebrane przeze mnie informacje, rozważania, hipotezy pomogą Ci w jakiś sposób w Twoich badaniach nad historią i genealogią Twojej rodziny?

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jagiello_MichalOffline
Temat postu: Re: Jagiełło.  PostWysłany: 04-03-2018 - 21:09
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2018
Posty: 18

Status: Offline
Serdecznie dziękuję za tak obszerną i wyczerpującą odpowiedź. Książkę p. Malewskiego znam. Mam sporo dokumentów po dziadku Bronisławie, w tym odpis jego metryki urodzenia: "Z odpisów Olkienickiego Rzymsko-Katolickiego parafialnego kościoła. Roju 1887 m. października dn. 20 ochrzczono niemowlę imieniem Bronisław urodzone roku tysiąc osiemset osiemdziesiątego siódmego (1887) miesiąca maja dnia (15) z małżonków ślibnych Antoniego i Pauliny z Żuków Jagiełłów w zaść. Spiengła. Za zgodność: ks. Jaśkiewicz wz. Archiwariusz Kurji Wileńskiej" Odpis wydano w 1922 r., kiedy dziadkowie z dziećmi wrócili z Piotrogrodu-Petersburga (dziadek pracował w Rosji na kolei).
Zaścianka Spiengła nie znalazłem. Nie mam pojęcia, co to i gdzie to.
Mam też życiorys, pisany osobiście przez dziadka Bronisława Pisze: "urodziłem się w zaścianku Kukawka gminy ejszyskiej powiatu :Lidzkiego ziemi Wileńskiej z ojca Antoniego i matki Pauliny z Żuków,"
A zatem miejsce poszukiwań koncentruje się wokół Kukawki niedaleko Ejszyszek. na www.kami.net.pl są szczegółowe mapy, Kukawka na nich widnieje, jest nawet zaznaczony młyn.
Dalej pozostają dociekania. Michał, ojciec Antoniego, też dzierżawił młyn. Miał sześciu synów.Może mieszkali w Kukawce? Utrzymanie tak licznej rodziny musiało kosztować. W 1909 r. Antoni z żoną mieszkali w Ejszyszkach, to potwierdzone. Lata między 1863 (pójście Antoniego do powstania) a 1909 r. to pustka. Kiedy umarł Michał? Czyim synem był? Kim była jego żona? Zagadka w sam raz dla Agaty Christie. Smile
jeszcze raz dziękuję za pomoc i zainteresowanie! Pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Jagiełło.  PostWysłany: 05-03-2018 - 22:08
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1189

Status: Offline
Michale, witaj ponownie!

Napisałeś w ostatnim poście sporo nowych informacji, o których nie wspomniałeś w poprzednich swoich postach. Uważam, że w przypadku poszukiwania danych o kimś lub/i o czymś najlepiej jest podać wszelkie informacje jakie się posiada w konkretnym temacie. Takie informacje pozwalają na skierowanie uwagi na określony cel a nie na szukanie po omacku i tracenie czasu na ustalanie niepotrzebnych wiadomości – na tak zwane wywarzanie już otwartych drzwi.
Przejdźmy do sedna sprawy. W ostatnim poście napisałeś: „(…). Mam sporo dokumentów po dziadku Bronisławie, w tym odpis jego metryki urodzenia: "Z odpisów Olkienickiego Rzymsko-Katolickiego parafialnego kościoła. Roju 1887 m. października dn. 20 ochrzczono niemowlę imieniem Bronisław urodzone roku tysiąc osiemset osiemdziesiątego siódmego (1887) miesiąca maja dnia (15) z małżonków ślibnych Antoniego i Pauliny z Żuków Jagiełłów w zaść. Spiengła. Za zgodność: ks. Jaśkiewicz wz. Archiwariusz Kurji Wileńskiej" Odpis wydano w 1922 r., kiedy dziadkowie z dziećmi wrócili z Piotrogrodu-Petersburga (dziadek pracował w Rosji na kolei). Zaścianka Spiengła nie znalazłem. Nie mam pojęcia, co to i gdzie to.(…).”.
Z zacytowanego fragmentu wynika, że Twój dziadek Bronisław urodził się w roku 1887 w zaścianku o nazwie Spiengła w parafii Olkieniki. Zaścianek to osada szlachecka, w której z zasady nie mieszkali chłopi. Mieszkańcami zaścianka była drobna szlachta, która sama uprawiała ziemię. Wiemy też, że zaścianek nosił nazwę Spiengła i znajdował się w roku 1887 w parafii Olkieniki.
W roku 1784 w diecezji wileńskiej biskup Ignacy Masalski wydał polecenie dziekanom aby uzyskali od wszystkich proboszczów opisy parafii. Parafia Olkieniki w tym czasie znajdowała się w dekanacie trockim. Proboszczem [ plebanem ] parafii był ksiądz Kazimierz Drobiażgiewicz, który sporządził opis swojej parafii zgodnie z obowiązującym wzorem opisu parafii. Opis ten nie wymienia wsi, osady, zaścianka czy okolicy nazwie Spiengła. Niemniej jednak w spisie tym wymieniona jest wieś Spengliniki, która opisana jest w następujący sposób: „wieś do starostwa olkienickiego, między zachodem letnim i północą, mil dwie, w województwie trockim”. W parafii Olkieniki jej pleban wymienia też:
• jezioro Spengliniki, które znajdowało się „pod wsią Spengliniki, szerokości i długości mające do 100 sznurów, położone między zachodem letnim i północą, mil 2”;
• „jezioro nad rzeką Spenglą, na sznurów 10 szerokości i długości, pod południem letnim ˝ mili”;
• „staw w Puszkarni, do dworu olkienickiego, na rzece Spengle jeziora Spengliniki wyżej opisanego wypływający, na zachód letni pół mili”;
• rzekę „Spengła na zachód letni położona, wypadająca z jeziora Spengliniki, płynąca mimo wsi Leypun i karczmy Leypuńskiej, mimo gościńca grodzieńskiego, potym mimo wsi Czarnychkowalow i Woyłowey karczmy, wpada do stawu w Puszkarni, na zachód letni, a stamtąd na południe letnie, łączy się z Mereczem rzeką o ˝ mili od Olkienik”.
W przedmiotowym opisie czytamy też: „Młynów do dworu olkienickiego 3, jeden na Mereczu z tartakiem, drugi na Giełuży, trzeci na Spengle z rudnią. Do starostwa eyszyskiego jeden, dwa szlacheckie, jeden na rzece Pozgryndzie JP Kobylińskiego, drugi na tejże rzece jest Matusewicza.”. [ za Aleksandra Krahel: Opisy Parafii Dekanatu Trockiego W Diecezji Wileńskiej 1784 – Edycja Źródeł Historycznych; Uniwersytet w Białymstoku, Wydział Historyczno – Socjologiczny Instytut Historii i Nauk Politycznych; Białystok 2015. ].
Kilka słów wyjaśnienia. W opisie parafii Olkieniki odległości zawsze są liczone od kościoła w Olkienikach do miejsca opisywanego i są podane w milach. Mila w dawnej Polsce była pojmowana na 3 różne sposoby: 1) mila wielka [ też nazywana dobrą lub dużą ], która miała 8228 metrów; 2) mila średnia [ nazywana też mierną ], która miała 6470 metrów; 3) mila mała [ nazywana też lekką ], która miała 5703 metry [ za E. Stamm: Miary i długości w dawnej Polsce, w: Wiadomości Służby Granicznej Zeszyt 3; Rok 1935, strona 374 – 376. ]. Podałem te odległości ponieważ lepiej sobie wyobrazić odległość w jakiej odległości od kościoła w Olkienikach znajdowały się wspomniane powyżej miejsca. Ksiądz Kazimierz Drobiażgiewicz w swoim opisie parafii używa nazwy mila i nie dookreśla o jaką milę chodzi. Przypuszczam, iż miał on na myśli milę wielką [ dobra, duża ] – 8228 metrów. Nazwa „rudnia” ma dwa znaczenie: 1) miejsce gdzie wydobywa się rudę darniową [ kopalnia ]; 2) piec, w którym topi się rudę darniową [ Wielki Słownik Języka Polskiego ]. Rzeka o nazwie Spengła po litewsku nosi nazwę Spengla.

Czesław Malewski na stronie Genealogia Wileńszczyzna zamieścił artykuł noszący tytuł „Parafia olkienicka. Wykaz miejscowości i rodzin zamieszkałych w 1831 – 1863 r.”. Autor podaje, że został on opracowany na podstawie źródeł, to jest: metryki kościelne, księgi egzaminów przedślubnych za lata 1851 – 1854, 1858 – 1863, spisy parafian olkienickich za lata 1831 – 1863. W spisie tym wymieniony jest zaścianek Spengła i tak jest opisany: „Spengła zaśc.: Arasimowicz;”. Z tego zapisu wynika, że zaścianek Spengła w parafii Olkieniki istniał przynajmniej już w roku 1831 i zamieszkiwany był przez Arasimowicza do roku 1863.
W przedmiotowy artykule są też dwie inne bardzo ciekawe informacje mówiące o tym, że na obszarze parafii Olkieniki we dwóch miejscowościach mieszkali szlachcice o na nazwisku Jagiełło:
1. „Kiewlaki wieś: Balukiewicz, Daniszewicz, Dawsewicz, szl. Jagiełło, Kozakiewicz, szl. Kucewicz, Nowakowski, Ożarowski, Sznipas, Urbanowicz, Wasilewski, Wołochowicz;”,
2. „Niewojniańce okolica: szl. Bielski, szl. Jackiewicz, szl. Jagiełło, szl. Juchniewicz, szl. Jundziłł, Kobecki, szl. Korkuć, szl. Malewski, szl. Monkiewicz, szl. Niewojna, szl. Nosewicz, szl. Pleskaczewski, szl. Rostkowski, szl. Tietianiec, Wasilewski, Wenda, szl. Wilkaniec, Żandarski;”.
Wniosek jaki się nasuwa jest taki, że w latach 1831 – 1863 na obszarze parafii Olkieniki mieszkało ród [ rodzina ] szlachecka o nazwisku Jagiełło we wsi Kiewlaki oraz w okolicy szlacheckiej Niewojniańce – może to Twoi krewni?
Link do wspomnianego powyżej artykułu: http://genealogia.lt/pdfs/parolk.pdf
Link do strony Genealogia Wileńszczyzna: http://genealogia.lt/

Jak powyżej zaprezentowane przeze zemnie informacje mają się do nazwy miejscowości [ zaścianek ] Spiengła w parafii Olkieniki, w której miał się urodzić w roku 1887 Bronisław Jagiełło. Moim zdaniem zaścianek Spiengła to zaścianek Spengła w parafii Olkieniki, który wziął swoją nazwę od rzeki Spengła [ po litewsku Spengla ]. Uważam, że nazwa zaścianka Spiengła, wymieniona w metryce urodzenia Bronisława Jagiełło, została zapisana fonetycznie na skutek miękkiej wymowy spółgłoski „p” > „pi”. Zatem, Spiengła = Spengła.

Poniżej zamieszczam kilka linków do kilku historycznych wojskowych map wydanych przez Wojskowy Instytut Geograficzny w Warszawie w latach 1927 – 1935. Na przedmiotowych mapach odnajdziesz miasto Olkienniki położone nad rzeką Mereczanką. Poniżej miasta Olkieniki do rzeki Mereczenki wpada rzeka o nazwie Spęgła [ Spengła ]. U ujścia rzeki Spęgła do rzeki Mereczanki znajduje się zaścianek Spęgła [ Spengła ] i młyn.

Mapy z rok 1927:
Rzeka nosi nazwę Spęgła, zaścianek nazywa się Spęgła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 300dpi.jpg
Rzeka nosi nazwę Spęgła, zaścianek nosi nazwę Spęgła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... D_1927.jpg
Rzeka nazywa się Spingła a zaścianek nosi nazwę Zść. Spęgła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... D_1927.jpg
Mapa z roku 1930.
Rzeka nosi nazywa się Spengła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... O_1930.jpg
Mapa z rok 1931.
Rzeka nosi nazwę Spęgła, zaścianek nazywa się Spęgła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... D_1931.jpg
Mapa z roku 1935.
Rzeka nazywa się Spęgła, zaścianek nosi nazwę Spęgła.
http://maps.mapywig.org/m/WIG_maps/seri ... 285164.jpg

