Genealodzy.PL Genealogia

Genealogia kresowa - archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk

manoska214 - 17-06-2019 - 14:11
Temat postu: archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk
Drodzy Genealodzy,

wiem, że sprawa dość skomplikowana. Archiwum w Nowogródku ma w zasobach informacje dotyczące mojej rodziny- Piwowarczyk. Mieszkali w gminie Koszelewo, miejscowość (według dokumentów) Niewoszowszczyzna (Hniewaszowszczyzna). W 1946 jako repatrianci przybyli na ziemie polski zachodniej.
Pradziadek Bronisław Piwowarczyk, ur. w 1914 roku w Niewoszowszczyźnie, prababcia Anna Piwowarczyk (Jeramiej, Jaramiej, Jeremiej- w każdym akcie inaczej) urodzona w 1900 (prawdopodobnie błędnie) w Niewoszowszczyźnie (błąd, miejsce Szopa- nie znalazłam takiej miejscowości), babcia Janina Piwowarczyk, 1941, jej brat Wacław 1937 rok.
Ciężko cokolwiek o nich dostać, jednak szukam każdej informacji o prababci Annie, bo jest tyle nieścisłości z nią związanych, że każda informacja jest na wagę złota.
I oto moje pytanie, czy ktoś wybiera się do tego archiwum? Nie jest to oczywiście popularne archiwum jak Grodno, jednak posiadają z tamtych stron pewne materiały.

Pozdrawiam, Monika.
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 17-06-2019 - 15:44
Temat postu: archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk
Moniko - czy jesteś pewna nazwy tej miejscowości, z jakich dokumentów ją przepisałaś? Baza miejscowości kresowych nie ma takiej nazwy.
Druga sprawa, to kwestia istnienia archiwum w Nowogródku, to pomyłka jak sądzę. Księgi metrykalne z Nowogródka, te które się zachowały, znajdują się w archiwum w Mińsku, część także w ZAGS-ie w Nowogródku, no i oczywiście w parafii. To rodzinne strony mojej mamy.
Powodzenia Grażyna
Arek_Bereza - 17-06-2019 - 16:43
Temat postu: archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk
Grażynko,
Sprawdź na kami net - Hniewaszowszczyzna, wszystko się zgadza, par. Nowogródek
Brozek_Oskar - 17-06-2019 - 17:22
Temat postu: archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk
Grażyno - czy masz może jakieś informacje dotyczące tego, co znajduje się w zasobie parafialnym w Nowogródku?

Pozdrawiam serdecznie,
Oskar Brożek
Rebell_Cieniewska_Grażyna - 17-06-2019 - 19:40
Temat postu: archiwum w Nowogródku, rodzina Piwowarczyk
Masz rację Arku - jest ale ja sprawdzałam Hniewoszowszczyzna - chciałam sobie uprościć pisanie i zmieniłam tylko pierwszą literę a prawda jest taka, że chodzenie na skróty się nie opłaca, tym bardziej w genealogii.

Oskarze - postaram się to ustalić w tym miesiącu, dam znać.

Pozdrawiam
Grażyna
alicjam - 17-06-2019 - 20:19
Temat postu:
moi rodzice w 1942 roku brali ślub w kościele Farnym w Nowogródku, brat się urodził w 1943 roku w Nowogródku , pisałam / odpowiadają na pisma pisane w języku rosyjskim, albo białoruskim/ do ZAGS w Nowogródku o dokumenty, odpowiedziano , że są w archiwum w Grodnie. Archiwum w Grodnie odpisało natomiast, że księgi ślubów nie mają, natomiast księgę urodzeń - tak, jeżeli będę w archiwum mogę akt urodzenia sfotografować.
manoska214 - 30-08-2019 - 11:36
Temat postu:
Alicjo,

czy w takim razie księgi ślubów przechowuje ZAGS, proboszcz czy przepadły? Wiadomo cokolwiek? Bardzo mnie interenuje ta księga z lat ok 1930-1940. Prawdopodobnie moi pradziadkowie brali tam ślub. Mogą się tam znajdowaćbardzo cenne dla mnie informacje.
Szkoda, że Mormoni nie dobrali się jeszcze do akt z tamtego obszaru. Ogromnie ułatwiło by to moje i innych poszukiwania.

Pozdrawiam, Monika
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits