Genealodzy.PL Genealogia

Inicjatywy genealogiczne - Urzędowe odpisy metryk zmarłych dla dalszej rodziny

rozek19 - 27-04-2010 - 14:03
Temat postu: Urzędowe odpisy metryk zmarłych dla dalszej rodziny
Witam serdecznie,

Ostatnio zastanawiałem się, czy nie byłoby słuszne dodanie do ustawy o aktach stanu cywilnego przepisu, który pozwalałby na wydawanie odpisów także na wniosek innego krewnego lub powinowatego zmarłego, którego stan cywilny stwierdzono w akcie.

Chodzi mi o takie sytuacje, kiedy USC zgodnie z obecnymi przepisami (art. 83) powinien odmówić wydania mi odpisu aktu urodzenia czy zgonu zmarłego rodzeństwa np. pradziadka, nie należę bowiem ani do wstępnych ani zstępnych, jego brat (mój pradziadek) i żona też już nie żyją (nie mogą więc żądać odpisu), a jego potomków brak, nie znam lub nie mam z nimi kontaktu, nie mogę więc ich prosić o złożenie podania w USC.

Formalnie w USC taki odpis mi nie przysługuje, gdyż nie należę do katalogu osób wymienionych w obecnym art. 83 ustawy — Prawo o aktach stanu cywilnego. Zaznaczam, że przypadki przełamania praworządności formalnej w przychylności petentom nie dość mnie zadowalają. Przepisy tego wyraźnie zabraniają w USC. Jest w tym hipokryzja, bo w przypadku najstarszych aktów za chwilę co do zasady powinienem móc je swobodnie sam przeglądać, jak tylko trafią do archiwum państwowego.

Moim skromnym zdaniem należałoby legalnie dozwolić takie poszukiwania również w USC, gdyż nikomu nie szkodzą — akt dotyczy zmarłego, a USC ma obowiązek sprawdzenia pokrewieństwa/powinowactwa między wnioskodawcą a probantem, np. żądając stosownych metryk lub za pośrednictwem elektronicznego rejestru publicznego. A opłata skarbowa za usługę (22/33 zł) obowiązywałaby i tak, i tak.

Treść ewentualnej nowelizacji podałem w podlinkowanym blogu.

Czy taka inicjatywa była już podejmowana, albo poglądy były wyrażane, przez kogokolwiek ze środowiska genealogów? W rachubę wchodzi lobbing albo petycja lub wniosek w rozumieniu kpa. Nie chciałbym jednak wyważać otwartych drzwi.

Czekam na opinie.

Pozdrawiam,
MR
Sroczyński_Włodzimierz - 27-04-2010 - 14:13
Temat postu: Urzędowe odpisy metryk zmarłych dla dalszej rodziny
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... acji#18937

a tam post Jacka Młochowskiego
"Wysłany: 30-01-2009 - 19:07

W tym roku do Sejmu wpłynie projekt nowej ustawy "Prawo o aktach stanu cywilnego". Nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Urzędników Stanu Cywilnego RP oraz MSWiA i liczymy na to, że nasze głosy zostaną uwzględnione a w nowej ustawie znajdzie sie zapis rozszerzający obecny Art.79
Z ksiąg aktu stanu cywilnego wydaje się: (...) kopie aktu stanu cywilnego nie mającą mocy urzędowej.
Postulujemy również aby obecny Art. 83. został rozszerzony tak, aby genealodzy mogli występować o kopie aktów swoich przodków oraz rodzeństwa swoich przodków, czyli braci i sióstr (pra)dziadka i (pra)babci.

Do czasu nowelizacji ustawy obowiązują nas obecne przepisy, ale i one dają nam możliwość uzyskania upragnionych kserokopii.
We wniosku zaznaczyć trzeba, że prosimy o kopie aktów nie mające mocy urzędowej a nie o odpisy akt. Interesem prawnym może być np. dziedziczenie spadku, ale dla pokrewieństwa w linii prostej nie ma obowiązku wykazywać interesu prawnego. Opinia Rzecznika Praw Obywatelskich powinna być wystarczającą podstawą by wydać kopię aktu. Proszę się na tę opinię powołać. MSWiA nie neguje uprawnienia do otrzymania kserokopii lub fotokopii wpisów dokonanych w księgach stanu cywilnego. Jeśli więc USC odmówi wtedy trzeba skorzystać z trybu odwoławczego. Jeśli odwołanie nie pomoże, wówczas poproszę o kopie korespondencji i będziemy dalej szukać sposobu. Najważniejsze, by nie dać się zbyć i nie rezygnować."

mowa o kopiach nie mających mocy urzędowej - moim zdaniem rzez i prostsza do "załatwienia" i bardziej przydatna niż odpis (nawet pełny)

pozdrawiam
rozek19 - 27-04-2010 - 14:29
Temat postu: Urzędowe odpisy metryk zmarłych dla dalszej rodziny
Panie Włodku, dziękuję za link. Ale to było niemal 1,5 roku temu. Czy w tej sprawie coś się zmieniło? Pośród projektów sejmowych nie ma takiego projektu. Według mnie ten okres to stanowczo za długo.

Własne doświadczenie i dyskusje (przykładowo ta) pokazują, że problem jest nie tylko z odpisami w rozumieniu PASC, ale z kserokopiami/skanami/zdjęciami również, gdyż nie raz trzeba iść do sądu (WSA). Pismo MSWiA pozostaje tylko czyjąś opinią i trudno, żeby wszyscy ją akceptowali (nie ma mocy wiążącej).

Moim skromnym zdaniem, z ustawy (PASC) nie da się wyprowadzić normy nakazującej USC wydanie kserokopii aktu. To pozostaje dobrą wolą Kierownika USC. Niezależnie od mojego poglądu, niestety taki pogląd podzielają niektórzy pracownicy niektórych USC.

Trzeba zmienić przepisy, przestać żalić się i oczekiwać a przejść do działania.

Czy, kiedy, do kogo i z jakim rezultatem PTG na piśmie zwracało się z lobbingiem albo petycją lub wnioskiem w rozumieniu kpa o zmianę przepisów PASC?

Przygotowałem gotowy projekt ustawy nowelizującej (no, niemal gotowy, brak jeszcze uzasadnienia i oceny skutków regulacji), pytanie tylko kto podpisze pismo, albo inaczej: czy robię to tylko ja we własnym imieniu, czy podpisujemy się wspólnie (ktoś zechce się przyłączyć lub przejąć inicjatywę).

Pozdrawiam.
maria.j.nie - 28-04-2010 - 00:50
Temat postu:
Witam

Proszę przeczytać wątki w poniższych Tematach:

"Kopie aktów - legalne czy też nie? (komentarz) "
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-957.phtml
- Jak uzyskać kserokopię akt USC (komentarz)
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-909.phtml

Ministerialnyprojekt zmian...

- Nowe Prawo o ASC
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 5173.phtml

"Proponowane w przedmiotowym projekcie rozwiązania mają na celu w szczególności..."
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... ght=#32025

Pozdrawiam serdecznie Maria
rozek19 - 28-04-2010 - 09:35
Temat postu:
Dzięki! Podkreślam jednak (bo może z mojej winy nacisk na to uciekł), że kserokopie to jedno, a poszerzenie katalogu uprawnionych to drugie. O linię boczną trudno walczyć, bo ustawy nie da się tak zinterpretować, żeby obejmowała linię boczną.

Pozdrawiam Smile
MR
maria.j.nie - 28-04-2010 - 10:59
Temat postu:
Witam

Projekt… Uzasadnienie
Ad. 8.Proponowane w przedmiotowym projekcie rozwiązania mają na celu w szczególności:
„Ułatwienie prowadzenia badań genealogicznych (art. 17a ust. 3, art. 79 ust. 2 i art. 83 ust. 3 projektu).”
„...Uprawnionymi do otrzymania kserokopii i fotokopii będą te samy podmioty, które mają obecnie prawo do otrzymania odpisu/ zaświadczenia oraz dodatkowo prawo to będą mieli krewni w linii bocznej osoby wymienionej w akcie, pod warunkiem, że osoba ta oraz inne wymienione w akcie nie żyją. ...
W stosunku do osób zmarłych nie zachodzi już bowiem prawny obowiązek ochrony ich danych osobowych.... "
Wysłany: 06-08-2009 - 11:12
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... ght=#32025

Pozdrawiam serdecznie Maria
wspomnienia3 - 28-04-2010 - 16:16
Temat postu:
Witam
Ja w tym roku(w styczniu) wyciągałam z USC Akt zgonu mojego pradziadka (z wnioskiem o ten Akt lecz na moją prośbę wystąpiła moja babcia-jako córka).Podczas rozmowy z Panią z USC powiedziano mi,że mam się orientować gdyż w niedługim czasie dla "takich" ludzi jak ja-tworzący drzewo genealogiczne,poszukujących przodków ma być bezpłatny dostęp do tych akt,na zasadzie wyciągniętego ksero.Także mam nadzieję,że w niedługim czasie to nastąpi.
Pozdrawiam.Beata
rozek19 - 28-04-2010 - 16:17
Temat postu:
Pani Mario,

Pozostaje więc pytanie, dlaczego projektu nigdzie nie ma (w BIP, planie prac legislacyjnych, w drukach sejmowych)? Gdyby nie to forum, nie byłoby śladu po tym, że cokolwiek na rzeczy jednak było. Każdy projekt musi być w BIP. Tego tymczasem nie ma.

Pozdrawiam serdecznie,
MR
Sroczyński_Włodzimierz - 20-09-2020 - 18:59
Temat postu:
Może warto wrócić do tematu?
czyli o zmianę artykułu 45

"Art. 45. 1. Odpis aktu stanu cywilnego i zaświadczenie o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby wydaje się osobie, której akt dotyczy, lub jej małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, przedstawicielowi ustawowemu, opiekunowi, osobie, która wykaże w
tym interes prawny, sądowi, prokuratorowi, organizacjom społecznym, jeżeli jest to zgodne z ich celem statutowym i przemawia za tym interes społeczny, oraz organom administracji publicznej, w tym podmiotom, o których mowa w art. 5a ust. 1, Służbie Ochrony Państwa, Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej, a także
Żandarmerii Wojskowej, jeżeli jest to konieczne do realizacji ich ustawowych zadań.

2. Osoba, której akt dotyczy, jej małżonek, dzieci oraz rodzice mogą złożyć wniosek o wydanie z rejestru stanu cywilnego odpisu zupełnego lub odpisu skróconego aktu stanu cywilnego dotyczącego tej osoby, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu w sposób określony w art. 20a ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 700, 730, 848, 1590 i 2294).

3. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego może być wydany z rejestru stanu cywilnego organom administracji publicznej, w tym podmiotom, o których mowa w art. 5a ust. 1, Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, sądowi i prokuratorowi, do prowadzonych przez nie postępowań, za pośrednictwem usług sieciowych.

4. Odpis aktu stanu cywilnego wydany w sposób, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest opatrywany kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną ministra właściwego do spraw informatyzacji.

5. Jeżeli nie jest możliwe wydanie odpisu aktu stanu cywilnego w sposób określony w ust. 2 lub 3, ponieważ akt stanu cywilnego nie został przeniesiony do rejestru stanu cywilnego, wnioskodawca otrzymuje powiadomienie o konieczności złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego na podstawie art. 44 ust. 5.



Artykuł 44 Prawa o ASC to
1. Kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje z rejestru stanu cywilnego:
1) odpisy zupełne i odpisy skrócone aktów stanu cywilnego;
2) zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby;
3) zaświadczenia o stanie cywilnym.

2. Odpis zupełny aktu stanu cywilnego stanowi dosłowne powtórzenie treści aktu stanu cywilnego oraz treści dołączonych wzmianek dodatkowych.
3. Odpis skrócony aktu stanu cywilnego zawiera treść aktu stanu cywilnego uwzględniającą treść dołączonych wzmianek dodatkowych.
4. Zaświadczenia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, są ważne przez okres 6 miesięcy od daty ich sporządzenia.
5. Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub o wydanie zaświadczenia o stanie cywilnym lub zaświadczenia o zamieszczonych lub niezamieszczonych w rejestrze stanu cywilnego danych dotyczących wskazanej osoby składa się do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego.


poprzez
- uzupełnienie katalogu osób wymienionych w 45.1 o zstępnych rodzeństwa wskazanej osoby
- uzupełnienie 45.2 (sposób wystąpienia) o zstępnych i rodzeństwo (minimum, dziś prawnuk teoretycznie nie może na podstawie tego art....ale o tym nie mówmy głośno:) oraz zstępnych rodzeństwa, lub po prostu zastąpienie katalogu określeniem "podmiot uprawniony"
- ew. określenie w art 44.5 kwestii sposobu złożenia do wybranego kierownika usc...bywa, że jest to interpretowane "osobiście" "korespondencyjnie" i w ogóle zawężająco ("bo gdyby wnuk mógł elektronicznie, to by był wpisany w art. 45.2, a nie jest- więc elektronicznie nie może")
Robert1 - 20-09-2020 - 20:21
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

- uzupełnienie katalogu osób wymienionych w 45.1 o zstępnych rodzeństwa wskazanej osoby


Dodałbym też wstępnych i zstępnych małżonka tej osoby.
Przy czym dobrze by było przedstawić to jako jakieś "życiowe" a nie tylko genealogiczne zapotrzebowanie.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits