Poszukuję zasobów, informacji - Gdzie szukać dokumenty USC, Archiwa ? tow4rzysz - 23-04-2010 - 17:08 Temat postu: Gdzie szukać dokumenty USC, Archiwa ?
Witam,
Rok temu zacząłem robić swoje pierwsze drzewo genealogiczne, dziś posiadam wszystkich prapradziadków choć przy nie których brakuje imion i daty urodzenia i zgonu. Posiadam też niektóre informacje moich praprapradziadków ale w większości są to same nazwiska. Moja rodzina pochodzi z Wojciechowa pod Lublinem a także takich lubelskich wsi jak Ewopole, Wólka Kańska, Trawniki, Dorochucza i Bóg wie z jakich jeszcze miejscowości. Moje pytanie brzmi jak dalej pozyskać informacje?? już informacje od rodziny i z cmentarzy została wyczerpane. Po archiwum nie umiem się poruszać czy możecie mi napisać co i jak (językiem dla całkowicie zielonego) wszystko opisać?? jak się trzeba przygotować gdzie trzeba pójść jakie trzeba ponieś koszty co powiedzieć czego szukać i jak... jednym słowem wszystko językiem mega prostymTomek1973 - 23-04-2010 - 18:21 Temat postu: Gdzie szukać dokumenty USC, Archiwa ?
Drogi Anonimie!
Serdecznie witam na forum i od razu zwracam się z prosbą o podpisywanie swoich postów - chociażby tylko imieniem.
Oto link do kilku stron z podstawowymi wiadomościami na temat genealogii:
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... amp;cid=24
Ze swojej strony pragnąłbym tylko wyjaśnić, że czym innym jest drzewo genealogiczne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Drzewo_genealogiczne
A czym innym wywód przodków:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_przodków
Z opisu zawartego w Twoim poście wynika, że pracujesz raczej nad tym drugim zagadnieniem.
Jeżeli po przeczytaniu samouczków i wstępnym zapoznaniu się z tematem będziesz miał jakieś pytania, to z pewnością ktoś Ci udzieli na nie odpowiedzi. Oczywiście mega prostym językiem
pozdrawiam - tomekmaria.j.nie - 23-04-2010 - 23:12 Temat postu:
Witam
-AGAD a poszukiwania genealogiczne
„Porady praktyczne dla osób planujących poszukiwania genealogiczne w AGAD- Małgorzata Kośka. Przygotowanie do wizyty w archiwum…”
-Działy strony Genealogia Polska- Porady
„GenPol-Działy strony Genealogia Polska; Pierwsze kroki:…” GENPOL (jest aktualny link...)
-Gen AGAD - I ty możesz zostać genealogiem
„TY MOŻESZ ZOSTAĆ GENEALOGIEM Porady praktyczne dla osób rozpoczynających poszukiwania genealogiczne w Archiwum Głównym Akt Dawnych”
-genealogia a Archiwa
„Archiwa Państwowe, genealogia poszukiwania. … Materiały archiwalne przechowywane są według zasady przynależności terytorialnej i zespołowej. Dlatego tak ważne jest, aby poszukiwacz wiedział kiedy, gdzie i kto wytworzył potrzebne mu materiały. „
-Od czego zacząć genealogiczne poszukiwania przodków http://agad.gov.pl/?page_id=912
„Od czego zacząć genealogiczne poszukiwania przodków. Rady i wskazówki jak i gdzie szukać dokumentów. Jak prowadzić poszukiwania i na co zwrócić uwagę … Jak szukać w Archiwach ...linki do Archiwum i inne…”
-PORADNIK Znajdź swoich przodków, odkryj historię rodziny
„W Kurierze Lubelskim artykuł: PORADNIK Znajdź swoich przodków, odkryj historię rodziny. „Podpowiadamy, jak i gdzie sprawdzać zasoby archiwalne, kto nam pomoże w ustalaniu danych, jakie dokumenty trzeba zgromadzić. …”
-W poszukiwaniu własnych korzeni cz.1
„"W poszukiwaniu własnych korzeni — Poradnik dla początkującego genealoga Anna Krzyżanowska . Autorka należy do Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego. Genealogia dawniej…”
-W poszukiwaniu własnych korzeni cz.2
"W poszukiwaniu własnych korzeni — Poradnik dla początkującego genealoga cz. 2 - Anna Krzyżanowska. Autorka należy do Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Genealogia. …Kilka wskazówek pozwoli każdemu cieszyć się własnym wykresem. Rysujemy drzewo”
W poszukiwaniu własnych korzeni cz.3
"W poszukiwaniu własnych korzeni — Poradnik dla początkującego genealoga cz. 3 - Anna Krzyżanowska. Autorka należy do Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego Genealogia -…Gdzie szukać?... " Poradnik część praktyczna, gdzie i jakie dokumenty należy szukać…”
Według mojego skromnego zdania następne kroki powinieneś wykonać właśnie do tych parafii które Cię interesują. Niestety jeszcze żadna z powyższych nie była indeksowana, przynajmniej nic o tym nie wiem.
Spisz sobie dane które chcesz znaleźć i szukaj ich w kancelarii parafialnej... Weź aparat fotograficzny może będziesz mógł zrobić zdjęcie aktu co znacznie skróci pobyt w kancelarii.
Jeśli chodzi o archiwum http://lublin.ap.gov.pl/?page_id=21 ( o czym piszesz w w poście ) nie przejmuj się! Są tu miłe panie które wszystko powiedzą gdzie co leży, jak wypełnić formularz i kwerendę .
Wszystko też pisze na stronie Archiwum Lubelskiego http://www.lublin.ap.gov.pl/index.php
Jeśli dotrzesz do przodków z Krężnicy Jarej to odezwij się do mnie - mam wszystkie informacje zawarte w tej parafii...
Powodzenia życzę Dławichowski - 27-04-2010 - 11:27 Temat postu:
Dzień dobry!
Ale zapomnieliście o moim "Elementarzu poszukiwacza korzeni rodzinnych"
na ponizszej stronie. Zasmuciny tem niedopatrzeniem:
Krzycho z Koszalinapaladin91 - 09-02-2011 - 21:18 Temat postu: mała prośba.
Mam prośbę o kontakt z osobą doświadczoną w sprawie szukania informacji o przodkach za pomocą listów, maila z archiwum.
Chcę sie dowiedzieć jak w tym wszystkim sie poruszać
z góry dziękuję.Łucja - 09-02-2011 - 21:37 Temat postu: mała prośba.
Do tego służy forum, żeby o takie rzeczy pytać otwarcie na forum, najlepiej podając na czym polega problem (np. które archiwum). Wielokrotnie na forum tematy takie i podobne były. Archiwa są różne i działają w różny sposób, najlepiej zadzwonić i zapytać prawdę mówiąc. A może napisz tutaj CZEGO szukasz w tym archiwum i w JAKIM archiwum. Odpowiedź udzielona Tobie przyda się i innym, na tym polega forum.
Łucjapaladin91 - 10-02-2011 - 01:47 Temat postu: mała prośba.
Łucjo,
chodzi praktycznie o przedstawienie sprawy od samego początku.
Czy to mozliwe?
Na czym polega?
Jak informacje można uzyskać i jakie informacje uzyskam?Łucja - 12-02-2011 - 10:33 Temat postu: mała prośba.
Od samego początku o archiwach?
To może na początek AP - Archiwa Państwowe:
http://www.archiwa.gov.pl/lang-pl/dla-u ... iczne.html
Żeby móc z niej skorzystać należy znać nazwę parafii, w której miało miejsce wydarzenie z życia naszych przodków - urodzenie, małżeństwo, zgon. W tej bazie szukamy metryk, czyli urzędowych zapisów o tych wydarzeniach.
Wstukując w wyszukiwarkę bazy Pradziad - nazwę parafii otrzymasz informację czy i jakie archiwum posiada metryki z tej parafii. Dalej można tylko na przykładzie konkretnej parafii działać, podaj nazwę parafii, albo miejsce urodzenia np. pradziadka i zobacz co wyskoczy.
Jeżeli pojawi się informacja, że archiwum w mieście X może mieć dokument, którego szukasz, działasz dalej. Ale tu musi być przykład, bo różne są dalsze drogi. Ogólnie - jeżeli dokumenty są w postaci mikrofilmu, to możesz ten mikrofilm wypożyczyć do najbliższego archiwum swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli nie ma mikrofilmu, tylko księgi - należy udać się osobiście do tego archiwum i księgę przejrzeć, albo zamówić w archiwum tzw. kwerendę czyli poszukiwanie (płatne). Potem zamawiasz xero czy skan takiej metryki, jeżeli sobie tego życzysz oczywiście, każdy sobie "życzy" i te metryki "kolekcjonuje", duża część hobby jakim jest genealogia amatorska na tym właśnie polega - dziesiątki, setki, tysiące metryk....
Tyle na sam początek, jak miało być "od samego początku". Nie tylko metryki są w archiwach, także inne dokumenty z życia naszych przodków, spójrz w bazę SEZAM. Ogólnie w archiwach (mówimy na razie tylko o AP, a w poszukiwaniu metryk ważne będą także archiwa diecezjalne, czyli kościelne). - jest mnóstwo informacji, kiedyś dostępnej raczej tylko zawodowym historykom, amator zaglądał tam rzadko. Dzisiaj się odmieniło i ku utrapieniu archiwistów amatorzy tłumnie korzystają z archiwów.
Łucjapaladin91 - 12-02-2011 - 13:13 Temat postu: mała prośba.
Dziękuję
Zrodziły się jednak dalsze pytania...
jeśli chodzi o możliwość poszukiwań bez udawania sie do Archiwum, ponieważ na chwilę obecną nie mam takiej możliwości.
Chodzi o kwerendę.
Czy mogę to załatwić bez ruszania się z domu?
Jeśli tak to na jakiej zasadzie sie to odbywa?
Pozdrawiam
paladin91Pieniążek_Stanisław - 12-02-2011 - 13:27 Temat postu:
Genealogii nie da się prowadzić bez osobistych poszukiwań. Ta zabawa wymaga wielu wyjazdów w teren. Do archiwów, wiosek gdzie żyli przodkowie, odwiedzin cmentarzy i innych. Z komputera w internecie możesz znaleźć szczątkowe jakieś wiadomości. Jeśli parafię Twoich przodków już ktoś zindeksował to możesz ewentualnie znaleźć same indeksy metryk. Jednak by przejrzeć same metryki pozostaje osobisty wyjazd. Można zlecić poszukiwania tzw. kwerendę odpowiedniemu Archiwum Państwowemu. Są to dość duże koszta. Archiwa Państwowe posiadają niewiele zasobów metrykalnych. Większość znajduje się w Archiwach Diecezjalnych i w samych parafiach. To wymaga udania się do odpowiedniego archiwum i spędzenia tam wielu dni, godzin na przeglądaniu ksiąg i spisywaniu danych Ciebie interesujących. Można też zlecić poszukiwania dokumentów swoich przodków profesjonalistom (firmom genealogicznym) ale tu już musiał byś ponieść niemałe koszta. Możesz też liczyć, że ktoś z Twojej dalszej rodziny już zajmował się genealogią i zebrał jakieś dane na ten temat.
Na to pytanie nikt Ci nie udzieli odpowiedzi dopóki nie podasz jakie nazwiska i z jakiej parafii Ciebie interesują. Pozostając za zasłoną anonimowości tracisz tylko możliwość dania Ci odpowiedzi, która by Cię dokładniej naprowadziła do sposobu i taktyki poszukiwań.
Troszkę już doświadczony w tym temacie
Staszek PieniążekSroczyński_Włodzimierz - 12-02-2011 - 14:11 Temat postu:
Możesz zlecić kwerendę
- w danym Archiwum Państwowym (koszty poznasz w cennikach na stronie AP któremu zlecisz) - czym więcej danych podasz tym bardziej ograniczysz zasób, który będzie przeszukiwany -tym szybciej i taniej uzyskasz rezultat
- komercyjnej firmie
Nie zgadzam się z poglądem, że AP mają "niewiele" w porównaniu z archiwami diecezjalnymi czy parafiami. Jak spenetrujesz zasoby AP z XIX wieku i będziesz szukał głębiej - pewnie będziesz zmuszony skorzystać z innych zasobów niż AP, ale na początek AP:)
Zgadzam się w 100%, że zabawa w genealogię wymaga czasu. Jenak z innego powodu. Prędzej czy później dotrzesz do punktu, w którym zauważysz, że metrykalia to tylko punkt wyjścia do "mięcha" Do innych źródeł pierwotnych, do opracowań, do tego co opisuje życie Twoich przodków.
Indeksy czy metryki w sieci (a to jest nie pieśń dalekiej przyszłości, to jest dziś, nie pojutrze) to dopiero wstęp, punkt zaczepienia. Bardzo ważny, pozwalający przebić się głębiej. Ale nie zastępujący grzebania w bibliotekach, wizyt, rozmów, wyjazdów, lektur.
Ograniczyć się tylko do zgromadzenia informacji z metrykaliów, czy zgromadzenia ich kopii...to nie o to chodzi ....
...moim zdaniem:)San.Min. - 11-02-2019 - 15:41 Temat postu:
Mam parę podstawowych pytań, na które nie znam odpowiedzi...
Online już przeszukałam wszystko (tak mi się wydaje) co jest dostępne.
Drugi krok to kontakt z archiwami i usc. I tu mam problem jak się do tego zabrać. Z tego co czytam nie jest proste czy akta są jeszcze w USC czy już w archiwum? Trzeba pytać? Czy da się to sprawdzić online?
Drugie pytanie. Nie umiem sobie wyobrazić jak kosztowo wygląda szukanie akt mimo, że widzę cenniki.
Czy bardziej się opłaca zlecić czy jechać do innego miasta?
Zakładając, że mam do przeszukania parę lat.
Wiekszość akt jest od 180któegoś roku, nie widziałam jeszcze (przynajmniej w "moich" miejscowościach) żadnych z XVIII wieku. Czy to znaczy, ze ich nie ma? Tzn czy jak nie ma online to znaczy, ze nie ma też w archiwum?
Wiem, ze to podstawy, ale wiem, że jak zaskoczy to ruszę dalej a teraz mam jakiś stres związany z kontaktem z Urzędami...Arek_Bereza - 11-02-2019 - 16:04 Temat postu:
teoretycznie na stronie szukajwarchiwach znajdziesz odpowiedź czy coś jest w ap czy w usc. Potem należy zadzwonić i potwierdzić. I nie ma się co stresować. Nie ma reguły ale zwykle im mniejszy USC tym było sympatyczniej i szybciej choć na kontakty z USC w Warszawie nie mogę narzekać. W kilku małych USC dostałem informację przez telefon.
Co do kosztów - pomyśl czego szukasz. Wiesz ile czasu zajmuje Ci przejrzenie materiału za dany okres. Jak masz do przeszukania 10 lat małżeństw i są skorowidze to na pewno nie zajmie to więcej niż 30 min. I możesz policzyć co Ci się opłaca (bo archiwum daleko). Ale jak masz podejrzenie, że będziesz miała do przeszukania 30 lat UMZ to już może Ci wyjść, że to wyprawa do Ap na cały dzień. Wiele zależy od wielkości parafii. na forum są wątki dotyczące pomocy w archiwum. Prośba o sprawdzenie 20 lat to chyba zbyt wiele (jak dla mnie) ale już 3-5 lat można próbować.
Akt z XVIII w. często nie ma w archiwum. Teoretycznie, z tego co czytałem w XIX w. (upraszczam bardzo, bo to zależy gdzie) powstawały dwa egzemplarze księgi. Jeden szedł do sądu pokoju (stąd mamy księgi w ap) drugi zostawał w parafii. W XVIII w. powstawał tylko jeden egzemplarz, zapis łaciński, bardzo uproszczony w porównaniu z tym z XIX w. Dla niektórych parafii możesz je zobaczyć tu w metrykach, na fs, genbazie etc.
Zanim zaczniesz biegać za księgami z XVIII w. bardzo dokładnie przeczytaj te z początku XIX w. i ustal powiązania rodzinne. W aktach z tego wczesnego okresu często dość dokładnie opisywano zależności rodzinne. Warto z tego zbudować całe drzewo dla tego okresu. Można się tak cofnąć choćby o dalsze 50 lat. Pracochłonne bardzo ale jak nie ma materii, to wiele daje.Krystyna.waw - 11-02-2019 - 16:09 Temat postu:
Podobnie jak Arek
W małych miejscowościach najprościej jest zadzwonić do usc (w każdej gminie) i zapytać, czy mają dane lata, czy już przekazali do Archiwum Państwowego.
Dla starszych akt pytasz najpierw "czy się zachowały", bo gwarancji, że nie spłonęły, zginęły żadnej nie ma, niestety...
Jak masz możliwość, to zawsze lepiej szukać samemu, a nie zlecać kwerendę. Ale jechanie np. 300 km po jeden akt sensu raczej nie ma. Wyjazdy do parafii (nie do AP) to inna sprawa.San.Min. - 11-02-2019 - 20:56 Temat postu:
Dziękuję Wam bardzo Karolina_Delczyk - 01-03-2019 - 17:54 Temat postu:
Witam,
Czy ktoś ma może pomysł gdzie szukać dokumentów(tj.kopert dowodowych czy innych dokumentów) wydanych Przez Komende Milicji Obywatelskiej ?
Chodzi mi o powiat Włoszczowski w województwie Świętokrzyskim.
Zadałam pytanie w USC o koperty dowodowe moich przodków ale odpowiedzieli mi że nie posiadają i że może były wydane przez MO.
Czy mogło to trafić do AP w Kielcach ?
Czy takie dokumenty może przetrzymywac obecna Komenda Policji w jakimś swoim archiwum?
Nie wiem do kogo z tym uderzyć a zanim ewentualnie wydurnie się zwracając do komisariatu wolałabym mieć chociaż cień pewności ;]
Pozdrawiam KarolinaJan.Ejzert - 01-03-2019 - 18:37 Temat postu:
Karolina,
Mam podobną sytuację z poszukiwaniem kopert dowodowych.
Wystąpiłem do Urzędu Gminy xxxxx, o skany kopert dowodowych moich dziadków ponieważ mieszkali i zmarli na terenie tej gminy.
Otrzymałem odpowiedź, iż nie mają tych kopert, gdyż w tamtym okresie organem wydającym dowody osobiste była Komenda Powiatowa MO w Brzezinach. Według Urzędu Gminy, koperty dowodowe powinny znajdować się w archiwum dowodów osobistych Urzędu Miasta w Brzezinach.
Wysłałem więc maila do do U.M. Brzeziny i spokojnie czekam na odpowiedź.
Minęło dwa tygodnie. Całość korespondencji była pocztą elektroniczną.Joanna_Makowska - 01-03-2019 - 18:45 Temat postu:
Ja po prostu poszłam do Archiwum Urzędu Miasta, nie pisałam, żadnych pism.Beuthen1 - 13-06-2021 - 16:28 Temat postu:
Dzieńd dobry, zwracam sie z zapytaniem czy Urzad Stanu Cywilnego bedzie w staniu wydac odpis aktu zgonu znajac jedynie date urodzin, imie oraz nazwisko danej osoby.
Czy są jakies inne mozliwosc pozwalające na uzyskanie informacji o dacie zgonu osoby z np. Urzedu Miejskiego adekwatnego do terenu, gdzie osoba była zameldowana?
Z góry dziekuję za odpowiedzi.
MateuszAntek - 08-12-2021 - 23:03 Temat postu:
Dzień dobry.
Mam podobne pytanie tak jak mój poprzednik. Czy znając jedynie przedział lat (lata 40), imiona i nazwiska, daty (urodzenia i zgonu), dane dotyczące rodziców oraz miejsce ślubu na mój wniosek USC odnajdzie dla mnie akt małżeństwa moich przodków i udostępni w celu wykonania fotokopii? Cały problem polega na tym, że nie znam dokładnej daty.
Serdecznie pozdrawiam
DamianKrystyna.waw - 09-12-2021 - 15:20 Temat postu:
Nie dowiesz się, póki w USC nie zapytasz.
Reguły nie ma. W małej miejscowości, gdy akurat interesantów nie ma wielu, urzędnik życzliwy, skorowidze wyraźne - załatwisz.
Przy niesprzyjających wiatrach - nie.
Ja w Lubelskim znałam tylko przedział 10 lat. Pani w pierwszym tomie znalazła. Czy chciałoby jej się wszystkie 10 dźwigać?Sroczyński_Włodzimierz - 09-12-2021 - 15:26 Temat postu:
jak się nie chce - to na odmowę odwołanie
to nie jest życzliwość, to jest w zakresie obowiązków USC
temat wielokrotnie był na forum z omówieniemAntek - 10-12-2021 - 11:35 Temat postu:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Wniosek już się pisze.
Serdecznie pozdrawiam
DamianKrystyna.waw - 10-12-2021 - 17:10 Temat postu:
Jak do małej miejscowości, to zacznij, że masz serdeczną prośbę, że dla dzieci/wnuków za granicą. Pros o skan/ksero.
Wniosek o odpis zawsze zdążysz złożyć Piotrowski_Dariusz_1967 - 14-12-2022 - 12:55 Temat postu: Antoni Olbrych , gdzie szukać AU ?
Witam
proszę o podpowiedź , gdzie mogę szukać on-line aktu urodzenia Antoniego Olbrych (Olbrich) . Z jego aktu ślubu z Karoliną Kozik z dnia 25.11.1838 z Bochni uzyskałem informację , że urodził się około roku 1798 i dalej
stróż salinarny, dymisjonowany żołnierz, rodem z Klein Hermsdorf w obwodzie opawskim, w dominium Oderau, syn Antoniego i Elżbiety, córki Grzegorza Fudola; 40 l., kawaler
Jak myślę Opawa to teren Czech , gdzie tego szukać on-line
z góry dziękuję za pomoc
Darekdiabolito - 14-12-2022 - 13:30 Temat postu: Antoni Olbrych , gdzie szukać AU ?
Klein Hermsdorf to obecnie Heřmánky
https://digi.archives.czPiotrowski_Dariusz_1967 - 14-12-2022 - 13:52 Temat postu: Antoni Olbrych , gdzie szukać AU ?
Bardzo dziękuję Robercie
Pozdrawiam DarekAndrzej75 - 14-12-2022 - 17:54 Temat postu:
Po lewej, ostatni akt na dole (1801):
Tylko nie bardzo mogę odczytać imię i nazwisko matki
Imię jest takie jak w AM: Elżbieta.
Nazwiska nie odczytam (ale jest inne niż w AM) — po prostu trzeba poprosić o przetłumaczenie tego aktu w dziale tłumaczeń z niemieckiego.czesiek - 12-02-2023 - 16:23 Temat postu:
Witam,
poszukuję metryk urodzenie (USC lub parafialne) z parafii Puschdorf - obecnie leży w obwodzie kaliningradzkim. Interesują mnie lata 1895-1899 i nazwisko Mielke/Muhlke. Czy ktoś ma dostęp do nich, może poprzez Ancestry albo inne źródła? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Rafałmaciej.grabowski - 12-03-2023 - 15:50 Temat postu:
Dzień dobry,
Z dwóch źródeł mam informacje, że mój prapradziadek Stanisław Wojczuk (ur. 1885) wyjeżdżał po II Wojnie Światowej do ZSRR. Zmarł w 1958 r. w Zadnodze (woj lubelskie, powiat Tomaszow Lubelski). Czy jest szansa że zachował się gdzieś jego paszport (może być tam jedyne jego zdjęcie jakie się zachowało).Gdzie szukać paszportu? Same wyjazdy były podobmo związane z jakimiś szkoleniami partyjnymi. Czy na podstawie tak nikłych informacji można coś więcej ustalić?Sroczyński_Włodzimierz - 12-03-2023 - 15:52 Temat postu:
paszport: być może IPN
inne potencjalne źródła znajdziesz w wątku "jak zdobyć zdjęcie przodka" czy jakoś tak:)Andreas_Withold - 27-01-2024 - 00:23 Temat postu:
ŻELAZOWA WOLA
Ojciec mojego kuzyna przyszedł na świat na początku stycznia 1944 r. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, który w tym czasie był wykorzystywany jako szpital. Czy ktoś z Państwa ma może pomysł, gdzie powinien szukać swoich niemieckich dokumentów?
Pozdrawiam i z góry dziękuję,
AndiSroczyński_Włodzimierz - 27-01-2024 - 08:28 Temat postu:
W Niemczech, co nie znaczy, że na pewno do odnalezienia.
W przypadku sukcesu - daj znać gdzie są / gdzie były cywilne niemieckie USC z Mazowsza.