Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 25 grudnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MarcelOOffline
Temat postu: Stachura herbu Ostoja  PostWysłany: 27-04-2022 - 16:06
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2022
Posty: 70
Skąd: Kielce
Status: Offline
Dzień dobry,
Czy ktoś z Państwa może jest w posiadaniu informacji na temat rodziny szlacheckiej Stachura herbu Ostoja? Według informacji znalezionych w internecie ich gniazdem rodzinnym była miejscowość Stachura w województwie świętokrzyskim, ale rodzina wywodziła się z szlachty małopolskiej.

Moi przodkowie o nazwisku Stachura mieszkali w tej miejscowości od co najmniej 1658 roku (Mateusz Stachura syn Szymona) przez ponad 200 lat, jednak znalezione przeze mnie dane na tym się kończą, nie udało mi się również jednoznacznie potwierdzić przynależności tej gałęzi rodziny do stanu szlacheckiego.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Dziękuję i pozdrawiam,
Marcel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Stachura herbu Ostoja  PostWysłany: 28-04-2022 - 22:10
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1779

Status: Offline
Dobry wieczór,

informacje zawarte na stronie internetowej, to nie żadne źródło:
http://zcalegoswia2.blogspot.com/2019/0 ... ne-18.html
Tym bardziej, że w zamieszczonych tam przypisach, np. Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, wymieniona jest miejscowość Stachura w parafii Mniów, ale nic nie ma o nazwisku Stachura lub Stachurski, tym bardziej w powiązaniu z herbem Ostoja.
W Genetece zostało zindeksowanych wiele osób o nazwisku Stachura vel Stachurka ze wsi Stachura, należącej do parafii Mniów. Nazwisko to występuje w metrykach tej parafii: chrztach od 1687 roku; małżeństwach od 1685 roku; zgonach od 1691 roku. Szczerze mówiąc, to większość nazwisk towarzyszących temu nazwisku, to są nazwiska/imioniska/przezwiska chłopskie. Ale trzeba by przejrzeć wymienione metryki pod kątem określenia w nich stanu społecznego Stachurów vel Stachurków, szczególnie w okresie przełomu XVII/XVIII wieku. W tychże metrykach jedyny raz znajdujemy też nazwisko Stachurski: Antoni i Małgorzata ochrzcili synów: Marcina (1779) oraz Jana (1781). Bardziej jest prawdopodobne, że Stachura vel Stachurka nazwał się Stachurskim, a nie odwrotnie.
Być może odnotowano szlachtę o nazwisku Stachurski herbu Ostoja, ale raczej nie z tych Stachur. O tym zjawisku nie raz już pisano na tym forum. Zdarzało się, że autorzy cytowanych opracowań zabawiali się w ten sposób, że koniecznie chcieli przyporządkować danemu nazwisku szlacheckiemu bliskobrzmiącą nazwę domniemanego gniazda rodowego. Brano więc wykaz miejscowości i kombinowano, bez zagłębiania się w wiarygodne źródła.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Stachura herbu Ostoja  PostWysłany: 29-04-2022 - 07:22
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 2024
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nawet na kruchych podstawach można stworzyć pochodzenie szlacheckie. Przykładem tego niech będzie Adam z Gubr Gubrynowicz (de Mengen). Odnalazł miejscowość Gubry na Żmudzi i zbudował historię szlachty źmudzkiej. Potem postępował jeszcze śmielej. Nastąpiły publikacje, które można zobaczyć w cyfrówce. Bezczelna fałszywka z takimże źródłami. W Wikipedii figuruje, jako baron …
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.221283 sekund(y)