Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia genetyczna - Analiza pochodzenia w oparciu o autosomy

michalmilewski - 07-04-2020 - 15:03
Temat postu: Analiza pochodzenia w oparciu o autosomy
przemko20161 napisał:

Mam prośbę proszę o przetłumaczenie o co chodzi w moim wyniku DNA
Mój wynik
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... lnlJmGzK3A

Te wyniki sugerują, że jeśli większość Twoich przodków wywodziła się z tego samego regionu kraju, to było to najprawdopodobniej Mazowsze, ewentualnie jakiś inny region w północno-wschodniej części Polski, np. Pomorze Wschodnie (Kaszuby), dawne Prusy Wschodnie, lub być może Kujawy albo jakaś przyległa do Mazowsza część Polski Centralnej.

Jeśli z kolei zdecydowaną większość Twoich przodków da się "przypisać" do jednego z dwóch różnych głównych regionów pochodzenia, to według tego wyniku istnieje kilka takich par faworyzowanych w różnych analizach, i np. jedna z analiz wskazuje, że mogłyby to być Prusy Wschodnie i Polska Centralna, albo Prusy Wschodnie i Środkowa Ukraina, czy też Pomorze Wschodnie (a raczej dawne niemieckie Prusy Zachodnie) i któryś z niezbyt odległych regionów wschodniosłowiańskich. Z kolei wyniki innej analizy preferują nieco odmienne pary regionów, np. Pomorze Wschodnie (Prusy Zachodnie) i Litwa/Łotwa, albo Pomorze Wschodnie/Kujawy i Mazowsze. Jeszcze inna analiza faworyzuje układ Prusy Zachodnie i Ukraina.

Masz tam też przedstawione najbardziej prawdopodobne opcje w przypadku trzech lub czterech różnych głównych regionów pochodzenia Twoich przodków, ale nie będę ich już tu wyliczał. Są też wyniki analizy pokazującej możliwy procentowy udział 15 różnych populacji, i tam ponad połowa całkowitego udziału procentowego przypada na różne subpopulacje wschodnieoeuropejskie (z Białorusi, Ukrainy i Rosji) a reszta to głównie Mazowsze i Kaszuby, więc jeśli uznać to za wiarygodną predykcję, to należałoby przypuszczać, że mniej więcej połowa Twoich przodków pochodzi gdzieś zza wschodniej granicy, a druga połowa głównie z Mazowsza i Pomorza, ale mocno przestrzegałbym przed uznawaniem tego za pewnik.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że Polacy wywodzący się głównie ze wschodniej części kraju (Mazowsze, Podlasie, Lubelszczyzna i duża część Polski Centralnej) w wynikach autosomalnych są bardzo podobni do mieszkańców Białorusi, Północnej Ukrainy, a nawet Zachodniej Rosji, dlatego wiele analiz nie jest w stanie odróżnić, w którym dokładnie regionie tej całkiem sporej części Europy mieszkali ich niedawni przodkowie. Jeśli masz więc dużo przodków z wymienionych przeze mnie regionów Polski, to pojawianie się wyników sugerujących pochodzenie z Europy Wschodniej może być właśnie skutkiem tych bardzo bliskich podobieństw. Mam nadzieję, że niedługo ktoś opracuje nowy sposób analizowania wyników autosomalnych, który będzie już w stanie znacznie precyzyjniej różnicować populacje z dyskutowanego makroregionu.

Byłbym Ci bardzo wdzięczny, gdybyś ujawnił nam, co konkretnego wiesz o miejscu pochodzenia Twoich przodków, np. czy zdecydowana większość z nich pochodzi po prostu z Mazowsza, czy też masz jakieś informacje o przodkach z krajów bałtyckich lub wschodniosłowiańskich, albo czy masz znanych przodków wywodzących się z Pomorza Wschodniego lub Mazur albo z Polski Centralnej. Pozwoliłoby to wstępnie ocenić, które wyniki przedstawionych analiz są najbardziej trafne.

Pozdrawiam,
Michał
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits