Genealodzy.PL Genealogia

Poszukuję osób, rodzin - Gabriel Hołodowicz Rudka pow. bielski skąd pochodził

Witkowska_Ewa - 07-11-2019 - 23:31
Temat postu: Gabriel Hołodowicz Rudka pow. bielski skąd pochodził
Poszukuję miejsca pochodzenia (rodziny) mojego 3 x pradziadka Gabriela Hołodowicza z Rudki pow. bielski. W Rudce zamieszkiwała tylko jedna rodzina Hołodowiczów – potomkowie Gabriela, więc Gabriel musiał skądś przybyć. Pierwsza wzmianka o Gabrielu w rudzkich księgach metrykalnych pochodzi z 1794 roku, był wtedy ojcem chrzestnym i został zapisany jako włościanin z Rudki. Gabriel był żonaty z Marianną Łomińską (brak aktu małżeństwa, być może z powodu braku ksiąg małżeństw z tego okresu) i miał co najmniej trójkę dzieci: Szymona, Dominikę i Małgorzatę. W księgach metrykalnych znalazłam tylko akt chrztu Małgorzaty urodzonej w Grodzisku w roku 1816. W tym samym roku był świadkiem na ślubie w Grodzisku i został zapisany jako Gabriel Chołodowicz z Grodziska. W 1820 roku był ojcem chrzestnym oraz świadkiem na ślubie i w obu przypadkach został zapisany jako mieszkający w Rudce. Gabriel zmarł w Rudce w 1826 roku mając 65 lat http://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki/ ... 9_0057.jpg akt piąty od góry po lewej stronie.
Może ktoś z Państwa prowadząc swoje poszukiwania lub indeksację napotkał większe skupisko Hołodowiczów, będę wdzięczna za informacje lub wskazówki do dalszych poszukiwań.
Pozdrawiam
Ewa Witkowska
Sroczyński_Włodzimierz - 07-11-2019 - 23:44
Temat postu:
Nie neguję, że przyjechał
ale skąd przekonanie, że skądś przecież musiał przyjechać?
akurat (co nie znaczy "wyjątkowo") osadnictwo tam - głęboko i nieprzerwanie
choć ciągłość z zapisem nazwisk (a może i nazwiskami) niekoniecznie
potomek raczej imigrujących do Rudki Kuczyniaków-Kuczyńskich;)
jamiolkowski_jerzy - 08-11-2019 - 08:24
Temat postu:
Zakładając że przejrzała Pani uważnie całą ksiege chrztów od 1768 roku hipoteza o przybyciu skądś a konkretnie z Grodziska jest wielce prawdopodobna Rudka to była jedna z licznych wsi dóbr Ossolińskich do których należał także Grodzisk. W tamtym systemie przenoszenie poddanych było powszechna praktyka , szczególnie gdy mieli jakieś przydatne umiejętności . Na dodatek w Rudce był dwór Ossolińskich. Ale i bez tych (nazwijmy to fachowych okoliczności ewentualnego przenoszenia poddanych) w przypadku Pani przodka jest pewna okoliczność szczególna W opisie historii parafii Grodzisk https://drohiczynska.pl/parafie/grodzis ... istoryczny jest interesująca informacja że 1790 roku wieś została przeniesiona z parafii Ostrożany do parafii Rudka. Zatem trzeba przeglądać księgi parafii Grodzisk . Z nią jest pewna komplikacja bo mieszkali tam głównie unici co akurat wtedy (a i teraz) specjalnym problemem nie było. W poszukiwaniach trzeba mieć jednak na uwadze zarówno Grodzisk jak i Ostrożany. Ksiegi sa w Drohiczynie , mikrofilmy min w AP w Białymstoku.
Generalnie jest sporo internetowych informacji o parafiach i wsiach tych okolic. Na dodatek warto zainteresować się historia Ossolińskich na tych terenach .Pani przodkowie byli na nich skazani, co genealogicznie może być akurat atutem , tam mogą być ciekawe informacje
Natomiast szukanie po nazwisku, byle gdzie, odradzam .
Witkowska_Ewa - 08-11-2019 - 23:40
Temat postu:
Bardzo dziękuję dziękuję uwagi i wskazówki.
Pozdrawiam
Ewa Witkowska
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits