Genealodzy.PL Genealogia

General Discussion ( English, German, French, Russian .. inne ) - Pozdrawiamy kongres genealogiczny w Tours

Edward_Wojtakowski - 14-05-2007 - 11:44
Temat postu: Pozdrawiamy kongres genealogiczny w Tours
W dniach 18-20 maja 2007 w Tours odbędzie się 19 Kongres Genealogów Francuskich połączony z targami genealogicznymi. Podczas targów zaprezentuje się 170 towarzystw genealogicznych z Francji i innych krajów. W tym roku tematem przewodnim jest genealogia polska. Czy któreś z polskich towarzystw genealogicznych będzie reprezentowane na tym kongresie?



We Francji działa kilkaset regionalnych towarzystw genealogicznych. Ich lista znajduje się na stronie "Regionalne towarzystwa genealogiczne we Francji i ich witryny" http://worsten.org/rge/rs/regionaj_societoj_fr.htm
Młochowski_Jacek - 14-05-2007 - 21:41
Temat postu: Genealogia polska na kongresie genealogów francuskich-Tours
Nie sądzę, żeby tak się stało. Jeszcze nie teraz. Kilkaset towarzystw we Francji z tego 170 zaprezentuje się na targach. To pokazuje jaki dystans nas dzieli od państw zachodnich. We Francji mają więcej Towarzystw niż my zrzeszonych genealogów. Nas czeka praca u podstaw. Musimy się zorganizować. Jeśli nie będziemy się zrzeszać trudno będzie zmienić sytuację genealogów w naszym Kraju. Organizowanie targów i kongresów to kolejny etap integracji środowiska. Na razie jednak zamiast zadawać pytanie "a co ja z tego będę miał" powinniśmy poprzeć rozwój ruchu genealogicznego przystępując do Towarzystw i angażując w pracę dla dobra Środowiska. Parafrazując powiedzenie J.F. Kennedy"ego "Nie pytaj co genelogia może zrobić dla Ciebie, zapytaj co Ty możesz zrobić dla Genealogii". Inaczej pozostanie nam dziwić się dlaczego się samo nie zrobiło.
Piotrek - 14-05-2007 - 22:55
Temat postu: Genealogia polska na kongresie genealogów francuskich-Tours
Prawda Jacku, zgadzam sie z Tobą w 100%. Dochodzi do tego jeszcze jedna sprawa- koszt takiego wyjazdu. Wielu z nas nie stać na taki wypad.
Dziwi mnie troche tak mała liczba członków w Lubelskim TG. Mówi się o nas w Radiu Lublin, pomagamy tworzyć audcyje " Drzewo rodzinne", dajemy ogłoszenia na portalach genealogicznych, mieszkamy w wojewodztwie ktore pod wzlegem wielkości jest 3 w Polsce, a jednak mamy tylko 16 członków. Coś tu jest nie tak. Dlatego w tym momecnie, apleuje do osób nie zrzeszonych w towarzystwach genealogicznych, zapiszcie się do któregoś z 15 towarzystw. Możecie uważać że Wasza obecność tam jest niepotrzebna, jednak my jesteśmy innego zdania. Wasz wkład w pracę towarzystw może być ogromny. Dlatego jednoczmy się i dopiero pytajmy "co genealogia może zrobić dla Ciebie".

Pozdrawiam

Piotr Glądała
www.ltg.pl
Edward_Wojtakowski - 15-05-2007 - 00:09
Temat postu:
Organizatorzy napisali na plakacie "Pays invité La Pologne" = Kraj zaproszony Polska, ale do towarzystw genealogicznych w Polsce zaproszeń nie wysłali. Może nic nie słyszeli o polskich towarzystwach genealogicznych, albo mają na myśli tylko francuską Polonię? Niechaj każde polskie towarzystwo wyśle pozdrowienia dla uczestników kongresu i życzenia owocnych obrad. Za mało się reklamujemy w świecie. Pozdrowienia należy zredagowac po francusku lub po polsku, gdyż Francuzi nie uznawają dominacji angielskiego.
Edward_Wojtakowski - 16-05-2007 - 19:39
Temat postu:
Pozdrowienia dla uczestników kongresu genealogicznego w Tours można wysłać na adres:

Centre Généalogique de Touraine cgdt37@wanadoo.fr

lub Fédération Française de Généalogie ffg@genefede.org

Od dzisiaj Francja ma nowego prezydenta, którego przodkowie pochodzą z Węgier. Prawdopodobnie będziemy mieli nowe przysłowie:

Francuz, Polak, Węgier trzy bratanki
Do genealogii i do szklanki.



Nicolas Sarkozy
23. Prezydent Republiki Francuskiej, ur. 28 stycznia 1955 w Paryżu, syn węgierskiego imigranta Paula Sarközy de Nagy-Bocsa.
Christian_Orpel - 17-05-2007 - 00:30
Temat postu:
Z tego, co mozna sie dowiedziec na stronie Towarzystwa genealogicznego Touraine, jedyna nuta polska tego kongresu bedzie komunikacja pana Jean Morichon"a na temat Rozy Bailly, zalozycielki towarzystwa " Les amis de la Pologne" (Przyjaciele Polski) .
Pan Morichon nalezy do " miedzynarodowej Akademii genealogicznej " . Do tej Akademii chyba nalezy takze jakis Polak, Gorzynski. Moze to on bedzie "krajem zaproszonym " ?
Fronczak_Waldemar - 17-05-2007 - 00:52
Temat postu:
Jeśli to Sławomir Górzyński, to jest to najwyższa półka i godnie będzie reprezentował polską genealogię.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
Christian_Orpel - 17-05-2007 - 01:35
Temat postu:
Nie zwrocilem uwagi na imie . A na stronie towarzystwa Touraine nie widze ani jednego nazwiska polskiego .

Z punktu widzenia naszej Polonii francuskiej przyjazd do Francji jakiegos Pana z Kraju z herbarzami pod reka to byloby oczywiscie rzecz bardzo godna dla niektorych bogatych sfer ... ale bez znaczenia dla potomkow emigracji zarobkowej .

W Tours nic tam waznego dla Polonii nie bedzie !

Serdecznie pozdrawiam

PS Nie nalezaloby ocenic tak zle udzial Polonii francuskiej , potomkow prostych, biednych Polakow, w rozwoju polskich poszukiwan genealogicznych . Ale w Polsce moda tylko za wszystko, co za oceanem ...
Edward_Wojtakowski - 17-05-2007 - 08:30
Temat postu:
O francuskim kongresie genealogicznym w Tours dowiedziałem się od esperantystów z Francji i Luksemburga, którzy będą w tym kongresie uczestniczyli. Zobaczyli na kongresowym afiszu "Pays invité La Pologne" = Kraj zaproszony Polska i zapytali się mnie, czy będę uczestniczył w tym kongresie.

Kilka lat temu jedno z francuskich towarzystw regionalnych zaproponowało współpracę Śląskiemu Towarzystwu Genealogicznemu, ale warunkiem współpracy miały być kontakty w języku francuskim i ze współpracy nic nie wyszło. Sam mam we Francji mnóstwo krewnych, których przodkowie przybyli do Francji w pierwszej połowie 20-tego wieku z Wielkopolski poprzez Niemcy (pierwotnie wyemigrowali do Zagłębia Ruhry). Ich kontakty z rodziną w Polsce urwały się pięćdziesiąt lat temu, kiedy zmarły we Francji ostatnie osoby potrafiące pisać po polsku. Próbowałem je odświeżyć, ale skończyło się na jednym liście napisanym po francusku.

Prawdopodobnie kilka milionów Francuzów ma część przodków pochodzących z Polski. Pokażmy im, że także w Polsce rozwija się ruch genealogiczny i wyślijmy pozdrowienia na Kongres indywidualnie i w imieniu swych stowarzyszeń. Potem zaczniemy wspólnie poszukiwać możliwości współpracy. Sam próbuję na swych witrynach redagować strony w wersji francuskiej, ale zajmuje mi to mnóstwo czasu. Rozumiem teksty genealogiczne w kilkunastu językach europejskich, ale poprawnie pisać potrafię tylko po polsku i esperancku.
Christian_Orpel - 17-05-2007 - 14:46
Temat postu:
Nalezaloby wpierw sie dowiedziec, jakie sa mozliwe dziedziny wspolpracy, a potem pozdrowic .
Obawiam sie, ze ze strony francuskich towarzystw "wspolpraca" znaczy tylko, ze ktos tam w Polsce bedzie prowadzic poszukiwania dla ich czlonkow pochodzenia polskiego . Tyle.
Grochowicki_Andrzej - 18-05-2007 - 21:56
Temat postu:
No, nie wiem, Francuzi są bardzo chętni do pomocy, ale tę pomoc należy odwzajemnić. Tak jak Edward wspomniał wielu Polaków ma rodzinę we Francji i odwrotnie francuskie rodziny mające korzenie polskie. Tu jest masze pole do popisu. Możemy pomóc naszym rodakom w odszukiwaniu lub tylko pokierowaniu w poszukiwaniach w Polsce, a oni niech nam pomogą w poszukiwaniach i kontaktach z naszymi krewnymi.

Dlaczego stereotyp Francuza polskiego pochodzenia jest taki, że u nas w Polsce jest tak jak było gdy ich przodkowie opuszczali kraj ? ...

Pozdrawiam serdecznie
Andrzej-Maciej
Christian_Orpel - 19-05-2007 - 00:19
Temat postu:
<< Francuzi są bardzo chętni do pomocy. >>
Nie wiem. Wprawdzie nie mam osobistego doswiadczenia Smile

<< wielu Polaków ma rodzinę we Francji i odwrotnie francuskie rodziny mające korzenie polskie. >>

Zgadza sie, ale genealogiczne linki stron polskich do francuskich /czyli lepiej mowiac polonijnych/ rzadko widac.

<<Możemy pomóc naszym rodakom w odszukiwaniu lub tylko pokierowaniu w poszukiwaniach w Polsce, a oni niech nam pomogą w poszukiwaniach i kontaktach z naszymi krewnymi. >>

Teoretycznie, tak. Praktycznie, jak ?
Francuz nie mowi po polsku, Polak nie mowi po francusku ...

<< Dlaczego stereotyp Francuza polskiego pochodzenia jest taki, że u nas w Polsce jest tak jak było gdy ich przodkowie opuszczali kraj ? ... >>

Bo Francuz polskiego pochodzenia mysli jak Francuz . Zadnych kontaktow nie ma z wspolczesna Polska. Lub ma ograniczone kontakty. Polakow widzi w strojach ludowych , najczesciej na kolanach modlac sie w kosciolach (o dziwo !) ... a Francja to kraj nie bardzo otwarty na temat religijny ... A obecny rzad Polski raczej ...... no, z dobrych lub zlych racji przecietny Francuz nie jest zachwycony ...

Serdecznie pozdrawiam
Grochowicki_Andrzej - 24-05-2007 - 22:52
Temat postu:
Bonjour,

Nous avons bien reçu votre lettre du 16 mai 2007 et vous remercions de tous les propos chaleureux que vous avez écrits au sujet de la France.
Le Congrès National a été réussi, et à notre stand concernant l"immigration Polonaise en Touraine, nous avons eu beaucoup de visiteurs très intéressés par la manière de faire des recherches en Pologne. Nous les avons renseigné le mieux possible.
Nous avions étudié l"immigration de 1831 en Touraine avec les descendants.
Merci encore de vos encouragements.
Bien cordialement
Hélène Vagnini du Centre Généalogique de Touraine
Retkafejo - 25-05-2007 - 12:56
Temat postu:
w odpowiedzi na wysłane przez nas pozdrowienia

Od: Retkafejo "Kuzoj el Eŭropo"
Do: cgdt37@wanadoo.fr
DW: ffg@genefede.org
Wysłano: 19 maja 2007 12:55
Temat: Salut de Silésie

Le Cybercafé des langues et généalogie de Wroclaw (Silésie, Pologne) transmets les salutations cordiales aux participants du 19ème Congrès National de Genealogie à Tours et souhaits une discussion féconde.
Notre site http://europonto.org/retkafejo/indeksoj/fr.htm

La lingva kaj genealogia retkafejo "Kuzoj el Eŭropo" el Vroclavo (Silezio, Pollando) elkore salutas partoprenantojn de la 19-a Franca Genealogia Kongrso en Tours kaj deziras fruktodonajn debatojn.

w dniu dzisiejszym otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

Od: ja.vagnini@wanadoo.fr
Do: retkafejo@europonto.org
Wysłano: 25 maja 2007 07:42
Temat: Centre Généalogique de Touraine

Bonjour,
Nous avons bien reçu votre mail du 19 mai 2007 et vous remercions de vos encouragements chaleureux .
Le Congrès National a été réussi, et à notre stand concernant l"immigration Polonaise en Touraine, nous avons eu beaucoup de visiteurs très intéressés par la manière de faire des recherches en Pologne. Nous les avons renseigné le mieux possible.
Nous avions étudié l"immigration de 1831 en Touraine avec les descendants.
Bien cordialement
Hélène Vagnini du Centre Généalogique de Touraine

Tłumaczenie: Potwierdzamy odbiór Waszego maila z 19 maja 2007 i dziękujemy za Wasze gorące poparcie.
Kongres Narodowy odniósł sukces, a na naszym stoisku dotyczącym imigracji polskiej w Turenii mieliśmy wielu odwiedzających bardzo zainteresowanych sposobami poszukiwań w Polsce. Udzielaliśmy wszelkich możliwych objaśnień.
Posiadamy opracowanie imigracji do Turenii od 1831 roku łącznie z potomkami.
moc serdeczności
Hélène Vagnini z Centrum Genealogicznego Turenii

Z tej odpowiedzi wynika, że informowano wyłącznie o szlacheckiej emigracji po powstaniu listopadowym 1831 roku i to tylko do jednego z regionów Francji. Tymczasem większość Polonii francuskiej to potomkowie wielkopolskich chłopów, którzy emigrowali do rejonów górniczych w północnych departamentach Francji oraz do Lotaryngii na początku 20-ego wieku.
Niepiekło - 25-05-2007 - 15:12
Temat postu:
Poszukiwania we Francji można rozpocząć korzystając z www.genealogy.tm.fr . Aby znaleźć konkretne nazwisko należy kliknąć na noms de famille (na górnym pasku). Po wpisaniu nazwiska i kliknięciu pojawi się wykaz ile razy i w jakim departamencie pojawiło się dane nazwisko i w jakich latach.
Pozdrawiam
Lech Niepiekło
Edward_Wojtakowski - 25-05-2007 - 15:46
Temat postu:
Otrzymałem list do Claude Nourmont z księstwa Luksemburg, która uczestniczyła w 19-tym Francuskim Kongresie Genealogicznym w Tours.

Kara Eduardo,
dankon pro via mesaĝo. La kongreso en Tours bone disvolviĝis, tamen Pollando ne estis multe videbla...
Fakte Pollando ne estis "gvida temo", sed "honora gasto", kvankam oni ie asertas, ke ĝi ja estas la gvida temo...Nur unu prelego rilatis al ĝi, kaj unu budo rilatis ĉefe al la pola enmigrado. La prelego temis pri "Rosa Bailly, fondintino de la asocio "Les Amis de la Pologne" (La Amikoj de Pollando)". Krom tio estis jen kaj jen paneloj, kiuj montris genealogion de iuj poloj migrintaj al Francio. Eĉ ne unu polo venis el Pollando (oni menciis naciecojn de kongresanoj, ja Luksemburgio estis...sed ne Pollando).
Amike,
Claude

Tłumaczenie: Dziękuję za Twój list. Kongres w Tours dobrze przebiegł, jednak Polska była mało widoczna... Faktycznie Polska nie była "tematem przewodnim", lecz "honorowym gościem", chociaż gdzieś twierdzono, że ona jest tematem przewodnim... Tylko jedna prelekcja dotyczyła Polski i jedno stoisko dotyczyło głównie polskiej imigracji. Prelekcja dotyczyła "Rozy Bailly" założycielki stowarzyszenia "Les Amis de la Pologne" (Przyjaciele Polski). Oprócz tego tu i ówdzie były panele, które pokazywały genealogię jakiś polskich migrantów do Francji. Nie było ani jednego Polaka z Polski (podano narodowość uczestników Kongresu, wszak księstwo Luksemburg było... ale nie Polska).

We Francji mieszka ponad milion osób polskiego pochodzenia. Pomimo trudności językowych winniśmy szukać możliwości współpracy z naszymi dalekimi kuzynami z Francji. Mam we Francji wielu krewnych z rodu Orsztynowiczów, Wojtakowskich i z innych wielkopolskich rodów, którzy nie znają polskiego i nie mają kontaktu z Polską. W jaki sposób moglibyśmy przybliżyć im kraj ich przodków? Radio Polonia zlikwidowano, a działające w jej miejscu Polskie Radio dla Zagranicy nie nadaje audycji w języku francuskim i jest ukierunkowane na kraje leżące na wschód od Polski. Dobrze byłoby, aby w zarządzie każdego towarzystwa genealogicznego była osoba odpowiedzialna za kontakty z Polonią.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits