Genealodzy.PL Genealogia

Ogólne - różne, luźne pozagenealogiczne POGADUCHY

Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2020 - 19:51
Temat postu: różne, luźne pozagenealogiczne POGADUCHY
kwarantannowe, pomocowe, offtop
bez bieżących politycznych, religijnych, bez reklam i z netykietą
nie cały regulamin zawieszony:) fakenewsy nadal się nie łapią

Ale gdyby ktoś miał chęć - to właśnie jest miejsce na odbicie z głównego nurtu. Eksperymentalnie, bo bez gwarancji, że daleka wycieczka skończy się szczęśliwym powrotem. Modzi żyją i mają się dobrze:)
Bea - 24-03-2020 - 20:31
Temat postu:
Ja tak sobie myślę, że dla wielu ludzi nie wiele się zmieniło. Bo niektórzy zostali w domach, bo i tak nie pracują (bo są już na emeryturze lub nie pracują z innych przyczyn). Wiele ludzi i tak prowadzi osiadły tryb życia, więc obecne ograniczenia są w zasadzie tylko "zamachem na wolność", ale nie powodują znacznych zmian w ich trybie życia.
Oczywiście są też ci inni, których ciągle nosi i mają tysiąc pomysłów na minutę..

A może to jest czas, żeby uporządkować sprawy on-line ? Poczytać i przekonać się do nowych rozwiązań technologicznych usprawniających życie ?
np.
▪ rezygnacja z gotówki i przejście na płacenie kartą (o ile jest ona bezpłatna), albo i telefonem (a w internecie Blikiem)
▪ wyrobienie Profilu Zaufanego, który pozwala na załatwianie spraw on-line (np. wniosek o dowód osobisty, wysłanie dokumentów do ZUS, czy Urzędów Skarbowych etc.)
▪ wyrobienie Internetowego Konta Pacjenta, gdzie zapisują się np. nasze wizyty u lekarzy (a przynajmniej powinny), jakie leki żeśmy wykupili i jakie zostały refundowane. Konto też służy do obsługi e-recepty. Tu zdefiniujemy na jaki email i nr telefonu ma przyjść e-recepta.
▪ zainstalowanie mObywatela (tj. apki na smartfona), gdzie będzie zawsze nasz dowód osobisty, dowód rejestracyjny naszego samochodu oraz wystawione bieżące e-recepty (mój kolega np. skasował sms w którym dostał kod e-recepty. Serio. A tego w apce skasować się nie da - co najwyżej można zapomnieć do niej hasło..).
▪ no i najgorsze na koniec - rozliczenie i wysłanie podatków rocznych (skoro mamy dużo czasu..)

Jeśli ktoś miałby chęć ... to służę radą i pomocą.
Zajęcie się czymś nowym może odgoni widmo nadciągającej depresji, albo paniki.


Na koniec taka myśl: kolejne wirusy są coraz bardziej groźne. Sars zabijał w bardzo krótkim czasie od zarażenia. Ten obecny, ma długi czas inkubacji. Ale to ta sama rodzina. A jakie będzie kolejny ? I czy wyciągniemy wnioski, żeby być na niego gotowi (za 5 lat ?) ? (i nie mówię tu o przygotowaniach Służby Zdrowia czy rządowych, tylko o naszych prywatnych - domowych).
jakub.witkowski - 24-03-2020 - 21:29
Temat postu:
Łatwo zapominamy o tym, że choroby, zarazy, pomory - nazywajmy to zgodnie z wymogami konwencji - są częścią cywilizacyjnej historii. Karty takie jak ta:

http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... 0_0313.htm

działają bardzo trzeźwiąco. Choroby się zmieniają, a wydarzenia zadziwiająco podobne - i w 1894 i w 2020 (i w 1347, i w 1918... etc.).

Wszystkim wszystkiego dobrego.

Kuba
Sroczyński_Włodzimierz - 24-03-2020 - 21:51
Temat postu:
1.luźne, dalekie skojarzenie
śledził może ktoś dalsze losy relatywnie niedawno odkrytego ( w dosłownym znaczeniu) nadarzyńskiego starego cmentarza? a dokładnie - wspominano o portretach trumiennych XVIII/XIX wiek - gdzieś (może po zabiegach konserwatorskich) to można zobaczyć?

2.
https://krew.info/zapasy/
Bea - 25-03-2020 - 09:25
Temat postu:
Narodowe Centrum Kultury zaprasza na jutro, na webinarium "Ćwiczenia z czasem"

Podczas webinaru dowiecie się:
Jak pracować z domu i nie zwariować?
Jak być głową w pracy, choć jest się ciałem w domu?
Jak zachować względną równowagę w rzeczywistości pracy zdalnej z pandemią w tle?
Jakie nawyki/rytuały/rozwiązania mogą być pomocne w dobrym korzystaniu z czasu na pracę w warunkach domowych.

a tu link: https://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/kadra ... webinarium
Czw. 26 marca 2020 r. godz. 12:00÷13:30
dorotan - 25-03-2020 - 10:26
Temat postu:
Wątek dla tych, którzy 10xdziennie sprawdzają co nowego na genealogach Smile

Polecam do posłuchania, bardzo fajnie zrobione, a sama Lala - ileż ona ma "koloru" w głosie!
https://ninateka.pl/audio/lala-jacek-dehnel
smola_angelika - 25-03-2020 - 12:22
Temat postu:
Dzień dobry! Smile
Nie znalazłam tematu, w którym mogłabym poczytać na ten temat, dlatego zdecydowałam zapytać tutaj. Pytanie dla doświadczonych genealogów może być kuriozalnie głupie, ale ja naprawdę nie wiem, jak się do tego zabrać. Otóż wszyscy moi przodkowie pochodzili z jednego terenu i to wszystkie gałęzie, zatem wszystko co chciałam zawsze sprawdzać znajdowało się w jednym AP. W momencie kiedy moje badania zaczęły przynosić nowe odkrycia okazało się, że jednak jakieś tam migracje były i teraz problemem jest dla mnie dotrzeć do tych ksiąg, które są na drugim końcu Polski. Postanowiłam zlecić kwerendę na odległość no i teraz przykładowo, interesuje mnie obecność dwóch rodzin w spisie ludności, który znajduje się w odległym AP. Czy powinnam napisać maila do tego AP i powiedzieć jakie informacje z jakich ksiąg mnie interesują i oni za opłatą, to dla mnie znajdą?
Proszę mi powiedzieć, jak to wygląda?
Będę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi, Angelika Smoła
Emerald - 25-03-2020 - 12:37
Temat postu:
Jak najbardziej można kontaktować się mailowo z AP, nawet z drugiego końca Polski, wszystkie działają w miarę podobnie Smile Trzeba podać co się wie, im więcej konkretów się zna (przykładowo - szuka się konkretnego aktu, którego rok i numer znamy z geneteki), tym bardziej ułatwiamy sprawę pracownikom, jeśli podamy mało informacji i szukamy w zasadzie nie wiadomo gdzie i w jakich latach, no to trzeba liczyć się z płatną kwerendą. Kiedy podawałam szczegółowe informacje na temat osób, które chciałam znaleźć w spisach ludności czy księgach meldunkowych, to płaciłam tylko za same skany.
smola_angelika - 25-03-2020 - 12:41
Temat postu:
Pani Izabelo! Dziękuję! Już klawiatura zaczyna się dymić, ponieważ piszę do AP! Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 25-03-2020 - 21:19
Temat postu:
może przy okazji zajęć w sieci pojawią się interesujące materiały (wykłady?) z uczelni różnych...
..w wolnym dostępie
Bea - 26-03-2020 - 17:10
Temat postu:
22 marca był Światowy Dzień Wody i ja ze tej okazji mam dziś dla was gierkę - adekwatną do sytuacji: trzeba przewrócić zasilanie w wodę dla miasteczka ! Żeby wszyscy mogli myć ręce jak należy !

https://jayisgames.com/games/chasm/

Komu się uda ? Wink
to moja ulubiona hydrauliczna gierka
Sroczyński_Włodzimierz - 26-03-2020 - 22:28
Temat postu:
"tymczasowy profil zaufany" czyli jednak można i dziś "na gębę" urzędowo - nie tylko jak "zacofani przodkowie 200 lat temu"
ba! jakież to nowoczesne:)
gienia - 27-03-2020 - 10:14
Temat postu:
Witam,
jak kolega skasował SMS z kodem do e-recepty, to nic strasznego. Ja podałam nr telefonu ale i mail i dlatego w razie czego wchodzę na ikp /internetowe konto pacjenta/, loguję się za pomocą PZ /profilu zaufanego/ i tam mam wszystkie e-recepty.
Jak ktoś kłamie lekarzowi, że lekarstwo wykupił, to tam widać, czy zrealizował receptę. Bat na symulantów.

Gienia
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits