Genealodzy.PL Genealogia

Szlachta, herbarze - (H)ankiewicz

G.M.N - 31-03-2019 - 01:58
Temat postu: (H)ankiewicz
Dzień dobry,

Jakiś czas temu pytałem się w jednym z tematów dotyczących urzędników IRP o możliwość odnalezienia akt grodzkich czerskich, w których można by było wyszukać jakichś informacje na temat sekretarza królewskiego Stefana Ankiewicza. Przynajmniej herbarz Bonieckiego przy nazwisku Ankiewicza właśnie do tych dokumentów odsyła. Prócz tego, herbarz wskazuje, że Stefan Ankiewicz brał udział w odsieczy Wiednia.

Dzisiaj prowadząc poszukiwania, natrafiłem na ten artykuł

http://www.warszawa1939.pl/biblioteka/o ... niszkowski

Jest tutaj dokument, w którym wspomniany jest Stefan Kazimierz Hankiewicz. Po łacinie jest Hankiewicz. Autor przy tłumaczeniu używa nazwiska Ankiewicz.

Zaciekawił mnie ten wątek, zwłaszcza, że pod koniec jest cały akapit poświęcony temu człowiekowi. Całkiem dużo go łączyło z człowiekiem, którego poszukuję: Imię, piastowana godność, lata życia, i w końcu nazwisko. Uznałem, że litera "H" mogła po prostu zaniknąć w toku dziejów. Są tylko dwa problemy. Według przytoczonej przeze mnie strony, Stefan Hankiewicz zmarł bezpotomnie, co jest niemożliwe w przypadku mojego Stefana. Poza tym mają różne herby: Hankiewicz własny a Ankiewicz Abdank. Przeszukałem dostępną mi od ręki bibliografię podaną na dole artykułu. Niewiele z niej wynikało, zwłaszcza, że brakowało mi najważniejszej czyli PSB. Sprawdziłem, że Hankiewicz powinien znajdować się w tomie IX.

Poszukałem także na stronie Pana Minakowskiego. Tam Hankiewicz również występuje, jednak nie mogę znaleźć informacji o potomstwie (co by potwierdzało narrację o braku dzieci).

http://www.wielcy.pl/boniecki/pl/art/7/499.xml#osoba1

Te informacje ze strony Pana Minakowskiego pochodzą z herbarza Bonieckiego. Poza Stefanem można tam znaleźć Stanisława i Franciszka, którzy żyli jeszcze długo po śmierci Stefana. Czy mogą to być jego synowie? Dodam, że piastowali dosyć ważne stanowiska, zaś Stefan był pierwszym z rodu nobilitowanym i piastującym tak ważne stanowisko, wątpię więc, aby to byli jacyś jego bracia lub dalsi krewni.

Nie wiem czy to ważne dla tej sprawy, ale istnieje poszlaka sugerująca, że Stefan Ankiewicz to nie tylko wymysł lub pomyłka Bonieckiego. Stefan Ankiewicz musiał mieszkać a co najmniej pracować w Warszawie. Ledwie dwa pokolenia po nim (dodam, że dwa pokolenia których nie znam) pojawia się inny Ankiewicz. Mianowicie Józef mieszkający w Radzanówku czyli jeszcze dosyć blisko Warszawy. O Józefie dużo nie wiem, ale już jego dwaj synowie to ważne persony w stolicy. Julian to jeden z architektów tego miasta, a Antoni to między innymi członek Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Obaj panowie akurat bezsprzecznie istnieli i są znacznie lepiej udokumentowani.

W końcu zaś jeszcze inna zastanawiająca kwestia. Sam herbarz Bonieckiego odnotowuje istnienie Hankiewicza oraz Ankiewicza. Obu z nich umieszcza w roli sekretarza królewskiego i to w tym samym czasie. Czy jest to przypadek czy może błąd autora?

Pozdrawiam,
Grzegorz
Robert_Kostecki - 31-03-2019 - 09:27
Temat postu: (H)ankiewicz
Dzień dobry Grzegorzu,

Stefan vel Stefan Kazimierz vel Kazimierz Stefan Hankiewicz, sekretarz królewski i pisarz dekretowy wołyński, pochodził z Górnego Śląska. Został nobilitowany (indygenat) w dniu 09.02.1655 r. przez króla Jana Kazimierza II Wazę, jako króla szwedzkiego. W dniu 12.04.1673 r. Sejm polski potwierdził tę nobilitację. Hankiewicz otrzymał herb Newlin odmieniony: w polu skrzydło orle barkiem w prawo przeszyte strzałą z jelcem, żeleźcem w górę. Na hełmie w koronie szlacheckiej takież skrzydło przeszyte w lewo strzałą. W wykazie osób nobilitowanych/indygenowanych/o przwróconym szlachectwie - nie ma Ankiewicza, więc na pewno "Hankiewicz", to prawidłowa pisownia nazwiska, co nie wyklucza, że była też rodzina o nazwisku Ankiewicz.

Pozdrawiam

Robert
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits