Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 23 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jakozakOffline
Temat postu: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 24-05-2022 - 09:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Poszukuję aktu chrztu/ urodzenia Marianny Kuliczkowskiej, córki Kazimierza Kuliczkowskiego i Agnieszki Bulińskiej.
W roku 1806 wyszła za Józefa Studzińskiego w wieku 18 lat. W Rawie Mazowieckiej.
W internecie - myHeritage- są informacje o Mariannie Kuliczkowskiej, ale myślę, że ktoś kogoś wprowadził w błąd, albo osoba publikująca swoje drzewo ma błąd. Rozmawiałam z nią jednak i się upiera, że to prawda. Ale aktu udostępnić nie chce i mówi, że ona go nie ma, bo ją na akty nie stać.
Ona ma zlepek informacji z dwóch różnych osób.
Jej Marianna córka Kazimierza i Agnieszki urodziła się rzekomo w 1788 roku w Domaniewicach - Folwark Góry. Ja mam taki akt, ale ta Marianna urodziła się w 1790 i jest córką Wojciecha i Kunegundy Rzepeckiej.
Szukam aktu urodzenia Marianny Kuliczkowskiej, córki Kazimierza i Agnieszki Bulińskiej, która w 1806 roku miała 18 lat i mieszkała w Rawie Mazowieckiej.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 24-05-2022 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1228

Status: Offline
Jolu, dzień dobry.

W Genetyce znajdują się następujące metryki. Może informacje w nich zawarte pomogą Ci w poszukiwaniach?

W dniu 15 marca 1814 roku w Rawie [ Rawa Mazowiecka ] Józef Studzinski, lat 33, obywatel miasta Rawa, zamieszkały w Rawie przy ulicy Pio(e)trkowski numer 134, zięć zmarłego, który zawiadomił, że w dniu 14 marca 1814 roku w Rawie w domu nr 134 przy ulicy Pio(e)trkowski zmarł urodzony Kazimierz Kuliczkowski lat 90, obywatel miasta Rawy, mżą pozostałej małżonki Agnieszki z Bulinskich i ojciec pozostałej córki Marianny zamężnej Studzinski.

Link do aktu zgonu urodzonego Kazimierza Kuliczkowskiego nr 41 z roku 1814:
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =2117&y=97

Z przedmiotowego aktu zgonu urodzonego Kazimierza Kuliczkowskiego, obywatela miasta Rawy, wynika, że w chwili śmierci [ 14 marca 1814 roku ] miał on 90 lat. Zatem, urodził on się około roku 1724. Zgon zgłaszał między innymi Józef Studziński, który był zięciem zmarłego. Kazimierz Kuliczkowski pozostawił żonę Agnieszkę z Bulińskich i córkę Mariannę z Kuliczkowskich Studzinski.

Agnieszka z Bulińskich Kuliczkowska, żona Kazimierza Kuliczkowskiego i matka Marianny z Kuliczkowskich Studzińskiej, zmarła w Rawie w dniu 12 lutego 1819 roku w wieku 80 lat. Zgon zgłaszał zięć Józef Studziński w dniu 13 lutego 1819 roku. Akt zgonu nr 17 z roku 1819.
https://metryki.genealodzy.pl/metryka.p ... =2105&y=93
Zatem, Agnieszka z Bulińskich Kuliczkowska urodziła się około roku 1739 roku.

Marianna z Kuliczkowskich Studzinska, córka Kazimierza i Agnieszki, wdowa po Józefie, zmarła w Rawie w dniu 4 października 1873 roku w wieku 90 lat – Akt zgonu nr 204 z roku 1873, który znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Łowiczu.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
Z przedmiotowego aktu wynika, że w chwili śmieci Marianna z Kuliczkowskich Studzinska miała 90 lat. Zatem, prawdopodobnie urodziła ona się około roku 1783.

Marianna Kuliczkowska w dniu 28 stycznia 1806 roku w Rawie wyszła za mąż za Józefa Studzińskiego. W chwili ślubu miała 18 lat. Zatem, urodziła się około roku 1788.
Jej akt małżeństwa z roku 1806 znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Łowiczu.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... =&to_date=

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu: Re: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 24-05-2022 - 13:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Bardzo Ci, Roman, dziękuję. Ja to wszystko mam. Utknęłam na Mariannie, nie mogę odnaleźć aktu jej urodzenia, aktu ślubu Kazimierza z Agnieszką i aktów ich urodzeń.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 25-05-2022 - 01:36
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1228

Status: Offline
Jolu, dobry wieczór.

Jolu, może poniższe informacje będą Ci pomocne w poszukiwaniach?

Geneza nazwiska Kuliczkowski.

Z jakimś prawdopodobieństwem nazwa osobowa Kuliczkowski zbudowana jest z tematu słowotwórczego Kuliczkow- oraz przyrostka -ski [ Kuliczko + ski = Kuliczkowski ].
Sufiks -ski wskazuje, że nazwisko Kuliczkowski jest mianem odmiejscowym. Początkowo nazwiska zakończone przyrostkiem -ski były oparte na przynależności danej osoby do danego miejsca [ miejscowości ]. Wskazywało to na posiadanie danej miejscowości przez konkretnego człowieka albo na pochodzenie jego z tej miejscowości. W przypadku szlachty format -ski miał charakter posesywny [ własnościowy ] i pierwotnie mówił, że konkretny szlachcic [ rycerz ] był właścicielem [ częściowym właścicielem ] danej miejscowości. Początkowo tylko osoba pochodzenia szlacheckiego mogła posiadać na własność ziemię, wieś, osadę albo miasto. Inne stany [ mieszczański, chłopski ] nie miały takiego przywileju. Tak więc, pierwotnie odmiejscowe nazwiska na -ski przynależały tylko do szlachty. Na przykład, Jan, który był właścicielem wsi o nazwie Skolimów nazywał się Skolimowski. To nazwisko wskazywało, że posiadał on wieś o nazwie Skolimów. Początkowo odmiejscowe nazwiska szlacheckie nie były dane raz na zawsze. Ten sam Jan Skolimowski gdy kupił inną wieś, która nosiła nazwę, na przykład Miszewo, mógł stać się Janem Miszewskim. Ważniejszym dla owego Jana był jego majątek niż stały sposób identyfikowania. Taki sposób przyjmowania nazwiska czasami prowadził do tego, że ojciec i syn jego mieli różne nazwiska bo każdy z nich był właścicielem innej wsi o innej nazwie.
Zatem, nazwiska na -ski związane były z rycerstwem, ze szlachtą, to jest ze stanem, który posiadał własność ziemską. Tak więc, nazwiska z tym sufiksem bardzo rozpowszechniły się w warstwie szlacheckiej i stały się typem dominującym na obszarze całej Polski. Profesor Jan Stanisław Bystroń w swojej monografii pt. Nazwiska Polskie, która ukazała się we Lwowie w roku 1927 na stronie 75 stwierdził, że nazwiska na -ski w Polsce ustaliły się jako „polskie” i „szlacheckie”.
Z biegiem czasu format -ski powoli tracił funkcję posesywności. Stawał się przyrostkiem, który mówił o tym, że dana osoba pochodziła albo mieszkała w konkretniej miejscowości. Na przykład, Roman, który mieszkał we wsi o nazwie Kozłów mógł stać się Kozłowskim. Kozłowskim mogła zostać też nazwana osoba, która w nowym miejscu zamieszkania została tak nazwana przez innych bo pochodziła z Kozłowa. Tego typu nazwiska też są odmiejscowymi nazwami osobowymi, ale nie szlacheckimi – wskazywały one tylko skąd konkretna osoba mogła pochodzić.
W dalszej kolejności nazwiska z formatem -ski zaczęły przyjmować też osoby pochodzące z niższych warstw społecznych [ mieszczanie, chłopi ]. Osoby te spostrzegły, że nazwiska zakończone na -ski nosiła szlachta. Tak więc, były one odbierane jako Polskie i szlacheckie, a zatem jako godniejsze. Stały się one powodem do dumy dla tych, którzy je noszą, a celem pożądania dla innych. Taki stan rzeczy spowodował, że mieszczanie i chłopi zaczęli przekształcać swoje dotychczasowe miana na nazwiska typu szlacheckiego bo były one według nich uważane za lepsze. Tak, ktoś kto nosił wcześniej miano Sikora, w jakimś momencie w dokumentach zaczął być nazywany Sikorskim a Żebo stawał się Żebroskim, Maciej był nazywany Maciejskim.
Zatem, dotychczasowe nazwy osobowe typu: Sikora, Żebro, Maciej zostały odpowiednio przekształcane w niby struktury szlacheckie za pomocą przyrostka -ski. Tak utworzone nazwiska nie pochodziły już od nazwy miejscowości – stały się one tak zwanymi nazwiskami modelowymi. Natomiast format -ski stał się strukturalnym przyrostkiem nazwiskotwórczym wraz ze swoimi formami złożonymi. Taki stan rzeczy spowodował, że dziś jest niełatwo ustalić, czy osoba nosząca nazwiska zakończone przyrostkiem -ski jest pochodzenia szlacheckiego, czy też nie jest z pochodzenia szlachcicem.
Kazimierz Kuliczkowski w akcie zgonu określany jest jako urodzony. Zatem, przyjmując ten fakt można z jakimś prawdopodobieństwem przyjąć, że pochodził on z rodziny szlacheckiej. Tym samym jego nazwisko wskazuje, że jest ono mianem odmiejscowym, posesywnym typu szlacheckiego.
Tak więc, przodek Kazimierza Kuliczkowskiego z dużym prawdopodobieństwem był właścicielem wsi albo osady, albo miasta od, której nazwy przyjął nazwisko. Nazwa miejscowości powinna tkwić w nazwisku Kuliczkowski. Rdzeniem tego miana jest wyraz Kuliczkow / Kuliczków i on wskazuje miejscowość, od której powstało nazwisko Kuliczkowski.

Taką miejscowością może być wieś o nazwie Kuliczków.
Wikipedia:
Kuliczków [ po ukraińsku Куличків ] – obecnie wieś na Ukrainie, w rejonie sokalskim obwodu lwowskiego. Wieś starostwa grodowego bełskiego na początku XVIII wieku. W II Rzeczypospolitej do 1934 samodzielna gmina jednostkowa. Następnie należała do zbiorowej wiejskiej gminy Bełz w powiecie sokalskim w woj. lwowskim. Była to wieś śródleśna, położona na samym południu gminy, z dala od pozostałych miejscowości. Położenie wsi na prawym brzegu Sołokii sprawiło że po wojnie została ona przyłączona do Związku Radzieckiego.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kuliczk%C3%B3w
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, tom IV z roku 1883, strona 862:
Kuliczków [ po rusku Kułyczkiw ] wieś w powiecie sokalskim. Osoby z wyznania rzymskokatolickiego należą do parafii w miejscowości Bełz. Osoby wyznania grekokatolickiego należą do cerkwi i parafii w miejscowości Koliczków.
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... Tom_IV/862
Baza Miejscowości Kresowych [ dane na koniec lat 30 XX wieku ]:
Kuliczków [ dwór ] w gminie Bełz, w powiecie sokalskim, w województwie lwowskim. Osoby wyznania rzymskokatolickiego należą do parafii św. Mikołaja w miejscowości Bełz. Osoby wyznania grekokatolickiego [ unici ] należą do parafii św. Praksewy w miejscowości Kuliczków.
Kuliczków [ wieś ] w gminie Bełz, w powiecie sokalskim, w województwie lwowskim. Osoby wyznania rzymskokatolickiego należą do parafii św. Mikołaja w miejscowości Bełz. Osoby wyznania grekokatolickiego [ unici ] należą do parafii św. Praksewy w miejscowości Kuliczków.
https://www.kami.net.pl/kresy/
Za czasów I RP [ XVI – XVIII wiek ] wieś Kuliczków położona była w powiecie belskim [ bełzkim, od miasta Bełz ], w województwie bełskim.
Województwo bełskie stanowiło najmniejszą pod względem powierzchni jednostkę administracyjną Korony, wchodzącą w skład historycznej Rusi Czerwonej [ Grody Czerwieńskie, Ziemia Czerwieńska ] Województwo belskie wcześniej było Księstwem Bełskim [ po ukraińsku Белзьке князівство ]. Było to staroruskie udzielne księstwo ze stolicą w Bełzie powstałe w 1170 roku wskutek feudalnego rozdrobnienia Rusi; lenno Królestwa Polskiego od roku 1366. W roku 1378 podporządkowane Węgrom, przekazane w roku 1387 księciu halickiemu Ściborowi ze Ściborzyc, zdobyte przez Jadwigę, ale w roku 1388 przekazane księstwu mazowieckiemu [ Siemowitowi IV przez Jagiełłę ]. Po śmierci Władysława II płockiego włączone do Polski w 1462 jako województwo bełskie.

Herbarz polski. T. 13: Krzemieniowscy - Lasoccy. Adam Boniecki, Artur Reiski.
Skład główny Gebethner i Wolff. Warszawa 1909.
Strona 148:
Kuliczkowscy herbu Rogala z Kuliczkowa, w powiecie bełskim.
Więcej pod linkiem:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/4 ... ay/Default

Aleksander Tarnawski jest autorem publikacji noszącej tytuł „Szlachta zagrodowa w Polsce południowo-wschodniej: materiały do bibliografii”, która została wydana we Lwowie w roku 1938.
Autor na stronie 66 między innymi napisał:
95. Wajda Alfred: Z dziejów Rożniatowa i okolicy ze szczególnem uwzględnieniem Krechowic. Lwów 1925.
„Broszurka ta, wydana z okazji budowy kościoła rzym.-kat. w Krechowicach, ma za zadanie wykazanie, że osiadła w okolicy Rożniatowa, a w szczególności w Krechowicach, szlachta zaściankowa jest napływową szlachtą polską, osadzoną ongiś na królewszczyznach za zasługi i trudy wojenne i dopiero później uległa ona zruszczeniu. Los ten podzieliły, prócz Krechowic, zaścianki Strutyn, Swaryczów i Broszniów.
Na str. 6—7 autor wymienia przeszło 150 nazwisk, czysto polskich, szlachty napływowej, przewijających się przez księgi parafialne różniatowskie w ciągu XVIII w.; z rodów tych cześć wymarła, przeważna jednak część przez bezprawne zapisywanie w księgi metrykalne unickie uległa rutenizacji. Nazwiska te brzmią: (…). (…). Kuliczkowski. (…). (…).”.
https://www.sanockabibliotekacyfrowa.pl ... 32/content

Rożniatów.
Wikipedia:
Obecnie Rożniatów [ po ukraińsku Рожнятів, Rożniatiw ] – osiedle typu miejskiego na Ukrainie, stolica rejonu w obwodzie iwanofrankiwskim.
W miejscowości tej była parafia rzymskokatolicka oraz parafia grekokatolicka [ unicka ].

Może urodzony Kazimierz Kulczkowski, który mieszkał i zmarł w Rawie [ Rawa Mazowiecka ] pochodzi z roku Kuliczkowskich herbu Rogala z Kuliczkowa w powiecie bełskim? Bez odnalezienia jego aktu urodzenia albo aktu małżeństwa z Agnieszką z Bulinskich trudno o tym wyrokować.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

W Krakowie w roku 1930 Józef Krzepela opublikował opracowanie pt. Rody ziemiańskie XV i XVI wieku. Zestawienie według dzielnic, w których były osiedlone.
W rozdziale 1. Rody o nazwiskach gniazdowych, autor publikacji zamieścił następujące informacje:
1. strona 24:
Ruskie – Pruskie: Koliczkowski ( Kuliczkowski ) Rogala.
2. strona 28:
Mazow. – Podlaskie: Kuliczkowski Ślepowron.
Ruskie – Pruskie: Kuliczkowski Kuszaba. – Rogala g.

Objaśnienie:
g. (M. Gal.) w „Poczet szlachty galicyjskiej“.
http://www.bibliotekacyfrowa.pl/Content ... _80342.pdf

Tom V Herbarza Polskiego Kaspra Niesieckiego S.J. wydany przez Jana Nep. Bobrowicza w Lipsku, w roku 1840:
Strona 157:
„Koliczkowski herbu Rogala w Mazowieckich województwach inni ich piszą Koliczewski N Koliczkowski miał za sobą Maryannę Stokowską, Stanisław i Franciszek w Rawskiem podpisali elekcyą Jana III.”. [ Jan III to Jan III Sobieski, który był królem Polski w latach 1674 – 1696 ].
https://books.google.pl/books?id=9qNAAA ... ki&f=false

Województwo rawskie leżało w zachodniej części Mazowsza. Jego stolicą była Rawa [ Rawa Mazowiecka ]. Powstało po inkorporacji do Korony Polskiej ziemi rawskiej i ziemi gostynińskiej w 1462 po śmierci Władysława II i Siemowita VI oraz inkorporacji ziemi sochaczewskiej w 1476 roku. Województwo istniało do 1793, kiedy po II rozbiorze znalazło się w granicach Królestwa Prus.

Elekcję Jana III Sobieskiego podpisał Stanisław i Franciszek Koliczkowski herbu Rogala z województwa rawskiego. Elekcja odbyła się w dniach 19-21 maja 1674 roku. Tak więc, w roku 1674 w województwie rawskim mieszkał Stanisław i Franciszek Koliczkowski. Koliczkowscy herbu Rogala byli też pisani jako Koliczewski.

Niespodzianka. W Genetyce znajduje się rekord zgonu Anny Koliczkowskiej, córki Kazimierza, która w Rawie [ Rawa Mazowiecka ] w dniu 24 sierpnia 1799 roku zmarła na dezynterię. Anna Koliczkowska w chwili śmierci miała 12 lat. Zatem, urodziła się około roku 1787. Jej akt zgonu znajduje się w Archiwum Diecezjalnym w Łowiczu.
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=


Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu: Re: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 25-05-2022 - 08:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Bardzo Ci dziękuję, Roman, za to obszerne opisanie tematu. Byłam w kontakcie z Panem Brożbarem, który ma na internecie zamieszczone obszerne drzewo Kuliczkowskich, ale nie udało się znaleźć u niego moich Kuliczkowskich.
W 1722 roku został ochrzczony w Kozowej jakiś Kazimierz Kuliczkowski - syn Stefana i Katarzyny (chrzestni: Michał Kuliczkowski i Konstancja Batarzyńska de Kozowo) , ale to za mało, żeby to sobie uznać za swoje.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mykola_KudrychOffline
Temat postu: Re: Marianna Kuliczkowska  PostWysłany: 22-09-2024 - 23:00


Dołączył: 16-09-2024
Posty: 1

Status: Offline
czy mógłbyś udostępnić link do drzewa genealogicznego Kuliczkówski bo też poszukuję przodka, zatrzymałem się i nie mogę go znaleźć
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2024 - 15:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4441

Status: Online!
Chyba o tym pisali
http://brozbar.cieplowizja.pl/podole/rod1/index.html

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.382077 sekund(y)