Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 14 lutego 2025

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Miskiewicz_GhislainOffline
Temat postu: Akt ślubu - Miskiewicz- Rokitno - język Polski  PostWysłany: 12-12-2022 - 20:58


Dołączył: 12-12-2022
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
Nie mówię po polsku. Czy mógłbyś przepisać mi ten akt, abym mógł później przetłumaczyć go z polskiego na francuski?

M, Nr 10, Rokitno, 1815, Jan Miskiewicz i Teresa Glabik lub Glab ? (ślub).

Link do indeksu danego aktu:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

Link do danego aktu:
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... &zoom=1.75

z góry dziękuję
Ghislain
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu: Akt ślubu - Miskiewicz- Rokitno - język Polski  PostWysłany: 06-04-2023 - 01:06
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Tekst trochę zmodyfikowany, aby automatyczne tłumaczenie było bardziej zrozumiałe.



Nro 10
Rokitno i Ogrodzieniec

Zapowiedź pierwsza

Roku tysiąc ośmset piętnastego dnia drugiego miesiąca kwietnia w niedzielę pierwszą po Wielkanocy. My pleban parafii Rokitno, urzędnik stanu cywilnego gminy parafii rokitnickiej, powiatu Pilica, w departamencie Kraków, udawszy się przed drzwi główne wejścia do domu gminnego o godzinie dwunastej w południe, donieśliśmy i ogłosiliśmy po pierwszy raz, iż zaszło przyrzeczenie małżeństwa między Janem Miskiewiczem, wdowcem, lat trzydzieści cztery liczącym, włościaninem w Rokitnie na gospodarstwie osiadłym, niegdyś Kaspra Miskiewicza i Marianny z domu Koścień, synem, z jednej strony. A panną Teresą Głąbik, lat dwadzieścia pięć mającą, włościanką w Rokitnie w służbie zostającą, niegdyś Józefa Głąbika i Agnieszki z domu Garcarz, córką, z drugiej strony. Która to zapowiedź po przeczytaniu jej głośno i wyraźnie przybitą została na drzwiach domu gminnego. Czego akt spisaliśmy .
Ksiądz Wincenty Raffałowski, pleban rokitnicki, urzędnik stanu cywilnego.


Dnia dziewiątego miesiąca i roku bieżącego w niedzielę druga po Wielkanocy, tożsama zapowiedź ze wszystkimi formalnościami powtórnie ogłoszone zostało.

AKT MAŁŻEŃSTWA
Roku tysiąc ośmset piętnastego dnia siedmnastego miesiąca kwietnia o godzinie dziesiątej przed południem. Przed nami plebanem rokitnickim, urzędnikiem stanu cywilnego gminy parafii Rokitnica, powiatu Pilica, w departamencie Kraków, stawił się Jan Miskiewicz, włościanin, jako wdowiec wyciąg aktu zejścia jego żony okazuje, liczący lat, podług złożonej przed nami metryki wyjętej z ksiąg kościoła parafii Rokitno, trzydzieści cztery. Włościanin w Rokitnie na gospodarstwie osiadły w przytomności krewnych, ponieważ rodzice Kasper i Marianna z domu Koścień, jak okazuje sepultura, nie żyją. Stawiła się także panna Teresa Gąbik dowodząca złożoną przed nami metryką z ksiąg kościoła parafii Kromołów wyjętą, iż kończy rok dwudziesty piąty wieku swego. Włościanka w Rokitnie w służbie, a raczej w gminie Ogrodzieniec zamieszkała, w przytomności krewnych, gdyż rodzice Józef i Agnieszka, jak okazuje ich sepultura, nie żyją. Strony stawające żądają, abyśmy do obchodu złożonego między niemi małżeństwo przystąpili, którego zapowiedzi uczynione były przed drzwiami naszego domu gminnego, tj. pierwsza dnia drugiego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, a druga dnia dziewiątego w drugą niedzielę po Wielkanocy, miesiąca i roku bieżącego o godzinie dwunastej w południe. Też same zapowiedzi w gminie Ogrodzieniec ogłoszone były przez urzędnika stanu cywilnego jako atest stwierdza.

Gdy o żadnym tamowaniu rzeczonego małżeństwa uwiadomieni nie zostaliśmy, a krewni na obchód małżeństwa zezwalają, przychylając się zatem do żądania stron. Po przeczytaniu wszystkich wyżej wspomnianych papierów i działu szóstego w tytule Kodeksu Napoleona o małżeństwie zapytaliśmy się przyszłego małżonka i przyszłej małżonki, czy chcą połączyć się z sobą [związkiem małżeńskim]? Na co gdy każde z nich oddzielnie odpowiedziało, iż taka jest ich wola, ogłaszamy w imieniu prawa, iż Jan Miskiewicz wdowiec i Teresa Gąbik panna są połączeni z sobą węzłem małżeństwa. Czego akt spisaliśmy w przytomności Wojciecha Miskiewicza, brata stryjecznego zaślubionego, liczącego lat dwadzieścia dziewięć liczącego, i Stanisława Morawskiego bratanka zaślubionego lat trzydzieści pięć liczącego, tudzież Pawła Miskiewicza stryja zaślubionego lat pięćdziesiąt sześć liczącego , włościan w Rokitnicy na gospodarstwie osiadłych, a na końcu Antoniego Głąbika brata zaślubionej lat trzydzieści dwa liczącego włościanina w Karlinie [Karlin] zamieszkałego. Akt niniejszy został stawającym przeczytany i przez nas podpisanym, gdyż wszystkie w akcie wyrażone osoby pisać nie umieją.
Ks. Wincenty Raffałowski, pleban rokitnicki urzędnik stanu cywilnego

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2025 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt: Zarzad PTG :: Administrator
Strona wygenerowana w czasie 0.362916 sekund(y)