Reasumując. Z opisu parafii Olkieniki z roku 1784 wynika, że obok miasta Olkieniki do rzeki Mereczanki wpadała rzeka o nazwie Spengła. Ta rzeka później nazywana była Spęgła, Spingła, Spengła. W roku 1784 na rzece Spengła, blisko jej ujścia do rzeki Mereczanki znajdował się młyn. W tym samym miejscu, w którym znajdował się młyn na rzece Spengła, przynajmniej w roku 1831 istniał zaścianek o nazwie Spęgła, Spengła, który w roku 1887 nazywany był Spiengła. W roku 1927, 1930, 1931 i 1935 w tym samym miejscu nadal istniał młyn i zaścianek o nazwie Spengła, Spęgła. Moim zdaniem odnalazł się zaścianek o nazwie Spiengła, w którym w roku 1887 urodził się Twój dziadek Bronisław Jagiełło według odpisu metryki urodzenia sporządzonej w roku 1922 przez księdza Jaśkiewicza Archiwariusza Kurii Wileńskiej.

Może powyższe informacje, moje spostrzeżenia, konstatacje, wnioski, rozważania, uwagi oraz hipotezy pomogą Ci w Twoich badaniach i poszukiwaniach genealogicznych. Oczywiście potwierdzenie lub zaprzeczenie położenia i ustalenia miejsca urodzenia Twojego dziadka Bronisława wymaga weryfikacji i sprawdzenia w księgach metrykalnych parafii Olkieniki - to już pozostawiam Tobie jak uznasz moją hipotezę za dość wiarygodną.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jagiello_MichalOffline
Temat postu: Re: Jagiełło.  PostWysłany: 06-03-2018 - 00:33
Sympatyk


Dołączył: 01-03-2018
Posty: 18

Status: Offline
Dzięki serdeczne! To bardzo cenne informacje. Po poszukiwaniach w księgach parafii Ejszyszki zorientowałem się, że "moich" Jagiełłów trzeba szukać gdzie indziej. Znalazłem tylko Klemensa Jagiełłę w 1847 r... "pracowitego" i do tego analfabetę Smile Metryki Olkienik są, ale na razie mam problem z otworzeniem ich, bo nie są w PDF - muszę zrobić konwersję plików. Spięgłę wymienił mój dziadek tylko raz - w osobiście pisanym życiorysie. W metryce ma tylko Kukawkę. W każdym razie terytorium poszukiwań zawęża się. Rośnie więc szansa, że w końcu "namierzę" i pra-pradziadka Michała. Mogę Ci wysłać mailem sfotografowany pamiętnik ojca (to 12 stron maszynopisu), bo na forum trudno wyjaśniać te rodzinne zawiłości. Jeżeli Cię interesuje, to napisz do mnie: mój mail - michal2006@yandex.ru (mam pocztę na rosyjskim portalu, bo tłumaczę książki z rosyjskiego, a on jest pojemniejszy niż nasze). A w przyszłości czeka mnie odkrywanie przodków po kądzieli - Liniewskich i Zienkiewiczów, też z Wileńszczyzny: dziadek Liniewski urodził się w Kudzianach. Sami swoi... Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OptowoOffline
Temat postu: Re: Jagiełło.  PostWysłany: 10-08-2019 - 08:36


Dołączył: 07-08-2019
Posty: 2

Status: Offline
Widzę Jagiełłów w parafii Olkienniki.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu:   PostWysłany: 01-10-2023 - 01:26
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Antoni urodził się w okolicy szlacheckiej Niewojniańce (czasem zapisywanej Niewoniańce) w 1843. Tak wynika z Rocznika Oficerskiego - więc nie ma co zgadywać. Była to miejscowość nad rzeką Kukawką, od 1831 w posiadaniu rodziny Jagiełłów h. Łabędź. Pochodzenie raczej więc nie budzie zastrzeżeń.

W Niewojniańcach był młyn. Mieścił się on nieco na płn od zabudowań, prawie u ujścia Kukawki do Solczy. Widać go na mapach.

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.382457 sekund(y)