Genealodzy.PL Genealogia

Potrzebuję pomocy - Gdzie szukac info. o Pradziadku?

sylwia.ka - 25-05-2010 - 22:42
Temat postu: Gdzie szukac info. o Pradziadku?
W metryce urodzenia mojego Dziadka z 1917 roku zapisane jest iz Jego ojciec jest nieobecny gdyz jest od dwoch lat na wojnie.
W jakich ksiegach moge znalezc informacje na temat mojego Pradziadka,tj. gdzie byl na wojnie,czy mial jakis stopien wojskowy itd.?
O Pradziadku wiem jedynie w ktorym roku sie urodzil i jak nazywali sie Jego rodzice. Wiem tez,ze zmarl zaraz po wojnie.
Bede wdzieczna za podpowiedz
Pozdrawiam
Sylwia
Herbal_ela - 28-05-2010 - 11:59
Temat postu: Gdzie szukac info. o Pradziadku?
Możesz sprawdzić gdzie mieszkali, jaki zabór i wtedy jak± wojnę prowadził np. car w tym okresie. Możesz też szukać informacji na stronie historii miasta - gdzie byli wcielani jego mieszkańcy i co się z nimi działo. Czasem trafia się na takie opracowania np. w bibliotekach tego miasta. Może kto¶ ma zdjęcia dziadka w mundurze?
pozdrawiam
sylwia.ka - 28-05-2010 - 17:23
Temat postu: Gdzie szukac info. o Pradziadku?
Dziekuje za odpowiedz.
Historii samej wsi w ktorej mieszkal nie znalazlam,ale znalazlam historie gminy w ktorej sie znajduje cyt.
" Mieszkańcy gminy K±kolewnicy czynnie uczestniczyli w walce o niepodległ± Ojczyznę. Walczyli w szeregach powstańców listopadowych (mogiły ich znajduj± się w lasach turowskich na cmentarzu koło kaplicy ¦w. Antoniego). Walczyli też w Powstaniu Styczniowym.

W roku 1915 przez tereny gminy K±kolewnica przemieszczaj± się oddziały Mieszkańcy gminy K±kolewnicy czynnie uczestniczyli w walce o niepodległ± Ojczyznę. Walczyli w szeregach powstańców listopadowych (mogiły ich znajduj± się w lasach turowskich na cmentarzu koło kaplicy ¦w. Antoniego). Walczyli też w Powstaniu Styczniowym.

W roku 1915 przez tereny gminy K±kolewnica przemieszczaj± się oddziały I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego – on sam nocuje we dworze w Jurkach. Tegoż roku na terenie gminy zostaje stoczona bitwa pod Grabowcem. Polegli zostali pochowani na cmentarzu wojennym w Grabowcu.

Rok 1920 to kolejna data, która wpisała się w dzieje K±kolewnicy. Jazda rotmistrza Jaworskiego stoczyła zwycięski bój z oddziałami bolszewickimi. Poległych pochowano na cmentarzu wojennym w Grabowcu. – on sam nocuje we dworze w Jurkach. Tegoż roku na terenie gminy zostaje stoczona bitwa pod Grabowcem. Polegli zostali pochowani na cmentarzu wojennym w Grabowcu.

Rok 1920 to kolejna data, która wpisała się w dzieje K±kolewnicy. Jazda rotmistrza Jaworskiego stoczyła zwycięski bój z oddziałami bolszewickimi. Poległych pochowano na cmentarzu wojennym w Grabowcu."

Nie wiem czy dobrze rozumuje,ale jesli zapisane jest,ze w 1917 roku pradziadka nie bylo w domu, bo byl od dwoch lat na wojnie,to jest nadzieja,ze byl zaciagniety do I Brygady Legionów Józefa Piłsudskiego?
Zdjec nikt nie posiada.
arsart - 01-06-2010 - 10:20
Temat postu:
Cytat:
W metryce urodzenia mojego Dziadka z 1917 roku zapisane jest iz Jego ojciec jest nieobecny gdyz jest od dwoch lat na wojnie.

no to chyba nie jest twój dziadek, (biologiczny)
sylwia.ka - 01-06-2010 - 13:01
Temat postu:
Hmm Dziadkiem to jest napewno,tylko pytanie,czy moj Pradziadek jest Jego ojcem,no i moim Pradziadkiem??
Byc moze byl w miedzyczasie w poblizu i mial mozliwosc zajrzec do domu i w tym czasie powstal moj dziadek?Smile
Ale tego to juz sie nie dowiem.
Pozdrawiam
Sylwia
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits