Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 05 stycznia 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Jarochowscy vel Jaruchowscy powiązania rodzinne  PostWysłany: 01-01-2023 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1783

Status: Offline
M. Adamczewski, Herby szlachty polskiej w kościele farnym św. Jakuba w Szadku, [w:] Biuletyn Szadkowski, t. 5, s. 54 – podaje, że w materiałach genealogicznych znajduje się ślad wskazujący na ścisłe powiązania drobnej szlachty Wargawskich herbu Rola z rodziną Jarochowskich z Jarochowa, pierwotnie pieczętującą się herbem Lubicz. Otóż, Małgorzata Jarochowska herbu Lubicz poślubiła około 1500 roku nieznanego z imienia Wargawskiego, wnosząc mu w posagu m.in. dobra Jarochów. Z tego małżeństwa zrodzony został Maciej Wargawski, kanonik kujawski i poznański oraz przynajmniej jeszcze dwóch synów: jeden wziął dobra i nazwisko po ojcu – stąd Wargawscy herbu Rola; drugi utworzył nazwisko od dóbr matczynych – stąd Jarochowscy herbu Rola.

Być może przedstawicielem tej rodziny był Jan Jaro(u)chowski, posesjonat dóbr Sulin w parafii Duszno (1618-1620). W każdym bądź razie takie imię nosił też ojciec braci Chryzostoma (†przed 1645), sędziego ziemskiego wschowskiego oraz Wojciecha (†przed 1682), także sędziego ziemskiego wschowskiego. Synem tego drugiego był Chryzostom lub Krzysztof ożeniony z Marianną Kręską herbu Nadelwicz. Ich córka Zofia Jarochowska poślubiła Tomasza Grochowickiego.

Chyba nie jest przypadkiem, że Marianna siostra Tomasza Grochowickiego, poślubiła Józefa Jarochowskiego (*02.02.1700-†przed 1775), syna Jana, posesjonata we wsi Tarce i Agnieszki Zdzarskiej. Wydaje się, że mimo zarysowania się dwóch linii Jarochowskich, mamy tu do czynienia z tą samą rodziną herbu Rola. Małżonkowie Jan Jarochowski i Agnieszka Zdzarska mieli, co najmniej, ośmioro dzieci, które w większości urodziły się we wsi Tarce. Z nich Antoni Jarochowski (*ok. 1839) ożenił się z "urodzoną" Wiktorią Chmielińską (*ok.1776-†19.10.1808 Środa Wielkopolska), córką Jana i Teresy Teferkowskiej. Antoni i Wiktoria Jarochowscy mieli cztery córki, m.in Wiktorię oraz Antoninę, która w 1806 roku w Kaliszu poślubiła Józefa Kosteckiego, obywatela i mieszczanina kaliskiego (AD we Włocławku, Akta parafii rzymskokatolickiej p.w. św. Mikołaja w Kaliszu, księga małżeństw, akt nr 5/1806). Z kolei jej starsza siostra Wiktoria Jarochowska w 1785 roku w parafii Kaźmierz poślubiła szlachcica Józefa Jaroszewskiego, posesjonata 1/3 Komorowa (AAD w Poznaniu, parafia rzymskokatolicka Kaźmierz (Komorowo), księga małżeństw, akt nr 1/1785). Ich synem był Nikodem Jaroszewski (*ok. 1801 Kurów, powiat koniński), który w dniu 23.04.1835 r. w parafii Klonowa poślubił Józefę Kostecką (*19.03.1796 Kalisz), córkę ww. Józefa Kosteckiego z Kalisza.

I teraz najistotniejsza dla moich poszukiwań sprawa.
W Sokolnikach Małych, także w parafii Kaźmierz mieszkali Jarochowscy herbu Przerowa, potomkowie Jana (†przed 1719), właściciela Uścięcic oraz Kozłowa k/ Opalenicy i Konstancji Zabłockiej. W 1799 roku w parafii Kaźmierz została ochrzczona Nepomucena Emilia Jarochowska, córka Józefa i Krystyny z Gołębowskich, a w tej uroczystości uczestniczyła "generosa" Franciszka Kosteczka (Kostecka?) (AAD w Poznaniu, parafia rzymskokatolicka Kaźmierz, księga chrztów, akt nr 33/1799).
Mało z tego, Krystyna z Gołębowskich Jarochowska, właścicielka wsi Sokolniki Małe, była chrzestną Józefa Bonawentury Jerzykowskiego herbu Ostoja, syna Franciszka i Katarzyny Kosteckiej (*ok. 1764 – †04.06.1847 Warszawa), szlachcianki urodzonej w Kaliskiem (AAD w Poznaniu, parafia rzymskokatolicka Szamotuły, księga chrztów, akt nr 94/1802).

Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu niniejszego problemu. Czy to wszystko, to tylko zwykły zbieg nazwisk, miejsc i okoliczności?
Czy Jarochowscy herbu Rola i Jarochowscy herbu Przerowa, to ta sama rodzina?

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.383404 sekund(y)