Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję zasobów, informacji - Pomocniecza Służby Kobiet, (PSK-Pestka)

komiszke - 30-03-2020 - 13:03
Temat postu: Pomocniecza Służby Kobiet, (PSK-Pestka)
"PSK-Pestka"

Witam
Szukam osoby mającej dostęp do;
Zeszyty Odrzykońskie (19), Odrzykoń 2012,str.108
dot.oddziału kobiecego Pomocnieczej Służby Kobiet (PSK-Pestka)
PSK Powstawała pod koniec 1941 z inicjatywy gen. Władysława Andersa
nazwisko ; Brańska
proszę o info. priv.
pozdrawiam
B.K.
Virg@ - 30-03-2020 - 17:55
Temat postu: Pomocnicza Służba Kobiet (PSK-Pestka)
Autor wspomnień, Jan Karol Guzek, syn Wojciecha, jako administrator jednej z trzech kompanii Ośrodka Rehabilitacyjnego dla żołnierzy wojsk polskich, kwaterował w tym czasie w małym, prowincjonalnym miasteczku Nochi na Półwyspie Apenińskim, nad Adriatykiem („pod obcasem włoskiego buta”).
Cytat:
W dniu 15 sierpnia Święto Żołnierza (1945 r.). Mieliśmy więc uroczysty, wspólny obiad. Odwiedziły mnie tego dnia krajanki. Jedna z Kamborni, Aniela Lenart, krewna mojego profesora z Seminarium Nauczycielskiego w Krośnie, druga, Szewczyk z Potoka, krewna mojej bratowej pochodzącej z rodziny Brańskich z Potoka. Obie były Pestkami (PSK). Baza ich mieściła się w miasteczku Alberobello. Nad Adriatykiem, w Trani i w Barlecie, znajdowały się dwa obozy ludności cywilnej. Były tu rodziny, które zostały wywiezione na roboty, przeważnie do Austrii, skąd po zakończeniu działań wojennych przez Alpy (Brenner) przewożono je na teren Italii, gdzie opiekował się nimi Polski Drugi Korpus. Wiele tam było młodzieży w wieku szkolnym, która pobierała naukę w Barlecie, gdzie znajdował się ośrodek szkół podstawowych i średnich. Jeździliśmy tam często z Józkiem Foltą szukać znajomych z kraju.

Źródło cytatu: Jan Karol Guzek, Podróże kształcą. Impresje żołnierza polskiego z lat 1939-1946, [w:] „Zeszyty Odrzykońskie”, Zeszyt 19, s. 108-109, Stowarzyszenie Odrzykoniaków, Odrzykoń 2012.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
komiszke - 31-03-2020 - 08:14
Temat postu: Pomocnicza Służba Kobiet (PSK-Pestka)
Serdeczne dzięki Lidio
pozdrawiam Barbara K.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits