Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia kresowa - Rodzina na Białorusi

lipski1818 - 07-07-2019 - 12:23
Temat postu: Rodzina na Białorusi
Witam

Poszukuję informacji o rodzinie Marcinanis i Pawlikowskich z Rochaczewa na Białorusi. Moja cioteczna praprababka i jej brat z własnymi rodzinami byli ewakuowani w 1915 z Kutna do Rochaczewa.

Feliks Pawlikowski ur. 1895 Kutno syn Wojciecha i Marianny zd. Wasilewskiej, ożenił się w Rochaczewie z Rosjanka miał dwoje dzieci chłopca i dziewczynkę ostatni kontakt list z 1928 roku. Pracował jako elektryk w fabryce w Rochaczewie.
Jego rodzona siostra Stefania w 1912 roku w Kutnie wyszła za mąż za Sebastiana Marcinanis mieli syna Włodzimierza. Ona była kierowniczka szpitala w Rochaczewie w 1924 roku i tu wszelakie informacje się kończą.
Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób mógłbym odnaleźć historie ich dalszych losów. Domyślam się że zostali zabici albo wywieziono ich w głąb Rosji.

Pozdrawiam
Pawel


J
jamiolkowski_jerzy - 07-07-2019 - 13:44
Temat postu: Rodzina na Białorusi
Chyba chodzi o ten Rohaczów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rohacz%C3%B3w
Jeśli w 1915 to zostali wywiezieni w ramach bieżeństwa . Wygląda na to że był fachowcem i jego zakład został ewakuowany. Z i informacji jakie podajesz wynika że wraz z rodzona pozostali w ZSRR (Białoruś) . Jakie mogły byc losy? Bardzo różne .Mogli zostać straceni (wszak czasy stalinowskie) , ewakuowani dalej (po drodze była wojna) ale może potomkowie nawet żyją. Ewentualna kwerenda bardzo skomplikowana, wymaga znajomości języka albo pomocy kogos rosyjskojezycznego.
Metrykalne źródla kościelne raczej odpadają. Ślub z Rosjanka mógł oznaczać, że było to w cerkwi. Co niewiele zmienia. Pierwsze lata po rewolucji pewnie będą (o ile się zachowały) Ale z czasem, ramach prowadzonej ateizacji kościoły (te najpierw) a następnie cerkwie były likwidowane.
Kościelne lub cerkiewne chrzty dzieci mogły się jeszcze zdarzyć przed likwidacja ale sadze, że praktyczniej zacząć od ZAGS lub lokalnych archiwów (problem tylko jakich). Na początek proponuje kontakt z rejonową administracją
http://rogachev.gomel-region.by/ru/
Proś o namiary na ZAGS. Może także o inne podpowiedzi gdzie i jak szukać
lipski1818 - 07-07-2019 - 14:12
Temat postu: Rodzina na Białorusi
Dziękuję bardzo

Pawel
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits