Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję zasobów, informacji - Tabela prestacyjna

ReverS - 24-05-2021 - 12:20
Temat postu: Tabela prestacyjna
Dzień Dobry
Posiada ktoś z Państwa tabele prestacyjną wsi Krajno lub Bęczków (pow.kielecki
gmina Górno) z 1846 roku
oles1235 - 24-05-2021 - 14:21
Temat postu: Tabela prestacyjna
Są w AP Radom
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... a/25903317
skanów na szwa brak
Kazik
ReverS - 24-05-2021 - 14:25
Temat postu: Tabela prestacyjna
To napewno te materiały?
oles1235 - 24-05-2021 - 14:30
Temat postu: Tabela prestacyjna
w jednostce tabela powinności włościan wsi; Mąchocice, Ciekoty, Masłów, Beczków, Brzezinki, Zawadki, Górno, Krajno, Radlin; k. 42-567, 596-633
ReverS - 24-05-2021 - 14:34
Temat postu: Tabela prestacyjna
Dziękuję. Nie ma nikt możliwości wglądu do tych Archiwa?
oles1235 - 24-05-2021 - 14:36
Temat postu: Tabela prestacyjna
Wgląd ma każdy. Pracowania naukowa jest czynna. Pozostaje ewentualnie zamówienie skanów
Sroczyński_Włodzimierz - 24-05-2021 - 14:43
Temat postu:
lub kwerendy..bo to jednak 500 kart:)
https://www.radom.ap.gov.pl/download/Za ... 4-2020.pdf
ReverS - 24-05-2021 - 14:57
Temat postu:
,,Bez PW. Korespondencja poprzez maila:"
Co to znaczy
ROMAN_B - 24-05-2021 - 15:34
Temat postu: Re: Tabela prestacyjna
ReverS, dzień dobry.

Regulamin naszego forum wymaga aby posty były przynajmniej podpisywane imieniem.

ReverS, widzę, że już otrzymałeś sporo informacji. Noże moje informacje też przydadzą Ci się?

Tabela prestacyjna to inaczej to spis zawierający wykaz mieszkańców wsi wraz z opisem gospodarstw chłopskich z roku 1846. Tabele prestacyjne stanowiły podstawę dla sporządzanych tabel nadawczych w związku z przeprowadzanym uwłaszczeniem chłopów w Królestwie Polskim z mocy dekretu cara Aleksandra II Romanowa O uwłaszczeniu włościan w Królestwie Polskim z dnia 2 marca 1864 r. Oprócz wspomnianego opisu tabela zawierała informację o zniesieniu wszelkiego najmu przymusowego. Zawierała również spis zniesionych darmowych prac wykonywanych dotychczas przez chłopów mocą dekretu cara Mikołaja I Romanowa z roku 1846. Tabele prestacyjne w przeciwieństwie do tabel nadawczych sporządzane były w języku polskim. Pierwsza strona zawierała nazwę wsi oraz jej adres.

Bęczków. Obecnie wieś, która położona jest w Polsce, w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Górno. W roku 1827 wieś położona była w Królestwie Polskim, w województwie krakowskim, w obwodzie kieleckim, w powiecie kieleckim, w parafii Leszczyny, w tym czasie była to wieś rządowa. Wieś powstała 9 maja 1357 roku. Do roku 1610 wieś Bęczków należała do parafii katedralnej w Kielcach, potem do parafii Leszczyny, a od roku 1997 do parafii Bęczków.

Krajno. Obecnie wieś Krajno dzieli administracyjnie na cztery sołectwa:
• Krajno Pierwsze [ Krajno Stara Wieś, Krajno Pogorzele, Krajno Wymyślona ],
• Krajno Drugie [ Krajno Południowa, Krajno Łęki ],
• Krajno Parcele,
• Krajno Zagórze.
Wszystkie te miejscowości leżą w gminie Górno, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, w Polsce. W roku 1877 była wieś Krajno i dwór Krajno, które znajdowały się w Królestwie Polskim, w guberni kieleckiej, w powiecie kieleckim, w gminie Górno, w parafii Daleszyce. Wieś znana od XIV wieku jako własność biskupów krakowskich.

Zatem, ReverS szukasz spisu z roku 1846, to jest tabeli prestacyjnej wsi Krajno i wsi Bęczków, który zapewne powstał w jednym egzemplarzu na potrzeby ówczesnych władz. Czy zachowała się w jakimś archiwum tabela prestacyjna wsi Krajno i wsi Bęczków z roku 1846? Najlepiej zapytać w Archiwum Państwowym w Radomiu. Niemniej jednak jest tez inne źródło informacji, w którym zapewne znajdziesz odpowiedź odnośnie zachowania tabeli prestacyjnej wsi Bęczków. Tym źródłem jest książka Marii Waldom pt. Bęczków. Historia, która została wydana w Kielcach w roku 2007.
Lidia Cichocka w roku 2008 w artykule pt. Historia Bęczkowa pisała: „Emerytowana nauczycielka spisała historię niewielkiego Bęczkowa, jednej z ciekawszych wsi Kielecczyzny. Maria Waldon do Bęczkowa trafiła z nakazem pracy 42 lata temu. - Uczyliśmy w warunkach bardzo trudnych - wspomina nauczycielka, do głowy jej jednak nie przyszło, by z Bęczkowa się wynieść. Zachwycały ją krajobrazy wokół i ludzie, których przybywało z każdym rokiem. Kiedy w Bęczkowie powstało Towarzystwo Przyjaciół tej miejscowości pani Maria wstąpiła do niego, a wykorzystując czas, bo na emeryturze ma się go więcej, postanowiła spisać historię wsi. Za informacjami jeździła po bibliotekach, ale w książkach znalazła tylko skromne wzmianki. Najwięcej dokumentów odkryła w archiwum akt dawnych w Radomiu, z równą uwagą śledziła dawne inwentarze, jak i akta urzędów stanu cywilnego. Praca trwała dwa lata.
Z książki wydanej wspólnymi siłami gminy Górno, Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego oraz Towarzystwa Przyjaciół Bęczkowa można dowiedzieć się nie tylko o legendach związanych z powstaniem Bęczkowa, ale także poznać jego akt lokacyjny - w minionym roku wieś obchodziła 650-lecie istnienia. To w 1357 roku kmieć z Sukowa Jazdocha otrzymał od biskupa krakowskiego las zwany Banczkow. Kmieć szybko został sołtysem, a w XVII wieku mieszkały tu 34 rodziny. Książka zawiera nie tylko fakty historyczne, ale także anegdoty i opowiastki, włącznie z tymi mówiącymi o ludowych zabobonach i gusłach. Historia wsi doprowadzona jest do czasów współczesnych, ale autorka już myśli o drugim wydaniu uzupełnionym. - Książka do druku składana była w pośpiechu i nie ustrzegliśmy się błędów, które poprawiamy w erracie, ale ja chciałabym poszerzyć jej zakres, bo teraz widzę, że to tylko zarys historii - mówi Maria Waldon podkreślając, że książka jest publikacją amatorską i prosi o życzliwe jej potraktowanie.”.
Dodam, że w przedmiotowej książce znajdziesz też Tabele nadawcze dla mieszkańców wsi Bęczków z roku 1864 opracowane przez Marię Waldom.

Towarzystwo Przyjaciół Bęczkowa:
26 – 008 Bęczków
Bęczków 195
Tel.: 609 992 454
Może warto napisać albo zatelefonować do Towarzystwa Przyjaciół Bęczkowa i zapytać gdzie można kupić książkę pani Marii Waldom. Może warto też zapytać jak możesz skontaktować się z autorką wspomnianej przeze mnie publikacji?

Życzę powodzenia – Roman.
ReverS - 24-05-2021 - 15:38
Temat postu: Re: Tabela prestacyjna
Szkoda tylko, że tabela w tej książce jest mało czytelna
ROMAN_B - 24-05-2021 - 16:03
Temat postu: Re: Tabela prestacyjna
ReverS, witam ponownie.

Przypominam, że regulamin naszego forum wymaga aby posty były przynajmniej podpisywane imieniem.

Z Twojego postu wynika, że posiadasz książkę pani Marii Waldom. Zatem, znasz historię wsi Bęczków i wszystkie źródła danych, o których pisała pani Maria Waldom, i na które ona się powoływała.
W dalszym ciągu proponuję Ci kontakt z Towarzystwem oraz z archiwum.

Roman.
ReverS - 02-08-2021 - 22:59
Temat postu: Re: Tabela prestacyjna
Gdyby ktoś potrzebował to posiadam już tabele likwidacyjne i nadawcze z Bęczkowa i Krajna z XiX
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits