Genealodzy.PL Genealogia

Fotografie, Galerie zdjęć, Jak fotografować dokumenty - Fotografie - datowanie zdjęć

Frąckowiak_Magdalena - 02-07-2010 - 10:34
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Bardzo proszę o pomoc w datowaniu (niestety) zniszczonego zdjęcia ,które ostatnio znalazłam Smile

http://picasaweb.google.com/10789725042 ... 7238075458
jakozak - 02-07-2010 - 11:54
Temat postu: Prośba o datowanie zniszczonego zdjęcia.
Taki sposób wiązania krawatów mam na zdjęciach z roku 1919, 1922.
struslav - 25-09-2010 - 21:33
Temat postu: Czy możliwe jest datowanie tych zdjęć?
Witam,

pytanie jak w temacie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d3f ... 04364.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c74 ... a34d0.html

Pozdrawiam, Kamil
Szczerbiński - 26-09-2010 - 17:48
Temat postu: Czy możliwe jest datowanie tych zdjęć?
Witam!
Ja bym powiedział, że zdjęcie tego Pana jest z ok 1950 r. z czasów prezydentury Bieruta. On też miał taki strzyżony waski wąsik, ale mogę się mylić. Może na odwrocie zdjęcia coś napisano. Pozdrawiam Jerzy Szczerbiński
struslav - 26-09-2010 - 20:09
Temat postu:
Mój dziadek też nosił taki wąsik, a urodził się w 1897 r. Oba zdjęcia mają bardzo mało cech charakterystycznych, ale może wiązanie krawata jest typowe dla jakiegoś okresu? Jak myślicie?

Pozdrawiam, Kamil
Nikołaj - 26-09-2010 - 20:50
Temat postu:
Witam.

Na marginesie: mój dziadek też miał taki wąsik przez krótki czas, ale na przełomie lat 40. i 50. Ten wąs był dość popularny, nawet po wojnie, ale raczej nie na wsi, a w miastach.
Biorąc pod uwagę prezentowaną modę myślę, że tu będą ważne również krój marynarki i kołnierzyk koszuli. Jak widzę kołnierz marynarki jest tej samej szerokości co klapy, i nie jest to krój typowy dla mody lat 30. i wcześniejszych, na podstawie trudności w zaopatrzeniu wykluczać można też lata wojny i tuż po niej, tak do 1947 r. No, to zależy też od tego jak sytuowany był ten pan, jak zamożny, czy mógł sobie pozwolić na częste zmienianie garderoby, czy kierował się obecną wtedy modą, itp.
Jeśli chodzi o sposób wiązania krawata... mnie się wydaje, że to zależy od tego od kogo się tego nauczyło, ale też nie każdy wiąże się tak samo.

pozdrawiam - Mikołaj
Aftanas_Jerzy - 26-09-2010 - 23:02
Temat postu:
Witam!
Sądząc po nielicznych cechach charakterystycznych stroju, oba zdjęcia datowałbym na lata przedwojenne. Przydałoby się trochę dodatkowych informacji o osobach. Jeździec jest ubrany niestarannie i niestosownie do jazdy konnej (kapelusz, kamizelka, krawat i do tego brudne gospodarskie buty z cholewami) - wszystko jest pozowane (te dwa konie, derka pod siodłem, tło- ściana jakby stodoły), z chęcią podkreślenia statusu (może to rządca w majątku na Kresach, bogaty chłop...).
struslav - 27-09-2010 - 10:06
Temat postu:
Jedyna dodatkowa informacja jest taka, że te zdjęcia pochodzą rzeczywiście z Kresów, prawdopodobnie z pow. Podhajce, woj. Tarnopol. O osobach nic nie wiem i właśnie na podstawie datowania będę się starał odszyfrować czy to członkowie rodziny. Osobiście też skłaniam się ku datom przedwojennym. Pozdrawiam, Kamil
kamil_360 - 07-01-2011 - 20:23
Temat postu: Z ktorego roku zdjecie?
Witam!
Mam pytanie, kiedy zostalo zrobione ponizsze zdjecie? czy mozliwe, ze w 1879?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6df ... f10ee.html

Kamil
Szymański_Wojciech - 08-01-2011 - 10:45
Temat postu: Z ktorego roku zdjecie?
Witam i potwierdzam możliwość takiej daty zdjęcia. Dla pewności warto jednak sprawdzić w jakiś materiałach z epoki tę modę damską. Polecałbym np. jakieś czasopismo z tego okresu. Jeśli zdjęcie zostało wykonane gdzieś na ziemiach polskich to dobrym źródłem mogą być odpowiednie roczniki "Tygodnika Ilustrowanego" . Na marginesie - to zdjęcie państwa młodych ze świadkami (?) i świadek płci żeńskiej to zapewne młodsza siostra nowo poślubionej.

Pozdrawiam
W. Szymański
kamil_360 - 08-01-2011 - 12:23
Temat postu: Z ktorego roku zdjecie?
Dziękuję za odp.
Mam podejrzenia że to zdjęcie ślubne moich praprapradziadków. Wszystko mi pasuje, nawet to że panna młoda miała siostrę.
martwi mnie jedynie treść aktu ślubu, w którym nie ma słowa świadek, a zwrotw obecności i są to dwaj mężczyźni. Czy mozliwe że ksiądz nie zapisał świadków? W akatch chrztów zapisywano chrzestnych i świadków, chyba że to błąd księdza...
Załączam ponizej treść aktu. Dziękuję i pozdrawiam,
Kamil

Nr 8. Rzeczniów, Ignacy Gordon, młodzian z Ludwiką Marczewską, panną
Działo się w Rzeczniowie dwudziestego siódmego maja/ósmego czerwca tysiąc osiemset siedemdziesiątego dziewiątego roku. Oświadczam, że w obecności Tomasza Tracza i Marcina Borka, pełnoletnich włościan z Rzeczniowa zawarto w dniu dzisiejszym religijny związek małżeński między Ignacym Gordonem, dwudziestoletnim kawalerem, kowalem, urodzonym w mieście Ostrowiec i tam z rodzicami mieszkający, synem Stanisława i Katarzyny z Cichocińskich małżonków Gordonów – i Ludwiką Marczewską, szesnastoletnią panną urodzoną w Rzeczniowie i w tejże wsi z rodzicami mieszkająca, córką Franciszka Marczewskiego, dzierżawcy szynku (karczmy) z jadłem w Rzeczniowie i jego żony Wiktorii ze Sztalów. Małżeństwo to poprzedziły trzy zapowiedzi ogłoszone w tutejszym i ostrowieckim kościele parafialnym kolejno: osiemnastego; dwudziestego maja i pierwszego czerwca /wg nowego czasu/ bieżącego roku. Pozwolenie na zawarcie małżeństwa obecni osobiście przy ślubnym akcie rodzice nowożeńców oświadczyli ustnie. Nowożeńcy oświadczają, że umowy przedślubnej nie zawarli. Akt ten obecnym niepiśmiennym przeczytałem i podpisałem.
Ksiądz Stawski
Aftanas_Jerzy - 08-01-2011 - 13:16
Temat postu: Z ktorego roku zdjecie?
Witam!
Jest to zdjęcie z okresu przełomu wieku (raczej po 1900 r.). O tym świadczy strój mężczyzn, który nie mógł wyprzedzać mody europejskiej o 20 lat (i to jeszcze na prowincji Europy i na wsi). Proponuję pooglądać sobie w internecie pliki za zdjęciami z tamtych lat lub z ilustrowaną historią mody.
MonikaS7 - 08-01-2011 - 13:46
Temat postu: Kiedy zrobiono zdjęcie?
Witam,

mam prośbę o interpretację poniższego zdjęcia.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b66 ... 08dc0.html

Nie wiem w którym roku zostało wykonane. Mężczyzna ma na sobie mundur - wojskowy, leśnik, kolejarz? A kobieta jest w stroju ludowym - może ktoś będzie wiedział z jakiego terenu?

Pozdrawiam
Monika
Tomek1973 - 08-01-2011 - 13:51
Temat postu: Z ktorego roku zdjecie?
Na zdjęciu widać pana młodego ze swoim drużbą i pannę młoda z ze swoją druhną. Ze świadkami wymienionymi w akcie, te osoby nie miały zazwyczaj wiele wspólnego.

t
jotzet - 08-01-2011 - 18:33
Temat postu:
Pod względem technicznym starannie wykonane zdjęcie. Osoby ustawione czytelnie. Eklektyczny fotel wskazuje raczej na przełom XIX i XX wieku. Dziwne zatem, że brak loga pracowni fotograficznej, chyba że znajduje się na odwrocie w formie pieczątki? Może jakaś dedykacja?.. Ktoś jednak majstrował przy tym zdjęciu. Jest zaburzona proporcja przestrzeni ponad głowami modeli, do przestrzeni poniżej ich kończyn. Żaden szanujący się fotograf w swoim atelier nie "amputuje" kawałka stopy wraz z obuwiem i sporą częścią welona ślubnego panny młodej. Być może, iż ktoś obciął dół, bo na przykład zdjęcie było za duże i nie mieściło się w albumie?
Janusz
kamil_360 - 08-01-2011 - 18:53
Temat postu:
zdjęcie jest obcięte z lewej strony i z dołu-niestety.
Tak mi się właśnie wydaje, ze starsze niż 1879.
Nie ma właśnie dedyakcji, pieczątki-jest jakby oderwane skądś-przyklejone i oderwane. wydaje mi się że to fragment rodzinnego zdjęcia.
Kamil
Aftanas_Jerzy - 08-01-2011 - 19:57
Temat postu:
Witam!
Nawet nie zwróciłem uwagi na szczegóły natury technicznej, o których ze znawstwem pisze Janusz, mnie bardziej zastanawiają stroje osób, fryzury, "inteligenckie" maniery mężczyzn. Jakoś nie mogę sobie dopasować tych osób do bohaterów załączonej metryki: pan młody 20-letni kowal o niespracowanych dłoniach z sygnetem na palcu lewej reki, panna młoda 16-letnia córka karczmarza, wydają się znacznie starsi niż mówi o tym metryka. Poza tym młodzi i świadkowie nie umieli złożyć nawet swojego podpisu pod metryką? Sądząc za wszystkiego co tu już się mówiło, może to być zdjęcie przedstawicieli następnego pokolenia. Mogło zawieruszyć się gdzieś w papierach rodzinnych, a niema już kogo spytać. Tez mam kilka takich niezidentyfikowanych zdjęć z tego okresu i wiem tylko, że dotyczą kogoś z rodziny, ale nikt już nie wie kogo.
kamil_360 - 08-01-2011 - 20:24
Temat postu:
Panie Jerzy, mam identyczne spostrzerzenia!Smile
Niespracowane ręce, sygnet, etc.
Na szczęście mam kogo spytać, wujka który ma prawie 90 lat i wie niemal wszystko.
Działam w tym temacie intensywnie, dziękuję za rady i sugestie.
Zdjęcie znalazłem u babci, która o wielu rzeczach będących w jej posiadaniu nie wie, zwłaszcza zdjęciach i dokumentach.
Rodzina Gordonów była z pewnością bogata, było 8-oro rodzeństwa, wujków w wieku 90 lat mam kilku, więc indentyfikacja osóbn to tylko kwestia czasu.
Kowal mógł dopiero co zacząć pracę i nie pracować długo:) Potem pracował w karczmie u teścia.
Pozdrawiam,
Kamil
Szymański_Wojciech - 12-01-2011 - 13:45
Temat postu: Re: Kiedy zrobiono zdjęcie?
MonikaS7 napisał:
Witam,

mam prośbę o interpretację poniższego zdjęcia.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b66 ... 08dc0.html

Nie wiem w którym roku zostało wykonane. Mężczyzna ma na sobie mundur - wojskowy, leśnik, kolejarz? A kobieta jest w stroju ludowym - może ktoś będzie wiedział z jakiego terenu?

Pozdrawiam
Monika


Witam!
Zdjęcie zostało wykonane w l. 20-tych XX wieku. Wskazuje na to przede wszystkim pseudo ludowy strój tej dziewczyny - krótka spódniczka, jedwabne pończochy i eleganckie, miejskie pantofelki. Strój sporo starszego mężczyzny to jakaś składanka - rosyjska (?) "rubaszka", workowate spodnie i znoszone kamasze, najprzyzwoiciej prezentuje się skórzany pas; inaczej - to żaden normalny polski mundur z tego czasu. Jeśli ma to być teren Polski (wschodniej?), a nie ówczesnego ZSRR, to są to chyba jacyś przebierańcy z amatorskiego teatrzyku.

Pozdrawiam
W.Szymański.
MonikaS7 - 12-01-2011 - 17:00
Temat postu: Re: Kiedy zrobiono zdjęcie?
Witam,

dziękuję za informację. Niestety nie wiem gdzie zrobiono to zdjęcie, ani kto na nim jest. Próbuję dopasować. Zdjęcie znalazł syn siostry mojego dziadka w dokumentach matki, niestety już po jej śmierci, w związku z tym nikt nie wie co to za zdjęcie.

Pozdrawiam
Monika
Tomasz_Swierzb - 03-03-2011 - 20:00
Temat postu: Stara Fotografia
Drodzy Forumowicze jak myślicie, kiedy mogła zostać zrobiona ta fotografia?
Chodzi mi orientacyjnie o rok wykonania


https://picasaweb.google.com/1040241634 ... 4650995618
Bełc_Paweł - 03-03-2011 - 22:03
Temat postu: Stara Fotografia
Witam
Orientacyjnie po ubiorze..10-15 lat +/- daty 1900?
Pewniejszym będzie wpierw zawęzić date, sprawdzić po zakładzie fotograficznym
J. Libnik Zakład Fotografii Artystycznej W-wa Praga ul. Targowa 33

A to juz zapytanie do "wujka google" Smile

Pozdrawiam Paweł
marbl - 03-03-2011 - 23:57
Temat postu: Stara Fotografia
Zakład fotograficzny notowany jest w warszawskiej książce biznesu w latach 1908-1909 za
http://genealogyindexer.org/
hasło libnik
marek
Denst - 04-03-2011 - 15:17
Temat postu: Stara Fotografia
Witam
Proszę spróbować się pobawić w tym programie.

http://www.kajani.pl/carte_de_visite.html

Pozdrawiam
Stanisław
jakozak - 21-03-2011 - 20:00
Temat postu:
Proszę o pomoc: czy to zdjęcie mogło być zrobione około 1870 roku?
https://picasaweb.google.com/jolanta.ko ... 3238530386
MMar - 21-03-2011 - 20:07
Temat postu:
Proponuje zwrócić się o pomoc do muzem fotografii w Krakowie, oni tam chetnie pomogą.
MMar
Aftanas_Jerzy - 21-03-2011 - 20:14
Temat postu:
Podpis pod zdjęciem z analizą jest trafny. Dodatkowo: strój kobiety - to moda lat międzywojennych.
jakozak - 21-03-2011 - 20:39
Temat postu:
Dziękuję bardzo. Smile
Już się plączę sama w zdobytej wiedzy i domysłach, żeby tylko móc szukać dalej.
beatabistram - 22-03-2011 - 11:44
Temat postu:
Witajcie !
Ja tez mam pytanie z ktorego roku moze byc zdjecie?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0bb ... e17e8.html
ok 1930 czy wczesniejsze???
pozdrawiam Beata
jakozak - 22-03-2011 - 12:03
Temat postu:
Porównując z moimi zdjęciami: takie stroje i buty miały kobiety w latach 1927-1936
Edmunda - 13-07-2011 - 11:47
Temat postu: Zdjęcie - proszę o pomoc w ustaleniu roku
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu z którego roku może być następujące zdjęcie rodzinne :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/355 ... 0e077.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... ac430.html
Pozdrawiam
Edmunda
Paideia - 13-07-2011 - 19:20
Temat postu:
Polecam odczytać nazwę atelier w którym zdjęcie było wykonane, oraz wpisać je w wyszukiwarkę. W internecie istnieją wykazy lat w których istniało dane atelier, to da Pani jakieś ramy czasowe.

Pozdrawiam
Edmunda - 13-07-2011 - 21:29
Temat postu:
Witam, no tak ciężko odczytać Sad
jest napisane coś ... DAURER ?DAUREK ?
Teschen- Cieszyn
Bardzo proszę o link atelierów.

Pozdrawiam
Edmunda
Andrzejowski_Ryszard - 13-07-2011 - 22:08
Temat postu:
Witam.

Atelier, to prawdopodobnie JANDAUREK HEINRICH z Cieszyna.
http://www.stareatelier.pl/katalogzdjec ... bi2Id=1179

Pozdrawiam
Rysiu Smile
Łopiński_Jacek - 13-07-2011 - 22:19
Temat postu:
Witam Smile

Link do ksiąg adresowych Cieszyna:
http://archiwum.kc-cieszyn.pl/bibliotek ... utor=pusty

Może coś pomoże.


JANDAUREK HEINRICH Atelier:
http://www.stareatelier.pl/katalogzdjec ... bi2Id=1179

Pozdrawiam serdecznie Smile
Jacek Łopiński
Edmunda - 13-07-2011 - 22:40
Temat postu:
Wieeelkie dzięki kwiat Very Happy
Okres baardzo ...

Fotograf jest , niestety ciężko będzie ustalić rok Wink

Miłego wieczoru
Edmunda
marbl - 13-07-2011 - 23:31
Temat postu:
W przybliżeniu można ustalić funkcjonownie zakladu poprzez można przgladarkę wyszukjącą w księgach adresowych np:
http://genealogyindexer.org/
marek
Edmunda - 14-07-2011 - 07:53
Temat postu:
Serdecznie dziękuję Smile
Mogą to być lata 1929-131 Wink
Teraz jeszcze ustalić kto jest na zdjęciu. Napewno to ślubne zdjęcie Smile
Która z Pań może być panną młodą, obydwie mają wianek ?
Pozdrawiam
Edmunda
Aftanas_Jerzy - 14-07-2011 - 15:55
Temat postu:
Witam!
Wygląda to na zdjęcie z podwójnego ślubu; kobiety wraz z dziewczynką mogą być siostrami.
Edmunda - 15-07-2011 - 21:33
Temat postu:
... hm ciekawe, będzie trza poszperać Wink
Dziękuję
Pozdrawiam
Edmunda
teresa_kluba - 16-07-2011 - 08:57
Temat postu:
http://www.cieszyn.pl/?p=categoriesShow ... tegory=314
http://www.interklasa.pl/portal/dokumen ... stroje.htm

Na zdjęciu jest raczej jedna „para młoda” (osoby pierwsze z lewej). Kobieta z lewej w ślubnym stroju ma na palcu obrączkę, pierścionek?, dłoni prawej młodszej niestety nie widać, ale chyba nie było to istotne, bo fotograf tego nie wyeksponował  Drużbę stanowią brat pana młodego (podobieństwo) i siostra panny młodej. Zdjęcia przy szczególnej okazji (ślub) robione były „z klucza” tu może być taki: „para młoda i jej rodzeństwo”, stąd też mała dziewczynka wśród nich (siostra), czy też „para młoda i drużba”.
Strój cieszyński ludowy najpierw był noszony przez kobiety w mieście, potem przeszedł na przedmieścia, wioski pod Cieszynem.
Jeśli to lata 20-30te ubiegłego wieku to może być tak, sądząc po stroju, że pan młody był z Cieszyna, panna z okolicy Cieszyna. Oboje pochodzili z zamożnych rodzin sądząc po strojach. Drużki na ślub ubierały się tak samo jak panna młoda (suknia i wianek), strój cieszyński był specjalnie szyty na ślub, tyle że z białych materiałów (tu na zdjęciu dwa białe stroje sióstr).
Ślub, wynikałoby:) był w Cieszynie. Czy księgi parafialne cos mówią o tym?Smile
pozdrawiam
Teresa
Edmunda - 16-07-2011 - 09:35
Temat postu:
Witam,
w domu mamy stroje cieszyńskie Wink jeden strój ze zdjęcia również Wink
Ubieramy się tak na niektóre koncerty:)
Księgi metrykalne są w parafii Marii Magdaleny w Cieszynie i niestety nie są dostępne Sad
Myśleliśmy, że to nasza babcia, była wdową miała małą córkę kiedy wychodziła za dziadka. (Dziadek był wdowcem i miał dzieci swoje tak i wyżenione, ponieważ jego pierwsza żona też byla wdowa z dziećmi Smile Ślub dbył się w roku 1904, więc odpada;)
Może to babci bratanek?
Zobaczymy ... Smile
Dziękuję serdecznie o szczegółowy opis, znów jestem bogatsza Very Happy
Pozdrawiam kwiat
Edmunda
teresa_kluba - 16-07-2011 - 12:33
Temat postu:
Stroje są piękne:)
Wątek babci warto sprawdzić w księgach metrykalnych jednak. Jeśli jest to rok 1904 ślubu babci, to ksiegi te powinny być i są w Archiwum Państwowym, oddział w Cieszynie.
http://www.katowice.ap.gov.pl/english/cieszyn.htm
http://www.katowice.ap.gov.pl/kontakt_cieszyn.htm
lJesli są to lata późniejsze możliwe, że akt ślubu babci będzie również w Urzędzie Stanu Cywilnegow Cieszynie. W archiwum i usc na pewno pomogą odnaleźć.
A dodatkowo warto molestować parafięSmile żeby sprawdzili sami lub udostępnili swoje księgi. A powinni przecież, bo informacje w nich zawarte służyć mają nie tylko zaspokojeniu ciekawości rodziny ale i bywają ciągle jeszcze przydatne w róznych sprawach np. majątkowych. Życzę powodzenia i pozdrawiam
Teresa
Edmunda - 16-07-2011 - 14:31
Temat postu:
... chodzi o Cieszyn na Śląsku Wink
Pozdrawiam
Edmunda
teresa_kluba - 17-07-2011 - 08:11
Temat postu:
Jasne Very Happy
Zmieniłam link, miał być do Archiwum Państwowego w Katowicach, oddział w Cieszynie. Można też do nich napisać. Jak też samemu wyszukać w bazie pradziad, ela, informacje o zasobach. W USC nawet jesli księgi te sprzed 100 lat przekazano do archiwum pozostaja rejestry/ spisy.
pozdrawiam
Teresa
Edmunda - 17-07-2011 - 08:49
Temat postu:
Dzięki kwiat Very Happy
Edmunda
Edmunda - 08-09-2011 - 22:39
Temat postu: Zdjęcie - proszę o pomoc w ustaleniu roku
Witam,
proszę o pomoc w ustaleniu roku sporządzonego zdjęcia.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e5 ... 22c82.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e75 ... a778d.html

Przypuszczam, że to w Istebnej. Wink
Pozdrawiam
Edmunda
marbl - 09-09-2011 - 01:20
Temat postu: Zdjęcie - proszę o pomoc w ustaleniu roku
Przypuszczam, że to może być przełom lat 20 i 30, sugeruje to materiał na jakim zrobiono odbitkę, marek
Sawicki_Julian - 09-09-2011 - 07:24
Temat postu: Zdjęcie - proszę o pomoc w ustaleniu roku
Witam, myślę ze to będzie rok około 1910 , mucha i kołnierze różne, ze stójką i lezące u koszuli , trudno to określić bo większość jest w strojach ludowych ; pozdrawiam - Julian
Edmunda - 09-09-2011 - 10:10
Temat postu:
Witam,
Jandaurek założył w 1870 r. jeden z najstarszych w Cieszynie warsztatów fotograficznych, od 1895 r. działający we własnym domu. Za wysoką jakość prac fotograficznych otrzymał w 1900 w. tytuł Cesarsko - królewskiego nadwornego fotografa. Warsztat istniał do 1945 r.
Interesujące mnie zdjęcie mogło by równiež być z 1904 roku a može i strasze?

Pozdrawiam
Edmunda
RoRo500 - 10-09-2011 - 02:15
Temat postu:
Bardzo pomocny jest tutaj skan odwrotnej strony. Jest to zdjecie robione na papierze pocztowkowym. W okienku na znaczek nazwa firmy: K Ltd.
Na podstawie strony datowania starych pocztowek (po angielsku):
http://www.playle.com/realphoto/photoall.php

mozna sie dowiedziec, ze ta firma dzialala w latach 1918-1936. Zaweza to okres wykonania tego zdjecia do czasow miedzywojennych (rok 1910 odpada).

Pozdrawiam,
Roman
Sawicki_Julian - 10-09-2011 - 08:16
Temat postu:
Witam ponownie , w latach około 1925 , mam zdjęcia z rodziny to maja wszyscy np. kołnierze męskie u koszul jako stójka, tu są płaskie ,wiec to rok dalej niż 1920 do tyłu, albo było to przed samą II wojną kiedy były znowu modne kołnierze płaskie , poza tym mogła być odbitka robiona , może być zdjęcie w prywatnym gabinecie robione na cudzym papierze , błędy mogą być wszędzie , ale zdjęcie jest bardzo stare ,w pisane wierze pół na pół ,w praktyce jest bardziej prawdziwe , można brać pod uwagę szeroki pas na kapeluszach modny wtedy i to może wskazać na rok tego zdjęcia ; pozdrawiam - Julian
RoRo500 - 10-09-2011 - 16:37
Temat postu:
Czy to zdjęcie ma wystarczającą rozdzielczość by zrobić zbliżenie flaszek, które trzymają panie: pierwsza z prawej w pierwszym rzędzie i trzecia z prawej w trzecim rzędzie? Jeśli udałoby się dokładniej przyjrzeć etykietkom (obie dobrze widoczne) to może by to coś dodatkowego wniosło.

Roman
Edmunda - 10-09-2011 - 22:28
Temat postu:
Witam,
može to będzie lepsze? Wink
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6b4 ... d0783.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/37b ... 60bfa.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/043 ... ab6fd.html
Pierwsza z prawej wódka .., ,dalej nic nie mogę przeczytać Wink
Edmunda
Sawicki_Julian - 11-09-2011 - 22:46
Temat postu:
Witam , dołączając do pomysłu Romana z butelką wódki choć nie czytelne są, ale to musiała być jakaś reklama nowej produkcji u górali czyli np. Śliwowicy , może rok założenia tej spółki wskaże która tą wódkę reklamowała ,a na tym zdjęciu jest kilka butelek z tej okazji . Drugi ślad to co pisałem powyżej o kapeluszach u cywilów czyli tych ludzi nie w strojach ludowych, jest taki film z czasów przedwojennych ;zabili go i uciekł jak w piosence , a tytuł to ; Na kłopoty Bednarski i tam główny aktor ma taki kapelusz co jest tu na zdjęciu , okres przed samą wojną . I jeszcze ten znak na zdjęciu , pisze mniej więcej Tesla ,to jest czeska nazwa twórcy i producenta lamp np. do dawnych telewizorów, może tu coś da ten stempel w ustaleniu roku tego zdjęcia ; pozdrawiam - Julian
Edmunda - 14-09-2011 - 15:31
Temat postu:
Witam,
wiem, że nic nie wiem Wink Very Happy
1) papier pocztowy 1918-1936
2) kapelusze
Zdjęcie może więc być z ok. 1936 roku
Dziękuję serdecznie
Pozdrawiam
Edmunda
Edmunda - 19-09-2011 - 10:06
Temat postu:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu roku wykonanych zdjęć -dziadka w wojskowym mundurze i ...? :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a89 ... 6e3ea.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2f ... a7c54.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34e ... 005b8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d1 ... 9235a.html
Pozdrawiam
Edmunda
Sawicki_Julian - 19-09-2011 - 10:43
Temat postu:
Witam , pierwsze zdjęcie na moje oko to robione przed wojną , a drugie to przed rokiem 1960, bo jeszcze wisi krzyż na ścianie ; pozdrawiam - Julian
marbl - 19-09-2011 - 13:36
Temat postu:
Drugie zdjącie na pewno po 1956 do początku lat '60 bliżej lat 60, marek
Sawicki_Julian - 19-09-2011 - 14:14
Temat postu:
Witam ponownie , Pani Edmundo tak pomyśleć na chłopski rozum to ten pani dziadek ma mniej więcej 22 lata, bo to koniec służby i dostał kaprala, trzeba policzyć kiedy się urodził + te 22 lata,a według munduru to lata przed sama wojną to może być około 1938 rok, mam takie podobne wojskowe zdjęcie z 39 r. Drugie zdjęcie można poznać po np. żyrandolu prostym i piecyku w klasie na choince, ale była zima pewnie słaba wtedy bo prawie stoją na tym piecyku czyli był zimny, a choinka bywa w styczniu i do tego ubiór jednego nauczyciela jak by harcerski ( z tyłu zdjęcia pieczątka hufca ), a na tej choince są 3 klasy , jest troje nauczycieli ,to wszystko wskazuje na jeszcze biedny kraj po wojnie , nic też nie wskaże drużyna Emilii Plater bo wydaje mi się ze to była ze Żmudzie bohaterka powstania chyba listopadowego , nie jestem pewny .Jeśli ma pani kogoś na tym zdjęciu z rodziny to po wyglądzie tych uczni z 5, 6 i 7 klasa policzyć rok urodzenia i wyjdzie z którego roku jest to zdjęcie w miarę dokładnie, dałbym tu na około 1955 rok ; pozdrawiam - Julian
marbl - 19-09-2011 - 14:17
Temat postu:
Religia do szkół powróciła po październiku 1956 r., marek
Edmunda - 19-09-2011 - 14:45
Temat postu:
Witam, mój dziadek ur. 1901 roku
Drugie zdjęcie pomyślłam, czy nie jest zrobione zaraz po wojnie 1946 - 1947 ?
W prawo u dołu mała dziewczynka z białym kołnierzykiem to chyba moja śp. ciocia ur 1937
Pozdrawiam
Edmunda
marbl - 19-09-2011 - 14:50
Temat postu:
Na Zjeździe Działaczy Harcerskich w grudniu 1956 r. przyjeto nową deklarację ideowa - wrócono do przedwojennego munduru i symboli harcerskich- lilijka i krzyż, sznur. Nie wiem na ile organizaja harcerska byla popularna w szkolach w pierwszych latach powojennych (1944-1946-7), bo po 1947 nastąpil zwrot w polityce, marek
wiencek_romuald - 19-09-2011 - 16:43
Temat postu:
Witam
Przypuszczenia Edmundy są najbardziej prawdopodobne,czyli może tu chodzić o lata 1946/47.Organizacja harcerska
po wojnie była powszechnie znana a rozrzut krojów odzieży harcerzy i zuchów świadczy o klimacie tych lat.
Drużyny harcerskie dysponowały własnymi pomieszczeniami/harcówki/ i własnie tam upatruję miejsca wykonania tego zdjęcia.
Ma rację Marek cytując rok 1947 jako przełom w organizacji harcerskiej.
Tym to roku przestał wychodzić tygodnik Swiat Przygód masowo czytany przez harcerzy.
Pozdrawiam
Romuald Wiencek
Agnieszka_40 - 19-09-2011 - 17:15
Temat postu:
Zdjęcie "nr 34e...", moim zdaniem, to jest rok 1945-1946. Kiedyś czytałam o historii harcerstwa, że do końca roku 1946 były drużyny podzielone na żeńskie i męskie. Miały oddzielne zbiórki i hufce. Na zdjęciu jest po prawej stronie tablica z napisem "I drużyna żeńska im. Em.Plater", więc same dziewczynki Smile
Nawet zdjęcie jest podzielone: po lewej stronie sami chlopcy z drużynowym, po prawej same dziewczynki, w środku siedzi ich Pani, pod tablicą chyba drużynowy dziewczynek, w ręku trzyma beret i ma przypięty krzyżyk na kieszonce. Chorągiewki to jak sądzę nazwy zastępów, - sarenka, jaskółka, wiewiórka...

Pozdrawiam
Agnieszka
Agnieszka_40 - 19-09-2011 - 17:20
Temat postu:
a i zapomniałam dopisać, ze z tyłu stoi ubrana choinka, więc zima - grudzien, aż do lutego następnego roku.

Pozdrawiam
Agnieszka
Edmunda - 19-09-2011 - 18:00
Temat postu:
... więc dziadek (pierwsze zdjęcie) rok 1923, ciocia 1945-46
Jeszcze jeśli mogę to bardzo proszę mam jeden temat, i szeroki zakres lat Wink Więcej głów ...Very Happy
http://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-14392.phtml
Dziękuję serdecznie Smile
Pozdrawiam
Edmunda
Agnieszka_40 - 19-09-2011 - 18:00
Temat postu:
Zdjęcie "nr a89..." Wojskowy, stopien kapral, wojsk piechoty. Zdjęcie zrobione w aterlier APollini w Kutnie. Trudno określić rok. Mój dziadek miał podobne zdjęcie na pamiątkę zakończenia służby wojskowej w 1936 roku, więc rozpiętość szeroka do 1939. Wszytko zalezy kiedy się urodzil i w którym roku życia brali do wojska i na jak długo. Może wtedy będzie prościej na ustalenei konkretnego roku. Albo może sprawdzić po tym zakładzie fotograficznym, od kiedy do kiedy funkcjonował?

mam nadzieję że coś pomogłam
Pozdrawiam
Agnieszka
marbl - 19-09-2011 - 18:27
Temat postu:
Przychlam się do lat 30 wskazują na to też noszone przez mężczyzn krawaty. Pamiętam takiego kroju były u mnie w domu, marek
Edmunda - 19-09-2011 - 21:31
Temat postu:
Dziękuję serdecznie za informacje. Jestem pełna podziwu. Ciekawa jestem czy wchodzą w rachubę lata dwudzieste ?
Pozdrawiam
Edmunda
Agnieszka_40 - 19-09-2011 - 21:46
Temat postu:
Byl drugi link do zdjęcia i chyba znikł, więc nie wiem, czy dobrze się wpisuje do wątku. Drugie zdjęcie Panowie wojskowi sa z tego samego pułku /formacj,i ponieważ mają takie same naszywki na kołnierzach płaszczy. Płaszcze, więc zima. Pan po prawej chyba jest już kapralem, ma dwie belki, więc moze czas jest podobny do pierwszego zdjęcia.
Ten człowiek po lewej stronie ma typowe obuwie i obwiązanie nóg jak mieli 1918-1920. Ten po prawej ma buty z cholewami i lepszy pas, więc raczej trochę jakieś 3 lata późniejsze 1920 - 1925. Nie jestem jakimś ekspertem wojskowych mundurów, ale takie mam spostrzeżenia odnośnie tych zdjęć Smile

Pozdrawiam
Agnieszka
RoRo500 - 20-09-2011 - 02:13
Temat postu:
Pani na zdjeciu trzyma w reku butelke z naklejka: Wodka Czysta. Jasne litery na ciemnym tle. Moze jest na forum jakis kolekcjoner albo osoba obznajomiona z etykietkami z lat 20-30?
Moje pobiezne Googlowania i Allegrowanie niestety niczego nie dalo.

Pozdrawiam,
Roman
Sawicki_Julian - 20-09-2011 - 07:51
Temat postu:
Witam , rzecz w tym że Wódka Czysta była jak pamiętam w latach 1960 , 70 i dużo po wojnie zawsze pisana czerwonymi literami na białym tle, były tez wódki gatunkowe i czysta wyborowa , nie wiele było wyboru. Jak było przed wojną ,myślę ze jeśli była pisana białymi literami na ciemnym tle to była etykieta z prywatnej firmy . Czy jest jakiś kolekcjoner naklejek z wódki, mało prawdopodobne , taka naklejka nie bardzo dała się odkleić poza tym jak wypił to butelkę pustą sprzedać było można za 1 zł, to była gospodarka z głową i dlatego nie było bezrobocia ; pozdrawiam - Julian
Edmunda - 21-09-2011 - 08:34
Temat postu:
... zniknął, bo wymazałam co nie mialam Smile http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6f8 ... d1ad0.html
Po lewej to mój dziadet, ale bardzo młodziutki, obok przypuszczaliśmy, że to wujek(szwagier dziadka), od którego mamy dokumenty, ale od dziadka niestety nic Wink.
Wujek wstąpił ochotniczo w 1918 roku do 5 komp.28p.s.k.. W 1919 na front z 2 Baonem 28 p.s.k, 1920 awansowal starszy strzelec. 1921 postrzelony, 1923 bezterminowo urlopowany. 1925 ćwiczenia rezerwy w 7p.28p.s.k.
Więc czy to wujek?
Posiadamy jeszcze jedno zdjęcie dziadka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/795 ... 1230c.html
Nie wiem czy te informacje będą pomocne ?
Pozdrawiam
Edmunda
Edmunda - 06-10-2011 - 09:05
Temat postu:
Witam,
znalazła na stronach internetowych. Zdjęcie robione jest 1908 roku a na kapeluszu mają niektórzy szeroki pas.

http://www.google.cz/imgres?imgurl=http ... amp;itbs=1
Pozdrawiam
Edmunda
apogorzelska - 06-10-2011 - 10:00
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Witam
Bardzo proszę o pomoc w ustaleniu roku w którym zdjęcie może być zrobione. Czy coś można o ludziach na nim powiedzieć? Wiem tylko że najprawdopodobniej mieszkali na wsi.


większy rozmiar https://picasaweb.google.com/lh/photo/C ... directlink

Pozdrawiam
Ania
Jurowski_Rafał - 06-10-2011 - 21:47
Temat postu:
Witam,

Czy można powiedzieć coś o miejscu (chodzi o miasto Smile) wykonania tego zdjęcia ?

http://jurowscy.pl/data/storage/attachm ... c3d451.jpg

Na zdjęciu znajduje się Edward Klemesowicz Jurowski ur. 1822 roku, urzędnik Grodzieński potem Brzeziński (chodzi o Brzeziny k. Łodzi), możliwe że pełnił jakieś urzędy w Dyneburgu. Zmarł zapewne na przełomie wieków tylko gdzie ?
Może takie zdjęcia były typowe dla jakiejś pracowni fotograficznej, może ktoś się już spotkał z takim typem zdjęcia ?

Pozdrawiam
Rafał
Sawicki_Julian - 07-10-2011 - 22:01
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Witam , ja widzę tak ; z lewej strony pan ma pierścień na ręce jako pieczęć herbowa czyli dziedzic , drugi pan to może być listonosz lub leśnik , kolejarz , oni mieli mundury , trzeci pan to wojskowy z okresu miedzy wojennego , a czwarty pan to typowy Lenin , mundur i czapka leninówka , można to określić mniej więcej na około 1922 rok bo wojskowy na urlopie po I wojnie ; pozdrawiam - Julian
Dulski_Roman - 07-10-2011 - 22:55
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Witam. Takie rogatywki z usztywnionym daszkiem były do 1927 roku. Obaj panowie w rogatywkach są w mundurach wojskowych. Dlaczego lewy nie ma orła na rogatywce? I czemu dziewczyna z prawej tak "na letniaka"?
Pozdrawiam - Roman Dulski
apogorzelska - 07-10-2011 - 23:15
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Mundur drugiego od lewej trochę przypomina mi ten
http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/13abis.jpg (cały wątek http://odkrywca.pl/przedwojenny-mundur- ... 7405.html)
tylko rozmieszczenie guzików się nie zgadza.
Ania
wojtwk1912 - 08-10-2011 - 08:07
Temat postu:
Ładne zdjęcie. Sugerując się mundurami, oceniam iż zostało zrobione między 1922, a 1927 rokiem. Potwierdzałby to mundur szeregowca wz. 19 i czapka rogatywka, na chyba młodszym synu, wykonana według wz. 22, który utrzymał się do 1927 r.. Drugi od lewej nosi bluzę mundurową i czapkę wz. 1919. Brak orzełka na czapce, wskazywałby że to jest jego mundur, który zatrzymał po odejściu do rezerwy, zapewne po 1920 roku. Zapewne sugerując się przysłowiem: Za mundurem panny sznurem. Chyba że gdzieś go stracił, lub ktoś mu go ukradł Smile .
Tak a prop to przepisy dotyczące tych pierwszych rogatywek były mało precyzyjne i często o ich wyglądzie decydowały lokalne władze wojskowe w porozumieniu z ich wytwórcami.

Pozdrawiam Wojtek Wilski
Zawadzki_Wojciech - 08-10-2011 - 13:25
Temat postu:
Witam,
Pozostając w zgodzie z przedmówcami w kwestii mundurów wojskowych, stawiam na wczesne lata. Zaryzykowałbym w jakimś procencie rok 1920 - ?
Wydaje mi się, że pierwszy od lewej wojskowy to zdemobilizowany żołnierz 1. Korpusu Polskiego w Rosji gen. Dowbor-Muśnickiego. Przemawia za tym jego czapka bez orła i widoczny fragment odznaki. Najbardziej kojarzy mi się ona właśnie z tzw. "odznaką prawosławną" czyli 1 KP.
Z kolei pierwszy z prawej nosi- prawdopodobnie - przerobiony mundur niemiecki (stahlgrau) albo austriacki. Sadzę, że informacje te można choć trochę zweryfikować, poznajac zakład fotograficzny
Pozdrawiam
WZ
apogorzelska - 10-10-2011 - 10:23
Temat postu:
bardzo dziękuje kwiat
Edmunda - 11-10-2011 - 14:07
Temat postu:
Edmunda napisał:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu roku wykonanego zdjęcia :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34e ... 005b8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d1 ... 9235a.html
Pozdrawiam
Edmunda


Witam,
mogło być zrobione zdjęcie przed samą II wojną światową ?
Pozdrawiam
Edmunda
Edmunda - 16-12-2011 - 09:29
Temat postu:
[quote="Edmunda"]
Edmunda napisał:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu roku wykonanego zdjęcia :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/34e ... 005b8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1d1 ... 9235a.html
Pozdrawiam
Edmunda


Witam,
niedawno byłam u mamy( niestety mama już traci pamięć), która twierdzi, iż zdjęcie harcerzy jest ze zlotu harcerzy zaraz po wojnie, zdjęcie zrobione jest w Niemczech, gdzie byli wywiezieni na przymusowe prace. Więc zdjęcie jest z początku 1945 roku. „Zaraz jak przyszli amerykanie“ wspomina.
(Mama wtedy na zlocie śpiewała piosenke „Matczyne ręce“ Smile)
To dla mnie bardzo ciekawa informacja, nie przyszło by mi do głowy, że zdjęcie zrobione mogło być w Niemczech.
Pozdrawiam
Edmunda
Stawski - 27-12-2011 - 20:20
Temat postu: Fotografia młodzieńca - połowa XIX wieku Warszawa
Może posiada ktoś taką fotografię i wie kogo przedstawia?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fef ... 81c42.html
Stawski - 28-12-2011 - 09:27
Temat postu: Fotografia młodzieńca
Proszę o Waszą opinię czy zamieszczone zdjęcie ślubne w wątku "Fotografia ślubna - rok 1860" może przedstawiać tego samego mężczyznę, oczywiście odpowiednio starszego.
Muszę się jeszcze upewnić czy fotografia ślubna pochodzi rzeczywiście z Częstochowy czy może jednak z Warszawy - tak jak zdjęcie chłopca.

Z. Stawski
JanKontek - 28-12-2011 - 09:47
Temat postu:
Na moje oko zdjęcie młodzieńca zrobiono między 1905-15. Szkoda, że wyłączyłeś oryginalne kolory. Znacznie utrudnia to datowanie.
Andrzejowski_Ryszard - 28-12-2011 - 13:30
Temat postu: Re: Fotografia młodzieńca
Stawski napisał:
Proszę o Waszą opinię czy zamieszczone zdjęcie ślubne w wątku "Fotografia ślubna - rok 1860" może przedstawiać tego samego mężczyznę, oczywiście odpowiednio starszego.
Muszę się jeszcze upewnić czy fotografia ślubna pochodzi rzeczywiście z Częstochowy czy może jednak z Warszawy - tak jak zdjęcie chłopca.

Z. Stawski

Musiał by się chyba cofnąć w czsie. Wink

Alfons Wojciechowski działał na pewno w latach 1909-1942: http://atelierwarszawskie.blogspot.com/ ... lfons.html
Na zdjęciu masz napis "A. Wojciechowski i Ska" więc może z kimś wcześniej do spółki prowadził ten zakład?

Ja zdjęcie datowałbym na ok. 1900 r.
Sawicki_Julian - 28-12-2011 - 14:20
Temat postu: Re: Fotografia młodzieńca
Witam . jak pisze w temacie , zdjęcie młodzieńca jest z polowy XIX wieku , czyli z lat 1860 - 80 ,to takie samo zdjęcie mam mego pra ..z roku 1880 i ten sam styl szycia kołnierza lekko zaokrąglony i bardzo mały odstęp ze licho widać krawat , a druga sprawa to jest to odbitka ( blady kolor a nie pożółkły ) lub naklejka zdjęcia na ramkę z nazwiskiem fotografa , bo jeśli by było to zdjęcie z wydrukiem orginalnym tego zakładu to litera A i W nie były by zakryte naklejonym zdjęciem i jeszcze krzywe ma obcięte brzegi co widać na powiększeniu i nie równo przyklejone , czarnego obrzeża z jednej strony mniej . Podobieństwo jest na zdjęciu ślubnym np. przedziałek we włosach w tym samym miejscu i broda troszkę zadarta i ucho podobne , to taka moja uwaga ; pozdrawiam - Julian
JanKontek - 28-12-2011 - 22:14
Temat postu:
Po dokładnej analizie uważam, że fotografia pochodzi z lat 1910-15. Chociaż kolekcjonuję fotografie znacznie starsze, przypadkiem mam jedną z tego zakładu fotografivcznego, naklejoną na identyczny kartonik, z identycznym nadrukiem (złote litery), rewers bogato zdobiony koloru zielonego. Na dodatek zdjęcie ma dedykację z roku 1911. Jeśli uważasz, że wiesz lepiej, to po co pytasz?
Andrzejowski_Ryszard - 28-12-2011 - 22:59
Temat postu: Prośba o pomoc w datowaniu fotografii.
Witam!

Jeśli ktoś umiałby mi pomóc w ustaleniu wieku tej fotografii, będę bardzo wdzięczny. Smile

https://picasaweb.google.com/lh/photo/o ... directlink
Marynicz_Marcin - 28-12-2011 - 23:15
Temat postu: Prośba o pomoc w datowaniu fotografii.
To tak:
W Wilnie dnia 13 marca 1905r. zmarł niejaki Adolf Struniewicz (A.Struniewicz) w wieku 65 lat,
czyli już wiadomo, że zdjęcie jest na pewno sprzed 13.03.1905r.
Sądząc po wieku zmarłego , można stwierdzić, że zdjęcie było zrobione około 1880-1890.
JanKontek - 28-12-2011 - 23:20
Temat postu:
Lata 1880-te
JanKontek - 28-12-2011 - 23:22
Temat postu:
Tylko, że A. Struniewicz, to fotograf a nie osoba na zdjęciu Smile
Marynicz_Marcin - 28-12-2011 - 23:26
Temat postu:
Wiem Smile
Dlatego datuję, że nie robił tego pod koniec życia, a mając jakieś 40-50 lat Wink
Andrzejowski_Ryszard - 28-12-2011 - 23:42
Temat postu:
Dziękuję za ekspresową pomoc. Smile

Co prawda miałem nadzieję, że jest to foto osoby urodzonej ok. 1880 r. a samo zdjęcie zrobione na przełomie XIX i XX w, ale to była tylko nadzieja. Very Happy

Czytałem, że Struniewicz zmarł w 1905 r. oraz, że fotografował już przed 1877 r. Dość spora rozpiętość lat. Rewers zdjęcia też w datowaniu nie pomaga.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/D ... directlink
Stawski - 29-12-2011 - 18:05
Temat postu:
JanKontek napisał:
Po dokładnej analizie uważam, że fotografia pochodzi z lat 1910-15. Chociaż kolekcjonuję fotografie znacznie starsze, przypadkiem mam jedną z tego zakładu fotografivcznego, naklejoną na identyczny kartonik, z identycznym nadrukiem (złote litery), rewers bogato zdobiony koloru zielonego. Na dodatek zdjęcie ma dedykację z roku 1911. Jeśli uważasz, że wiesz lepiej, to po co pytasz?
Gwoli ścisłości - ja nie pytałem o okres pochodzenia zdjęcia lecz o możliwe podobieństwo między mężczyznami, czyli chłopca z w/w fotografii i mężczyzny z fotografii ślubnej zamieszczonej w wątku z dnia 21.12 br. pt. „Fotografia ślubna z roku 1860”.
Co do okresu pochodzenia to faktycznie ja pewności mieć nie mogę – czy to jest fotografia z połowy XIX wieku, czy też z początku XX, czyli jak wytypowało dwóch Panów we wcześniejszych postach. Moje wnioskowanie o wieku zdjęcia wynikało z przyjętej hipotezy przebiegu wydarzeń rodzinnych i opierało się na dużym podobieństwie owych dwóch mężczyzn z fotografii. Podobnie uważał Julian Sawicki, co do podobieństwa osób i czasu pochodzenia zdjęcia. Spowodowało to, iż poczułem się zaraz raźniej. Jeśli przyjąć bowiem, iż zdjęcie ślubne utrwaliło wydarzenie mające miejsce w latach 1855-1860 (a jest co do tego duże prawdopodobieństwo), i jeśli chłopiec ze zdjęcia jest tą samą osobą , to jego zdjęcie musi być starsze. Jeśli natomiast słuszne jest twierdzenie, że zdjęcie z chłopcem nie może być starsze niż z roku około 1910, no to z jakiego okresu wobec tego jest zdjęcie ślubne. Jest trzecia możliwość – to są różne osoby. Chociaż jak ktoś wcześniej napisał, zakład fotograficzny A.Wojciechowski działał na pewno w latach 1909-1942; takie stwierdzenie nie wyklucza że działał też wcześniej. Może ktoś zorientowany w temacie będzie wiedział to dokładniej?
Tym razem załączam kolejną fotografię kobiety pochodzącą z lat 1892-1894 do ewentualnego porównania ze wspomnianą wyżej fotografią ślubną.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2fc ... f6d9c.html
Andrzejowski_Ryszard - 29-12-2011 - 18:47
Temat postu:
Kobiety na zamieszczonych przez Ciebie zdjęciach wydają się rzeczywiście bardzo do siebie podobne. Moim zdaniem może być to ta sama pani.

Co do mężczyzn, to uważam, że to dwie różne osoby, choć podobne do siebie. Może to np. ojciec (pan młody) i syn? Zwróć uwagę na ucho, które jest podobno organem niezmiennym w kształcie przez całe życie. Na zamieszczonych zdjęciach mamy szczęście widzieć w obu przypadkach lewe uszy. Niestety różne w kształcie.
JanKontek - 29-12-2011 - 18:55
Temat postu:
Muszę Cie zmartwić, ale zdjęcie ślubne na pewno nie pochodzi z roku 1860. Prędzęj dałbym rok 1910 lub nawet 1920. Niestety forma w jakiej prezentujesz zdjęcia znacznie utrudnia ich datowanie. Brak rzeczywistych barw, obcięte brzegi, brak rewersu, brak informacji o formacie i grubości kartonika.
Pozdrawiam
Janek
Sawicki_Julian - 29-12-2011 - 20:13
Temat postu:
Witam , ja tam nie jestem fachowcem od zdjęć ale to co napisałem ze zdjęcie chłopca a nie ślubne jest z roku około 1880 bo mam takie i w dodatku już porównywałem ze zdjęciami które były datowane dokładnie na rok 1879 ( data ślubu) ,w dodatku to jest zdjęcie naklejone na nowszy kartonik może i z 1915 r . Co do ślubnego zdjęcia to jest moim zdaniem ten sam chłopiec tylko mniej więcej starszy o dziesięć lat to wypadało by na około 1890 rok ten ślub i pod nim nie ma napisu ze jest z jakiego zakładu . Ta starsza pani w wieku około 50 lat czyli zdjęcie zrobione jest naprawdę w tym zakładzie z podpisem chyba Ryffert , a nie naklejone i jest z około 1920 roku licząc ze w dniu ślubu w 1890 roku miała 20 lat , a panna młoda i starsza pani to według mnie ta sama osoba o wydatnych policzkach ,to wszystko z datami można przesunąć w naszą stronę nawet o 10 lat z uwagi na to że moda tyle lat się utrzymywała ,wszystko można to określić dokładnie mając metryki tych osób na zdjęciach ; pozdrawiam - Julian
JanKontek - 29-12-2011 - 21:13
Temat postu:
Kolekcjonuję stare fotografie dopiero od 30 lat, więc ciągle się jeszcze uczę Smile
Stawski - 29-12-2011 - 22:03
Temat postu: Fotografia młodzieńca z połowy XIX wieku
Panowie
Dziękuję za ciekawe wypowiedzi i żeby wszystko trochę przybliżyć dołożę kilka szczegółów.
Zacznę od zdjęcia starszej kobiety, to prababka żyjąca w latach 1837-1915 urodzona w Szczercowie (nieopodal Bełchatowa). A fotografia jest na pewno z lat 1891-1894. Pewność stąd wynika gdyż jest drugie równoległe zdjęcie jej córki wykonane u tego samego fotografa, na którym dziewczyna ma 17-19 lat. Nie mogły być wykonywane oddzielnie te zdjęcia ponieważ osoby mieszkały 200 km od Warszawy. Ponadto jak mi też wiadomo to zakład Wł. Ryffert i S-ka istniał w latach ok.1890-1920. Więc tu sprzeczności żadnej chyba nie ma.
Fotografia ślubna – proszę zwrócić uwagę na obuwie Młodego, to fason butów baardzo niedzisiejszy, i jeśli to ta sama kobieta,to zdjęcie może być nawet z lat 1855 +. Dodam, że to zdjęcie z jej I-go małżeństwa. Drugie zawarła z Mateuszem Stawskim w roku prawdopodobnie 1863 (nie mogę znaleźć metryki ślubu); ale ich sześcioro dzieci rodziło się w latach 1864-1874. Pod tą ostatnią datą urodziła się córka o której wspominam powyżej.
I fotografia młodzieńca – tu nakreślił bardzo moim zdaniem trafną hipotezę Rysiu Andrzejowski - że to może być syn tej pary, teoria o uchu - nadzwyczajna, nie wpadł bym na to. I wtedy może to być zdjęcie z lat 1870, 1880, jak utrzymuje Julian Sawicki .
Coś chyba wszystko mi za bardzo pasuje, prawda? Ale spróbuję w poszukiwaniach iść tym tropem.
Aha, i jeszcze o tych zdjęciach, ja mam je w kopiach, ale widziałem oryginały i są wykonane na grubych kartonikach, matowe, bardzo solidne, format popularnie zwany pocztówkowym.

Zenon Stawski
Kertoip - 29-12-2011 - 22:48
Temat postu: Fotografia młodzieńca z połowy XIX wieku
Zakład Ryfferta został otwarty dokładnie 11 czerwca 1899 roku, co potwierdzają ogłoszenia z czasopism:

http://atelierwarszawskie.blogspot.com/2011/08/ryffert-wadysaw.html

Ale jak ktoś z góry zakłada, że "na pewno mu wszystko pasuje" to ciężko z nim dyskutować Wink
algaa - 23-01-2012 - 10:01
Temat postu: Identyfikacja Fotografi
Witam

Zwracam sie z prośbą o identyfikację fotografi w szczegolnosci o rok w ktorym mogłabyc zrobiona?


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/328 ... dc2d8.html
Bede wdzieczna za pomoc.


Pozdr Agnieszka.
wollowicz_joanna - 23-01-2012 - 11:03
Temat postu: Identyfikacja Fotografi
Sądząc po ubiorze kobiet z fotografii i wyglądzie auta jest to zdjęcie z lat 20-tych XX w.

Pozdrawiam
Joanna
rwas - 23-01-2012 - 11:47
Temat postu: Identyfikacja Fotografi
Prponuję sprawdzić

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... _z_lat_20.
P_Jast - 23-01-2012 - 13:10
Temat postu:
witam

na 99% jest Ford T, chyba model z 1923
12 szprych, dach, usytuowanie lamp, skrzynka, na podeście, profile drzwi i siedzeń.
algaa - 23-01-2012 - 19:19
Temat postu:
Witam

Bardzo dziękuję za informację.

Pozdr Agnieszka.
beatabistram - 11-02-2012 - 16:22
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Czy ktos ma moze jakis pomysl ? Zdjecie zrobiono prawdopodobnie w Zytomierzu.

pozdrawiam Beata
Sofeicz - 11-02-2012 - 16:55
Temat postu: Zdjęcie - jaki może to być rok?
Prawdopodobnie przełom wieku XIX i XX.
Potem już suknie się skracały i fryzura nie była upinana "do góry".
Tu jest doskonały link:
http://www.historiasztuki.com.pl/HISTORIA-MODY.html#00
wag-a - 11-02-2012 - 18:39
Temat postu:
Też wydaje mi się ten okres. Na podstawie podobnych rodzinnych zdjęć typuję lata 1900 - 1910.
Pozdrawiam
Jędrzej
beatabistram - 13-02-2012 - 12:00
Temat postu:
Bardzo dziekuje za odpowiedzi!
pozdrawiam serdecznie Beata
Asia2607 - 14-03-2012 - 10:55
Temat postu: Z którego roku jest to zdjęcie?
Witam, proszę o pomoc w ustaleniu daty tego zdjęcia. Zdjęcie przedstawia młodsze rodzeństwo mojej babci która urodziła się w 1901r. Jak na moje oko dziewczyny mają między 15 a 17 rokiem życia a chłopiec około 7 lat.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a50 ... 5c3a9.html
Dla porównania wstawiłam tez zdjęcie z lat 1938/1939 na którym są przedstawione te same osoby
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/da7 ... dffda.html
Pozdrawiam
Asia
Marek_Żurawiecki - 14-03-2012 - 11:17
Temat postu: Z którego roku jest to zdjęcie?
Według mnie to lata dwudzieste XX w. Pora roku to maj. bo widać gałązki kwitnącego kasztanowca
Szymański_Wojciech - 14-03-2012 - 11:38
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Marek_Żurawiecki napisał:
Według mnie to lata dwudzieste XX w. Pora roku to maj. bo widać gałązki kwitnącego kasztanowca

Z pewnością tak! Uściśliłbym na wczesne lata dwudzieste. Wielkomiejska moda jakoś tu jeszcze nie całkiem dotarła. Zdjęcie zostało wykonane z jakiejś uroczystej okazji!? Na marginesie - oba zdjęcia są doskonałe jako zapis obyczajowości tego czasu. Ten wóz dostosowany do przewozu osób, to kapitalne źródło dla znawców i miłośników kultury wiejskiej. Obie fotki godne sa publikacji w jakiś okolicznościwych wydawnictwach!
W. Szymański
Asia2607 - 14-03-2012 - 11:56
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Dziękuję bardzo. Jest kilka takich perełek w moim albumie. Ale wracając do tematu. Czyli dobrze liczę, że to zdjęcie mogło byc wykonane w latach 1925/1928. Marku, ten maj skojarzył mi się z porą komunii świętej. Może to przyjęcie tego chłopca? Czy może ktoś z was orientuje się, czy w tamtych czasach robienie sobie zdjęć we wsi a nie w salonie fotograficznym było normą? Czy może to świadczyć o tym, że powodziło im się lepiej? Na pierwszym zdjęciu widać, że dom zakryty jest materiałem, na drugim że zdjęcie jest robione w plenerze. Zresztą drugie zdjęcie zrobione jest na pewno z okazji I kom. córki mojej babci.
Pozdrawiam
Asia
jbstruzik - 14-03-2012 - 13:41
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Na wsi nikt nie robił przyjęć z tej okazji. W bogatszych gminach po komunii częstowano dzieci ciastem i kawą zbożową, wyjątkowo kakaem. Czyniono to ze względów ptaktycznych. Kościoły były oddalone nieraz wiele kilometrów od domu, a komunię św. przyjmowano na czczo. Nie wolno było nawet się napić wody.Ten zwyczaj przetrwał do lat pięćdziesiątych. Zdjęcia robiono rzadko, również w plenerze, najczęściej z okazji jakiegoś wydarzenia lub bytności fotografa we wsi.
Aftanas_Jerzy - 14-03-2012 - 14:35
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
jbstruzik napisał:
Na wsi nikt nie robił przyjęć z tej okazji. W bogatszych gminach po komunii częstowano dzieci ciastem i kawą zbożową, wyjątkowo kakaem. Czyniono to ze względów ptaktycznych. Kościoły były oddalone nieraz wiele kilometrów od domu, a komunię św. przyjmowano na czczo. Nie wolno było nawet się napić wody.Ten zwyczaj przetrwał do lat pięćdziesiątych. Zdjęcia robiono rzadko, również w plenerze, najczęściej z okazji jakiegoś wydarzenia lub bytności fotografa we wsi.Witam!

Jestem innego zdania. Ludzie zawsze lubili się fotografować. Chyba tylko na zapadłych wsiach Polski-B panowały takie zwyczaje jak w powyższym cytacie.

Mam dużo zdjęć rodzinnych z tego okresu (lata 30te,40te) wykonanych w mieszkaniach i w plenerze, na wsi i w mieście. Wykonawcami byli wędrowni fotografowie bez własnego zakładu, a także amatorzy spośród znajomych. W atelier wykonywano zdjęcia rzadziej i były to zdjęcia pamiątkowe (do albumu, portretów): par małżeńskich, całej rodziny, z I komunii, dzieci malutkich (bobasów na kołderce).
Na wsiach wędrowni fotografowi pobierali zapłatę w naturze (głód pieniądza). Fotografowie 'uliczni' w miastach (np w mojej Gdyni) 'polowali' z 'lajkami' na klientów, brali niewielką zaliczkę, zapisywali adres, pod który później dostarczali odbitki i brali resztę zapłaty.
Asia2607 - 15-03-2012 - 18:22
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Teraz rozumiem. Zastanawiałam się nad tym. Myślałam, że fotografia w tamtych czasach była dla ludzi zamożnych. Ale rozjaśniło mi to obraz tamtych czasów. Cieszę się, że wtedy fotografia i korzystanie z usług fotografa było tańsze i łatwiej dostępne. Dziękuję ci Jurku za wyjaśnienia i pozdrawiam serdecznie.
Asia
Komorowski_Longin - 15-03-2012 - 19:48
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Witam

Na pewno fotografia nie była dla ludzi biednych, zależało to od, jak to się dzisiaj mówi priorytetu,czy kupić dziecku książkę, a może buty czy dać na grupowe zdjęcie w szkole. Przed wojną łatwiej - taniej było zrobić zdjęcie, natomiast po wojnie na wsi życie było bardzo ciężkie, i choć wydawało by się że niedrogo to nie każdego było stać na robienie zdjęć. W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych ubiegłego wieku aparat DRUH kosztował 190 zł, Smiena 330 zł, a Zenit E 3300 zł. przy cenie chleba 3 zł za kilogram.
Przyjęć komunijnych nikt nie robił, wychowywała mnie Babcia na mazowieckiej wsi, i moim przyjęciem komunijnym w domu parafialnym, był kubek białej kawy (zbożowa z mlekiem) oraz mała zwykła bułeczka, był to rok 1950.

Pozdrawiam Longin.
Aftanas_Jerzy - 15-03-2012 - 23:36
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
longin1 napisał:
Witam

Na pewno fotografia nie była dla ludzi biednych, zależało to od, jak to się dzisiaj mówi priorytetu,czy kupić dziecku książkę, a może buty czy dać na grupowe zdjęcie w szkole. Przed wojną łatwiej - taniej było zrobić zdjęcie, natomiast po wojnie na wsi życie było bardzo ciężkie, i choć wydawało by się że niedrogo to nie każdego było stać na robienie zdjęć. W latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych ubiegłego wieku aparat DRUH kosztował 190 zł, Smiena 330 zł, a Zenit E 3300 zł. przy cenie chleba 3 zł za kilogram.
Przyjęć komunijnych nikt nie robił, wychowywała mnie Babcia na mazowieckiej wsi, i moim przyjęciem komunijnym w domu parafialnym, był kubek białej kawy (zbożowa z mlekiem) oraz mała zwykła bułeczka, był to rok 1950.

Pozdrawiam Longin.


Witam!
Mamy różne wspomnienia i przeżycia jak każdy w Polsce. Nie powinno się jednak na podstawie własnych losów podawać kategorycznych wniosków uogólniających sytuację w całym kraju. Nie odniosę się do podawanych w cytacie cen aparatów i chleba, bo są wzięte z różnych okresów i przy różnej wartości pieniądza. Mówmy o fotografowaniu. Podzielę się dla analogii własnymi doświadczeniami z tamtych lat.
W roku 1950, w którym przystępowałeś do Komunii, ja byłem uczniem gimnazjum w Gdańsku i rzeczywiście czasy były ciężkie i na wiele nie było stać moich rodziców z 4 dzieci, ale na okolicznościowe fotografowanie musiało starczyć. Fotografia mnie fascynowała i chyba dlatego na maturę dostałem w prezencie od ciotki przedwojenny "mieszkowy" aparat z obiektywem Zeisa, pozostawiony po 16-letnim moim bracie ciotecznym, który zginął w obozie po upadku powstania warszawskiego. Jak ruszyła produkcja krajowa, to już jako student kupiłem za stypendium: Starta (1954r), Druha "Synchro" (1957 r) , polski powiększalnik, Koreks. Pojawiły się stosunkowo tanie aparaty radzieckie "Zorkij" skopiowane z niemieckiego oryginału oraz "Smiena", a następnie kultowy aparat "Zenit". Ten aparat musiałem sprzedać (takie miał powodzenie) Algierczykowi w Oranie, gdy kończył mi się kontrakt, ale po powrocie do kraju znów kupiłem ale model TTL (mam go do dzisiaj i służy mi obok cyfrowego niby wyższej klasy).
O aparatach polskiej produkcji powojennej (są podane ilości produkcji: np. Druh i Ami - 2 mln sztuk) jest dobry przegląd na stronie internetowej Adamczyka http://mradamczyk.one.pl/polskieaparaty.htm
O "Zenicie" polecam http://www.classiccamera.com.pl/zenit.html

Cała moja bliższa i dalsza rodzina gromadziła zdjęcie od kiedy pamiętam. Nawet w czasie okupacji robiono zdjęcia okolicznościowe. Niedawno pokazałem na forum moje zdjęcie komunijne z 1943 roku wykonane w malutkim zrujnowanym miasteczku w rzeszowskim.
Mówisz o wsi mazowieckiej, ale ja mam inny przykład z tej samej okolicy i z tego samego trudnego okresu. Otóż zachowało się dużo zdjęć w rodzinie mojej żony, która pochodzi ze wsi kurpiowskiej koło Wyszkowa.
Widocznie stereotyp czarno-biały nie pasuje szczególnie gdy chodzi o potrzeby duchowe, bo do takich należy fotografowanie, jako realizacja artystycznej ekspresji odziedziczonej po przodkach. Tak jak wycinanki kurpiowskie, malowanie na szkle góralskie, pasiaki łowickie.
Mam I wydanie "Mazowsza" Kolberga z pięknymi barwnymi ilustracjami. Pierwsza z nich przedstawia parę wiejską w pięknych strojach mazowieckich, a dziewczyna jest bosa. I to jest symboliczne.
Komorowski_Longin - 16-03-2012 - 08:19
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Witam
Przepraszam, źle mnie Pan zrozumiał, chciałem tylko zwrócić uwagę na różnicę w dostępności do fotografii; przed i po wojnie, a zwłaszcza w pierwszych powojennych latach. Przykład osobisty dotyczy tylko i wyłącznie zwyczaju przyjęć tzw. komunijnych - takiego zwyczaju po prostu nie było. Nie można także mówić o dziedziczeniu po przodkach "potrzeby duchowej" jaką jest fotografika - za młoda profesja, no i nie każda fotografia jest wyrażeniem artystycznym.
A nawiązując do naszej dyskusji może warto by było otworzyć kącik starych fotografii.

Pozdrawiam Longin.
Sawicki_Julian - 16-03-2012 - 10:04
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
Witam Asia, tu lata sama określiłaś i nie trzeba zgadywać, moim zdaniem zdjęcie dwu paniom z chłopcem jest przypadkowe nie komunijne bo nie ma obrazka lub świecy co powinno być na takich zdjęciach, na drugim zdjęciu jeśli to ta sama rodzina to widzę w miarę zamożną rodzinkę chłopską może nawet dziedziców sądząc po prężnym na zdjęciu gospodarzu chyba z cygarem wracających z kościoła, ci nawet w kościele siadali oddzielnie przy samym ołtarzu w ławkach zwane stallami ; pozdrawiam - Julian
Aftanas_Jerzy - 17-03-2012 - 22:08
Temat postu: Re: Z którego roku jest to zdjęcie?
longin1 napisał:
Witam
Przepraszam, źle mnie Pan zrozumiał, chciałem tylko zwrócić uwagę na różnicę w dostępności do fotografii; przed i po wojnie, a zwłaszcza w pierwszych powojennych latach. Przykład osobisty dotyczy tylko i wyłącznie zwyczaju przyjęć tzw. komunijnych - takiego zwyczaju po prostu nie było. Nie można także mówić o dziedziczeniu po przodkach "potrzeby duchowej" jaką jest fotografika - za młoda profesja, no i nie każda fotografia jest wyrażeniem artystycznym.
A nawiązując do naszej dyskusji może warto by było otworzyć kącik starych fotografii.

Pozdrawiam Longin.


Witam!
1. "Potrzeby duchowe" są charakterystyczne dla każdego człowieka. Ja zastosowałem widocznie nieprecyzyjny skrót mówiąc o "dziedziczeniu po przodkach". Miałem na myśli nie tylko przodków w sensie praszczurów danego rodu, ale nawet przodków z innej epoki (potocznie " jaskiniowców"). Czy nie zastanawia więź współczesnego człowieka zaczynającego rysować i malować nim nauczy się mówić z wykonawcami nieraz bardzo pięknego malarstwa jaskiniowego z przed 40 tys. lat, np
http://pl.wikipedia.org/wiki/Malarstwo_naskalne .
To po nich też dziedziczymy poczucie piękna i potrzebę realizacji lub 'konsumpcji' sztuki użytkowej, malarstwa, rzeźby, fotografii', muzyki, strojów, fryzur, etc. U jednych to się przejawia bardziej wyraziście i stają się 'twórcami', a u innych mniej, ale wszyscy ludzie lubią i czują piękno, choć każdy w innym stopniu.

2. Proponowany przez Pana 'Kącik starych fotografii' i wogóle fotografowanie zawiera się w stałym temacie forum "Fotografie, Galerie zdjęć, Jak fotografować dokumenty". Nie jest on co prawda tematycznie wydzielonu z całej grupy, ale to zależy od zapotrzebowania użytkowników i wykreowania 'lidera' takiego kierunku.
Edmunda - 08-09-2012 - 21:49
Temat postu:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu z którego roku może być następujące zdjęcie rodzinne :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/03f ... 705f1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b30 ... 26585.html
Pozdrawiam
Edmunda
LenkaW - 08-09-2012 - 22:40
Temat postu:
Nie widzę niczego, co pomogłoby ustalić rok zrobienia zdjęć. Panie w strojach z lat 20-tych, 30-tych, a dziewczynki w fartuszkach szkolnych, takich, jakie nosiło się już grubo po wojnie, takież sandałki.
pozdrawiam
Helena
Szymański_Wojciech - 09-09-2012 - 10:49
Temat postu:
Edmunda napisał:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu z którego roku może być następujące zdjęcie rodzinne :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/03f ... 705f1.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b30 ... 26585.html
Pozdrawiam
Edmunda


Panie ze zdjęcia, a szczególnie ta z prawej, prezentują charakterystyczną modę z II połowy lat 20-tych XX wieku. Zdjęcie dziewczynek to już okres po II wojnie, chyba dobrze po połowie XX wieku. Przecież ta dziewczynka z prawej nosi pod fartuszkiem spodnie i ma sandały włożone na bose nogi! W okresie międzywojennym i tuz po wojnie byłoby to mało możliwe. A i obuwie wyglądało wówczas inaczej.
Pozdrawiam
W.Szymański
Stanisław_Szwarc - 03-10-2012 - 21:44
Temat postu: Datowanie zdjęcia
Byłbym wdzięczny za próbę datowania zdjęcia

http://www.fotohistoria.pl/main.php?g2_ ... alNumber=3

Wykonane w czasie I w. św. w leśniczówce Pristanskoje, nadl. Wyksa, gub. włodzimierska, a więc w głębi Rosji.
Na zdjeciu są osoby, które uciekły z Brześcia podpalonego przez wycofującą się armię rosyjską 8 września 1915. Podobno nieprędko dotarli nad Okę, do Pristanskoje. Dziecko na zdjęciu urodziło się 3 czerwca 1914. Może to coś podpowie.
Moim zdaniem, to najwcześniej jesień 1915 (o ile była ciepła), a najpewniej lato 1916, ale może się mylę.
Nie podaję szczegółów, bo to skomplikowana rodzinna historia.
Z góry dziękuję
Staszek
Sawicki_Julian - 04-10-2012 - 10:08
Temat postu: Datowanie zdjęcia
Witam, według mnie to tylko to dziecko ma około trzech lat i wskaże rok 1914 + 3, czyli 1917 rok zrobienie tego zdjęcia w lesie ; pozdrawiam- Julian

Ps. - to maleństwo siedzi, a nie stoi i jest większe niż się wydaje, to może mieć trzy lata, tak mi się wydaje.
LenkaW - 04-10-2012 - 15:18
Temat postu: Datowanie zdjęcia
Maleństwo nie ma trzech lat. Jeśli to, co widzę to pojedyncze zwiędłe liście, a nie uszkodzenia fotografii, to wczesna wiosna 1916 jest najbardziej prawdopodobna.
Pozdrawiam
Helena
Stanisław_Szwarc - 04-10-2012 - 18:04
Temat postu: Datowanie zdjęcia
Dzięki za zaiteresowanie.
Potwierdzają się moje domysły. Ten w rubaszce ze strzelbą, to mój dziadek, który według relacji mojej matki miał być ranny na froncie jeszcze w I połowie 1915, przewieziony do Szpitala Ujazdowskiego, następnie szybko ewakuowany na wschód - zmarł w szpitalu. Żeby było śmieszniej, to wiadomość o śmierci miał przywieźć po wojnie krewniak, leśniczy, autor tego zdjęcia.
A tu 1916 lub 1917, dziadek żywy, bez munduru. W przeciwieństwie do pozostałych osób figuruje tylko na 5 zdjęciach (spośród kilkudziesięciu zachowanych), jakby przyjechał w gości.
Ot zagadka. Boję się, że dalsze poszukiwania to jak igły w stogu siana.
Pozdrawiam i dziekuję
Staszek
raf65 - 04-10-2012 - 19:12
Temat postu: Datowanie zdjęcia
W pobliżu miejsca o którym piszesz jest rzeka. Jeśli masz wiedzę czy przodkowie twoi uczestniczyli w pracach na bindudze (czy taka była ?) to może być łatwiej. Widzę na fotografii sosny ścięte. Jeśli drzewo służyło do spławu to sosny cięto na wiosnę do końca lata, tak by zdążyć ze spławem i wrócić jeszcze przed zimą.
Stanisław_Szwarc - 04-10-2012 - 20:10
Temat postu: Datowanie zdjęcia
A jakże, była. "Oka, Oka, jak Wisła szeroka". Jakieś 10 km. Ale jak wynika z innych zdjęć tuż obok leśniczówki też była jakaś woda.
Więć zdjęcie pewnie z I połowy roku.
Dziękuję
Staszek
Szymański_Wojciech - 05-10-2012 - 11:32
Temat postu: Re: Datowanie zdjęcia
Stanisław_Szwarc napisał:
A jakże, była. "Oka, Oka, jak Wisła szeroka". Jakieś 10 km. Ale jak wynika z innych zdjęć tuż obok leśniczówki też była jakaś woda.
Więć zdjęcie pewnie z I połowy roku.
Dziękuję
Staszek


Arcyciekawe zdjęcie, szkoda tylko że partiami słabo czytelne. a są tam interesujące detale, jak np.: jakiś wózeczek na dole z prawej przy owym dziecięciu (któremu dałbym niewiele ponad 2 lata), czy pałka ciesielska (?) wsparta o kolana damy z lewej strony, a wreszcie - młodzian z prawej, zabawnie trzymający piłę za plecami. Nie wiązałbym jednak tego ujęcia z określonym wydarzeniem; to raczej okazjonalne zdjęcie rodziny i pracowników leśnych, wykonane na malowniczym tle sosnowych bali (w miejscu ich dalszej obróbki?). Co do żywego/zmarłego dziadka, to wiem z mego skromnego doświadczenia, że podobne (igrubsze!) przekłamania nie są obce przekazywanej ustnie tradycji rodzinnej.
Życzę powodzenia w zgłębianiu rodzinnych sekretów!
W.Szymański
Stanisław_Szwarc - 05-10-2012 - 18:05
Temat postu: Re: Datowanie zdjęcia
Panie Wojciechu,
pana post wywołał sentymenty trochę niegenealogiczne. Ale co tam.
Charakterystyka zdjęcia trafiona na 6+. Dama z pałką niemal życiem przypłaciła ucieczkę z Brześcia. Na zdjęciu już wydobrzała. Pobyt w leśniczówce wspominała jak raj (do rewolucji). Były wycieczki do lasu, zabawy.
A czas jet nieubłagany. Z osób na zdjęciu nikt już nie żyje. Około 180 takich zdjęć umieściła na www.fotohistoria.pl wnuczka tego dziecięcia i prawnuczka mlodziana z piłą - dziś młoda mężatka. Jeśli zdjęcie tak się podobało wystarczy wpisać w wyszukiwarce na stronie głównej Fotohistorii: "Agata Witerska"
Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
Stanisław Szwarc (wnuk siostry tej od pałki)
JakubSadowski - 03-05-2013 - 17:21
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Proszę o pomoc w zidentyfikowaniu rokou powstania fotografii..

na fotografi wbite jest: F.Hempel Łódź, Główna 36


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 9671f.html

dziękuje za pomoc.
Jakub Sadowski
Bozenna - 03-05-2013 - 19:52
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Jakubie,
Zdjecie jest z okolo 1920-ego roku.
Ten temat jest szeroko opisany na naszym forum. Poszukaj.
Sprawdz tez strone www.stareatelier.pl
Serdecznosci,
Bozenna
Zosia_S - 03-05-2013 - 22:47
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Na postawie kroju i długości sukienki wnioskuję, że zdjęcie wykonano między 1926 a 1928, ewentualnie 29 rokiem (moda na sukienki do kolan pojawiła się tak naprawdę dopiero pod koniec 1925 r.).

Pozdrawiam,
ZS
Ash - 04-06-2013 - 14:55
Temat postu: Mundur - zdjęcie
Witam,

zauważyłam że na forum w podobnych przypadkach zawsze znajdzie się jakaś dobra dusza, która pomoże w identyfikacji mundurów, także zwracam się do Was z prośbą o pomoc.Smile Chodzi głównie o mężczyznę siedzącego w prawym, dolnym rogu, mającego przypiętych kilka odznaczeń do klapy munduru. Czy byłby ktoś wstanie powiedzieć coś więcej na ten temat? Pozwoliłoby mi to ustalić kiedy mniej więcej mogło być zrobione zdjęcie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c29 ... 945af.html

Z góry dziękuję za pomoc.
matix123 - 04-06-2013 - 15:15
Temat postu: Mundur - zdjęcie
Witaj.
Na moje oko lata 60 - te, ubiegłego wieku. Umundurowanie conajmniej dziwne, Rogatywka polowa przy mundurze wyjsciowym ?? Do tego kilka baretek i odznaczenia rosyjskie ? :O Na moje oko jest to grupa z jakiegoś przedstawienia teatralnego z okazji jakiejś uroczystości, np. Dzień Zwycięstwa 9 maja... Ponieważ inni na fotografii również są troszku dzwnie ubrani, zwłaszcza dwoje mężczyzn w czapkach. Kobiety też mają włosy upięte coś "ala" lata okupacji. Stawiam na grupę z przedstawienia o czasach II wojny.
Ale to są tylko moje przypuszczenia, które może ktoś obalić. Smile

Pozdrawiam.
Ash - 04-06-2013 - 16:39
Temat postu: Mundur - zdjęcie
Dziękuję za odpowiedź.
Nie jestem przekonana czy mogłyby to być lata 60. Mężczyzna stojący po lewej stronie [ten bez nakrycia głowy] urodził się 1924 roku i na tym zdjęciu wygląda za młodo jak na chociażby 35-37 lat. Smile
matix123 - 04-06-2013 - 20:54
Temat postu: Mundur - zdjęcie
Możliwe że się mylę. Datowanie stwierdziłem po wycięciach na zdjęciu, spotykane najczęściej były tego typu wycięcia na zdjęciach z lat 50 - 60 - tych.(Większość zdjęć jakie posiadam mam właśnie z tego okresu). Chyba że jest to kopia fotografii przedwojennej. Odznaczeń nie jestem w stanie rozpoznać, bo wtedy można by stwierdzić kiedy zostały ustanowione.
Pozdrawiam.
Szymański_Wojciech - 05-06-2013 - 11:28
Temat postu: Re: Mundur - zdjęcie
Ash napisał:
Dziękuję za odpowiedź.
Nie jestem przekonana czy mogłyby to być lata 60. Mężczyzna stojący po lewej stronie [ten bez nakrycia głowy] urodził się 1924 roku i na tym zdjęciu wygląda za młodo jak na chociażby 35-37 lat. Smile


Ten rok przesądza o datowaniu zdjęcia. Są to lata 40-te XX w. (1945-1947?). Zdjęcie rodzinne, przedstawiające rodziców i 3 synów; stojąca młoda kobieta to córka(?) lub synowa (?). Młody mężczyzna w mundurze (najstarszy brat?) to zdemobilizowany żołnierz WP ze Wschodu, tyle, że do kurtki mundurowej założył cywilną białą koszulę. Zwraca uwagę charakterystyczna miękka rogatywka kościuszkowska, dla fasonu usztywniona drutem (dziwne, ale nie widzę daszka ?!). Najmłodszy z braci jest w czapce jakiejś szkoły średniej (ogólnej? technicznej?). Nie zdziwiłbym się, gdyby zdjęcie zostało wykonane na Białostoczcyźnie.

Wojciech Szymański
kotik7 - 10-06-2013 - 17:50
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Widzę że bardzo efektownie i dokładnie niektórzy z doświadczonych potrafią ocenić datę zrobienia zdjęcia na podstawie szczegółów, które zwykły śmiertelnik uważa za zupełnie nieistotne. Zauważyłem też, że rozwija się ten temat i coraz więcej osób korzysta tutaj z pomocy w określaniu daty zdjęcia, więc i ja spróbuję, tym bardziej że jest to chyba najstarsze zdjęcie jakie posiadam. Fotografował Stanisław Dobrski w Pabianicach. Dodam, że kobieta trzymająca dłoń przy szyi urodziła się w 1868 r., ma na palcu jakiś pierścionek, ślub brała w 1886 i 1895. Dziewczyna w białej sukni jest najważniejsza, bo otrzymała komunię. Czytałem, że przed 1910 rokiem do komunii stawało się w wieku 14 lat. Proszę o pomoc i ocenę.
http://img823.imageshack.us/img823/3550/kdzierskie.png


http://imageshack.us/a/img829/683/michasadowskipop.png
http://imageshack.us/a/img203/7024/michasadowski2.jpg

Poniższe dwa przedstawiają człowieka urodzonego w 1867. Czy da się określić wiek zdjęcia?

Kuba
Sawicki_Julian - 10-06-2013 - 19:08
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Witam, na pierwszym grupowym zdjeciu to jest to maj 1895 rok, bo komunie są w maju i to może być obrączka nie pierścionek na lewej ręce jak u wdowy, u tej pani podpartej ręką. Na drugim zdjęciu ten młodzieniec ma około 24 lata, a ten sam pan na trzecim zdjęciu ma drugie tyle, czyli około 48 lat, ma już zakola we włosach, to tylko moje określenie ; pozdrawiam - Julian
kotik7 - 10-06-2013 - 20:33
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
A dlaczego 1895? Ustaliłem wcześniej, ze to właśnie nie obrączka tylko pierścionek, bo widać jakiś bardziej skomplikowany kształt na powiększeniu. Wdową była od października 1894.

Kuba
Sawicki_Julian - 10-06-2013 - 21:51
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Kuba, wiedziałem ze zapytasz, dlaczego, ta pani mi wygląda także na 27 lat w 1895 rok, to tylko moje określenie jak napisałem z tego co widzę na zdjęciu, a historii Twojej rodziny nie znam. Ale znam swoją i mam zdjęcia które są podobne ze strojami, np. długie suknie ( kiecki ) do kostek z tamtych lat przed 1900. Czy dobrze określiłem sam bym chciał wiedzieć, może ktoś widzi to inaczej, a genealogię trzeba traktować jako zabawę w zgadywanie i tyle ; Julian
kotik7 - 10-06-2013 - 23:40
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Możliwe, ja się spytałem tutaj na forum z ciekawości, że może ktoś dostrzeże coś więcej niż ja w strojach, nie znając historii rodziny. Zamierzam w najbliższym czasie przeanalizować skład tej gałęzi i ustalić, kto się tam znajduje, wtedy po obecności dziecka komunijnego będzie można precyzyjnie określić. Może jeszcze ktoś doda swoje sugestie?

Kuba
Zosia_S - 12-06-2013 - 13:33
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Znam się nieco tylko na modzie kobiecej, więc nie mam odwagi analizować zdjęcia mężczyzny, ale zdjęcie komunijne bardzo mnie zainteresowało. Przyznam się, że nastręcza mi ono trochę trudności (dość paradoksalnie, bo w końcu można znaleźć na nim naprawdę wiele detali), mimo to spróbuję określić datę jego wykonania - moim zdaniem jest to 1908-1910 rok.
Dlaczego? Możemy zastosować zasadę redukcji.

Po pierwsze zdjęcie na pewno nie zostało zrobione przed 1898 rokiem (wskazuje na to m.in. żakiet siedzącej kobiety: rękawy są proste, lekko bufiaste, podczas gdy wcześniej, szczególnie w latach 1894-1897, w modzie były rękawy w kształcie olbrzymich, ale naprawdę olbrzymich buf) ani po 1910 roku, bo obie panie noszą jeszcze gorset (pod koniec 1910 powszechnie już noszono przyjaźniejsze ciału tzw. "suknie reformowane").

Po drugie, bardzo znaczący jest fakt, że obie kobiety mają zestaw bluzka + kostium (stojąca kobieta zdjęła żakiet) - gdyby zdjęcie było zrobione pod koniec XIX wieku, czy nawet na początku wieku XX, zapewne miałyby na sobie suknie. Musiało więc zostać wykonane w pierwszej dekadzie, ale nie w pierwszych latach XX wieku.

Detalem, na który należy tutaj zwrócić uwagę, jest wg mnie przede wszystkim kształt rękawów u obu kobiet (strój dziewczynek pomijam).
Rękawy są w miarę proste, podczas gdy do ok. 1907-08 roku w modzie rządziły bufiaste rękawy, tzw. "en gigot". Pozostają więc daty 1908-1910, czyli kobieta w białej bluzce ma tu ok. 40 lat.

Oczywiście mogę się mylić - w końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi, ale mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam Smile
Pozdrawiam
ZS
kotik7 - 12-06-2013 - 13:46
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
http://imageshack.us/a/img834/4293/marc ... ierska.png
http://imageshack.us/a/img5/6375/marcja ... sadows.jpg

Tutaj są jeszcze dwa zdjęcia owej kobiety, którą opisałem. Zdjęcie z dzieckiem i nianią zostało zrobione prawie na pewno w 1912 roku. Jeśli mała dziewczynka na krześle wygląda na dziecko po ceremonii chrztu(a ochrzczona była w wieku 3 lat w 1912 r.) to musi to być właśnie 1912. Natomiast matka wygląda już dużo poważniej i starzej niż na zdjęciu z dzieckiem od komunii. Myślę że to nie mogła być różnica 2-4 lat. Dodam, że ta kobieta i mężczyzna z poprzednich zdjęć to małżeńśtwo z X 1895, więc jeśli zdjęcia-portreciki były zrobione w jednym dniu, to zapewne już po ślubie.

Na portreciku Marcjanny (tak się nazywała ta kobieta) widać też elementy stroju.

Kuba
elżbieta - 12-06-2013 - 15:37
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Matka wygląda poważniej gdyż jest w ciąży.
Pozdrawiam
Elżbieta
Zosia_S - 12-06-2013 - 18:47
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Nie byłabym taka pewna, czy ta mała dziewczynka stojąca na krześle ma tylko 3 lata. Wg mnie wygląda na trochę starszą. Chyba pewniejszym sposobem zdefiniowania daty wykonania zdjęcia byłoby sprawdzenie dat urodzenia dzieci Marcjanny i ustalenie z kim jest w ciąży na zdjęciu.
Warto by było się także zastanowić, czy cokolwiek na tym zdjęciu wskazuje na to, że zostało ono zrobione po chrzcie? Gdyby tak było, to na fotografii byliby raczej oboje rodziców oraz chrzestni. Mi wygląda to po prostu na scenę rodzinną, bo nie znając historii Twojej rodziny powiedziałabym, że ta druga dziewczynka nie jest żadną nianią tylko starszą córką Marcjanny - ale może o czymś nie wiem.
Pozdrawiam
ZS
kotik7 - 12-06-2013 - 18:56
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
No właśnie, a historia tutaj jest dość pogmatwana. Marcjanna wyszła za mąż w 1886 r., owdowiała w 1894. Znalazłem tylko jedno dziecko z tego okresu, syna. W 1895 wyszła za mąż po raz drugi. I w tym związku nie było dzieci, a dziewczynka "od chrztu" była zaadoptowaną córką, ochrzczoną w grudniu 1912. Urodziła się natomiast w grudniu 1909. A więc Marcjanna nie może być raczej w ciąży, zresztą jeśli to 1912 rok (a nie może to być wcześniej niż 1911-1912) to miała już 44 lata. No i możliwe że wiedziałbym coś więcej, ta mała dziewczynka to moja prababcia.

Kuba
Zosia_S - 12-06-2013 - 19:34
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
To faktycznie dziwne - dałabym słowo, że wygląda jakby była w ciąży! A czy przypadkiem, nie miała dzieci, które umarły zaraz po urodzeniu? Przeważnie w takich przypadkach zapis znajdował się w tylko księdze zgonów (chodzi mi o to, że wtedy dziecko nie figuruje w księdze chrztów i można przeoczyć fakt, że się w ogóle urodziło).
A jeśli chodzi o ciąże w wieku 44 lat - wiek niby zaawansowany, ale nie widzę w tym nic niezwykłego, np. prababka mojego męża urodziła ostatnie dziecko w wieku 48 lat.

Pozdrawiam
ZS
kotik7 - 12-06-2013 - 19:59
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Wątpię, żeby takie dzieci były, skoro zdecydowała się na adopcję w 1912. Jeśli mogła mieć swoje dzieci to od 1895 roku chociaż jedno by przeżyło. Tymczasem prababcia była jedynaczką. Nie wiem zresztą co się stało z synem z pierwszego małżeństwa. Do tego, niestety nie mam dostępu do ksiąg po 1912.

Kuba
PrzemS - 26-06-2013 - 21:34
Temat postu: Kiedy zrobiono zdjęcie?
T:"potrzebuję pomocy"

Witam
Czy ktoś z Państwa mógłby się wypowiedzieć na temat tego zdjęcia. Jest to siostra mojego pradziadka. Zdjęcie było robione najprawdopodobniej w Krakowie. Nie mam informacji żadnych o tych osobach, nie wiem też kiedy zdjęcie zostało zrobione.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/460 ... 0a810.html

Dziękuję za wszelkie informacje....
matix123 - 26-06-2013 - 22:01
Temat postu: potrzebuję pomocy
Witam.

Na moje oko lata 30 - te, co stwierdzam po barwach zdjęcia i ubiorze osób.
Musisz poczekać na posty ekspertów.

Pozdrawiam.
Mateusz.
PrzemS - 27-06-2013 - 21:07
Temat postu: potrzebuję pomocy
Dzięki za odpowiedź...
Sawicki_Julian - 27-06-2013 - 23:34
Temat postu: potrzebuję pomocy
Witam, trudno to ocenić, na zdjęcie przedwojenne za krótka ta suknia ślubna i panna młoda bez welonu, to bardziej na lata powojenne mi wygląda.
Ale można policzyć inaczej każde zdjęcie, zakładając ze masz 20 lat w 2010 roku, na każde pokolenie odjąć plus minus po 25 lat, czyli rodzice Twoi brali ślub w około 1990 roku, dziadkowie w ok. 1965 roku, a pradziadkowie w ok. 1940 roku. A siostra pradziadka może najmłodsza z rodziny brała ślub w około 1946 roku, tak by wypadało według tych strojów ze po wojnie brali ślub, ale na to są metryki by być pewnym ; pozdrawiam - Julian
Wiktor_Witek - 27-06-2013 - 23:37
Temat postu: potrzebuję pomocy
Ja to szczerze mówiąc inaczej widzę, jak dla mnie zdjęcie było zrobione około 1925 roku.

Serdeczne pozdrowienia

Wiktor
ELADAB - 28-06-2013 - 09:05
Temat postu: potrzebuję pomocy
Witam. Popieram Wiktora.
Zdjecie jest robione napewno okolo 1925 roku. Mam zdjecie slubne moich Dziadkow z roku 1926. Babcia moja jest w identycznej sukni i ma identyczny welon (Julian pisze, ze nie ma welonu co jest nieprawda!!) cieniutki, tiulowy z delikatnym haftem na obrzezach. Welon na zdjeciu ktore zamiescil PrzemS jest upiety z tylu glowy za wiankiem, a dol jego widac wyraznie z prawej strony panny mlodej, zwisa z krzesla. Nawet moja Babcia ma identyczne buty tyle, ze koloru bialego. Tak samo maja biale rekawiczki i ..... galazka asparagusa upieta pod katem na piersi .... No ale moi Dziadkowie byli z Mazowsza.

Pozdrawiam
Elzbieta

PS do "PrzemS" - jesli nie jest to tajemnica to milo by bylo bys sie podpisal pod postem, wowczas latwiej sie zwracac do Ciebie ... Smile
Sawicki_Julian - 28-06-2013 - 15:46
Temat postu: potrzebuję pomocy
Witam, w dzień widać inaczej, może być to welon z tyłu dopięty do koronki panny młodej na głowie i może to być jednak zdjęcie przed wojenne, jest też jeden z panów z tyłu z kołnierzem u koszuli stojącym, czyli lata miedzy 20, a 30 przed wojną. Z moich powyższych wyliczeń trzeba jednak brać na pokolenie po 30 lat, tak wszyscy genealodzy liczą ( np. dr Marek Minakowski ), a zważywszy ze to miasto Kraków, to i moda na krótkie sukienki już nastawała, pozdrawiam - Julian
PrzemS - 28-06-2013 - 16:55
Temat postu: potrzebuję pomocy
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi...

ELADAB - nie, to żadna tajemnica

Pozdrawiam
Przemek
Oskar_Tymczyszyn - 24-08-2013 - 11:26
Temat postu: Łemkowie - rok wykonania zdjęcia.
Witam,
w zbiorach rodzinnych odnalazłem zdjęcie, które prawdopodobnie przedstawia moją praprababkę (kobieta siedząca w środku)... Mam kłopot z datowaniem tego zdjęcia. Czy ktoś się orientuję jaki mógłby być mniej więcej rok wykonania tej fotografii ? Dla ułatwienia dodam, że z tego co wiem rodzina pochodziła z terenów Gorlic, tereny łemkowskie.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7ad ... 8bdbe.html

Pozdrawiam,
Oskar.
jakozak - 26-08-2013 - 17:15
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
W którym roku zrobiono to zdjęcie?
G. Goldstein Sandomierz
https://plus.google.com/photos/11590911 ... 6909236754

Najbardziej by mi pasował 1865, ale pewnie to niemożliwe.
jart - 26-08-2013 - 17:43
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Początek XX w. - porównaj:
http://www.stareatelier.pl/katalogzdjec ... bi2Id=1630
Sawicki_Julian - 26-08-2013 - 19:46
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Witam Jolu, dlaczego Ci by pasował rok 1865, ja mam zdjęcia ludzi z pod Sandomierza ( Kleczanów - moja prababka i jej babcia ) ale są z około roku 1880, wcześniej tam nie było fotografa. Tu masz zakres tego zakładu od Artura ; 1905 - 1811, skłaniał bym się na około 1910 -1920 rok to Twoje zdjęcie, zakład mógł już nie istnieć, ale fotograf robił zdjęcia np. po domach - Julian
jakozak - 26-08-2013 - 20:14
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Wymarzyłam sobie, Julian, że to rodzice mojego Wacława urodzonego 1864.
No bo na co to zdjęcie tyle lat przetrwało w rodzinie? Kto tak o niego dbał? Myślałam, że to ktoś ważny...
Sawicki_Julian - 26-08-2013 - 20:27
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Hm, no to policzymy, ten pan ma na moje oko 50 lat ( już wysokie czoło ) i zdjęcie jest robione w zakładzie, czyli rok 1910 to ci państwo, no ten pan ur. w około 1860 roku, może to sam Wacław z żoną jest ; Julian

PS. - wpisz sobie Jolu w gogle ; Ossoliński, tam przeczytałem w ich
,,historii " zdanie - córka bogatego handlarza Hadziewicza ( Ormianina ) wyszła za ... ( kogoś z rodziny Ossolińskich ).
jakozak - 27-08-2013 - 14:55
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Nie, to nie Wacław. Niemożliwe. Mam jego zdjęcie. On był tylko raz żonaty z moją prababcią, która też zupełnie inaczej wyglądała. I jeśli lata późniejsze to to nie są jego rodzice. Felicjanna Wiktoria zmarła w 1865 mając 30 lat. Gdyby to był on z trzecią żoną - musiałby mieć w 1880 roku 57 lat.
Popatrz zresztą na zdjęcie następne: to jest Wacław Ludwik Michał Podczaski w 1901 roku. Miał wówczas 37 lat. Wydawało mi się, że jest podobny do tej kobiety.


Widzę, Julian. Tak Mikołaj miał córkę Elżbietę, która wyszła za Ossolińskiego, ale mnie chodzi o córkę jego wnuka Józefa. To była jedna z tych czterech: Barbara, Róża, Anna, Teodora. Któraś z nich wyszła za Podczaskiego.
Sawicki_Julian - 27-08-2013 - 18:17
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Witam, to kolejne zdjęcie mówisz z 1901 roku, to podobne są ale koszule, kobieta z pierwszego zdjęcia mało podobna do drugiego zdjęcia, może trochę z nosa, czyli by była siostrą Wacława z mężem, a może to chrzestni Wacława ; Julian
Wiktor_Witek - 27-08-2013 - 19:31
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Też mi się wydaję, że mężczyżna z następnego zdjęcia jest nieco podobny do kobiety z poprzedniego, ale mnie może zasugerowałaś. może to rodzeństwo? No ale to zdjęcie z Twojej kolekcji również jest ciekawe: https://plus.google.com/photos/11590911 ... 6909236754

Pozdrowienia

Wiktor
jakozak - 27-08-2013 - 21:59
Temat postu: W którym roku mogło powstać to zdjęcie
Smile.
Prawda? One są wszystkie ciekawe, tylko żeby jeszcze chciały do mnie przemówić...
Zosia_S - 07-09-2013 - 17:07
Temat postu: Łemkowie - rok wykonania zdjęcia.
Witam,

Wydaje mi się, że zdjęcie mogło zostać wykonane w latach 1919/20-1923. Mam wrażenie, że młoda kobieta stojąca po lewej stronie jest w ciąży; gdyby istotnie tak było, wtedy datowałabym foto bliżej 1920 roku.

Pozdrawiam,
ZS
Szymański_Wojciech - 08-09-2013 - 09:23
Temat postu: Re: Łemkowie - rok wykonania zdjęcia.
Zosia_S napisał:
Witam,

Wydaje mi się, że zdjęcie mogło zostać wykonane w latach 1919/20-1923. Mam wrażenie, że młoda kobieta stojąca po lewej stronie jest w ciąży; gdyby istotnie tak było, wtedy datowałabym foto bliżej 1920 roku.

Pozdrawiam,
ZS


Fryzura dziewczyny z prawej strony podpowiada mi lata 20-te XX wieku, tak ok. 1925. Jest modna i dziwnie kontrastuje ze strojami, jakby cofniętymi w czasie; może stanowią one jakąś lokalna specyfikę (?). Są na forum b. dobre specjalistki od damskiej mody i niech one się w tej materii wypowiedzą!

W.Szymański
Alan_Jakman - 05-11-2013 - 15:39
Temat postu: Zdjęcia. Pińsk. Kiedy zostały wykonane?
Witam,
dostałem od krewnej sporo zdjęć, prawdopodobnie większość wykonanych w Pińsku lub okolicach. Niestety na wielu zdjęciach nie ma podpisów i mogę jedynie przypuszczać, kto na tych fotografiach się znajduje.
Mam jednak problem z datowaniem dwóch zdjęć. W jakich latach mogły zostać one wykonane?

Foto 1 -

Foto 2 -
Irena_Lasak - 05-11-2013 - 20:55
Temat postu: Zdjęcia. Pińsk. Kiedy zostały wykonane?
Witam
Patrząc na pierwsze zdjęcie, na strój dziecka kojarzy mi się ono ze zdjęciami z mojej kolekcji robionymi na przełomie lat 50-tych i 60-tych.
Jeśli ma Pan oryginały zdjęć proponuję udać się z nimi do profesjonalnego fotografa, najlepiej pasjonata. Na podstawie papieru, techniki wykonania niektórzy są w stanie okreslić całkiem przybliżony czas wykonania zdjęcia.
Pozdrawiam,
Irena
Alan_Jakman - 05-11-2013 - 21:02
Temat postu: Zdjęcia. Pińsk. Kiedy zostały wykonane?
Kurczę, to jeszcze bardziej gmatwa sprawę, bo już kompletnie nie mam pomysłu, kto to może być. Niestety nie posiadam oryginałów.
marbl - 05-11-2013 - 21:40
Temat postu: Zdjęcia. Pińsk. Kiedy zostały wykonane?
Na zdjęciu pierwszym osoby jakby w strojach z lat 60
Zdjęcie 2 - uwagę zwróciłem na schody prowadzace do domu - dom drewniany stary schody murowane, to zdjecie raczej powojenne, pozdrawiam marek
Szymański_Wojciech - 06-11-2013 - 10:04
Temat postu: Re: Zdjęcia. Pińsk. Kiedy zostały wykonane?
Alan_Jakman napisał:
Witam,
dostałem od krewnej sporo zdjęć, prawdopodobnie większość wykonanych w Pińsku lub okolicach. Niestety na wielu zdjęciach nie ma podpisów i mogę jedynie przypuszczać, kto na tych fotografiach się znajduje.
Mam jednak problem z datowaniem dwóch zdjęć. W jakich latach mogły zostać one wykonane?

Foto 1 -

Foto 2 -Ubiory całej Trójki i charakterystyczny wąsik mężczyzny, zdecydowanie sugerują lata trzydzieste XX wieku, ale z możliwością przeciągnięcia do lat 40-tych. Takie wełniane rajtuzy naciągane na buty, to była zmora wielu dzieci w tych czasach. Zdjęcie 2 jest poza oceną chronologii!

Wojciech Szymański
Bartolllini - 12-11-2013 - 13:12
Temat postu: Bardzo prosze o pomoc: data wykonania zdjęcią??
Witam,

Czy jest tutaj ktoś, kto mógłby mi powiedzieć w którym roku zostało zrobione pewne zdjęcie? Jest to ważne bo nie wiem czy to mój prapradziadek czy pradziadek. Według mnie zdjęcie zrobione zostało w okolicach 1900, aczkolwiek wolałbym zaczerpnąć opini osób bardziej doświadczonych.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e27e003b870e369c.html
randomfailure - 07-12-2013 - 09:30
Temat postu:
Witam,
mam jedno zdjęcie mojej prababki z jej młodości, urodziła się pod koniec XIX w., więc szacuję, że zdjęcie może pochodzić z lat 1910-1918 (oczywiście może to być mylne wrażenie, ale na zdjęciach z lat 40 wygląda na 40-50 lat). Pochodziła z niemieckiej rodziny, jednak mało o niej wiadomo i pytanie do znawców: czy da się z tego zdjęcia coś więcej wyciągnąć? Suknia, przedmioty które trzyma i sposób wykonania fotografii - co to może nam powiedzieć? Mogę tylko jedno powiedzieć: te kolczyki ma na wszystkich fotografiach jakie zostały wykonane.
http://img594.imageshack.us/img594/1014/w8ya.jpg
Będę wdzięczna za pomoc,

Joanna
JEJJ107 - 07-12-2013 - 19:56
Temat postu:
Witam
proszę o datowanie i informację nt. zdjęć (jeszcze raz Smile Wczoraj się dowiedziałam, że być może to stroje miejskie noszone w okolicach Warszawy, ludzie średniozamozni. Czy suknia, płaszcz, buty,wąsy cokolwiek mogą wyjaśnić? Prawdopodobnie to moi prapradzadkowie ur. w 1863, 1964 r. zam. Małszyce koło Golubia Dobrzynia (ale nie wiem skąd tam przybyli !!! brak danych w AP Toruń), czy to może się zgadzać ze strojami?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13b ... fed17.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/13b ... fed17.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e14 ... 1d36d.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/081 ... fdcfb.html
Justyna
Sawicki_Julian - 07-12-2013 - 19:57
Temat postu:
Witam Bartłomieju, to zdjęcie ma napis fotografa Weizmana z Sanoka, tym podpisem może ktoś Ci podpowie kiedy żył i robił zdjęcia ten fotograf, no i Twój przodek który tu wygląda na około 30 lat i z metryką jego porównać, da to odpowiedź : pozdrawiam - Julian
Ps. Joanno Twoje zdjęcie się nie otwiera ; Julian

I jeszcze do Justyny ; oprócz zdjęć i metryk trzeba poszukać w aktach z hipoteki, Pradziadkowie mieli dom czy ziemie to muszą być zapisani w Księgach Wieczystych przy Sądzie Powiatowym, a jeszcze dokładniej w AP danego powiatu na ten czas i miejsce zamieszkania. Tam są całe kilogramy takich akt na dane nazwisko ; jako świadek, właściciel posesji lub majątku ( placu, kilka mórg, lub włók ), testator, spadkobierca, dzierżawca, pożyczkobiorca i inne notarialne zapisy ; Julian
M_alice - 04-03-2014 - 20:13
Temat postu:
Witam. Proszę o pomoc w próbie datowania tego zdjęcia:
http://img.photobucket.com/albums/v253/ ... b31486.jpg
Niestety znajomość mody dziecięcej sprzed wieku nie jest moją mocną stroną.
Sawicki_Julian - 04-03-2014 - 21:31
Temat postu:
Witam, to proste, trzeba odszukać tego fotografa co pisze o nim pod zdjęciem, w jakich latach i gdzie miał zakład, tu w necie są takie wykazy, może ktoś podpowie, tylko jedna uwaga ; komu mamy pomagać ? pozdrawiam - Julian
M_alice - 04-03-2014 - 22:05
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam, to proste, trzeba odszukać tego fotografa co pisze o nim pod zdjęciem, w jakich latach i gdzie miał zakład

Witam. Gdyby to było takie proste, to nie szukałbym pomocy. Pod zdjęciem nie ma nazwiska fotografa. Z pieczątki na odwrocie wiem, że nazywał się Kucharzewski i miał zakład w Pruszkowie. Nie znalazłem go w żadnym znanym mi wykazie fotografów.
Cytat:
tylko jedna uwaga ; komu mamy pomagać ?

To znaczy? Przegapiłem nakaz używania na forum prawdziwego nazwiska? Jeśli tak to przepraszam, ale nie robię tego nigdy (wystarczy mi spersonalizowany spam z mojego banku). Jeśli komuś to przeszkadza, lub narusza regulamin/zwyczaje, to po prostu proszę o usunięcie mojego konta.
Jan.Ejzert - 04-03-2014 - 22:12
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Witam, to proste, trzeba odszukać tego fotografa co pisze o nim pod zdjęciem, w jakich latach i gdzie miał zakład, tu w necie są takie wykazy, może ktoś podpowie, tylko jedna uwaga ; komu mamy pomagać ? pozdrawiam - Julian

Nie takie to proste Very Happy
Tam jest napis "Cabinet portrait", co oznacza format gabinetowy.
Brak jest nazwiska fotografa.
To mogą być lata 1866 - ? Może zakład fotograficzny jest podany z tyłu karty (na rewersie).
Na podstawie tych ubranek dzieci strzelam, że to mogą być lata 1915-1930.

M_Alice, nie ma obowiązku podawania swojego nazwiska, ale jakieś imię to chyba możesz podać (nawet zmyślone). Chodzi o podpisywanie swoich postów. Very Happy
MonikaNJ - 04-03-2014 - 22:34
Temat postu:
Witam,
na podstawie kołnierzyka (koronkowego) i butów datowałabym zdjęcie na około 1910-1920.


M_alice napisał:
...To znaczy? Przegapiłem nakaz używania na forum prawdziwego nazwiska? Jeśli tak to przepraszam, ale nie robię tego nigdy (wystarczy mi spersonalizowany spam z mojego banku). Jeśli komuś to przeszkadza, lub narusza regulamin/zwyczaje, to po prostu proszę o usunięcie mojego konta.


nie widzę powodu abyś musiał się tak denerwować, na naszym forum jest przyjęte podpisywanie swoich postów imieniem , ponieważ zwracamy się do siebie po imieniu.
pozdrawiam monika
magda_lena - 04-03-2014 - 22:51
Temat postu:
Ja się też nie znam na modzie dziecięcej, ale zdjęcie z linku powyżej kojarzy mi się z tym, które posiadam i niestety nie mogę znaleźć (zdjęcie i tak nie "moje" więc bym ne opublikowała)
Ale poszukałam trochę w internecie: buty zapinane na guziczki to przełom XIX i XX wieku (podobno ten haczyk do zapinania to była jakaś zmora Wink ) i to by się zgadzało z "moim" zdjęciem.
Slawinski_Jerzy - 04-03-2014 - 23:02
Temat postu:
Witam,

Moim zdaniem to zdjęcie jest wykonane raczej przed 1914.

pozdrawiam
Jurek
dziadek_m60 - 05-03-2014 - 06:35
Temat postu:
Do M_alice

Witam.
Wygląda mi to na przełom XIX i XX wieku.
A może zwrócić się o pomoc do Muzeum Miedzi w Legnicy, była tam wystawa poświęcona modzie dziecięcej:
http://www.muzeum-miedzi.art.pl/archiwum-wystaw.html
Sawicki_Julian - 05-03-2014 - 09:18
Temat postu:
Witam, może te dwa linki komuś pomogą w porównaniu zdjęć, w tym drugim linku można szukać po nazwisku i i miejscowości
( podane na górze, też w czerwonym pasku) , pozdrawiam - Julian ;
http://www.kajani.pl/carte_de_visite.html
http://www.fotorevers.eu/
fost144 - 05-03-2014 - 10:14
Temat postu: Datowanie zdjeć
Witam serdecznie mam pytanie czy jest mozliwe mniej wiecej wydatowanie zdjec mojej rodziny z Warszawy i podanie statusu społecznego na ich podstawie ? czy mozna cos powiedziec o osobach na tych zdjeciach ?

1. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=a4af187cbe

2. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=b7f6374bee

3. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=4021eb4392


Pozdrawiam Wink
Szymański_Wojciech - 05-03-2014 - 11:23
Temat postu: Re: Datowanie zdjeć
fost144 napisał:
Witam serdecznie mam pytanie czy jest mozliwe mniej wiecej wydatowanie zdjec mojej rodziny z Warszawy i podanie statusu społecznego na ich podstawie ? czy mozna cos powiedziec o osobach na tych zdjeciach ?

1. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=a4af187cbe

2. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=b7f6374bee

3. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=4021eb4392


Pozdrawiam Wink


Bardzo ciekawe zdjęcia, słusznie ułożone w porządku chronologicznym: 1) Pocz. XX w.. przed 1914; 2) lata 20-te XX w.; 3) późne lata 30-te lub wczesne 40-te (?) okres. okupacji? Ogólnie osoby ze zdjęć 1 i 2 wydają się być zamożne (jednak bez przesady!). Zwracają uwagę wybitnie orientalne rysy młodych osób ze djęcia nr 1 - 2 sióstr (?) i młodzieńca w gimnazjalnym szynelu z przykrótkimi rękawami (rosyjskie gimnazjum. państwowe?).

Życzę sukcesów w dalszej, niezbędnej analizie porównawczej tych dokumentów!
Wojciech Szymański
M_alice - 05-03-2014 - 20:12
Temat postu:
Slawinski_Jerzy napisał:
Witam,

Moim zdaniem to zdjęcie jest wykonane raczej przed 1914.

pozdrawiam
Jurek

Dziękuję wszystkim za odzew. Osobiście też uważam, że zdjęcie pochodzi sprzed roku 1914. Z dwóch powodów. Tekturka ma zaokrąglone narożniki, a po I Wojnie powszechnie spotykało się już narożniki ostre. Pieczątka na odwrocie głosi: Fotografja Artystyczna L.Kucharzewskiego w Żbikówku. Częścią Pruszkowa Żbików stał się w roku 1916. Oczywiście nie są to jednoznaczne dowody. Ktoś mógł używać starych kartoników i pieczątki również w kolejnych latach. W sumie do dzisiaj mieszkańcy Żbikowa bardziej utożsamiają się z dzielnicą, niż z miastem. Gdyby natomiast zdjęcie było starsze, z początku wieku, byłaby to dla mnie mała (i raczej mało prawdopodobna) sensacja. Najstarsze znane zdjęcie z Pruszkowa pochodzi z roku 1880. Tak czy inaczej, Kucharzewski prowadził zapewne najstarszy (i wówczas pewnie jedyny) zakład fotograficzny na/w Żbikowie. Szkoda, że nie udało się znaleźć żadnych informacji na jego temat. Sądząc po jakości zdjęcia fotografem był nie gorszym (a może i lepszym) niż powszechnie znany Abramowicz. Może zakład istniał bardzo krótko? W robotniczej dzielnicy nie było pewnie zbyt wielu klientów.
M_alice
PS. Przepraszam za zamieszanie wywołane brakiem podpisu.
Jan.Ejzert - 05-03-2014 - 20:13
Temat postu:
Odnośnie zdjęcia nr 3 zgadzam się z oceną Wojtka. Mam zdjęcie mojej matki w identycznym kapeluszu jak panie w środkowej części zdjęcia.
To są lata 1943 - 1946.
fost144 - 05-03-2014 - 23:15
Temat postu:
Posiadam jeszcze kilka zdjec rodziny z Warszawy na temat ktorych trudno mi cokolwiek powiedziec
ze wzgledu na moj brak wiedzy nt ubiorow w tamtych okresach na trzecim zdjeciu w prawym rogu widoczne jest wybicie Bracia Altmann

1. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=3ce703c6ff
2. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=849c9633ba
3. http://www.fotopliki.pl/img.php?f=f9d20ba3fd
magda_lena - 06-03-2014 - 08:50
Temat postu:
* fost144
Zdjęcie trzecie jest genialne!
Na pewno pochodzi z lat 20, sądząc po fryzurze. Dla porównania http://szalone-lata-20-i-30.blog.onet.pl/2009/04/27/fryzury/
fost144 - 06-03-2014 - 09:13
Temat postu:
to ponoc jakas ciotka ktora grala w teatrze w warszawie ae ile w tym prawdy nie wiadomo Smile
marbl - 06-03-2014 - 11:28
Temat postu:
Zdjęcie drugie napewno zostało zrobione w drugiej połowie XIX w. lata 80-90 (mam zdjęcie prabaki w podobnej sukience, a zdjęcie wykonane jest w podobnej technice). Zdjęcie pierwsze też datowałbym na XIX w. marek
Sawicki_Julian - 06-03-2014 - 16:43
Temat postu:
Tak wypada że te dwa pierwsze zdjęcia są bardzo stare, bo jeszcze przed 1880 rokiem, to zdjęcia portretowe bez obcięcia dołu, tylko pojaśnianie stopniowe ; Julian
Bryś_Martyna - 06-03-2014 - 18:41
Temat postu:
Bardzo proszę o próbę określenia wieku poniższych zdjęć.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/690 ... 914e9.html (tyle wiem, że mężczyzna urodził się w 1892r., kobieta w 1893r.) Jeśli dałoby się powiedzieć, czy zdjęcie było robione w Polsce, czy w Niemczech, byłabym wdzięczna Smile

I jeszcze jedno, tym razem bardzo prawdopodobne, że robione w Niemczech. Prosiłabym również o chociaż szacunkowe określenie wieku pary młodej. Z tego, co wiem, obydwie kobiety to siostry.
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/406 ... 0d2e7.html

Wiem, że to zdjęcia zdjęć, ale na razie nie mam innej możliwości. Z góry bardzo dziękuję.
M_alice - 06-03-2014 - 20:13
Temat postu:
fost144 napisał:
Posiadam jeszcze kilka zdjec rodziny z Warszawy na temat ktorych trudno mi cokolwiek powiedziec
ze wzgledu na moj brak wiedzy nt ubiorow w tamtych okresach na trzecim zdjeciu w prawym rogu widoczne jest wybicie Bracia Altmann

Witam. Drugie zdjęcie na pewno nie zostało wykonane w XIX wieku. Można je całkiem dokładnie wydatować. Jeśli na odwrocie jest adres Targowa 5, to pochodzi z lat 1907-1920. Jeśli targowa 29, to lata 1922-1930. Sądząc po stroju, raczej to pierwsze. Natomiast zdjęcie trzecie chyba nie zostało wykonane w Warszawie: http://www.fotorevers.eu/fotograf/Altmann/3298/
fost144 - 06-03-2014 - 22:20
Temat postu:
Dziekuje za datowanie 2go zdjecia Wink dla potwierdzenia wysylam to co jest na odwrocie Wink pierwsze zdjecie wiec jest starsze od 2 go ?

http://www.fotopliki.pl/img.php?f=b6f7d035a4
M_alice - 06-03-2014 - 22:43
Temat postu:
fost144 napisał:
Dziekuje za datowanie 2go zdjecia Wink dla potwierdzenia wysylam to co jest na odwrocie Wink szukalem ale nigdzie nie moge znalezc pierwszego fotografa co to moze znaczyc ?
Sam fotograf jest dobrze znany, wymieniony choćby tutaj: http://www.fotorevers.eu/miejscowosc/Warszawa/4476/
natomiast w żadnym ze znanych mi źródeł nie ma informacji w jakich latach istniał ten zakład, widocznie, nie udało się nikomu tego ustalić. Pierwsze zdjęcie jest prawdopodobnie starsze, może z przełomu XIX i XX wieku, ale to tylko moje domysły.
M_alice
PS. Zawsze podobały mi się tekturki praskich fotografów, szkoda, że zdjęcia z tych zakładów tak rzadko się spotyka.
Sawicki_Julian - 06-03-2014 - 23:04
Temat postu:
Do Martyny ; pierwsze zdjęcie określam na rok około 1919 i panna ma około lat 26, kawaler o rok starszy wypada i raczej nie w Polsce robione, tło sztuczne. Drugie zdjęcie raczej w Polsce robione, wiek młodej to około 31 lat, a młody już bez włosów około 40 lat ma ; Julian
fost144 - 06-03-2014 - 23:40
Temat postu:
M_alice napisał:
fost144 napisał:
Dziekuje za datowanie 2go zdjecia Wink dla potwierdzenia wysylam to co jest na odwrocie Wink szukalem ale nigdzie nie moge znalezc pierwszego fotografa co to moze znaczyc ?
Sam fotograf jest dobrze znany, wymieniony choćby tutaj: http://www.fotorevers.eu/miejscowosc/Warszawa/4476/
natomiast w żadnym ze znanych mi źródeł nie ma informacji w jakich latach istniał ten zakład, widocznie, nie udało się nikomu tego ustalić. Pierwsze zdjęcie jest prawdopodobnie starsze, może z przełomu XIX i XX wieku, ale to tylko moje domysły.
M_alice
PS. Zawsze podobały mi się tekturki praskich fotografów, szkoda, że zdjęcia z tych zakładów tak rzadko się spotyka.


Dziekuje za informacje Wink sporo zdjec przepadlo niestety w kominku z powodu drugiego meza mojej prababki ;/
Bryś_Martyna - 07-03-2014 - 17:20
Temat postu:
Sawicki_Julian napisał:
Do Martyny ; pierwsze zdjęcie określam na rok około 1919 i panna ma około lat 26, kawaler o rok starszy wypada i raczej nie w Polsce robione, tło sztuczne. Drugie zdjęcie raczej w Polsce robione, wiek młodej to około 31 lat, a młody już bez włosów około 40 lat ma ; JulianPanie Julianie, akurat drugie zdjęcie prawie na pewno robione w Niemczech, pan młody to Niemiec, prawdopodobnie nigdy nie był w Polsce Wink Niemniej, bardzo dziękuję za pomysły.
Sawicki_Julian - 07-03-2014 - 19:31
Temat postu:
Martyna, po imieniu piszemy i po drugie to zdjęcie moim zdaniem robione w Polsce, bo oprócz kapelusza tego Niemca, tam widać biedę, widać drzwi albo okno zastawione do chałupy przeciętnej na tamte czasy. Mówisz ze ten pan młody nigdy w Polsce nie był, zgadza się, bo to były wtedy Prusy, a Polacy tam mieszkali u siebie od wieków, czyli w Polsce, tylko w zaborze, tak to sobie myślę, ale mogę się mylić; Julian
Bryś_Martyna - 08-03-2014 - 11:26
Temat postu:
To już nie był zabór, tylko lata 20./30.XXw. Ale interpretacja tego zdjęcia jest ciekawa i wnosi do historii rodziny dużo niespodzianek Smile
Bryś_Martyna - 12-05-2014 - 19:10
Temat postu:
Bardzo proszę o datowanie tego zdjęcia, o ile jest to możliwe (wiem, że stan fotki pozostawia trochę do życzenia).

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/92b ... 63bc1.html
http://zapodaj.net/b333674e60dc8.jpg.html

I mam jeszcze jedną prośbę - czy pani z poprzedniego zdjęcia i z tego to jedna osoba (tylko w różnym wieku) czy raczej nie?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f0c ... 4a0b7.html


Z góry dziękuję
anna-grażyna - 12-05-2014 - 19:22
Temat postu:
Mam bardzo podobne zdjęcie "komunijne" z 1938 roku.
Chociaż ... wzór na bluzce kobiety i torebka z metalowym szerokim okuciem wskazywałyby na okres po 1965 roku.
Nie wiem czy takie wzornictwo było również przed wojną.
Z kolei czarne buciki dziewcząt wskazują albo na niezbyt dobrą kondycję finansową rodziny ( praktycyzm ) albo na czas około II wojny.W latach 60 - tych buciki komunijne raczej były białe.

Anna Grażyna
Sawicki_Julian - 12-05-2014 - 20:05
Temat postu:
Witam Martyna, zacznę od drugiego zdjęcia, wypada mi ze to ta sama osoba, bo ulubiony jej strój to żakiet i uczesania są podobne.
To drugie zdjęcie starszej pani jest robione pod drzewem na dworze i na trawie. Lata tej pani, ma około 60 lat i to robiono około 1965 roku, minus 30 lat na wygląd z pierwszego zdjęcia i wychodzi rok tej komunii 1935, jak pisze Anna Grażyna. Nie ma tam ani obrazka, ani świecy i zdjęcie robione prywatnie jako pamiątka i bez księdza. Koronki na głowie też chyba własnej roboty, czyli czasy przedwojenne wypada ; pozdrawiam - Julian
LenkaW - 12-05-2014 - 20:32
Temat postu:
Torebka i buty zdecydowanie wskazują na lata trzydzieste, także fryzury dziewczynek. Charakterystyczne są te buty. Już grubo po wojnie spotykałam je tylko u starszych Niemek mieszkających jeszcze w Szczecinie. W podobnie zamykanej torebce, która jakimś cudem uchowała się u babci, były dla mnie, dziecka, prawdziwe skarby - stare zdjecia, jakieś listy, niespotykane już guziki, resztki starego różańca.
Pozdrawiam, Helena
julia_jarmola - 12-05-2014 - 22:30
Temat postu:
Podobnie, jak Helena uważam, że torebka i buty wskazują na lata 30.W latach 60. były okucia na torebkach, ale zdecydowanie węższe.
Pantofle z paseczkiem zapinanym na guziczek, to też moda lat 30, w latach 50. i 60.zastąpiły je sprzączki.
W tych też latach dominowały długie sukienki z jedwabiu i tafty, później ze stylonu- chyba że były to nieliczne krótkie z nylonu na sztywnej halce z amerykańskiej paczki. Fasony sukienek dziewczynek też są zdecydowanie przedwojenne i - z całym szacunkiem Julianie Very Happy nie widzę na głowie koronek. Sukienka jest batystowa z maszynowym haftem na spódniczce.
No i jeszcze jedno- po wojnie zmieniła się scenografia w zakładach fotograficznych- tapety imitujące wnętrza zostały zastąpione jednokolorową, udrapowaną zasłoną.
Pozdrawiam- Julia.
Sawicki_Julian - 12-05-2014 - 22:41
Temat postu:
Julia, co do tapety można się zgodzić i ze to dywan jak trawa wygląda, ale na głowie dziewczynka od komunii ma koronkę - wianek uplecioną chyba ze szparagusu ? z kwiatami, a pytanie było ; jakie lata i czy to ta sama osoba na dwóch zdjęciach - Julian
julia_jarmola - 13-05-2014 - 16:57
Temat postu:
Witam Smile,
zgadza się Julianie, że pytanie dotyczyło tego czy to ta sama osoba, ale także datowania zdjęć(na temat drugiego się nie wypowiadałam).
Wybacz, że nie zrozumiałam sensu wyrazu koronka (ozdoba), której użyłeś w odniesieniu do wianka Crying or Very sad choć zastanawiałam się czy o niego ci nie chodziło.
Pozdrawiam,
Julia.
Sawicki_Julian - 13-05-2014 - 17:22
Temat postu:
Imienniczko Julio mamy sobie pomagać i tam robimy, dzięki pomocy tu ludziom i czytania prawie wszystkiego co mądrzy ludzie tu piszą, mam bardzo dużo odkrytych dokumentów od moich przodków i mógłbym poprawić nie jeden herbarz.
Z nazwami u mnie to jest rożnie, bo ja świętokrzyski, koronka i wianek to niby to samo ; pozdrawiam - Julian
Bryś_Martyna - 13-05-2014 - 18:14
Temat postu:
Bardzo wszystkim dziękuję za wypowiedzi, dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy Smile Wychodzi na to, dzięki Waszej pomocy, że na zdjęciu z Komunii jest moja praprababka (ta, która siedzi, tylko nie wiem z kim).
Jeszcze raz serdeczne dzięki
julia_jarmola - 13-05-2014 - 21:07
Temat postu:
Julianie,
kończąc ten temat, jeszcze raz przyznaję Ci rację Very Happy- to forum jest po to, abyśmy sobie wzajemnie pomagali i dzięki mądrym radom, wskazówkom i informacjom mogli poszerzać swoją genealogiczną wiedzę.
A dzięki Tobie wzbogaciłam swój słownik o kolejny wyraz bliskoznaczny- koronka- wianek. I to nie jest kpina- koronka brzmi bardzo ładnie i ten regionalizm bardzo mi się podoba Smile
Serdecznie pozdrawiam,
Julia
magdalenabartnik - 19-07-2014 - 11:00
Temat postu: prośba o datowanie zdjęcia
Bardzo proszę o pomoc w określeniu, kiedy mogło zostać zrobione to zdjęcie:
http://gargantu.webd.pl/blog-sledczy/wp ... dlasie.jpg
To moja rodzina (chłopska) z okolic Sejn. Jest jeszcze takie zdjęcie z jedną z osób z pierwszego zdjęcia:
http://gargantu.webd.pl/blog-sledczy/wp ... C_0116.JPG

Jeśli dałoby się wyciągnąć jakieś dodatkowe informacje na podstawie zdjęć (np. kto zwykle występował na takich zdjęciach i jak wyjąśnić obecność dwóch ojców z dziećmi i jednej kobiety), byłabym także bardzo wdzięczna.

Magda
dominikk - 31-07-2014 - 20:38
Temat postu: prośba o datowanie zdjęcia
Witam,
w mojej rodzinie znajduję się następujące zdjęcie: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/de6 ... bb3da.html
Mają na nim być dwaj bracia mojej praprababki. Czy na podstawie ubioru można określić mniej więcej datę zrobienia tego zdjęcia? Próbowałem coś odszukać o fotografie, ale się nie udało. Proszę o jakieś sugestie, pomysły?
Pozdrawiam,
Dominik
Sawicki_Julian - 31-07-2014 - 21:31
Temat postu: prośba o datowanie zdjęcia
Witam Magda, według mnie to jest dziadek i syn jego z żoną i dziećmi, tylko z tyłu ten najwyższy jest młodszy brat, a syn dziadka i lata około 1890, zdjęcie robione w trawie. Drugie zdjęci to ojciec o 10 lat starszy, chyba z matką, czyli bliżej roku 1900.
Natomiast Dominik ma zdjęcie robione w Niemczech i lata około 1920, po nazwie zakładu można ustalić datę, pozdrawiam - Julian
PawS96 - 09-11-2014 - 19:04
Temat postu:
Witam,
proszę o pomoc w ustaleniu kto jest na tym zdjęciu? Nie chodzi mi o podanie nazwiska tylko o opinię, kim wg Was może być ta osoba.
Dla ułatwienie podam parę faktów.
Na zdjęciu jest siostra mojego pradziadka. W sumie miał ich sześć. Najstarsza, ur. 1873 w wieku 17 lat wyszła za żołnierza i wyjechała do Warszawy, pozostałe były żonami rolników ew. robotników. Mieszkały na wsi lub w małym miasteczku - Nowym Mieście.

Czy kobiety na wsi też miewały takie fryzury i chodziły w takich sukniach? Na moje oko osoba na zdjęciu ma ok. 20 lat, a więc czy możliwe, jeżeli jest to najstarsza siostra, że zostało one wykonane w latach 90. XIX wieku?

Fotografia znajduje się pod linkiem: https://imageshack.com/i/kp1GIJ3Rj

Niestety, z tyłu nie ma żadnej adnotacji. Prócz słowa (lub jego fragmentu, bo może być ucięte):"Geraew", ale jest ono raczej napisane przez fotografa (nazwa zakładu? nazwisko?).

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Paweł
pawelek - 09-11-2014 - 20:14
Temat postu:
Trudno stwierdzić kim dana osoba była . Wiadomo ,że kobiety na wsi na co dzień nie chodzily w takich fryzurach i sukienkach ,ale jak byla koniecznosc isc do fotografa to zakladało sie co najlepsze (do dzisiaj nic sie nie zmienilo ) Moim zdaniem jest to jedna z najmłodszych córek , fotografie wykonano na przełomie (1908-1923) ale mogę się mylić.
Pozdrawiam Paweł
PawS96 - 09-11-2014 - 21:47
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli najmłodsza, a jest na zdjęciu młodziutka to mam do wyboru cztery urodzonych pomiędzy 1884 a 1888. Jedna umarła w wieku zaledwie 18 lat. Drugiej zdjęcia nie mają nawet dzieci więc też teoretycznie można by ją odrzucić.
Więc pozostaje jedna urodzona w 1886.

A co może znaczyć ten napis z tyłu? Może da to jakąś wskazówkę? Jedna z sióstr (ur. 1882) mieszkała w okolicach Pułtuska... Może to nazwa zakładu?

Pozdrawiam
Paweł
pawelek - 09-11-2014 - 22:12
Temat postu:
wrzuć zdjęcie..,latwiej bedzie ocenic okres w ktorym zrobiono
PawS96 - 10-11-2014 - 15:30
Temat postu:
pawelek napisał:
wrzuć zdjęcie..,latwiej bedzie ocenic okres w ktorym zrobiono


Proszę: https://imageshack.com/i/idiGIdIzj
Wiktor_Witek - 10-11-2014 - 17:16
Temat postu:
Lata 30. XX w. moim zdaniem.

Serdeczne pozdrowienia

Wiktor
pawelek - 10-11-2014 - 18:05
Temat postu:
wydaje mi się,że zdjecie zostało ucięte i wykonane na starej pocztówce dlatego został kawałek napisu
PawS96 - 10-11-2014 - 22:32
Temat postu:
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.
Jeżeli z lat 30. to skomplikowałoby to sprawę, ponieważ w 1930 najmłodsza miała 42 lata, a osoba na zdjęciu na tyle nie wygląda. Cóż, prawdy się już nigdy nie dowiem, ale dziękuję za wskazówki.
Pozdrawiam
Paweł
Maciej_Sacha - 29-12-2014 - 13:04
Temat postu:
Proszę o pomoc w datowaniu poniższych fotografii. Jestem kolekcjonerem, to nie są osoby z mojej rodziny, więc nie jestem w stanie nic o nich powiedzieć.

Bryś_Martyna - 29-12-2014 - 13:44
Temat postu:
Mogę się mylić, ale, wg mnie, czwarte od dołu zdjęcie pochodzi mniej więcej z lat 70., czwarte od góry podobnie.
Agnieszka_Zyga - 30-12-2014 - 23:03
Temat postu:
Witam.
Cz ktoś mógłby cokolwiek powiedzieć o tych osobach?
Tutaj powinny być:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6d5 ... 80c49.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/288 ... 862d3.html
Sawicki_Julian - 30-12-2014 - 23:20
Temat postu:
Witam, Agnieszko tu nic nie ma w tym linku co podajesz.
Te zdjęcia powyżej, dwa od góry to zrobione jak pisze w Ameryce i pewnie przed wojną, te dwa na dole tez z okresu przed lub zaraz po wojnie ostatniej, reszta to lata 60 i młodsze ; pozdrawiam - Julian
Marek_Żurawiecki - 02-01-2015 - 13:49
Temat postu:
Polecam tę stronkę. przedstawia ubiory głównie damskie od połowy XIX do początków XX wieku . Może być pomocne w datowaniu szczególnie starszych fotografii
http://www.kajani.pl/carte_de_visite.html
Edmunda - 04-02-2015 - 12:56
Temat postu: Re: Zdjęcie - proszę o pomoc w ustaleniu roku
Edmunda napisał:
Witam,
uprzejmie proszę o pomoc w ustaleniu z którego roku może być następujące zdjęcie rodzinne :

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/355 ... 0e077.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... ac430.htmlPo dziś dzień nie powiodlo mi sie ustalić kto jest na zdjęciu.
Wg zapisu w lewym rogu w j. niemieckim Teschen być może to zdjęcie robione przed podziałem Cieszyna tzn. 1920 rokiem ?

Gdyby wdowa wychodziła za mąż to napewno nie miała by wianek na głowie. Pomyślalam wdowa z powodu małej dziewczynki na zdjęciu. Była chyba dla pary młodej ważną osobą, bo jest z nimi.

Co sądzicie?
Czy jest može jeszcze coś coby pomoglo, w ustaleniu kto jest na zdjęciu?

Pozdrawiam
Edmunda
Adam.55 - 20-03-2016 - 10:40
Temat postu: Datowanie zdjęcia.
Witam!
Mam pytanie, czy jest ktoś w stanie po zdjęciu określić lata w jakich mogło zostać wykonane?Smile

zdjęcie:

http://scr.hu/17in/ywl2s

Pozdrawiam

Adam
Amaranta - 20-03-2016 - 10:59
Temat postu:
Jedno ważne pytanie - gdzie zostało wykonane?

Pozdrawiam,

Daria
Adam.55 - 20-03-2016 - 11:10
Temat postu:
ah przepraszam zapędziłem się i nie wpisałem Smile Przedecz woj. Wielkopolskie powiat Koło, obecnie Smile
Amaranta - 20-03-2016 - 12:10
Temat postu:
Myślałam, że może coś się rozpozna po stanie budynku - niewiele, ale przynajmniej dowiedziałam się, że Przedecz ma ładny ratusz Smile

Na pewno pod zaborem (orzeł rosyjski na ratuszu), celowałabym - pierwsze dziesięciolecie XX wieku? Niestety, więcej nie pomogę, może ktoś się dopatrzy szczegółów.

Wieża została ostatnio wyremontowana i uzupełniona o zegar - może to byłby ślad, czy coś ją uszkodziło (pożar?), czy od początku była taka niekompletna?

Pozdrawiam,

Daria
Adam.55 - 20-03-2016 - 12:23
Temat postu:
dzięki za zainteresowanie tematem!Wink powiem tak, wieża ratuszowa kiedyś służyła jako punkt obserwacyjny dla strażaków Wink z tego co wiem zawsze była taka "niekompletna" choć z tym zegarem bywało rożnie. Raz był, później znów go nie było Very Happy remont wieży i umieszczenie na niej zegara to raczej wolny pomysł niczym nie spowodowany Smile
tu zdjęcie okupacyjne Smile

http://scr.hu/17in/s1yqz

Pozdrawiam

Adam Wink
Ceborski_Krzysztof - 12-07-2016 - 21:52
Temat postu: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Dobry wieczór,
w moje ręce trafiło cenne zdjęcie mojej rodziny, ale niestety nie wiem kiedy dokładnie zostało zrobione. Może ktoś jest w stanie pomóc na podstawie strojów, mundurków szkolnych lub innych cech? Zdjęcie pochodzi ze Lwowa lub Tarnopola.
Link:
https://picasaweb.google.com/kristo3333 ... directlink

Pozdrawiam,
Krzysztof
Chabrzyk_Piotr - 13-07-2016 - 08:36
Temat postu: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Dzień dobry,
jak dla mnie pierwsze dwudziestolecie XX wieku. Bliżej chyba trudno będzie stwierdzićSmile
Irena_Kaczmarek - 13-07-2016 - 09:08
Temat postu: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witam
Krzesła , na których siedzą osoby , przypominają mi mój dom rodzinny. Rodzice brali ślub w 1923 r.na Kujawach.

Pozdrawiam

Irena
Janina_Tomczyk - 13-07-2016 - 09:15
Temat postu: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witaj Krzysztofie

Polecam Ci stronę "Dawne Głowno" na facebooku bo jest tam wiele podobnych zdjęć dokładnie datowanych. Jest tam też zdjęcie z 1905 roku na którym stoją chłopcy w podobnych mundurkach ( w tym mój tata urodzony w 1892 roku) i ich nauczyciel podobnie ubrany jak mężczyźni z tego zdjęcia. Jest też wiele zdjęć grupowych z osobami podobnie ubranymi. Może coś dopasujesz?
kwroblewska - 13-07-2016 - 09:17
Temat postu: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Nie wiesz kiedy zostało zrobione a wiesz kto z rodziny jest na tym zdjęciu? Łatwiej wtedy ustalić.

____
Krystyna
Chabrzyk_Piotr - 13-07-2016 - 09:37
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Irena_Kaczmarek napisał:
Witam
Krzesła , na których siedzą osoby , przypominają mi mój dom rodzinny. Rodzice brali ślub w 1923 r.na Kujawach.

Pozdrawiam

Irena


Pani Ireno - o ile mnie nie myli wzrok to będą krzesła Thonet z ówczesnego Noworadomska Smile
kulik_agnieszka - 13-07-2016 - 09:55
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Moim zdaniem pierwsza dekada XX wieku. Smile
Suknia kobiety po prawej stronie ma spódnicę o kroju nawiązującym do przełomu wieków a właścicielka nie jest osobą leciwą.
Nawet uwzględniając odległość od metropolii i biorąc pod uwagę, że zdjęć rodzinnych nie wykonywano często to zdjęcie zrobione maksymalnie w 1910 a najpewniej około 1905 r.
W późniejszym okresie to statystyczna kobieta (biorąc pod uwagę okoliczności) założyłaby taką suknię jedynie po własnym trupie!
Agnieszka
Barbara_Lendzion - 13-07-2016 - 10:02
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witam.
Takie krzesła mam w domu i nie są takie znowu stare bo kupiłam je w 1992 roku jako nowe w sklepie. Pochodzą jak mówi metka producenta z Zakładu Mebli Giętych z Radomska. Podejrzewam ,że krzesła te jako nie do zdarcia są tam jeszcze produkowane.Są to jedne z trwalszych krzeseł. Wyobraźcie sobie jaka to długa tradycja w produkcji tych krzeseł.Aż zajrzę na ich stronę - może mają.
https://www.google.pl/url?sa=t&rct= ... 83nM7wArhw
Chabrzyk_Piotr - 13-07-2016 - 10:05
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Barbara_Lendzion napisał:
Witam.
Takie krzesła mam w domu i nie są takie znowu stare bo kupiłam je w 1992 roku jako nowe w sklepie. Pochodzą jak mówi metka producenta z Zakładu Mebli Giętych z Radomska. Podejrzewam ,że krzesła te jako nie do zdarcia są tam jeszcze produkowane.Są to jedne z trwalszych krzeseł. Wyobraźcie sobie jaka to długa tradycja w produkcji tych krzeseł.Aż zajrzę na ich stronę - może mają.


To właśnie Fameg (Fabryka Mebli Giętych) jest kontynuatorem fabryki braci Thonet Smile
Janina_Tomczyk - 13-07-2016 - 10:57
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
To jest zdjęcie z Głowna z 1905 roku, na którym stoją chłopcy w podobnym mundurku i nauczyciel podobnie ubrany jak na zdjęciu:
https://www.facebook.com/dawne.glowno/p ... mp;theater
To zdjęcie z 1907 roku:
https://www.facebook.com/dawne.glowno/p ... mp;theater

To zdjęcia wykonane ok 1908 roku:
https://www.facebook.com/dawne.glowno/p ... mp;theater
Konrad_Konrad - 13-07-2016 - 11:24
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witam,

Też stawiam na początek XX wieku! Najprościej określić zdjęcie po wieku osób znajdujących się na nim Smile

Pozdrawiam,
Konrad
Ceborski_Krzysztof - 13-07-2016 - 14:00
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Dzięki za wszystkie podpowiedz. Mężczyzna stojący z lewej strony urodzony był w 1883r. Kobieta siedząca na środku w 1850r.
Na tej podstawie szacowałem zdjęcie na okolice 1905-1915 roku.
Z prawej strony na drzewie leży czapka, prawdopodobnie jednego z chłopców. Może znaczek na jej otoku może pomoże w identyfikacji?
Janina_Tomczyk - 13-07-2016 - 15:41
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witaj Krzysztofie

Jeśli podajesz takie daty urodzenia to raczej po 1910 roku można datować zdjęcie bo mężczyzna ma ok 30 lat, a kobieta siedząca w środku ok 60 lat. Wyglądają jak po pogrzebie i kobieta po prawej stronie wygląda jak smutna wdowa z 2 synami. Niestety jakość zdjęcia dla mnie uniemożliwia odczytanie znaczka na czapce, a czapka była chyba starszego chłopca, który ma mundur jak ze szkoły kadetów.
pgorzad - 13-07-2016 - 22:54
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Witam,

Starszy chłopiec na zdjęciu (stojący) jest uczniem gimnazjum z terenów Monarchii Austro-Węgierskiej, prawdopodobnie Galicja. Nosi granatowy mundurek ze stójką podobny w kroju do bluzy mundurowej oficerów armii austro-węgierskiej. Na granatowych wyłogach kołnierza umieszczone są cztery srebrne, poziome paski (jeśli założymy, że chłopiec ma ok. 14 lat) lub cztery złote paski (jeśli założymy, że chłopiec ma ok. 18 lat i jest w klasie maturalnej). Cztery srebrne paski oznaczałyby, że był on uczniem 4 klasy gimnazjum lub szkoły realnej (tzw. gimnazjum niższego), natomiast cztery złote paski, że uczniem 8 klasy tychże szkół (tzw. gimnazjum wyższego). Wg mnie chłopiec ten jest w 8 klasie (wzrost, wygląd, prezencja). Czapka (leżąca z boku), która należy do niego, jest podobna do tych, jakie nosili oficerowie w armii austro-węgierskiej, tylko niższa. Także była granatowa, z czarnym, płaskim daszkiem i paskiem wokół niej. Na czapce jest złoty lub srebrny emblemat uczniowski. Mogła to być litera G, gdy uczeń chodził do gimnazjum lub litera R, gdy chodził do szkoły realnej. Wokół litery jest dwuczęściowy wieniec laurowy. Pod literą była natomiast cyfra, która oznaczała numer zakładu (szkoły), w którym uczył się gimnazjalista. Wg mnie widać tam literę "G".
Jako uzupełnienie chciałbym dodać jaka była różnica między gimnazjum, a szkołą realną. Gimnazjum kładło nacisk na kształcenie klasyczne, z dużą ilością łaciny i greki. Natomiast w szkole realnej było więcej przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Zdecydowanie więcej było gimnazjów.
Młodszy chłopiec (siedzący) najprawdopodobniej chodzi do pierwszej lub piątej klasy gimnazjum (jeden poziomy pasek na wyłogach kołnierza). Trudno mi ocenić jego wiek.
Jeśli chodzi o to kiedy wykonano zdjęcie, to można powiedzieć, że na pewno przed 1918 rokiem. Stawiałbym na lata 1910-1918.
Dużo ciekawych infomacji na temat szkolnictwa gimnazjalnego w Galicji znajdziesz w pozycji: http://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/plain-content?id=5555

pozdrawiam, Paweł
Ceborski_Krzysztof - 14-07-2016 - 08:56
Temat postu: Re: kiedy zrobiono to zdjęcie?
Bardzo dziękuję.
teratri - 05-06-2017 - 21:16
Temat postu:
Witam
Chciałbym dowiedzieć się o tych dwóch fotografiach z którego roku mogą pochodzić

<a href="http://www.fotosik.pl/zdjecie/431634d1ba1b8ab" target="_blank"><img src="https://images81.fotosik.pl/617/431634d1ba1b8a5bmed.jp

<a href="http://www.fotosik.pl/zdjecie/cbe6804b4c59517" target="_blank"><img src="https://images83.fotosik.pl/616/cbe6804b4c5951c7med.jp
Kasia_Marchlińska - 05-06-2017 - 23:03
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Przepraszam za mnożenie wątków - znalazłam taki o datowaniu zdjęć i przeniosłam niniejsze tam. Nie mogę chyba skasować tego wątku.

Kaśka

Dzień dobry,

Fotografia prapradziadka
https://drive.google.com/open?id=0B35mh ... XZvdHpwQ0E
Czy da się z niej odczytać okres? Po stroju? Prapradziadek żył (1850-1917).
Istnieje też szansa, że to jego ojciec, który żył (1812-1878).

dziękuję, za wszelkie uwagi,
Kaśka
Sianoszek_Michal - 05-06-2017 - 23:51
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Stawiałbym, że ten Pan to Twój praprapradziadek
Myszor_Oskar - 06-06-2017 - 07:54
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Raczej ten 1812-78.
Kwos - 06-06-2017 - 08:39
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Witam!
A z tyłu tej fotografii jest może jakieś logo fotografa, czasem to pomaga Smile
Pozdrawiam Katarzyna
Kasia_Marchlińska - 06-06-2017 - 12:57
Temat postu:
Dzień dobry,

Fotografia prapradziadka
https://drive.google.com/open?id=0B35mh ... XZvdHpwQ0E
Czy da się z niej odczytać okres? Po stroju? Prapradziadek żył (1850-1917).
Istnieje też szansa, że to jego ojciec, który żył (1812-1878).

dziękuję, za wszelkie uwagi,
Kaśka
Sofeicz - 06-06-2017 - 13:26
Temat postu:
Zdecydowanie lata 70-80 XIX wieku.
Świadczy o tym sama definicja obrazu sztywna poza fotografowanego (naświetlanie trwało długo i potrzebne były specjalne podpórki) oraz bardzo stara forma wiązania krawata.

TS
Sofeicz - 06-06-2017 - 14:04
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Zdecydowanie lata 70-80 XIX wieku.
Świadczy o tym sama definicja obrazu sztywna poza fotografowanego (naświetlanie trwało długo i potrzebne były specjalne podpórki) oraz bardzo stara forma wiązania krawata.

TS
tobiaszboksik - 06-06-2017 - 14:32
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Surdut, mężczyzna ma ok 30 - 35 lat, fotografia rozwinęła się dopiero po 1850r czyli zgadzam się poprzednikiem

Jarek
Kasia_Marchlińska - 06-06-2017 - 14:41
Temat postu:
Dziękuję,
Czyli raczej byłby to młodszy z panów, bo starszy byłby 60-ciolatkiem, a to raczej w sile wieku mężczyzna. Poza tym mieszkał wtedy w Piwcach koło Rzyszczowa pod Kijowem więc mógł być z modą i sposobem wiązania krawata zapóźniony?

Kaśka
Kasia_Marchlińska - 06-06-2017 - 14:46
Temat postu: Ubiór - czy da się rozpoznać czas?
Wielkie dzięki.
Kaśka
Janina_Tomczyk - 06-06-2017 - 14:48
Temat postu:
Kasia_Marchlińska napisał:
Dziękuję,
Czyli raczej byłby to młodszy z panów, bo starszy byłby 60-ciolatkiem, a to raczej w sile wieku mężczyzna. Poza tym mieszkał wtedy w Piwcach koło Rzyszczowa pod Kijowem więc mógł być z modą i sposobem wiązania krawata zapóźniony?

Kaśka


Polecam Kasiu tę ciekawą stronę by wyrobić sobie własne zdanie o strojach z epoki http://buduar-porcelany.blogspot.com/20 ... atach.html
a tu lata 70 XIX wieku http://www.strojezpasja.pl/2012/06/stro ... ok-1870r/,
a tu rys historyczny ubioru męskiego:
buw.uw.edu.pl/wystawy/modameska/ryshistoryczny.html.
Wiek osoby na fotografii to ok 35-40 lat.

Pozdrawiam
Bozik_Ewa - 11-11-2017 - 20:03
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Witam
Może ktoś wie z którego roku pochodzi to zdjęcie?
https://images84.fotosik.pl/897/c60980ff7bccf1famed.jpg
Mój dziadek pierwszy z prawej,rocznik 1900 w latach 1923/25 służył na granicy Polsko-Litewskiej
a może to z lat 1948/52 gdy pracował w służbie leśnej
Bardzo proszę o podpowiedź
Ewa
mszatilo - 17-11-2017 - 17:24
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Dzień dobry. Mam problem z datowaniem kilku zdjęć, które znajdują się w moim posiadaniu.

Zdjęcie nr 1: https://images83.fotosik.pl/905/e353642e73188aabmed.jpg

Zdjęcie na grubej tekturze. Jest podpisane i według niego jest na nim mój pradziadek urodzony w 1904 r. z siostrą. Posiadam jego zdjęcie ze ślubu w 1926 r. (https://www.fotosik.pl/zdjecie/fe2374999d68a70b) Czy na obu zdjęciach jest ta sama osoba? Moim zdaniem pierwsze zdjęcie zostało zrobione ewidentnie wcześniej, a mężczyzna na nim widoczny jest starszy niż mój pradziadek w dniu ślubu. Sądząc po ubraniach kiedy mogło być wykonane zdjęcie?

Zdjęcie nr 2: https://www.fotosik.pl/zdjecie/74a988fa686ac6a5

Zdjęcie nr 3 i 4: https://www.fotosik.pl/zdjecie/5f0bc67e0636e6dd
https://www.fotosik.pl/zdjecie/70e235a784411784

Na obu jest widoczna ta sama para (na zdjęciu grupowym jest to mężczyzna i kobieta z prawej strony). Kiedy mogły być wykonane?

Na żadnym z tych zdjęć nie ma pieczątek fotografów lub loga. Czy poza oszacowaniem daty da się jeszcze coś z tych zdjęć wyczytać.

Pozdrawiam serdecznie,

Michał
Zosia_S - 17-11-2017 - 23:12
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Zdjęcie nr 1 na pewno zostało wykonane wcześniej niż w 1926 roku, wg mnie między 1905 a 1910/11 rokiem. Wynikałoby z tego, że Twój dziadek jest albo tym chłopcem stojącym między rodzicami, albo tym dzieckiem na rękach ojca (tak, to nie pomyłka, takie sukienkowe tuniki zakładano kiedyś wszystkim małym dzieciom niezaleznie od plci). Osobiście obstawialabym jednak, że to starszy chłopiec jest poszukiwany antenatem.

Jeśli chodzi o zdjęcie nr 2, to prawdopodobnie chodzi o lata 1910-1914, nr 3 to wczesne lata 20., a nr 4 to pewnie 1926-1927 rok (kobiety zaczęły odslaniać łydki dopiero po 1925 roku).

Mam nadzieję, że pomogłam.

Pozdrawiam,
Zosia
mszatilo - 18-11-2017 - 21:20
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Cześć Zosia! Bardzo dziękuję za opinię!

Jeśli chodzi o zdjęcie nr 1 to w pełni zgadzam się z interpretacją i osobiście też obstawiałem okolice 1910 roku, a tym samym, że przedstawia mojego prapradziadka żyjącego w latach 1882-1925. Właśnie sprawdziłem też podpis na zdjęciu, który głosi, że to "dziadek z siostrą", ale zdjęcie było podpisywane na podstawie wskazówek mojej babci, a więc prawdopodobnie chodzi o to, że to JEJ dziadek, a więc mój prapradziadek. Wychodzi też na to, że w chwili robienia zdjęcia miał ok. 30 lat, więc wszystkie kawałki układanki wchodzą na swoje miejsce.

Jeśli chodzi o zdjęcie nr 2 to z opowieści przekazywanych w rodzinie jest informacja, że w zbiorze zdjęć była fotografia siostry mojej prababki, która wyemigrowała z mężem w 1910 roku do Argentyny. Niestety nikt z żyjących nie jest w stanie jej zidentyfikować. W tym przypadku zagadka wydaje się rozwiązana - to najprawdopodobniej jej zdjęcie sprzed wyjazdu (o czym świadczy tapeta fotografa z polskim dworem), a sama fotografia pochodzi z kijowszczyzny.

Natomiast jeśli chodzi o zdjęcie 3 i 4 to mnie zaskoczyłaś. Już tłumaczę dlaczego:
Po pierwsze, wśród informacji o zdjęciach rodzinnych była też taka (obok siostry prababki, która wyjechała do Argentyny), że w posiadaniu mojego dziadka były również zdjęcia jego dziadków.

Po drugie, posiadam komplet zachowanych fotografii zarówno pozostałych po nim, jak i po jego żonie, a mojej babce. Nie byli oni zgodnym małżeństwem i rodzinne pamiątki trzymali osobno. Wszystkie zdjęcia po mojej babce są podpisanie, po dziadku żadne. Zdjęcia 3 i 4 nie zawierają żadnych wskazówek interpretacyjnych ani podpisów.

Po trzecie, rodzina mojej babki była pochodzenia mieszczańskiego. Zbadałem jej genealogię (we wszystkich liniach) do początków XIX wieku, a w niektórych liniach do XVII wieku. Byli to sami rzemieślnicy wchodzący w kontakty z innymi mieszczanami i ani razu nie trafiłem na koligacje ze szlachtą. Z kolei rodzina dziadka to szlachta od pokoleń. Mężczyzna na zdjęciach 3 i 4 nosi sygnet, nosił go również mój pradziadek. Dodatkowo ta rodzina wygląda tak, jakby miała wyraźnie wyższy status niż rodzina mieszczańska ze zdjęć mojej babci.

Po czwarte, szukając informacji na temat ówczesnej mody skupiłem się na modzie męskiej. Surduty i okrągłe kołnierzyki święciły triumfy w XIX w. i na początku XX wieku. Później zostały wyparte przez garnitury, a surduty pojawiały się już głównie jako stroje ślubne - podobnie jak ma to miejsce obecnie. Pomimo to, w mojej rodzinie, nie spotkałem surdutów na żadnych dwudziestowiecznych zdjęciach. Zresztą to zdjęcie zdecydowanie na ślubne nie wygląda.

Wszystko razem sprawiło, że wyciągnąłem następujące wnioski: zdjęcia 3 i 4 przedstawiają rodzinę mojego dziadka, a dokładnie jego dziadków ojczystych (macierzystych mam zidentyfikowanych i potwierdzonych). Prapradziadek żył w latach 1868-1917. Ślub brał w 1894 roku, a to zdjęcie wygląda na zrobione już po ślubie, czyli obstawiałem lata 1895-1900, kiedy to surdut był jeszcze popularnych strojem męskim, a prapradziadek miał ok. 30 lat. Zdjęcie 4 oceniałem na ok. 1914 rok, a dziewczynkę brałem za córkę prapradziadka urodzoną w 1907 roku.

Tylko że przy tym nie wziąłem pod uwagę strojów kobiecych, których odpowiedników nie znalazłem w przejrzanych książkach i wyszukiwaniach w internecie, a Twoja interpretacja wniosła w ten temat nowe światło.

Nie jestem specjalistą w temacie mody więc wolę zapytać lepszych od siebie - czy mimo wszystko jest możliwe, że moje rozumowanie jest poprawne? Zdarzały się odstępstwa od długości noszonych sukienek/spódnic? Czy taki styl ubierania się przed I wojną światową jest całkowicie nieprawdopodobny?

Jeśli by tak jakimś cudem było, to zdjęcia byłyby zrobione w powiecie żytomierskim w guberni wołyńskiej.

Może ktoś jeszcze widzi na tych zdjęciach coś interesującego albo interpretuje je inaczej?
Zosia_S - 19-11-2017 - 16:25
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Odsłonięte nogi przed I wojną światową?! Nie ma mowy - no chyba, że jakaś dama musiala nieco podniesc spodnice podczas wdrapywania się do tramwaju i ukazac kawałek łydki, ale nie było to mile widziane, przynajmniej oficjalnie Wink

Zapewniam - spódnice do 1922/23 roku były długie. Co prawda już w 1915 roku zaczely odslaniac śmiało kostkę, ale proces ich decydowanego skracania nastąpił dopiero dekadę pozniej i dopiero w 1926/27 ich długość doszła do kolana (ale żeby nie było tak prosto: w latach 30. spódnice znów się wydłużyly do połowy łydki!).

Nie mam wątpliwości, że zdjęcia nr 3 i 4 powstały po I wojnie światowej. Świadczą o tym kobiece fryzury, kroj bluzek i płaszcza, a nawet buty.

A drogą redukcji: gdyby zdjęcie nr 3 zostało wykonane w XIX wieku, to kobiety na nim przedstawione miałyby na sobie gorsety, a nie mają (gorsety mocno sciskajace kibić obowiązywały do ok. 1908 roku, jesli na zdjęciu talia nie jest ścisnieta, to na 99% chodzi o fotografie po tej dacie). Poza tym, ich ubiór wyraźnie wskazuje na mode popularną w latach 1919-21/22.

W Internecie znalazłam taki obrazek
 http://rebloggy.com/post/timeline-19th-century-20th-century-victorian-rococo-1920s-1930s-18th-century-edw/36909452174

To taka ściąga z ewolucji kobiecej sylwetki, może się przyda? Wink

Ps. Nie posiadam oficjalnego dyplomu z wiedzy o historii kobiecej mody, ale po 10 latach wertowania niezliczonych pism kobiecych z roznych epok, nieskromnie przyznaję: temat nie jest mi obcy Smile
kulik_agnieszka - 19-11-2017 - 16:53
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Dziecko na zdjęciu jest dziewczynką, nie ma co do tego wątpliwości. Chłopiec w "niemowlęcej kiecce"- zgadzam się, częste, loczek na czubku- typowe ale NIGDY nie widziałam (poza czasami nam współczesnymi) chłopca z kokardami na głowie a to dziecko ma dwie, dziewczyńskie kokardy!
Datując zdjęcia dobrze jest się zastanowić w jakim regionie zostały zrobione.
Mój pradziadek do śmierci wspominał jak to się z Elżbietką poznali.... z błyskiem w oku to wspominał, dostawał ponoć od małżonki ścierką jak głośno przy dzieciach o tym gadał. Poznali się na emigracji a prababcia (o zgrozo!) nie nosiła gorsetu i paliła cygaretki. Very Happy
Ślub AD 1896.
Agnieszka
Zosia_S - 19-11-2017 - 23:54
Temat postu: Fotografie - datowanie zdjęć
Nie zauważyłam kokardek! Przyznaje: mea culpa!

Naturalnie, że usiłując określić datę wykonania zdjęcia trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, i to próbowałam właśnie uczynić, mam nadzieję z nie najgorszym skutkiem.

Pozdrawiam,
Zosia
marcin_kowal - 21-11-2017 - 15:10
Temat postu:
Witam,
posiadam w albumie po prababci kilka nie opisanych zdjęć, czy możliwe jest określenie kiedy mogły powstać ?
1.
https://zapodaj.net/images/464d498057718.jpg

2.
https://zapodaj.net/images/3cb895f11f2f4.jpg

3.
https://zapodaj.net/images/3d4a1a095e253.jpg

4.
https://zapodaj.net/images/e29efd85e7a04.jpg

5.
https://zapodaj.net/images/a803fe61f583b.jpg

6.
https://zapodaj.net/images/90f55a7325fe4.jpg


Marcin Kowal
NikosK08 - 07-01-2018 - 21:26
Temat postu: Datacja zdjęć
Witam. Czy ktoś mógłby podjąć się próby datowania kilku zdjęć? Kiedyś należały do mojej prababci i uwiecznione są na nich osoby, których tożsamości najpewniej nigdy nie poznam. Mogę jedynie domniemywać, że jest to rodzina ze strony jej ojca Adamczewskiego, lub matki z.d. Kwapiszewskiej z okolic Zadzimia i Józefki.
Zdjęcie z pogrzebu
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Młoda para
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
ślub
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Trzy kobiety (matka i córki?)
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Z góry dziękuję.
pgorzad - 07-01-2018 - 22:31
Temat postu: Datacja zdjęć
Witam,

Według mnie:

1. lata 30/40, 2. lata 30 lub wczesne 40, 3. lata 40, 4. lata 20 lub początek 30

Pozdrawiam, Paweł
magda_lena - 07-01-2018 - 22:46
Temat postu: Datacja zdjęć
Zdjęcie ze ślubu: lata 50-te
Trzy kobiety: przełom lat 20/30 - tych

Oceniam na podstawie posiadanych zdjęć własnych, biorąc poprawkę na lokalne zwyczaje Wink
Rasinska_Ela - 08-01-2018 - 13:21
Temat postu: Datacja zdjęć
Dzien dobry,

bardzo prosze o Wasza opinie o ponizszym zdjeciu:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/6675d16fafff9e8b

Prawdopodobnie jest to zdjecie mojej prababci, nie jestem tego jednak pewna. Jesli tak, mysle, ze pochodziloby ono przypuszczalnie z lat 1905 - 1920. Prababcia mieszkala wtedy w Lodzi.

Bede wdzieczna za Wasze opinie.

Pozdrawiam,

Elzbieta
Gosia_Wójcik - 09-01-2018 - 23:47
Temat postu:
Witam,

Proszę o sugestię w jakich latach mogło zostać zrobione to zdjęcie (brak pieczęci i dedykacji):

https://zapodaj.net/1fa5497eb6837.jpg.html

Poniższe zdjęcie miało mało czytelną pieczątkę. Podejrzewam, że chodzi o ten zakład:

http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/bor ... -xx-wieku/

Czy stroje pary ze zdjęcia pasują do lat 1896-1900?

https://zapodaj.net/9590536472eef.jpg.html

Pozdrawiam
Gosia Wójcik
maria.mazur - 10-01-2018 - 08:39
Temat postu:
Na mundurach się nie znam zupełnie, ale pani w krótkiej sukni przed latami 20 XX wieku jest wykluczona. Porównaj rysunki z tego artykułu. http://elgalgocorredor.blogspot.com/201 ... shion.html
Pozdrawiam
Maria
WiktorK - 08-03-2018 - 17:04
Temat postu: W jakich latach zostało zrobione to zdjęcie
Witajcie,

Zastanawiam się w jakich latach mogło być zrobione załączone zdjęcie? Niestety nie mam żadnych punktów odniesienia łącznie z tym kto na nim jest.
W sumie bardziej przypomina to obraz niż zdjęcie. Pieczątek brak.

https://www.dropbox.com/s/9ifj5ry5mh51fjn/5555.jpg?dl=0

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Pozdrawiam

Wiktor
Palusinski_Pawel - 08-03-2018 - 22:37
Temat postu:
Witam Cię Wiktor.
Posiadam bardzo podobne zdjęcie w swoich zbiorach.
Kobieta ubrana na czarno - niemal w identycznym stroju.
W moim przypadku to rok 1913 a zdjęcie było robione podczas pogrzebu.
zauważ że wszyscy ubrani są w ciemne stroje. Chociaż koszyczek i kwiaty sugerują jakieś święto kościelne - może Matki Boskiej Zielnej ? Wielkanoc ?.
Pewnie niewiele Ci to pomoże :/


Pozdrawiam
Paweł
tobiaszboksik - 08-03-2018 - 23:22
Temat postu:
niekoniecznie - fotografia czarno biała ( no może w sepii) , czerwony, niebieski i i zielony wychodzą bardzo podobnie, ręcznie retuszowana - stąd kolorowe elementy, jeden z chłopców trzyma (pewnie) świadectwo (z gimnazjum?), na pewno nie pogrzeb (zdjęcia takie robiona przeważnie przy trumnie), lata pewnie przed 1 wojna. Wskazówką mogą być mundurki szkolne chłopców dość charakterystyczne kołnierzyki. Mnie się kojarzy z zaborem rosyjskim.

Jarek
magda_lena - 08-03-2018 - 23:53
Temat postu:
I ja mam bardzo podobne zdjęcie.
Nie z mojej rodziny, ale datowane bardzo dokładnie, na rok 1912. Wykonane w Poznaniu albo Częstochowie (tego akurat nie wiem i niestety nie sprawdzę). Bo i miejsce ma znaczenie.
Stawiałabym, podobnie jak Jarek, na lata tuż przed 1 wojną.
Zaboru nie określę.
I to na pewno nie pogrzeb.
MonikaNJ - 09-03-2018 - 08:56
Temat postu:
Witam ,
to nie jest zdjęcie to jest "monidło" robione na podstawie zdjęcia lub kilku zdjęć. Mogło być malowane dużo później niż robione zdjęcia a stroje zazwyczaj były dorysowywane bardziej okazałe niż w rzeczywistości . Tak samo z tłem i dodatkami , wszystko zależało od fantazji artysty.
pozdrawiam monika
WiktorK - 09-03-2018 - 12:59
Temat postu:
Witajcie,
Dziękuję Wam za potężną garść ciekawych informacji. Dodam jeszcze, że ma ono wymiary 50x60 cm.

Z pozdrowieniami
Wiktor
tobiaszboksik - 09-03-2018 - 13:05
Temat postu:
Moim zdaniem to nie jest to monidło! Typowe zdjęcie z tamtych lat - początek XX wieku, układ postaci, tło fotograficzne, retusz dokonany przez fotografa tj pokolorowanie kwiatów, popularne było było też lekkie podkolorowanie fotografii, monidło to "dzieło" odrębne - malowane przez domorosłych odpustowych artystów. Trzeba się przyjrzeć, sprawdzić fakturę, drobne szczegóły np. oczy, łańcuszek, kwiaty, świadectwo - zdjęcia studyjne z tamtego czasu były bardzo dobrej jakości. łuszcząca powłoka może świadczyć o podkolorowywaniu zdjęcia
Jarek

PS definitywnie przesądza o tym, że jest to jednak fotografia (być może podkolorowana), fakt że jeden z chłopców stoi na stołeczku, aby był lepiej widoczny
MonikaNJ - 09-03-2018 - 13:15
Temat postu:
Jarek,
nikt w tamtych czasach nie robił zdjęć w rozmiarach 50x60 cm. To jest monidło , najprawdopodobniej rysowane z wcześniejszego zdjęcia.
pozdrawiam monika
tobiaszboksik - 09-03-2018 - 15:06
Temat postu:
A skąd te wymiary?, jeżeli tak, to na pewno nie jest fotografia z początku 20 w.
Jarek
WiktorK - 13-03-2018 - 19:13
Temat postu:
Bardzo dziękuję Wam wszystkim za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Wiktor
Virg@ - 26-03-2018 - 11:25
Temat postu:
Czy na podstawie tej fotografii (i być może napisu w otoku pieczęci), można określić kiedy przypuszczalnie została zrobiona?
Czy można odczytać napis w otoku pieczęci?
Sfotografowana osoba żyła w latach 1905-1954.

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
Sofeicz - 26-03-2018 - 22:44
Temat postu:
Na pieczęci orzeł w koronie, więc lata od 1918 (powiedzmy 1920) do 1939.
tobiaszboksik - 26-03-2018 - 23:00
Temat postu:
..... szkolny Jarosławski -- może okręg

Jarek
Sofeicz - 26-03-2018 - 23:04
Temat postu:
Kobieta na zdjęciu ma ok. 30-35 lat więc obstawiam końcówkę II RP (1935-39).
Chociaż te fryzury i stroje bardzo postarzały, więc można datować kilka lat wcześniej.
Virg@ - 26-03-2018 - 23:05
Temat postu:
Dziękuję Wam serdecznie, "jestem już w domu" Very Happy

Lidia
tobiaszboksik - 26-03-2018 - 23:40
Temat postu:
jak w domu? - my nic nie wiemy = napisz parę słów więcej

Jarek
Virg@ - 27-03-2018 - 00:03
Temat postu:
Oczywiście, z przyjemnością podzielę się swoją radością.
Patrzyłam na tę fotografię od dawna jak sroka w kość.. i nic.
Dzięki Waszej pomocy, teraz już wiem, że zdjęcie to zrobiono w Jarosławiu do legitymacji nauczycielskiej, około 1935 roku.
Te fryzury rzeczywiście były mało twarzowe. Wykadrowałam zdjęcie i zobaczyłam młodą twarz trzydziestolatki. To fotografia mojej mamy.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję pięknie, nawet zobaczyłam koronę i napis „szkolny Jarosławski” Very Happy
wdzięczna Lidia
tobiaszboksik - 27-03-2018 - 00:49
Temat postu:
mnie się tylko wydaje , że tak jest napisane, pewności nie mam, czy Pani też widzi, może sugestia?? Czy Jarosław pasuje z innych względów? mama była nauczycielką?
Jarek
Virg@ - 27-03-2018 - 10:36
Temat postu:
Jarosławie Very Happy,

teraz się dziwię, że sama tego wcześniej nie zobaczyłam. Miasto Jarosław, gdzie urodziło się trzech moich braci oraz czas kiedy mieszkała tam moja rodzina zgadza się. Mama przez pewien czas była nauczycielką. Podczas II wojny światowej, ani po niej mama już nie pracowała. W latach 20. XX w. rodzice mieszkali na Wołyniu. Po II wojnie światowej rodzina przeniosła się do Wrocławia, gdzie na świat przyszłam ja. Jakże Wasze sugestie okazały się trafne! I to na podstawie jednej fotografii z ledwie czytelną pieczęcią.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia –
Lidia
partytura - 17-08-2018 - 14:39
Temat postu:
Witam. Lata wstecz robiłam sobie drzewo gen. i udało mi się załatwić nieco zdjęć od rodziny. Nie wszystkie z nich są dla mnie oczywiste, nie zawsze wiem na kogo patrzę, bo nie było już komu mi zdjęcia "zinterpretować".. a bardzo chciałabym móc z nich wyczytać jakieś ciekawostki dot. czasów, osób, miejsc.. Kilka było niejako nalepionych na tekturę. Jeśli ktoś zaznajomiony z tematem byłby skłonny podpowiedzieć mi co dostrzegł na którymś ze zdjęć to byłabym baaardzo wdzięczna, pozdrawiam, Monika.
Linki do zdjęć:

<a href=https://zapodaj.net/fd51267c83aa6.jpg.html>lastscan9.jpg</a>

<a href=https://zapodaj.net/3a035e5be86b6.jpg.html>3.jpg</a>

<a href=https://zapodaj.net/76c296b5db984.jpg.html>2.jpg</a>

<a href=https://zapodaj.net/0ae0bced54458.jpg.html>koralewska Maria lub Ludwika.jpg</a>

<a href=https://zapodaj.net/8542c1d19e5b6.jpg.html>lastscan.jpg</a>
hagi26 - 18-10-2018 - 13:16
Temat postu:
Dzień dobry,

mam zagwozdkę dotyczącą tego zdjęcia:
https://drive.google.com/file/d/1tJ1s5Y ... sp=sharing

Ten mężczyzna prawdopodobnie był partnerem mojej praprababki, któremu rodziła od 1896 do 1918 dzieci jako niezamężna matka. Nie znam jego imienia ani nazwiska - nic. W rodzinie krąży jedynie to zdjęcie i legendy. Jak myślicie, w którym mniej więcej roku mogłoby być robione to zdjęcie? Widać, że jest tutaj naprawdę w podeszłym wieku.
krof - 18-10-2018 - 14:24
Temat postu:
Witam. Lata wstecz robiłam sobie drzewo gen. i udało mi się załatwić nieco zdjęć od rodziny. Nie wszystkie z nich są dla mnie oczywiste, nie zawsze wiem na kogo patrzę, bo nie było już komu mi zdjęcia "zinterpretować".. a bardzo chciałabym móc z nich wyczytać jakieś ciekawostki dot. czasów, osób, miejsc.. Kilka było niejako nalepionych na tekturę. Jeśli ktoś zaznajomiony z tematem byłby skłonny podpowiedzieć mi co dostrzegł na którymś ze zdjęć to byłabym baaardzo wdzięczna, pozdrawiam, Monika.
Linki do zdjęć:

lastscan9.jpg

3.jpg

2.jpg

koralewska Maria lub Ludwika.jpg

lastscan.jpg

Witam,
Pierwsze zdjęcie jest z okresu I WŚ. Kobieta ubrana w tradycyjny struj śląski, mężczyzna w mundur armii niemieckiej.
Drugi jest z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Trzecie i czwarte ta sama kobieta w ubiorze śląskim zdjęcia pochodzą z początku wieku.
Zdjęcie piąte zrobione jest w okresie II WŚ, osoby na zdjęciu są robotnikami przymusowymi (naszyty trójkąt z literką P).
hagi26 - 19-10-2018 - 20:00
Temat postu:
Dzień dobry,

mam zagwozdkę dotyczącą tego zdjęcia:
https://drive.google.com/file/d/1tJ1s5Y ... sp=sharing

Ten mężczyzna prawdopodobnie był partnerem mojej praprababki, któremu rodziła od 1896 do 1918 dzieci jako niezamężna matka. Nie znam jego imienia ani nazwiska - nic. W rodzinie krąży jedynie to zdjęcie i legendy. Jak myślicie, w którym mniej więcej roku mogłoby być robione to zdjęcie? Widać, że jest tutaj naprawdę w podeszłym wieku.
tobiaszboksik - 19-10-2018 - 20:08
Temat postu:
karkołomne zadanie - na podstawie jakich przesłanek można by datować to zdjęcie?

Jarek
hagi26 - 19-10-2018 - 20:54
Temat postu:
Na przykład takich, w jakich latach zaczęto fotografować modeli z tak bliska i w takiej pozycji. Od kiedy tego typu zdjęcia stały się codziennością/w jakim mniej więcej latach zaczęły być praktykowane. O konkretnej dacie zrobienia zdjęcia nie myślę, tylko okresie lat, w którym mogło zostać zrobione.
tobiaszboksik - 19-10-2018 - 21:01
Temat postu:
Zdjęcie było poprawione, np zostało wymienione tło, to przecież może być wycięte z innego zdjęcia, czy nie ma Pani oryginału?

Jarek

PS osoba która się bawiła tym zdjęciem (pewnie ww Picasa) zastosowała najprawdopodobniej filtr lomografia i inne pewnie też
hagi26 - 19-10-2018 - 21:07
Temat postu:
Spróbuję dostać od rodziny oryginał i wtedy się tutaj odezwę. Smile
Szymański_Wojciech - 20-10-2018 - 14:16
Temat postu:
hagi26 napisał:
Dzień dobry,

mam zagwozdkę dotyczącą tego zdjęcia:
https://drive.google.com/file/d/1tJ1s5Y ... sp=sharing

Ten mężczyzna prawdopodobnie był partnerem mojej praprababki, któremu rodziła od 1896 do 1918 dzieci jako niezamężna matka. Nie znam jego imienia ani nazwiska - nic. W rodzinie krąży jedynie to zdjęcie i legendy. Jak myślicie, w którym mniej więcej roku mogłoby być robione to zdjęcie? Widać, że jest tutaj naprawdę w podeszłym wieku.


Osobnik na zdjęciu może mieć 60-70 lat (?). Jeśli rodzinny przekaz jest wiarygodny to mógł zacząć ów związek mając lat np 20 {?). Dodając do roku 1876 podany wyżej wiek uzyskujemy hipotetyczne daty 1936-1946, obie równie prawdopodobne z uwagi na stylizację zdjęcia. Radzę ten kierunek dociekań, z włączeniem analizy zapisów metrykalnych potomstwa prababki.

Powodzenia!
Wojciech Szymański
tobiaszboksik - 20-10-2018 - 19:31
Temat postu:
to do niczego nie prowadzi, równie dobrze mógł być o dwadzieścia lat starszy, nie miał rozwodu więc nie było ślubu. - przesuwa to lata na 1916 - 1926Ile lat miała praprababka gdy rodziła pierwsze dziecko i ile było łącznie dzieci? Gdzie mieszkali? czy wszystkie dzieci rodziły się w tej samej miejscowości. I najważniejsze to oryginał zdjęcia.
hagi26 - 21-10-2018 - 11:52
Temat postu:
Moja prababka miała 18 lat gdy urodziła pierwsze dziecko - rok 1896, a w 1918 urodziła swoje ostatnie dziecko - czyli w wieku 41 lat. Rodzi piątkę swoich dzieci w Lubowidzu: 1896, 1901, 1904, 1908, (Wacław rodzi się między 1913 - 1917 rokiem), a w 1918 w Bellshwitz rodzi mojego pradziadka Bolesława będąc na robotach we Wschodnich Prusach - podobno pojechała tam za nim, a kiedy go nie odnalazła powróciła na rodzime mazowsze. Prababka Rozalia urodziła się dokładnie w 1876 roku. Oryginał zdjęcia znajduje się prawdopodobnie u kuzyna mojej babci, do którego się niedługo wybieram, postaram się zdobyć to "pierwotne" zdjęcie.
tobiaszboksik - 21-10-2018 - 13:37
Temat postu:
Moim zdaniem warto sprawdzić akty urodzenia cywilne w Standesamtach jak i w księgach kościelnych kościelnych - może są tam jakieś dopiski i informacje o ojcu
Jarek
PS Bellschwitz to Białoszyce - Prusy Zachodnie
http://www.westpreussen.de/cms/ct/ortsv ... hp?ID=3091
hagi26 - 21-10-2018 - 14:11
Temat postu:
Rzeczywiście, źle mi się napisało - wiem, że to Bałoszyce, pisałam też do parafii, urzędu Stanu Cywilnego tam, a nawet do Berlinia - nigdzie aktu nie ma. Parafie tamtejsze był protestanckie, a Rozalia była katoliczką, w najbliższych katolickich kościołach nic nie ma. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Suszu powiedziano mi, że akta z tego okresu uważa się za zaginione, a Archiwum Berlińskie podało mi, że w księgach parafialnych z parafii w Bałoszycach nie znaleziono aktu chrztu mojego dziadka. To moja największa poszukiwawcza bolączka.
tobiaszboksik - 21-10-2018 - 14:55
Temat postu:
http://www.westpreussen.de/cms/ct/stand ... .php?ID=24
z informacji tych wynika, że rejestry USC są w archiwum w Olsztynie, Elblągu lub u mormonów
Jarek
A Lubowidz masz przeszukany?
hagi26 - 21-10-2018 - 15:08
Temat postu:
W Archiwum w Olsztynie też pytałam, Lubowidz przeszukany do 1912, bo późniejsze akty nie są udostępnione, ale mam w planach napisać do nich i sprawdzić, czy Rozalia nie ochrzciła dziadka po powrocie w rodzinne strony.
Grazyna_Gabi - 21-10-2018 - 15:14
Temat postu:
USC bylo w Białoszycach a wiec rocznik 1918 moze jeszcze nie byc w archiwum.
Dodatkowo na stronie w/w podano informacje o parafii katolickiej dla Białoszyc.
Katholische Kirche:Rosenberg (ab 1870), zuvor Deutsch Eylau (ab 1860) und Christburg.
Czyli - miejscowosc od 1870 r. nalezala do parafii rk w Suszu, wczesniej (od 1860) do Iławy
i Dzierzgonia (Dzierzgoń).
Dziadek mogl byc ochrzczony w ktorejs z sasiednich parafii i niekoniecznie w roku urodzenia.
W akcie slubu dziadka mogly sie zachowac zalaczniki.

Pozdrawiam
Grazyna
hagi26 - 21-10-2018 - 15:33
Temat postu:
Pisałam do parafii w Suszu i odesłali mnie do Archiwum Diecezjalnego w Elblągu. Napisałam do nich, ale tam podobno na kwerendę czeka się długo - więc czekam. No i jeśli nie został ochrzczony w tym konkretnym roku tylko kiedy inaczej to oczywiście jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Sad
Szymański_Wojciech - 22-10-2018 - 11:31
Temat postu:
hagi26 napisał:
Moja prababka miała 18 lat gdy urodziła pierwsze dziecko - rok 1896, a w 1918 urodziła swoje ostatnie dziecko - czyli w wieku 41 lat. Rodzi piątkę swoich dzieci w Lubowidzu: 1896, 1901, 1904, 1908, (Wacław rodzi się między 1913 - 1917 rokiem), a w 1918 w Bellshwitz rodzi mojego pradziadka Bolesława będąc na robotach we Wschodnich Prusach - podobno pojechała tam za nim, a kiedy go nie odnalazła powróciła na rodzime mazowsze. Prababka Rozalia urodziła się dokładnie w 1876 roku. Oryginał zdjęcia znajduje się prawdopodobnie u kuzyna mojej babci, do którego się niedługo wybieram, postaram się zdobyć to "pierwotne" zdjęcie.Takich fotografii nie robi się dla przyjemności, czy z próżności, bo trudno się chwalić resztkami męskiej urody. To typowe zdjęcie do dowodu tożsamości (z widocznym lewym uchem); tu pytanie o format oryginału (?). Takie zdjęcia robiono masowo (m.in. w Lubowidzu) wkrótce po przyłączeniu tych obszarów do Niemiec (hitlerowskich). Często odbywało się to na tle prześcieradła lub białej ściany, również poza atelier. Hipoteza:
data wykonania ok. 1940 roku (?). Jak rozumiem, bardziej pożądana jest jednak identyfikacja tego osobnika; co w tym względzie wynika z analizy treści metryk z Lubowidza, np. kto zgłaszał kolejne narodziny (powtarzalność personaliów?).

Powodzenia!
Wojciech Szymański
hagi26 - 22-10-2018 - 13:51
Temat postu:
Najczęściej pojawiającą się postacią jest Klemens Nalikowski, bednarz z Lubowidza, ma żonę, Mariannę Gorczycę, której ojciec - Józef Gorczyca - zgłaszał śmierć jednego dzieci Rozalii - musieli więc być zaprzyjaźnieni, może byli sąsiadami. Nie sądzę, by Klemens był ojcem dzieci Rozalii, sam ze swoją żoną miał swoich wiele. Często pojawia się też ojczym Rozalii, Jakub Urbański, czy też jego synowie (Jakub umiera w 1903 roku). Kolejną osobą jest też Jan Przybułowski, również żonaty, jego matka i Jakub byli rodzeństwem - znów koligacje rodzinne. Reszta to są osoby, które pojawiają się w aktach tylko jeden raz, najczęściej robotnicy i rolnicy. Szóstka dzieci w przeciągu tak długiego okresu czasu, wszystkie oprócz mojego pradziadka urodzone w Lubowidzu - brak ślubu, Rozalia do końca życia jest panną. Nie wiem co o tym wszystkim sądzić.
Ciekawym jest fakt, że podobno ojciec ich "zostawił", Rozalii nie udało się go odnaleźć i wróciła do miasta urodzenia. Jeśli od ok. 1920 roku jest z powrotem na Mazowszu i nie widzi się z ojcem swoich dzieci, to jakim sposobem potem jego córka ma jego zdjęcie wykonane tak późno? Chyba muszę pociągnąć wujostwo za język.
tobiaszboksik - 22-10-2018 - 15:14
Temat postu:
może przyczna była polityczna

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plebiscyt ... i_Mazurach

Jarek
hagi26 - 22-10-2018 - 17:28
Temat postu:
W jakim sensie? Po tym plebiscycie nie można już było swobodnie się poruszać między Prusami Wschodnimi, a Polską? Wiem, że Rozalia wyjeżdżałam tam też do pracy - nie wiem więc, czy mężczyzna z którym była mieszkał w Lubowidzu i wyjechał do Prus Wschodnich na zawsze, czy też poznała go tam i do niego jeździła, a dzieci rodziła w swoim rodzinnym mieście.
tobiaszboksik - 22-10-2018 - 17:53
Temat postu:
same zagadki, poruszanie na pewno było utrudnione i Polaków niechętnie tam widziano -opisywał to Wańkowicz w "Na tropach smętka"
Jarek
hagi26 - 13-11-2018 - 20:21
Temat postu:
https://drive.google.com/file/d/1tJ1s5Y ... sp=sharing

Zabawna sprawa. Byłam w związku z powyższym zdjęciem u kuzyna mojej babci, który mi to zdjęcie przesłał. Powiedział, że dostał je od swojego nieżyjącego brata i było przekazywane jako zdjęcie.... Mojej praprababci Rozalii (Nawet ktoś je tak podpisał z tyłu). Kuzyn mojej babci (Starszy od niej o 5 lat), mówi, że to na pewno Rozalia. Babcia, która gdy Rozalia zmarła miała 5 lat, ale babcia ją widywała, mówi, że to nie ona, tylko jakiś facet! Ręce mi opadają. Very Happy
Orlik_Ala - 13-11-2018 - 20:53
Temat postu:
Poproszę o próbę datowania tego zdjęcia:

Kobiety znajdujące się na zdjęciu urodziły się w latach 1905 i 1896. Na fotografii siedzi jeden z braci mojego dziadka. Bracia rodzili się w latach 1893, 1898 i 1902. No i nie wiem, który z braci może to być...
Nie potrafię ocenić wieku tych osób na podstawie zdjęcia. Jakieś sugestie? pomóżcie proszę Smile
Hanna_Iwona - 13-11-2018 - 20:55
Temat postu:
Kamila twoja Babcia ma rację,że nie jest to zdjęcie kobiety (twojej Rozalii) a mężczyzny.Jeżeli z tym Panem była tajemnica w rodzinie,zdjęcie przechodziło z rąk do rąk to myślę,że w pewnym okresie zdjęcie owe trafiło do osoby,która podpisała Rozalia,żeby owe zdjęcie skojarzyć z Rozalią i tego osobnika.Jesteś na dobrym tropie w sensie takim,że powinnaś szukać osób pochodzenia niemieckiego.Na tym zdjęciu jest charakterystyczna apaszka-szal noszony w Niemczech przez Panów.

Pozdrawiam
Hanna Iwona
hagi26 - 13-11-2018 - 21:12
Temat postu:
Wujek Igancy powiedział, że Rozalia wyjechała do Prus Wschodnich "szukać tego mężczyzny" - w Niemczech rodzi też mojego pradziadka w 1918. Więc to wszystko musi być ze sobą powiązane.

Wuj mówił też, że chodziły plotki w rodzinie, że Rozalia swoje dzieci miała ze Stangretą - czyli woźnicą dworskim.
Hanna_Iwona - 14-11-2018 - 12:08
Temat postu:
Ale tutaj musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy Stangret byłby w stanie w tamtym czasie zabezpieczyć twoją Rozalię i jej dzieci finansowo ?zakładając,że był już np.w związku małżeńskim?Czytając twoje posty nasuwa mi się myśl,że to jednak Dziedzic był ojcem dzieci Rozalii.A jadąc do Prus Wschodnich Rozalia mogła go odszukać i z tego spotkania jest twój pradziadek.Na dłuższą metę reasumując zakładając,że np.Dziedzic mając swoją rodzinę w Prusach Wsch.nie miał ochoty ani środków na utrzymanie 2giej rodziny.Tym bardziej,że w środowisku wiejskim w Prusach Wsch.szybko by się to wydało.Dlatego wróciła zapewne do Polski i utrzymywała wersję,że go nie odszukała.Tak myślę.

Pozdrawiam
Hanna Iwona
Szymański_Wojciech - 14-11-2018 - 12:16
Temat postu:
Wuj mówił też, że chodziły plotki w rodzinie, że Rozalia swoje dzieci miała ze Stangretą - czyli woźnicą dworskim.[/quote]

Stangret to nie był zwykły woźnica! Powoził należącą do dziedzica bryczką, czy nawet karetą. To musiał być gość z prezencją, której smętne resztki widzimy na omawianym zdjęciu. A w Lubowidzu był niewielki folwark, w którym zapewne sługiwała oważ Rozalia (?).

Powodzenia!
hagi26 - 14-11-2018 - 14:33
Temat postu:
Rozalia po ok 1913 roku nie wraca prawdpodobnie do Lubowidza, a pracuje na dworze w Chamsku (I wujek uważa, że Stangreta był właśnie z Chamska) na dworku u Bergów. Tylko, że Bergowie przyjaźnili się z Kuntzlami z Lubowidza (Rudolf Berg był chrzestnym córki Maksymiliana Kuntzla). Więc jeśli oni przyjeżdżali do Lubowidza... to tam też pojawiał się Stangreta. Może w ten sposób się poznali? Może przyjeżdżał raz na jakiś czas, a ona się zakochałą i stąd ten rozstrzał w dzieciach: 1896 (Stanisława), 1901 (Walenty), 1904 (Katarzyna), 1908 (Józef), ok 1912-1913 - Wacław, (W międzyczasie jeszcze jedno dziecko które wcześnie zmarło), 1918 - Bolesław.
Stanisława, Walenty, Katarzyna i Józef rodzą się w Lubowidzu. Wacława ani drugiego dziecka nie udało mi się znaleźć (Pamiętała o nich za to moja babcia i jej kuzyn, więc musieli się urodzić). Bolesław rodzi się w Bellshwitz w Prusach Wschodnich. Rozalia ma wtedy 41 lat. Wraca z tej miejscowości do Chamska, już nigdy nie wyjdzie za mąż ani nie będzie przy niej żadnego mężczyzny. Natomiast córka Rozalii, Katarzyna zostaje zatrudniona we dworze w Chamsku jako pokojówka i zostaje bliską przyjaciółką córki Rudolfa Berga.
tobiaszboksik - 14-11-2018 - 18:19
Temat postu:
"Dziedzic mając swoją rodzinę w Prusach Wsch.nie miał ochoty ani środków na utrzymanie 2giej rodziny.Tym bardziej,że w środowisku wiejskim w Prusach Wsch.szybko by się to wydało."

Mógł nie mieć rozwodu. Żoną mogła go opuścić ( jak wtedy mówiono - odjechała- zostawiając dzieci). Wbrew pozorom nie były to odosobnione przypadki, Kwestie finansowe pewnie nie stanowiły przeszkody. Opinii społeczności dziedzic według mnie nie musiał się obawiać - dziedzic a włościanie to dwa różne światy. Co do fotografii to już nie mogę się zdecydować kobieta czy mężczyzna? Oryginału fotografii nie udało się uzyskać?

Jarek

PS Jak zdjęcie jest podpisane Rozalia to pewnie jest ona
hagi26 - 14-11-2018 - 18:36
Temat postu:
Tylko, że podpisana jest kopia, a nie oryginał. Tak podpisał to zdjęcie wnuk Rozalii.
Nie, niestety mój wujek ma tą samą wersję zdjęcia, co ja. Oryginał miał chyba jego starszy brat, z którego rodziną on już nie ma w ogóle kontaktu.
Wujek Ignacy w rozmowie przez telefon wahał się, gdy mu powiedziałam, że to prawdopodobnie mężczyzna. Potem, jak przyjechałam do niego upierał się, że to na pewno Rozalia. Moja babcia mówi, że jest na 100% pewna, że to nie ona. I komu wierzyć? Wujek wspominał, że jego mama (Córka Rozalii) wyjechała z nią, gdy ta była mała (Wtedy gdy była w ciąży z moim pradziadkiem - w Bellschwitz? Nie trzymałoby się to kupy, bo wtedy Katarzyna miałaby 14 lat, a z opowieści wujka Rozalia miała ją "przemycić pod spódnicą za granicę" - czyli była dzieckiem) dorobić sobie w Prusach i właśnie szukać tego "mężczyzny". I że go nie znalazła. Ale w 1908 rodzi się Józef, musiał być jeszcze Wacław i trzeci syn, a w 1918 Bolesław.
Wujek mówił, że mój pradziadek zawsze wydawał się trochę inny od rodzeństwa i założył, że mógł mieć innego ojca - łączył to właśnie z tym Stangretą.
Ale skąd wtedy to zdjęcie? I to, że rodzeństwo się różni fizycznie też nie jest dla mnie do końca dowodem - moja mama i jej młodsza siostra są czarnowłose, drobne i mają śniadą cerę, a ich najstarszy brat jest bladym, wysokim blondynem - i są na pewne wszyscy od tych samych rodziców.

Tak więc, dostaję mnóstwo "pogłosek" i "plotek", ale wyłapać z tego prawdę to jak lać wodę przez sitko.
magda_lena - 14-11-2018 - 22:18
Temat postu:
Że tak nieśmiało napomknę, wątek dotyczy datowania zdjęć Wink


Orlik_Ala napisał:
Poproszę o próbę datowania tego zdjęcia:

Kobiety znajdujące się na zdjęciu urodziły się w latach 1905 i 1896. Na fotografii siedzi jeden z braci mojego dziadka. Bracia rodzili się w latach 1893, 1898 i 1902. No i nie wiem, który z braci może to być...
Nie potrafię ocenić wieku tych osób na podstawie zdjęcia. Jakieś sugestie? pomóżcie proszę Smile


Alu, od wczoraj, kiedy zamieściłaś post, zastanawiam się kiedy to zdjęcie mogło być zrobione.
Wszystko wskazuje na to, że są to lata I wojny (porównałam własne materiały i znalezione w internecie) i taką długość sukni (widoczna kostka, na tym zdjęciu to właściwie but, ale może pani tak stoi) panie nosiły właśnie wtedy.
Pana nie ocenię, moda męska zawsze zmieniała się wolniej niż damska.
Trochę to słabo, w stosunku do dat, jakie podałaś, bo o ile pani ur. 1896 pasuje, tak ta druga (1905) już nie.
Pan - stawiałabym na najstarszego.

P.S
Kamilo, przepraszam, ale załóż sobie własny temat do rozważań nad Rozalią, która na tym zdjęciu na 100% jest mężczyzną Wink
hagi26 - 14-11-2018 - 23:01
Temat postu:
Rzeczywiście dyskusja trochę się rozwinęła, ale wciąż - na temat zdjęcia! Niemniej, dowiedziałam się już chyba wszystkiego, co mogłam - dziękuję wszystkim za wypowiedzi i podpowiedzi. Smile Koniec spamu!
slawek_krakow - 15-11-2018 - 03:01
Temat postu:
hagi26 napisał:
Rzeczywiście dyskusja trochę się rozwinęła, ale wciąż - na temat zdjęcia! Niemniej, dowiedziałam się już chyba wszystkiego, co mogłam - dziękuję wszystkim za wypowiedzi i podpowiedzi. Smile Koniec spamu!


Pozwolę sobie jeszcze na mały off. Stangret to nazwa zawodu więc nie ma powodu pisać wielką literą i jest rodzaju męskiego więc jeśli Rozalia miała z kimś dziecko to ze stangretem a nie Stangretą.
No chyba, że szukasz mężczyzny o nazwisku Stangreta ale to chyba nie może być prawdą😀
Szymański_Wojciech - 15-11-2018 - 12:09
Temat postu:
Ale skąd wtedy to zdjęcie? I to, że rodzeństwo się różni fizycznie też nie jest dla mnie do końca dowodem - moja mama i jej młodsza siostra są czarnowłose, drobne i mają śniadą cerę, a ich najstarszy brat jest bladym, wysokim blondynem

Na koniec ostatnia rada: proszę porównać tego "bladego wysokiego blondyna" z tym hipotetycznym stangretem. I moje zadziwienie jak można zmęczonego życiem, pretensjonalnego faceta po 60-tce uznać za kobietę !!!???. A zdjęcie mogło trafić do Rozalii na wiele sposobów. Pierwszy: przysłał Jej On.

Powodzenia!
W.Szymański
hagi26 - 15-11-2018 - 12:19
Temat postu:
Założyłam osobny wątek na ten temat, razem ze zdjęciami "hipotetycznych dzieci", żeby tutaj nie spamować. Może tam dostrzeżecie jeszcze jakieś ciekawe zależności Wink
Orlik_Ala - 15-11-2018 - 16:57
Temat postu:
Magdaleno, dziękuję za Twoją próbę datowania mojego zdjęcia Smile
Powinnam jeszcze dodać, że "towarzystwo" pochodzi ze wsi mazowieckiej, z rodziny chłopskiej. Trudno założyć, że moi krewni kierowali się jakąś ówcześnie obowiązującą modą.
Sugerując się wiekiem najmłodszej siostry (ur. 1905, stoi po lewej) i jej wyglądem na zdjęciu, pomyślałam, że to mogą być wczesne lata dwudzieste. Ale moda wtedy była całkiem inna Smile
No, może kapelusz młodszej siostry i melonik mężczyzny trochę do tego okresu pasują.
Natomiast same stroje wydają mi się przesadnie eleganckie, może to stroje weselne? Ale w najbliższej rodzinie w okresie 1916-1927 wesela nie było.

Przyszło mi teraz na myśl, że być może są to stroje wypożyczone od fotografa tylko na okoliczność zrobienia zdjęcia? nie wiem, czy były wtedy takie praktyki.
klaudia3013 - 15-11-2018 - 19:58
Temat postu: Problem z kobietą ;)
Witam Państwa.
Nurtuje mnie od dłuższego czasu kim jest kobieta przedstawiona na załączonej fotografii?
Kwestią kluczową jest jej przybliżony wiek, gdyż nie mogę rozszyfrować, czy to jest małżonka starca, która siedzi obok niej, a który przedstawia mojego pra-pradziadka Adama, czy też małżonka mężczyzny, który stoi nad nimi, a przedstawia prawdopodobnie pradziadka Józefa.
Ot ci zagadka.
Jestem pewna co do tego, że na zdjęciu znajduje się pra-pradziadek Adam. Ustaliłam na podstawie medali widocznych na piersi, że walczył w wojsku carsko-rosyjskim. Zgadzają się lata i fakty. To pewne. Adam zmarł w 1908 r. w szpitalu wojskowym Warszawie już jako wdowiec.
Zdjęcie zrobione u fotografa w Warszawie Józefa Stummana, przy ul. Marszałkowskiej. Ten wątek już przeanalizowałam i ustaliłam, że zakład istniał do 1907 roku, więc zdjęcie to nie może być starsze.
Mężczyzna stojący nam nimi to prawdopodobnie ich syn - Józef a mój pradziadek, który po roku 1900 był urzędnikiem Kolei Nadwiślańskiej w Warszawie.
Ale co to za kobieta, doprawdy nie wiem. Trudno określić jej wiek po twarzy, z ubioru wynika, że stroje iście chłopskie, więc domniemam, że zdjęcie przedstawia żonę pra-pradziadka, Eleonorę, ale równie dobrze jedną z dwóch żon pradziadka Józefa, ale czy w Warszawie na początku XX wieku tak się ubierano?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/823c7368c646ebcb

Może ktoś, coś Smile
Katarzyna
AdamKrawczyk - 15-11-2018 - 20:39
Temat postu: Problem z kobietą ;)
Witam.Jak tradycja uszanowanie nakazuje,rodzice siedzą
Pozdrawia Adam K.
magda_lena - 15-11-2018 - 21:52
Temat postu: Problem z kobietą ;)
@ Katarzyno
Miałam napisać dokładnie to samo, co Adam.
A broda postarza, spróbuj sobie wyobrazić pana bez i już otrzymasz może nie młodzika, ale na pewno nie starca Wink

@ Alu, wrócę do Twojego zdjęcia.
Lokalizacja (wieś) trochę wyjaśnia, choć zdziwię Cię, moje zdjęcie porównawcze też jest ze wsi, tyle, że z łódzkiego, rodziny gospodarskie i mogę je dokładnie umieścić w czasie.
Po prostu są na nim osoby, które zmarły w 1918, na hiszpankę, więc data graniczna to 1918 (są ich akty zgonu).
Panny na wsi też chciały być modne, i posiadały jakieś wyjściowe stroje, jak i te moje. Raczej nikt o nich by nie powiedział, że są ze wsi - ja sama nie mogłam uwierzyć, kiedy skan dostałam.
Tyle, że moje zdjęcie na pewno jest z wesela lub jakiejś zabawy (mają przypięte kotyliony), może z tej okazji fotograf na wieś przyjechał?

U Ciebie mylące są kapelutki, przyjmijmy więc, że dla pani młodszej był wyjątkowo nietwarzowy, i dodał jej lat.

Zdjęcie pochodzi z ok. 1920 roku, raczej nie później.
Tylko, że to nam zmienia pana. Nie jest to ten najstarszy. Między pozostałymi jest za mała różnica, żeby dokładnie typować. Ale stawiałabym na najmłodszego (1902), wąsik też dodaje lat Wink

Co do wypożyczania strojów od fotografa się nie wypowiem, wiem, że bywało, ale wcześniej.
Hmmm ... może kapelutki i melonik zostały wypożyczone?
Orlik_Ala - 15-11-2018 - 23:45
Temat postu: Problem z kobietą ;)
Magdaleno,
napisałam: wieś mazowiecka, bo to okolice Rawy Mazowieckiej, czyli dawniejsze zachodnie Mazowsze, ale obecnie to jest właśnie łódzkie Smile Zgadzam się z Tobą , że kapelutek postarza tę panienkę. Ale jej okrągła buzia faktycznie jest jeszcze dziecięca. I postawa, sylwetka też ma w sobie coś z niezgrabnego podlotka (w odróżnieniu od drugiej siostry). Ona urodziła się w listopadzie 1905, więc przypuszczalnie tutaj ma niespełna 15 lat.
Jeśli przyjąć, że to zdjęcie zrobiono najpóźniej w roku 1920, a jest na nim brat najmłodszy to.. ten brat zmarł w lutym 1921.
I jest to bardzo prawdopodobne rozwiązanie - obie siostry i starszych braci dziadka znałam jako mocno starsze już osoby i jakoś żaden stryj nie pasuje mi do tego wizerunku. A co do stryjenek - nie mam żadnych wątpliwości, podobieństwo pozostało.
Dziękuję Ci za naprowadzenie mnie na właściwe tory, fotografię wykonano prawdopodobnie w roku 1920.

EDIT - zacytuję: "W latach 1910 - 1920 kobiety zrezygnowały z gorsetów. Zastosowano natomiast inną ciekawą sztuczkę. Talia została podwyższona, ale nie do poziomu bezpośrednio pod biustem, lecz nieco niżej. W połączeniu z luźnym fasonem sukni taki trick chował brzuszek. Zaznaczenie talii poniżej tego poziomu i podkreślenie jej szerokim paskiem wyszczuplało i wysmuklało całą sylwetkę.
Suknie stały się krótsze, luźniejsze i prostsze. Sięgały kostek, a nawet odkrywały kawałek łydki." (źródło https://www.wczerni.pl/2017/05/moda-1910-1920.html Smile
Wszystko się zgadza Wink
Emerald - 22-11-2018 - 10:48
Temat postu:
Proszę o pomoc w określeniu zbliżonej daty wykonania tych zdjęć:
1. https://i.imgur.com/YKQHXSH.jpg
2. https://i.imgur.com/fQiUb3v.jpg
3. https://i.imgur.com/r8eQDJC.jpg
4. https://i.imgur.com/32KshZq.jpg

Z góry dziękuję za pomoc,
Izabela
Jaworski_Rafał - 29-11-2018 - 11:22
Temat postu: Określenie, z którego roku może być fotografia.
Drodzy forumowicze,
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w określeniu, z którego roku może być fotografia pod podanym linkiem, czy przedstawia ona ojca, czy syna...
Ojciec żył w latach 1868-1925, a syn w latach 1903-1942.
Moim zdaniem jest to ojciec, bo zdjęcie jest zbyt słabej "jakości", jak na lata życia syna.

https://drive.google.com/file/d/1BNOYnT ... p=drivesdk

Pozdrawiam.
Sroczyński_Włodzimierz - 29-11-2018 - 11:31
Temat postu:
Nie wiem:)
ale założenie, że jakość wzrosła pomiędzy 1868-1925, a 1930-1942 jest wątpliwe
popatrz na zdjęcia portretowe z XIX, początku XX a kilka dekad później
można wręcz przeciwnie skutecznie udowadniać - wraz z popularyzacją, "obtanieniem" późniejsze zdjęcia są na ogół znacznie gorsze (do lat 80 XX wieku włącznie:)..tyle, że ich znacznie więcej

nie tylko portretowe
Jaworski_Rafał - 29-11-2018 - 11:33
Temat postu:
Racja. Źle dobrałem słowa.
maria.mazur - 29-11-2018 - 11:45
Temat postu:
Żeby datować fotografię, trzeba mieć znacznie więcej danych. Bo o pierwotnej jakości zdjęcia trudno wyrokować na podstawie tej kopii. Widać tylko, że jest zapleśniałe i było przechowywane w nieodpowiednich warunkach. (to nie zarzut, stwierdzenie faktu). O wieku zdjęcia możemy wyrokować na podstawie materiału na którym jest wykonane (twarda tekturka, miękki papier, pieczątki albo wydruki nazwy zakładu) oraz na podstawie tego, co przedstawia. Musimy wiedzieć z jakiej grupy społecznej i jakiego zawodu były potencjalne osoby. Inaczej się ubierał żołnierz, inaczej urzędnik jeszcze inaczej robotnik czy hrabia. Podobnie zależnie od okresu, inny zarost nosił i inną fryzurę człowiek z różnych grup w/w. Na podstawie braku jakiegokolwiek zarostu i krótkich włosów zaryzykowałabym twierdzenie, że chodzi o syna, ale bez pozostałych informacji trudno wyrokować.
Jaworski_Rafał - 29-11-2018 - 12:04
Temat postu:
https://drive.google.com/folderview?id= ... bCmVoZaF8V

Pod powyższym linkiem tył fotografii, tekturka itp.

Ojciec był szewcem we wsi. Z przekazów wiem, że rodzinie niczego nie brakowało.
Syn również był szewcem, ale służył prawdopodobnie w korpusie ochrony pogranicza. Miał zostać zastrzelony podczas ucieczki z transportu do Treblinki, ale ta informacja nie jest potwierdzona.
maria.mazur - 29-11-2018 - 17:55
Temat postu:
Korpus ochrony pogranicza, to by pasowało. Pod tym linkiem masz mundur KOP https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/58114 ... a-201.html
To co ma na sobie wgląda jak mundur z wysokim kołnierzem, a z lewej strony jakby pagon z jedną gwiazdką?
Nazwisko fotografa niestety jest dosyć popularne więc po nim trudniej dociec gdzie i kiedy miał atelier.
Jaworski_Rafał - 29-11-2018 - 18:13
Temat postu:
Nie wiem jak to jest z tym fotografem, czy to nie przyklejone zostało na pierwszą lepszą tekturkę...
Fragment znaku z inicjalami jest identyczny jak na poniższej okładce...

https://drive.google.com/file/d/1eFrWWs ... p=drivesdk
Karmelka - 29-11-2018 - 21:21
Temat postu: Zdjęcie - który to rok?
Witam. Jestem w posiadaniu pewnego zdjęcia rodzinnego. Nie jestem jednak w stanie określić który mógłby być to rok. Może ktoś
z Państwa ma jakiś pomysł? https://www.fotosik.pl/zdjecie/beee2f7f510a96b6
Joanna
Musial_Michalina - 29-11-2018 - 22:02
Temat postu: Zdjęcie - który to rok?
Dobry wieczór,
Wg mnie zdjęcie to zostało zrobione w latach 20-tych XX wieku. Sukienki dziewczynek mają obniżony stan, charakterystyczne dla tamtych lat są też krótkie fryzury z grzywką. Najstarsza kobieta na zdjęciu jest ubrana nieco inaczej, bardziej konserwatywnie.
Pozdrawiam,
Michalina
Panasiuk_Radosław - 30-11-2018 - 02:06
Temat postu: Zdjęcie, jakie to lata?
Witam,
Zwracam się do znawców tematu z prośbą o określenie w jakich latach mogło zostać wykonane to zdjęcie. Zdjęcie nie jest kompletne, jak to określiła bardzo wiekowa ciocia (96 lat) "wojenne zdjęcie a dziadka zjadły robaki". Oczywiście chodzi o fragment zdjęcia zawierający postać "dziadka". Zdjęcie wykonane na grubym "papierze, tekturze". Nie mam pojęcia tylko, czyimi "dziadkami" są postaci na zdjęciu. Swoich dziadków nie znałem ale mam zdjęcia i z pewnością to nie oni, może to pradziadowie lub pra pra... określenie przedziału czasowego powinno pozwolić zidentyfikować pokolenie. Ciocia jest najstarszą, żyjącą siostrą mamy i nie pamięta niestety.

https://drive.google.com/file/d/1-rIrUP ... sp=sharing
Małgorzata_Kulwieć - 30-11-2018 - 11:00
Temat postu: Zdjęcie, jakie to lata?
Trudno powiedzieć, ale myślę, że początek XX wieku, może do lat dwudziestych.
Opieram się na fryzurze pani po lewej stronie.
Musial_Michalina - 30-11-2018 - 12:31
Temat postu: Zdjęcie, jakie to lata?
Stawiam na lata 1915-20. Wcześniej (1900-1910) suknie praktycznie nie posiadały dekoltu, tylko stójki ciasno zapięte na szyi. Pani z prawej ma strój nieco podobny do mojej prababki z tego okresu (mieszczanki z Żywca).

Pozdrawiam,
Michalina
Wojciechowska_Ewka - 14-12-2018 - 22:57
Temat postu:
Szanowni Państwo,
Bardzo proszę o pomoc w określeniu roku zrobienia tego zdjęcia.

https://www.dropbox.com/s/144uozf3d1eu7 ... j.jpg?dl=0

Podejrzewam, że na zdjęciu jest Paulina Faustyna Antonina Kiedrzyńska zd. Szczerbowicz Wieczor ur.1865 ze swoją córką Antoniną ur. 1897, zmarłą w 1910 r. w wieku 13 lat. Jeśli tak to moim zdaniem, zdjęcie byłoby zrobione około 1907 roku. Z tyłu zdjęcia jest nadruk pocztówkowy bez napisów.
Co o tym sądzicie?
Paulina FA Kiedrzyńska zaginęła (uciekła), nie wiem dokładnie w którym roku. W 1910 umiera również jej mąż Julian Franciszek ale zostaje jeszcze syn Marian ur. 1889 Radzymin.
Dziękuję za pomoc
ewa
Emerald - 12-01-2019 - 10:42
Temat postu:
Proszę o pomoc w określeniu roku wykonania zdjęcia:
https://i.imgur.com/gmhm4NN.jpg
algaa - 03-02-2019 - 13:58
Temat postu:
Witam

Zwracam się z prośbą o identyfikację odnalazłam następujące fotki. Chcę się upewnić ze to faktycznie fotografie Pałacu w Radziejowicach?
http://fotowrzut.pl/6LDWVCBV78

http://fotowrzut.pl/5CD7PP6DDT
http://fotowrzut.pl/AP00QRHQFY
http://fotowrzut.pl/DHM9ODU5XK
http://fotowrzut.pl/4KNMEL2V0R

oraz proszę o możliwą identyfikację strojów ludowych.

http://fotowrzut.pl/WPN6JOP16R

Z góry dziekuję za pomoc.
Pozdr Agnieszka.
genealog1981 - 17-02-2019 - 22:23
Temat postu: Zdjecie Przodka
Witam Wszystkich,

Prosilbym o pomoc w ustaleniu tego zdjecia.
Wedlug mnie to zdjecie bylo zrobione w 19-tym wieku.

<a href="https://www.fotosik.pl/zdjecie/7dc9bb2bb92d1ad0" target="_blank"><img src="https://images92.fotosik.pl/127/7dc9bb2bb92d1ad0med.jpg" border="0" alt="" /></a>

Z gory dziekuje i pozdrawiam,

Sandro
Sianoszek_Michal - 17-02-2019 - 23:19
Temat postu: Zdjecie Przodka
Hmmmmmm.... bardziej bym obstawiał pierwszą dekadę XX wieku
Pozdrawiam
Michał
ravkom - 18-02-2019 - 09:29
Temat postu:
Według mnie na 100% tak Smile

algaa napisał:
Witam

Zwracam się z prośbą o identyfikację odnalazłam następujące fotki. Chcę się upewnić ze to faktycznie fotografie Pałacu w Radziejowicach?
http://fotowrzut.pl/6LDWVCBV78

http://fotowrzut.pl/5CD7PP6DDT
http://fotowrzut.pl/AP00QRHQFY
http://fotowrzut.pl/DHM9ODU5XK
http://fotowrzut.pl/4KNMEL2V0R

oraz proszę o możliwą identyfikację strojów ludowych.

http://fotowrzut.pl/WPN6JOP16R

Z góry dziekuję za pomoc.
Pozdr Agnieszka.

mszatilo - 18-02-2019 - 13:15
Temat postu: Re: Zdjecie Przodka
Sianoszek_Michal napisał:
Hmmmmmm.... bardziej bym obstawiał pierwszą dekadę XX wieku
Pozdrawiam
Michał


Ja również. Sądząc po zdjęciach mojej rodziny brałbym pod uwagę okres ok. 1907-1917. Wcześniej kobiety nosiły suknie wysoko zapięte pod szyję. Szkoda, że fotografia nie przedstawia całości sylwetki, bo długość sukni też mogłaby coś powiedzieć.

Michał
Orlik_Ala - 18-02-2019 - 13:51
Temat postu:
ravkom napisał:
Według mnie na 100% tak Smile

algaa napisał:
Witam

Zwracam się z prośbą o identyfikację odnalazłam następujące fotki. Chcę się upewnić ze to faktycznie fotografie Pałacu w Radziejowicach?
http://fotowrzut.pl/6LDWVCBV78

http://fotowrzut.pl/5CD7PP6DDT
http://fotowrzut.pl/AP00QRHQFY
http://fotowrzut.pl/DHM9ODU5XK
http://fotowrzut.pl/4KNMEL2V0R

oraz proszę o możliwą identyfikację strojów ludowych.

http://fotowrzut.pl/WPN6JOP16R

Z góry dziekuję za pomoc.
Pozdr Agnieszka.


Ja również mam 100 % pewności, że zdjęcia przedstawiają pałac w Radziejowicach. Mam własne współczesne fotografie do porównania, np. taką Smile


A strój piąty z prawej przypomina łowicki.
algaa - 18-02-2019 - 19:43
Temat postu:
Witam

Bardzo dziekuję za info. Jestem i ja już pewna że na 100 % Pałac w Radziejowicach.

natomiast jesli chodzi o strój ludowy ,nie ma pewności że to w 100 % strój łowicki.

Pozdr Agnieszka.
Nizgorski - 10-03-2019 - 23:03
Temat postu: Zdjęcia jak rozpoznać przybliżoną datę wykonania...
Szukam pomocy w zakresie ustalenia z jakiego okresu pochodzą zdjęcia. Nie znam się na technikach wykonywania fotografii. Faktem jest, że próbowałem poznać techniki wykonywania zdjęć od połowy XIX do początków pierwszej połowy XX w ale chciałbym się upewnić co do swoich spostrzeżeń. Jedyne co mogę sam ustalić to stylizacje wąsów w danym okresie. Lecz i to może być także mylne. Zdjęcia jakie załączam nie są oryginałami zeskanowanymi samodzielnie, dostałem już gotowe skany, zdjęcia fotografii.
Być może jest tutaj jakiś znający się na fotografii profesjonalista i przynajmniej potwierdzi moje przypuszczenia albo wyprowadzi mnie z błędu Smile

123

Z góry dziękuję za każdą cenną informacę Smile
NikosK08 - 30-03-2019 - 15:17
Temat postu: Zdjęcia jak rozpoznać przybliżoną datę wykonania...
Witam
Czy ktoś spróbowałby wywnioskować, kiedy powstało to zdjęcie?
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Mam podejrzenia, że to jeden z trzech braci Kwapiszewskich:
*Piotr (1855-1891)
*Antoni (1860-?) był rolnikiem z Józefki.
*Adam (1875-?) był szewcem. Mieszkał w Łodzi.
Myślę, że Piotr raczej odpada. Mężczyzna ze zdjęcia ma więcej lat niż 36 lat, może jest po 50-siątce. Z resztą, myślę, że zdjęcie nie jest aż tak stare. Pytanie tylko, czy to Adam, czy Antoni?

Pozdrawiam
Nikos
Sianoszek_Michal - 30-03-2019 - 16:44
Temat postu: Re: Zdjęcia jak rozpoznać przybliżoną datę wykonania...
NikosK08 napisał:
Witam
Czy ktoś spróbowałby wywnioskować, kiedy powstało to zdjęcie?
https://www.myheritage.pl/FP/fullSizePh ... side=front
Mam podejrzenia, że to jeden z trzech braci Kwapiszewskich:
*Piotr (1855-1891)
*Antoni (1860-?) był rolnikiem z Józefki.
*Adam (1875-?) był szewcem. Mieszkał w Łodzi.
Myślę, że Piotr raczej odpada. Mężczyzna ze zdjęcia ma więcej lat niż 36 lat, może jest po 50-siątce. Z resztą, myślę, że zdjęcie nie jest aż tak stare. Pytanie tylko, czy to Adam, czy Antoni?

Pozdrawiam
Nikos


Piotr odpada - żył 36 lat, a zdjęcie przedstawia starszą osobę, ale to już sam stwierdziłeś, osobiście obstawiałbym Adama, który mieszkał w Łodzi i "nosił" się po miejsku Smile
Pozdrawiam
Michał
NikosK08 - 30-03-2019 - 17:18
Temat postu:
Też podejrzewałem, że chyba bardziej pasowałby na Adama.
To jest chyba zdjęcie z jakiegoś dokumentu dowodowego. Na rogach widać fragmenty jakiejś pieczątki. Może na jej podstawie dałoby się ustalić chociaż datę, po której mogło powstać?
Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak było ze zdjęciami dowodowymi u chłopów. Może Antoni przeszedł się do jakiegoś większego miasta/miasteczka i w tamtejszym zakładzie fotograficznym zrobił sobie zdjęcie w bardziej eleganckim stroju?
Emerald - 05-04-2019 - 16:44
Temat postu:
Proszę o pomoc w ustaleniu, kiedy mogło zostać zrobione to zdjęcie:
https://i.imgur.com/aaAobJu.jpg
Z tego co mi wiadomo, zostało zrobione we Francji i rzeczywiście wczoraj przez telefon dowiedziałam się od wujka posiadającego oryginał, że jest podpisane "Lyon".
benyzet - 20-04-2019 - 21:13
Temat postu:
Witam serdecznie. Proszę o pomoc. Który to rok.? Wiek kobiet? Z góry dziękuję.
https://drive.google.com/file/d/12d3t8A ... p=drivesdk
Sianoszek_Michal - 23-04-2019 - 20:20
Temat postu:
benyzet napisał:
Witam serdecznie. Proszę o pomoc. Który to rok.? Wiek kobiet? Z góry dziękuję.
https://drive.google.com/file/d/12d3t8A ... p=drivesdk
Grzegorzu,
roku dokładnie nikt Ci nie poda, no chyba, że strzeli w "dziesiątkę". Moim zdaniem pierwsza lub druga dekada XX wieku. Wiek kobiet? Hmmmm.... zaczynając od lewej to - przed lub po 60tce, około 13-15 lat i około 30 lat.

Pozdrawiam Michał
benyzet - 24-04-2019 - 07:31
Temat postu:
Dziękuję Michale. Wiesz, myślałem,że np.po długości sukien, dekoltach etc.etc Smile
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits