Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję osób, rodzin - Brylewski spod Kliczewa

LaLuna - 14-06-2021 - 21:25
Temat postu: Brylewski spod Kliczewa
Szukam śladów swojej rodziny Brylewskich z obwodu Mohylewskiego. Mój pradziadek Aleksander Brylewski urodził się w 1898 roku w Jewstaszynie pod Kliczewem.
https://www.radzima.net/pl/miejsce/evst ... -2167.html

Jego ojcem był Felicjan Brylewski a matką Anna, nazwisko panieńskie nieznane. Aleksander miał rodzeństwo: Mikołaja Brylewskiego (starszy od Aleksandra, w chwili wywózki żonaty, miał syna), Jana Brylewskiego (młodszy) i Julię Brylewską (nic nie wiem na temat jej wieku), jej nazwisko po ślubie to Tatur. Według informacji, które znalazłam na białoruskim forum w Jewstaszynie mieszkała Polska rodzina Tatur możliwe więc, że Julia wzięła tam ślub. Według słów mojej krewnej pradziadek był żołnierzem Legionów Polskich, był nawet nominowany do Virtutti Militari, ale ostatecznie medalu nie dostał. Po powrocie do Jewstaszyna okazało się, że jego dom został spalony, rodzina wywieziona a on sam przeniósł się do Pińska, gdzie poznał swoją żonę i razem z dziećmi w latach 30-tych przenieśli się do Białegostoku.
W latach chyba 70-tych znalazł swoje wywiezione rodzeństwo w Rosji przez Czerwony Krzyż. Okazało się, że zostali zesłani do Fabryki Czołgów pod Niżnym Tagiłem. Niestety, nie wiem, co stało się z jego rodzicami. Aleksander utrzymywał kontakty ze swoją rodziną, a jego brat przyjechał z Rosji w odwiedziny. Podobno rodzina z Rosji chciała go jeszcze raz odwiedzić, niestety nie dostali pozwolenia na opuszczenie kraju. Po śmierci mojego pradziadka i najprawdopodobniej jego rodzeństwa w podobnym okresie kontakt całkowicie się urwał. Szukałam nazwiska Brylewski w okolicach Niżnego Tagiłu, ale gdy do kogoś pisałam zostałam albo zignorowana albo wręcz zablokowana.

Napiszę wprost - od pół roku nie jestem w stanie znaleźć absolutnie nic o rodzinie Brylewskich mieszkających w Kliczewie, a co dopiero w Jewstaszynie.
Przemiły Pan z jednego z Białoruskich forów wyciągnął dla mnie fondy z Jewstaszyna, według których żadni Brylewscy tam nie mieszkali, a wszyscy mieszkańcy byli Białorusinami (mój dziadek był katolikiem, a przyjemniej wziął katolicki ślub i został pochowany jako katolik.)

Brylewski, którego znalazłam najbliżej Kliczewa to ten pan:
https://timenote.info/ru/Ivan-Brilevskij
Mieszkał niecałe pół godziny od Kliczewa, jestem więc przekonana na 99%, że jesteśmy spokrewnieni. No ale wiadomo, nie mam jak tego udowodnić.
Znalazłam również paru Felicjanów Brylewskich w wyszukiwarce:
W Списки "Землевладельцы Минской губернии. 1900-1917"
Widnieje Брилевский Фелициан Гилярьевич jednak Гиляр to rosyjskie imię, a moja rodzina to (najprawdopodniej) katolicy (chociaż wiedziałam już dość oryginalnie zmieszane rodziny).

Nie jestem również w stanie znaleźć żadnych informacji o swoim pradziadku i jego służbie w Legionach. Skoro prawie dostał Virtuti Militari to wydawało mi się, że będzie chociaż w spisie żołnierzy. Niestety, Google daje okrągłe zero informacji, jakby mój pradziadek nigdy nie istniał a w rodzinie nie istnieją już żadne dokumenty, które by to potwierdziły, lub dały jakiekolwiek informacje o miejscu, w którym służył.Oczywiście będę jeszcze próbowała wyciągnąć dane z kościoła w Bobrujsku, ale biorąc pod uwagę braki w Jewstaszynie boje się, że tam też nic nie znajdę.

Nie liczę na cud, ale przyznam, że jestem zdesperowana. Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje o rodzinie Brylewskich spod Kliczewa, albo jakieś rady to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam, Patrycja
jamiolkowski_jerzy - 15-06-2021 - 10:41
Temat postu: Brylewski spod Kliczewa
Czy ten Brylewski https://bialystok.grobonet.com/grobonet ... mp;cinki=0
to z tych co osiedli w Białymstoku?
On i Paweł Brylewski wymienieni są w artykule o historii białostockiego motocyklizmu.
https://poranny.pl/bmw-harley-sahara-na ... ar/5405408
Przepraszam , ze ten spis nie wnosi nic do meritum pytania a pytam ze zwykłej ciekawości
LaLuna - 15-06-2021 - 14:46
Temat postu: Brylewski spod Kliczewa
To ta sama osoba, syn Aleksandra a mój dziadek Smile

Pozdrawiam, Patrycja
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits