Genealodzy.PL Genealogia

Polskie TG - V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)

Komentarze - 13-09-2010 - 11:28
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
Rosinska_Iwona - 28-09-2010 - 22:37
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Witajcie,

Od paru dni nie ma informacji na stronie o Walnym Zgromadzeniu, chciałam się wybrać, ale teraz nie wiem czy to spotkanie jest nadal aktualne?
Może zostało odwołane? Wtedy warto poinformować zainteresowanych.

Pozdrowienia
Iwona
Aftanas_Jerzy - 28-09-2010 - 23:13
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Rzeczywiście... Myślę, że ten znikający ze strony głównej komunikat to jakiś błąd techniczny.
Ja się wybieram.... chyba że zostanie nowym komunikatem odwołane.
Jabłonowski_Marek - 29-09-2010 - 00:17
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Witam!
W dniu 24.09.2010 otrzymałem emaila z wiadomością potwierdzającą termin V Walnego Zgromadzenia Członków PTG (tj. 16.10.2010).
Także wybieram się w tym dniu do Warszawy.
Młochowski_Jacek - 29-09-2010 - 01:22
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
V Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 16 października 2010 r. Na tydzień-dwa przed spotkaniem będzie dodatkowo wisiał komunikat na stronie głównej naszego serwisu. Artykuł na ten temat z 13-go września zszedł już z naszej strony głównej.
ttunin - 08-10-2010 - 20:37
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Zawiadamiam, że ..... też będę.
Dławichowski - 10-10-2010 - 19:35
Temat postu: V Walne Zgromadzenie Członków PTG (komentarz)
Tadek! To się zobaczymy w Warszawie, choć do Słupska mam bliżej.
Krzycho z Koszalina
ttunin - 11-10-2010 - 17:42
Temat postu:
Krzycho Very Happy
Ale w środę (pojutrze) będę w Koszalinie a następnie inwazja na Warszawę.
marekd - 12-10-2010 - 21:51
Temat postu:
Zdobywamy cztery Miliony (4000000), GRATULACJE,szczere gratulacje.
Marek D.
Młochowski_Jacek - 16-10-2010 - 20:44
Temat postu:
W dniu dzisiejszym odbyło się Walne Zgromadzenie PTG. Z braku quorum, obecnych było 28 członków i 3 sympatyków obrady rozpoczęliśmy w drugim terminie tj. o 12:30. Przebieg zebrania był zgodny z planami. Zarząd przedstawił sprawozdanie z działalności oraz sprawozdanie finansowe i oba sprawozdania zostały jednogłośnie przyjęte.
Rozmawialiśmy o realizowanych projektach i kierunkach naszych działań. W następnym roku będziemy monitorować proces legislacyjny nowego Prawa o ASC i w ramach konsultacji społecznych zabiegać by proponowane nowe uregulowania kwestii istotnych dla genealogów nie przepadły w toku prac nad ustawą. Zamierzamy realizować projekt METRYKI w sposób intensywniejszy niż w trakcie pilotażu. Chcemy nawiązać z NAC-em ściślejszą współpracę by jak najpełniej wykorzystać digitalizację aktów stanu cywilnego.
Po wielu latach oczekiwań i patrzenia z zazdrością na kraje ościenne doczekaliśmy udostępniania w sieci Internet setek tysięcy elektronicznych obrazów metryk. Jest w tym duża zasługa podjętych przez nas działań przy współpracy Naczelnego Dyrektora AP dr Sławomira Radonia. Jako że Walne było okazją do podsumowań należało zauważyć, że to za jego kadencji warunki pracy genealoga poprawiły się tak znacznie jak nigdy w okresie powojennym. Misja archiwów jest rzeczywiście realizowana i nie są to puste słowa. Bardzo cenimy sobie współpracę z Paniami dr Barbarą Berską oraz dr Anną Laszuk. Należą się im gorące podziękowania od genealogów. Wracając do NAC-u im również należy podziękować za umieszczenie w sieci Internet kilkuset tysięcy skanów i deklaracje kolejnego miliona skanów w ciągu roku. To wielka rzecz i należy to docenić. Zwłaszcza, że jest to dostęp darmowy. Można powiedzieć, że są szanse by genealogia trafiła pod strzechy. Oby tylko ten słuszny kierunek został utrzymany.
Marta Nalazek nasz naczelny administrator Geneteki przedstawiła postępy tego projektu. Mamy ponad 4 miliony rekordów. Mniej więcej co pół roku przybywa kolejny milion. Waldek Fronczak słusznie zauważył, że genealogia to nie tylko metryki. Jako że skończyliśmy pilotaż ASC przechodząc do kolejnej "produkcyjnej" fazy projektu będziemy mogli rozpocząć nowy pilotaż. Może będzie to digitalizacja i indeksacja Notariatów. Chyba warto spróbować.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i przy merytorycznej dyskusji o naszych problemach, rozwiązaniach i działaniach w przyszłości. Niebawem w fotoalbumach powinny pojawić się fotki z Walnego.
Kaczmarek_Aneta - 16-10-2010 - 22:56
Temat postu:
Gratuluje udanego Spotkania Smile !

Mam od razu pytanie zwiazane z ew. digitalizacja Notariatow - na ile jest to luzny pomysl a na ile realna inicjatywa wynikajaca np. z gotowosci odpowiednich organow do podjecia sie kolejnego, ogromnego Projektu, czy prowadzonych juz rozmow ?

Pozdrawiam

Aneta
Młochowski_Jacek - 17-10-2010 - 00:00
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
Mam od razu pytanie zwiazane z ew. digitalizacja Notariatow - na ile jest to luzny pomysl a na ile realna inicjatywa wynikajaca np. z gotowosci odpowiednich organow do podjecia sie kolejnego, ogromnego Projektu, czy prowadzonych juz rozmow ?

Naczelny Dyrektor chce aby ponad 50% digitalizacji obejmowała akty stanu cywilnego. Jako że NDAP bierze pod uwagę potrzeby użytkowników AP więc chcą wiedzieć co dla tych użytkowników jest istotne. Od zawsze obawialiśmy się, by do digitalizacji w pierwszym rzędzie nie poszły jednostki, którymi mało kto się interesuje. Stąd staraliśmy się zrobić rozeznanie czego w tym zakresie poza metrykami oczekuje nasze środowisko. Takie sugestie chcemy przekazać NDAP. Sądzę, że również w interesie NAC-u jest zdigitalizowanie zasobów, które cieszyć się będą powodzeniem, co przełoży się na ilość odsłon, a tym samym na lepszą ocenę NAC-u jako instytucji odpowiadającej na zapotrzebowanie społeczne. Jeśli za równie ważne uważacie inne zasoby napiszcie o tym na forum.
Kaczmarek_Aneta - 17-10-2010 - 00:14
Temat postu:
Jacku,
o tym co wazne dla genealogow pisalismy w watku: Zosia i co dalej ?
Nie jestem w tej chwili w stanie podac linka, ale oprocz archiwaliow sadowych, wymienialismy m.in. skorowidze do ksiag ludnosci.
Fronczak_Waldemar - 17-10-2010 - 03:29
Temat postu:
Dodam tylko, że obok akt notariuszy, jako jedną z ważniejszych spraw widzę digitalizację ksiąg ziemskich i grodzkich.
Praca nad metrykami, choć może najpopularniejsza wśród genealogów amatorów, nie wyczerpuje przecież źródeł, z których korzystamy.
Na pewnym etapie badań, księgi te stają się jedyną podstawą dalszych prac.
pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
Avalon77 - 17-10-2010 - 11:22
Temat postu:
Witam, zgadzam się z Panem Waldemarem, digitalizacja akt kancelarii notarialnych dotyczyłaby XIX wieku (wcześniej czynności prawne potwierdzane przez funkcjonariuszy publicznych - notariuszy, objęte były księgami ziemskimi i grodzkimi), czyli okresu, gdzie alternatywnym źródłem "wiedzy genealogicznej" są metrykalia. Natomiast w zakresie badań dotyczących okresu wcześniejszego - księgi grodzkie i ziemskie są bardzo często jedynym i wyłącznym źródłem i podstawą badań. Niewątpliwym wyzwaniem dla "rzeszy genealogów - amatorów" byłaby kontynuacja dzieła prof. Dworzaczka, oczywiście na miarę naszych możliwości.
Minusem jest kwestia logistyczna - księgi ziemskie i grodzkie znajdują się w jednym miejscu - zasobie AGAD.


Pozdr
Konrad
Fronczak_Waldemar - 18-10-2010 - 00:50
Temat postu:
Z całym szacunkiem, zrozumieniem i poparciem dla apeli o aktywną pomoc w dziele indeksacji, ale rzecz o której mówimy nie dotyczy tej materii.
Chodzi o te drugie 50% digitalizacji wykonywanej przez NAC !!!
Pytanie brzmi, co według nas jest szczególnie cenne z punktu widzenia dostępności do źródeł poza metrykami, a co powinno być zdigitalizowane i udostępnione?
Nim odpowiemy sobie na to pytanie, trzeba rozważyć kilka aspektów, począwszy od stanu technicznego i dostępności danych zespołów, a skończywszy na jego przydatności dla badaczy także spoza ścisłego środowiska genealogicznego.
To ma być jedynie propozycja naszego środowiska skierowana do NDAP i nie wiąże się z tym żadna deklaracja naszej współpracy w zakresie pomocy w fotografowaniu czy indeksowaniu, bo wykracza to poza nasze możliwości techniczne i merytoryczne.
W przypadku staropolskich ksiąg grodzkich i ziemskich niewielu zawodowych historyków potrafiłoby sporządzić do nich inwentarz i nie o to w tym chodzi.
Rzecz sprowadza się do zdigitalizowania i udostępnienia do badań tych zasobów, które dotychczas pozostają praktycznie niedostępne w magazynach AGAD, nie były zmikrofilmowane i opracowane.


Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
PS
Post pierwotnie był odpowiedzią na kilka poprzedzających go wiadomości, które zostały przeniesione do innego wątku, stąd jego "lekkie oderwanie".
Młochowski_Jacek - 31-10-2010 - 11:55
Temat postu:
Dodałem do fotoalbumów kilkanaście nowych fotek autorstwa Tadeusza Tunina ze Słupska.
bezet - 31-10-2010 - 22:43
Temat postu:
Witam
Fakt umiejscowienia ksiąg w jednym archiwum,moze być bardzo pomocny -umozliwia pełną kontrolę procesu digitalizacji.Niektóre z ksiąg ziemskich i grodzkich
znajdują się w bardzo złym stanie technicznym .Przed digitalizacją powinny być poddane rewitalizacji a na to A.G.A.D.,zapewne,nie ma dość srodków finansowych i byc może także niewystarczajacą illość osób fachowego personelu..Zakładam ,że ma środki techniczne .Wobec takiej prowizorycznej oceny
ewentualnych trudności,po pierwsze należaloby ją uściślić u źródła.Po drugie należało0by się zastanowić czy i jak możemy, jako społecznośc, pomóc w realizacji zadania.Myślę,że moglibyśmy wykorzystac wszyskie nasze talenty dla zmobilizowania własciwych gremiów z naszego lokalnego podwórka ,dla udzielenia Archiwum AGAD daleko idącej pomocy.Pisząc "lokalne gremia"
mam na mysli samorządy miejskie i powiatowe.Starostwa
i samorządy miast, na codzień zajmują się sprawami dość odległymi od tych , o których tu piszemy,co nie znaczy ,że nie znajdziemy tam sojusznkików w naszej sprawie.Wystąpienia do starostw i rad miast
oraz prezydentów i burmistrzów, powinny być dobrze przygotowane
merytorycznie i taktycznie także.Mimo mizerii budżetowej zarządów terenowych,po uzmysłowieniu ich członkom stanu technicznego ksiąg grodzkich i ziemiskich ich starostwa i miasta oraz przedstawieniu im
braku alternatywy dla natchmiastowej digitalizacji ,jakaś pomoc z tych miast i starostw napłynie do AGAD.Można spróbować zmobilizować
zarząd miasta i strarostwa do wzięcia na siebie ciężaru patronatu i sponsoringu programu digitalizacji ksiąg grodzkich i ziemskich ze swojego terenu.Tam też pracująludzie wrażliwi.Trzeba tylko do nich dotrzeć
z odpowiednim słowem.Samorządy mają ogromne możliwości organizacji wysiłku społecznego i należy to wykorzystac w słusznej sprawie.
Mogą np organizować loterie ,mogą wydrukować afisze z apelem o zbiórkę na określony cel,mogą rozesłać do firm na swoim terenie
ulotki, z prośbą o wsparcie finansowe digitalizacji ksiąg .
Mają także inne możliwości uzyskania środków na wsparcie finansowe AGAD w tej kosztownej, nie chcę powiedzieć akcji ,ale jest to chyba w tym przypadku, własciwe słowo. Jak zorganizować akcję społecznego wsparcia programu AGAD, bo nie wystarczą tu siły srodowiska genealogicznego jedynie? Można o tym porozmawiać,może najpierw
wsród genealogów a pózniej na pewno z przedstawicielami AGAD. Najważniejsze abyśmy byli zgodni co do rodzaju obiektów ,które winny być poddane digitalizacjiw pierwszej kolejności.
Nie zaszkodzi ,jeśli po rozpoznaniu i przyjeciu ustaleń , powołamy w każdym regionie (towarzystwie społecznym) grupę wsparcia programu AGAD.Moga to byc przecież grupy osób wywodzących sie z różnych towarzystw np genealogicznego, oddziału towarzystwa archiwistów,
fotografików lub "miłośnkiów ziemii...".Ważne aby znalazł się inicjator
i abyśmy nie pozostali obojętni,nie czekali aż ktoś inny za nas zrobi to, co my powinniśmy zrobić.
Pozdrawiam
Zygmunt Borowy
Fronczak_Waldemar - 01-11-2010 - 00:16
Temat postu:
Panie Prezesie!
W kilka dni po Walnym wysłałem na adres ptg@genealodzy.pl kilka fotek, ale nie zostały zamieszczone. Po jakimś czasie wysłałem na ten sam adres zapytanie o ich los, do dzisiaj nie dostałem odpowiedzi. Czy ten adres jest przez kogoś obsługiwany?
pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits