Genealodzy.PL Genealogia

Ja i Genealogia, wymiana doświadczeń - Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu

erzet - 30-04-2019 - 21:39
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu
Drodzy forumowicze,

Dostałem z AP Łomża akt małżeństwa mojej cioci Antoniny zd Zienkiewicz z Aleksandrem Tyborowskim w Wysokiem Mazowieckiem w 1924 roku: https://drive.google.com/open?id=1eniBB ... 53oSBIsN3w

I tu znalazłem dwie zagadki.

1. Jest napisane, że zapowiedzi zostały ogłoszone „za indultem Księdza Biskupa Łomżyńskiego” (nr 2668/24 z dnia 4.06.1924 r). Co mogło spowodować, że biskup musiał wydać zezwolenie na małżeństwo? O ile mi wiadomo oboje byli katolikami i nie było pokrewieństwa między nimi.
Myślę, że treść indultu wszystko wyjaśni. Stąd moje pytanie: gdzie można uzyskać kopii tego aktu w celu sprawdzenia jego treści?

2. Jest również notatka o zezwoleniu na związek małżeński wydanym przez powiatową komendę uzupełnień. Jeżeli się nie mylę, chodzi o ten organ wojskowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Komenda_R ... C5%82ystok
Owo zezwolenie zostało podpisane przez pułkownika Zienkiewicza - czy to on: https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Zienkiewicz
Nie wiem, czy to rodzina, czy tylko przypadkowy zbieg nazwisk - na razie nie ważne.
Tutaj też chciałbym dotrzeć do treści tego aktu (nr 4300/24 z dnia 21.05.1924 roku), aby sprawdzić komu i dlaczego był on potrzebny. Stąd moje drugie pytanie: gdzie i jak można go odnaleźć?

Czy z czymś takim ktoś już się spotkał? Z góry dziękuję za rady, porady i pomoc.
MonikaNJ - 30-04-2019 - 22:31
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu
Witam,
najprawdopodobniej Biskup wydał zezwolenie odnośnie zapowiedzi przedślubnych a nie na małżeństwo. Ślub się odbył 10 czerwca a zapowiedzi (trzy) odbyły się 1i 8 czerwca - powinny być w trzy kolejne niedziele przed ślubem a były tylko w dwie i dlatego potrzebna była zgoda Biskupa.
Nie wiem czy to jest rodzina panny młodej czy nie (sam sprawdzisz) ale pan młody miał 21 lat czyli był w wieku poborowym i dlatego potrzebna była zgoda dowódcy komendy uzupełnień.
pozdrawiam monika
jamiolkowski_jerzy - 30-04-2019 - 22:44
Temat postu: Dwie zagadki w akcie małżeństwa na Podlasiu
Zastrzegam moim zdaniem zgoda biskupa wynikała stąd, że ten ślub był w dzień powszedni, tj we wtorek. A tak mi się zdaje, że w tamtych czasach ślubów nie udzielano w dni powszednie (za wyjątkiem co oczywiste soboty tradycyjnego dnia ślubów). Zdaje się ta kościelna tradycja trwa do dziś choć pewnie już z nie takim rygorem (może warto popytać proboszczów). Aby sprawdzić czy ta hipoteza jest słuszna należy skontaktować się z Kuria diecezji łomżyńskiej . Ten indult powinien tam być .
Natomiast raczej mało prawdopodobne aby zachowało się zezwolenie PKU na ślub. Mnie bardziej ciekawi dlaczego PKU takie zezwolenie wydawało . Jakie mogły być związki młodego kancelisty Sądu Pokoju z wojskiem? 21 lat to wiek poborowy i pewnie takie były wtedy rygory.
Andrzej75 - 30-04-2019 - 23:29
Temat postu:
Jeśli chodzi o dyspensę, to uważam, że rację ma Monika: jest wyraźnie napisane, że dyspensa dotyczy zapowiedzi, nie czego innego. Ani w polskich zwyczajach, ani tym bardziej w prawie kanonicznym nie było zasady, że nie można zawierać ślubu w dzień powszedni. Zresztą np. moi dziadkowie brali ślub we wtorek w 1924 r. i żadnej dyspensy nie potrzebowali.
O dyspensy od zapowiedzi proszono stosunkowo często, np. tak uskarżał się w 1957 r. bp. siedlecki Świrski w liście do mojego dziadka: „Pracy mam dużo, najrozmaitszej, ale najwięcej tej bezowocnej, a mianowicie: wysłuchiwanie od rana do nocy skarg, żalów, pretensji, próśb, zarzutów — i księży, i na księży, rozpatrywanie i łagodzenie nieporozumień, zatargów, udzielanie dyspensy od zapowiedzi, od przeszkód do małżeństwa itd. Ile to czasu pochłania, a wyniku żadnego”.
Podejrzewam, że wspomniana w AM dyspensa dotyczyła tego, żeby 2. i 3. zapowiedź były ogłoszone jednego dnia — ponieważ mowa jest o 3 zapowiedziach ogłoszonych 1 i 8 czerwca, a ślub ma miejsce 10 czerwca. Normalnie 3 kolejne zapowiedzi powinny być ogłoszone w 3 odrębne dni (niedziele lub święta).
erzet - 01-05-2019 - 10:34
Temat postu:
Witam,

Serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Właśnie zastanawiałem się dlaczego są podane tylko dwie daty na trzy zapowiedzi.
Korzystając z rady już napisałem do Kurii diecezji łomżyńskiej. Zobaczymy co ksiądz archiwariusz mi odpowie.

Zastanawiam się teraz czy napisać do CAW w sprawie zezwolenia na ślub. Chociażby dla własnego spokoju, że nic nie przegapiłem!

Mam jeszcze jedno pytanie: czy oba dokumenty nie znajdują się przypadkiem również gdzieś w księgach parafialnych jako załączniki do aktu?
MonikaNJ - 01-05-2019 - 18:15
Temat postu:
Tak, oba dokumenty powinny być w Aneksach do ślubu.
pozdrawiam monika
erzet - 02-05-2019 - 11:00
Temat postu:
Dziękuję. To będzie moje "koło ratunkowe". Na razie czekam na odpowiedź z AD w Łomży i z WKU w Białymstoku, do których napisałem. Sprawa jest w toku!
Sroczyński_Włodzimierz - 02-05-2019 - 11:01
Temat postu:
a są aneksy zachowane?
erzet - 02-05-2019 - 16:54
Temat postu:
Będę się pytał. Na razie zwróciłem się do źródeł (AD i WKU) o te dokumenty i o ewentualne komentarze. Odzyskałem akt małżeństwa w AP Łomża. W razie potrzeby zapytam się czy oni posiadają również aneksy.
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits