Genealodzy.PL Genealogia

Potrzebuję pomocy - Durowo, Wągrowiec - Jan Śliwiński -właściciel -wiosna ludów

sliwq - 17-08-2020 - 11:48
Temat postu: Durowo, Wągrowiec - Jan Śliwiński -właściciel -wiosna ludów
Dzień dobry,
mam parę pytań odnośnie Durowo koło Wągrowca, próbowałem szukać informacji w internecie ( z racji iż mieszkam za granicą, trochę trudno mi szukać lokalnie ), w każdym razie ciężko cokolwiek znaleźć o Durowo koło Wągrowca przed 1850 rokiem, tak samo o Janie Śliwińskim nic nie idzie znaleźć.

1. Czy ktoś może podczas swoich poszukiwań natrafił na takową informację, jak w opisie poniżej.
2. Czy istnieje jakaś lista wywłaszczonych rodzin z okresu wiosny ludów ? ( jest jeszcze paru bezpośrednich przodków w dzienniku opisanych, jako wywłaszczonych z majątku ).
3. Czy w tamtym okresie tylko rodzina szlachecka mogła posiadać majątek w postaci np. wioski ? - w dzienniku, jest napisane, że prawdpodobnie moi przodkowie wywodzą się z Śliwna powiatu Bukowskiego ( poniżej transkrypcja + skan oryginału ) aczkolwiek nie znalazłem póki co żadnego potwierdzenia w dokumentach. Jedynie rodzinne zapiski, oraz historie.
4. W jaki sposób mógłbym doszukać się np. dokumentacji o tym, że Jan Śliwiński był właścicielem majątku Durowo ?
5. Odniesienie do punktu 3. jest jakiś inny sposób na potwierdzenie szlachectwa niż szukanie w lini prostej przodków, aż do roku nadania szlachectwa ? np. spis szlachty z danego regionu, w której znajde moich bezpośrednich przodków np. w 19 wieku.


Brat mojego pradziadka, w swoim dzienniku w 1930 roku pisał tak:

(...) - słowa, których nie umiem rozczytać.

Jan wyemigrował do Polski ( Rosja ) gdzie znik bez śladu i długie lata o sobie slyszec sie nie dał jednak około roku 1842 powrócił jako żonaty i osiedlił się na majątku Durowo koło Wągrowca.
W roku 1848 podczas Wiosny Ludu jako właściciel majątku Durowo Jan Śliwiński zebrał swoich wszystkich chłopów z całej wsi uzbrojonych w kosy i wymaszerował na (siwem?) koniu na czele swoich ludzi przeciw prusakom. Dotarli do miasta Wągrowca, a Jan Śliwiński i jego doradca Ludwik ( ?? ) schowali się za (???) która stała na (...) w miescie i stamtąd ostrzeliwali prusaków z dubeltówki. Prusacy gdy ich spostrzegli rzucili się hurmem na nich co też zgineli bez śladu, a familie i jego żone wywłaszczyli z majątku.---
Pochodzenie familji Śliwińskich
Według kroniki i opowiadań naszych przodków familja nasza pochodzi, ze Śliwna powiatu Bukowskiego ( Poznańskie ) rodu szlacheckiego herbu Junosza pieczętuje się barankiem na tle niebieskim najdawniejsza wzmianka z roku 1460.Dziękuje i pozdrawiam
Krystyna.waw - 17-08-2020 - 19:18
Temat postu:
"osiedlił się na majątku Durowo koło Wągrowca"
zobacz co pisze ta autorka bloga, wygląda na osobę nieźle zorientowaną.
https://naprzekordniom.wordpress.com/20 ... more-10273

Może ci coś podpowie, choć z jej tekstu wynika, że do 1900 roku majątek należał do jednej rodziny. Może Jan Śliwiński był dzierżawcą
sliwq - 20-10-2020 - 17:49
Temat postu:
Dziękuje, niestety. Głównie to są informacje powtarzające się na innej stronie.
sliwq - 05-05-2021 - 13:37
Temat postu:
odświeżam temat
sliwq - 15-08-2021 - 22:23
Temat postu:
odświeżam temat
sliwq - 23-08-2021 - 00:03
Temat postu:
odswiezam temat
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits