Genealodzy.PL Genealogia

Cmentarze - Warszawa - Cmentarze

beatabistram - 12-05-2010 - 11:57
Temat postu: Warszawa po 1930 -szukanie zmarłych
Witam!
czy jest jakas mozliwosc, szukania online, ludzi, ktorzy zmarli w warszawie po 1933 do 1940??? pozdrawiam beatabistram
Sroczyński_Włodzimierz - 12-05-2010 - 12:00
Temat postu: Warszawa po 1930
http://www.nekrologi-baza.pl/
http://www.cmentarzekomunalne.com.pl/
beatabistram - 12-05-2010 - 12:21
Temat postu: Warszawa po 1930
Panie Wlodzimierzu!!!
tam juz wszedzie bylam! z mizernym skutkiem, poszukuje pochowanej na cmentarzu brodnowskim, juz nawet tam dzwonilam, ale powiedziano mi, ze trzeba szukac osobiscie bo nie znam dokladnej daty! czy mam jeszcze jakies mozliwosci?do archiwum tez dzwonilam i tam powiedziano mi ze zlecenie odszukania aktu zgonu moge nawet napisac mailem (coprawda na stronie nie podaja adresu) ale szukanie potrwa pare tygodni! pozdrawiam beata
Sroczyński_Włodzimierz - 12-05-2010 - 12:28
Temat postu: Warszawa po 1930
A to trzeba było napisać co Pani sprawdzała -obdarzony kulą kryształową nie jestem:) skąd miałem wiedzieć?
Innym też by ułatwiło ew. odpowiedź i udzielenie pomocy podanie co Pani wykluczyła
7 lat, miejsce pochówku znane...jeśli nazwisko i imię nie bardzo bardzo popularne i przybliżony wiek znany..uderzyłbym jeszcze raz do kancelarii cmentarza
ale to nie jest zasób on-line - nawet nie ośmieliłbym się zaproponować, gdy pyta Pani o zasoby on-line

Pozdrawiam serdecznie
beatabistram - 12-05-2010 - 13:36
Temat postu: Warszawa po 1930
oj sorry, wcale nie chcialam pana zdenerwowac, nie pisalam bo znacie do wszystkich mozliwych stron rozne linki itp. wiec nie chcialam, zeby zabraklo jakiejs odpowiedzi czy mozliwosci!!! pozdrawiam i jeszcze raz sorry beata
Sroczyński_Włodzimierz - 12-05-2010 - 13:43
Temat postu:
się nie zdenerwowałem jeno promuję zasadę ułatwienia pomagającym udzielania pomocy:)
linki do pochowanych są odpowiednim wątku.
Pozdrawiam
Sznober_Barbara - 03-08-2010 - 12:52
Temat postu: Na którym warszawski cmentarzu
mogli zostać pochowani moi pradziadkowie. Z tego co udało mi się do tej pory ustalić mieszkali oni co najmniej w latach 1890 -1909 na ulicy Leszno. Pradziadek zmarł około 1930 r.
Barbara
Kaczmarek_Aneta - 03-08-2010 - 17:58
Temat postu:
Witam,

polecam przejrzeć na początku dostępne wyszukiwarki grobów w wątku:
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... -asc.phtml

Jeśli to nie pomoże, najlepiej podzwonić po kancelariach – niektóre cmentarze mają skomputeryzowane spisy pochowanych.
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/ar ... cmentarze/
Sugerowałabym rozpocząć od Cmentarza Wolskiego.

Pozdrawiam,

Aneta
Sroczyński_Włodzimierz - 03-08-2010 - 18:14
Temat postu:
trzymaj kciuki żeby na bródzieńskim, bo inaczej będzie kłopot żeby uzyskać jakąś informację (o rzymskokatolickich piszę)
1930 - chyba akurat tego rocznika nie ma na Bródnie
pozdrawiam
Sznober_Barbara - 03-08-2010 - 20:30
Temat postu:
Witam

bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Barbara
Sznober_Barbara - 04-08-2010 - 13:50
Temat postu: Cmentarz Powązkowski
Sprawdziłam na cmentarzu wolskim i bródnowskim. Niestety nie ma nazwiska moich pradziadków. Z kolei na cmentarzu powązkowskim dowiedziałam się, iż nie posiadają ksiąg pochówków ponieważ uległy zniszczeniu w czasie wojny. Czy w takim razie powinnam się zgłosić do archiwum na Smyczkowej?
Barbara
Sroczyński_Włodzimierz - 04-08-2010 - 14:09
Temat postu: Cmentarz Powązkowski
a to z kolei ja zapytam: na cm. wolskim mają dane o pochówkach z lat 20 i 30? Tzn sprawdzali z księgami pochowanych/zmarłych czy z danymi z inwentaryzacji grobów? Inwentaryzacja się skończyła? nie tak dawno ponoć była w trakcie i informowali, że raczej w 2010 nie będzie skończona.
Czyli "nie ma nazwiska na wolskim" choć dane są czy tak jak na Starych Powązkach: "nie ma dokumentów, a groby w trakcie inwentaryzacji"?

Pozdrawiam

P.S. Też szukam grobów/aktów zgonów z lat 20...i podobnie - nie znam ani dokładnej daty ani nawet parafii, na ternie której mieszkali tuż przed śmiercią. Gdzie mieszkali przez większość swojego życie - wiem (kilka miejsc) ale nie pokrywa się to miejscem wystawienia aktów zgonów (w tych parafiach nie ma - jak poinformował mnie USC). Przeszukanie całej Warszawy (a może i okolic???) nie jest możliwe w archiwum USC. Nie leży to w zadaniach Archiwum a samemu nie można "przejrzeć skorowidzów zmarłych z 10 lat z Warszawy"

W przypadku innych osób (1929 i 1930), okazało się, że warto było sprawdzić parafię dzieci zmarłego. Aktu zgonu w "rodzimej" Trójcy nie było bo na kilka miesięcy przed śmiercią "pra" przeniósł się do jednego z synów, gdzie miał opiekę. Ale w przypadku moich nadal poszukiwanych na 99% nie miało to miejsca w parafiach dzieci - nie ma.
Sznober_Barbara - 04-08-2010 - 14:32
Temat postu: Cmentarz Powązkowski
Wykonałam dzisiaj telefon na cmentarz bródnowski, pani która odebrała telefon poprosiła mnie o podanie nazwiska osób, których szukam i po chwili odpowiedziała, iż nie ma. Na cmentarzu wolskim, b. miła pani, poprosiła również o podanie nazwisk i zadzwonienie za 15 minut. Tak zrobiłam, niestety znowu okazało się, iż tych nazwisk nie ma.

Moi pradziadkowie brali ślub w 1876 w parafii MB Loretańskiej, kolejne ich dzieci rodziły się w latach 1877 do 1901. Pierwsze dwie córki zostały ochrzczone w parafii MB Loretańskiej, następne dwie w par. Wszystkich św., kolejne dwie oraz syn par. św. Andrzeja, potem mój dziadek w 1890 w par. NMP na Lesznie i prawdopodobnie ostatnia św. Stanisława na Woli. Z tego co wiem były jeszcze dwie córki, znam ich imiona i nazwiska po mężach, ale niestety nie natrafiłam na nie.
Moi dziadkowie brali ślub w 1924 w par. na Chłodnej. Tam też była chrzczona siostra mojego taty. Niestety w parafii powiedziano mi, iż w indeksach nie ma naszego nazwiska. Sad
Istnieje prawdopodobieństwo, iż moi pradziadkowie w momencie śmierci mogli mieszkać w rejonie należącym do par. NMP na Lesznie. W tejże parafii był ochrzczony mój dziadek, a poza tym w księdze adresowej W-wy na rok 1909, jest mój pradziadek, który mieszkał wtedy na ul. Leszno 97.
Z przekazów rodzinnych wynika, iż mój pradziadek zmarł pomiędzy 1930 a 1936 r. w wieku ok. 92 lat, prawdopodobnie spadł z rusztowania.

Jestem bardzo wdzięczna indeksującym parafie warszawskie, bo dzięki temu mam część skanów aktów urodzenia moich krewnych oraz aktu małżeństwa moich pradziadków. Chętnie pomogłabym tylko nie wiem czy podołałabym tej pracy. Smile

Pozdrawiam. Barbara
Sroczyński_Włodzimierz - 04-08-2010 - 14:52
Temat postu: Cmentarz Powązkowski
a co szkodzi spróbować?
sporo materiałów, z zakresów "nieruszonych" z uwagi na brak chętnych - czeka w ramach geneteki. Np zgony z lat 20 i 30 z par. Wszystkich Świętych (polskojęzyczne) - nie rezerwowaliśmy (jako WZI) tego zakresu - skupiając się na XIX wieku i bardziej chrztach i ślubach. Ten zakres do uzgodniena z Martą Nalazek - administratorem geneteki. Z prośbą o udostępnienie - gdybyśmy w przyszłości mieli uzupełniać (tj spisywać w szerszym zakresie).
sporo materiałów jest w trakcie opracowania w projekcie metryki
w tym i polskojęzyczne (z Wsz. Świętych nie oferuję - zostały rosyjskojęzyczne)
par. Św. Jana chrzty - koordynator Paweł Marecki kontakt indexwawajan@gmail.com - udzieli bliższych informacji

z rosyjskojęzycznych (czyli lata 1868-1915) też mnóstwo czeka w tym i NNMP Leszno (z materiałów dostępnych w szukajwarchiwach.pl)
Wszystkich Świętych kontakt indexwawaww@gmail.com np śluby 1896-1900
Przemienienia Pańskiego indexwawapp@gmail.com chrzty/urodzenia 1872-1882 koordynuje Aneta Kaczmarek
chyba z Aleksandra czekają (ale to do potwierdzenia nie u mnie)
etc

spróbować zawsze warto:)
Sroczyński_Włodzimierz - 04-08-2010 - 15:00
Temat postu: Cmentarz Powązkowski
a wracając do meritum
ślub w 1924 - w tekście aktu jest wspomniane czy rodzice młodego żyją? (byłoby jakieś ew. "twardy" tj udokumentowany kres dolny zakresy dat aktu zgonu)
a księga adresowa z 19 20? 1930 nie ma nic?
jeśli mieszał w 1909 na Lesznie 97 to (pomimo sporej mobilności, często nieuwzględnianej) warto sprawdzić czy przez przypadek w APW nie ma ksiąg meldunkowych z lat 20 czy 30 tego adresu (może przez przypadek nie przeprowadził się, księga istnieje i informacja "czeka o krok") ..no i zindeksowanie zgonów z Wsz. Św. z lat powiedzmy 1930-1935 (1936 jest opracowywany ze skorowidza) też by pozwoliły wyeliminować jedną parafięSmile

i jeszcze:)
nie orientuję się na tyle dobrze w międzywojniu, aby coś stwierdzać...ale zapytam... na tyle się czujęSmile najwyżej błędny trop podam, ale to szybko można potwierdzić/wykluczyć
czy Leszno 97 w 1907 to aby nie Augustyn???.. i później też...
to już wiek XX w który się nie zagłębiałem zbyt mocno, ale erygowanie parafi Św. Augustyna mocno okroiło dotychczasowe i tak bym kojarzył (jako "do sprawdzenia") numer 97 w latach 20 i 30...
Sznober_Barbara - 04-08-2010 - 16:55
Temat postu:
Witam

bardzo dziękuję za podpowiedzi. Właśnie przejrzałam część skanów par. NMP na Lesznie i odnalazłam dwie siostry dziadka.
Mam wyłącznie odpis aktu małżeństwa dziadków. W par. na Chłodnej nie ma księgi małżeństw z 1924 ponieważ uległa zniszczeniu w czasie wojny. Tak mi powiedziano. Nr aktu tylko z zachowanego indexu.
Co do ulicy Leszno, gdzie mogłabym sprawdzić do której parafii należała w interesującym mnie czasie?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Barbara
Sroczyński_Włodzimierz - 05-08-2010 - 00:46
Temat postu:
jeśli jest odpis z numerem to zapewne kopie aktu z 1924 będzie można zamówić z archiwum USC (sporo wątków -polecam "szukaj" forumowe)

nie ulica Leszno a konkretny dom:) gdybym na 100% wiedział to bym napisał
moje podejrzenia i nadzieje:
skoro na podaniu/zamówieniu kopi/odpisu aktu kierowanego do USC należy obok określenia daty podać adres (przypuszczalny) to (kierując się przypuszczeniami:) w Archiwum USC zapewne mają (pytanie na ile dokładne i jaka jest szansa aby je upublicznić) narzędzie pozwalające przyporządkować dany adres do USC/parafii
ew. mocno ograniczyć wybór do mak 2-3 USC/parafii

to wydaje mi się najprostsze

związek par. Św. Andrzeja z miejscem zamieszkania rodziców pana młodego (a tym bardziej miejscem śmierci) niewielki...sprowadza się (w najlepszym przypadku) do stwierdzenia że żyją i ew. ze mieszkają w Warszawie
chyba, że pan młody mieszkał z rodzicami/rodzicem (co może być w tekście aktu) ...
kopia aktu ślubu dziadka sama w sobie jest cenna (a tania:) więc tak czy inaczej wystąpiłbym o nią do USC, niezależnie czy posłuży bezpośrednio do pomocy w zidentyfikowaniu miejsca i daty wystawienia aktu zgonu czy też nie...
a sprawdzenie czy są księgi meldunkowe z danego adresu w APW (a może jeszcze w urzędzie dzielnicy?) czy też nie zachowały się (co niestety najbardziej prawdopodobne) to jeden telefon/mail...
pozdrawiam
Sznober_Barbara - 05-08-2010 - 09:01
Temat postu:
Dziękuję. Barbara
michal3000 - 05-04-2011 - 09:59
Temat postu: Warszawa - Cmentarze
T: ul. Chłodna w Warszawie

Witam!!!
Czy ktos dysponuje wiedza, na którym cmentarzu byli chowani ludzie pod koniec XIX wieku z ul. Chłodnej w Warszawie? Gdzie moge szukac takich informacji?
pozdrawiam
Sroczyński_Włodzimierz - 05-04-2011 - 10:06
Temat postu: ul. Chłodna w Warszawie
nie było "rejonizacji"
zgodnie z wyznaniem,
możliwością (gdzie był grób rodzinny etc),
chęcią
przypadkiem
Dendrophilus - 05-04-2011 - 13:31
Temat postu: ul. Chłodna w Warszawie
Mój pradziadek był mieszkańcem ulicy Chłodnej. Zmarł w 1891 r. Akt zgonu był wypisany w parafii św. Andrzeja a pochowany został na Bródnie.
Pozdrawiam
Dendrophilus
michal3000 - 05-04-2011 - 16:37
Temat postu:
Szukana przeze mnie osoba to Józef Szymański. Umarł 1892 roku, a akt zgonu został wypisany również w parafii św. Andrzeja
Sroczyński_Włodzimierz - 05-04-2011 - 16:56
Temat postu:
http://www.cmentarium.sowa.website.pl/C ... szawa.html
Powązki, Bródzieński, Wolski
a nawet i pozawarszawskie (przyjmijmy, że Wolski to nie pozawarszawski:)
1892 raczej nie na skutek epidemii, więc to można wykluczyć
reszta..jest jakaś szansa coś ustalić na Bródnie (choć XIX wieku mają mało), poza Bródnem - raczej tylko poprzez groby nie spisy zmarłych
o inwentaryzacjach grobów było sporo tematów na forum (Powązki, Wolski)
Magdalena_Dąbrowska - 11-10-2011 - 00:18
Temat postu: Cmentarz w Wilanowie
Czy istnieje jakis indeks osób pochowanych na Wilanowskim cmentarzu? Pochowani sa tam krewni mojego męża, a z dwójka małych dzieci chodzenie nawet po stosunkowo małym cmentarzu jest udręką a szukam wszelkich informacji - a w Warszawie idzie mi najopornij zdobywanie wiedzy o przeszłosci.
Sroczyński_Włodzimierz - 11-10-2011 - 00:27
Temat postu: Cmentarz w Wilanowie
a w zarządzie co powiedzieli?
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/ar ... cmentarze/
Magdalena_Dąbrowska - 11-10-2011 - 01:00
Temat postu: Cmentarz w Wilanowie
Chciałam zacząć mało "inwazyjnie" liczyłam że może jest jakaś wyszukiwarka która pomogłaby mi ustlaić jakas datę (urodzenia, zgonu) zebymóc z Archiwum/USC jakies dokumenty wyciągnąć - niestety wyszukiwarka jest ale tylko dla komunalnych.
Problem polega na tym że jakoś Warszawskie Archiwum nie jest zbyt skore do wspólpracy korespondencyjnej- kilka wysłanych wniosków bez echa a ja na prawdę mam chęci szukania ale brak mozliwości etchnicznych i zostaje mi albo internet albo listowne - a do tego trzeba miec dane wyjściowe.

Mława chętnie wysyła kopie, Kraków, Sanok jak na razie też a z Warszawa mam problemy mimo ze że mam daty, nazwiska rodziców itp. Cisza.
Sroczyński_Włodzimierz - 11-10-2011 - 01:13
Temat postu: Cmentarz w Wilanowie
nie rozumiemy się
pozostawiając na boku ile to w ciągu 100 lat było aktów w Sanoku czy Krakowie a ile w Warszawie..Smile
bo nie o tym mowa a o spisie pochowanych na cmentarzu w Wilanowie
co zarząd cmentarza odpowiedział na pytanie
Czy istnieje jakis indeks osób pochowanych na Wilanowskim cmentarzu?
kamil_360 - 12-04-2012 - 17:10
Temat postu: Warszawa - Służewiec - cmentarzeW
Witam!

Czy natrafiliście aaństwo na jakieś głębsze informacje dot. cmentarzy na Służewcu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_n ... ul._Renety

http://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_n ... 2brzyskiej ?

Chciałbym dowiedzieć się, czy są tam pochowane osoby z mojej rodziny.
(Nicman Maria z d. Gordon)

Pozdrawiam i dziękuję,
Kamil
Sroczyński_Włodzimierz - 12-04-2012 - 17:15
Temat postu: Warszawa - Służewiec - cmentarzeW
tak natknąłem się na głębszą informację:
numer telefonu do kancelarii parafialnej:)
kamil_360 - 12-04-2012 - 18:07
Temat postu: Warszawa - Służewiec - cmentarzeW
* poza zwykłym kontaktem do kancelarii tych cmentarzy.
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 08:08
Temat postu:
A propos Cmentarza na Bródnie - w budynku Zarządu Cmentarza przy ul. Wincentego 85 wyodrębniono pomieszczenia na Archiwum.
Na zasoby archiwalne składają się przede wszystkim Dzienniki Zmarłych, zachowane w 80% oraz Skorowidze.

Braki w archiwaliach:

Dzienniki Zmarłych:
1898, 1907, 1910, 1912, 1925 (I tom do 31 sierpnia), 1926, 1927, 1930, 1937, 1939, 1940 (brak II tomu), 1942, 1943 (brak I tomu), 1941 (brak dzienników do 24.07)

Skorowidze:
1886, 1889, 1890, 1892, 1897, 1899, 1901, 1908, 1910

Z archiwaliów zachowały się również Księgi Własnościowe, przechowywane w piwnicach.

Cmentarz dysponuje bazą elektroniczną osób pochowanych na cmentarzu, która została utworzona w oparciu o wyżej wymienioną dokumentację.

Warto też przypomnieć, że pierwszy pochówek na Cmentarzu Bródnowskim odbył się dzień po jego poświęceniu, tj. 21 listopada 1884 roku. W tym dniu pochowano jednoroczną Marysię Skibniewską (grób zachował się do dziś - 44 G VI 1)

Pozdrawiam
Aneta

Źródło: "Cmentarz Bródnowski" Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Warszawa 2007
Bozenna - 22-04-2012 - 13:02
Temat postu:
Dzien Dobry,
Prosze uprzejmie o pomoc wszystkich, ktorzy odwiedzaja lub dobrze znaja warszawskie cmentarze.
Od wiosny 1945 roku zaczely sie ekshumacje z ruin Warszawy. Odnaleziono i pochowano 140 000 osob.
W kwietniu 1945 roku zostali ekshumowani z ruin Warszawy:
Stanislaw Aksamitowski (Axamitowski)
Konstanty Aksamitowski (Axamitowski)

Obydwaj zmarli w czasie Powstania Warszawskiego w sierpniu i wrzesniu 1944 roku. Sa wpisani na listy ekhumowanych.
Zgony zostaly zadeklarowane przez kogos z rodziny w parafii Swietego Aleksandra. Dzis juz nie ma mozliwosci dowiedziec sie w rodzinie, gdzie te dwie osoby zostaly pochowane.
Nie mam tez pewnosci, ze deklaracje zgonow i pochowek mialy miejsce w tym samym czasie. Mozliwe, ze pochowek mial miejsce wczesniej a deklaracja zgonu byla juz tylko formalnoscia.
Sprawdzam systematycznie wszystkie warszawskie cmentarze, na ktorych chowano osoby ekshumowane z ruin Warszawy.
Narazie bez zadnego rezultatu, gdyz zaden cmentarz nie posiada list tych pochowkow.

Apeluje do kolegow i kolezanek - jesli traficie na jakims warszawskim lub podwarszawskim cmentarzu na groby osob ekshumowanych z ruin Warszawy, zostawcie mi wiadomosc.

Z podziekowaniami,
Bozenna
MonikaS7 - 22-04-2012 - 14:16
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
A propos Cmentarza na Bródnie - w budynku Zarządu Cmentarza przy ul. Wincentego 85 wyodrębniono pomieszczenia na Archiwum.
Na zasoby archiwalne składają się przede wszystkim Dzienniki Zmarłych, zachowane w 80% oraz Skorowidze.
Braki w archiwaliach:
Dzienniki Zmarłych:
1898, 1907, 1910, 1912, 1925 (I tom do 31.0Cool, 1926, 1927, 1930, 1937, 1939, 1940 (brak II tomu), 1942, 1943 (brak I tomu), 1941 (brak dzienników do 24.07)
Skorowidze:
1886, 1889, 1890, 1892, 1897, 1899, 1901, 1908, 1910
Z archiwaliów zachowały się również Księgi Własnościowe, przechowywane w piwnicach.
Cmentarz dysponuje bazą elektroniczną osób pochowanych na cmentarzu, która została utworzona w oparciu o wyżej wymienioną dokumentację.
Warto też przypomnieć, że pierwszy pochówek na Cmentarzu Bródnowskim odbył się dzień po jego poświęceniu, tj. 21 listopada 1884 roku. W tym dniu pochowano jednoroczną Marysię Skibniewską (grób zachował się do dziś - 44 G VI 1) ...

Witam,

bardzo ciekawa informacja. A czy te materiały są udostępniane? Na jakich warunkach? Coś wiadomo?

Pozdrawiam
Monika
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 16:03
Temat postu:
Witaj Moniko

co do udostępniania materiałów archiwalnych, nie orientuję się.
W książce podano, że do wglądu są Księgi Własnościowe - brak jednak informacji, na jakich zasadach.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 16:21
Temat postu:
Bożenko

być może osoby, o których wspominasz, podzieliły los mojego krewnego rozstrzelanego w sierpniu 1944 roku, przy ul. Działdowskiej w Warszawie.

Jak dowiedziałam się z Biura Informacji Poszukiwań PCK, zwłoki osób z posesji przy ul. Działdowskiej pierwotnie przeniesiono do mogił zbiorowych na ul. Górczewskiej, przy Szpitalu Wolskim, a następnie w 1947r. w czasie wtórnej ekshumacji na Cmentarz Powstańców na Woli w Warszawie.

Jeśli nie kontaktowałaś się z tym biurem, koniecznie tam napisz.

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
Bozenna - 22-04-2012 - 16:35
Temat postu:
Anetko,
Dziekuje bardzo.
Bylam w biurze PCK na ulicy Mokotowskiej. Karty Stanislawa i Konstantego Aksamitowskich sa, ale nie ma informacji o definitywnym miejscu pochowku. Jest tylko informacja o prowizorycznym pochowku w 1944 roku, na ulicy Hozej (miejsce ich zamieszkania).
Sprawdzilam listy pochowanych na cmentarzu Powstancow na Woli. Moich nazwisk niestety nie ma.
A moze sa mogily ekshumowanych na Woli, ale na cmentarzu cywilnym ?
Wlasnie takich informacji szukam.
Serdecznosci,
Bozenna
MonikaS7 - 22-04-2012 - 17:45
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
Witaj Moniko

co do udostępniania materiałów archiwalnych, nie orientuję się.
W książce podano, że do wglądu są Księgi Własnościowe - brak jednak informacji, na jakich zasadach.

Pozdrawiam serdecznie
Aneta


Witam,
dziękuję za odpowiedź. Może prędzej czy później będzie można z nich skorzystać. Dobrze, że są. Trzeba będzie się zainteresować.

Pozdrawiam
Monika
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2012 - 17:54
Temat postu:
ale..w czym problem w pozyskaniu informacji?
od lat działa (choć nie jestem pewny, czy w sugerowanym w książce pełnym zakresie)
informacja wręcz przez telefon "czy jest", na miejscu -"co jest" (dla osób związanych)

nowość na forum to zakres czasowy np sprecyzowanie braków roczników ksiąg pochówków /dzienników zmarłych

jeśli czytać to tak:

ad braki w archiwaliach:
Dzienniki zmarłych :
1898, 1907, 1910, 1912 itd
reszty nie ma

to nie kłóciłoby się to z moją wiedząWink

a pełnej bazy dostępnej on-line...nie spodziewałbym sięSad
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 18:01
Temat postu:
Włodku

proszę, nie mieszaj Wink

W książce wyraźnie napisano o brakach
- cyt. "W Archiwum Cmentarza bródnowskiego brak dzienników z następujących lat: 1898,1907 (...) etc.

Pozdrawiam
Aneta
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2012 - 18:10
Temat postu:
nie neguję tego, że tak jest w książce
tzn nie sugerowałem, że źle przepisałaśSmile

jest jedna opcja (ale aż mi się nie chce wierzyć, że to na tym polega) brak danych w bazie np z 1897..wynika(ł) z braku...skorowidza!
a z ksiąg nie wprowadzali...
ale to też możliwe:)
w końcu ..nie takie odległe od bliższych nam baz:)))) mechanizm skłonności do wprowadzania podobny:)
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 18:24
Temat postu:
A to możliwe Wink
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2012 - 18:35
Temat postu:
ale nie...
jest zdanie " bazą elektroniczną osób pochowanych na cmentarzu, która została utworzona w oparciu o wyżej wymienioną dokumentację."
czyli i skorowidze i księgi

może, ale nie tak dawno w bazie nie było zakresu, który z ww wynikałby, że powinien być
bo z ww...
skorowidze są wszystkie, poza rocznikami w których są księgi
więc powinno być WSZYSTKO (w bazie) bo nie ma rocznika bez ksiąg i bez skorowidzów
ale w kancelarii mają inne zdanie -jest b. dużo, ale nie ma wszystkiego (szczególnie z XIX wieku)
mogę zrozumieć "jest ale niewprowadzone, a skoro tak, to "w okienku" nie wiedzą, że jest w ogóle, i mówią "nie ma")
..tyle, że po "nie ma w bazie bo rocznika nie ma" trzy razy zaproponowano mi "to sprawdzimy "po grobach" (własnościowe) - więcej pracy...mało kto sobie pracy chce przecież przysparzać...

nie wiem czy to mieszanie czy nie, ale nie zgadza mi się coś i tyle:(

podsumowując:
tak jak do tej pory to podtrzymuję - kontakt telefoniczny, osobisty z kancelarią i bardzo duża szansa, że informacje uzyskamy..jakieśSmile

a baza chyba na dbaseIII w początku lat 90, w "bezogonkowych" czasach powstawała to jako ciekawostka:)
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 18:43
Temat postu:
A może byłaby szansa na digitalizację tych materiałów...dopóki się nie rozpadną Smile ?
Sroczyński_Włodzimierz - 22-04-2012 - 18:45
Temat postu:
a kogo pytasz?
ja pisałem wielokrotnie - robieniem zdjęć bez publikacji nie jestem zainteresowany, dopóki jest tak wiele do zrobienia z prawem do publikacji
oraz
"nie sądzę, żeby dane były dostępne w pełnym zakresie w sieci"
Kaczmarek_Aneta - 22-04-2012 - 18:47
Temat postu:
to było bardziej pytanie retoryczne - skoro tyle niewiadomych...
Grażyna-Tymicka - 21-02-2013 - 10:01
Temat postu:
Wszyscy moi przodkowie pochodzą z Zaborowa k/Leszna (Mazowsze zachodnie).Obecny proboszcz kościoła św. Anny kategorycznie odmawia udostępnienia ksiąg metrykalnych z XVIII wieku,które zupełnie spokojnie leżą w przedsionku zimniej i wilgotnej kancelari kościelnej. Z wielką duma pokazał posiadane księgi.Później zasłaniał się ustawą o ochronie danych osobowych (230 lat do tyłu) i
jak zorentował się, że strzelił gafę, to dalsza rozmowa przebiegała pod tytyłem "mam ale nie dam"a dlaczego nie ? Bo nie i już.
Zupełnie nie wiem co z tym "fantem " robić. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi pewnie o pieniądze.
Zwracam się doas o rade co robić dalej.
dorocik133 - 21-02-2013 - 11:08
Temat postu: Miejsce pochówku - Warszawa 1878
Witam!
Mam pytanie, czy osoba zmarła w Warszawie w 1878 ruoku, a zamieszkała ostatnio przy ulicy Ogrodowej (czyli podlegająca pod Parafię Leszno) mogła być pochowana poza Cmentarzem Powązkowskim? Na jego terenie w dotychczas zinwentaryzowanych grobach nie ma takiej osoby. W 1906 roku w tym samym grobie złożono ciało Jej męża (tak mi sie przynajniej obiło, że leżą razem). W tych latach chyba już nie funkcjonowały inne cmentarze poza Powązkowskim i Bródnowskim, a może się mylę.
Na Powążkach mam dwa rodzinne grobowce, ale i wielu członków rodziny, których akta zgonu wskazują na Warszawę, ale miejsca pochówku brak.
Na kancelarie cmentarne nie ma co liczyć. Czy może ktoś ma jakieś sugestie.
Pozdrawiam
Dorota
Bozenna - 21-02-2013 - 11:16
Temat postu:
Grazynko,
Spokojnie, bez nerwow. Mialam identyczna sytuacje w jednej z kieleckich parafii.
Wiele razy wracalam, rozmawialam z ksiedzem, az w koncu zaczal udostepniac ksiega po ksiedze i pozwolil fotografowac.
A na koniec, ksiadz proboszcz zostal przeniesiony do innej parafii, a nowy proboszcz, mlody i wesoly, otworzyl szafe z ksiegami i skonczylam kopiowanie metrykalii. To trwalo jednak 6 lat - cierpliwosci.
Buziaki,
Bozenna
Sroczyński_Włodzimierz - 21-02-2013 - 11:19
Temat postu: Miejsce pochówku - Warszawa 1878
Sowa cmentarium
Szymański_Wojciech - 21-02-2013 - 11:58
Temat postu: Re: Miejsce pochówku - Warszawa 1878
dorocik133 napisał:
Witam!
Mam pytanie, czy osoba zmarła w Warszawie w 1878 ruoku, a zamieszkała ostatnio przy ulicy Ogrodowej (czyli podlegająca pod Parafię Leszno) mogła być pochowana poza Cmentarzem Powązkowskim? Na jego terenie w dotychczas zinwentaryzowanych grobach nie ma takiej osoby. W 1906 roku w tym samym grobie złożono ciało Jej męża (tak mi sie przynajniej obiło, że leżą razem). W tych latach chyba już nie funkcjonowały inne cmentarze poza Powązkowskim i Bródnowskim, a może się mylę.
Na Powążkach mam dwa rodzinne grobowce, ale i wielu członków rodziny, których akta zgonu wskazują na Warszawę, ale miejsca pochówku brak.
Na kancelarie cmentarne nie ma co liczyć. Czy może ktoś ma jakieś sugestie.
Pozdrawiam
Dorota


Cmentarz Wolski zał. w poł. XIX w. , katolicki, nie mylić z prawosławnym. Mieszkańcy Ogrodowej mogli tam pasować. Zob. Internet.
Życzę powodzenia!
W.Szymański
Sroczyński_Włodzimierz - 21-02-2013 - 12:02
Temat postu:
mieszkańcy Królewskiej i Nowego Światu teżWink
a serio: dlaczego mieszkańcy Ogrodowej mieliby "pasować"?
dorocik133 - 21-02-2013 - 12:28
Temat postu:
Wolski odpada, bo data założenia 1882. Podejrzewam jednak Powązki, tylko albo grób się nie zachował, albo jeszcze nie jest ziwentaryzowany. Na tym samym cmentarzu znalazłam rodzninę brata mojej Prababci i jeszcze inną "linię', a po moich śladu brak.
Na Bródnie też nie ma, bo sprawdzałam

Może jakieś inne sugestie co do sposobu szukania?
Pozdrawiam
Dorota
genealog1981 - 21-02-2013 - 12:33
Temat postu:
Witam Wszystkich,

Ja rowniez mam pytanie o miejsce pochowku. moi 2xpradziadkowie oboje chorzy na gruzlice zmarli w latach 1890-1900
Stanislaw Korzeniewski i Marcjanna Korzeniewska z Piernikowskich. Stanislaw zmarl w szpitalu sw. Ducha w 1893 roku a Marcjanna
nie wiem dokladnie kiedy i gdzie ale wedlug opowiesci rodzinnych tez w Warszawie.
Slyszalem ze na wlasne zyczenie byli przewozeni do Wloclawka (gdzie mieszkali) i tam pochowani.
Nie wiem jakie dokladne cmentarze funkcjonowaly w Warszawie w tamtych czasach, czy istnieje jakis spis?

Pozdrawiam,

Sandro
Agnieszka*Nowak - 21-02-2013 - 13:02
Temat postu:
Moj krewny zmarl w 1944 roku,mieszkal przy ul.Ogrodowej i zostal pochowany na Cmentarzu Brodnowskim z tym ze to byl czas wojny wiec moze akurat ta informacja nie byc przydatna.
Co do wyzej wymienionej strony przez Pana Wlodka http://cmentarium.sowa.website.pl/
Znalazlam tam informacje ze moj krewny spoczywa na Cmentarzu Brodnowskim ale w kancelarii powiedziano mi ze nie ma tej osoby w spisie ale jest inna o tym nazwisku i okazalo sie ze to ojciec...wyszlo wiec na to ze szukalam syna a znalazlam ojca.Jak sie pozniej okazalo w tym samym grobie lezy i syn i ojciec i matka i corki a o tym w kancelarii mnie nie poinformowano.Wniosek taki ze w wyszukiwarce sa informacje ktorych nie ma w kancelarii i odwrotnie.

Pozdrawiam
Agnieszlka
dorocik133 - 21-02-2013 - 13:26
Temat postu:
Jeżeli chodzi o Cmentarz Bródnowski, to faktycznie co innego jest w necie a inne dane ma kancelaria parafialna. Dzwoniłam i dowiadywałam się, takich nazwisk nie ma. Faktycznie jest Ludwik Maciejewski, ale zmarły dwa tygodnie później niż mój Pradziadek z 1906 roku. I faktycznie w aktach jest odnotowany w aktach zgonu w parafii.
Może się okazać, że szukam wiatru w polu, a może się uda trafić

Pozdrawiam
Dorota
Sroczyński_Włodzimierz - 21-02-2013 - 13:35
Temat postu:
kancelaria parafialna? - dziw, że w ogóle ma cokolwiek co dotyczy cmentarza
dorocik133 - 21-02-2013 - 13:36
Temat postu:
sorki, miała być oczywiście cmentarna !!!!!!!

Dorota
Sroczyński_Włodzimierz - 21-02-2013 - 13:46
Temat postu:
czyli podsumowując (nie wszystkie, ale wyjątki rozstrzelone po wątkach)
piszesz, że uzyskałaś informacje w kancelarii cmentarza o dacie i miejscu zgonu z 1906 (co nie kłóci sie z moją wiedząSmile
a w https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 247#164247
Jerzy kilka minut wcześniej pisze, że uzyskał informacje w tej samej samej kancelarii, z których wyciągnął wniosek, że żadnych informacji o miejscu zgonu, jeśli był przed 1944 nie ma

ja widzę w tym pewien dysonans delikatnie mówiąc
Slawinski_Jerzy - 21-02-2013 - 13:49
Temat postu:
Włodku,

Swoją odpowiedz na Twój post znajdziesz w tym drugim, zalinkowanym przez Ciebie wątku.
Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd, piszę tylko co wiem od pracowników kancelarii, rad bym ustalić coś innego:-)
Szymański_Wojciech - 22-02-2013 - 10:19
Temat postu:
dorocik133 napisał:
Wolski odpada, bo data założenia 1882. Podejrzewam jednak Powązki, tylko albo grób się nie zachował, albo jeszcze nie jest ziwentaryzowany. Na tym samym cmentarzu znalazłam rodzninę brata mojej Prababci i jeszcze inną "linię', a po moich śladu brak.
Na Bródnie też nie ma, bo sprawdzałam

Może jakieś inne sugestie co do sposobu szukania?
Pozdrawiam
Dorota


To nie całkiem tak! Ja oparłem się na Wikipedii, gdzie podstawą była monografia o cmentarzach warszawskich. Rzeczywiście, w innych miejscach podawane są różne daty, ale te, wg. powyższego źródła, wyznaczają etapy rozbudowy cmentarza wolskiego {założonego w l. 50-tych XIX w.).
Życzę owocnych poszukiwań!
W.Szymański
Sroczyński_Włodzimierz - 22-02-2013 - 10:24
Temat postu:
tyle, że cmentarz wolski był (choć oczywiście wyjątki mozliwe) dla parafian podwarszawskiej wsi Wola, co ma sie nijak do warszawskiej ulicy Ogrodowej
annhof - 23-02-2013 - 13:49
Temat postu:
Witam!
Czy mogę prosić Państwa zorientowanych w Cmentarzach Warszawskich o informację, na którym cmentarzu mogła być pochowana moja krewna, która zmarła w 1943r. w Warszawie. W tym czasie przebywała u rodziny mieszkającej na ul. Złotej. Zgłoszenie zgonu zapisano w kancelarii parafii pw. Wszystkich Świetych.

Pozdrawiam
Anna
Slawinski_Jerzy - 23-02-2013 - 14:28
Temat postu:
Witam

Obstawiałbym Bródno. Informację o pochówku najłatwiej zdobyć poprzez kancelarię cmentarza Smile

pozdrawiam
Jurek
Sroczyński_Włodzimierz - 23-02-2013 - 15:18
Temat postu:
jw ze względu na wielkość - pierwsze kroki (przy barki innych wskazań) - na Bródno
w innych latach także
AlicjaSurmacka - 24-02-2013 - 19:38
Temat postu:
Witajcie!
Dorotko, ja bym sugerowała cmentarz Stare Powązki. Jakiś czas temu odszukałam w Kurierze Warszawskim nekrologi niemal wszystkich z rodziny, którzy zmarli w Warszawie. Z nekrologów tych dowiedziałam się gdzie kto był pochowany. I w ten sposób ustaliłam, że pradziadek Stanisław Gliński zmarły w 1892 roku był pochowany na Powązkach. Grobu jednak nijak nie udawało mi się odszukać do czasu oczywiście. Dzięki Marii i temu linkowi wiem, że pozostało pole grobowe.
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map ... vice=Today

Alicja
dorocik133 - 24-02-2013 - 20:13
Temat postu:
Witaj Alicjo!
Ja też obstawiam Powązki, ale w stosunku do tych osób nie udało mi się odnazleźć ani grobu ani nekrologu. Są dwa grobowce Kompertów na Powązkach, ale w żadnym z nich nie znalazłam wzmianki o Paulinie (zd. Kompert zm. w 1878) i Jej męzu Ludwiku Maciejewskim - 1906. Na Nich mi najbardziej zależy bo to moi bezpośredni PRA. Link podany przez Ciebie mi się niestety nie otwiera.
Może i mnie szczęscie dopisze. Bo ze strony Babci znam namiary na PRA na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Pozdrawiam
Dorota
AlicjaSurmacka - 24-02-2013 - 20:40
Temat postu:
Link poprawiłam:

http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map ... vice=Today

Alicja
dorocik133 - 25-02-2013 - 07:45
Temat postu:
Dzięki, ten link znam. Znalazłam 2 rodzinne grobowce (o jednym już wcześniej wiedziałam), ale jeszcze nie wszystko jest zinwentaryzowanee. Nie ma np grobu, o którym na pewno wiem, że istnieje, ale dotyczy już innej gałęzi rodziny.
Może z czasem sie odnajdzie
Pozdrawiam
Dorota
Rutar - 05-03-2013 - 19:22
Temat postu: Który cmentarz w Warszawie
Witam,

czy ktoś orientuje się gdzie mogło zostać pochowane dziecko zm w 1855 roku
w Parafii św.Aleksandra mieszkające na terenie dzisiejszego Zamku Ujazdowskiego.
Czy były to Powązki? czy nowy cm, Ujazdowski ale z tego so się doczytałem to został zamknięty w 1838 ale likwidacja była później. a może inny.
cmentarium sowy czytałem.Chce się tylko upewnić.

Pozdrawiam
Rutar
Kaczmarek_Aneta - 07-03-2013 - 21:04
Temat postu: Który cmentarz w Warszawie
Prawdopodobne są Powązki.

Polecam, celem weryfikacji, przejrzeć rocznik 1855 Kuriera Warszawskiego i zwrócić uwagę na nekrologi, w których mogą znajdować się informacje o miejscach pochówków:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... &tab=3

Pozdrawiam
Aneta
Rutar - 10-03-2013 - 12:15
Temat postu:
Witam,

bardzo dziękuje za pomoc.

Pozdrawiam

Rutar
flo_ag - 12-03-2013 - 15:44
Temat postu:
Podobne pytanie - szukam miejsca pochówku z marca 1905 roku. Mężczyzna mieszkał przy ul. Elektoralnej i należał do par. św. Andrzeja (przy kościele św. Karola Boromeusza). Zastanawiam się czy został pochowany na Powązkach, bo do tej pory nie trafiłam na żadną wzmiankę. Jeśli nie tam, to gdzie?

Pozdrawiam,
Agnieszka
Sroczyński_Włodzimierz - 12-03-2013 - 16:01
Temat postu:
polecam
http://cmentarium.sowa.website.pl/Cment ... szawa.html
dorocik133 - 12-03-2013 - 17:12
Temat postu: Re: Który cmentarz w Warszawie
Kaczmarek_Aneta napisał:
Prawdopodobne są Powązki.

Polecam, celem weryfikacji, przejrzeć rocznik 1855 Kuriera Warszawskiego i zwrócić uwagę na nekrologi, w których mogą znajdować się informacje o miejscach pochówków:
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... &tab=3

Pozdrawiam
Aneta



Witam!
Moja Prababcia zmarła 11-02-1878 roku. Chciałam przejrzeć "Kurier Warszawski" ale żaden rocznik mi się nie otwiera. Co może być tego przyczyną? Byłabym wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam
Dorota
Augustyniak_Irena - 20-03-2013 - 11:17
Temat postu: cmentarze warszawskie
"Witam
znalazłam ciekawą wyszukiwarkę na stronie Urzędu Miasta, według której na cmentarzu Powązkowskim są pochowane dwie Pauliny Maciejewskie w kwaterze nr 19 ( niestety nie ma podanych lat ) oraz Paulina Maciejewska pochowana w kwaterze nr S zmarła w 1911 roku.
Ponieważ w wyszukiwarce jest mozliwość wyszukiwania po numerze kwatery można w ten sposób znaleźć inne osoby razem pochowane.
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map ... =Graveyard
Na tej stronie są podane też inne cmenarze warszawskie ale nie sprawdzałam czy są dla nich wyszukiwarki osobowe.
Pozdrawiam Irena "

Dodam, że po kliknięciu na nazwisko mozna zobaczyć zdjęcie grobu oraz opis (osoby razem pochowane, stan grobu)
Irena
elgra - 20-03-2013 - 11:31
Temat postu:
Ireno, link nie działa.
dorocik133 - 20-03-2013 - 12:05
Temat postu:
A może to zadziała ?
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Map ... =Graveyard
Pozdrawiam
Dorota
Ska3ka - 25-04-2013 - 00:25
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
A propos Cmentarza na Bródnie - w budynku Zarządu Cmentarza przy ul. Wincentego 85 wyodrębniono pomieszczenia na Archiwum.
Na zasoby archiwalne składają się przede wszystkim Dzienniki Zmarłych, zachowane w 80% oraz Skorowidze.


A można wiedzieć, co konkretnie jest w dokumentacji cmentarnej? Np. w tych dziennikach zmarłych, skorowidzach? Czy są tam tylko imię, nazwisko, data pogrzebu czy też cokolwiek więcej da się znaleźć? Np. w tym grobie pochowano pięć osób z mej rodziny, o których kompletnie nic nie wiem (to akurat mogiła zbiorowa, ale chodzi mi nie tylko o ten grób): http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 7%29_1.JPG

Pozdrawiam, Krzysztof
Kaczmarek_Aneta - 25-04-2013 - 07:53
Temat postu:
Witaj Krzysztofie,

przykro mi, ale książka nie podaje więcej informacji na temat dzienników zmarłych i skorowidzów.
Myślę, że jako rodzina możesz bezpośrednio zwrócić się o informację na temat zachowanych dokumentów. Z własnych doświadczeń mogę dodać, że w dokumentacji cmentarnej można znaleźć akty zgonu czy np. akty notarialne regulujące kwestie praw do grobu. Czy jest możliwość uzyskania kopii takich dokumentów? Nie wiem, bo nigdy o takie nie wnioskowałam.

Pozdrawiam
Aneta
Kaczmarek_Aneta - 27-04-2013 - 14:42
Temat postu:
Krzysztofie,

grób, który podlinkowałeś w swoim poście znajduje się na Cmentarzu Wolskim, a nie na Bródnie.
Jeśli zaś chodzi o informacje dotyczące ofiar "rzezi Woli", polecam kontakt z PCK oraz ewentualnie sprawdzenie w kancelarii św. Wojciecha na Woli, czy nie wystawiono tam aktów zgonów, jak miało to miejsce w wielu przypadkach w tamtym czasie:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C3%B3z_ ... ha_na_Woli

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
Kaczmarek_Aneta - 25-10-2013 - 21:36
Temat postu:
Interaktywny Przewodnik po Starych Powązkach
http://ipowazki.pl/

Polecam,
Aneta
Rafael - 10-03-2015 - 20:47
Temat postu: Aleksander Bańkowski - poszukuję grobu w Warszawie
Cześć,

Na początku przepraszam, że zakładam nowy wątek, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego.
Poszukuję grobu brata mojej prababci, Aleksandra Bańkowskiego.
Z ponownego ślubu jego żony - cioci (1920, par. Wszystkich Świętych) dowiedziałem się, że wujek umarł w 1919r. w par. św. Barbary w Warszawie.
Moje doświadczenia w poszukiwaniach genealogicznych w Warszawie są dość słabe, stąd moja prośba. Może mógłby mi ktoś podpowiedzieć, gdzie mój wujek mógł zostać pochowany?
Sroczyński_Włodzimierz - 10-03-2015 - 21:00
Temat postu:
Powązki, Bródno
istotne czy miał się już obok kogo połozyć
Rafael - 10-03-2015 - 21:13
Temat postu:
Włodku,

Dziękuję. Na Bródnie pytałem, otrzymałem odpowiedź, że "nie figuruje w ewidencji osób pochowanych. Nie posiadamy również dokumentów z 1919roku.".
Nie wiem czy miał gdzie był "położony". Dokładnie nie wiem kiedy przybył do Warszawy, zapewne po 1911r., bo w tym roku urodziło mu się drugie dziecko w par. Goszczyn.
Niestety nie znam tej gałęzi rodzinnej z opowiadań, tylko z niedawnych odkryć w metrykach.

Wiem, że wątek Powązek jest szeroko omawiany, ale jak tam szukać? Jest szybka odpowiedź? Smile
Sroczyński_Włodzimierz - 10-03-2015 - 21:24
Temat postu:
nie:)
Rafael - 10-03-2015 - 21:27
Temat postu:
Dzięki Smile
W takim razie poczytam sobie o Powązkach Smile
Kaczmarek_Aneta - 11-03-2015 - 07:51
Temat postu:
Cześć Rafał,

zajrzyj też do wątku - może skorzystasz. Szczególnie mam tu na myśli nekrologi, które warto przeglądać...
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... logi.phtml

Pozdrawiam,
Aneta
Rafael - 11-03-2015 - 08:17
Temat postu:
Dziękuję. Smile
Kaczmarek_Aneta - 11-03-2015 - 08:19
Temat postu:
Rocznik 1919 KW jest zdigitalizaowany, więc życzę powodzenia Wink
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/publicatio ... &tab=3

a.
Rafael - 11-03-2015 - 08:37
Temat postu:
Dziękuję Ci bardzo. Smile
Kaczmarek_Aneta - 28-03-2015 - 19:45
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
A propos Cmentarza na Bródnie - w budynku Zarządu Cmentarza przy ul. Wincentego 85 wyodrębniono pomieszczenia na Archiwum.
Na zasoby archiwalne składają się przede wszystkim Dzienniki Zmarłych, zachowane w 80% oraz Skorowidze.

Braki w archiwaliach:

Dzienniki Zmarłych:
1898, 1907, 1910, 1912, 1925 (I tom do 31 sierpnia), 1926, 1927, 1930, 1937, 1939, 1940 (brak II tomu), 1942, 1943 (brak I tomu), 1941 (brak dzienników do 24.07)

Skorowidze:
1886, 1889, 1890, 1892, 1897, 1899, 1901, 1908, 1910

Z archiwaliów zachowały się również Księgi Własnościowe, przechowywane w piwnicach.

Cmentarz dysponuje bazą elektroniczną osób pochowanych na cmentarzu, która została utworzona w oparciu o wyżej wymienioną dokumentację.

Źródło: "Cmentarz Bródnowski" Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Warszawa 2007


Witajcie,

jakiś czas temu pisałam o stanie zachowania archiwum Cmentarza Bródnowskiego.
Aktualnie oczekuję na odpowiedź Zarządu tej nekropolii w sprawie umożliwienia wglądu i wykonania własnym aparatem fotograficznym zdjęć zachowanej dokumentacji związanej z pochówkiem moich przodków (na użytek własny w celach genealogicznych), ale być może ktoś z Was próbował uzyskać podobną zgodę? Jaka była odpowiedź?
Pytanie dotyczy nie tylko Bródna, ale również innych cmentarzy.
Jak dotąd, w 2008 roku, udało się uzyskać z Cm. Wolskiego kopię z księgi zmarłych dot. pochówku mojego pradziadka.

Pozdrawiam
Aneta
Czerkawska_Ewa - 28-03-2015 - 20:26
Temat postu:
Aneto, moi przodkowie prawdopodobnie są pochowani na Cm. Wolskim, ale nie wiem, kiedy zmarli, bo na razie nie znalazłam ich aktu zgonu. Czy znałaś datę śmierci swojego pradziadka ? Czy myślisz, że bez znajomości dat uda mi się czegoś dowiedzieć na Cm. Wolskim ?

Pozdrawiam,

Ewa
Kaczmarek_Aneta - 28-03-2015 - 20:31
Temat postu:
Witaj Ewo,

tak, z moim pradziadkiem nie było żadnego problemu. Mam w swoich zasobach i nekrolog z Życia Warszawy i kopię aktu zgonu ze Smyczkowej oraz kilka skróconych aktów (zm. w 1978 r.).
Polecam Ci telefon do kancelarii - ilekroć tam dzwonię, zawsze spotykam się z kompetentną i miłą obsługą. Panie w trakcie rozmowy sprawdzają w bazie osoby pochowane, więc jedna rozmowa powinna dać jakiś efekt, ale część archiwum nie zachowała się i np. o moim 2xpradziadku zmarłym w 1924 roku nie odnalazłam żadnych informacji. Nie zachował się także jego grób.

Pozdrawiam,
Aneta
Zofia_Gonet_Antoniszyn - 28-03-2015 - 22:31
Temat postu:
Witaj Aneto!

Od dawna podziwiam Twoją wiedzę o Warszawie i chęć pomocy innym!

Ja równiez mam pochowanych przodków na Cmentarzu Wolskim. Niestety, prawie nic o nich nie wiem. Czy mogłabym prosić Cię o podanie telefonu na cmentarz Wolski? Z Bródnem mi się udało, może i tu coś uzyskam.

Pozdrawiam
ZosiaA
Kaczmarek_Aneta - 29-03-2015 - 07:47
Temat postu:
Witaj Zosiu,

dziękuję za miłe słowa Wink
Jeśli chodzi o kontakt z Cm. Wolskim, to korzystałam z tego ogólnego: http://www.cmentarzwolski.waw.pl/ - obsługują osoby świeckie.
A co udało się Tobie uzyskać na Bródnie, jeśli mogłabym spytać?

Pozdrawiam,
Aneta
Czerkawska_Ewa - 29-03-2015 - 10:24
Temat postu:
Dziękuję, Aneto, Skorzystam z Twojej rady.

Pozdrawiam,

Ewa
Gajzler_Michał - 09-10-2016 - 12:20
Temat postu: Lista grobów do renowacji na Starych Powązkach w Warszawie
Mam pytanie. Czy istnieje lista grobów na Starych Powązkach w Warszawie oczekujących w kolejce do renowacji? I czy jest dostępna w Internecie? A jeśli tak, to gdzie można się z nią zapoznać.

Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Bozenna - 09-10-2016 - 14:09
Temat postu: Lista grobów do renowacji na Starych Powązkach w Warszawie
Michale,
Lista grobow przewidzianych do renowacji ?
Nie, groby na Starych Powazkach sa wieczyste i sa wlasnoscia potomkow osob w nich pochowanych. Kazdy dba wiec o groby swej rodziny.
Groby zabytkowe sa faktycznie odnawiane przez Spoleczny Komitet Opieki na Starymi Powazkami, ale zadna lista czekajacych w kolejce nie istnieje.
Natomiast jest w interncie, na stronie miasta Warszawy, spis grobow w zabytkowej czesci cmentarza:
http://www.mapa.um.warszawa.pl
Pozdrawiam,
Bozenna
Kuba64 - 09-10-2016 - 18:32
Temat postu:
Witam,

jeśli chodzi o prace konserwacyjne wykonane przez Społeczny Komitet Opieki Nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, to można je częściowo znaleźć tutaj:
http://www.komitetpowazkowski.home.pl/pl/o-komitecie/aktualnosci/
Niektóre nagrobki na Starych Powązkach są też zinwentaryzowane:
http://www.komitetpowazkowski.home.pl/pl/szukaj/

Komitet wykonuje również prace konserwacyjne prawie na zamówienie, tzn. też ze środków prywatnych a nie tylko instytucjonalnych.

Pozdrawiam,
Kuba
Gajzler_Michał - 11-10-2016 - 23:48
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedzi.
Jeśli taka lista nie istnieje, to trudno. Za to dobrze, że jest sprawozdanie o tym co zostało zrobione.
Gosieek - 04-12-2016 - 19:32
Temat postu: Miejsce pochówku Warszawa
Witam,
Poszukuję miejsca pochówku krewnej, która zmarła w Warszawie w roku 1955. Nie mam zbyt wielu informacji. Znam jej nazwisko panieńskie a także ostatni adres zamieszkania oraz imię i nazwisko męża, imiona dzieci, które od lat czterdziestych wychowywały się w domu dziecka. W jaki sposób mogę dowiedzieć się, gdzie została pochowana? Sprawdzałam już warszawskie wyszukiwarki grobów, ale bezskutecznie, bo 1955 rok jest zbyt odległy. Czy np. cmentarze mają spisy pochowanych? A może jest jakiś inny sposób?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Gosia
nepirk - 04-12-2016 - 20:01
Temat postu: Miejsce pochówku Warszawa
Na każdym administratorze / zarządcy cmentarza ciąży m.in. obowiązek ewidencji grobów. Jesli jest znane miejsce zamieszkania z 1955 r. można zaryzykować najbliższy cmentarz i od niego zacząć wysyłając zapytanie. należałoby wykazać interes prawny w tym pismie / mailu. Nie spotkałem się z udzielaniem info przez telefon.
pozdrawiam,
Michał
Kaczmarek_Aneta - 04-12-2016 - 20:20
Temat postu: Miejsce pochówku Warszawa
Witam,

proponuję rozpocząć od dwóch dużych i popularnych cmentarzy - Bródnowskiego i Wolskiego. Telefonicznie, w kancelariach cmentarnych można poprosić o sprawdzenie czy poszukiwana osoba jest tam pochowana (oba cmentarze mają elektroniczne wyszukiwarki).
Można również spróbować odszukać nekrolog - w tym okresie najbardziej popularnym dziennikiem, w którym zamieszczano nekrologi, a więc często i informację o miejscu pochówki, było Życie Warszawy. Dziennik jest zmikrofilmowany i dostępny np. w Bibliotece Narodowej czy BUW.

Pozdrawiam,
Aneta
Gosieek - 04-12-2016 - 20:28
Temat postu:
Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za pomoc. Zacznę od nekrologów a jeśli nic nie znajdę, napiszę odpowiedniego maila do zarządców cmentarzy.

Pozdrawiam
Gosia
Orlik_Ala - 04-12-2016 - 21:19
Temat postu:
Kilka miesięcy temu poszukiwałam grobu na Bródnie. Bez żadnych problemów otrzymałam informacje z kancelarii cmentarza - przez telefon, podając tylko imię i nazwisko zmarłego (fakt, że nazwisko rzadko spotykane).
Tel do kancelarii: 22 6792555; 22 6790394
Kaczmarek_Aneta - 04-12-2016 - 21:23
Temat postu:
Odnośnie Bródna dodam jeszcze, że będąc na miejscu w kancelarii otrzymałam wydruk z wyszukiwarki z danymi osób noszących konkretne nazwisko, ponieważ ktoś poszukiwał ogólnie krewnych pochowanych na tamtejszym cmentarzu. Nie było z tym żadnego problemu Smile

Pozdrawiam
Aneta
Gosieek - 05-12-2016 - 11:45
Temat postu:
Otrzymałam odpowiedź z Bródna, czyli cmentarza znajdującego się najbliżej miejsca zamieszkania. Podanej osoby nie ma w wykazie osób pochowanych. Znalazła się również osoba, która pomoże z "Życiem Warszawy". Jeszcze dzisiaj wyślę wiadomości z zapytaniem do innych cmentarzy.
Pozdrawiam
Gosia
Gosieek - 06-12-2016 - 21:28
Temat postu:
Niestety w "Życiu Warszawy" nie ma poszukiwanego przeze mnie nekrologu. Napisałam maile do kilkunastu cmentarzy. Z kilku m.in. z Bródnowskiego i Wolskiego otrzymałam już odpowiedzi. Wszystkie z informacją, że nie występuje u nich poszukiwana osoba. Czekam na odpowiedź z pozostałych cmentarzy. Może podam Państwu co wiem o poszukiwanych krewnych:

Marianna Gołębiowska zd.Maliszewska i Józef Gołębiowski. Ślub wzięli w 1936 roku w Warszawie. Zamieszkiwali wtedy przy ul.Brodzińskiego 5. Późnej mieszkali ul. Leszno 125. Na pewno mieli dwie córki (możliwe, że więcej, ale nie posiadam takich informacji). Ok.1940 roku ich dzieci trafiły do domu dziecka. Nie wiadomo z jakiego powodu, ponieważ były one wtedy bardzo małe. Jedna z nich miała ok. roczku. Nigdy nie poznały rodziców ani wiedzą, gdzie są oni pochowani. Marianna Gołębiowska zmarła 11.3.1955 roku w Warszawie. Ostatni jej adres to ul. Zachariasza 5. Zgon w USC zgłosiła Wanda Szymańska. Z Józefem Gołębiowskim nie wiadomo co się stało.

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi, propozycje oraz sugestie dotyczące dalszych poszukiwań.
Pozdrawiam
Gosia
Kaczmarek_Aneta - 06-12-2016 - 21:56
Temat postu:
Gosiu,
kilka spraw.
Z Domu Dziecka, w którym przebywały dzieci tych małżonków, można próbować uzyskać archiwalną dokumentację, np. kartę dziecka, w której opisano okoliczności przybycia dziecka do DD, przyczynę, stan rodziny itd.
Sprawa zgonu.
Ulica Zachariasza, jeśli się nie mylę, przynależała do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa? Może warto dowiedzieć się w kancelarii parafialnej czy zgłaszano tu zgon Marianny - może są jakieś informacje?
Kim była Wanda Szymańska?

Pozdrawiam
Aneta
Gosieek - 06-12-2016 - 22:48
Temat postu:
Zaraz spróbuję napisać do parafii z zapytaniem o zgon. Co do domu dziecka to wiem tylko tyle, że został on już zlikwidowany. A odnośnie Wandy Szymańskej...w genetece jest akt urodzenia Józefa Gołębiowskiego z 1909 roku (nie wiem czy jest to poszukiwany przeze mnie Józef) i jako rodzice podani są Michał Gołębiowski i Zofia zd. Szymańska. Może tutaj jest jakieś powiązanie.

Gosia
Sroczyński_Włodzimierz - 06-12-2016 - 22:53
Temat postu:
akt małżeństwa? dopiski na nim o zgonach? (jak rozumiem na żadnym z egzemplarzy a u - jej i jego - nie ma dopisku o zgonie)

PS w genetece są nie kopie aktów, a indeksy
danisha - 08-12-2016 - 22:04
Temat postu:
Podepnę się pod temat-
Moja krewna Sabina Hoch z Urbańskich zmarła w 12.10.1941 roku .Pogrzeb odbył się w par.Św.Stanisława na Woli ( akt zgonu jest już w Genetece)
W jakich czasopismach, w tym czasie, zamieszczano nekrologi?
Nekrolog był na pewno, ponieważ "baza nekrologów " posiada ten zapis.
Czy można odnaleźć w internecie?
Dana
Sroczyński_Włodzimierz - 08-12-2016 - 22:06
Temat postu:
Jeśli piszesz o nekrologi-baza.pl to warto pamiętać, że
http://www.nekrologi-baza.pl/?page_id=20
więc zapis w bazie nie oznacza "nekrolog był na pewno"
ale prasa z tego okresu (70+ lat) jest dostępna w bibliotekach cyfrowych
danisha - 08-12-2016 - 22:10
Temat postu:
Dziękuję.
Dana
Heropolitanska_Izabela - 08-12-2016 - 22:25
Temat postu:
Nekrolog jest w Nowym Kurierze Warszawskim z 16 października

https://academica.edu.pl/reading/readSi ... id=7922091
danisha - 08-12-2016 - 22:50
Temat postu:
Izabelo, przepięknie Ci dziękuję za namiary.
Sama nigdy bym nie dotarła do tego nekrologu.
Jestem Ci bardzo, bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam serdecznie
Dana
Ps.Czy dałoby się jeszcze dotrzeć do nekrologu Tadeusza Urbańskiego zm. 25.05. 1939 roku w W-wie?
Biblioteki Cyfrowe są na razie poza moim zasięgiem( najkrócej mówiąc -komputerowy gamoń ze mnie).
Pięknie proszę Wink
Dana
Heropolitanska_Izabela - 09-12-2016 - 11:13
Temat postu:
Dano,
Przeszukałam dokładnie Kurjery Warszawskie od 25 maja 1939 r. do 5 czerwca 1939 r. i niestety nie znalazłam interesującego Cię nekrologu. Z tym, że nie było numeru z dnia 29 maja 1939 r. i być może w tym numerze był nekrolog. Ale w Internecie tego numeru nie udało mi się odnaleźć.
Pozdrawiam
Izabela
danisha - 09-12-2016 - 16:57
Temat postu:
Pięknie dziękuję!!!
Pozdrawiam serdecznie
Dana
Gosieek - 11-12-2016 - 17:16
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
Gosiu,
kilka spraw.
Z Domu Dziecka, w którym przebywały dzieci tych małżonków, można próbować uzyskać archiwalną dokumentację, np. kartę dziecka, w której opisano okoliczności przybycia dziecka do DD, przyczynę, stan rodziny itd.
Sprawa zgonu.
Ulica Zachariasza, jeśli się nie mylę, przynależała do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa? Może warto dowiedzieć się w kancelarii parafialnej czy zgłaszano tu zgon Marianny - może są jakieś informacje?
Kim była Wanda Szymańska?

Pozdrawiam
Aneta


Wysłałam zapytanie do Bazylikii NSJ o zgon Marianny. Na razie nie otrzymałam odpowiedzi. Poczekam jeszcze i ewentualnie skontaktuję się telefonicznie z kancelarią.
Odnośnie domu dziecka: udało się ustalić, że dom, do którego najpierw trafiły dzieci, został zlikwidowany, w budynku po nim jest teraz coś zupełnie innego. Obecnie budynek znajduje się na przedmieściach Warszawy, więc podejrzewam, że w czasie wojny mogło to być zupełnie poza miastem.
Czy ktoś z Państwa może słyszał o takim domu dziecka? Albo ewentualnie zna jakieś strony czy inne źródła, które pomogłyby w ustaleniu dokładnej nazwy i lokalizacji?

Pozdrawiam
Gosia
Musiej_M - 11-12-2016 - 18:02
Temat postu:
Witam. Szukam grobu Józef Opachowski Ur 1870 i Franciszki Opachowskiej (Wujek) ur 1872.
Pobrali sie 1893 Warszawa-Leszno Narodzenie NMP
zamieszkali w Warszawie przy ulicy Piwnej pod nr 112,
Córka Genowefa Opachowska ur 1894 zm 1895 Warszawa św. Jan.

Pozdrawiam Michał
agnieszka_margas - 15-12-2016 - 22:56
Temat postu: Julianna Oryga z domu Podgórska ur 1865 poszukuje grobu
Witam serdecznie,
poszukuje grobu mojej praprababci. Mysle ze zmarla 1890-1930. Warszawa i okolice. Mieszkala w Warszawie w Śródmieściu i na Woli.
Jesli ktos cos wie, bardzo prosze o kontakt.
Pozdrawiam,
Agnieszka M
Gosieek - 08-01-2017 - 22:56
Temat postu:
Poszukuję informacji gdzie grzebano osoby z parafii Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Poszukuję osoby, która do niej należała. Sprawdzałam wszystkie większe cmentarze warszawskie. Bez skutku. Czy dla tej parafii istniał jakiś cmentarz parafialny?

Pozdrawiam
Gosia
Bozenna - 08-01-2017 - 23:22
Temat postu:
Gosiu,
Ktore lata?
Bazylika zostala wybudowana na poczatku XX wieku na Pradze (ul. Kaweczynska). Najblizszy cmentarz to Brodno.
Sprawdz w kancelarii cmentarza brodnowskiego.

Od pierwszej polowy XIX wieku nie bylo juz specyficznych cmentarzy dla warszawskich parafii.
Ostatni cmentarz parafialny (swietokrzyski) nalezacy do Swietego Krzyza, ale znajdujacy sie za kosciolem Swietej Barbary, zostal zamkniety dla pochowkow w 1831 roku.
Pozdrawiam,
Bozenna
maria.mazur - 09-01-2017 - 01:07
Temat postu:
Czy sprawdzałaś cmentarz na Kamionku? Ten parafialny cmentarz praski miewał jeszcze pochówki w początkach XX wieku. Niestety w kolejnych wojnach i powstaniach był bardzo niszczony, ale zachowały się cząstkowe spisy tam pochowanych http://sowa.website.pl/cmentarium/Cment ... amion.html

pozdrawiam
maria
Sobczyńska_Katarzyna - 27-01-2017 - 19:26
Temat postu:
Mam pytanie do osób mających doświadczenie w poszukiwaniu osób zmarłych przed 1945r, pochowanych na Cmentarzu Bródnowskim.
Byłam dziś w kancelarii cmentarza i pytałam o archiwum. Pracujące tam panie powiedziały, że archiwum jest dostępne wyłącznie dla pracowników i nie ma możliwości, abym sama poszukała interesujących mnie osób, nie ma też możliwości, aby ktoś z pracowników za mnie poszukał. Ponieważ tłumaczyłam, że bardzo mi zależy, panie zgodziły się odszukać jedną osobę, Znalazły informację o moim pradziadku zmarłym w 1916r. Do odnalezienia miałam kilka osób. Tłumaczyłam, że to dla mnie ważne, ale nie chciały ze mną dalej rozmawiać. Powiedziały też, że pisemna prośba też nic nie da.
Czy jest jakaś możliwość dotarcia do tego archiwum? Proszę o jakąś radę.
Kasia
Bozenna - 27-01-2017 - 19:43
Temat postu:
Kasiu,
Jesli jestes pewna, ze te osoby zostaly pochowane na cmentarzu brodnowskim, to w kancelarii, zamiast prosic o odnalezienie tych osob, trzeba zapytac o lokalizacje grobow.
Lokalizacje grobow osob pochowanych na tym cmentarzu mozesz dostac przez telefon.
Sprawdz potem groby. Moze beda napisy z datami zgonow.
Nastepny etap to juz niestety USC z prosba o wydanie aktow zgonow.
Ja tez sie spotkalam z taka odmowa, a mialam dokladna date zgonu i lokalizacje grobu.
Chcialam znac rodzicow zmarlego i jego miejsce urodzenia.
Pracownik biura cmentarnego powiedzial: "wszyscy tutaj przychodza po informacje, gdyz tutaj jest za darmo, a za kopie aktu zgonu w USC trzeba placic" (SIC !)
Bez dalszego komentarza.
Pozdrawiam,
Bozenna
gosia.6806 - 27-01-2017 - 19:44
Temat postu:
Kasiu może tu znajdziesz...
http://www.nekrologi-baza.pl/
Sobczyńska_Katarzyna - 27-01-2017 - 19:58
Temat postu:
Grobów już niestety nie ma. Pradziadek zmarł 1916r i dowiedziałam się dziś, że pochowany był, ale grób istniał do 1935r. Potem miejsce wykupiła inna rodzina. Rodzina której szukam mieszkała w Markach. Cmentarz w Markach istnieje od ok. 1917r. Wcześniej chowano zmarłych na Bródnie. W Markach są groby osób z mojej rodziny, tych na Bródnie już nie ma.
W przypadku kilku osób, które szukam, nie mam dokładnego roku śmierci. Na przykład moja prababcia miała córkę, która zmarła w wieku trzech lat, prawdopodobnie w 1907r. Nie znalazłam dotąd, ani aktu urodzenia ani aktu zgonu. Myślałam, że może jakiś ślad znajdę na Bródnie, ale się nie udało.
Jeśli chodzi o wyszukiwarki, to przejrzałam chyba wszystkie możliwe i nic nie znalazłam.
Pluzinski - 27-01-2017 - 20:26
Temat postu:
Ja na Brodnie mam wielu pochowanych, warunkiem otrzymania "adresu grobu" jest podanie daty zgonu lub pogrzebu i to faktycznie można otrzymać telefonicznie. Co do grobów dziecięcych, to po otrzymaniu informacji udałem się na cmentarz ale alejki nie znalazłem. Jeden z moich krewnych pamietających lata pięćdziesiąte kojarzył, że kiedyś były dziecięce groby w okolicach chyba 60-70 po strnie parzystej ale juz dawno temu zostały usunięte i znajdują się tam normalne groby. Ten ktorego namiary dostałem był z 1919 roku. W księgach w kancelarii występował numer grobu, ale nie było informacji o jego likwidacji.
Hanna_Iwona - 28-01-2017 - 09:51
Temat postu:
Pluzinski napisał:
Ja na Brodnie mam wielu pochowanych, warunkiem otrzymania "adresu grobu" jest podanie daty zgonu lub pogrzebu i to faktycznie można otrzymać telefonicznie. Co do grobów dziecięcych, to po otrzymaniu informacji udałem się na cmentarz ale alejki nie znalazłem. Jeden z moich krewnych pamietających lata pięćdziesiąte kojarzył, że kiedyś były dziecięce groby w okolicach chyba 60-70 po strnie parzystej ale juz dawno temu zostały usunięte i znajdują się tam normalne groby. Ten ktorego namiary dostałem był z 1919 roku. W księgach w kancelarii występował numer grobu, ale nie było informacji o jego likwidacji.


Witam jeżeli nawet będziesz posiadać datę zgonu a grób nie istnieje to na nic
twoje informacje.Ja mam na Cm.Bródnowskim pochowaną w 1941roku Babcię podając datę i Nr.zgonu na w/w cmentarzu skontaktowałam się z Kancelarią Cmentarza i otrzymałam odp.Grób nie istnieje (jest pochowana nowa osoba)i nie może Pani Urzędniczka podać numeru grobu ponieważ na pewno nowa rodzina nie będzie tego sobie życzyła.Moje argumenty do bezdusznej Pani Urzędniczki nie docierały.Obwarowała się przepisami itp.Próbować możesz zawsze i życzę Ci trafienia na Życzliwą Urzędniczkę.powodzenia.
Pozdrawiam Hanna-Iwona.
Bozenna - 28-01-2017 - 10:06
Temat postu:
Identyczna sytuacja, jak wyzej opisana.
Moja babcia pochowana na Brodnie w 1939 roku, grob juz nie istnieje, zostal sprzedany innej rodzinie, ale mialam szczescie trafic na uczciwego i milego pracownika kancelarii. Podal mi lokalizacje i dane zawarte w karcie babci
Wszystko wiec zalezy od dobrej woli pracownikow kancelarii.
Pozdrawiam,
Bozenna
agnieszka_margas - 22-02-2017 - 14:44
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Witam serdecznie
moze to glupie pytanie, ale czy w Warszawie (chodzi mi o rok 1905) istnial moze jakis cmentarz gdzie chowano tylko dzieci?
Pozdrawiam,
Agnieszka M
Bozenna - 22-02-2017 - 14:55
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Agnieszko,
Nie, nie istnial.
Dzieci chowano na warszawskich cmentarzach wedlug zyczenia i mozliwosci rodzin.
Na Brodnie byla kiedys kwatera dziecieca, ale dzis juz nie istnieje.
Na Starych Powazkach chowano dzieci w rodzinnych grobach.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
agnieszka_margas - 22-02-2017 - 16:44
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Dziekuje, tak tez myslalam Sad
Pozdrawiam,
Agnieszka
Rafael - 19-06-2018 - 12:59
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Od jakiegoś czasu poszukuję grobu swoich krewnych w Warszawie:
1. Paweł Bańkowski (ur. 1873) - brat mojej prababci; jego córka Rozalia Jaworska (ur. 1906);
2. Walenty Purchała (1875-1911) - brat mojego pradziadka;
3. Józef Kabot/Kabat (1894-1920) - brat mojego pradziadka;
4. Józef Bańkowski (ur. 1869) - brat mojej prababci;
5. Aleksander Bańkowski (zm.1919) - brat mojej prababci.

Pytałem już w kilku cmentarzach, ale niestety nie mogę znaleźć.
Brak w spisach:
- Bródnowski,
- Służewskie,
- Wilanowski.

Nie odpisują:
- Wolski,
- Wawrzyszewski,
- Czerniakowski.

Powązki - nie odważyłem się jeszcze spytać.

Może ktoś przy okazji odwiedzin swoich bliskich zauważył gdzieś "moje" groby. Byłbym wdzięczny za pomoc
Sroczyński_Włodzimierz - 19-06-2018 - 13:09
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
w jakich spisach brak w tych wymienionych?
wolski-zadzwoń
Wawrzyszew raczej osobista wizyta
Rafael - 19-06-2018 - 13:14
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Dziękuję.
Tak odpisywały cmentarze - spisy zmarłych, pochowanych.
Sroczyński_Włodzimierz - 19-06-2018 - 13:20
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
ok, czyli nie jakieś nieokreślone a info z zarządów
Rafael - 19-06-2018 - 13:48
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Tak, z zarządów.
Dzwoniłem do Wolskiego - brak. Proponowali, by zadzwonić do prawosławnego, bo są też kwatery katolickie.
Sroczyński_Włodzimierz - 19-06-2018 - 14:00
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
ale powojenne grubo
Rafael - 19-06-2018 - 14:08
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Na wszelki wypadek zadzwoniłem, ale moich nie ma.
Rafael - 20-06-2018 - 11:49
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Czerniakowski - zadzwoniłem. Mają spisy z tablic na grobach. Niestety moich brak.
Wawrzyszew - dzwoniłem. Mają tylko po wojnie i trzeba znać datę zgonu. Odsyłają do AAW lub ewentualnie parafii.

Zastanawiam się, czy jest szansa na uzyskanie jakichś informacji z Powązek. Tylko to mi chyba zostało.
Jeśli tam nie ma, to raczej już nie znajdę.
Sroczyński_Włodzimierz - 20-06-2018 - 11:53
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Wolski tez po inwentaryzacji jak czerniakowski "z tablic" chyba

ale wracając do techniki, wymieniłeś osoby i (nawet nie wszędzie) daty roczne zgonów
o niektórych nawet nie wiesz kiedy zmarli, a reszty aktów zgonów nie masz? (byłyby miejsca i daty dzienne)
może w tym haczyk -brak danych, które wydaje się, że są do ustalenia poza cmentarzem nie skłania zarządów (pracownika) do szeroko zakrojonej kwerendy
Rafael - 20-06-2018 - 12:04
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Wolski - kiedyś odnośnie jednej osoby odpisali mi "W systemie ewidencyjnym grobów i osób pochowanych na Cmentarzu Wolskim" Niestety nie wiem, jak jest.
Niestety nie znam dat zgonów. Pewnie masz rację i w tym jest problem.
Sroczyński_Włodzimierz - 20-06-2018 - 12:14
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
to może można z tym coś zrobić?Smile
tak ściśle czytając co napisałeś - to nie widze przesłanek, że w Warszawie zmarli..
Rafael - 20-06-2018 - 12:41
Temat postu: Cmentarz gdzie chowano dzieci zmarle w Warszawie
Nie mam pomysłu. Smile
Szukając tych grobów miałem nadzieję na znalezienie kontaktu z ich potomkami.
A moim zdaniem mogli umrzeć w Warszawie, bo tu mieszkali. I w niektórych wiadomych mi przypadkach dzieci tu się żeniły i umierały.
Bańkowscy:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml
W jednym przypadku ślub dziecka w Kaliszu w 1922r., więc trudno powiedzieć..

Kabot:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... highlight=
marcin_satała - 30-07-2018 - 18:20
Temat postu: Poszukuję grobu prababci Kazimiera Szot
Witam poszukuję grobu prababci Kazimiery Szot zd. Komorowska podczas nalotu w Powstaniu Warszawskim ewakuowano szpital Praski gdzie leżała ranna babka. Podobno szpital ewakuowali Rosjanie a babka spoczywa gdzieś w zbiorowej mogile pod Kałuszynem.
Dziękuję
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2018 - 18:26
Temat postu: Poszukuję grobu prababci Kazimiera Szot
a patrzyłeś co jest w aktach (jeśli to te)?
http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... arłego.pdf
marcin_satała - 30-07-2018 - 18:58
Temat postu: Poszukuję grobu prababci Kazimiera Szot
Jest 325 I Zg 373/46 Szot Kazimiera 1946
tyle że ja z tego nie nie rozumiem
Sroczyński_Włodzimierz - 30-07-2018 - 22:34
Temat postu: Poszukuję grobu prababci Kazimiera Szot
to jest wskazówka, że w zbiorach APW w zespole 655 są akta sprawy o uznanie za zmarłej Kazimiery Szot o sygnaturze sądowej I Zg 373/46
marcin_satała - 03-09-2018 - 11:27
Temat postu: Poszukuję grobu prababci Kazimiera Szot
Byłem w archiwum w Milanówku i przejrzałem akta Kazimiery Szot niestety o miejscu pochówku nic nie ma znalazłem informację że Kazimierę w 1944 przewieziono do szpitala w Glinkach koło Rembertowa a 11 Października 1944 zmarła an na drugiej kartce jest że zmarła w Górkach koło Rembertowa. Prawdopodobnie spoczywa w zbiorowej mogile. Ale czy w Rembertowie???
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 14:06
Temat postu:
Pluzinski napisał:
Ja na Brodnie mam wielu pochowanych, warunkiem otrzymania "adresu grobu" jest podanie daty zgonu lub pogrzebu i to faktycznie można otrzymać telefonicznie. Co do grobów dziecięcych, to po otrzymaniu informacji udałem się na cmentarz ale alejki nie znalazłem. Jeden z moich krewnych pamietających lata pięćdziesiąte kojarzył, że kiedyś były dziecięce groby w okolicach chyba 60-70 po strnie parzystej ale juz dawno temu zostały usunięte i znajdują się tam normalne groby. Ten ktorego namiary dostałem był z 1919 roku. W księgach w kancelarii występował numer grobu, ale nie było informacji o jego likwidacji.


Witam jeżeli nawet będziesz posiadać datę zgonu a grób nie istnieje to na nic
twoje informacje.Ja mam na Cm.Bródnowskim pochowaną w 1941roku Babcię podając datę i Nr.zgonu na w/w cmentarzu skontaktowałam się z Kancelarią Cmentarza i otrzymałam odp.Grób nie istnieje (jest pochowana nowa osoba)i nie może Pani Urzędniczka podać numeru grobu ponieważ na pewno nowa rodzina nie będzie tego sobie życzyła.Moje argumenty do bezdusznej Pani Urzędniczki nie docierały.Obwarowała się przepisami itp.Próbować możesz zawsze i życzę Ci trafienia na Życzliwą Urzędniczkę.powodzenia.
Pozdrawiam Hanna-Iwona.




Identyczna sytuacja, jak wyzej opisana.
Moja babcia pochowana na Brodnie w 1939 roku, grob juz nie istnieje, zostal sprzedany innej rodzinie, ale mialam szczescie trafic na uczciwego i milego pracownika kancelarii. Podal mi lokalizacje i dane zawarte w karcie babci
Wszystko wiec zalezy od dobrej woli pracownikow kancelarii.
Pozdrawiam,
Bozenna

Trafiłam również na bardzo ciepłą i życzliwą osobę.Od której dowiedziałam się ,że zawsze miałam informację gdzie jest pochowana moja Babcia.Hm bywa tak,że czasami jesteśmy nie świadomi tego co już posiadamy.Okazuje się ,że w Akcie Zgonu mojej Babci zawsze była informacje dot.pochówku Nr kwatery i Rząd bez grobu.Okazuje się ,że w latach 1941 przypisywano tylko Nr Kwatery i Nr Rzędu w tamtych latach nie wpisywali tylko ,który Grób.Tą informację zapisywali razem z Nr Aktu Zgonu.A ja się zawsze zastanawiałam czemu moja Babcia posiada taki dziwny Nr Aktu.Ale już się wyjaśniło.
Pozdrawiam Hanna Iwona.
Sroczyński_Włodzimierz - 12-10-2018 - 14:53
Temat postu:
stąd mój apel: zamiast narzekać, napiszcie kto w 'Waszych grobach" leży - bez odpowiedzi:(
Jeśli my nie piszemy kto był pochowany na miejscu, w którym nasi bliscy leżą, to może jednak w tym "rodzina by sobie nie życzyła" coś jest? Nie jest to pretekst, a argument realny?
To (spis przez nas stworzony) naprawdę miałby sens, bo nie kwestią lenistwa jest, gdy nie docieramy do informacji "a gdzie leżał X", a odcięcia dostępu. Który jako dysponenci grobów możemy przywrócić, ale zaczynając od siebie, od informacji o "naszych" grobach.
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 15:05
Temat postu:
Włodku dobre sobie.Wiele lat walczyłam aby dokładnie zlokalizować grób mojej Babci.W odpowiedzi słyszałam to co już wyżej napisałam.Teraz już wiem gdzie lezy.Jest to dla mnie świeża sprawa i mogę ci napisać,ze niewiem kto jest pochowany w tym grobie na miejscu mojej Babci,bo grób został sprzedany.Jeszcze nie byłam w Warszawie na Cmentarzu.Jak sprawdzę,to napiszę.Chodzi o Kwatere 56H3 Rząd 11.przy Grobie rośnie brzoza tyle pamietam z przed 31 lat.Tutaj jeszcze się dowiedziałam,że w księdze ktoś dopisał do nazwiska mojej Babci 1 literę.która zmienia brzmienie nazwiska.Ale to osobna sprawa i wątpię czy uda mi się wyjasnić tą sprawę.Kiedy żyła jeszcze moja mama zawsze powtarzała,że coś jest nie tak z tym grobem.Jak będę w Warszawie to muszę to sprawdzic.Ale wiem,że w latach 70tych moja mama próbowała i na nic jej starania..
Pozdrawiam
Hanna Iwona
Sroczyński_Włodzimierz - 12-10-2018 - 15:17
Temat postu:
Odwrotnie:
masz dostęp do informacji kto leżał, tam gdzie leżą "Twoi" (jeśli grób z odzysku) i właściwie tylko Ty.
To, że mnóstwo pytań o lokalizację zlikwidowanych grobów, a praktycznie żadnej chęci napisania "na kim" Twoich pochowali - o czymś świadczy - prawda?
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 15:22
Temat postu:
Hanna_Iwona napisał:
Włodku dobre sobie.Wiele lat walczyłam aby dokładnie zlokalizować grób mojej Babci.W odpowiedzi słyszałam to co już wyżej napisałam.Teraz już wiem gdzie lezy.Jest to dla mnie świeża sprawa i mogę ci napisać,ze niewiem kto jest pochowany w tym grobie na miejscu mojej Babci,bo grób został sprzedany.Jeszcze nie byłam w Warszawie na Cmentarzu.Jak sprawdzę,to napiszę.Chodzi o Kwatere 56H3 Rząd 11.przy Grobie rośnie brzoza tyle pamietam z przed 31 lat.Tutaj jeszcze się dowiedziałam,że w księdze ktoś dopisał do nazwiska mojej Babci 1 literę.która zmienia brzmienie nazwiska.Ale to osobna sprawa i wątpię czy uda mi się wyjasnić tą sprawę.Kiedy żyła jeszcze moja mama zawsze powtarzała,że coś jest nie tak z tym grobem.Jak będę w Warszawie to muszę to sprawdzic.Ale wiem,że w latach 70tych moja mama próbowała i na nic jej starania..
Pozdrawiam
Hanna Iwona


Włodku to nie moi pochowani są na kimś tylko kogoś pochował Cmentarz Bródnowski na mojej Babci.
Hanna Iwona
Sroczyński_Włodzimierz - 12-10-2018 - 15:25
Temat postu:
Jeśli jesteś w tak wyjątkowej sytuacji, że wszystkie "Twoje groby" są pierwszymi w danym miejscu (i jesteś tego pewna bo sprawdziłaś), to Ciebie niechęć do publicznego podzielenia się wiedzą występująca wraz z chęcią otrzymania informacji (a nawet zdziwieniem co do przyczyn trudności) - nie dotyczy.
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 15:40
Temat postu:
Nie wszystkie moje groby są pierwszymi tak nie twierdzę bo np.brat mojej mamy Tadeusz Franciszek Waśniewski jest pochowany w grobie siostry mojej Babci.Ale to niema znaczenia.Tutaj najważniejsze jest wyjaśnić i się dowiedzieć kto został pochowany w tym grobie na mojej Babci.Jak coś ustalę to napiszę jak na razie jestem jeszcze poza granicami Polski.
Pozdrawiam
Hanna-Iwona
Sroczyński_Włodzimierz - 12-10-2018 - 15:46
Temat postu:
Nie:)
Najważniejsze - dla Ciebie - jest dowiedzieć się (jest od tego wątek pośw. cm. bródzieńskiemu i nie stanowi to problemu iśc na dany grób i cyknąć fotkę dokumentującą inskrypcjami kto w danym grobie leży).
Dla mnie i wielu innych osób, które szukają miejsc pochówków swoich bliskich najważniejsze jest zidentyfikowanie miejsca, gdzie zostali pochowani. A takiej informacji mogą udzielić obecni dysponenci istniejących grobów. Tylko ten kto dziś ma prawo do grobu (jak sama piszesz) może zapytać o historię danego miejsca -kto wcześniej leżał w miejscu gdzie jest grób do którego mam prawo.
Skłonność do takich działań- zerowa, a możliwość jest. I jednoczesne zdziwienie 'nie chcą mówić;. Zdziwiony powinien zacząć od siebie - czy on chce , a jeśli tak, to dlaczego tego nie robi.
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 16:03
Temat postu:
Masz rację ja jestem trochę w innej sytuacji ale tylko w tym konkretnym przypadku.Problemu niema iść i zrobić fotkę jak wrócę do Polski to wybiorę się i odszukam Grób.Bo mam tylko Nr Kwatery i Rząd tak jak pisałam w tamtych latach wojennych nie stosowali Nr Grobów.Ale to jest do zrealizowania.Również poszukuję Grobu mojego Pradziadka Juliana Franciszka Waśniewskiego zgon 1916 sprawdzałam na Bródnowskim i Powązkach ale też niema śladu po pochówku.Szukam nadal.
Pozdrawiam
Hanna Iwona.
Sroczyński_Włodzimierz - 12-10-2018 - 16:11
Temat postu:
Jeśli jesteś w innej sytuacji (tj wiesz, że wszyscy Twoi bliscy są pochowani w miejscach, gdzie nikt wcześniej - żaden "obcy", którego być możne inny forumowicz poszukuje) - to wyjątkowa wręcz sytuacja.

i jak wyżej, a ponownie: jeśli znasz lokalizację (nie jest nią 53H3 rząd 11, może być 53H, rząd 3 grób 11, może być ogólniej 53H rząd 3, może być 53H grób 11, ale nie kwatera 53H3 na cm. bródnowskim )- to wizyta w Warszawie nie jest konieczna, wystarczy odwiedzić odpowiedni wątek na forum....przynajmniej takie są doświadczenia dziesiątek , a może już setek forumowiczów zadowolonych z efektów
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 20:24
Temat postu:
Włodku znam lokalizację.Moja Babcia w Akcie Zgonu ma zapisaną numerację tam gdzie jest wpisany Nr Aktu:III 11,3.30/41.Z tego co mi osoba udzieliła informacji,że w roku 1941 była to kwatera 3 rząd 11 numeracji grobów nie było.Na dzień dzisiejszy jest to Kwatera 56H 3 Rząd 11.Tak mi podała gdy zapytałam czy jest to Kw 56H rząd3 grób 11 odpowiedziała,że nie, jest to Kwatera 56H 3 rząd 11.Najprawdopodobniej opis na dzień dzisiejszy jest to kw56H( dawniej3)rząd 11 może to miała na myśli.I tak w latach wojennych były zapisywane kwatera i rząd bez nr grobów.
Jak pojadę odszukam kwaterę 56H Rząd 11 i grób z brzozą jest to naiwne ale prawdziwe bo tą brzozę sadziła moja 13letnia mama gdy jej mama zmarła.
Pozdrawiam Hanna Iwona.
Orlik_Ala - 12-10-2018 - 20:54
Temat postu:
Coś chyba nie tak...
Na Cmentarzu Bródnowskim kwatery zwykle podzielone są na 6 rzędów, czasem 5 lub 7. Grobów w rzędzie jest około 30.
Nie spotkałam się, żeby rzędów było aż 11, a mam groby w różnych częściach cmentarza.
Spójrz na plan, kwatera 56H jest regularnej wielkości i na pewno nie ma tam 11. rzędów.
http://www.cmentarz-brodnowski.pl/mapa
Jeśli wg nowej numeracji jest 56H-3-11 to skłaniałabym się jednak do: kwatera 56H, rząd 3, grób 11.
Hanna_Iwona - 12-10-2018 - 21:11
Temat postu:
Wiesz co Alu myślę,że chyba możesz mieć rację faktycznie jest coś nie tak z tym zapisem.Być może powiedziane zostało to czego nie powinnam się dowiedzieć.Trudno wyrokować.Ale mam cichą nadzieję,że ten zapis jest taki jaki powinien być a ten 11 grób będzie z brzozą.Ta brzoza była jeszcze w 1987 myślę,że może jeszcze tam jest.Dziękuję bardzo za twoje zainteresowanie tematem i na ukierunkowanie mojej uwagi na prawidłowe tory.Również dziękuję bardzo Włodkowi bo on jako pierwszy nadmienił o nieprawidłowym zapisie.
Pozdrawiam
Hanna Iwona
Rafael - 28-11-2019 - 09:36
Temat postu:
Cmentarz Powązki wojskowe.
Czy ktoś może kojarzy o co chodzi z opisem grobów w wyszukiwarce bez informacji o opłacie?
Grób który odwiedzam znajduje się w kwaterze C. Pierwsza osoba pochowana w 1952r., ostatnia w 1993r. W wyszukiwarce przy tym grobie i sąsiednich brak wpisu o płatności. Co to może oznaczać? Może ktoś ma tam grób i zna sytuację. Chciałem zadzwonić do zarządu cmentarza i spytać o ten grób, ale nie chcę zrobić jakiegoś zamieszania.
Bozenna - 28-11-2019 - 10:07
Temat postu:
Dzien dobry Rafale,
Groby na Wojskowych Powazkach trzeba oplacac co 20 lat.
Teczka grobu ze szczegolami jest w kancelarii. Nie ma informacji o platnosci na stronach internetowych.
Zadzwon do kancelarii. Dowiesz sie do kiedy ten grob zostal zaplacony i kto jest za niego odpowiedzialny. Nic nie ryzykujesz.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
Rafael - 28-11-2019 - 10:17
Temat postu:
Dziękuję. Dzwoniłem. Grób opłacony do 2012r. i nic więcej się nie dowiedziałem.
Bozenna - 28-11-2019 - 10:50
Temat postu:
Rafale,
Pytales o platnosc grobu. Dostales odpowiedz z kancelarii.
Od 1952-ego roku grob byl oplacany co 20 lat, przez 60 lat. Od 2012-ego roku nikt juz go nie oplacil.
Czego jeszcze szukasz?
Pozdrawiam,
Bozenna
Rafael - 28-11-2019 - 10:54
Temat postu:
Pytałem również, kto płacił, ale niestety RODO. W sumie to sam już nie wiem Smile Szukam różnymi drogami kontaktu z rodziną pochowanych.
Nie będę już tu pisał, żeby nie przysłaniać tego wątku.
Mój wątek jest tutaj
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 4142.phtml
Bozenna - 28-11-2019 - 10:57
Temat postu:
Obudziles sie o miesiac za pozno.
Zaduszki to dobry moment na kontakt z nieznana rodzina.
Trzeba zostawic kartke na tym grobie z prosba o kontakt. Zrob to za rok, nawet jesli juz probowales, jak piszesz, w Twoim poprzednim temacie.
Pozdrawiam,
Bozenna
Basiewicz_Karol - 13-04-2021 - 11:38
Temat postu: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Dzień dobry!

Proszę o subiektywną ocenę - szukam grobu swoich prapradziadków tj. Józefa Basiewicza (ur. 29 października 1863 roku, zm. 16 grudnia 1931 roku w Warszawie w mieszkaniu przy Chocimskiej 11) oraz Marcjanny Basiewicz z domu Koźlińskiej (ur. 21 marca 1865 roku, zm. 1 lutego 1943 roku w Warszawie przy ul. Sandomierskiej 23).

Informacja gdzie zostali pochowani jest zagadką rodzinną, ponieważ między synem ww. pary (moim pradziadkiem) był konflikt co do jego małżeńskiego wyboru i niezbyt często grób był odwiedzany.
Podobno grób był na Bródnie, ale kancelaria cmentarza tego nie potwierdziła. Na Powązkach informacji o pochówkach sprzed 1945 nie mają, a cmentarze Wawrzyszewski, Czerniakowski, Wolski, Służew, w Pyrach i Zerzniu informacji o Józefie i Marcjannie nie mają. W Kurierze Warszawskim nekrologów (przynajmniej Józefa - sprawdzałem 2 razy) nie ma.
Czy jest szansa że dowiem się, gdzie są pochowani? Dodam, że rodzina nie uchodziła za biedną (stąd konflikt pomiędzy rodzicami a synem), a grób był dość okazały.

Serdeczności,
Karol
Tad_waw - 13-04-2021 - 14:44
Temat postu: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Karol

Jeśli to był katolicki pogrzeb to spróbuj ustalić w którym kościele była msza pogrzebowa. Jest szansa, że zachowały się w kancelarii dane odnośnie miejsca pochówku. Ja właśnie w ten sposób ustaliłem gdzie została pochowana osoba która zmarła w 1950 roku w Warszawie. Dane te uzyskałem w kancelarii kościoła św.Jakuba na Ochocie.

Pozdrawiam, Tadeusz.
roofi25 - 13-04-2021 - 14:53
Temat postu: Re: Cmentarz w Wilanowie
Magdalena_Dąbrowska napisał:
Czy istnieje jakis indeks osób pochowanych na Wilanowskim cmentarzu? Pochowani sa tam krewni mojego męża, a z dwójka małych dzieci chodzenie nawet po stosunkowo małym cmentarzu jest udręką a szukam wszelkich informacji - a w Warszawie idzie mi najopornij zdobywanie wiedzy o przeszłosci.


Zgodze sie z tym, ze z Warszawa pracuje sie najgorzej, ale odsylaja, albo twierdza ze nic nie ma albo ze nie wiedza. Dokladnie mam ten sam problem bo szukam pradzadka Rudolfa Dolnera, ktory mieszkal w Warszawie 30 lat i tam zmarl... i nic oprocz grobu na cmentarzu i aktu zgonu nie znalazlam...czlowiek mieszkal i zyl i nic nie ma..
Basiewicz_Karol - 13-04-2021 - 15:37
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Tad_waw napisał:
Karol

Jeśli to był katolicki pogrzeb to spróbuj ustalić w którym kościele była msza pogrzebowa. Jest szansa, że zachowały się w kancelarii dane odnośnie miejsca pochówku. Ja właśnie w ten sposób ustaliłem gdzie została pochowana osoba która zmarła w 1950 roku w Warszawie. Dane te uzyskałem w kancelarii kościoła św.Jakuba na Ochocie.

Pozdrawiam, Tadeusz.


Tadeuszu,

Dziękuję za radę! Dość szybko pisząc post zapomniałem dodać, że Józef, Marcjanna, jak i cała rodzina ówcześnie tam mieszkająca przynależała do parafii pw. Św. Michała Archanioła na Mokotowie. Zgon Józefa i Marcjanny był zgłaszany właśnie tam. Postaram się skontaktować z kancelarią parafii Smile

Karol
Kaczmarek_Aneta - 13-04-2021 - 18:59
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Karolu,

jeśli sprawdzałeś na Bródnie tylko poprzez wyszukiwarkę, radziłabym skontaktować się ponownie z kancelarią. Poproś o sprawdzenie w Dzienniku Zmarlych z 1931 r. (zachował się), podając znane Ci dane.
Być może grób już nie istnieje, albo nie zachowały się akta zmarłego, ale dane o prapradziadku mogą się zachować - tak jak w moim przypadku:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... t-15.phtml
Rok 1943 zachował się częściowo (brak tomu I) - lepiej dopytać.

Pozdrawiam
Aneta
Basiewicz_Karol - 13-04-2021 - 20:52
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Aneto,
Pytanie zadałem kancelarii cmentarza przez formularz dostępny na ich stronie. To było już jakiś czas temu (ale w tym roku), a moje pytanie ograniczało się po prostu - czy dane osoby są pochowane na cmentarzu. W stosunku do dwóch osób zmarłych w latach 70. odpowiedź była pozytywna, ale co do Józefa i Marcjanny niestety nie.
Oczywiście jutro zadzwonię i dopytam. Bardzo dziękuję za radę!

Obawiam się jednak, że nie zostali pochowani na cmentarzu Bródnowskim. Mieszkali na Mokotowie przy Chocimskiej 11, a żadnych starszych grobów rodzinnych w Warszawie nie było, bo Józef i Marcjanna to osoby, które do stolicy przeprowadziły się około 1910 roku. Chyba byliby pochowani, na którymś z bliższych cmentarzy niż Bródnowski...

Pozdrawiam
Karol
Basiewicz_Karol - 22-04-2021 - 20:38
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Dobry wieczór!

Niestety po kontakcie z kancelarią cmentarza Bródnowskiego i dokładnym sprawdzeniu, stało się pewnym, że Józef Basiewicz i Marcjanna Basiewicz z domu Koźlińska nie są pochowani na tym cmentarzu.
W związku z tym skontaktowałem się z kancelarią parafii Św. Michała na Mokotowie, w której zgłaszane były zgony tej dwójki. Ponownie klapa - miejsca pochówków zaczęto spisywać w latach 90..
Co robić dalej? Czy jest szansa, że poznam miejsce pochówku prapradziadków?

Pozdrawiam,
Karol
Dąbrowska_Danuta - 23-04-2021 - 10:09
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Karolu
na Służewie są dwa cmentarze: przy wałbrzyskiej i przy kościele św. Katarzyny. U mnie zgon zgłoszony w 1905 roku w św Michale - pochówek w św Katarzynie.
pozdrawiam
danuta
Basiewicz_Karol - 23-04-2021 - 13:59
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Danuto, dziękuję za informację.
Wydaje mi się, że jest tylko jeden numer telefonu, który obsługuje zarząd obu cmentarzy Służewskich i właśnie na niego dzwoniłem. Niestety w swoich bazach nie posiadają informacji o Józefie i Marcjannie.
Osobiście obstawiam, że zostali pochowani na Powązkach, ale nijak nie mogę tego sprawdzić...

Pozdrawiam,
Karol
Tad_waw - 23-04-2021 - 15:14
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Karolu!

Może zacznijmy od pytania które wydaje mi się bardzo pomocne w ustaleniu miejsca grobu Twoich pradziadków - czy jesteś na 100% pewny, że zostali oni pochowani w Warszawie? Wspominałeś, że przeprowadzili się oni do stolicy około 1910 roku. To, że ktoś zmarł w Warszawie wcale nie oznacza, że musi być tutaj pochowany. Sam mam krewnych którzy dość długo mieszkali w stolicy a pochowani są w grobie rodzinnym w innej miejscowości.

Druga sprawa. Czy te cmentarze które wymieniłeś w swoim pierwszym poście to są wszystkie w których pytałeś w kancelarii o grób pradziadków?
Jeśli tak to oznaczałoby to, że nie wszystkie cmentarze sprawdziłeś. Brakuje chociażby cmentarza w Wilanowie który też znajduje się na dawnym Mokotowie. Zresztą na wikipedii masz spis wszystkich cmentarzy w Warszawie.

Trzecia sprawa - jaki masz problem w skontaktowaniu się z kancelarią cmentarza na Starych Powązkach (domyślam się, że ten cmentarz masz na myśli obstawiając, że pradziadkowie zostali pochowani na Powązkach bowiem na ul.Powązkowskiej są dwa cmentarze - Stare Powązki i cm.Wojskowy i nigdy nie wiadomo o który cmentarz chodzi gdy ktoś pisze bez dodania nazwy) Zresztą w wyszukiwarkach tych obydwu cmentarzy nie ma w spisie Twoich pradziadków ale najlepiej jest upewnić się w kancelarii.

Co do cmentarzy na Służewie o których pisze Danuta to obydwa są pod jednym zarządem i należą do tej samej parafii czyli św.Katarzyny.

Dodam również, że na cmentarzu Prawosławnym na ul. Wolskiej są także chowani zmarli wyznania katolickiego.

A tak od siebie dodam, że wydaje mi się wprost niemożliwe aby nikt z bliższej lub dalszej rodziny oraz ich krewnych nie wiedział gdzie znajduje się ten grób. Może nie zdołałeś dotrzeć do odpowiedniej osoby. Poza tym była wojna więc bardzo dużo dokumentacji zostało zniszczone lub zaginione.

Życzę owocnych poszukiwań,
Tadeusz.
Sroczyński_Włodzimierz - 23-04-2021 - 15:33
Temat postu:
Na cmentarzu prawosławnym wolskim - są chowani, ale wtedy (1931-1932) nie byli.
To młoda kwatera, praktyka "świeża". Co do Cmentarzy Wolskich (tj często pomijanego z uwagi na brak dokumentacji - wszystko co jest to z inwentaryzacji - katolickiego na Woli) - chyba nadal nikt nie przycisnął o dokumentację z okresu zarządzania przez miasto (a powinna być), tj co się działo w latach 1960-1990, jakie (wręcz które) groby zlikwidowano za "panowania komunalnego".

@case study
Ja już wspominałem, że nawet bardzo pobieżna analiza księgi zgonów (dostępnej, w tym wypadku 1931, można poszerzyć o 1932) z miejscami pochówków (częściowo dostępnych) lub dostępnymi informacjami o miejscach pochówków to abecadło. I nie prowadzi ten ślad na Cmentarz Powązkowski (jeden z wielu Powązkowskich, jedyny rzymskokatolicki:). Oczywiście różnie bywało, ale grób na Starych Powązkach to aktywo, o którym rzadko bliska rodzina zapominała (już sprowadzam merkantylnie, by nie w kwestiach emocji osadzać).

Ale podobnie jak informację o tym co jest (np kwestia informacji o pochówkach, czy miejscu przechowywania ksiąg ) w "zdigitalizowanej parafii" Św. Michała ...można wszak pominąć:( Czemu rozbicie na wiele wątków oczywiście sprzyja.

a o tym, że dziecko (dzieci?) wspomnianej pary, rodzice, rodzeństwo leży w Sieciechowie..też wypadałoby napomknąć

ww to raczej ku pamięci, uwadze poszukujących pochówków, więc służewskie - tak, jak najbardziej ale nie tylko
https://archwwa.pl/cmentarze/
Basiewicz_Karol - 23-04-2021 - 15:57
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Tadeuszu, Włodzimierzu również dziękuję za te uwagi!

Zacznę od końca argumentów Tadeusza. Sprawa tyczy się moich prapradziadków, z którymi był skonfliktowany ich syn a mój pradziadek Michał Basiewicz. Konflikt dotyczył niezgody rodziców Michała na jego ślub z Zofią Kowalczyk, która pochodziła z rolniczej, dużej i dość biednej rodziny. Nie wiem na ile jest to prawdziwa historia, ale poznałem ją od wnucząt Michała, którzy mieli nieporównywalnie więcej kontaktu z tą stroną rodziny niż ja, więc zakładam, że jest prawdziwa. Dotychczas inne opowiadane przez nich historie okazały się prawdą, więc nie mam większego powodu twierdzić inaczej.
Niestety nie mam już kogo innego zapytać o tą historię, ponieważ wiele osób, które mogłyby coś w tym temacie powiedzieć, już nie żyje. Sam pradziadek Michał zmarł w 1968 roku w wieku 62 lat, a wszystkie jego dzieci również zmarły. Dodam też, że po wojnie rodzina na stałe opuściła Warszawę na rzecz Józefowa koło Otwocka, a stamtąd w większości przeprowadziła się w inne rejony Polski.

Co prawda Michał nie był jedynym dzieckiem Józefa i Marcjanny, ale tutaj trop też jest ślepy. Ich najstarsza córka była bezdzietna. Kolejna córka, miała tylko jedno dziecko, które nie pozostawiło po sobie potomstwa. Jeden z braci zginął w obozie koncentracyjnym, a jego jedynym potomkiem jest mój daleki wujek mieszkający na Ukrainie, który nie pamięta zbyt wiele. Kolejny z braci został zamordowany na Alejach Szucha, jego synowie nie żyją, a poszukiwanie ich dalszego potomstwa (bo wiem, że takowe było) stanowi przedmiot moich poszukiwań. Dosłownie nie mam kogo zapytać, a większość pamiątek rodzinnych poszła na śmietnik.

Od urodzenia mieszkam w Wielkopolsce i nie do końca jestem biegły w znajomości topografii Warszawy i pewnie stąd moje błędy w określaniu o jaki cmentarz mi chodzi - postaram się poprawić Smile
Zadzwoniłem na numer, który wyświetla się po wpisaniu w wyszukiwarkę "cmentarz powązki kontakt" i jak podpowiada Google, jest to nr do sekretariatu zarządu cmentarza Stare Powązki. W rozmowie zostałem poinformowany, że kancelaria nie posiada spisów pochówków sprzed 1945 roku i nie ma co sprawdzać, bo na pewno nie ma po Józefie i Marcjannie śladu. Było to dość kategoryczne i według osoby odbierającej telefon, kończyło sprawę bo dokumentacja spłonęła w Powstaniu warszawskim.

Tadeuszu, faktycznie masz rację, że nie zapytałem jeszcze w kancelarii cmentarza w Wilanowie, ale po serii telefonów, które nie zakończyły się powodzeniem, trochę straciłem wiarę w odnalezienie grobu. W poniedziałek postaram się nadrobić tą zaległość.

Co do pewności czy Józef i Marcjanna zostali pochowani w Warszawie, to jestem absolutnie pewny, że nastąpiło to właśnie w stolicy. Pochodzili oni z Sieciechowa położonego około 130 km od Warszawy. Tam pochowani są bracia Józefa oraz jego rodzice. Wątpię, że ktoś kłopotał się i wiózł zwłoki taki kawał drogi. Może to byłoby prawdopodobne w 1931 roku kiedy zmarł Józef, ale z pewnością nie byłoby możliwe w 1943 roku kiedy zmarła Marcjanna. Z kolei gdyby zostali pochowani w niedalekiej odległości od Warszawy to nie mam pojęcia dlaczego i gdzie.

Z kolei przeprowadzka do Warszawy w okolicach 1910 roku to tylko moje założenie, na które nie mam silnych dowodów. Wnioskuje to po ślubie w 1912 roku ich najstarszej córki. Z pewnością Józef i Marcjanna mieszkali w Warszawie przy Chocimskiej 11 w 1924 roku, ponieważ tak twierdzi metryka małżeństwa ich kolejnej córki.

Mogę dodać, że według informacji rodzinnych ich grób znajdował się na cmentarzu Bródnowskim, ale tą możliwość należy już wykluczyć.

Pozdrawiam,
Karol
Tad_waw - 23-04-2021 - 20:43
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Karolu!

Wspominałeś, że grób prapradziadków był podobno okazały. Jeśli ich córki, których masz jak napisałeś akty ślubu a więc znasz ich imiona i nazwiska ich mężów mieszkały w Warszawie (tego ja nie wiem) to jest bardzo prawdopodobne, że przynajmniej jedna z nich jest pochowana właśnie z prapradziadkami. Może powinieneś przy okazji pytań w kancelariach o prapradziadków zapytać również czy nie są pochowane na danym cmentarzu właśnie one. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że zmieniły nazwisko. Jest nawet szansa, że na pomniku napisano również ich panieńskie nazwisko czyli Basiewicz.

Tutaj masz spis wszystkich cmentarzy rzymskokatolickich w Warszawie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria ... _Warszawie
Trzeba tylko pominąć te które powstały po 1931 roku.

Nie zrażaj się do poszukiwań. Im trudniejsze tym większa radość po sukcesie.


A na chwilę obecną możesz sobie na google maps obejrzeć jak wyglądają kamienice w których mieszkali prapradziadkowie. Obydwie przetrwały wojnę. Podobno są osoby które wpatrując się w zdjęcia potrafią opisać jakieś nieznane szczegóły odnośnie oglądanych zdjęć. Mam nadzieję, że wpatrując się w te kamienice taką właśnie zdolność wykryjesz u siebie. Gdyby tak się stało to będę Twoim pierwszym zleceniodawcą, bardzo chętnie dowiedziałbym się gdzie podziały się pieniądze z mojej komunii św.

Pozdrawiam,
Tadeusz.
Basiewicz_Karol - 23-04-2021 - 21:20
Temat postu: Re: Poszukiwanie pochówku - Józef i Marcjanna Basiewicze
Tadeuszu,

Ciężko zawrzeć wszystkie informacje w kilku postach tak, aby nie zrobić się z tego długiej powieści Wink
Nie uwzględniłem w nich informacji o grobach dzieci Józefa i Marcjanny, o których dokładnie wiem gdzie są i kto jeszcze jest w nich pochowany (oprócz dwóch synów, z których jeden zginął w obozie a inny spoczął w nieznanym miejscu jako ofiara cywilna powstania warszawskiego). Znajdują się one na cmentarzu Bródnowskim, a więc mam pewność, że nie spoczywają z nimi ich rodzice.
Muszę przyznać, że trochę straciłem nadzieję, ale dalej liczę na poznanie miejsca ich pochówku! Postaram się zapytać w kancelariach cmentarzy, które dotychczas pominąłem, ale jeżeli to nie przyniesie rezultatu chyba trzeba założyć, że pochowano ich na cmentarzu powązkowskim. A to chyba będzie kończyło sprawę...

Co do kamienic to faktycznie przetrwały wojnę, ale niestety nie posiadam umiejętności opisania szczegółów z samego zdjęcia, a szkoda bo to całkiem fajna umiejętność Wink Za to podobnie jak Ty nie wiem gdzie podziały się pieniądze z mojej komunii!

Karol
Sroczyński_Włodzimierz - 23-04-2021 - 21:59
Temat postu:
"Nie uwzględniłem w nich informacji o grobach dzieci Józefa i Marcjanny, o których dokładnie wiem gdzie są i kto jeszcze jest w nich pochowany (oprócz dwóch synów, z których jeden zginął w obozie a inny spoczął w nieznanym miejscu jako ofiara cywilna powstania warszawskiego). Znajdują się one na cmentarzu Bródnowskim, a więc mam pewność, że nie spoczywają z nimi ich rodzice."
Adamina też na Bródnie?
dzieci zmarłe przed rodzicami mają potencjalnie większe znaczenie dla wyboru miejsca pochówków rodziców
Basiewicz_Karol - 23-04-2021 - 22:51
Temat postu:
Słuszna uwaga Włodku, złapałeś mnie na nieścisłości.
Adamina jako jedyne dziecko pochowana została na cmentarzu w Sieciechowie, choć jest to jedynie moje założenie, na które nie mam dowodu. Jednak zakładając, że zmarła w tej miejscowości, zapewne i tam ją pochowano.
Biorąc pod uwagę odległość jaka dzieli Warszawę i Sieciechów oraz fakt, że dzieci Józefa i Marcjanny na stałe mieszkali w stolicy, nieprawdopodobne jest. aby zostali oni pochowani w Sieciechowie.
Dodam, że jakiś czas temu udało mi się skontaktować z dalszą rodziną Basiewiczów, która nadal zamieszkuje te rejony. Dowiedziałem się od nich, że z tak starych nagrobków zachował się jedynie grób Jakuba Basiewicza (tj. brata Józefa Basiewicza, którego miejsca spoczynku poszukuję), zmarłego w 1929 roku. W wakacje planuję wybrać się w te rejony i odwiedzić cmentarz, aby grób po grobie (cmentarz nie ma żadnego indeksu pochowanych ani mapki) sprawdzić czy coś jeszcze się zachowało.

Karol
Sroczyński_Włodzimierz - 23-04-2021 - 22:59
Temat postu:
a wiele z dzieci zmarło i (czyt. miało grób) przed śmiercią ojca oprócz Adaminy?
a ktokolwiek z rodzeństwa, przodków, dzieci miał grób na cmentarzu Powązkowskim?
czy tak, ot, na początku szoku kryzysu zdecydowała się rodzina na pochówek w najdroższym możliwym (a nie d końca parafialnym) miejscu, w nowym, dopiero co kupionym w 1931 roku miejscu o równowartości kilkumiesięcznego czynszu (miejsce, nie koszt całości, czyli to co potencjalnie do zaoszczędzenia)
ja wiem, że Powązki kuszą jako rozwiązanie (piję do braku dokumentacji nie do poważania), ale przy istniejących i wskazanych alternatywach , to jednak bez ich sprawdzenia trudno oczekiwać wsparcia z boku...moim zdaniem
Basiewicz_Karol - 23-04-2021 - 23:30
Temat postu:
By rozwiać wątpliwości - dzieci Józefa i Marcjanny:
1) Marianna - zmarła w 1969 roku w Warszawie, pochowana na Cmentarz Bródnowskim, spoczywa sama;
2) Władysław - KL Neunegamme, data zgonu nieznana;
3) Adamina - zmarła w 1900 roku, ze względu na miejsce śmierci prawd. spoczywa na cmentarzu w Sieciechowie;
3) Stefania - zmarła w 1987 w Warszawie, pochowana na Cmentarz Bródnowskim, spoczywa z mężem, córką i zięciem;
4) Bolesław - zmarł około sierpnia 1944 roku w Warszawie, miejsce spoczynku nieznane, był ofiarą cywilną powstania, prawd. spoczywa na cmentarzu Powstańców Warszawy w nieoznaczonym lub zbiorowym grobie;
5) Michał - zmarł w 1968 roku w Józefowie k. Otwocka, spoczywa z żoną oraz synem i synową;

Z tego co mi wiadomo przed ich przyjazdem do stolicy nikt z rodziny wcześniej w Warszawie nie mieszkał, a w związku z tym żadnego starszego grobu rodzinnego, w którym ewentualnie mogliby spocząć, nie było.
Powązki obstawiłem jako pewien naturalny wybór ze względu na miejsce zamieszkania, biorąc pod uwagę że wiele cmentarzy już wykluczyłem.

Co do kosztów, nie jestem wstanie powiedzieć jak wyglądał ich majątek i czy mogli sobie pozwolić na taki zakup.
Jedyne co sugeruje, że nie byli biedni, to historia o konflikcie między synem o jego wybór małżeński (tzn. rodzice nie zgadzali się na małżeństwo z dziewczyną z biednej rodziny) oraz historia o tym, że ten syn poznał swoją wybrankę, ponieważ była ona u nich służącą/pomocą kuchenną (nie wiem jak to określić), choć słyszałem też wersję, że była służącą u znajomego rodziny. Niezbyt to precyzyjne, a tym bardziej nie wiadomo na ile prawdziwe.

Karol
Basiewicz_Karol - 30-04-2021 - 16:38
Temat postu:
Dzień dobry!

Zgodnie z sugestią zapytałem o pochówek prapradziadków Józefa (zm. w 1931) i Marcjanny (zm. w 1943) Basiewiczów na cmentarzu Wilanowskim - niestety nie odnaleziono ich w księdze pochowanych.

Podsumowując, spróbowałem już na cmentarzach (bez efektów):
1) Wawrzyszewskim (są księgi po 1945 roku, starszych brak; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w kancelarii cmentarza);
2) Czerniakowskim (posiadane przez kancelarie dane pochodzą z inwentaryzacji tzn. "z tablic"; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w kancelarii cmentarza);
3) Wolskim (brak oryginalnej dokumentacji; posiadane przez kancelarię dane pochodzą z inwentaryzacji z lat 90.; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w kancelarii cmentarza);
4) Służew (zarówno przy ul. Wałbrzyskiej i ul. Renaty - jest jeden zarząd; są księgi; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w zarządzie kancelarii cmentarza);
5) Wilanowskim (są księgi z ww. lat; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w kancelarii parafialnej);
6) w Zerzeniu (są księgi z ww. lat; brak informacji o pochówku; informacje uzyskane w kancelarii parafialnej);
7) w Pyrach (są księgi, brak informacji o pochówku; informacje pozyskane w kancelarii parafialnej);
8 ) Bródnowskim (są księgi z ww. lat; brak informacji o pochówku; informacje pozyskane w kancelarii cmentarza);
9) w Grabowie (brak ksiąg z poszukiwanych przeze mnie lat; informacje pozyskane w kancelarii parafialnej);
10) Powązkowskim (brak ksiąg sprzed 1945 roku; informacje uzyskane z kancelarii cmentarza);

W parafii Św. Michała Archanioła w Warszawie miejsca pochówków zaczęto spisywać dopiero w latach 90.

Tracę powoli nadzieję, ale sukcesywnie będę pytał w kolejnych kancelariach, zgodnie z listą cmentarzy w Warszawie zamieszczoną na Wikipedii.

Pozdrawiam,
Karol
Kaczmarek_Aneta - 30-04-2021 - 18:13
Temat postu:
Cześć,

to tak dla porządku, przeglądałeś to źródło (dot. Powązek)?
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 1928-1936/
Basiewicz_Karol - 30-04-2021 - 18:46
Temat postu:
Witam,

Tak, przeglądałem. Niestety brak Józefa i Marcjanny.

Karol
Basiewicz_Karol - 04-05-2021 - 13:28
Temat postu:
Dzień dobry!

Sprawy ciąg dalszy. Uzyskałem odpowiedzi od kolejnych cmentarzy:
1) cmentarz w Marysinie Wawerskim (są księgi pochówków z poszukiwanych lat; brak informacji o "moich");
2) cmentarz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Warszawie w Rembertowie (są księgi; brak informacji o pochówku);
3) cmentarz parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach (są księgi; brak informacji o pochówku);

Tak jak wspomniano w jednym z postów, należy wykluczyć cmentarze, które powstały po 1931 roku (poszukiwany przeze mnie prapradziadek Józef Basiewicz zmarł 15 grudnia 1931 roku; jego żona Marcjanna 1 lutego 1943 roku). Zatem wykluczamy:
1) cmentarz na Okęciu (powstał jesienią 1939 roku);
2) cmentarz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłosnej (powstał w 1939 roku);
3) cmentarz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie-Włochach (powstał w 1937 roku);

Teoretycznie jest szansa, że Marcjanna mogła być na nich pochowana, ale na tą chwilę aby zawęzić krąg poszukiwań, odrzucam ten scenariusz. Cmentarze, które powstały w późniejszych latach oczywiście odrzucam jako nieprawdopodobne.

Inną kwestią są cmentarz w Radości tj. parafii Matki Bożej Anielskiej w Warszawie oraz cmentarz w Aleksandrowie (inna nazwa - cmentarz w Falenicy), które oba powstały w 1932 roku. Wikipedia nie precyzuje kiedy dokładnie, więc upewnię się kontaktem z kancelariami, jednak wydaje się mało prawdopodobne, że pochowano ich właśnie tam.

W poszukiwaniach "zapuszczam się" w coraz to odleglejsze cmentarze w stosunku od miejsca, w których zmarł Józef (ul. Chocimska 11) oraz Marcjanna (ul. Sandomierska 23), a także od parafii, do której uczęszczali i w których ich śmierć odnotowano.

Karol
Basiewicz_Karol - 07-05-2021 - 19:53
Temat postu:
Dzień dobry!

Moi drodzy, proszę o jakąś radę w sprawie, którą poruszam w powyższych postach. Mam wrażenie, że po omacku szukam grobu Józefa i Marcjanny na kolejnych cmentarzach, na których raczej nie mogli być pochowani i powoli tracę nadzieję.

Karol
Sroczyński_Włodzimierz - 07-05-2021 - 20:11
Temat postu:
istotne jest drążeniu u źródła (w zarządach) co konkretnie sprawdzają
w ww wymienionych wydaje mi się, że w kilku przypadkach nie ma ksiąg pochowanych, sprawdzać mogli pogrzeby nie pochówki, no może zgony nie pogrzeby
ale to wrażenie
i ponownie: Sieciechów po prostu odrzuciłeś, nie sprawdziłeś czy jest szansa na ustalenie, wykluczenie, co jest z dokumentacji - nie widzę podstaw ku takiemu działaniu
Basiewicz_Karol - 07-05-2021 - 23:30
Temat postu:
Włodku, Sieciechów wykluczyłem, ale musisz przyznać, że przesłanek które na to pozwalają jest wiele.
Zgony w Warszawie, 130 kilometrowa odległość pomiędzy tymi miastami, dzieci mieszkające w stolicy, zgon Marcjanny w okresie wojny i wspomnienie o pokaźnym grobie w Warszawie.
Dodam (czego nie wiedziałem pisząc poprzednie posty), że dalsza rodzina, która nadal mieszka w Sieciechowie (potomkowie Jakuba Basiewicza, czyli brata Józefa Basiewicza, którego miejsca pochówku poszukuję), twierdzi że na tamtejszym cmentarzu zachował się jedynie grób Jakuba. Otrzymałem nawet zdjęcia tej mogiły.
Jednak dla pewności, ostatecznie wykluczę tą opcję kontaktem z tamtejszą parafią. Oczywiście jeżeli będzie taka możliwość.

Karol
Sroczyński_Włodzimierz - 07-05-2021 - 23:35
Temat postu:
Nie, nie muszęSmile
Wykluczyłeś (a przynajmniej tak napisałeś) ze sprawdzania, nie PO sprawdzeniu.
A coś wiedzą o grobie Adaminy? Jeśli jedynie Jakuba - to nie wiedzą, a wszystko wskazuje, że był, więc ta wiedza najwyraźniej ma luki.
Basiewicz_Karol - 07-05-2021 - 23:51
Temat postu:
Wiedzą jedynie, że różne groby należące do rodziny na cmentarzu w Sieciechowie były.
Również interesują się sprawami genealogicznymi, więc wiedzą o Adaminie, ale po 121 latach od pochówku, już nikt nie jest wstanie wskazać miejsca, w którym był jej grób.
Spróbuję popchnąć sprawę w tym kierunku, ale naprawdę wydaje mi się to bardzo mało prawdopodobne. W międzyczasie chciałbym skupić się na poszukiwaniach w Warszawie, o ile jest jakakolwiek szansa, żeby wykluczyć takie cmentarze jak Powązki, których dokumentów przecież nie ma.
Sroczyński_Włodzimierz - 08-05-2021 - 09:59
Temat postu:
"nikt nie jest wstanie wskazać miejsca, w którym był jej grób."- i to jest normalne
natomiast nie jest w żaden sposób do prostego przełożenia na "jej ojciec i matka na pewno nie leżą na tym samym cmentarzu, nie ma po co sprawdzać"
Tad_waw - 10-05-2021 - 19:00
Temat postu:
Karolu!

Niedawno pisałeś w innym wątku prośbę, aby ktoś sfotografował na cmentarzu Bródnowskim groby, w których są pochowane córki Józefa i Marcjanny czyli Marianna oraz Stefania. Ktoś z forum odpisał, że jak będzie na tym cmentarzu to zrobi zdjęcia. Z dalszych komentarzy trudno wywnioskować czy Twoja prośba została zrealizowana. Czy masz już te zdjęcia?

Pozdrawiam, Tadeusz.
Basiewicz_Karol - 10-05-2021 - 20:52
Temat postu:
Tadeuszu, tak - mam już te zdjęcia.

Pozdrawiam,
Karol
Tad_waw - 10-11-2022 - 20:42
Temat postu:
Nie mogę odnaleźć czy już była podawana na forum ta wyszukiwarka więc na wszelki wypadek wstawiam link.

Cmentarz Prawosławny na Woli, wyszukiwarka osób pochowanych -- https://cmentarz.prawoslawie.pl/pl/wysz ... nagrobkow/

Pozdrawiam, Tadeusz.
lubkap3 - 10-11-2022 - 20:50
Temat postu:
Cmentarz na Bródnie wyświetla się na grobonecie. Nie wiem tylko dlaczego bez zdjęć i dat w większości. Może jeszcze nie wprowadzili wszystkich danych?
Andrzej
Tomasz_Lenczewski - 10-11-2022 - 21:31
Temat postu:
Tad_waw napisał:
Nie mogę odnaleźć czy już była podawana na forum ta wyszukiwarka więc na wszelki wypadek wstawiam link.

Cmentarz Prawosławny na Woli, wyszukiwarka osób pochowanych -- https://cmentarz.prawoslawie.pl/pl/wysz ... nagrobkow/

Pozdrawiam, Tadeusz.


Strasznie duże braki w tej wyszukiwarce cmentarza prawosławnego. Na 10 zdjęć, które wybrałem losowo z rożnych opracowanych kwater nie wyskoczył ani jeden. Ciekawe jak poradzą sobie z transkrypcją rosyjską. A sa tam i groby Balt-Deutschów prawosławnych …
Tad_waw - 10-11-2022 - 23:26
Temat postu:
Tomasz Lenczewski

Nie wiem czemu te żale kierujesz do mnie, przecież to nie jest moja wyszukiwarka ani nie jestem jej autorem. Znalazłem ją przypadkowo w necie i pomyślałem, że może komuś uda się dzięki niej wyszukać grób przodków. Mnie pomogła bo poznałem daty urodzenia krewnych którzy są tam pochowani.

Ale skoro już zostałem wywołany do tablicy to odpowiem. Proponuję Ci abyś skontaktował się z zarządem tego cmentarza i zadeklarował im, że podejmiesz się sfotografowania WSZYSTKICH grobów. To jest malutki cmentarzyk więc myślę, że już następnego dnia zdjęcia wszystkich grobów będą w wyszukiwarce. Przy okazji prosiłbym, abyś to samo zrobił na Cmentarzu Północnym na Wólce. Ten jest minimalnie większy więc myślę, że wystarczy Ci dwa dni.

To samo mógłbym zaproponować Andrzejowi z postu powyżej, któremu tak bardzo brakuje zdjęć ze cmentarza na Bródnie. Ten cmentarz też jest malutki więc pójdzie bardzo szybko.

Pozdrawiam, Tadeusz.
Tomasz_Lenczewski - 11-11-2022 - 01:02
Temat postu:
Tad_waw napisał:
Tomasz Lenczewski

Nie wiem czemu te żale kierujesz do mnie, przecież to nie jest moja wyszukiwarka ani nie jestem jej autorem. Znalazłem ją przypadkowo w necie i pomyślałem, że może komuś uda się dzięki niej wyszukać grób przodków. Mnie pomogła bo poznałem daty urodzenia krewnych którzy są tam pochowani.

Ale skoro już zostałem wywołany do tablicy to odpowiem. Proponuję Ci abyś skontaktował się z zarządem tego cmentarza i zadeklarował im, że podejmiesz się sfotografowania WSZYSTKICH grobów. To jest malutki cmentarzyk więc myślę, że już następnego dnia zdjęcia wszystkich grobów będą w wyszukiwarce. Przy okazji prosiłbym, abyś to samo zrobił na Cmentarzu Północnym na Wólce. Ten jest minimalnie większy więc myślę, że wystarczy Ci dwa dni.

To samo mógłbym zaproponować Andrzejowi z postu powyżej, któremu tak bardzo brakuje zdjęć ze cmentarza na Bródnie. Ten cmentarz też jest malutki więc pójdzie bardzo szybko.

Pozdrawiam, Tadeusz.


Wolne żarty. To była uwaga ogólna na temat stanu bieżącego wyszukiwarki, a nie do Ciebie, jak już tak mocno sie poczuwasz wywołany do tablicy. Już była podobna kwestie sygnalizowane przy wyszukiwarce Grobonetu na Bródno. Ja dobrze wiem, jaki to cmentarz już od 20 lat, kiedy rozmawiałem z Zarządem na temat dawnego spisu grobów sporządzonego po wojnie. I dobrze znam problematykę starych grobów na tym cmentarzu i konieczności ich eksploracji, bo własnymi rękoma uporządkowałem wtedy dla potrzeb fotografii kilka kwater. Więc daruj sobie sarkastyczne uwagi pod moim adresem. Pozdrawiam
Zofia_Gonet_Antoniszyn - 11-11-2022 - 16:34
Temat postu:
Dzięki za podanie linku do wyszukiwarki cmentarza prawosławnego na Woli.

Ja odnalazłam 4 znane mi osoby, ale miały one nieprawidłowe daty urodzenia - wszystkie 30 listopada rrrr. Nie wiem czy zwrócił ktoś na to uwagę, bo w wielu przypadkach tak jest [np. sprawdziłam nazwisko Zalewska - wszędzie 30.XI].

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
ZosiaA
Tomasz_Lenczewski - 11-11-2022 - 19:31
Temat postu:
Zofia_Gonet_Antoniszyn napisał:
Dzięki za podanie linku do wyszukiwarki cmentarza prawosławnego na Woli.

Ja odnalazłam 4 znane mi osoby, ale miały one nieprawidłowe daty urodzenia - wszystkie 30 listopada rrrr. Nie wiem czy zwrócił ktoś na to uwagę, bo w wielu przypadkach tak jest [np. sprawdziłam nazwisko Zalewska - wszędzie 30.XI].

Pozdrawiam i życzę owocnych poszukiwań.
ZosiaA


Może to taka umowna data w przypadku, kiedy nie znają daty urodzenia. Tak miałem w przypadku Grobonetu, ale tam prościej data 1 stycznia …
Tad_waw - 11-11-2022 - 20:26
Temat postu:
ZosiaA

Z tą datą urodzenia (30 listopada) to jednak faktycznie prawda. Ja sprawdziłem nazwisko Kowalewski(a) i większość ma wpisany taki dzień urodzenia. Według mnie skoro nie mają dokładnej daty urodzenia to powinni zostawić pustą rubrykę albo wpisać tylko sam rok o ile mają 100% pewności, że jest prawidłowy zamiast wprowadzać ludzi a zwłaszcza genealogów w błąd.

Dodam, że krewni których sprawdzałem i mają właśnie datę urodzenia błędnie wpisaną jako 30 XI są pochowani na katolickiej części tego cmentarza. Może ten błąd dotyczy tylko zmarłych pochowanych w kwaterach katolickich?

Pozdrawiam, Tadeusz.
Krzysztof_Wasyluk - 11-11-2022 - 21:46
Temat postu:
Sprawdziłem kolegę, który został pochowany na tym cmentarzu, katolik, i też ma urodzenie 30.11. A kto zarządza tą katolicką częścią? Może inny Zarządca, a wyszukiwarka prawosławnych i nie mają wglądu w szczegółowe dokumentacje?

A o bródnowskim taka ciekawostka. Wprowadziłem nazwisko z rodziny (nie znałem miejsca pochówku) i okazało się, że nagrobek odszukany został na cmentarzu w Marysinie Wawerskim. Może inne z prawobrzeżnej W-wy też są obsługiwane poprzez ten bródzieński grobonet?
Sroczyński_Włodzimierz - 11-11-2022 - 22:03
Temat postu:
@wolski prawosławny
Zarządzającym jest ten sam podmiot. To ten sam cmentarz, jedynie kwatera wydzielona.

@"Marysin"
Nie, tylko pod bródzieńskim szyldem się znalazł.
Tad_waw - 12-11-2022 - 14:39
Temat postu:
Okazuje się, że w tej wyszukiwarce są błędnie wpisane nie tylko dzień i miesiąc ale również rok urodzenia. Skontaktowałem się dzisiaj z krewną, która ma akt zgonu pochowanej tam osoby i na 200% mam pewność, że cała data urodzenia zmarłego wpisana w tej wyszukiwarce jest nieprawdziwa. Błędnie jest również wpisana data urodzenia żony tej osoby (według wpisu na pomniku powinna się urodzić 9 lat później niż jest wpisane w wyszukiwarce)

Sprawdziłem również drugi grób (grób mojego znajomego) i tu na pomniku także jest całkowicie inny dzień, m-c i rok urodzenia niż ten który jest w wyszukiwarce.

Dodam, że te trzy osoby mają w wyszukiwarce wpisaną datę urodzenia taką jaka już była tu omawiana (30 XI)

Jeśli chodzi o daty zgonu oraz miejsce grobu to wpisane są one prawidłowo (tak jest w przypadku tych grobów które opisuję ale nie mam pewności czy nie ma błędów przy innych)

Obydwa groby są tak jak pisałem wcześniej w katolickiej części cmentarza.

Tak więc przestrzegam przed wpisywaniem do swojego drzewa genealogicznego dat wpisanych w tej wyszukiwarce a słowa podziękowania proszę kierować do Zofia_Gonet_Antoniszyn ( ja również dziękuję) która pierwsza zauważyła te błędy w wyszukiwarce.

Pozdrawiam, Tadeusz.
Marek_Kwarciński - 15-11-2022 - 14:28
Temat postu:
Szanowni Genealodzy!
Zwracam się z uprzejmą prośbą do osoby/osób odwiedzających Cmentarz na Bródnie w Warszawie. Uprzejmie proszę o wykonanie zdjęcia grobu na tym cmentarzu. Grób znajduje się w sektorze 44E, rząd 2, numer 8. W grobie pochowany jest Stefan Kwarciński. Jeśli to poszukiwany przeze mnie to urodzony w 1883 roku w Bardzicach, zmarł w 1927 roku w Warszawie. Dat prawdopodobnie na grobie nie ma - w Grobonet brak. Z góry dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam.
Marek Kwarciński
pstrzel - 15-11-2022 - 16:42
Temat postu:
Witam,
Cmentarz Bródnowski ma wyszukiwarkę na Grobonecie dostępną używając poniższej domeny.
Stefan Kwarciński:
https://brodnowski.grobonet.com/grobone ... mp;cinki=0

Tu jest wątek poświęcony temu cmentarzowi:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... -525.phtml
Marek_Kwarciński - 15-11-2022 - 18:06
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedź. Niestety w wyszukiwarce tej nie ma zdjęcia grobu. Dlatego zwróciłem się z prośbą o wykonanie zdjęcia. Dziękuję i pozdrawiam.
Marek Kwarciński
mientras - 27-12-2022 - 14:48
Temat postu: Czy jest jakiś SPIS poch. na cmentarzu WOLSKIM w Warszawie ?
Czy jest jakiś SPIS pochowanych na cmentarzu WOLSKIM w Warszawie ?
W Grobonetach etc nie ma i nie znalazłem gdzie indziej.

Szukam zmarłych w 1878 roku i 1919.
Wtedy był to cmentarz parafialny Św. Stanisława.

pozdrawiam,
Maciej
Slawinski_Jerzy - 27-12-2022 - 15:15
Temat postu:
Niestety, o ile mi wiadomo, nie istnieje taki spis dostępny w sieci.

Pozostaje jedynie zadzwonić zarządu cmentarza - obsługa jest bardzo miła i pomocna, sporo informacji dotyczących grobu i osoby pochowanej można uzyskać drogą telefoniczną.

serdecznie pozdrawiam
Jerzy
Sroczyński_Włodzimierz - 27-12-2022 - 15:29
Temat postu:
Wydaje się, że informacje w już istniejących wątkach dot. cmentarza wolskiego i ogólniej warszawskich cmentarzy są aktualne.
Nie ma spisu pochowanych (czy to w zarządzie cmentarza czy gdzie indziej) obejmującego 1878 i 1919 rok.
Więcej informacji we wspomnianych wątkach powinieneś móc odszukać.
Slawinski_Jerzy - 27-12-2022 - 16:02
Temat postu:
Trochę się rozpędziłem - faktycznie pytałem w zarządzie cmentarza o osoby zmarłe i pochowane po 1945 i to w ich przypadku uzyskałem cenne informacje. Co do przedwojennych pochówków - musi być widocznie tak jak pisze Włodzimierz.

serdecznie pozdrawiam
Jerzy
W_Marcin - 27-12-2022 - 16:28
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

Nie ma spisu pochowanych (czy to w zarządzie cmentarza czy gdzie indziej) obejmującego 1878 i 1919 rok.
Więcej informacji we wspomnianych wątkach powinieneś móc odszukać.

A czy jest wiadome, z których jeszcze lat brakuje spisów? W istniejących wątkach tej informacji nie znajduję.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-12-2022 - 16:32
Temat postu:
W wątkach istniejących przed tym nowozałożonym o tym samym temacie jest informacja o całkowitym braku "spisów pochowanych" dla odleglejszych lat.
Nie widzę przewagi wymiany informacji tu nad kontynuowaniem poprzednich, za to wiele minusów tego rozwiązania.
Sznober_Barbara - 17-01-2023 - 18:30
Temat postu: Cmentarz w Warszawie
Mój pradziadek zmarł w 1906 roku W Warszawie, mieszkał wówczas na ulicy Solec 6381. Jego zgon odnoto3wany jest w Parafii Św. Trójcy. Interesuje mnie, na którym cmentarzu został pochowany.

Z kolei drudzy pradziadkowie mieszkali w okresie międzywojennym na Woli. Na którym cmentarzu mogli być pochowani?

Barbara
PawelKoss - 17-01-2023 - 18:43
Temat postu: Re: Cmentarz w Warszawie
Sznober_Barbara napisał:
Mój pradziadek zmarł w 1906 roku W Warszawie, mieszkał wówczas na ulicy Solec 6381. Jego zgon odnoto3wany jest w Parafii Św. Trójcy. Interesuje mnie, na którym cmentarzu został pochowany.

Z kolei drudzy pradziadkowie mieszkali w okresie międzywojennym na Woli. Na którym cmentarzu mogli być pochowani?

Barbara


Myślę, że po pierwsze należy napisać jakiego byli wyznania.

Pozdrawiam
Paweł
Sznober_Barbara - 18-01-2023 - 13:38
Temat postu: Re: Cmentarz w Warszawie
Rzeczywiście pominęłam istotną informację dotyczącą drugich pradziadków. Należeli do parafii św. Stanisława. Jak w przypadku pierwszych należących do parafii św. Trójcy byli rzymskimi- katolikami.
Sroczyński_Włodzimierz - 18-01-2023 - 13:40
Temat postu:
Jeśli informacje w już istniejących wątkach o warszawskich cmentarzach w tym dziale nie pomogły - kontynuuj próby doprecyzowania w najbardziej odpowiednim z nich.
Sznober_Barbara - 18-01-2023 - 13:43
Temat postu:
Dziękuję za podpowiedź p. Włodzimierzu. Smile

Barbara
PawelKoss - 18-01-2023 - 14:07
Temat postu: Re: Cmentarz w Warszawie
Sznober_Barbara napisał:
Rzeczywiście pominęłam istotną informację dotyczącą drugich pradziadków. Należeli do parafii św. Stanisława. Jak w przypadku pierwszych należących do parafii św. Trójcy byli rzymskimi- katolikami.


To patrząc na plan Warszawy z 1907 roku wielkiego wyboru nie było. Z jednej strony były Powązki, z drugiej Bródno. Był maleńki cmentarz na Kamionku ale tam wątpię. Poza planem jest istniejący już wtedy cmentarz wolski.

Ale zaznaczam, że nigdy nie zgłębiałem tematu cmentarzy warszawskich na poziomie bardzo szczegółowym.

https://polona.pl/item/plan-g-varsavy-s ... o:metadata

Pozdrawiam
Paweł
Burdziński_Krzysztof - 27-01-2023 - 21:36
Temat postu:
WITAM ! Czy jest ktoś w stanie zrobić zdjęcia 3 grobów na cmentarzu wolskim w Warszawie? Nazwisko Krajewski : kw35rz5gr6; kw41rz4gr7 i kw104rz1gr27. Przedtem proszę o kontakt ze mną gdyż będzie potrzeba zostawienia listu w saszetce na grobie w celu kontaktu z osobą opiekującą się tymi grobami.Mój mail: kb68@wp.pl Z góry dziękuję za pomoc.
Kuba64 - 13-02-2023 - 19:24
Temat postu:
Witam,

czy w internecie istnieje jakiś spis grobów Cmentarza w Wilanowie. Albo ktoś ma taki spis do udostępnienia?
Oczywiście chodzi o Cmentarz Wilanowski przy ulicy Wiertniczej, na rogu alei Wilanowskiej.

Pozdrawiam,
Kuba
Burdziński_Krzysztof - 13-02-2023 - 19:54
Temat postu:
O ile wiem nie ma. Cmentarz rz- katol.
Sroczyński_Włodzimierz - 18-07-2023 - 12:12
Temat postu:
Kaczmarek_Aneta napisał:
A propos Cmentarza na Bródnie - w budynku Zarządu Cmentarza przy ul. Wincentego 85 wyodrębniono pomieszczenia na Archiwum.
Na zasoby archiwalne składają się przede wszystkim Dzienniki Zmarłych, zachowane w 80% oraz Skorowidze.

Braki w archiwaliach:

Dzienniki Zmarłych:
1898, 1907, 1910, 1912, 1925 (I tom do 31 sierpnia), 1926, 1927, 1930, 1937, 1939, 1940 (brak II tomu), 1942, 1943 (brak I tomu), 1941 (brak dzienników do 24.07)

Skorowidze:
1886, 1889, 1890, 1892, 1897, 1899, 1901, 1908, 1910

Z archiwaliów zachowały się również Księgi Własnościowe, przechowywane w piwnicach.

Cmentarz dysponuje bazą elektroniczną osób pochowanych na cmentarzu, która została utworzona w oparciu o wyżej wymienioną dokumentację.

Warto też przypomnieć, że pierwszy pochówek na Cmentarzu Bródnowskim odbył się dzień po jego poświęceniu, tj. 21 listopada 1884 roku. W tym dniu pochowano jednoroczną Marysię Skibniewską (grób zachował się do dziś - 44 G VI 1)

Pozdrawiam
Aneta

Źródło: "Cmentarz Bródnowski" Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Warszawa 2007


w uzupełnieniu
1940 I tom Dziennik Zmarłych (zachowany) kończy się 20 lipca
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits