Genealodzy.PL Genealogia

Problemy techniczne - Linki do nikąd

Virg@ - 08-05-2019 - 13:13
Temat postu: Linki do nikąd
W Serwisie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego teksty, czy wpisy na Forum, często zawierające uniwersalne informacje, porady i wskazówki, które nie starzeją się i są przydatne dla użytkowników pomimo upływu czasu.
Na pewno nie przyczyniają się do tego zdezaktualizowane (nieaktywne) linki, które prowadzą do nikąd.

Niestety…, otrzymałam dzisiaj e-mail od „Fotosik.pl” – Komunikat:
Cytat:
Witaj […]!
Digital Avenue informuje, że zgodnie z pkt 15 Zasad Ogólnych Regulaminu i Polityki Prywatności, jest uprawniona do bezpowrotnego usunięcia zdjęcia, do którego w okresie 12 miesięcy poprzedzających wystąpiło mniej niż 5 odwołań.

Celem zachowania w serwisie zdjęć kwalifikujących się do usunięcia, Użytkownicy mogą wykupić abonament lub dokonać co najmniej 5 krotnego odwołania do danego zdjęcia.

Copyright C: 2005-2019 Fotosik.pl”

Rozumiem, że Portal PTG nie może sobie pozwolić za przechowywanie zamieszczanych przez Użytkowników różnego typu załączników (zdjęć, dokumentów i innych plików), dostęp do treści których, byłyby dzięki temu – ponadczasowy. W każdym razie dostęp Użytkowników do nich w nie byłby krótszy niż do samego Portalu „Genealodzy.PL”, który oby był Evergreen content.

Szkoda tylko, że przez lata sama często korzystałam z Serwisu „Fotosik.pl”, zamieszczając tam zdjęcia do postów na Forum „Genealodzy.PL”.
Jeśli obecnie będą już to linki do nikąd, to serdecznie wszystkich przepraszam.


Tak przy okazji.
Może stworzyć jeden (dostępny dla naszych wpisów) wątek, gdzie będą zgłaszane zdezaktualizowane (nieaktywne) linki.
Natomiast inny wątek (niedostępny dla naszych wpisów), do którego będą odsyłane kliknięcia na zdezaktualizowane linki:
- mogłaby to być np. strona opracowana w ładnej graficznej formie, zawierającą informację, że ten adres URL jest już do nikąd,
- albo też odsyłać nasze kliknięcia, na zdezaktualizowane linki do, …

…i tu liczę na kreatywność Użytkowników Forum w zakresie nowatorskich, inspirujących pomysłów, w myśl porzekadła: „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło” – oczywiście dla „Genealodzy.PL”.

Łączę serdeczne pozdrowienia –
Lidia
Sroczyński_Włodzimierz - 08-05-2019 - 13:21
Temat postu: Linki do nikąd
ależ może sobie pozwolić na zdecydowaną większość
zapraszamy do opracowania (ew. ściągnięcia i opracowania) i przesłania kompletnych zespołów. I nie zapraszamy do linkowania na zewnątrz - szczególnie tam, gdzie nie ma kontroli nad treścią i formą
typu
"było otwarte, teraz trzeba się logować" "skasują ""pogorszą jakość" etc etc
i nigdy nie zapraszaliśmy do linkowania do fotosika etc, a wręcz zniechęcaliśmy (z bardzo umiarkowaną skutecznością) do takich linkówSmile

a informacja, że serwis hostujący wybrany przez użytkownika wręcz wbrew zaleceniom coś usunął..po co? tak tylko, żeby obciążyć serwer (nasz)?
Virg@ - 08-05-2019 - 13:47
Temat postu: Linki do nikąd
Włodzimierzu,

nie zawsze, niestety, nadążam za Twoimi skrótami myślowymi. Czy byłbyś tak miły i zechciał wyjaśnić, na czym polega ta zależność? W jaki sposób usunięcie czegoś przez serwer hostujący, do czego zamieściliśmy link, obciąża „nasz” serwer?
Cytuję: „a informacja, że serwis hostujący wybrany przez użytkownika wręcz wbrew zaleceniom coś usunął..po co? tak tylko, żeby obciążyć serwer (nasz)?”

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia
Sroczyński_Włodzimierz - 08-05-2019 - 14:12
Temat postu: Linki do nikąd
ale reszta zrozumiała jest? tzn "przyślij opracowane, włącz się w publikacje w serwisie to problemu z linkami zewnętrznymi nie będzie" nie budzi wątpliwości? to OK, wystarczy:)
Virg@ - 08-05-2019 - 15:02
Temat postu: Re: Linki do nikąd
Włodzimierzu,

pytasz mnie: „ale reszta zrozumiała jest? tzn "przyślij opracowane, włącz się w publikacje w serwisie to problemu z linkami zewnętrznymi nie będzie" nie budzi wątpliwości? to OK, wystarczy:)”.
Jak dla mnie, to nie wystarczy, wybacz.
Po co pisać o tym, o czym już napisali mądrzejsi, co stanowi dorobek ich życia; co zawarte jest w setkach słowników, wiekopomnych dziełach, na opracowanych mapach, planach itp., itd.
Zadając swoje pytanie, sądziłam, że pisząc o obciążeniu „naszego” serwera, masz na myśli technologię IT.

A co do reszty.
Nie musisz być uprzejmy, trudno, ale dobrze byłoby, abyś wiedział czy Twoje informacje są rzetelne:
Włodzimierz napisał:
[…] i nigdy nie zapraszaliśmy do linkowania do fotosika etc, a wręcz zniechęcaliśmy (z bardzo umiarkowaną skutecznością) do takich linków Smile

Czyżby?
- Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego >> Katalog WWW >> dodaj zdjęcie - program fotosik.pl (na Forum) Very Happy
- Wpisz w wyszukiwarkę Szukaj na forum, „fotosik.pl”, a znajdziesz 2792 wyników. Możesz sprawdzić, które w tej liczbie „zniechęcają” do jego linkowania.

Liczę na przyjaźniejszą relację w przyszłości, tymczasem pozdrawiam i życzę miłego dnia –
Lidia
Sroczyński_Włodzimierz - 08-05-2019 - 16:40
Temat postu: Re: Linki do nikąd
przyjaźnie radzę
gdy można:' zamiast jednego zdjęcia podlinkowanego na zewnątrz, opracuj całość (jednostkę) tak by można było wstawić wewnątrz serwisu

są rzetelne, zaprezentowanie możliwości (i to anonimowe) nie zmieniają faktu, że (jak pisałem) NIE WYSTARCZAJĄCO MOCNO zniechęcaliśmy do linkowania zewnętrznego

miło mi, że się rozumiemy
liczę na przyjazną współpracę - tj zgłoszenie Twoje i innych osób zawiedzionych (zaskoczonych?) wygaśnięciem linków i innymi przygodami do prac na tworzeniem serwisu
Bea - 08-05-2019 - 20:08
Temat postu:
A ja nie jestem przekonana do końca przekonana, że Wy o tym samym rozmawiacie....
Lidia wnosi, że niektóre jej "obrazki" wstawione na forum przestaną być wkrótce hostowane i zwyczajnie znikną. No niestety tak bywa, firmy powstają i upadają. Nawet jak się przeniesie kopie na inny serwer, to linki będą inne - nie będą działać w tym konkretnym wątku na forum, przez co straci on czytelność.
Nie chodzi o "opracowania" jakieś zbiorcze (komplety skanów), tylko - na przykład ilustracje jakiegoś problemu, wzory dokumentów... tak wygląda paszport sprzed I-szej wś. a tak metryka zgonu martwourodzonego dziecka. Ilustracja czasem więcej pomaga zrozumieć niż 1000 słów.
Dam przykład: kilka lat temu zrobiłam instrukcję, jak zrobić automatyczny podpis pod swoim postem. https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 5276#75276 Wiele razy widziałam, że administratorzy do niego odsyłają, więc chyba jest pomocny. Obrazki tam załadowane pochodzą z serwisu pisaca, który już dawno nie istnieje. Nawet taki giganci ja Google potrafią zrezygnować czy zmienić swoje serwisy. Linki jednak nadal działają, bo picasa została przez Googla automatycznie eksportowana do Google-Zdjęcia. Ten serwis jednak nie ma jednak wszystkich funkcjonalności starej picasy - irytuje mnie, ale staram się jednak nic na nim nie zmieniać, żeby linki nie zniknęły (bo trzeba będzie instrukcję pisać jeszcze raz).

Ale nie wydaje mi się, żeby tego typu wzory dokumentów, czy instrukcje powinny znaleźć się na serwerze genealodzy.pl Bo bez treści samego wątku/postu nie wiadomo czego dotyczą i stają się spamem, śmieciami. Na które nie ma co marnować miejsca. Innymi słowy mają wartość li-tylko w wątku, w którym są załączone.
Virg@ - 09-05-2019 - 21:44
Temat postu:
Bea,

trafnie odczytałaś i zobrazowałaś moje intencje i obawy, wyrażone w tym wątku.

Jest na Forum, np. temat: Kartka z kalendarza. Temat ciągle aktualny i bardzo popularny.
W okresie od 09-04-2018 (założenia) do 03-05-2019 (ostatni wpis) znalazło się w nim 117 wpisów i odnotowano 12 912 wyświetleń.

Jest też taka postać, która niewątpliwie zasługuje na wspomnienie.
Okazją do tego może być: 17 stycznia, 28 marca, 18 maja, 2 czerwca.
A już sam obecny wygląd strony w oryginalnej Liber Natorum z 1842 roku, gdzie znajduje się zapis o narodzinach i chrzcinach, jest niezwykle interesujący. Dla przykładu, jest w nim kilka adnotacji, w tym dwie czerwonym długopisem (!), czego nie spotkałam dotąd w żadnej innej oryginalnej księdze metrykalnej.

Jednak przez swój osobisty stosunek i szacunek dla osoby, wzdrygam się przed wpisem, by po jakimś czasie, jak to trafnie ujęłaś, nie stał on na Forum, „spamem, śmieciem”.
I nie znajduję sposobu, aby niektóre "obrazki" wstawione na forum, lub też wskazane opracowania
[ tekst_1 ], [ tekst_2 ], które gdzieś przecież muszą być hostowane, zwyczajnie nie zniknęły – przynajmniej tak długo, jak istniało będzie to Forum.

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia
Wanda_Bielakowska - 04-06-2019 - 22:38
Temat postu: Link do aktu w Family Searcz
Proszę o podpowiedź, jak utworzyć link do znalezionego aktu m. na Family Search
Trzęsę się z zimna i zdenerwowania, że nie mogę tego zrobić - jednakże ściskam cieplutko WaRia kwiat
Virg@ - 04-06-2019 - 23:54
Temat postu: Link do aktu w Family Searcz
WaRia,

może tutaj znajdziesz odpowiedź.

Pozdrawiam –
Lidia
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits