Genealodzy.PL Genealogia

Ja i Genealogia, wymiana doświadczeń - Nadużycia w nazwach - słupy tatarskie

Kostkowski - 04-05-2021 - 08:45
Temat postu: Nadużycia w nazwach - słupy tatarskie
Przy okazji szukania wiedzy o „latarniach leśnych” ktoś życzliwy podsunął temat (i linki) „latarni umarłych” i „słupów tatarskich”, jako obiektów podobnych. Za wskazówkę dziękuję, bo za każdą pomoc i chęć pomocy należy podziękować. Piszę w oddzielnym wątku, ponieważ temat, który tu poruszam nie ma związku ani z moimi poszukiwaniami, ani z żadnymi obiektami, lecz z niefrasobliwością i nadużyciami.
O ile „latarnie umarłych” nie wzbudzają wątpliwości, bo stawiano je w miejscach pochówków, to „słupy tatarskie” są fikcją literacką. Takich bzdurnych sformułowań nie wolno rozpowszechniać, bo to gruby błąd i poważne nadużycie. Tatarzy unikali terenów podmokłych, dolin, rzek, przepraw, poruszali się grzbietami wzniesień i nie stawiali żadnych budowli. Oni najeżdżali, aby grabić, palić, burzyć, niszczyć.
Jeśli tę nazwę wprowadził jakiś intelektualny gówniarz dla podkreślenia wieku obiektu, jako "pamiętającego tatarów" to powinien wyraźnie zaznaczyć, że to obiekty nasze, a nie najeźdźców (jak ta lekkomyślna nazwa sugeruje).
Osobnym tematem jest przeznaczenie tych słupów, pomników, które tu celowo pomijam by nie rozmywać tematu niefrasobliwości i nadużyć w nazewnictwie.
Apeluję do wszystkich, a szczególnie do genealogów (jako badaczy) by przynajmniej z tego środowiska znikały bzdurne określenia. Takich bzdurnych sformułowań nie wolno powtarzać, należy je eliminować i prostować.
domislaw - 04-05-2021 - 10:05
Temat postu:
Cytat:
Oni najeżdżali, aby grabić, palić, burzyć, niszczyć.


Serio? Ci osadzeni na Podlasiu i Litwie przez Sobieskiego też?

Pozdrowienia,
Krzysio
MonikaNJ - 04-05-2021 - 13:00
Temat postu:
Moim zdaniem nadużyciem i bardzo dużym uogólnieniem jest to co piszesz o Tatarach. Ciekawe kto na Podlasiu zbudował meczety? Potomkami Tatarów byli między innymi Henryk Sienkiewicz czy Jan Lechoń. Nazwa "słupy tatarskie" jest nazwą potoczną , przekazywaną z pokolenia na pokolenie ; więc "intelektualnym gówniarzem" nazywasz wiele pokoleń ludzi, którzy nie musieli zaznaczać kto je zbudował bo oni to wiedzieli.
pozdrawiam monika
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits