Genealodzy.PL Genealogia
Pomoc w Archiwum - Centralne Archiwum Wojskowe - CAW w Warszawie-Rembertowie
hykiel - 09-03-2010 - 00:46
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe - CAW w Warszawie-Rembertowie
Witam
Potrzebuję małej (czasowo)pomocy od osby ktora w najbliższym czasie będzie w pracowni informacji CAW.
Chodzi o ustalenie sygnatury teczki odznaczeniowej Krzyża Virtuti Militari brata mego dziadka szwoleżera rokitniańskiego Mieczysław Konrad Hykiel przyznanego posmiertnie w 1922r krzyż nr 5603. (Myslę ze to po nowym opracowaniu tej kolekcji, co trwało 3 lata - i tyle czekam, nie powinno zająć więcej niz 20 minut.)
Chciałbym tez prosic o ustalenie ile kart obejmuje ta teczka.
Mam pozwolenie CAW na poszukiwanie w tym zespole.
Sprawa bierze sie stąd że obecnie ( informacja udzielona telefonicznie przez pracownika informacji naukowej CAW) nie robia oni nawet odpłanych kwerend dla celów rodzinnych i w celu przejrzenia tej teczki nalezy ustalic jej sygnaturę a potem po wypełnieniu rewersu (mozna elektronicznie ) np najwczesniej następnego dnia teczka będzie udostępniona.
Sygnature moze ustalic inna osoba niz ja, za moim upoważnieniem. W moim przypadku to oznacza 1 przyjazd do Warszawy mniej i wole te piemniądze za kolej wpłacic na indeksowanie.
hykiel - 13-03-2010 - 00:24
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
Dziekuję Jarkowi Garnek z Forgenu który11.03 ustalił sygnaturę i z własnej inicjatywy zdobył dla mnie cenne inne informacje
dede43 - 21-06-2010 - 19:07
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Poszukuje dokumentów między innymi swojego stryja Jana Kwiatkowskiego. Ponieważ był zawodowym wojskowym, bezdzietnym kawalerem - zwróciłam się z prośba o przekazanie mi za odpłatnością skanów dokumentów z jego teczki personalnej w Centralnym Archiwum Wojskowym. Owszem, odpisali od razu, potwierdzili, że dokumenty są, ale mi ich nie przekażą, jeśli nie stawie się osobiście. Czy to nie przesada? Człowiek od 70 lat nie żyje. Z kolei bez danych dotyczących jego miejsca urodzenia, które na pewno znajdę w tych aktach nie jestem w stanie odszukać metryki urodzenia stryja (Warszawa czy Irkuck).
Jestem zbulwersowana.
Danuta.
jkpsgenealogia - 21-06-2010 - 19:27
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Danuto,
Potwierdzam ,że takie tam sa zasady.Trzeba osobiście odbyć kwerendę.
Jeśli Ci bardzo zależy na czasie, to weź pod uwagę ,że idą wakacje i upewnij się kiedy jest przerwa?
Julia
dede43 - 22-06-2010 - 08:01
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Zasady we wszystkich Archiwach podobne, ale gdzie indziej mogę dostać interesujące mnie dokumenty pocztą. Wystarczy, że zrobię odpowiednia opłatę. Archiwum w Mławie np. skasowało mnie na dwa złote i ma mi przekazać akt urodzenia pradziadka bez zbędnych odwiedzin. Dla mnie to cała wyprawa. Mieszkam we Wrocławiu.
Danuta.
Łucja - 22-06-2010 - 08:40
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Z tego co pamiętam nie można kopiować całych jednostek tylko fragmenty, o to może chodzić. No i tego może być dużo po prostu. Ale warto z nimi porozmawiać i im ten Wroclaw uświadomić, co oni na to, jakie widzą inne możliwości.
Łucja
Sroczyński_Włodzimierz - 22-06-2010 - 08:59
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
a może wiecie jak jest z dalszą/głębszą kwerendą?
Tzn czy jeśli podczas przeglądania teczki osobowej dowiem się o czymś, co znajduje się w innym zespole, to czy podczas tej samej bytności w CAW-ie mogę szukać w tym innym, czy też wymaga to kolejnego pisma , kolejnej zgody, czasu oczekiwania i ponownej wizyty?
"Inny zespół" -liczę, że może coś w teczce naprowadzi mnie na coś w 347, może 350, może jeszcze gdzie indziej...
Pozdrawiam
Rzeszotek_Łukasz - 22-06-2010 - 11:12
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Dostałem dziś z CAW telefon z informacją, że swoje zgłoszenie muszę uzupełnić o: Imię i Nazwisko osoby, której dane chcę przeglądać, rok jej urodzenia oraz stopień pokrewieństwa. Oznacza to tyle, że jeśli znajdzie się w teczce swojego bliskiego coś w innej teczce, która do niego "nie należy", to trzeba raz jeszcze składać wniosek o udostępnienie zasobów.
Poprzednim razem nie miałem tego problemu, bo chyba w zgłoszeniu napisałem kogo dotyczą te akta.
Osobiście przeglądałem Akta Krzyża Niepodległości. Sporo ciekawych informacji tam było, min. życiorys napisany przez mojego przodka. Samych odnośników do innych źródeł nie było.
Sroczyński_Włodzimierz - 22-06-2010 - 11:24
Temat postu:
Dziękuję
na odnośniki nie liczę - ale na jakieś wnioski, tzn jeśli bym coś w teczce znalazł co naprowadziłoby mnie na/ doprowadziłoby do innego zespołu to zastanawiałem się czy w czasie tej samej wizyty mógłbym i ten inny przejrzeć.
Pozdrawiam serdecznie:)
kamil_360 - 22-06-2010 - 11:54
Temat postu:
Witam!
Mam pytanie, a za kwerendę się płaci, prawda? Chodzi o to, że są tam na pewno dokmenty o moim pradziadku, który czynnie ucestniczył w obu wojnach a nie wiem jak one sie nazywają...mieszkam daleko od CAW i innych pobliskich AP
Kamil
Sroczyński_Włodzimierz - 22-06-2010 - 12:02
Temat postu:
http://www.caw.wp.mil.pl/
http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm
"Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (wyszukiwanie akt) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych, przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu służby (pracy) dla potrzeb emerytalno-rentowych. Podstawą uzyskania informacji są wyłącznie dane zawarte w materiałach archiwalnych przechowywanych w CAW. "
"Kwerendy dotyczące:
– prac naukowo-badawczych (w tym przygotowania słowników osobowych),
– badań genealogicznych i regionalistycznych,
– określenia stanu prawnego nieruchomości,
– ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Udostępniania Akt CAW. "
dede43 - 22-06-2010 - 15:47
Temat postu:
A jak z dokumentami, które mogłyby mi umożliwić np. wpis do Rodziny Katyńskiej?. Stryj od którego zaczęłam wątek był bezdzietnym kawalerem. Ja i siostry jesteśmy jego bratanicami,jedynymi żyjącymi krewnymi? Interesują mnie przecież tylko 2-3 dokumenty - metryka urodzenia, akt zgonu, stopnie wojskowe, odznaczenie. Czy warto dalej próbować korespondencyjnie?
Rzeszotek_Łukasz - 22-06-2010 - 23:58
Temat postu:
To by wchodziło chyba w zakres celów prawno-administracyjnych. Także może warto próbować korespondencyjnie.
jolakp - 26-06-2010 - 18:05
Temat postu:
Witam
Niedawno przeglądałam w CAW dwie teczki z dokumentami personalnymi dotyczącymi męża mojej ciotki. Miałam nadzieję że odnajdę w nich jakieś informacje dotyczące zgody na ich ślub lub cokolwiek jej dotyczącego. Może popełniłam jakiś błąd i tego rodzaju dokument muszę szukać gdzie indziej. Zwracam się z prośbą do osób orientujących się w temacie z prośbą o ukierunkowanie moich poszukiwań.
Dziękuję za poświęcony mi czas.
Pozdrawiam
Jola
jolakp - 05-09-2010 - 09:09
Temat postu:
Witam
Doszukałam się w CAW następującego zasobu: Polowa Kuria Biskupia Ministerstwa Spraw Wojskowych 1918-1939, sygn. I.300.19; 1918-1939;
Rozkazy wewnętrzne, księgi ewidencji zmarłych, zezwolenia na zawarcie związków małżeńskich, protokoły posiedzeń Sądu Duchownego, korespondencja dot. separacji i unieważnienia związków małżeńskich, wykazy uposażenia.
Mam prośbę do osób odwiedzających CAW o sprawdzenie czy w katalogu jest zezwolenie na ślub mojej ciotki. Wszelkie dane podam na pw.
Dziękuję za poświęcony mi czas,
Jola
Kaczmarek_Aneta - 27-09-2010 - 15:08
Temat postu:
Mam pytanie do osób, które już odwiedzały CAW - w jaki sposób ułożone są katalogi podręczne ? Czy jest to np. zbiór wszystkich nazwisk dotyczący różnych okresów czy jest kilka katalogów z nazwiskami ?
Chciałabym efektywnie wykorzystać czas na wyszukanie sygnatur i nie stracić dnia urlopu.
Jak dobrze doczytałam, w czasie jednej wizyty wypiszę tylko sygnatury i złożę rewersy, a dopiero przy kolejnej wizycie otrzymam akta do wglądu ?
Będę wdzięczna za Wasze wskazówki.
Pozdrawiam
Aneta
Rzeszotek_Łukasz - 27-09-2010 - 16:33
Temat postu:
Witam,
W CAW jest kilka katalogów osobowych m.in. uczestników powstania 1863 czy też dotyczący odznaczeń. Są też katalogi tematyczne, ale nie zaglądałem do nich.
Jeśli chodzi o udostępnianie, to za pierwszym razem składa się wniosek udostępnienie materiałów archiwalnych, w którym zaznaczamy cel poszukiwań i poziom pokrewieństwa, do tego składamy rewersy przy czym na realizację niektórych (np.dt. Akt Krzyża Niepodległości) czeka się do miesiąca (dokumenty znadują się w innych jednostkach).
Kaczmarek_Aneta - 27-09-2010 - 16:47
Temat postu:
Ok. Dziękuję za informację.
Wniosek o udostępnienie złożyłam e-mailam i tą samą drogą uzyskałam zgodę dyrektora na osobisty wgląd do materiałów dotyczących wymienionych przeze mnie osób - zastanawiam się tylko, czy to tylko formuła, czy rzeczywiście cokolwiek się zachowało, bo dalej piszą, że jeśli cel jest genealogiczny, kwerendę należy przeprowadzić samodzielnie.
Pojedziemy, zobaczymy
Pozdrawiam serdecznie
Aneta
kasiek - 30-12-2010 - 22:14
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
T: Warszawiacy Kochani! Pomozcie!
Czy ktos z Panstwa wybiera sie do, mieszka niedaleko albo bedzie przechodzil obok Centralnego Archiwum Wojskowego i mialby ochote pomoc?
Potrzebuje cos sprawdzic...
Pieniążek_Stanisław - 31-12-2010 - 00:51
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
Coś mi się wydaje , że idziesz na łatwiznę. CAW odpowiada na emaile i ma bardzo dobry kontakt z osobami, które poszukują swoich krewnych. Należy tylko dokładnie opisać swój problem i na pewno dostaniesz odpowiedź.
kasiek - 31-12-2010 - 01:02
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
Ja? na latwizne? nigdy w zyciu CAW, z tego co wiem nie udziela zadnych info przez email albo telefon- trzeba sie stawic...a to juz problem, nie latwizna
Krzysztof_Wasyluk - 31-12-2010 - 09:09
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
Bez uzyskania zgody Dyrektora CAW, a później złożenia rewersu i odczekania na sprowadzenie zasobu z magazynu można jedynie zajrzeć do katalogów, dla ustalenia sygnatury lub porozmawiać w informacji.
Pozdrawiam
Krzysztof Wasyluk
OchAdamek - 31-12-2010 - 11:22
Temat postu: Potrzebuję pomocy Centralne Archiwum Wojskowe- CAW
Witam
To że dostało się zgodę dyr. CAW na dostęp do archiwum i zamówiło interesujące was skrypty to nie oznacza, że dostęp do archiwum tzn pracowni gdzie się przegląda zamówienie, jest udostępnione. Problem polega na tym że w tej pracowni jest 20 stanowisk. Z tego jest pewna pula dla naukowców, dla zainteresowanych z terenu całej Polski a dla wolnych strzelców z Warszawy i okolic zostaje tyle co kot napłakał jedno lub dwa stanowiska. Chyba, że osoby mające zamówione miejsca wyznaczonym dniu (dla naukowców, dla zainteresowanych z terenu całej Polski) nie zjawią się i wtedy pula dostępnych miejsc się zwiększa. Ale to także nie gwarantuje, że się ktoś do pracowni dostaje się bo jest kolejka osób oczekujących na wstęp. Zapisy są organizowane według kolejności przyjścia do budynku i zarejestrowaniu się w 'Ochronie Obiektu" - jest to wszystko droga przez mękę. Skoro CAW sprowadza na określony dzień zamówione dokumenty i informuje że określonego dnia już można je przejrzeć to według mnie nie powinno być już problemów ale niestety są. Życzę zainteresowanym cierpliwości i jeszcze raz cierpliwości. Można czekać w nieskończoność i się nie doczekać na wejście do pracowni, przy czym chcę poinformować że personel jest miły i uprzejmy ale przepisy ogólne są tragiczne i za nie odpowiada Dyrekcja CAW. Ja już tam nie będę badał Historii. Aby się tam dostać to trzeba już być i zarejestrować się o godzinie 6.00 rano, co nie zawsze jest możliwe ( osoby z poza Warszawy korzystają z pobliskiego Hotelu - Bursy na terenie CAW.
Życzę wszystkim 'Szczęśliwego Nowego Roku',
pozdrawiam
Adam
aligatormp - 25-01-2011 - 14:06
Temat postu:
Witam
Otrzymałem zgodę na wgląd do akt w CAW. Problem w tym, iż jestem z Katowic i nie jestem w stanie osobiście odwiedzić CAW. Jeśli ktoś zechce odszukać odpowiedni nr akt a następnie skopiować je proszę o kontakt na pw.
Pozdrawiam Maciej
kasiek - 25-01-2011 - 14:37
Temat postu:
Cytat:
Coś mi się wydaje , że idziesz na łatwiznę. CAW odpowiada na emaile i ma bardzo dobry kontakt z osobami, które poszukują swoich krewnych. Należy tylko dokładnie opisać swój problem i na pewno dostaniesz odpowiedź.
panie Stanislawie,
ponad miesiac temu wyslalam email do CAW...i...cisza. To jak to jest, odpowiadaja na email? Czy nie?Czekac dalej? Czy probowac inaczej? Jakos latwiej?
dede43 - 17-03-2011 - 16:17
Temat postu:
No i mam dokumenty z CAW dotyczące mojego stryja Jana Kwiatkowskiego, cały stos a jedyne 45 zł. Nie chcieli przysłać danych genealogowi, więc podparłam się możliwością rehabilitacji osób z Listy Katyńskiej (stryj został rozstrzelany w Charkowie w 1940) Otrzymałam dziś między innymi kserokopie:
- własnoręcznie przez stryja pisanego CV po powrocie do Polski w 1920 r., gdy starał się o przyjęcie do Wojska Polskiego (kilku stronicowe prawie opowiadanie)
- opis przebiegu służby w armii rosyjskiej od 1911 r., niewola austriacka (1915-1917),
- przebiegu służby w 5 dywizji strzelców Pol. na Syberii, niewoli bolszewickiej, ucieczki z 17 kolegami z tejże niewoli
- przebieg służby w wojsku polskim aż do 1935 r.
- wnioski o nadanie wyższego stopnia oficerskiego
- wniosek o nadanie medalu Niepodległości i medali X-lecia z adnotacjami, że medale wręczono, a dyplomy wysłano
Jeszcze ich nie zgłębiłam, dopiero przejrzałam.
Brak niestety 3 ważnych aktów - urodzenia z 1893, ślubu z 1927 i zgonu z 1940. Jak
No i jedno mnie bardzo zaintrygowało. We wniosku w 1931 jest napisane: syn Jana i śp Kamili. Babcia Kamila zmarła w 1927 r. i jest pochowana na Powązkach. Czy to może znaczyć, że dziadek Jan Cyprian wówczas jeszcze żył? Żadna z nas sióstr nic o tym nie wie, że dziadek przeżył babcię. No i nie jest pochowany w grobie rodzinnym. Tam jest pochowany tylko pradziadek Józef Kwiatkowski (1884), prababcia Aniela z Wrońskich(1906) i babcia Kamila z Cetnerskich (1927)
Sroczyński_Włodzimierz - 17-03-2011 - 16:26
Temat postu:
a jak on trafił z niewoli austriackiej do Omska ?
napisz krótką notkę, albo i nie krótką
na ogół było odwrotnie przecież tj służba w armii austriackiej -> niewola rosyjska
może na Syberii znalazł się z ojcem? stąd brak danych nt pochówku (do dziś? "nie jest pochowany w grobie rodzinnym" to nie to samo co "nie wiem gdzie jest pochowany" ale sugeruje ) i śmierci (w momencie pisania życiorysu)
dede43 - 18-03-2011 - 19:55
Temat postu:
Skąd mój stryj Jan III Kwiatkowski (1893-1940) znalazł się na Syberii - wiem od dawna, ale to zawsze był Irkuck nie Omsk. Jego ojciec a mój dziadek Jan Cyprian Kwiatkowski po ślubie w 1891 r. w Warszawie wraz ze świeżo poślubiona żona Kamilą z Cetnerskich wyjechali do Kijowa, a stamtąd w 1897 r dalej na wschód do Irkucka. Stryj w 1903 r wstąpił tam do gimnazjum, potem w 1911 r. do 15 pułku strzelców Syberyjskich, w 1912 do szkoły wojskowej. Po skończeniu szkoły i awansowaniu na podporucznika trafił na front itd.
Mam 3 strony własnoręcznie spisanego życiorysu oraz cały przebieg jego służby i tego właśnie dotyczą dokumenty przesłane mi przez CAW. Podaj mi na dede43@gazeta.pl jakieś namiary to ci ewentualnie prześlę skany - jeśli oczywiście cie to interesuje.
Ale właśnie w tych papierach znalazłam adnotację własnoręcznie sporządzona przez stryja w 1931 r., że jest synem Jan i śp Kamili.
I właśnie z tego wyciągnęłam wniosek, że dziadek musiał wówczas jeszcze żyć, co niekoniecznie musi być prawdą. A jeśli żył, to co się z nim stało? Został w Irkucku?, wrócił z babcią i ojcem do Polski, ale wówczas gdzie mieszkał? Pewnie nie ze stryjem, bo on był zawodowym wojskowym i przeprowadzał się. Czy więc z moim ojcem w Warszawie? Nigdy o tym nie słyszałam. No i gdzie wówczas jest jego grób? Dlaczego nie jest pochowany z żoną i rodzicami na Powązkach? A może jest tylko nie ma tablicy?
Dużo tych pytań niestety. A nie mam kogo pytać. Jestem teraz najstarsza z Kwiatkowskich.
Sroczyński_Włodzimierz - 18-03-2011 - 20:45
Temat postu:
pewnie Maria nas z wątku przeniesie (i będzie miała rację), ale po kolei:
a. nie skąd w ogóle w Irkucku ale skąd w Irkucku po niewoli austriackiej - to mnie nurtuje i na tym bym się skupił
jeśli został zwolniony w 1917 to miał pewien wybór co robić dalej -przy czym podróż do Irkucka chyba nie była tym najprostszym rozwiązaniem - coś go musiało do tego skłonić
co? np to , że byli tam jego rodzice, najbliższa rodzina, może jeszcze ktoś
jeśli byli w 1917 i wrócił do nich (po nich) to tłumaczyłoby 5 dywizję strzelców syberyjskich
możliwe są i inne wytłumaczenia (np został tam wysłany do organizacji z niewoli: ten oddział formalnie pod Hallera podpadał)
kontynuujmy jednak że do rodziny/po rodzinę
pojechał, zaciągnął się, próbował wywieźć najbliższych..udało się z matką, ojciec..albo nie mógł albo nie chciał , ale został i stąd ta informacja i stąd brak pochówku w Polsce
temat organizacji wyjazdów rodzin w 1918-1919 może przybliżyć Ci jeden z forumowiczów, którego efekty badań możemy podziwiać (świadome użycie!) w książce "Bolesława Kontryma życie zuchwałe" Witold Pasek
tak czy inaczej: moim zdaniem klucz w okresie luki w życiorysie , może nie luki a fragmencie wymagającym rozbudowania
pozdrawiam
dede43 - 19-03-2011 - 09:09
Temat postu:
No to dalej: stryj Jan III Kwiatkowski dostał się do niewoli austriackiej po bitwie pod wsią Grochowo w 1915 r., w czasie której został ranny w głowę i lewe ramię. Wg jego życiorysu w 1917 r wrócił z niewoli i został naznaczony do Irkuckiego Wojennego okręgu. Wrócił do Irkucku, bo tam przecież mieszkał na stałe od kilkunastu lat, tam mieszkała jego matka i młodszy brat oraz jak sadzę jeszcze wówczas ojciec. Zresztą stryj nigdy wcześniej w Polsce nie był. Urodził się w Kijowie. W czasie 6-cio miesięcznego panowania bolszewików służył sanitariusz w 25 sanitarnym pociągu. a od 27.I.1918 do 28.5.1918 był w tajnej organizacji oficerskiej i po przewrocie otrzymał miejsce w komendzie miasta Tomska, skąd 2 x był wysyłany do tajgi dla stłumienia powstania bolszewików.. Dn. 18.3.1919 wstąpił do 5 dywizji strzelców Polskich na Syberii i służył w pułku ułanów. Odbył z pułkiem cały czas defensywy i po rozbiciu dywizji uciekł z niewoli bolszewickiej przedarł prze Bolszewię i stanął w dniu 17.6.1920 na ziemiach polskich. Cała podróż wyniosła ponad 9000 wiorst i zrobił ją w 3 m-ce, 7 dni. Zgłosił się do wojska polskiego i został oficerem zawodowym, bowiem uwzględniono jego kwalifikacje zdobyte w wojsku carskim.
Wszystko to co powyżej spisałam z własnoręcznie sporządzonego życiorysu stryja. Mam tez przebieg jego służby w Wojsku Polskim do 1935 r. Dalszych akt nie przesłano. Stryj zakończył żywot rozstrzelany w Charkowie w 1940 r. Jest na Liście Katyńskiej pod 1472.
A z tym pochówkiem i grobem, co do którego mam pytania to sprawa nie dotyczy stryja, a jego ojca Jana Cypriana Kwiatkowskiego (1862-?)- mojego dziadka. Ojciec mój był młodszy od brata o 9 lat. Urodził się w 1902 r w Irkucku. Do Polski powrócił na pewno z matką w 1920 lub 1921 r i osiedli w Warszawie. Ich powrót nie był tak traumatyczny jak stryja. Pamiętam ze słów ojca, że wrócili "normalnie", pociągiem. W Warszawie ojciec skończył studia, tu zmarła w 1927 r. jego matka, a moja babcia, pochowana na Powązkach we wspólnym grobie ze swoimi teściami (moimi pradziadkami) Józefem Kwiatkowskim (zm w 1884) i Anielą z Wrońskich (zm w 1906). Jeśli wrócił z nimi również wówczas z Syberii mój dziadek, to powinien również spoczywać na Powązkach we wspólnym grobie z rodzicami i żoną. Na grobie nie ma niestety śladów jego pochówku, więc czy na pewno wrócił z rodziną do Polski?. A jeśli nie, czy zmarł wcześniej, jeszcze na Syberii i tam jest pochowany? Wg kwestionariusza dla Biura Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości, który stryj wypełniał w dniu 16.11.1932 r. w pozycji imiona rodziców jest napisane "Jan i śp. Kamila z Cetnerskich". Te słowa sugerują, że w 1932 r. dziadek mój Jan Cyprian jeszcze żył, bo inaczej śp byłoby pewnie zarówno przy dziadku jak i babci, a nie tylko przy babci Kamili. Gdzie więc się podziewał? Czy mieszkał w Warszawie z moim ojcem? Nigdy o tym nie słyszałam. Nie podejrzewam też, by mieszkał ze stryjem, bo ten jako wojskowy był przenoszony w miejsca na miejsce. Zresztą nie wiem i nie mam tu żadnych pomysłów.
Sroczyński_Włodzimierz - 19-03-2011 - 12:43
Temat postu:
brak "śp" raczej oznacza "brak danych" niż "żyje"
i ew. o tym pisałem - może został na Syberii
do tych samych wniosków doszliśmy
dede43 - 19-03-2011 - 13:29
Temat postu:
Syn nie wiedział o ojcu? No cóż możliwe, choć mało prawdopodobne. Ale fakt, nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Sroczyński_Włodzimierz - 19-03-2011 - 13:38
Temat postu:
A jak miał wiedzieć o rodzinie w sowietach? Jak ojciec na Syberii miał wiedzieć o rodzinie w Polsce?
dede43 - 19-03-2011 - 14:03
Temat postu:
Pewnie masz rację. Dziadek Jan Cyprian też w młodości był w armii carskiej (porucznik w 13 Biełozerskim Pułku Piechoty), może ma to z tym związek. Ale w Irkucku narazie poszukiwań nie będę prowadzić.
kc - 19-03-2011 - 14:36
Temat postu:
Witam,
Szukał osoby, która w najbliższym czasie będzie w CAW. Chodzi o ustalenie sygnatury teczki osobowej brata mojego dziadka, który w czasie wojny służył w 13 Kresowej Dywizji Piechoty. W moim przypadku to oznacza 1 przyjazd do Warszawy mniej i wole te pieniądze za kolej wpłacić na indeksowanie. Chętnych proszę o kontakt na km04@interia.pl
Bea - 19-03-2011 - 15:04
Temat postu:
kc napisał:
(...) wole te pieniądze za kolej wpłacić na indeksowanie (...)
a tak z innej beczki - gdzie się wpłaca pieniądze na indeksowanie ?
Sroczyński_Włodzimierz - 19-03-2011 - 15:37
Temat postu:
na "indeksowanie" się nie wpłaca bo nikt tego za pieniądze nie robi
pieniądze są potrzebne na częściowe pokrycie kosztów digitalizacji (fotografowania, obróbki: aparaty etc) i publikacji (sprzęt, utrzymanie serwerów etc)
http://www.geneszukacz.genealodzy.pl/donate-pol
dede43 - 19-03-2011 - 17:07
Temat postu:
do KC.
Ja numer teczki znalazłam gdzieś w internecie. Już nie pamiętam gdzie, ale chyba zasobach CAW, zdaje sie w kolekcji akt personalnych i zwróciłam sie do nich już z znając prawie konkretny numer. Potwierdzili mi wówczas, że dokumenty na to nazwisko mają. Ale może dlatego, że stryj był rozstrzelany w Charkowie. Przeszukaj zasoby CAW w internecie.
Łukasz80 - 24-03-2011 - 23:26
Temat postu: Pomoc w archiwum CAW
Witam
Postanowiłem odnaleźć informację na temat mojego pradziadka, żołnierza WP II RP, który zginął we wrześniu 1939 r. Niestety nie wiem o nim zbyt wiele, ponieważ do moich czasów nie dożyła żadna osoba dobrze go pamiętająca i mająca o nim szczegółowe informacje. Dotarły do mnie tylko strzępy jego życiorysu, co jest powodem moich poszukiwań. Informacje jakie posiadam obie to:
Urodził sie w 1901 r. (nie posiadam dokładnej daty urodzin).
Przebieg służby wojskowej:
- uczestniczył w czasie walki o niepodległość w 1918 r., tzw. Legionach Piłsudskiego
- uczestnik wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920
- Służba w KOP w okolicach Rakowa
- wykładowca w Korpusie Kadetów we Lwowie
- służba w 86 płk. Piechoty w Nowej Wilejce do wybuchu II Wojny Światowej
- zginął IX.1939
Posiadam Patent Oficerski Nr 2742 z dn. 10 października 1932 r. mianujący Jana Cyryla Wachowskiego kapitanem w korpusie oficerów piechoty ze starszeństwem od dnia 1 stycznia 1930 r. z kolejnością 119. Podpisany przez Ministra Spraw Wojskowych Józefa Piłsudskiego.
W najbliższy poniedziałek wybieram sie do CAW w Rembertowe. Proszę o wskazówki czego mam szukać. Zacznę oczywiście od teczki akt osobowych, ale niestety nie jestem z Warszawy i konieczne przyjazdy chciałbym ograniczyć do minimum.
Jakie waszym zdaniem inne dokumenty powinienem zażądać na
podstawie powyższych danych?
Może macie jakieś wskazówki które ułatwiły by mi szukanie, skróciło jego czas.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam
Łukasz
Kornelia_Major - 25-03-2011 - 00:04
Temat postu:
Pomoc w archiwum CAW
Rozumiem ,że jedziesz pierwszy raz i nic jeszcze tam nie załatwiałeś - tak ? Pytam - bo tam obowiązują pewne procedury.
Pozdrawiam, Kornelia Major
Rzeszotek_Łukasz - 25-03-2011 - 00:59
Temat postu:
Podczas pierwszej wizyty należy złożyć wniosek o udostępnienie zasobów zawierający m.in. informacje o celach poszukiwań, zakresie poszukiwań (w tym też w jakich zespołach będą prowadzone poszukiwania). Oczywiście jeśli takie zgłoszenie zostało uprzednio złożone np. drogą pocztową, to nie ma takiego problemu.
Drugą rzeczą jest złożenie rewersów. W archiwum w dziale udostępniania jest katalog kartkowy, który zapewne będzie trzeba własnoręcznie przeczesać. Niestety nie został on jeszcze w pełni skomputeryzowany, ale prace nad tym trwają, ponieważ pracownicy dzielnie wpisują rejestr po rejestrze kolejne nazwiska do bazy, także... może kiedyś przeszukiwanie zasobów będzie łatwiejsze.
Po złożeniu rewersów trzeba odczekać ok. 2 tygodni na realizację (zapewne okres jest krótszy jeśli materiały znajdują się akurat w Rembertowie), dobrze jest też wtedy zarezerwować sobie miejsce w czytelni, bo może być z tym różnie (mi się udało bez rezerwacji, ale to był przypadek).
Kornelia_Major - 25-03-2011 - 19:29
Temat postu:
Byłam w CAW wczoraj / wcześniej umówiona / -już kończą zapisy do korzystania z pracowni w kwietniu. Do informacji archiwalnej, gdzie możesz przeglądać kartoteki nie musisz się umawiać.
Wprowadzono nowy - REGULAMIN- ze zmian m.inn. w pracowni piszemy tylko ołówkiem ! Długopisem możemy wypisać
zamówienie na wykonanie odbitek ksero, pod warunkiem, że zupełnie na bok odsuniemy akta. Na odbitki czas oczekiwania wynosić może dwa ,a nawet trzy miesiące i tp.
Ale jest tam miła serdeczne atmosfera- udzielają rzeczowych porad jak poszukiwać i cierpliwie odpowiadają na zadawane pytania.
Pozdrawiam, Kornelia Major
Jan.Ejzert - 25-03-2011 - 21:41
Temat postu:
Te procedury są tragiczne.
Czyli po otrzymaniu akt do przejrzenia nie można ich na miejscu (w pracowni) sfotografować lub zeskanować własnym skanerem, tylko ręcznie wolno przepisać to ołówkiem.
Czy ktoś wie ile czasu można przebywać w pracowni. Bo jak dostanę np. 8 teczek to trochę czasu potrwa to przepisywanie.
Kornelia_Major - 25-03-2011 - 22:10
Temat postu:
Procedury nie są tragiczne. Gdzie indziej bywa gorzej.
Najprościej jest przejrzeć teczki i zamowić odbitki ksero. / Odbitki są doskonałej jakości /.
W zeszłym roku miałam zamówione trzy kolejne dni i w pracowni byłam od 9.00 do końca pracy w dany dzień.
Wszystkim zainteresowanym polecam stronę internetową - www.caw.wp.mil.pl/archiwum/godziny.htm
i inne podstrony .
Pozdrawiam,Kornelia
helenka - 26-03-2011 - 00:03
Temat postu:
Witajcie,
byłam niedawno w Caw-ie , jak zawsze kulturalnie i bez problemów , choć rzeczywiście zmienił się regulamin .To pisanie ołowkiem wynika z potrzeby zabezpieczenia dokumentów przed ludźmi, którzy dopisywali w aktach personalnych nieprawdziwe dane.Jednorazowo na stoliku można mieć 5 teczek, po przejrzeniu , można otrzymać następne zamówione teczki [ dotyczy to dokumentów z działu AP] .Pojawiła się dokładniejsza instrukcja jak wypełniać druki zamówienia, zwraca uwagę na prawidłowo przepisaną sygnaturę.
Pracownicy pracowni w Archiwum mają obowiązek nas pilnować i patrzeć na ręce.Idlatego nie można się tym dziwić ,dbają o te skarby archiwalne.Serdecznie pozdrawiam ,Helenka
Jan.Ejzert - 26-03-2011 - 00:23
Temat postu:
Bardzo dziękuję za informacje. Ale na te ksera też trzeba z miesiąc czekać.
Pozdrawiam serdecznie
Jan
Kaczmarek_Aneta - 13-07-2011 - 21:06
Temat postu:
Czy ktoś się orientuje - jak długo jest ważna zgoda dyrektora CAW na udostępnienie materiałów archiwalnych do wglądu ?
Mam kolejną zgodę, a jeszcze nie "zrealizowałam" poprzedniej (z ubiegłego roku), choć w sumie to lepiej (z uwagi na procedury).
Pozdrawiam
Aneta
EDIT:
już się doczytałam:
http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm
KasiaMP - 14-07-2011 - 22:48
Temat postu:
Pytałam z dwa miesiące temu to powiedziano mi, że zgoda ważna jest rok.
Ktoś może wybiera się do Archiwum? Bym miała wielką prośbę o sygnaturkę...
Kaczmarek_Aneta - 15-07-2011 - 05:34
Temat postu:
Tak jest - 12 miesięcy, jak wynika z Regulaminu. W przypadku przekroczenia ważności decyzji, Zgłoszenie trzeba złożyć ponownie.
Przy okazji - fakt uzyskania zgody nie oznacza, że znaleziono w kartotece nazwisko poszukiwanej przez nas osoby.
Zgoda wydawana jest "w ciemno" i dopiero samodzielne przeszukanie katalogów podręcznych da nam taką odpowiedź, czy coś się zachowało.
Obecnie pracownie są nieczynne (lipiec, sierpień).
Pozdrawiam
Aneta
KasiaMP - 17-07-2011 - 13:20
Temat postu:
Ups a ja planowałam pojechać w sierpniu...
Sroczyński_Włodzimierz - 12-09-2011 - 22:38
Temat postu:
pracownie są nieczynne do odwołania...
http://caw.wp.mil.pl/strona_gl.htm
z pozytywnych
"Uprzejmie informujemy, że w związku z digitalizacją akta z Kolekcji Orderu Wojennego Virtuti Militari (sygn. I.482.) nie będą udostępniane od 01.09 do 30.11.2011 r. "
może to oznaczać coś więcej niż digitalizację? np publikację jeszcze w tym roku?
Diabołek81 - 15-12-2011 - 11:02
Temat postu:
Witam
Wielka prośba do osób korzystających z zasobów tego archiwum. Chodzi o sprawdzenie czy w dostępnych indeksach występuje mój dziadek Lucjan Kowalski syn Józefa i Stanisławy ur. 02.01.1912 Tomczyn. Z tego co wiem był kapralem.
Z góry dzięki
Piotrek
stachoo - 13-08-2012 - 18:17
Temat postu: CAW - prośba o pomoc
Witam.
Otrzymałem tego typu informację z CAWu:
Uprzejmie informujemy, iż na karcie oprócz imienia i nazwiska widnieje jedynie data urodzenia i sygnatura dokumentów. Pozostałe dane mogą znajdować się już w samych dokumentach. Weryfikacja powyższych danych będzie możliwa dopiero po zamówieniu dokumentów przez osobę prowadzącą poszukiwania, po wcześniejszym uzyskaniu zgody Dyrektora CAW na korzystanie z materiałów archiwalnych.
Pytałem o miejsce urodzenia żołnierza oraz imiona rodziców, ale niestety tylko taką informację otrzymałem.
Czy jest inny sposób (jaki?) aby to sprawdzić bez osobistej wizyty w Archiwum?
Proszę uprzejmie o podpowiedź (kontakt).
Pozdrawiam,
Stanisław
Zenek - 19-08-2012 - 23:11
Temat postu: Akta wojskowe
Witam.
W archiwum wojskowe w Warszawie nie ma aktach wojskowe starzej niz 1800. Gdzie znalesc akta wojskowe z czasu 1600-1800 dot Lubelskie?
RomanK - 20-08-2012 - 00:49
Temat postu: Akta wojskowe
"Akta dotyczące spraw wojsk stacjonujących w Lublinie, 1601-1800" (Akta miasta Lublina w AP w Lublinie)
Zenek - 20-08-2012 - 10:04
Temat postu: Akta wojskowe
Roman.
Czy to jest dotyczance inne miejsce w LUbelskie n.p Krasnystaw i Piaski?
Zenek
RomanK - 20-08-2012 - 23:41
Temat postu: Akta wojskowe
Akta te są dostępne i zdigitalizowane w "szukajwarchiwach". Liczą 101 stron. Przejrzałęm je na razie do strony 16 i nie znalazłem nic o Krasnystawie i Piaskach. Raczej sam Lublin (ewentualnie pojawia się z przypadku Kraków). Co dalej nie wiem. Ewentualnie proszę sformułować dokładniej, czego Pan szuka, to może coś ktoś będzie wiedział. Źródła wojskowe z czasów staropolskcih generalnie są rozproszone. I często trzeba ich szukać w aktach pośrednich (miejskie, folwarczne, majątkowe tego czego owego dziedzica, w róźnych variach itp.)
Magdalena_Dąbrowska - 08-09-2012 - 23:28
Temat postu: CAW - prośba o pomoc
Właśnie da się jakoś uzyskać coś bez ososbistej "wycieczki" bo nie bardzo sobie wyobrażam taka wypraę z czterolatkiem i półtoraroczniakiem- nie bardzp mam z kim ich zostawić...a mam kilka nazwisk do sprawdzenia. W dwóch przypadkach znam rodziców i daty potrzebuje tylko miejsca urodzenia, w pozostałych potrzebuje tylko rodziców i tego gdzie sie urodzili. Jeśli potwierdzi się że to "moi" ludzie wtedy będzie sens zciągac Babcie 300km żeby powertować troche papieru.
Jan.Ejzert - 09-09-2012 - 00:18
Temat postu:
Nie wiem czy coś się zmieniło ale CAW było w remoncie;
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/1.html
Mnie się udało dostać dokumenty przed remontem, ale załatwiała to koleżanka genealog (odpłatnie).
Wydostanie dokumentów jest dość skomplikowane.
Aby być przyjętym trzeba się umówić na konkretny wolny termin, a terminy były dość odległe.
Najpierw trzeba znaleźć w katalogu nazwisko, które nas interesuje. Po znalezieniu nazwiska zamawia się teczkę z dokumentami danej osoby. Oczekiwanie na dostarczenie teczek do pracowni, było ok. 2 tygodnie (więc powtórna wizyta).
Po zapoznaniu się z dokumentami zawartymi w teczce zleca się wykonanie ksero lub skanów interesujących nas dokumentów. Możemy sobie na miejscu sami wypisać co nas interesuje (tylko ołówkiem). Na stoliku może leżeć tylko teczka, ołówek i kartka papieru.
Chyba zdjęć nie pozwalają robić.
Kserokopie lub skany mogą być przysłane pocztą, po wcześniejszym ich opłaceniu.
W moim przypadku cała procedura trwała ponad pół roku.
Jest jeszcze problem, że po przyjeździe do CAW nie dostaniemy miejsca w pracowni i trzeba przyjeżdżać ponownie.
Kaczmarek_Aneta - 09-09-2012 - 08:14
Temat postu:
Na pewno pozytywną zmianą w funkcjonowaniu CAW jest publikacja akt grupy zespołów Powstań Górnośląskich w formie cyfrowej:
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/111_75.html
Mam nadzieję, że to dobry początek dalszych działań w tym zakresie...
Pozdrawiam
Aneta
Siwińska_Adriana - 14-11-2012 - 18:20
Temat postu:
czy zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych CAW można wysłać mailem, czy trzeba pocztą? Otrzymałam taki link drukiem głoszenia od CAW ale nie wchodzi. pojawia się błąd: http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm
I jeszcze jedno pytanie: czy ewnetualna zgoda przesyłana jest jakoś z CAW czy trzeba tam dzwonić żeby się dopytać?
Pozdrawiam
Ada
sebastian1985 - 26-11-2012 - 20:11
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe - prośba
Witam
Czy ktoś z Państwa będzie może w najbliższym czasie w CAW w Warszawie i będzie miał możliwość odszukania dokumentów dotyczących WOJCIECHA (ALBERTA) TATOJ?
Był on powstańcem śląskim, znajduje się na "oficjalnej" liście powstańców, podobno zachowały się jakieś dokumenty nt. przyznania mu Krzyża lub Medalu Niepodległości.
tomaszi - 26-11-2012 - 20:37
Temat postu: Re: Centralne Archiwum Wojskowe - prośba
sebastian1985 napisał:
Witam
Czy ktoś z Państwa będzie może w najbliższym czasie w CAW w Warszawie i będzie miał możliwość odszukania dokumentów dotyczących WOJCIECHA (ALBERTA) TATOJ?
Był on powstańcem śląskim, znajduje się na "oficjalnej" liście powstańców, podobno zachowały się jakieś dokumenty nt. przyznania mu Krzyża lub Medalu Niepodległości.
Szanowny Sebastianie1985!
Na stronie CAW od ponad roku wisi poniższy komunikat...
"Ze względu na zmianę harmonogramu prac remontowych prowadzonych w budynku Centralnego Archiwum Wojskowego, zmuszony jestem podjąć decyzję o zamknięciu Archiwum dla użytkowników.
W związku z tym Pracownia Udostępniania Akt i Pracownia Zbiorów Specjalnych będą nieczynne
od 1 września 2011 r.
W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do resortu obrony narodowej uprzejmie informuję, że zgodnie z harmonogramem prac budowlanych główny inwestor - Stołeczny Zarząd Infrastruktury - przewiduje zakończenie prac do końca 2014 r.
Serdecznie przepraszam za utrudnienia.
Dyrektor
Centralnego Archiwum Wojskowego
dr Andrzej Cz. Żak"
basiaps - 27-11-2012 - 17:17
Temat postu:
Możesz przejrzeć zasoby CAW on-line.
Na stonie http://www.caw.wp.mil.pl/pl/111_75.html dostępne są zeskanowane dokumenty.
Są ich tysiące.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach.
Pozdrawiam,
Basia
Siwińska_Adriana - 02-01-2013 - 16:01
Temat postu:
moje pytanie już nieaktualne Udało mi się wydrukować druk zgłoszenia, wysłałam go i otrzymałam w odpowiedzi... całą teczkę z historią i przebiegiem służby wojskowej mojego pradziadka . Mimo, że archiwum czasowo nieczynne, bez ruszania się z domu i jeszcze z dodatkową poradą gdzie mogę się dalej zgłosić, aby uzyskać więcej informacji . A zatem wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora za szybką i bardzo treściwą odpowiedź
Ada
Czyżewski_Bartłomiej - 02-01-2013 - 19:32
Temat postu:
Siwińska_Adriana napisał:
moje pytanie już nieaktualne
Udało mi się wydrukować druk zgłoszenia, wysłałam go i otrzymałam w odpowiedzi... całą teczkę z historią i przebiegiem służby wojskowej mojego pradziadka
. Mimo, że archiwum czasowo nieczynne, bez ruszania się z domu i jeszcze z dodatkową poradą gdzie mogę się dalej zgłosić, aby uzyskać więcej informacji
. A zatem wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora za szybką i bardzo treściwą odpowiedź
Ada
Ado,
Zapytam tak z ciekawości - to jaki jest właściwy link, z którego korzystałaś? I jaki "charakter" poszukiwań podałaś, bo CAW nie prowadzi kwerend dla celów genealogicznych...?
bialy20 - 02-01-2013 - 20:16
Temat postu:
Witam,
Ja dostałem taka odpowiedź... Cóż, osoba poszukiwana występuje jako osadnik wojskowy na Wołyniu. Mam jego zdjęcie z KW.... A odpowiedź poniżej:
"Uprzejmie informujemy, iż w kartotece akt personalno-odznaczeniowych Centralnego Archiwum Wojskowego i ponownym przeszukaniu nie odnaleziono karty na nazwisko...........
Jednocześnie informujemy, iż Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (wyszukiwanie informacji oraz materiałów archiwalnych, ustalanie sygnatur, wykonywanie kserokopii) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych. Podstawą uzyskania informacji są wyłącznie dane zawarte w materiałach archiwalnych przechowywanych w CAW.
Kwerendy dotyczące badań genealogicznych, naukowych, ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe, realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Udostępniania Akt CAW. Sygnatury są ustalane samodzielnie w Pracowni Informacji Archiwalnej. Z powodu remontu będzie to możliwe dopiero po zakończeniu prac remontowych.
Aby skorzystać z zasobu Centralnego Archiwum Wojskowego po remoncie, trzeba będzie zwrócić się z wnioskiem o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych do Dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego (wzór wniosku oraz zasady udostępniania materiałów archiwalnych są dostępne na naszej stronie internetowej: www.caw.wp.mil.pl).
Informujemy także, iż z powodu prac remontowych Archiwum jest nieczynne dla użytkowników. Prosimy zapoznać się z dalszymi informacjami na naszej stronie internetowej."
I co o tym sądzić? Chodzi mi o brak wpisu w kartotece.
Siwińska_Adriana - 03-01-2013 - 10:44
Temat postu:
Czyżewski_Bartłomiej napisał:
Siwińska_Adriana napisał:
moje pytanie już nieaktualne
Udało mi się wydrukować druk zgłoszenia, wysłałam go i otrzymałam w odpowiedzi... całą teczkę z historią i przebiegiem służby wojskowej mojego pradziadka
. Mimo, że archiwum czasowo nieczynne, bez ruszania się z domu i jeszcze z dodatkową poradą gdzie mogę się dalej zgłosić, aby uzyskać więcej informacji
. A zatem wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora za szybką i bardzo treściwą odpowiedź
Ada
Ado,
Zapytam tak z ciekawości - to jaki jest właściwy link, z którego korzystałaś? I jaki "charakter" poszukiwań podałaś, bo CAW nie prowadzi kwerend dla celów genealogicznych...?
Witam, właśnie sama jestem mile zaskoczona ponieważ wiedziałam, że CAW nie prowadzi kwerend dla celów genealogicznych. Jako charakter poszukiwań napisałam "ustalenie losów pradziadka". Spodziewałam się raczej odpowiedzi zgodnej z informacją na ich stronie, że do końca 2013 r. Archiwum jest nieczynne lub że nie prowadzą kwerend na życzenie osób prywatnych. A tu proszę
Pozdrawiam
Ada
Siwińska_Adriana - 03-01-2013 - 10:48
Temat postu:
ps. może przez fakt, iż na razie osobista wizyta w archiwum nie jest możliwa to tak ułatwiają sprawę. Warto się dopytać, bo to może jedyna szansa, żeby nie musieć jeździć kuilkukrotnie do Wawki
Ada
Siwińska_Adriana - 03-01-2013 - 10:55
Temat postu:
bialy20 napisał:
Witam,
Ja dostałem taka odpowiedź... Cóż, osoba poszukiwana występuje jako osadnik wojskowy na Wołyniu. Mam jego zdjęcie z KW.... A odpowiedź poniżej:
"Uprzejmie informujemy, iż w kartotece akt personalno-odznaczeniowych Centralnego Archiwum Wojskowego i ponownym przeszukaniu nie odnaleziono karty na nazwisko...........
I co o tym sądzić? Chodzi mi o brak wpisu w kartotece.
Jurku, a podałeś im oprócz nazwiska jeszcze jakieś dane? np. imiona rodziców, data ur. itp.? Mam na myśli, że być może nazwisko jest w kartotece jakoś przekręcone, lub pisownia inna. Można też wziąć pod uwagę wariant, iż z biegiem lat lub wskutek wojennej zawieruchy kartoteka poprostu zaginęła.
Pozdrawiam
Ada
jart - 03-01-2013 - 11:25
Temat postu:
Adrianno
ja także chciałem zapytać - skąd można pobrać druk o którym pisałaś, i na jaki adres go wysłałaś (jeśli wydrukowany to rozumiem że "papierowy", pocztą)?
Mam interes w CAW - muszę wyjaśnić pewną historię rodzinną związaną z kampanią wrześniową - myślałem że przyjdzie czekać jeszcze ze dwa lata, a Twoja historia daje nadzieję że niekoniecznie.
Będę wdzięczny za informacje i pomoc
bialy20 - 03-01-2013 - 11:44
Temat postu:
Siwińska_Adriana napisał:
bialy20 napisał:
Witam,
Ja dostałem taka odpowiedź... Cóż, osoba poszukiwana występuje jako osadnik wojskowy na Wołyniu. Mam jego zdjęcie z KW.... A odpowiedź poniżej:
"Uprzejmie informujemy, iż w kartotece akt personalno-odznaczeniowych Centralnego Archiwum Wojskowego i ponownym przeszukaniu nie odnaleziono karty na nazwisko...........
I co o tym sądzić? Chodzi mi o brak wpisu w kartotece.
Jurku, a podałeś im oprócz nazwiska jeszcze jakieś dane? np. imiona rodziców, data ur. itp.? Mam na myśli, że być może nazwisko jest w kartotece jakoś przekręcone, lub pisownia inna. Można też wziąć pod uwagę wariant, iż z biegiem lat lub wskutek wojennej zawieruchy kartoteka poprostu zaginęła.
Pozdrawiam
Ada
Witam,
Owszem, podałem dokładną datę urodzenia, miejsce, oraz imię ojca.
Także próbowałem z przekręconym nazwiskiem, tzn. w taki sposób, w jaki zwykle jest przekręcane... Powiem szczerze, że liczyłem na kilka słów WYJAŚNIENIA, właśnie takiego jak Twoje, "czyli nie zachowała się", "zaginęła", albo sugestia o przekręconym nazwisku. Ale wygląda na to, że wklejają sztampową odpowiedź... Bowiem na powtórne pytanie z bardziej szczegółowymi danymi odpowiedzieli identycznie. Aha, osoba w bazie represjonowanych występuje jako osadnik wojskowy, więc mam kolejne potwierdzenie.
Siwińska_Adriana - 03-01-2013 - 11:45
Temat postu:
Arturze oto link ze zgłoszeniem: http://www.caw.wp.mil.pl/plik/file/udos ... szenie.doc rzeczywiście go wydrukowałam i wysłałam pocztą tradycyjną. Zaznaczę, że na odpowiedź czekałam bardzo krótko (chyba ok. 10 dni).
pozdrawiam i życzę powodzenia Ada
Siwińska_Adriana - 03-01-2013 - 11:58
Temat postu:
Jurku, mam jeszcze jedną sugestię (być może już próbowałeś) ale znalazłam taką stronę: http://www.osadnicy.org/ Być może to stowarzyszenie posiada jakieś indeksy lub bliższe informacje na temat osoby, której poszukujesz.
ps. CAW wszędzie wlepia tę samą odpowiedź. Ja swego czasu dostałam identyczną, z tą tylko różnicą, że akurat szczęśliwym trafem teczkę mojego pradziadka posiadali
Pozdrawiam
Ada
bialy20 - 03-01-2013 - 13:33
Temat postu:
Dziękuję za link, już sprawdzałem, właśnie od nich znam stopień wojskowy oraz miejscowość zamieszkania. Cóż, pozostaje poczekać na możliwość osobistych poszukiwań.
jart - 03-01-2013 - 15:04
Temat postu:
Adrianno,
dzięki za link - będę próbował!
Czyżewski_Bartłomiej - 08-01-2013 - 22:01
Temat postu:
jart napisał:
Adrianno,
dzięki za link - będę próbował!
Daj znać jak poszło - powodzenia!
Kucharro - 07-02-2013 - 22:19
Temat postu:
Adrianno
Czy załączyłaś do zgłoszenia jakieś dowody pokrewieństwa ze swoim pradziadkiem?
Pozdrawiam
Cezary
ewik59 - 07-02-2013 - 22:58
Temat postu:
czy może ktoś indeksuje zasoby parafii ewangelicko-augsburskich z Ziemi Dobrzyńskiej i Pomorza?
Batogowski_Sergij - 05-11-2013 - 22:57
Temat postu: Prośba z Ukrainy w odnalezieniu w Archiwach Wojskowych
Witajcie drodzy Państwo. Jestem z Ukrainy. Czy może ktoś mi podpowiedzieć gdzie mam tego szukać? Otóż, poszukuję informacji z archiwuw wojskowych RP na temat mojego pradziadka Pasicznyka Piotra (Piotr Pasicznik albo Pasicznyk). Urodził się 17.07.1902 we wsi Popowce parafia Podkamień powiat Brody (jest to niniejszy obwód Lwowski na Ukrainie). Wiem, że odbywał służbę w Wojsku Polskim, ale nie wiem kiedy, w jakiej jednostce i w jakiej miejscowości, może w Krakowie gdzieś w kawalerii. Wiem także że nie uczestniczył w żadnej wojnie, poprostu spokojnie odbywał służbę. Był wyznania greckokatolickiego.
Podaję link z jego zdjęciem:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1a24da695e9492c4.html
Pozdrawiam,
Sergij Batogowski
Lintner - 06-11-2013 - 01:19
Temat postu: Prośba z Ukrainy w odnalezieniu w Archiwach Wojskowych
Proponuję zwrócić się z zapytaniem do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
Pozdrawiam
Tomasz.
apogorzelska - 06-11-2013 - 08:11
Temat postu:
Centralne Archiwum Państwowe nie prowadzi kwerend genealogicznych. Można do nich przyjechać osobiscie, ale dopiero po 2014 bo tyle jeszcze bedzie trwał remont czytelni. Można również dać komuś pełnomocnictwo.
Pozdrawiam
Ania
DanutaP - 06-11-2013 - 08:22
Temat postu:
Sergij
Moja rada jest taka: przeczekaj rok 2014 i potem ponów prośbę na forum, na pewno ktoś będzie się wybierał do Archiwum Wojskowego.
Ale pomimo, że Archiwum nie prowadzi kwerendy, ja napisałabym do nich prośbę. Listem poleconym.
pozdrawiam
Danka
apogorzelska - 06-11-2013 - 09:50
Temat postu:
Ja się do mich zwracałam mailowo. W odpowiedzi poinformowali mnie które osoby znaleziono a których nie, dodając:
Cytat:
Jednocześnie informujemy, że Centralne Archiwum Wojskowe realizujekwerendy (ustalanie sygnatur, zamawianie teczek, wyszukiwanie informacji w teczkach, typowanie dokumentów do wykonania kserokopii) dla osób fizycznych wyłacznie w sprawach poswiadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych, przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu sluzby (pracy) dla potrzeb emerytalno-rentowych.
Kwerendy dotyczace:
- badan genealogicznych i regionalistycznych,
- prac naukowo-badawczych,
- ustalenia przebiegu sluzby i szlaków bojowych dla
celów innych niz poswiadczeniowe realizowane sa osobiscie przez
zainteresowanych albo ich upowaznionych przedstawicieli w Pracowni
Udostepniania Akt CAW.
Informujemy równiez, ze ze wzgledu na prace remontowe prowadzone w
budynku Centralnego Archiwum Wojskowego, archiwum jest nieczynne dla
uzytkowników od dnia 1 wrzesnia 2011 r. do odwolania. Zgodnie z
harmonogramem prac budowlanych glówny inwestor - Stoleczny Zarzad
Infrastruktury - przewiduje zakonczenie prac do konca 2014 r.
W celu uzyskania informacji o dacie ponownego otwarcia archiwum, prosimy
sprawdzac aktualnosci zamieszczane na stronie internetowej CAW.
Pozdrawiam
Ania
Łucja - 06-11-2013 - 10:39
Temat postu:
A czy pradziadek był zawodowym wojskowym? Bo raczej o takich są informacje w CAW.
Ł.
Batogowski_Sergij - 06-11-2013 - 11:15
Temat postu:
Łucja napisał:
A czy pradziadek był zawodowym wojskowym? Bo raczej o takich są informacje w CAW.
Ł.
Wątpię, ale, szczerze mówiąc, nie znam szczegółów jego służby w wojsku. Jedynie mogę powiedzieć że służył w wojsku w okresie między 1WW a rokiem 1926.
Pozdrawiam,
Sergij
Grazyna_Gabi - 06-11-2013 - 12:58
Temat postu:
Witaj Sergij,
Moj dziadek byl z powiatu wilejskiego (obecnie Bialorus) rok urodzenia ten sam co u Twojego pradziadka, z przekazow rodzinnych wiem, ze odbywal sluzbe w poznanskich ulanach czyli az w Poznaniu. Pisalam do CAW, odpowiedz byla taka:
sluzba przypadala na lata 1923/1924 a z tego okresu nie zachowaly sie teczki osobowe szeregowych zolnierzy, w wykazach wczesniejszych i pozniejszych brak.
Napisac zawsze warto.
Grazyna
Batogowski_Sergij - 06-11-2013 - 13:35
Temat postu: Re: Prośba z Ukrainy w odnalezieniu w Archiwach Wojskowych
Lintner napisał:
Proponuję zwrócić się z zapytaniem do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
Pozdrawiam
Tomasz.
Dzięki, dzisiaj rano już to zrobiłem, i za jakąś godzinę poprosili mnie żebym przesłał im swój adres do korespondencji. Odrazu wysłałem do nich swój adres ale jest to dla mnie troche to dziwne, ponieważ przecież już mają mojego maila, dla czego chcą jeszcze mój adres?
Suchodolska_Irena - 06-11-2013 - 14:50
Temat postu: Re: Prośba z Ukrainy w odnalezieniu w Archiwach Wojskowych
Witaj Sergiej
Miałam podobną sytuację. Też poproszono mnie o adres do korespondencji i za pewien czas otrzymałam odpowiedź pisemną na podany adres. Może to o to chodzi.
Irena Suchodolska
Batogowski_Sergij - 06-11-2013 - 15:31
Temat postu: Re: Prośba z Ukrainy w odnalezieniu w Archiwach Wojskowych
Suchodolska_Irena napisał:
Witaj Sergiej
Miałam podobną sytuację. Też poproszono mnie o adres do korespondencji i za pewien czas otrzymałam odpowiedź pisemną na podany adres. Może to o to chodzi.
Irena Suchodolska
A ten "pewien czas" to ile? Jak długo czekałaś na odpowiedź?
Bea - 06-11-2013 - 15:53
Temat postu:
Każdy urząd rozpatruje tylko pisma podpisane, a więc imię nazwisko i pełen adres.
Pytanie Archiwum może - ale nie musi - wiązać się z koniecznością wysyłania czegoś na adres domowy.
Seba_głowacki - 27-02-2014 - 12:42
Temat postu: CAW
Witam
Jesli juz jest podobny temat prosze o przeniesienie.
Mam pytanie odnosnie udostepniania akt z Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie. Otoz dostalem odpowiedz mailem ze posiadaja teczke mojego przodka ale...zapraszaja mnie tam osobiscie Czy jest ktos kto wie cos wiecej na ten temat? Czy da sie uzyskac kopie poczta?
DorotaK - 27-02-2014 - 12:48
Temat postu: CAW
Da się pocztą lub e-mailem, poproś o zawartość tej teczki. Mi w punktach przysłali co tam jest.
Pozdrawiam
Dorota
Seba_głowacki - 27-02-2014 - 12:51
Temat postu: CAW
A jak z kwestia platnosci?
Behem - 27-02-2014 - 12:52
Temat postu: CAW
Też prosiłam. Dostałam odpowiedź:
"Uprzejmie informujemy, że Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (ustalanie sygnatur, zamawianie teczek, wyszukiwanie informacji w teczkach, typowanie dokumentów do wykonania kserokopii) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych, przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu służby (pracy) dla potrzeb emerytalno-rentowych.
Kwerendy dotyczące:
- badań genealogicznych i regionalistycznych,
- prac naukowo-badawczych,
- ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych
dla celów innych niż poświadczeniowe realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Udostępniania Akt CAW."
Pozdrawiam,
Aga
Doktor_Ryszard - 27-02-2014 - 17:15
Temat postu: CAW
A na stronie CAW napisano , że archiwum dla użykowników będzie zamknięte od 2011 do końca 2014
Seba_głowacki - 27-02-2014 - 17:19
Temat postu: CAW
No właśnie tez dostałem taka informacje Napisali mi ze odszukali interesującą mnie teczkę ale o skanach nic nie wspomnieli ze udostępnia tylko zaprosili mnie osobiscie ...po remoncie.
Seba_głowacki - 06-03-2014 - 19:11
Temat postu: CAW
Witam
Mam problem z ,,dogadaniem się'' z Centralnym Archiwum Wojskowym. Otóż dowiedziałem się ze maja tam teczkę mojego przodka ale...no właśnie Po wysłaniu prośby o wysłanie informacji co ta teczka zawiera dostałem taka odpowiedz:
Uprzejmie informujemy, że udzielamy informacji na podstawie dostępnych pomocy ewidencyjnych. W celu ustalenia zawartości teczki należy przeprowadzić tzw. kwerendę archiwalną, co będzie Pan mógł uczynić w czasie osobistej wizyty w CAW po zakończeniu remontu i dopełnieniu formalności opisanych w poprzednim e-mailu. Kwerendę będzie można również przeprowadzić za pośrednictwem osoby upoważnionej przez Pana w piśmie - także po zakończeniu remontu.
-------------------------------------------------
Co mam teraz zrobić?
jart - 06-03-2014 - 19:55
Temat postu: CAW
Czekać na zakończenie remontu. Gdzie tu niejasność? Informacja dość konkretna. CAW działa na troszkę innych zasadach niż AP.
Seba_głowacki - 06-03-2014 - 20:00
Temat postu: CAW
Dlaczego mam przeprowadzić kwerende archiwalna na miejscu i co to znaczy?
stachoo - 06-03-2014 - 20:23
Temat postu: CAW
Musisz niestety wybrać się osobiście do CAW i sam przejrzeć tę teczkę, takie mają zasady (regulamin).
Stanisław
igoriosso - 06-03-2014 - 23:17
Temat postu: CAW
Na sąsiednim forum forgen, pisano o przypadkach pozytywnego rozpatrzenia prośby - mi się nie udało przebłagać CAW o kopie dokumentów z teczek.
pozdrawiam,
IgorD.
Łucja - 07-03-2014 - 09:55
Temat postu: CAW
"Co mam teraz zrobić?" Prawidłowa odpowiedź brzmi - na razie odpuścić i zająć się innym przodkiem, CAW jest bombardowane takimi prośbami i zamiast na to marnować energię, to lepiej skierować ją w inną stronę. W genealogii co i rusz takie przeszkody, że trzeba poczekać, nie przeskoczysz, ważne, że ta teczka jest.
Łucja
Paola_ - 07-03-2014 - 17:51
Temat postu: CAW
A jak chciałabym zapytać jak dowiedziałeś się, ze interesująca Cie teczka jest - czy znałeś konkretną sygnaturę czy powołałeś się na imię i nazwisko osoby poszukiwanej?
Pozdrawiam
Sylwia
kierejka - 07-03-2014 - 19:29
Temat postu: CAW
Sylwia,
wystarczy napisać maila z danymi osoby, o której informacji poszukujesz - imię, nazwisko, miejsce i data urodzenia - oraz czego szukasz. Ja pytałam czy na listach powstańców wielkopolskich jest mój pradziadek. Bodajże na drugi dzień dostałam odpowiedź, że akta Ludwika Kierejewskiego znajdują się u nich na takich listach, ale... i tu standardowa formułka o tym, że w tej chwili jest remont i akta są niedostępne do końca 2014 r.
Kasia z Kierejewskich
qufel - 06-08-2014 - 21:45
Temat postu: CAW
Kaczmarek_Aneta napisał:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 678#233678
Czy te akta będą dostępne on-line?
Sroczyński_Włodzimierz - 06-08-2014 - 21:59
Temat postu:
są , w pdf-ach kopie
czasem kopie kopii (maszynopisy, tłumaczenia...nie wiem kiedy i jak wytworzone - tłumaczenie "dziennika członka ROA" bez oryginału
nie wiem jak z ostatnim linkiem tzn pobieznie przeglądając nie zauważyłem anonsowanej kwestii koresponencji ws ekshumacji
tj
http://www.caw.wp.mil.pl/plik/file/pows ... _40_53.pdf
IX_3_40_53 "Korespondencja Komitetu Ekshumacyjnego batalionu „Chrobry I”, Zgrupowania „Sosna”, kierowanego przez Zygmunta Sowińskiego ps. „Ostoja”. Plan Warszawy wydany po 1945 r. przez Zakłady Graficzne Państwowych Zakładów Wydawnictw Szkolnych w Bydgoszczy, z naniesionymi rejonami ABCDEFG działań niemieckich grup bojowych na terenie Warszawy."
qufel - 06-08-2014 - 22:28
Temat postu:
Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem, chodziło mi o te dokumenty:
- Inwentarze Wojskowej Komisji Archiwalnej:
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/67_400.html
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/73.html
Mój dziadek był aresztowany na Litwie 19.09,1939r i potem wywieziony do obozu. Jest duże prawdopodobieństwo ze znalazł bym tam jego teczkę.
Sroczyński_Włodzimierz - 06-08-2014 - 22:33
Temat postu:
no fakt, nie zrozumieliśmy się
info Anety jest 1:1 tj napisała oty, co CAW zaprezentopwałem
inwentarze
opis jednostek pozwala an przybliżone określenie kwerendy i tyle
jak to inwentarz
podejrzewam, ze dalsze informacje (czy tez spekulacje) to już w CAWoe:)
qufel - 06-08-2014 - 22:38
Temat postu:
No nic, zadzwonię jutro i dowiem się wszystkiego
Płowik_Hubert - 14-10-2014 - 18:37
Temat postu:
Witam,
Postanowiłem znaleźć brata mojej prababki w CAW. Jest to jednak moje pierwsze zetknięcie z tym archiwum i prosiłbym doświadczonych forumowiczów o pomoc. Gdzie szukać i jakie są formalności?
Człowiek którego szukam, Konstanty Hapon, służył w KOP-ie na terenie województwa wileńskiego około 1936 roku. Czy jego teczka powinna znajdować się w Kolekcji Akt Personalnych? Jak określić materiały archiwalne i temat w zgłoszeniu o udostępnienie materiałów archiwalnych? Czy poszukiwania dokumentów będę musiał dokonywać osobiście w siedzibie Archiwum?
Deniziak_Piotr - 14-10-2014 - 19:23
Temat postu:
Doświadczony w tym temacie nie jestem, ale ostatnio otrzymałem taką odpowiedź z CAW.
"Jednocześnie informujemy, że Centralne Archiwum Wojskowe realizuje
kwerendy (ustalanie sygnatur, zamawianie teczek, wyszukiwanie informacji w
teczkach, typowanie dokumentów do wykonania kserokopii) dla osób fizycznych
wyłacznie w sprawach poswiadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych,
przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu sluzby (pracy) dla
potrzeb emerytalno-rentowych.
Kwerendy dotyczace:
- badan genealogicznych i regionalistycznych,
- prac naukowo-badawczych,
- ustalenia przebiegu sluzby i szlaków bojowych dla
celów innych niz poswiadczeniowe realizowane sa osobiscie przez
zainteresowanych albo ich upowaznionych przedstawicieli w Pracowni
Udostepniania Akt CAW.
Informujemy, ze ze wzgledu na prace remontowe prowadzone w
budynku Centralnego Archiwum Wojskowego, archiwum jest nieczynne dla
uzytkowników. Zgodnie z harmonogramem prac budowlanych glówny inwestor -
Stoleczny Zarzad Infrastruktury - przewiduje zakonczenie prac do konca 2014
r. W celu uzyskania informacji o dacie ponownego otwarcia archiwum, prosimy
sprawdzac aktualnosci zamieszczane na stronie internetowej CAW.
W celu skorzystania z zasobu aktowego CAW, przeprowadzenia szczegółowych poszukiwań dot. wyminionych przez Pana osób oraz weryfikacji czy teczka przechowywana w CAW dotyczy intersującej Pana osoby, należy po zakonczeniu
remontu w CAW, przesłać wypelnione zgloszenie o udostepnienie materialów
archiwalnych (dostepne na stronie internetowej CAW
http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm).
Po uzyskaniu zgody Dyrektora CAW (informacja o uzyskaniu zgody
dostepna pod numerem telefonu 022 68-13-192) nalezy zglosic sie do Pracowni
Informacji w celu ustalenia ewentualnych sygnatur oraz wypisania i zlozenia
rewersów.
Szczególowe informacje dot. zasad udostepniania, Regulamin, informator o
zasobie CAW dostępne sa na stronie caw.wp.mil.pl"
Piotr
magdalenasoltysik - 17-11-2014 - 22:25
Temat postu: CAW
Czy ktos mial kiedys szanse zalatwic informacje z CAW przez emaila?
Okolo jak dlugo trzeba czekac na odpowiedz od CAW?
Bozenna - 17-11-2014 - 23:43
Temat postu: CAW
Dzien dobry,
CAW odpowiada na e-mail'e w ciagu tygodnia.
Jesli dokumenty znajduja sie w zbiorach CAW, to po zlozeniu zamowienia (kwerenda) mozna dostac kopie poczta w ciagu kilku dni.
Pracownicy bardzo sympatyczni i usluzni.
Sprawdzilam kilka dni temu, wiec moja informacja jest aktualna,
Pozdrawiam
Bozenna
P.S. 1 )
pracownia naukowa (czytelnia) CAW jest w remoncie. Nie mozna narazie korzystac ze zbiorow na miejscu.
P.S. 2)
Podpisuj Twoje posty, kwestia grzecznosci.
igoriosso - 17-11-2014 - 23:45
Temat postu:
Wysłałem do nich z tysiąc maili i zbywali mnie zawsze tym samym tekstem o skorzystaniu na miejscu po legendarnym już remoncie
IgorD.
Marynicz_Marcin - 17-11-2014 - 23:47
Temat postu:
I u mnie przebiegło to bezproblemowo - kontakt i otrzymanie kopii.
Bozenna - 17-11-2014 - 23:51
Temat postu:
Igor,
Odpowiedz na pewno zalezy od pytania.
Jesli potrzebujesz najpierw sprawdzic inwentarz zbiorow, a dopiero potem zamowic kopie teczki to wizyta w czytelni bedzie konieczna.
Pozdrawiam,
Bozenna
Markowski_Maciej - 18-11-2014 - 07:30
Temat postu:
Bożenna,
Odpowiedź zależy od humoru, a nie pytania.
Podałem sygnaturę, teczkę, nazwisko - wszystko co potrzebne.
I jak zwykle wysłali do ...
Stasiakowski_Wojtek - 18-11-2014 - 08:45
Temat postu:
Ja osobiście mam bardzo miłe wspomnienie. Do CAW napisałem mailem obszerny list z pytaniami i dość szybko otrzymałem listem skany różnych dokumentów. Byłem mile zaskoczony, gdyż wcześniej czytałem złe opinie o CAW. Widocznie zależy na kogo się trafi
maria.mazur - 18-11-2014 - 09:14
Temat postu:
Mam takie same doświadczenia, jak Wojtek.
Wysłałam maila z pytaniem czy coś mają i podałam nazwisko - mimo remontu, mimo braku sygnatur i numerów zbioru w ciągu miesiąca już dostałam plik skanów z rachunkiem.
Bardzo byłam zadowolona, bo nie liczyłam na tak obszerne informacje.
Pozdrawiam
Maria
Sroczyński_Włodzimierz - 18-11-2014 - 09:24
Temat postu:
Na stronie CAW istnieją inwentarze -jesli chodzi o teczki oosbowe odpowiedź (czas oczekwiania) prawdopodbnie uzależniona jest od litery początkowej nazwiska:) Sjrzcie jakie (do której litery) są opracowane, a jakie nie. Ot , cała tajemnica...jak sądzę
Gorzej z głębszym kopaniem, choć i tu mam miłe wpsomnienia z kazdej wizyty (z czasów "pomocy na miejscu"), a właciwie szerzym - po roznych zespołach. Uzyskiwałem także pomoc w poszukiwaniach "czy i jesli tak to jakie prace badawcze nad danym zakresem były prowadozne". Tu polecam kontak z Centralną Biblioteką Wojskową.
Oczywiście cześć dokumentów jest w innych wojskowych, a część (jaka? tego sie pewni enie dowiecie) przeszła do zbioru zastrzezonego i w ogóle fizycznie wyjechała.
pozdrawiam
sponikowski - 19-11-2014 - 17:06
Temat postu:
mam pytanie do osób, które kontaktowały się z CAW i otrzymały inną niż zbywającą odpowiedź. Jak praktycznie wygląda zlecenie kwerendy tj. według jakich wytycznych naliczana jest stawka za kwerendę i jakie są koszty uzyskania skanów lub kserokopii. Noszę się bowiem z zamiarem napisania zapytania do CAW o sprawdzenie, czy w ich zasobach znajdują się materiały dotyczące interesującej mnie osoby. Czy już samo zadanie tego pytania jest podstawą do naliczenia mnie za wyszukanie tych materiałów?... bo jak czytam na stronie CAW:
"Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (wyszukiwanie akt) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych, przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu służby (pracy) dla potrzeb emerytalno-rentowych. Podstawą uzyskania informacji są wyłącznie dane zawarte w materiałach archiwalnych przechowywanych w CAW".
Ponadto jak można wyczytać: "Kwerendy dotyczące:
– prac naukowo-badawczych (w tym przygotowania słowników osobowych),
– badań genealogicznych i regionalistycznych,
– określenia stanu prawnego nieruchomości,
– ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Udostępniania Akt CAW"
Moje drugie pytanie (o ile zostanie pozytywnie uwzględnione przez CAW) dotyczy kwestii ilości materiałów, które ewentualnie znajdują się w (odnalezionej) teczce. Jeśli bowiem złożę zamówienie na wykonanie kopii lub skanów tych materiałów, to czy od razu zostanę postawiony przed faktem dokonanym, czy też poinformują mnie wcześniej, że np w teczce znajduje się 90 kart, których koszt skopiowania lub zeskanowania wyniesie tyle a tyle? Przyznam, że nie chciałbym zostać postawiony przed faktem nagłego uiszczenia bardzo wysokiej płatności za usługę...
pozdrawiam licząc na rozwianie moich wątpliwości - Sławek
Jan.Ejzert - 19-11-2014 - 19:00
Temat postu:
Ja korzystałem 3 lata temu z zasobów CAW.
Upoważniłem koleżankę z Warszawy do poszukiwań dokumentów mojego dziadka i innych z rodziny.
Upoważnienie musi być na piśmie z Twoim podpisem i danymi z dowodu osobistego (imię i nazwisko, data urodzenia, adres, numer dowodu, pesel) również podaje się imię i nazwisko datę urodzenia i nr dowodu osoby przez Ciebie upoważnionej.
Wizyty w CAW trzeba wcześniej uzgadniać telefonicznie, bo nie zawsze jest miejsce w pracowni. Na pierwszej wizycie wyszukuje się nazwisko i chyba numer zespołu (sygnaturę).
Ponieważ są to teczki przedwojenne, znajdują się w archiwum i sprowadzenie ich przez CAW do pracowni naukowej trwało ok. 3 tygodnie.
Po tym terminie znów trzeba zamówić miejsce w pracowni, gdzie udostępniają Ci teczkę osobową.
Chyba nie można fotografować i pisać długopisem (ponieważ ludzie na tych dokumentach robili różne uwagi).
Na stoliku może leżeć tylko teczka z dokumentami, kartka papieru na której sobie notujesz dane i ołówek!!!
Można chyba od razu zamówić ksero, lub skan. Skany są drogie, 3 lata temu kosztowały 36 zł, od strony. Ksera bodaj po 4 zł za stronę (zamawiałem ksera).
To tyle co wiem o CAW. Nigdy tam osobiście nie byłem, ale po 8 miesiącach ksera dokumentów dostałem.
Koleżanka, upoważniona przeze mnie po przejrzeniu teczek, opisała ich zawartość (karta ewidencyjna, przebieg służby, wnioski o odznaczenia, czasem życiorys, paszport, raz nawet było zdjęcie, itp.).
Wtedy ja decydowałem z jakich dokumentów zrobić ksera. Ponieważ chciałem ksera z wszystkich dokumentów, zapłaciłem kilkaset zł.
sponikowski - 23-11-2014 - 19:08
Temat postu:
Janie - bardzo dziękuję za informacje... Chciałem jeszcze w takim razie zapytać, czy można wizytę w CAW ograniczyć właściwie do jednej podczas, której ustalona zostanie sygnatura teczki, a potem już "tylko" złożyć zamówienie na wykonanie kopii / skanów wszystkiego co w niej się znajduje? Czy też jednak trzeba podać dokładnie nazwy dokumentów, a więc umawiać się na kolejną wizytę? Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję - Sławek
Jan.Ejzert - 23-11-2014 - 20:38
Temat postu:
Sławku, nie wiem czy jest taka możliwość, ale chyba tak.
Jeżeli będziesz osobiście lub przez upoważnioną osobę, to myślę że można wszystko na miejscu uzgodnić. Podobno obsługa jest bardzo miła.
Ważna sprawa, to uzgodnić telefonicznie pierwszą wizytę. Może też przez telefon wyjaśnią jak się dalej będzie sprawy załatwiało.
sponikowski - 23-11-2014 - 22:15
Temat postu:
jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam...
Bozenna - 23-11-2014 - 23:06
Temat postu:
Slawku,
Mialam kontakt z CAW w tym miesiacu i dostalam kserokopie teczki poczta (28 stron).
Zapytanie e-mail'em o poszukiwania nie jest uwazane za kwerende. Informacje dostaniesz bez zadnej oplaty.
Jesli dokumenty, ktorych szukasz znajduja sie w zbiorach CAW, dostaniesz e-mail potwierdzajacy i propozycje zlozenia odplatnej kwerendy. Zaplacisz za kserokopie, bedziesz znal sume z gory.
Jesli dobrze zrozumialam odpowiedz, ktora dostalam z CAW, narazie nie ma mozliwosci robienia poszukiwan na miejscu, gdyz CAW jest w remoncie i nie przyjmuje klientow.
Mozna tylko korzystac ze zbiorow skladajac kwerendy przez korespondencje.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
sponikowski - 24-11-2014 - 00:08
Temat postu:
Dziękuję Bożenno za tak dobre wieści...
pozdrawiam - Sławek
ps. sprawdź PW
MonikaMaria - 24-11-2014 - 06:37
Temat postu:
Bożenno, wspaniałe informacje!
Tyle się naczytałam, że CAW w celu poszukiwań związanych z genealogią zaprasza wyłącznie osobiście, że nie wierzyłam w sukces kontaktu mailowego i czekałam cierpliwie, aż otworzą
Mogłabyś zamieścić tutaj wzór zapytania, jakie wysłałaś? Możliwe, że w grę wchodzi jakiś niuans formalny, ze względu na który CAW niektórym odmawia, a niektórym nie (choć równie dobrze w grę może wchodzić humor osoby, która odczytuje maile ).
jart - 24-11-2014 - 06:58
Temat postu:
Ja także jestem zainteresowany poszukiwaniem w CAW, przyłączam się do prośby MonikiMarii (na pytania mailowe dostałem odpowiedź "zapraszamy po remoncie" już w dwóch odrębnych sprawach).
Bożenno, czy dobrze zrozumiałem, że swoją prośbę o poszukiwania skierowałaś "pocztą papierową"?
Bozenna - 24-11-2014 - 08:51
Temat postu:
Dzien dobry,
Oto tekst e-mail'a, na ktory dostalam pozytywna odpowiedz z propozycja zrobienia kserokopii:
tytul e-maila: prosba o informacje
Szanowni Panstwo,
Uprzejmie prosze o sprawdzenie czy w zbiorach archiwum znajduja sie dokumenty nastepujacej osoby:
imie i nazwisko
data urodzenia,
dane rodzicow
Z gory dziekuje,
Z powazaniem,
moje imie i nazwisko
moj adres pocztowy
moj adres e-mailowy
P.S. informacja dla Artura (jart)
Nie, Artur, prosbe wyslalam e-mail'em i dostalam odpowiedz tez e-mailem.
Dopiero po mojej zgodzie na wykonanie kserokopii, dostalam te kopie droga pocztowa.
pozdrawiam,
Bozenna
jart - 24-11-2014 - 09:55
Temat postu:
Bozenno,
wielkie dzięki za informacje, będę chyba musiał wybrać się do CAW osobiście - dobrze że prawdopodobnie będzie można to zrobić już niedługo.
sponikowski - 24-11-2014 - 16:55
Temat postu:
Bożenno jeszcze raz wielkie dzięki...!!! Podaj jeszcze jeśli możesz na którego z e-maili wysyłałaś swoją wiadomość?
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/28.html
pozdrawiam - Sławek
anowi1958 - 24-11-2014 - 17:27
Temat postu:
Ja też zamierzam pisać do CAW i skorzystam z podpowiedzi jak napisać maila. Dziękuję
Iwona
MonikaMaria - 24-11-2014 - 18:16
Temat postu:
Bożenno,
bardzo dziękuję za "ściągawkę"! Zaraz z niej skorzystam i zobaczymy, jaki efekt uda mi się osiągnąć
Bozenna - 24-11-2014 - 18:20
Temat postu:
Dobry wieczor,
Prosbe o informacje do CAW mozna napisac na jeden z tych adresow.
caw(at)wp.mil.pl
albo
caw.kwerendy(at)wp.mil.pl
Napisalam prosbe o informacje na pierwszy adres, a odpowiedz dostalam z drugiego, czyli oba adresy sa dobre.
Serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
pgozd200 - 25-11-2014 - 15:51
Temat postu:
Niestety nie wszyscy mają takie szczęście. Ja dzisiaj otrzymałem wiadomość z CAW, że muszę się pofatygować osobiście po remoncie, żeby zajrzeć do teczki i wykonać ewentualne xero.
pozdrawiam
Piotr
sponikowski - 25-11-2014 - 16:37
Temat postu:
U mnie podobnie... (taka oto treść):
Uprzejmie informujemy, że w kartotece Kolekcji Akt
Personalno-Odznaczeniowych 1918-1939 oraz bazie danych Teczek Akt
Personalnych 1943-2013 nie odnaleziono informacji dot. interującej Pana
osoby.
Jednocześnie informujemy, że Centralne Archiwum Wojskowe realizuje
kwerendy (ustalanie sygnatur, zamawianie teczek, wyszukiwanie informacji w
teczkach, typowanie dokumentów do wykonania kserokopii) dla osób fizycznych
wyłacznie w sprawach poswiadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych,
przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu sluzby (pracy) dla
potrzeb emerytalno-rentowych.
Kwerendy dotyczace:
- badan genealogicznych i regionalistycznych,
- prac naukowo-badawczych,
- ustalenia przebiegu sluzby i szlaków bojowych dla
celów innych niz poswiadczeniowe realizowane sa osobiscie przez
zainteresowanych albo ich upowaznionych przedstawicieli w Pracowni
Udostepniania Akt CAW.
Informujemy, ze ze wzgledu na prace remontowe prowadzone w
budynku Centralnego Archiwum Wojskowego, archiwum jest nieczynne dla
uzytkowników. Zgodnie z harmonogramem prac budowlanych glówny inwestor -
Stoleczny Zarzad Infrastruktury - przewiduje zakonczenie prac do konca 2014
r. W celu uzyskania informacji o dacie ponownego otwarcia archiwum, prosimy
sprawdzac aktualnosci zamieszczane na stronie internetowej CAW.
W celu skorzystania z zasobu aktowego CAW, przeprowadzenia
szczegółowych poszukiwań dot. intersującej Pana osoby np. w Kolekcji akt
ujawnionych członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich , należy po
zakonczeniu
remontu w CAW, przesłać wypelnione zgloszenie o udostepnienie materialów
archiwalnych (dostepne na stronie internetowej CAW
http://www.caw.wp.mil.pl/udostepnianie/index_korz.htm).
Po uzyskaniu zgody Dyrektora CAW (informacja o uzyskaniu zgody
dostepna pod numerem telefonu 022 68-13-192) nalezy zglosic sie do Pracowni
Informacji w celu ustalenia ewentualnych sygnatur oraz wypisania i zlozenia
rewersów.
Szczególowe informacje dot. zasad udostepniania, Regulamin, informator o
zasobie CAW dostępne sa na stronie caw.wp.mil.pl
-------------------------------------------------
Centralne Archiwum Wojskowe
00-910 Warszawa-72
caw.wp.mil.pl
W sumie przynajmniej wiem, że "w kartotece Kolekcji Akt Personalno-Odznaczeniowych 1918-1939 oraz bazie danych Teczek Akt Personalnych 1943-2013 nie odnaleziono informacji dot. interującej [mnie] osoby". Wiem też przynajmniej, że nie ma tego złego, bo "...w celu [...] przeprowadzenia szczegółowych poszukiwań dot. intersującej [mnie] osoby np. w Kolekcji akt ujawnionych członków Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich , należy po zakonczeniu remontu w CAW zglosic sie do Pracowni Informacji..." Jakby jednak nie było, będzie trzeba ruszyć tyłek albo znaleźć dobrą duszę, która mieszka "rzut beretem" i pomoże...
pozdrawiam - Sławek
MonikaMaria - 25-11-2014 - 18:09
Temat postu:
U mnie to samo - zapraszają po remoncie
Przynajmniej dowiedziałam się, "że teczka na nazwisko Dydek Feliks ur. 02.12.1896 r. s. Stanisława występuje w Kolekcji Akt Żołnierzy Powracających z PSZ na Zachodzie." W zasadzie dobrze, że jeszcze trwa remont, przynajmniej póki co nie muszę martwić się, skąd wziąć dni wolne na wizyty w CAW.
Bozenna - 25-11-2014 - 18:25
Temat postu:
Dzien dobry,
Jestem zdziwiona i przykro mi, ze robilam Wam az tak duze nadzieje.
U mnie to poszlo od razu z gorki.
Wyslalam e-mail, dostalam odpowiedz, ze dokumenty znajduja sie w CAW, oraz zapytanie czy kopie bylyby dla mnie wystarczajace, czy tez chce koniecznie zobaczyc oryginaly. Zgodzilam sie na wykonanie kopii i po kilku dniach dostalam przesylke pocztowa (28 stron).
Na ogol nie mam szczescia do takich podejsc, ale tym razem sie udalo.
Dlaczego wlasnie mnie sie udalo ? Nie mam pojecia.
Moze dlatego, ze te dokumenty dotyczyly mojego ojca.
Przepraszam Was i serdecznie pozdrawiam,
Bozenna
MonikaMaria - 25-11-2014 - 18:31
Temat postu:
Bożenno, nie przepraszaj, przecież nie Twoja wina
Podejrzewam, że wszystko zależy od osoby, która odczytywała nasze maile. Widocznie dziś dyżur przy mailach miał jakiś służbista
pgozd200 - 26-11-2014 - 08:05
Temat postu:
Bożenno nie masz powodu do zmartwienia. Gdyby nie Twój przykład napewno nie nawiązał bym kontaktu z CAW, a tak przynajmniej wiem, że teczka dotycząca mojego dziadka znajduje się w archiwum. Osobista wizyta w CAW pozwoli mi rozprostować nogi i trochę się ruszyć, a nie tylko klikać i iść na łatwiznę.
pozdrawiam
Piotr
NikaModzelewska - 14-01-2015 - 17:51
Temat postu:
W związku z nie zakończonym w planowanym teminie remontem od 19 stycznia pracownia CAW będzie czasowo otwarta w dotychczasowych pomieszczeniach.
http://www.caw.wp.mil.pl/pl/index.html
pgozd200 - 15-01-2015 - 09:04
Temat postu:
a jednak sukces ....jak widać wszystko zależy od ludzkiej życzliwości. Przed Świętami odezwała się do mnie bardzo sympatyczna Pani z CAW ipoinformowała mnie co zawiera teczka mojego dziadka, i że prześle mi ksero dokumentów.Otrzymałem je jeszcze przed gwiazdką .....piękny podarunek gwiazdkowy. Tak więc próbujcie może również traficie na tą życzliwą Panią.
pozdrawiam
Piotr
Payacek - 15-01-2015 - 11:24
Temat postu:
Witam,
mam pytanie odnośnie CAW: mój dziadek podobno walczył w LWP po wyjściu z łagru i doszedł z LWP do Berlina. Nie wiem na ile ta historia jest wiarygodna.
CAW odpowiedziało mi, że ktoś Taki nie figuruje w w kartotece Kolekcji Akt Personalno-Odznaczeniowych 1918-1939 oraz bazie danych Teczek Akt Personalnych 1943-2013. Na moje pytanie, czy dokumentacja jest kompletna, co by z kolei oznaczało, że dziadek nie był w LWP, dostałem odpowiedź, że żołnierze służby zasadniczej figurują tylko w kartotekach poszczególnych jednostek.
Myślę jednak, że służba u Berlinga, to nie służba zasadnicza.
Może ktoś zna się lepiej na tych tematach?
Pozdrawiam
Krzysztof_Gruszka - 22-02-2015 - 09:29
Temat postu: CAW
Witam,proszę o podpowiedź jak zdobyć informacje o moim wujku ppor. z lat 30-tych ,walczył w 1939 został zamordowany przez sowietów w 1940 w CAW .Wiem o nim tyle że na ppor.został awansowany w październiku 1936 roku ,ukończył Szkołę Oficerską Artylerii.Podobno w CAW są materiały o przebiegu jego służby i zdjęcia jednak zupełnie nie wiem jak te materiały zdobyć,na stronie CAW nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe,nie wiem które punkty regulaminu udostępnienia materiałów dotyczą mojej sprawy i czy jest możliwe załatwienie sprawy drogą mailową,jeśli ktoś z forumowiczów miał doczynienia z CAW i potrafi mi pomóc będę wdzięczny osoba poszukiwana to ppor.(pośmiertnie awansowany na por.) Władysław Jung ur.1913 w Chicago.Pozdrawiam Krzysztof
Markowski_Maciej - 22-02-2015 - 10:11
Temat postu: CAW
Jutro będę w CAW (jeśli dojadę przez most i blokady rolników/górników i takich innych). Sprawdzę czy występuje w indeksach.
Sandevistan - 22-02-2015 - 11:57
Temat postu: CAW
Należy wysłać pocztą formularz z prośbą o udostępnienie akt dotyczących danej osoby podając swoje dane kontaktowe. Po jakimś czasie zadzwoni do Ciebie ktoś z CAW, poinformuje o dostępnych materiałach i spyta czy jesteś gotowy ponieść koszty wykonania kserokopii. Jak się zgodzisz wyślą Ci to pocztą na wskazany adres a zapłacisz na poczcie przy odbiorze. W ten sposób wyślą Ci materiały znajdujące się w teczce osobowej. Trwa to zwykle kilka tygodni.
Przynajmniej tak to wszystko u mnie zawsze wyglądało. Tak więc wizyta na miejscu nie jest konieczna.
Pozdrawiam,
Rafał
Krzysztof_Gruszka - 22-02-2015 - 12:10
Temat postu: CAW
Witam ,Maciej będę bardzo wdzięczny i z góry dziękuję,Rafał dzięki teraz wiem jak działać.Pozdrawiam Krzysztof
Bea - 22-02-2015 - 14:16
Temat postu: Re: CAW
Markowski_Maciej napisał:
Jutro będę w CAW (jeśli dojadę przez most i blokady rolników/górników i takich innych). Sprawdzę czy występuje w indeksach.
Krzysztofie, jak już pisałam ponad pół roku temu:
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 134#224134
skrócony biogram jest w Księdze Cmentarnej Charkowa - jest tam również podane źródło danych - czyli dokładny nr indeksów z CAW. Nie trzeba ich szukać i sprawdzać czy są? - bo są podane.
Jeśli prosisz o pomoc, to napisz wszystko co już się dowiedziałeś na dany temat - żeby kolejne osoby nie szukały drugi raz tego samego.
Krzysztof_Gruszka - 22-02-2015 - 22:00
Temat postu: Re: CAW
Witam,Beato pamiętam i dziękuję za pomoc ,chcę zdobyć jakieś informacje o służbie Władysława Junga szczególnie interesuje mnie wrzesień 1939 (walczył w Grodnie) oraz gdzie ukończył korpus kadetów (miejscowość) oraz zdjęcia(posiadam dwa) mam nadzieję na jeszcze więcej.Pozdrawiam Krzysztof
Markowski_Maciej - 22-02-2015 - 22:41
Temat postu: Re: CAW
Jak są sygnatury, to moja pomoc nie jest potrzebna.
---edit---
Jednak sprawdziłem:
Władysław Jung ur. 6.9.1913.
dwie sygnatury AP 4430 i wcześniej już podana AP 3599
Krzysztof_Gruszka - 23-02-2015 - 21:25
Temat postu: Re: CAW
Maciej serdecznie dziękuję ,każda pomoc jest cenna.Pozdrawiam Krzysztof
stryker - 06-03-2015 - 19:06
Temat postu:
WItam!
Szukam dodatkowych dokumentów nt mojego Dziadka. ( 2 Korpus Polski, 5KDP, 13 Batalion Strzelców Kresowych)
Do tej pory udało mi się uzyskać takowe z MOD w UK, Instytutu im. gen. Sikorskiego oraz Ambasady Brytyjskiej.
Pisałem do CAW odpowiedzieli mi że mam się stawić osobiście....
Przy drugim zapytaniu jakie to są dokumenty i czy mają jakieś zdjęcia odpisali:
"Uprzejmie informujemy, że nazwisko to występuje w aktach ewidencyjnych - na jednej stronie tego typu akt zawarte są podstawowe informacje o wielu osobach. Akta ewidencyne nie zawierają fotografii.
Informujemy również, że zbiory fotograficzne Centralnego Archiwum Wojskowego są obecnie nieudostępniane z powodu ich przemieszczenia poza siedzibę CAW. W związku z powyższym w nie ma obecnie możliwości przeprowadzenia poszukiwań dot. intersującej Pana osoby w tego typu materiałach."
Mam rozumieć że CAW nie posiada jakiś obszernych dokumentacji nt mojego Dziadka ? Czy poprostu mnie zbyli ?
Niektórzy się chwalą że dostają od nich kilkanaście stron skanów... a tu tylko jakieś kilka zdań na jednej stronie ?
Gdzie dodatowo można coś jeszcze odnaleźć ?
Chodzi mi o powrót do Polski.
Dziadek osiedlił się w Gdańsku. Można gdzieś znaleźć wpis że np. przypłynął statkiem do Gdyni ?
Gdzie są przechowywane te dokumenty ? CAW ? Archiwum Państwowe ?
pozdrawiam
Marcin
faazer - 11-05-2015 - 08:56
Temat postu:
Bardzo proszę o pomoc.
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.
Leon Lewandowski ur 22.06.1900
jerzy2 - 11-05-2015 - 11:23
Temat postu:
Proponuję zwrócić się do Marty Czerwieniec - http://www.genealogiczne.pl/page/7,kontakt.html
Zajmuje sie tym profesjonalnie i całkiem przyzwoity cennik.
Kurzyjamski_Wojciech - 26-05-2015 - 13:49
Temat postu:
Witajcie, mam chyba standardową prośbę o pomoc - może ktoś będzie w tym/przyszłym tygodniu w CAW?
Chodzi o ustalenie sygnatury teczki personalnej dziadka. Teczka jest, moje zgłoszenie użytkownika też zaakceptował już Dyrektor CAW. Gdyby ktoś był tak uprzejmy i przy okazji swojej zaplanowanej wizyty mógł o ten jeden numer zapytać - będę zobowiązany. Poproszę o PW, żeby nie zaśmiecać Forum.
Z góry dziękuję!
semc_anetka - 29-05-2015 - 11:09
Temat postu: CAW - pomocy
Jak rozpocząć poszukiwania w CAW? Mam już zgodę ale co dalej. Poszukuję informacji o dziadku (Jan Skóra ur 13.12.1914 w Szczekocinach, służył w 1935-1937 w wojsku w Lublinie, był szeregowym, piechota) to wszystko co wiem. To moja pierwsza wizyta w archiwum więc proszę o pomoc
Aneta
Jan.Ejzert - 29-05-2015 - 23:40
Temat postu: Re: CAW - pomocy
semc_anetka napisał:
Jak rozpocząć poszukiwania w CAW? Mam już zgodę ale co dalej. Poszukuję informacji o dziadku (Jan Skóra ur 13.12.1914 w Szczekocinach, służył w 1935-1937 w wojsku w Lublinie, był szeregowym, piechota) to wszystko co wiem. To moja pierwsza wizyta w archiwum więc proszę o pomoc
Aneta
Skoro wybierasz się osobiście, to musisz wcześniej uzgodnić swój przyjazd, aby zaklepać miejsce w pracowni.
Trzeba zabrać ze sobą jakiś notes i koniecznie ołówek (albo dwa). Nie wolno używać do notatek długopisu. To jest takie zabezpieczenie, aby nic nie pisać na udostępnionych dokumentach.
Na pierwszej wizycie prawdopodobnie odszukasz numery teczek i zamówisz je do przejrzenia.
Zamówienie i udostępnienie teczek nic nie kosztuje, z tym tylko, ponieważ są to teczki przedwojenne, znajdują się w archiwum i sprowadzenie ich przez CAW do pracowni naukowej trwa 2 - 3 tygodni. Takie terminy były dawniej. Nie wiem jak jest teraz po remoncie.
Pewnie warto od razu zamówić sobie termin na kolejną wizytę w pracowni.
Na drugiej wizycie dostaniesz materiały do ręki i możesz wynotować co Ci będzie potrzebne, lub zamówić ksero (albo skan).
Najtaniej jest ksero, skany były drogie.
Na ksero też trzeba czekać, nie robili tego od ręki. Myślę że można ksera czy skany załatwić drogą korespondencyjną.
Życzę powodzenia
Markowski_Maciej - 30-05-2015 - 11:29
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Spisałem kilka relacji ze swoich wizyt w CAW.
Może to trochę pomoże:
http://www.kimonibyli.pl/centralne-archiwum-wojskowe/
http://www.kimonibyli.pl/druga-wizyta-w ... danie-akt/
itd.
marcinguzek - 30-05-2015 - 14:56
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Witajcie,
ja pierwszy raz bylem bez uzgadniania terminu "z ulicy"
nie wiem jak formalnie nazywa się pomieszczeni w którym korzystałem ze skorowidzy;
po prostu są szuflady z nazwiskami w kolejności alfabetycznej i trzeba znaleźć "swoje nazwisko" ;
na karcie z kartoteki jest nr akt; zaznaczam ze szukałem osoby odznaczonej Krzyżem Niepodległości (moze innych akt szuka się inaczej?)
potem jak opisał powyżej Czarek, rewers do archiwum z zamówieniem teczki, czas oczekiwania ok 2 tygodni, chyba zadzwonili albo wysłali maila ze dokumenty sa gotowe do przejrzenia; po zapoznaniu sie z dokumentami zamówiliśmy kserokopie na adres domowy; teoretycznie powinny być wysłane "za pobraniem" ale dostaliśmy za darmo potwierdzam ze skany maiły jakieś horrendalne ceny;
kontakt wspominam dobrze, pracownicy uprzejmi i pomocni; moze było łatwo bo wiedziałem dokładnie czego szukam?
w kartotekach, sprawdzałem tez nazwiska dla osób z forum; za pierwszym razem nie ma tam za bardzo co robić po znalezieniu "własnej teczki" wiec można pomoc innym
życzę powodzenia
Marcin
semc_anetka - 31-05-2015 - 21:52
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Bardzo dziękuję za pomoc. Może jakoś się uda
Aneta
Marciniak_Michał - 31-05-2015 - 23:01
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Ostatnio zmienił się regulamin w CAWie:
http://www.caw.wp.mil.pl/plik/file/udos ... n-2015.pdf
Polecam lekturę. Co ważne dopuszczono robienie zdjęć własnym aparatem. Ale za dobrze nie może być. Wyłączone są z tego akta personalne. Również nie wykonuje się kserokopii akt wytworzonych do 1945 roku do celów genealogicznych.
Skan, to ok. 40 złotych jak pamiętam. Można przeglądać 5 jednostek dziennie. Jak wspomniano powyżej, aby być pewnym miejsca w pracowni trzeba je wpierw zarezerwować. Rezerwacja dokonywana jest pod koniec miesiąca na następny miesiąc. Trzeba się spieszyć z rezerwacją, gdyż liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacja jest trzymana do 9:15. Zawsze można pojechać "w ciemno" i liczyć, że akurat będzie wolne miejsce. Tak można jak ktoś mieszka na miejscu. Ale zawsze istniej ryzyko, że wszystkie miejsca będą zajęte i nie wejdziemy.
Należy wspomnieć, że w Pracowni Udostępnienia Akt i Informacji Archiwalnej pracują bardzo życzliwi i pomocni ludzie.
Pozdrawiam,
Michał
Kurzyjamski_Wojciech - 26-06-2015 - 22:21
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów ma zaklepany termin w CAWie na 9.VII (czwartek)? Mi się udało dostać 10.VII (pt), ale mocno mi to koliduje z innymi obowiązkami (jestem zdecydowanie spoza W-wy). Chętnie bym się zamienił...
Slawinski_Jerzy - 26-06-2015 - 23:12
Temat postu: Re: CAW - pomocy
marcinguzek napisał:
czas oczekiwania ok 2 tygodni, chyba zadzwonili albo wysłali maila ze dokumenty sa gotowe do przejrzenia; po zapoznaniu sie z dokumentami zamówiliśmy kserokopie na adres domowy; teoretycznie powinny być wysłane "za pobraniem" ale dostaliśmy za darmo
Szkoda, że nie miałem tyle szczęścia Czekałem trchę dłużej i opłata była za pobraniem, po 4 zł za stronę. Na marginesie muszę dodać, że kserokopie przyszły zapakowane bardzo porządnie, w ładną "firmową" teczkę.
Ogólnie wrażenia ze "współpracy" z tym archiwum mam jak najbardzie pozytywne. Zdziwiło mnie trochę, że wpłaty za kserokopie nie można było uiścić przelewem na konto, ale nie było to jakieś duże utrudnienie.
pozdrawiam,
Jerzy
faazer - 12-12-2015 - 09:09
Temat postu: Re: CAW - pomocy
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.
Leon Lewandowski ur 22.06.1900
loreii - 12-12-2015 - 11:21
Temat postu:
Cytat:
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.
Leon Lewandowski ur 22.06.1900
Ja pisałam jakiś czas temu do nich w sprawie mojego pradziadka.Opisałam sprawę,dodałam że nie mam możliwości osobistego stawienia się(mieszkam w Krakowie) i po jakimś miesiącu otrzymałam odpowiedź że sprawdzono bazę i nie znaleziono takiej osoby.
Przypuszczam że wszystko zależy od tego do czyich rąk trafia wiadomość
A.Michałowski - 12-12-2015 - 16:16
Temat postu:
loreii napisał:
Cytat:
Ponawiam swoją prośbę
Bardzo proszę o pomoc!
Poszukuję informacji n.t. mojego pradziadka który był w 1919r Ułanem Wielkopolskim i brał udział w Powstaniu Wielkopolskim.
Pytałem mailowa CAW czy posiadają jakieś informacje na jego temat - odpisali że muszę stawić się osobiście,
Mieszkam w Gdańsku.
Czy można najpierw ustalić czy cokolwiek znajduje się w archiwum zanim tam przyjadę? Wiadomo, nie chciałbym przyjeżdżać taki kawał na marne.
Leon Lewandowski ur 22.06.1900
Ja pisałam jakiś czas temu do nich w sprawie mojego pradziadka.Opisałam sprawę,dodałam że nie mam możliwości osobistego stawienia się(mieszkam w Krakowie) i po jakimś miesiącu otrzymałam odpowiedź że sprawdzono bazę i nie znaleziono takiej osoby.
Przypuszczam że wszystko zależy od tego do czyich rąk trafia wiadomość
Zgadzam się z Twoją uwagą.Na pewno zależy to od okoliczności,osoby odbierającej wiadomość i jej nastawienia do sprawy.........
Aleks.
Sobczyńska_Katarzyna - 13-12-2015 - 13:13
Temat postu:
Ja wysłałam prośbę i ku memu zaskoczeniu dostałam odpowiedź następnego dnia. Niestety nie znaleziono osoby, której szukam
wojtek_senior - 13-12-2015 - 18:07
Temat postu:
ja zadzwoniłem na informację do CAW. zapytałem i za dwa dni dostałem tel. odpowiedź iż są akta mojego dziadka. Wypełniłem stosowny formularz potwierdzający pokrewieństwo bo tylko w takich przypadkach osobom fizycznym mogą udostępnić dane. Umówiłem się na wizytę i mogę do woli fotografować interesujące mnie materiały .Pozdrawiam. Wojtek.
Kaczmarek_Aneta - 20-01-2016 - 20:35
Temat postu:
Idą lepsze czasy
http://caw.wp.mil.pl/pl/67_440.html
Pozdrawiam
Aneta
Sroczyński_Włodzimierz - 20-01-2016 - 21:08
Temat postu:
przełomu nie widzę, bo:
"§ 6
5. Materiały archiwalne udostępniane są w liczbie do 6 jednostek archiwalnych dziennie.
choć oczywiście warto zauważyć
"§ 11
1. W toku korzystania z udostępnionych materiałów archiwalnych użytkownicy mogą nieodpłatnie wykonywać ich fotografie cyfrowe własnym sprzętem." (hehe dlaczego cyfrowe tylko??)
to nadal
"§ 12
1. Wysokość opłat wnoszonych przez użytkowników [...]określa
załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie
sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach
wyodrębnionych, stanowiący załącznik nr 8 do regulaminu.
czyli skan to
"4 Reprodukcje w postaci plików rastrowych zapisanych na informatycznych nośnikach danych
1 megabajt każdego wykonanego obrazu
1 Reprodukcje są udostępniane w jednym z formatów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 pkt
1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64,
poz. 565, z późn. zm.) do stosowania dla danych zawierających informację graficzną.
Ilość megabajtów stanowiącą podstawę do obliczenia wysokości opłaty ustala się na podstawie wielkości pliku obrazu
w formacie TIFF bez kompresji
7 Transfer danych na przenośne informatyczne nośniki danych lub za pomocą systemów teleinformatycznych 1 megabajt 0,1 (zł) Opłata nie uwzględnia wartości nośnika.
czyli 1 strona skanu to licząc w tiffie z 50-100MB ->50-100zł * 1 + zrzut JPGa z 50 groszy, pomińmy litościwie nośnik i transfer- 50 do 100 zł za stronę skanu z podpisem peruwiańskiegosłońca nadal obowiązuje:( no powiedzmy wyjątkow lekki tiff 20 MB ...)
ale to już nie p.o. decyduje, tyle że powinien (mym zdaniem oczywiście) błyskawicznie zawnioskować o zmianę tych paskarskich cen (czy tez sposobu ich obliczania)
zetka zetką..a co innego boli nadal
Kaczmarek_Aneta - 20-01-2016 - 21:15
Temat postu:
Troszkę inne aspekty miałam na myśli, np. "Podejmę działania zmierzające do pełnego zinwentaryzowania zbiorów pozostających w dyspozycji CAW i całej wojskowej sieci archiwalnej, informatyzacji zasobu oraz jak najszerszego ich udostępnienia historykom."
albo
http://www.ifar.pl/index.php/topic,2757.0.html
Sroczyński_Włodzimierz - 20-01-2016 - 21:20
Temat postu:
aa. to wiesz deklaracje
ja o już podjętych (bądź nie) decyzjach i ich skutkach
fotografowanie bardzo wiele zmienia -pozwala uniknąć (z uporem powtórzę) skandalicznych, paskarskich cen
Kaczmarek_Aneta - 21-01-2016 - 07:41
Temat postu:
Dlatego napisałam, że idą lepsze czasy
Generalnie może to skrót myślowy, ale faktycznie, gdyby CAW zostało podporządkowane NDAP to może zobaczymy więcej zdigitalizowanych zasobów w szwa niż to, co aktualnie opublikowano na stronie CAW?
A fotografowanie to już bodaj w grudniu działało, a może i wcześniej, więc to już nie nowość.
Pozdrawiam
Aneta
Krzysztof29 - 06-02-2016 - 19:39
Temat postu:
W CAW nie wolno było fotografować własnym aparatem akt personalnych. Ewentualnie można było je zeskanować na swój koszt (40 zł za stronę). Czy po zmianie regulaminu można już wykonywać fotografie z tych akt?
jakub336 - 06-02-2016 - 20:05
Temat postu:
Witam,
Przepraszam, że, wetnę się w wątek, ale może przy okazji wyjaśnię nurtujący mnie problem Szukam informacji o okresie życia mojego pradziadka z służby w I pułku Czołgów w Żurawicy w latach 1922 -1925. Jeśli wiedział bym ,że jest szansa na jakieś informacje na ten temat to zangażował bym się w skąplikowaną, jak widzę procedurą udostępniania akt w CAW.
Pozdrawiam,
Sylwek
jart - 07-02-2016 - 15:22
Temat postu:
Do Sylwka:
1. Szanse są zawsze, tylko czasem zerowe.
2. Sprawdź w inwentarzu dostępnym na www CAW czy mają akta które mogłyby Cię zainteresować
3. Napisz do CAW, poinformuj że szukasz pradziadka który służył tu i tu. Podaj jego imię i nazwisko, nazwę jednostki, ramy czasowe. Kwerendy dla Ciebie raczej nie przeprowadzą (dlaczego - to na ich www), ale o tym czy mają akta tej jednostki z podanego okresu - powinni Cię poinformować. Tak jak i o tym czy teczka na to imię i nazwisko jest w aktach personalno-odznaczeniowych (zwróć uwagę - teczka kogoś kto się tak nazwyał, nie konkretnej osoby o którą Ci chodzi).
4. Wiedząc powyższe podejmiesz decyzję czy jechac osobiście, czy nie.
Powodzenia
jakub336 - 07-02-2016 - 17:09
Temat postu:
Witam,
Artur, dzięki za odpowiedż, tak właśnie postąpie, znalazłem w inwentarzu CAW info. , że znajdują się tam dane dotyczące Brygad i Grup Pancernych z okresu 1909 - 1939 r. mam nadziej, że może zawarte będą tam dane jednostki z Żurawicy. Przyznam się , że nawet nie wiem czego się tam spodziewać, miło było by znależc zdjęcie pradziadka z młodości.
Pozdrawiam,
Sylwek
jart napisał:
Do Sylwka:
1. Szanse są zawsze, tylko czasem zerowe.
2. Sprawdź w inwentarzu dostępnym na www CAW czy mają akta które mogłyby Cię zainteresować
3. Napisz do CAW, poinformuj że szukasz pradziadka który służył tu i tu. Podaj jego imię i nazwisko, nazwę jednostki, ramy czasowe. Kwerendy dla Ciebie raczej nie przeprowadzą (dlaczego - to na ich www), ale o tym czy mają akta tej jednostki z podanego okresu - powinni Cię poinformować. Tak jak i o tym czy teczka na to imię i nazwisko jest w aktach personalno-odznaczeniowych (zwróć uwagę - teczka kogoś kto się tak nazwyał, nie konkretnej osoby o którą Ci chodzi).
4. Wiedząc powyższe podejmiesz decyzję czy jechac osobiście, czy nie.
Powodzenia
jart - 07-02-2016 - 19:09
Temat postu:
Zadzwoń najpierw, zapytaj co i jak zrobić - powinni poprowadzić za rączkę (to dość ważne, zadzwoń przed wizytą).
P.S.
i tu już się robi małe zamieszanie. ja bym zrobił tak - w kolejności:
1. Napisał - jak opisałem wcześniej
2. poczekał na odpowiedź
3. Zadzwonił - dopytał o to co nie jasne + o szczegóły wizyty (np o to co się da załatwić korespondencyjnie wcześniej, żeby nie jeździć 2 razy)
4. Pojechał
Poska38 - 07-02-2016 - 19:27
Temat postu:
Ja napisałem em. na informacja.caw@wp.mil.pl dnia 30,12.2015 podając dane o co walczę i po
30 (TRZYDZIESTU) dniach otrzymałem pocztą odpowiedz i kopię bez żadnych kosztów a chodziło o
rok 1944 WP
jAN
jakub336 - 07-02-2016 - 20:13
Temat postu:
Raz jeszcze dzięki, napisałem już maila do CAW z zapytaniem o Jna Szady i pięciu innych moich przodkach majacych doczynienia z wojskowością w początkach XX w.
Pozdrawiam,
Sylwek
loreii - 09-02-2016 - 14:23
Temat postu:
Czy ktoś wie ile trzeba czekać po złożeniu rewersu (mailem) na wiadomość, że zamówione archiwa są przygotowane ?
jotzet - 10-02-2016 - 00:36
Temat postu:
Trzy tygodnie, zakładając, że w ubiegłym miesiącu chyba 25 stycznia miałaś szczęście dodzwonić się do CAW -Informacji i uzyskałaś miejsce w czytelni. Pod koniec lutego, ale nie pamiętam dokładnie kiedy jest kolejny telefoniczny bój o miejsce w marcu itd. Przyczyną tych uniedogodnień jest remont generalny w całym CAW-ie.
Batogowski_Sergij - 10-02-2016 - 00:42
Temat postu:
jotzet napisał:
Trzy tygodnie, zakładając, że w ubiegłym miesiącu chyba 25 stycznia miałaś szczęście dodzwonić się do CAW -Informacji i uzyskałaś miejsce w czytelni. Pod koniec lutego, ale nie pamiętam dokładnie kiedy jest kolejny telefoniczny bój o miejsce w marcu itd. Przyczyną tych uniedogodnień jest remont generalny w całym CAW-ie.
Jeszcze 2 lata temu słyszałem o tym remoncie
nuernberg - 21-03-2016 - 20:16
Temat postu:
Witam,
kilka nowości dotyczących badań w CAWie
wydłużają godziny pracy jak i zwiększają ilość udostępnianych jednorazow akt do 10, dot tylko Kolekcji Akt Personalno - Odznaczeniowych z lat 1918-1939, do 10 jednostek dziennie.
http://caw.wp.mil.pl/pl/67.html
Pozdrawiam Gabriel
jamiolkowski_jerzy - 29-04-2016 - 13:53
Temat postu:
Ze sporymi obawami wynikajacymi min. z wpisów tego watku przystapilem do kwerendy w CAW. I olbrzymie pozytywne zaskoczenie. Co prawda pół roboty wykonała mi Pani Ewa Rubaszewska ( i tą drogą składam jej kolejne Wielkie Dzieki) która w moim imieniu wypisała mi szukane sygnatury (teczki personalne i odznaczeniowe poszukiwanych, a było ich sporo). Ale dalej same miłe zaskoczenia ze strony pracowników Archiwum. Telefoniczne konsultacje były niezwykle sympatyczne. Miłych ludzi nawet przez telefon da się odczuć. Zgłoszenie i rewersy wysłałem meilem. Zgłoszenia dokonałem telefonicznie 25 kwietnia ( z powodu remontu 25 każdego miesiąca odbywa się zapisywanie do kwerendy) jednocześnie ustaliłem termin wizyty.Od przesłsnia rewersów do wizyty czekać trzeba 21 dni)
Tym samym CAW złamał moja prywatną klasyfikację placówek archiwalnych. Dotąd najgorszymi, najtrudniej dostępnymi były archiwa z wielkich miast oraz najbardziej prestizowych archidiecezji. Niechlubny prymat wśród najgorszych ma u mnie AP w Katowicach w którym przed laty zrobiono wobec mnie klasyczny włoski strajk w którego trakcie co i raz Pani trzymajaca władzę przypominała sobie że muszę jeszcze wypełnic kolejny dokument (nawet takie których w innych archiwach nie widziałem na oczy). Kwerenda zas polegała na czekaniu. W efekcie udało mi się dotrzeć do jednego tylko dokumentu za którego ksero formatu A-4wściekły (ale nie miałem wyjścia bo dokument był dla mnie cenny) zapłaciłem 38 zł (widać kiedy cenny to trzeba bulić). Szczęśliwie złapałem jeszcze pociag i z mocnym postanowieniem że nigdy więcej moja noga w katowickim AP nie stanie wróciłem do Białegostoku.
CAW przwraca nadzieje ze i w wielkich archiwach może być normalnie czyli uprzejmie.
Dodam że moją hierarchię uprzejmości podtrzymało AP w Radomiu. Kilka dni temu mailem poprosiłem o kwerendę jednego zasobu (wyszukanie w nim nazwiska) Po dwóch dniach otrzymałem odpowiedź i szok ….. poza tym zasobem przeszukano mi trzy inne. Brawo AP Radom.
Pozdrawiam
Litwos - 09-05-2016 - 14:22
Temat postu:
Czy ktos mogl by mi wyszukac osobe w CAW? Na maila otrzymalem odpowiedz, ze kwaredy nie sa wykonywane w celach genealogicznych...
Bylbym bardzo wdzieczny.
Pozdrawiam
Robert
luk2030 - 12-05-2016 - 11:42
Temat postu:
Witam, czy w centralnym archiwum mogły by być dokumenty żołnieży górników z lat 1950 do 1955, po jakim czasie są one wysyłane z WKU do CAW?
marcinzabo - 12-05-2016 - 11:51
Temat postu:
Cytat:
Uprzejmie informujemy, że Centralne Archiwum Wojskowe realizuje kwerendy (ustalanie sygnatur, zamawianie teczek, wyszukiwanie informacji w teczkach, typowanie dokumentów do wykonania kserokopii) dla osób fizycznych wyłącznie w sprawach poświadczeniowych dla celów prawno-administracyjnych, przede wszystkim ustalenia czasu, miejsca i przebiegu służby (pracy) dla potrzeb emerytalno-rentowych.
Kwerendy dotyczące:
- badan genealogicznych i regionalistycznych,
- prac naukowo-badawczych,
- ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych dla celów innych niż poświadczeniowe realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Udostępniania Akt CAW.
W celu skorzystania z zasobu aktowego CAW oraz przeprowadzenia szczegółowych poszukiwań dot. intersującej Pana osoby, należy przesłać wypełnione zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych (dostępne na stronie internetowej CAW w zakładce UDOSTĘPNIANIE/FORMULARZE )
Po uzyskaniu zgody Dyrektora CAW (informacja o uzyskaniu zgody dostępna pod numerem telefonu 261-813-192) należy zgłosić się do Pracowni Informacji w celu ustalenia ewentualnych sygnatur oraz wypisania i złożenia rewersów.
Szczegółowe informacje dot. zasad udostępniania, Regulamin, informator o zasobie CAW dostępne są na stronie caw.wp.mil.pl
Litwos - 12-05-2016 - 16:47
Temat postu:
Witam,
Jezeli ktos bywa w CAW i moglby zeskanowac teczke z akt personalnych, prosze o wyslanie mi prywatnej wiadomsci i podanie ceny/kosztow.
Dziekuje z gory.
Pozdrawiam
Robert
BEGIERT - 20-05-2016 - 19:07
Temat postu: Archiwum Wojskowe CAW Warszawa ...Akta zołnrzy na Zachodzie
Witam serdecznie ...
Zwracam sie z uprzejmą i serdeczną pomoc w powyzszej sprawie....
W Centralym Archiwum Wojskowe w Warszawie znajdują sie akta personalne
dziadka mojego ,chodzi dokładnie o kolekcje akt personalnych zołnierzy powracających z PSZ na Zachodzie ..
Archiwum poinformował mnie iz ,kwerendy wykonuje wyłącznie w sprawach poswiadczeniowych ,dla celów prawno-administracyjnych i przede wszystkim ustalenia czasu ,miejsca słuzby dla potrzeb emerytalnych -rentowych .Natomiast kwerendy do badan genealogicznych są wyłącznie udostepnione wyłącznie osobiscie .
Moje zapytanie w jaki sposób mozna otrzymac powyzsze kopie akt ,zeby pracownik CAW w Warszawie wykonał osobiscie .
O ile ktos wie uprzejmie prosze równiez o informacje ...co moze byc w takich aktach dokładnie .
Z góry serdecznie dziekuje za rozpatrzenie mojej gorącej prosby .
Łącze wyrazy szacunku ,oraz serdecznie
pozdrawiam
Dariusz
*Moderacja proszę o pisanie postów w odpowiednich działach (JarekK)
Pięknoręki - 31-05-2016 - 16:30
Temat postu:
Dzień dobry,
zwracam się z podobną prośbą co przed-piśca (?). Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki mojego pradziadka, byłbym bardzo zobowiązany. Dla mnie to jedna podróż do Warszawy mniej.
Proszę o informację na priv.
pozdrawiam,
Adam Jaworski
T0masz_0 - 10-06-2016 - 15:01
Temat postu:
Witam wszystkich,
Czy ktoś wie co się stało ze stroną CAW?
Może coś się zmieniło w dostępie?
Pod dotychczasowym linkiem: http://caw.wp.mil.pl/ pojawia się okienko logowania.
pozdrawiam
Tomek
Łucja - 10-06-2016 - 15:56
Temat postu:
nie ma CAW, jest WBH, jak widać pełna konspiracja
http://telewizjarepublika.pl/powstanie- ... 32674.html
http://wbh.wp.mil.pl/pl/index.html
Łucja
T0masz_0 - 10-06-2016 - 16:57
Temat postu:
Łucja napisał:
http://wbh.wp.mil.pl/pl/index.html
Bardzo dziękuję!
pozdrawiam
Tomek
Oonka - 13-06-2016 - 19:45
Temat postu:
luk2030 napisał:
Witam, czy w centralnym archiwum mogły by być dokumenty żołnieży górników z lat 1950 do 1955, po jakim czasie są one wysyłane z WKU do CAW?
witam, a o jakie archiwalia konkretniej chodzi? jakiś czas temu porządkowałam dokumentację Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, więc może mogę co nieco pomóc
radjas - 13-06-2016 - 20:43
Temat postu:
Witam
potrzebuję pomocy w sprawie odszukania i przejrzenia teczki przedwojennego oficera. Szczegóły na priv
Bardzo proszę o pomoc
loreii - 13-06-2016 - 22:37
Temat postu:
Na stronie WBH piszą żeby w sprawie kwerend wysyłać formularz.Gdzie go znajdę ?
qufel - 08-08-2016 - 10:37
Temat postu:
Czy ktoś już pisał do WBH? Macie jakieś doświadczenia, długo się czeka?
jotzet - 10-08-2016 - 00:38
Temat postu:
O swoich doświadczeniach wspomniałem w tym wątku 10 lutego br. Pragnę dodać, że jakkolwiek rezerwacja telefoniczna miejsca jest trudna, to czytelnicy często korzystają do 12:00 i zwalniają miejsce. Warto więc po dziewiątej zadzwonić do informacji 261 814 584 i zapytać o dostępność w danym dniu, a do 15:00 można przejrzeć jeszcze sporo dokumentów.
Na stronie Archiwum nie znalazłem zakładki do pobrania niezbędnych druków więc poniżej zamieszczam : skan Zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych -
http://pl.tinypic.com/r/2e1hvs4/9
http://pl.tinypic.com/r/2wquxwy/9
oraz Zamówienie (rewers).
http://pl.tinypic.com/r/w9teh4/9
Należy oba dokumenty wypełnić i wysłać online na adres wbh.informacja@ron.mil.pl
Sygnatury akt uzyskałem w Pracowni udostępniania akt 261813192.
Pozdrawiam i życzę powodzenia
Janusz
Gosia_Wójcik - 29-11-2016 - 18:46
Temat postu:
Witam
Czy można upoważnić kogoś do załatwienia sprawy w WBH w moim imieniu?
Nie mogę sama pojechać, bo mam dziecko pod opieką. A z dzieckiem dwulatkiem no wiadomo, nie da się
Mam ustalone sygnatury, więc sprawa jest ułatwiona. Chodzi o dokumenty dotyczące pradziadka, który był więźniem w obozie w Borowiczach. Szczegóły podam na priv. Proszę o kontakt jeśli ktoś byłby chętny pomóc. Bardzo mi zależy.
Pozdrawiam
Gosia Wójcik
algaa - 29-11-2016 - 19:43
Temat postu:
Witam
Jestem w takiej samej sytuacji jak Gosia.
Może ktoś kto mieszka w Wawie mógłby pomoc
Pozdr Agnieszka.
loreii - 29-11-2016 - 23:04
Temat postu:
Pisałam kiedyś w tej sprawie do Marty Czerwieniec egenarch@genealogiczne.pl http://genealogiczne.pl/page/5,poszukiw ... iczne.html
Zajmuje się mni.poszukiwaniami w CAW.
marcinzabo - 01-12-2016 - 09:16
Temat postu:
Czy w CAW znajdę jakieś listy czy kopie powołań do wojska przed IIWŚ dla szeregowych? Bo dziadek skądś musiał wiedzieć żeby jechać do Modlina a nie do Siedlec, które były bliżej. Służył w jako szeregowy w 1 Pułku Saperów z Modlina I kompania, I lub II pluton a potem przebywał w Stalagu I A Stablack
Sroczyński_Włodzimierz - 01-12-2016 - 09:31
Temat postu:
skąd wiedział gdzie się stawić
z książeczki wojskowej :) lub dostarczonej oddzielnie aktualizacji informacji - karty mobilizacyjnej nie wdrukowanej a "na kartoniku"
prawie tak samo jak w PRL działało
plan mobilizacyjny to nie "kazdy idzie do najbliższej jednostki/tam gdzie mu wygodniej"
a "po otrzymaniu wezwania" lub po publicznym ogłoszeniu postępuje wedle tego, co mu wcześniej (lub w publicznym ogłoszeniu) wyznaczono i o zym go wcześniej poinformowano
z "OBWIESZCZENIE MOBILIZACJI
PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ ZARZĄDZIŁ
MOBILIZACJĘ POWSZECHNĄ.
W WYKONANIU POWYŻSZEGO W POROZUMIENIU Z WŁAŚCIWYMI MINISTRAMI
zarządzam co następuje:
"...B. Powołani wykonują rozkaz podróży podany na stronie 2-giej białej karty mobilizacyjnej, który wskazuje KIEDY, GDZIE I W JAKIEJ FORMACJI WOJSKOWEJ LUB NIEWOJSKOWEJ powołany ma się zameldować, w jaki sposób — pieszo lub koleją — odbyć podróż i co ma zabrać ze sobą.
Powołani, którzy są kierowcami lub właścicielami i kierowcami pojazdów mechanicznych, a w myśl otrzymanych imiennych kart powołania lub ogłoszonego planu poboru mają dostarczyć te pojazdy do komisyj poborowych, winni zastosować się do wskazówek podanych w punkcie 3-cim na stronie 3-ciej karty mobilizacyjnej.
C. Powołani, którzy przed rozplakatowaniem niniejszego obwieszczenia lub równocześnie z rozplakatowaniem otrzymali kolorowe karty powołania, winni wykonać rozkaz podróży podany w tych kolorowych kartach powołania.
D. 1) Oficerowie, podchorążowie, podoficerowie, starsi szeregowcy i szeregowcy rezerwy do 40 roku życia włącznie, którzy nie otrzymali ani kart mobilizacyjnych ani niebieskich zaświadczeń mobilizacyjnych, winni BEZZWŁOCZNIE zgłosić się w tych komendach rejonów uzupełnień, na terenie których w chwili obwieszczenia mobilizacji się znajdują.
2) Oficerowie, podchorążowie, podoficerowie, starsi szeregowcy i szeregowcy rezerwy, pospolitego ruszenia, stanu spoczynku oraz zaliczeni do pomocniczej służby wojskowej, którzy otrzymali karty mobilizacyjne, a w chwili obwieszczenia mobilizacji z jakichkolwiek powodów ich nie posiadają, winni udać się BEZZWŁOCZNIE:
— ci, którzy pamiętają, do jakiej jednostki otrzymali przydział mobilizacyjny — do tych jednostek,
— ci, którzy nie pamiętają, do jakiej jednostki otrzymali przydział mobilizacyjny — do tych komend rejonów uzupełnień, na terenie których w chwili obwieszczenia mobilizacji się znajdują.
Udający się w myśl niniejszego punktu D, do jednostek lub komend rejonów uzupełnień wini zabrać ze sobą wszystkie posiadane przez nich dokumenty wojskowe (książeczki stanu służby, książeczki wojskowe), a w razie posiadania — również legitymacje osobiste.
Ponadto ci z pośród nich, którzy w chwili obwieszczenia mobilizacji znajdują się w miejscowościach położonych ponad 20 kilometrów od miejsca stawiennictwa, winni przed wyruszeniem zgłosić się do najbliższego zarządu gminy lub posterunku policji państwowej, gdzie otrzymają zaświadczenie uprawniające do przejazdu koleją.
marcinzabo - 01-12-2016 - 10:08
Temat postu:
No i o to pytam czy może w CAW są kopie tych dokumentów
jamiolkowski_jerzy - 01-12-2016 - 10:17
Temat postu:
Trzeba pytać w archiwum. Jesli znana jest ( jak tu) jednostka a dokumenty ocalały to jest duża szansa na odnalezienie dokumentów. Z tego co wiem imiennych rejestrów żołnierzy nie ma, przynajmniej nie było jeszcze niedawno.. Po nazwisku można szukać oficerów.
Majtka_Łukasz - 29-12-2016 - 14:36
Temat postu:
Dzień dobry,
Czy jest szansa, że w CAW znajdę jakieś informacje o dziadku, który walczył w armii Andersa?
Wiem o nim dość mało - znam datę i miejsce urodzin (Nakło nad Notecią). Wiem, że został siłą wcielony do Wehrmachtu, trafił gdzieś w okolice Hamburga a potem do Dani. Nie jestem pewien, ale chyba następnie do północnej Afryki i w nieznany mi sposób dołączył w Palestynie do 2 Korpusu. Później przebył szlak bojowy przez Włochy (jako dowódca czołgu (?)) do Anglii. Po wojnie wrócił do Polski.
Tak się składa, że będę w Warszawie w dniach 30.12-3.01.2017 i tak się zastanawiam czy przy braku jakiegokolwiek doświadczenia z archiwami moja ewentualna wizyta w CAW ma jakiś sens? Czego, gdzie i jak ewentualnie szukać?
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam,
Łukasz
Edit: Dla kontrastu, drugi dziadek walczył w 2 Armii LWP jako 'radiotelegrafista' (?). Podobnie jak wyżej, znam datę urodzenia, trochę o rodzinie i to, że pochodził z powiatu oszmiańskiego, woj. wileńskie. Z wojskiem trafił na Dolny Śląsk i tam zamieszkał. Może coś w CAW o tym dziadku?
Dorota_Mazurek - 29-12-2016 - 15:09
Temat postu:
Obawiam się, że w tym terminie czytelnia będzie nieczynna. Warto to sprawdzić na stronie internetowej.
Sens jest zawsze. Warto sprawdzić.
Jednak należy się nastawić na przynajmniej dwie wizyty, jedna, żeby oszukać sygnatury i zamówić akty, a druga żeby przejrzeć.
Pozdrawiam
Dorota
angelika.smola - 13-03-2017 - 18:56
Temat postu:
Witajcie!
Nigdy nie byłam w CAW. Nie mam żadnego doświadczenia z tą instytucją. Wiem, że mogą być tam teczki kilku moich krewnych. Wszyscy wiemy jak cenne informacje można tam odnaleźć oraz że trafiają się takie, w których są zdjęcie - te najcenniejsze pamiątki. Proszę, powiedzcie mi jakie kolejno kroki powinnam podjąć? Przeczytałam forum, ale niewiele z tego rozumiem. Jutro mam cały wolny dzień, a że mieszkam w Warszawie, to chciałam tam pojechać, tylko nie wiem, czy w ciągu tej jednej wizyty cokolwiek załatwię i czy jest sens sobie zawracać teraz głowę, skoro być może bardziej będę musiała się do tej wizyty przygotować. Z całego serca proszę o rady, wizyta w tej instytucji wydaje mi się przerażająca.
Pozdrawiam, Angelika
stryker - 13-03-2017 - 19:19
Temat postu:
Witaj!
Gdzie krewni walczyli ?
Daleko do CAW/WBH masz mieszkając w tej Warszawie ? Na jednej wizycie zapewne się nie skończy...
pozdr.
Marcin
Jan.Ejzert - 13-03-2017 - 19:49
Temat postu:
Skoro wybierasz się osobiście, to musisz wcześniej uzgodnić telefonicznie swój przyjazd.
Na pierwszej wizycie prawdopodobnie odszukasz numery teczek i zamówisz je do przejrzenia.
Zamówienie i udostępnienie teczek nic nie kosztuje, z tym tylko, ponieważ są to teczki przedwojenne, znajdują się w archiwum i sprowadzenie ich przez CAW do pracowni naukowej trwa 2 - 3 tygodni. Takie terminy były dawniej. Nie wiem jak jest teraz po remoncie.
Na drugiej wizycie dostaniesz materiały do ręki i możesz wynotować co Ci będzie potrzebne, lub zamówić ksero (albo skan).
Najtaniej jest ksero, skany były drogie.
Chyba nie można fotografować i pisać długopisem, a tylko ołówkiem.
stryker - 13-03-2017 - 20:01
Temat postu:
§ 11
http://wbh.wp.mil.pl/pl/32.html
T0masz_0 - 13-03-2017 - 20:46
Temat postu:
Spokojnie, oni tam nie gryzą. Zasady korzystnia są jak w każdym innym archiwum. Obsługa jest bardzo pomocna i na pewno pokażą ci co i jak.
Musisz tylko pamiętać że Pracownia Informacji Naukowej - czyli miejsce gdzie przegląda się katalogi jest czynna od 9 do 15 z przerwą od 12.00 do 12.30.
Podczas pierwszej wizyty, wypiszesz Zgłoszenie o udostępnienie materiałów archiwalnych, przejrzysz katalogi. Jeżeli coś znajdziesz to na zamówione materiały czeka się 2-3 tygodnie.
Nie wiem czy trzeba się umawiać telefonicznie, ja poszedłem tam z ulicy przy okazji szkolenia w Rembertowie i nikt mnie nie wygonił.
Nowy budynek jest chyba jeszcze nie oddany i pracownie są zorganizowane tymczasowo w budynku internatu oznaczonym na tej mapce numerem 4
http://wbh.wp.mil.pl/plik/image/mapka_wbh.jpg
powodzenia
Tomek
angelika.smola - 13-03-2017 - 21:27
Temat postu:
stryker napisał:
Witaj!
Gdzie krewni walczyli ?
Daleko do CAW/WBH masz mieszkając w tej Warszawie
? Na jednej wizycie zapewne się nie skończy...
pozdr.
Marcin
Mój prapradziadek był w Legionach w 1920, nie wiedziałabym, gdyby nie informacja na grobie. Chciałabym dowiedzieć się nieco więcej w tej sprawie. Jeden z jego synów zginął w największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej. Ale na informacje o nim raczej nie liczę. Drugi syn tuż po wojnie wyjechał, wykształcił się i zasilił szeregi Ludowego Wojska Polskiego, gdzie zdobył jeden z wyższych stopni, nikt w rodzinie nie jest w stanie wskazać jaki. Na razie wiem tylko, że należałoby sprawdzić te 3 osoby. Są również takie, które były w obozach, ale to nie to archiwum. Wiem także, że brat mojego pradziadka był funkcjonariuszem ORMO. Może o nim też coś mogłabym tam znaleźć? Do archiwum mam kawałek. 25 km, mieszkam na Bielanach.
Jan.Ejzert, bardzo dziękuję za zainteresowanie i garść porad. Teraz już nie wygląda to tak strasznie. Na wszelki wypadek zadzwonię do nich, zanim pojadę. Dziękuję!
stryker, jak to mówią, najlepiej u źródła. Dziękuję za zainteresowanie
T0masz_0, czuję się spokojniejsza, dziękuję za pomocne rady i zainteresowanie moim tematem
Krzewicki_Paweł - 17-03-2017 - 21:11
Temat postu:
Witam serdecznie.
Chciałem zapytać czy ktoś będąc w CAW w najbliższym czasie mógłby odszukać i ustalić sygnatury teczki Tadeusza Nowaka Poległego w 1945 r. Syna Jana. Pierwszy pułk Samochodowy. Dla mnie dwa wyjazd do Warszawy to spory kłopot niestety
Będę bardzo wdzięczny za Pomoc.
Pozdrawiam
Dorota_Mazurek - 17-03-2017 - 21:29
Temat postu:
A patrzyłeś na straty.pl ? Tam jest 15 Janów Nowaków zmarłych w 1945 roku.
Pozdrawiam
Dorota
http://genealogiczneprzypadkidoroty.blogspot.com/
Krzewicki_Paweł - 17-03-2017 - 21:36
Temat postu:
Tak patrzyłem ale jego nie ma PCK też nie znalazło. NA forum dostałem że jest w Księdze pochowanych poległych podczas drugiej Wojny. Napisałem do CAW i dostałem odpowiedź, że teczki zostaną udostępnione po odszukaniu sygnatur.
Dorota_Mazurek - 17-03-2017 - 21:40
Temat postu:
Podejrzewam, ze osób o takim imieniu i nazwisku może być dość dużo. Trudno będzie zidentyfikować właściwą osobę.
Dorota
http://genealogiczneprzypadkidoroty.blogspot.com/
Krzewicki_Paweł - 17-03-2017 - 21:45
Temat postu:
Zapewne tak ale jest jeszcze podana data urodzenia błędna 1923 bo rodzi się w 1924 i być może w 1 pułku samochodowym nie było wielu Tadeuszów Nowaków ?
Dorota_Mazurek - 17-03-2017 - 21:47
Temat postu:
Zaraz, to w końcu Tadeusz czy Jan? W poprzednim poście napisałeś Jan syn Jana.
Dorota
http://genealogiczneprzypadkidoroty.blogspot.com/
Krzewicki_Paweł - 17-03-2017 - 21:50
Temat postu:
Kurcze pomyliłem już poprawiłem. Chodzi o Tadeusza syna Jana .
Dorota_Mazurek - 17-03-2017 - 21:53
Temat postu:
a tutaj żaden nie pasuje?
http://www.indeksrepresjonowanych.pl/in ... wanie.html
Dorota
Krzewicki_Paweł - 17-03-2017 - 22:01
Temat postu:
Niestety nie
Krzysztof29 - 19-04-2017 - 21:11
Temat postu:
angelika.smola napisał:
stryker napisał:
Witaj!
Gdzie krewni walczyli ?
Daleko do CAW/WBH masz mieszkając w tej Warszawie
? Na jednej wizycie zapewne się nie skończy...
pozdr.
Marcin
Mój prapradziadek był w Legionach w 1920, nie wiedziałabym, gdyby nie informacja na grobie. Chciałabym dowiedzieć się nieco więcej w tej sprawie. Jeden z jego synów zginął w największej bitwie partyzanckiej II wojny światowej. Ale na informacje o nim raczej nie liczę. Drugi syn tuż po wojnie wyjechał, wykształcił się i zasilił szeregi Ludowego Wojska Polskiego, gdzie zdobył jeden z wyższych stopni, nikt w rodzinie nie jest w stanie wskazać jaki. Na razie wiem tylko, że należałoby sprawdzić te 3 osoby. Są również takie, które były w obozach, ale to nie to archiwum. Wiem także, że brat mojego pradziadka był funkcjonariuszem ORMO. Może o nim też coś mogłabym tam znaleźć? Do archiwum mam kawałek. 25 km, mieszkam na Bielanach.
Jan.Ejzert, bardzo dziękuję za zainteresowanie i garść porad. Teraz już nie wygląda to tak strasznie. Na wszelki wypadek zadzwonię do nich, zanim pojadę. Dziękuję!
stryker, jak to mówią, najlepiej u źródła. Dziękuję za zainteresowanie
T0masz_0, czuję się spokojniejsza, dziękuję za pomocne rady i zainteresowanie moim tematem
Jeżeli chodzi o ORMO to ja znalazłem teczki funkcjonariuszy tej formacji w IPN.
andrzejchomicz - 29-04-2017 - 23:47
Temat postu:
Dzien Dobry! Szukam zasoby archiwalne o Powiatowej Komendzie Uzupełnień w Drohobyczu (1921-1939), ktora nalezala do Okręgu X korpusu z dowództwa w Przemysle. We Lwowie takich zasobów nie ma.(
Dzieki za pomoc!)
Mat72 - 07-05-2017 - 12:43
Temat postu:
Witam serdecznie!
Szukam osoby, która odwiedza Centralne Archiwum w Rembertowie. Potrzebuje zdjęć ( jeśli jest to możliwe)albo informacji z teczki personalnej mojego śp. Dziadka. Kwestionariusz personalny już posiadam.
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam!
Mat72
gallrdm - 31-07-2017 - 15:58
Temat postu:
Witam,
Jeżeli dostałem odpowiedź z Centralnego Archiwum Wojskowego z prośbą o podanie pełnego adresu do korespondencji w celu rejestracji pisma, to na ten adres wyślą mi odrazu dalsze informacje o poszukiwaniach? Wysłałem adres 13 dni temu i dopiero jutro będę mógł zajrzeć do skrzynki pocztowej i ciekawość mnie zżera czy coś tam znajdę. Od tamtej pory nie dostałem żadnego maila z CAW.
jart - 31-07-2017 - 20:02
Temat postu:
gallrdm napisał:
Witam,
Jeżeli dostałem odpowiedź z Centralnego Archiwum Wojskowego z prośbą o podanie pełnego adresu do korespondencji w celu rejestracji pisma, to na ten adres wyślą mi odrazu dalsze informacje o poszukiwaniach? Wysłałem adres 13 dni temu i dopiero jutro będę mógł zajrzeć do skrzynki pocztowej i ciekawość mnie zżera czy coś tam znajdę. Od tamtej pory nie dostałem żadnego maila z CAW.
Na tak postawione pytanie może odpowiedzieć tylko wróżbita.
Moim zdaniem poprosili o adres, bo jest taki wymóg w korespondencji urzędowej (przepisy). To taki ukłon z ich strony, bo na pisma nie spełniające wymogów mogą po prostu nie odpowiadać i tyle.
Jeśli już wszystko jest tak jak powinno, to owszem, mogą napisać, np pismo informujące o tym że nic nie znaleźli, lub zawierające formułkę że prowadzą kwerendy tylko w takich a takich wypadkach a Twój się do nich nie zalicza i zapraszają Cię byś szukał osobiście (w ciemno obstawiałbym ten właśnie przypadek).
Poczekasz - zobaczysz. Czas na odpowiedź mają dłuższy, więc być może jutro w skrzynce nie znajdziesz nic.
Monika_Piras - 18-09-2017 - 14:49
Temat postu:
Witam,
Czy jest możliwość aby ktoś mi pomógł w Centralnym Archiwum Wojskowym? Szukam informacji o pradziadku i z CAW dostałam taką oto odpowiedź :Uprzejmie informujemy, iż w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego
Wojskowego Biura Historycznego w Kolekcji akt żołnierzy Polskich Sił
Zbrojnych, którzy powrócili do kraju znajduje się zeszyt ewidencyjny na
nazwisko Strójwąs Jan, s. Jana ur. 15.09.1903 r. "
Niestety nie prowadzą kwerend genealogicznych i stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby odpłatnie zrobić mi ksero lub zdjęcie teczki Jana Strójwąsa? Oczywiście podam więcej informacji dotyczących Jana
Pozdrawiam
Monika Piras
KOREK - 05-12-2017 - 21:55
Temat postu:
Witam,
Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:
"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."
Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do wglądu już konkretne dokumenty ?
Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.
Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.
Pozdrawiam
Jakub Kornaszewski vel Korek
KOREK - 15-01-2018 - 14:36
Temat postu:
Jeszcze raz odświeżając temat:
Witam,
Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:
"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego
Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."
Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt
dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do czytelni do wglądu już konkretne dokumenty ?
Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.
Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.
Pozdrawiam
Jakub Kornaszewski vel Korek
herka - 03-02-2018 - 14:32
Temat postu:
KOREK napisał:
Jeszcze raz odświeżając temat:
Witam,
Jeśli ktoś mógłby pomóc mi w ustaleniu sygnatur teczki/karty mojego krewnego, byłbym bardzo zobowiązany.
Szukam informacji o krewnym oficerze marynarki i z CAW dostałem taką oto odpowiedź:
"..w kartotece akt personalnych i odznaczeniowych z lat 1918-1939 Centralnego Archiwum Wojskowego
Wojskowego Biura Historycznego znajduje się karta na nazwisko Roszak Florjan (syn Piotra) ur. 17.04.1912r."
Stąd moje zapytanie czy ktoś byłby w najbliższym czasie w CAW i mógłby spisać sygnaturę lub sygnatury akt
dotyczących tej osoby tak abym mógł później zamówić do czytelni do wglądu już konkretne dokumenty ?
Pozwoliło by mi to zaoszczędzić jednego przyjazdu do Warszawy.
Z góry dziękuję za odzew. Po więcej informacji i szczegóły zapraszam na piv.
Pozdrawiam
Jakub Kornaszewski vel Korek
Co do podanej przez Ciebie osoby znalazłem w komputerze Archiwum jedynie info.:
382 M
Marynarka Wojenna
Roszak Florian
17.4.1912
Na pytanie moje osoba z Archiwum stwierdziła, że jest to teczka personalna o nr 382.
Miałem mało czasu bo zamykali o 15.00 a ja byłem o 14.55
Jak chcesz to wyślę Ci zdjęcie z w/w wypisu. Podaj kontakt mailowy przez priv.
Pozdrawiam
Krzysiek
Tomasz_Lenczewski - 03-02-2018 - 17:19
Temat postu:
http://www.smp.am.szczecin.pl/Content/1 ... andler=pdf
obszerne informacje o osobie
W jednym ze wcześniejszych tomów obszerny biogram oparty o te właśnie akta z CAW (WBH)
Pozdrawiam tl
juras - 04-02-2018 - 01:35
Temat postu:
Witam serdecznie.Proszę o radę.
Czy mogę zapytać mailowo w CAW o to czy posiadają materiały moich
krewnych podając ich personalia[I-sza wojna św. ,Powstanie Wielkopolskie ,
Wojna 1920-go] i otrzymam potwierdzenie?
Czy mogę korespondencyjnie zamówić jeśli są skany dokumentów ?
Czy takie zapytania muszą być na specjalnych formularzach ?
Pytam,gdyż trudno jest mi wybrać się kilkakrotnie do Warszawy po takie
materiały. Pozdrawiam juras
jakub336 - 04-02-2018 - 09:06
Temat postu:
Ja zapytałem w zwykłym mailu i sprawdzili dla mnie nazwiska w komputerowym indeksie nazwisk. Podali też orientacyjnie czy posiadają akta jednostek , które mnie interesują. Zaznaczono jednak, że to tylko pobieżnie sprawdzenie. W zeszły tygodniu przejeżdżałem służbowo przez Rembertów i na tzw. "partyzanta" wszedłem do CAW. Powiedziałem archiwiście , że jestem pierwszy raz, można powiedzieć, że za rękę mnie poprowadził. Sprawdził czy posiadają interesujący mnie zakres danych, objaśnił co i jak sprawdzać w komputerze, ogólnie miło i profesjonalnie. Niestety moich danych nie było.
Pozdrawiam,
Sylwester
radjas - 20-02-2018 - 21:14
Temat postu:
Witam
Czy jest ktoś kto mógłby wpaść do pracowni naukowej CAW żeby przejrzeć dwa inwentarze? Jeśli ktoś może pomóc proszę o kontakt na maila: porta29[at]wp.pl
pozdrawiam
uladziemid - 21-02-2018 - 16:05
Temat postu:
Proszę o pomoc/poradę w kwestii ustalenia czy dana osoba była moim krewnym. Niestety nie mieszkam w Polsce i nie bardzo mam możliwość odwiedzić WBH osobiście a wymiana maili z Biurem nie przyniosła rozstrzygnięcia.
Otóż z bardzo lakonicznej relacji mojego pradziadka wynika, że miał brata w 1 pułku piechoty legionów, który był oficerem i zginął przed 1922 rokiem (kiedy mój pradziadek sam był w wojsku). Niestety nie podał jego imienia ani nigdy więcej o nim nie wspomniał. Tak więc co wiemy to: imię ojca (Tomasz) i że musiał się urodzić przed 1890 rokiem (od wtedy są dostępne skany urodzeń z parafii pradziadka Ptkanów, miejscowość Podole i żadnego nieznanego nam Soi tam nie ma). Co ciekawe na podstawie tak szczątkowych danych mój ojciec znalazł osobę, która ewentualnie mogłaby pasować - ppor. Michał Soja, który zginął w bitwie o Białystok w 1920 roku i pośmiertnie został odznaczony krzyżem VM piątej klasy.
Wymieniłam kilka maili z WBH i zakończyło się na zaproszeniu do archiwum:
"Uprzejmie informujemy, iż w tym przypadku na podstawie samej kartoteki nie można ustalić imienia ojca Michała Soi. W kartotece występuje kilka kart z tym nazwiskiem i imieniem. Ponieważ nie podała Pani daty urodzenia nie można wstępnie nikogo wykluczyć. W celu zamówienia akt i zapoznania się z ich zawartością zapraszamy do samodzielnego przeprowadzenia kwerendy."
Czy ktoś z forumowiczów mógłby doradzić co jeszcze mogę sprawdzić bez wizyty w Warszawie? Od razu dodam, że przeglądałam Dzienniki Personalne z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i nie natrafiłam na żadną wzmiankę o Michale Soi.
Jeśli nic więcej nie da się zdziałać bez wizyty w WBH, czy jest ktoś, kto mógłby przy jakiejś okazji podejrzeć co za Michałowie Soja są w kartotekach (daty urodzenia i sygnatury akt, żebym mogła je zamówić wcześniej i przyjechać)?
Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.
edyta_s - 21-02-2018 - 17:59
Temat postu:
Ula zaczynasz jakby nie od tej strony.
Dlaczego nie ustalisz najpierw chociażby imienia czy rodziców.
1 Akt zgonu pradziadka
2 ślub
3 urodzone dzieci z tego związku i ich eliminuj tzn (zgony, śluby i znajdziesz tego którego szukasz)
Są przecież USC i Archiwa nie wszystko niestety jest w sieci.
To nie moje rejony ale załóż oddzielny temat na pewno ci podpowiedzą.
Powodzenia
uladziemid - 21-02-2018 - 18:12
Temat postu:
Edyto, nie chodzi o mojego pradziadka tylko o jego brata, o którym (oprócz danych rodziców) wiem tylko tyle, że był w wojsku (nie znamy imienia, daty urodzenia, nie wiadomo czy miał żonę itp). W zasadzie chodzi mi o zweryfikowanie teorii mojego ojca że ten ppor. Michał Soja to osoba której szukamy, stąd też moje próby w CAW/WBH. Czy masz na myśli, że lokalne USC będzie w stanie podać mi imiona wszystkich dzieci z danego małżeństwa (moich pra-pradziadków)?
edyta_s - 21-02-2018 - 18:39
Temat postu:
Wiesz USC nie ma zakresu tych lat raczej AP a tam wykonują odpłatnie kwarendy podajesz zakres lat dane.
Nawet jak miał żonę to często przy urodzeniach dzieci był wpis chrzest opóźniony z powodu że ojciec był w wojsku.
Ale kiedyś wojskowi najpierw służyli w wojsku a dopiero bardzo późno zakładali rodziny.
Ale pradziad i szukaj w archiwach nie podaje też innego zakresu lat niż ty masz
więc albo się nie zachowały albo wcześniej była inna parafia. Zadaj pytanie na forum może ktoś coś wie gdzie można szukać akt z tych lat.
uladziemid - 21-02-2018 - 19:31
Temat postu:
Dziękuję ci Edyto za poradę, spróbuję też tak. Nadal chciałabym żeby w miarę możliwości ktoś sprawdził w spisie jacy Michałowie Soja występują w dokumentach CAW/WBH i jakie są sygnatury powiązanych akt, to może przy kolejnej wizycie w Polsce je zamówię. Z góry dziękuję!
herka - 16-04-2018 - 21:34
Temat postu:
Witam
Czy ktoś z bywalców CAW mógłby sprawdzić sygnatury
1 Dywizjonu Artylerii Konnej z lat 1932-1935
Z góry dziękuję
Krzysiek
radjas - 20-04-2018 - 13:40
Temat postu:
Witam
Mam prosbe o sprawdzenie sygnatur jednego z zespolow. Prosze o kontakt na priv jesli ktos bylby w stanie mi pomoc.
z gory dziekuje
Radek J
przemko20161 - 20-04-2018 - 14:05
Temat postu:
Witam
Wiem że to nie na temat ale czy ktoś może sprawdzić czy w Archiwum są dostępne metryki parafii Klembów i Gołędzinowo z XVIIIw ?
Przemek
MonikaNJ - 20-04-2018 - 14:27
Temat postu:
Witam,
faktycznie nie na temat Przemku - w Archiwum Wojskowym chcesz szukać ksiąg metrykalnych ????
pozdrawiam monika
Marcin_KAT - 01-06-2018 - 17:21
Temat postu:
Dzień dobry,
Piszę z ogromną prośbą do osób odwiedzających CAW WBH, mianowicie chciałbym się zapytać, czy ktoś byłby mi w stanie pomóc w ustaleniu sygnatur dwóch kartotek akt personalnych i odznaczeniowych, a także akt 73 pułku piechoty z lat 1922-1939. Z góry bardzo dziękuje i proszę o kontakt w wiadomości prywatnej.
Pozdrawiam Marcin W.
adamrw - 06-11-2018 - 15:20
Temat postu:
Dzień dobry,
czy może znalazłby się ktoś, kto były w stanie (nawet odpłatnie) odnaleźć i skopiować dokumenty znajdujące się w zespole "Komitet Krzyża i Medalu Niepodległości, sygn. I.394.1" WBH (dla konkretnego nazwiska - mojego Pradziadka)? Dzwoniłem do WBH i według sympatycznego Pana, z którym rozmawiałem, nie da się sprawy załatwić składając wniosek o kwerendę, ani nawet w czasie jednej wizyty w WBH. Jako że do Warszawy mam ponad 400 km w jedną stronę to w zasadzie sprawa jest dla mnie niewykonalna. Gdyby jednak ktoś bywał w WBH i przy okazji mógłby mi pomóc, to byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
Adam
Kunisz_Maria - 06-11-2018 - 18:37
Temat postu:
MonikaNJ napisał:
Witam,
faktycznie nie na temat Przemku - w Archiwum Wojskowym chcesz szukać ksiąg metrykalnych ????
pozdrawiam monika
Witam, Moniko MonikaNJ i Przemku przemko20161, a może jednak na temat
W Archiwum Wojskowym znalazłam akt urodzenia mojej cioci, córki przedwojennego oficera. Akt ten był w jego dokumentach wojskowych. Ciocia w wieku 84 lat zobaczyła po raz pierwszy swój akt urodzenia. Bo w czasie wojny księgi metrykalne spłonęły, a po wojnie wyrobiono jej dokumenty po złożeniu przysięgi przez świadków.
Pozdrawiam Maria
MonikaNJ - 06-11-2018 - 19:13
Temat postu:
Witaj Mario,
może jednak nie na temat znalazłaś pojedynczą metrykę chrztu/urodzenia, podpiętą pod dokumenty oficera a nie księgę metrykalną z parafii. Oczywistym jest ,że jeśli zachowała się dokumentacja jakiejś konkretnej osoby w CAW to mogą tam być różne dokumenty w tym metryki rodzinne , ale nie cała księga.
pozdrawiam monika
Kulewski - 06-11-2018 - 19:36
Temat postu:
Moj dziadek Boguslaw Kulewski w 9 II, 1916 roku jako 16 letni chłopak (podał że ma 18 lat) zaciągnął się do Legionów Piłsudskiego (3 pułk piechoty, Oddział Łączności – 6 Kompania) - w Sandomierzu. W 1918 roku, walczył na Ukrainie (II Korpus Wojsk Polskich) w bitwie pod Rarańczą, a następnie w bitwie pod Kaniowem, pod dowódcą ppułk Żymierskiego. Dowódcą II Korpusu był Generał Józef Haller. W 1918 roku, dostał się do niewoli niemieckiej - obóz Łambinowice (Lamsdorf). Od 1919-1920 służył we Francji i we Włoszech. Po powrocie do Polski skierowany został na kurs oficerski do Dziwińska. Po jego ukończeniu w 1920 roku, dostał stopień podporucznika i walczył z bolszewikami w zdobyciu Kijowa. W wojsku Polskim służył do 1923 roku
Nie mam żadnych informacji dlaczego od 1919-1920 by służył we Francji i we Włoszech ( za co dostał odznakę )
Czy ktos ma jakies informacje dlaczego legioniści tam w ogóle służyli?
Niestety mieszkam za oceanem i nie mam możliwości osobiście pójść do CAW.
Prosze o jakiekolwiek wiadomosci.
Pozdrawiam Harald Kulewski
slawek_krakow - 06-11-2018 - 20:13
Temat postu:
Kulewski napisał:
Moj dziadek Boguslaw Kulewski w 9 II, 1916 roku jako 16 letni chłopak (podał że ma 18 lat) zaciągnął się do Legionów Piłsudskiego (3 pułk piechoty, Oddział Łączności – 6 Kompania) - w Sandomierzu. W 1918 roku, walczył na Ukrainie (II Korpus Wojsk Polskich) w bitwie pod Rarańczą, a następnie w bitwie pod Kaniowem, pod dowódcą ppułk Żymierskiego. Dowódcą II Korpusu był Generał Józef Haller. W 1918 roku, dostał się do niewoli niemieckiej - obóz Łambinowice (Lamsdorf). Od 1919-1920 służył we Francji i we Włoszech. Po powrocie do Polski skierowany został na kurs oficerski do Dziwińska. Po jego ukończeniu w 1920 roku, dostał stopień podporucznika i walczył z bolszewikami w zdobyciu Kijowa. W wojsku Polskim służył do 1923 roku
Nie mam żadnych informacji dlaczego od 1919-1920 by służył we Francji i we Włoszech ( za co dostał odznakę )
Czy ktos ma jakies informacje dlaczego legioniści tam w ogóle służyli?
Niestety mieszkam za oceanem i nie mam możliwości osobiście pójść do CAW.
Prosze o jakiekolwiek wiadomosci.
Pozdrawiam Harald Kulewski
Oj tam, od razu Legiony Piłsudskiego Nie wszystko co ma w nazwie Legion to z Piłsudskim trzeba łączyć. Wygląd na to, że Twój dziadek pod Józefem Hallerem służył.
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Haller
https://pl.wikipedia.org/wiki/3_Pu%C5%82k_Piechoty_Legion%C3%B3w
https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Polska_we_Francji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Armia_Polska_we_W%C5%82oszech_1918%E2%80%931919
jamiolkowski_jerzy - 06-11-2018 - 20:50
Temat postu:
Warto dodać kilka innych linków z wikipedii i losy dziadka staja się prawdopodobnie takie
Na początek bitwa pod Kaniowem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_pod_Kaniowem
W maju został wzięty do niemieckiej niewoli i trafił do Łambinowic
https://pl.wikipedia.org/wiki/Miejsce_P ... binowicach
Stamtąd najpewniej zbiegł i trafił przez Austrię do Włoch gdzie zgłosił się do yworzonej armii a następnie do Francji patrz linki wyżej
Kulewski - 06-11-2018 - 21:05
Temat postu:
Bardzo dziekuje
Ciekawe artykuły.
PS. Dziadek w swoich wspomnieniach pisał że był w Legionach Piłsudskiego.
Pozdrawiam
Sroczyński_Włodzimierz - 06-11-2018 - 21:24
Temat postu:
jak być ścisłym to gdy się zaciągał to nie pod Hallera, a pod Ferdynand Küttnera chyba, i jednak w lutym 1916 Józef Piłsudski "dowodził" (tzn był zwierzchnikiem) całych Legionów - w tym i II Brygady
BYŁ (przodek w "Legionach Piłsudskiego")
jamiolkowski_jerzy - 06-11-2018 - 21:35
Temat postu:
Formalnie nie było czegoś takiego jak Legiony Piłsudskiego. To określenie bardziej symboliczne. Związki Piłsudskiego z tworzeniem Legionów były skomplikowane
http://muzeumpilsudskiblog.pl/legiony-pilsudskiego/
Sroczyński_Włodzimierz - 06-11-2018 - 21:39
Temat postu:
stąd "" ale OK, fakt - trudno skwitować jednym zdaniem jak to zrobiłem "BYŁ", to raczej reakcja na stwierdzenie, że mylił się twierdząc, że był
slawek_krakow - 07-11-2018 - 00:35
Temat postu:
No jednak ile by "" nie użyć to trudno być w czymś czego nie było Gdzie był to pewno sam dziadek wiedział, choć stawiam tezę, że jeśli by na bieżąco pamiętnik pisał, to by jakoś inaczej wychodziło niż na przykład we wspomnieniach po latach pisanych, gdzie już naleciałości montowania legendy się nawarstwiły. Oczywiście przyznaję rację, że "Legiony Piłsudskiego" są dla większości zrozumiałe, przynajmniej z grubsza jeśli chodzi o czas i miejsce. Dla mnie niestety.
Kulewski - 07-11-2018 - 00:59
Temat postu:
Dziadek napisał swoje wojenne wspomnienia w 1975 rok.
Nigdy wcześniej nikt o tych wspomnieniach nic mi nie mowil, co było w tych czasach oczywiste.
Dopiero kilka lat temu znalazłem jego wspomnienia oraz legitymacje jego odznaczeń.
Faktycznie teraz po przeczytaniu mi powyżej artykułu:
http://muzeumpilsudskiblog.pl/legiony-pilsudskiego/
zrozumiałem różnicę i zmieniłem w historii swojego rodu że walczył w Legionach Polskich.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.
Gosia_Wójcik - 27-01-2019 - 17:54
Temat postu:
Witam,
Chciałam zapytać czy ktoś wybiera się do WBH i mógłby w moim imieniu zdobyć kopie lub fotografie dokumentów dotyczących mojego prapradziadka?
W wyszukiwarce wpisałam imię i nazwisko i otrzymałam taki wynik:
Jan Czarnota, rok urodzenia 1877-06-22, Sygnatury: I.123.9.5,
Kategoria bazy osobowej: Ewidencja żołnierzy Armii gen. Hallera.
Proszę o odpowiedź w wiadomości prywatnej. Podam więcej szczegółów dotyczących prapradziadka.
Pozdrawiam
Gosia Wójcik
Jan.Ejzert - 27-01-2019 - 18:59
Temat postu:
Gosia,
z tego co pamiętam musisz to załatwić osobiście. Wcześniej trzeba zamówić miejsce w pracowni.
Najpierw porozmawiaj telefonicznie.
Można też kogoś upoważnić na piśmie, celem przejrzenia akt i dokonania wypisów.
Kopie i zdjęcia wykonują pracownicy WBH. Trafiają się zdjęcia.
No chyba że się coś zmieniło.
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2019 - 19:04
Temat postu:
zdjęcia można robić samodzielnie
pełnomocnictwo (jak wszędzie) wiąże się z opłatą skarbową
na każdą jednostkę musi być zgoda na udostępnienie - nie jest wydawana od ręki, to trwa (rozsądnie krótko - w dniach) ale trwa
nie ma katalogu "to dla każdego bez zgód indywidualnych", choć specjalnych obostrzeń do "popularnego" zasobu raczej nie ma, każdy by dostał (ur 1877 więc..), ale wystąpić trzeba
digitalizacji trwa, warto się dowiedzieć czy nie ma skanów
Gosia_Wójcik - 27-01-2019 - 20:03
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedzi. Mam kilkutygodniowe dzieciątko a do Warszawy daleko. Dlatego pomyślałam, że może znajdzie się dobra dusza i pomoże. Jeśli potrzebne jest upoważnienie, jakieś opłaty skarbowe czy za poświęcony czas to z mojej strony nie ma problemu.
Pozdrawiam
Gosia Wójcik
Sroczyński_Włodzimierz - 27-01-2019 - 20:09
Temat postu:
może najpierw zamów na siebie (zgłoszenie użytkownika etc do WBH-CAW), pełnomocnictwo z opłatą (tj dowodem opłacenia) można tam pocztą przesłać na adres archiwum, nawet mailem potwierdzenie elektroniczne
ja się w lutym nie wybiorę, ale mam zamiar jeszcze nie raz być w tym roku, pewnie ktoś z forumowiczów będzie wcześniej...
"za poświęcony czas" to nie w tym serwisie:)
jeśli chcesz kupić usługę - znajdziesz w sieci (nie tu) usługodawców bez problemu - tu to sobie pomagamy bez "opłaty za poświęcony czas"
Małgorzata_Kulwieć - 23-02-2019 - 18:33
Temat postu:
Chyba coś pokręciłam.
W zeszłym roku przeglądałam on-line dokumenty dotyczące Legionów linkowane na stronie CAW.
A w tej chwili nie mogę tych linków znaleźć.
Coś się zmieniło?
Juz nie ma dostępu on-line?
Krystyna.waw - 24-02-2019 - 11:29
Temat postu:
Nie wiem, jakie linki oglądałaś.
Od niedawna skany + bazy + akta są w tej wyszukiwarce
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... wansowana/
Heropolitanska_Izabela - 24-02-2019 - 11:50
Temat postu:
Informacja ze strony Archiwum:
"W związku z postępującymi pracami nad porządkowaniem zasobu Wojskowego Biura Historycznego informujemy, że na podstawie § 10 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych z udostępniania zostały wyłączone następujące zespoły i kolekcje:
1. „Legiony Polskie i Polski Korpus Posiłkowy 1914 – 1918”, sygnatura I.120.7, 25, 30, 36, 39-55, 57-62 ,66."
Małgorzata_Kulwieć - 24-02-2019 - 11:53
Temat postu:
Dzięki, nastawiłam się na taki wygląd jak wcześniej i nie mogłam tego znaleźć.
solec1 - 25-02-2019 - 13:54
Temat postu:
Witam serdecznie,
czy ktos moglby pomoc w uzyskaniu z CAW/WBH kopii teczki osobowej o sygnaturze: I.481.B.14709?
Szczegoly w wyszukiwarce:
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy ... ne/147729/
Jesli tak, prosze o kontakt.
Pozdrawiam - Mariusz
trzygny_aleksandra - 02-03-2019 - 11:31
Temat postu:
Dzień dobry,
Chciałam zapytać czy ktoś wybiera się do CAW/WBH ?
Zależałoby mi na zdobyciu kopii lub fotokopii dokumentów dotyczących mojego prapradziadka.
Proszę o wiadomość prywatą jeśli ktoś z forumowiczów zdecydowałby się mi pomóc.
Pozdrawiam
Ola
Heropolitanska_Izabela - 02-03-2019 - 13:18
Temat postu:
Mariusz, Ola
Ponieważ rewersy w CAW trzeba składać wcześniej nie jest możliwe abym rewersy dot. Waszych spraw zdołała złożyć szybko, bo na wizytę w przyszłym tygodniu już złożyłam a na kolejną mam już przygotowane. Zatem będę mogła złożyć rewersy w połowie marca na kolejny termin, być może pod koniec marca albo w kwietniu.
Ale Ola musi przekazać mi namiary na dane do rewersu tak jak to zrobił Mariusz. W przeciwnym razie nie będę mogła wypełnić rewersu.
Marina9581 - 02-03-2019 - 15:06
Temat postu:
Witam prosze o sprawdzenie nazwiska Świątkiewicz.Dziekuje
Wojciechowska_Ewka - 02-03-2019 - 16:17
Temat postu:
Marina9581,
Byłoby bardzo miło gdybyś, oprócz zainteresowania nazwiskiem Światkiewicz, zadał/ła sobie odrobinę trudu i przeczytał/ła, choć pobieżnie ten wątek. Wtedy nie zadawałbyś/łabyś takich pytań-próśb.
Trzeba na stronie CAW sprawdzić samemu czy takie nazwisko występuje, nazwisko to mało, dobrze jest znać imię, datę urodzenia, miejsce urodzenia i imiona rodziców. Następnie trzeba wypełnić "Zgłoszenie użytkownika" i "rewers/rewersy" na daną teczkę/dokumenty, wydrukować, podpisań, zeskanować i wysłać mailem na podany na stronie CAW adres. Potem trzeba zadzwonić i umówić się na wizytę w Pracowni naukowej WBH Rembertów ul. Pontonierów 2a. Trzeba również zarezerwować czas na przeglądanie, zamawianie xero lub skanów teczki/teczek lub robienie zdjęć samodzielnie. Dla ułatwienia:
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... =SUSZ-SWID
Miłego szukania.
Uwaga: zamówienie skanów polecam tylko zdjęć gdyż sprawa jest bardzo kosztowna.
pozdrawiam
Ewa
PS
Gdybyś podpisał/ła post wiedziałabym jak się do Ciebie zwracać.
Krystyna_Zaleska - 02-03-2019 - 17:16
Temat postu:
Ewo
Przy okazji pytanie -jak drogo?
nie mogę znaleźć cennika.
Pozdrawiam
Krystyna
Wojciechowska_Ewka - 02-03-2019 - 17:48
Temat postu:
Za zeskanowanie 15 (słownie: piętnaście) stron (300dpi) z nagraniem na płytę i wysyłką zapłaciłam 251 zł (słownie; dwieście pięćdziesiąt jeden). Xero to 2 zł strona, tylko strony są trochę pomniejszone niż w rzeczywistości (więc pismo odręczne staje się mniej czytelne) i w rogu mają logo CAWu. Tam na stronie gdzieś ten cennik jest ale dla mnie jeśli chodzi o skany mało czytelny.
Polecam robienie zdjęć dobrym telefonem (usiąść przy oknie wtedy cień od górnych lamp mniejszy)
Tak obsługa w pracowni bardzo miła - szczególnie Pani.
pozdrawiam
Ewa
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 17:56
Temat postu:
skany: płaci się nie od strony, a od wielkości pliku w niekompresowanym tiffie
..i co dziwne też ze znakiem wodnym
udostępnienie: chyba najbardziej fair, gdy to proszący wszystko załatwia (plus pełnomocnictwo opłacone dla pomagającego), oczywiście nie o komercyjnym zleceniu mowa
fotografowanie: by zmniejszyć cień (jakoś dziwnie duży w porównaniu z innym pracowniami w innych archiwach) materiał warto przechylić, tj położyć na podkładce nierównoległej do stołu
Wojciechowska_Ewka - 02-03-2019 - 18:01
Temat postu:
No tak, Włodek to fachowo wyjaśnił. Tak czy owak dla mnie skanowanie przekłada się na strony, te "tiffie" to może jakiś kawior albo trufle chyba bo prawie tyle kosztują
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 18:11
Temat postu:
b. premier Tusk podpisywał cennik i tylko premier może go zmienić -to wydzielone archiwum
minus skanowania też taki, że mailem nie prześlą
Krystyna_Zaleska - 02-03-2019 - 18:15
Temat postu:
Ewo,Włodku
Dziękuję za informacje.Teraz muszę przemyśleć sprawę,bo zamierzałam
bez wizyty zamówić skany lub ksero całej teczki (medal Niepodległości),
ale nie wiedząc nawet ile to stron to chyba jest dosyć ryzykowne.
Krystyna
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 18:19
Temat postu:
chyba optimum - ksero całości (i tak koszty potwierdzić pewnie będziesz musiała) z założonym limitem (np od razu napisać "do 80 zł, więcej po konsultacji") plus (potem , gdy dostaniesz ksero) wybrane skany (np zdjęć po parę złotych wyjdzie za skan zdjęcia 6-7 zł za legitymacyjne)
Krystyna_Zaleska - 02-03-2019 - 18:32
Temat postu:
O i to jest dobra rada !
Ksero pozwoli zorientować się w zawartości (koszt i tak niższy niż podróż do
Warszawy).Poza tym mnie w zasadzie interesuje dziadka udział w I WŚ i to
gdzie został ciężko ranny (podobno nad Styrem?).
Dziękuję
Krystyna
Wojciechowska_Ewka - 02-03-2019 - 18:42
Temat postu:
Krystyno,
Najlepiej zadzwoń do pracowni naukowej bo nie jestem pewna czy mailowo można zamówić xero, wydaje mi się, że Pani powiedziała że zamówić xero można tylko osobiście albo źle usłyszałam...
Moim zdaniem sama teczka 'Medal Niepodległości" to może być 6-8 stron (4kartki). Personalne to może być duuuużo/
Ewa
Heropolitanska_Izabela - 02-03-2019 - 18:49
Temat postu:
Robiłam ostatnio dla siebie zdjęcia z Kartoteki odznaczeniowej. W jednym wypadku to było 10 stron a w drugim 19. Gdyby się robiło zdjęcie dwóch stron sąsiadujących to wyszłoby oczywiście mniej. Ale dokumenty bardzo ciekawe min. dokładne życiorysy.
Krystyna_Zaleska - 02-03-2019 - 18:55
Temat postu:
Dziękuję
Zadzwonię ,jak nie będzie można zamówić mailowo-to trzeba będzie
"skoczyć" do Warszawy.Może nazbiera się więcej rzeczy do sprawdzenia?
Krystyna
MonikaS7 - 02-03-2019 - 19:29
Temat postu:
Niestety trzeba osobiście, nawet jak się zna sygnaturę nie przyślą kopii mailem.
Pozdrawiam
Monika
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 19:40
Temat postu:
ksero mailem trudno wysłać:-)
a zamówienie ksero poleconym bym spróbował
co do info "na gębę" w pracowni...nawet CAW to nie zawsze do końca działa - ustalenie, że przekazywana " na gębę" informacja, że jest wymóg uzyskania zgody na publikację kupionego skanu jest nieprawdziwa - wymagało trochę zachodu/ determinacji
ale z sukcesem..spodziewanym:)
może z koniecznością złożenia zamówienia osobiście jest podobnie?
nie byłbym zdziwiony
MonikaS7 - 02-03-2019 - 20:17
Temat postu:
Próbowałam złożyć zamówienie mailem i niestety dostałam odpowiedź, że trzeba być osobiście, a wcześniej trzeba się zwrócić do dyrektora z wnioskiem o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych.
Pozdrawiam
Monika
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 20:24
Temat postu:
zgoda- jasne, oczywiste, w regulaminie jest
mailem lub osobiście to nie wyczerpuje całości
trzeba by sprawdzić czy zamówienie kopii regulaminowo/statutowo wymaga wizyty
powód (jeden z) by nie dowierzać napisałem wyżej
ja bym zamiast jechać z Torunia poczytał i ew. zamówienie na wykonanie kopii przesłał, jakbym zwrotnie dostał odmowę z podstawą... to bym wiedział
imo paragraf 10 nie określa a i niekoniecznie ma zastosowanie
Markowski_Maciej - 02-03-2019 - 20:58
Temat postu:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
co do info "na gębę" w pracowni...nawet CAW to nie zawsze do końca działa - ustalenie, że przekazywana " na gębę" informacja, że jest wymóg uzyskania zgody na publikację kupionego skanu jest nieprawdziwa - wymagało trochę zachodu/ determinacji
ale z sukcesem..spodziewanym:)
Zniesiono obowiązek uzyskania zgody archiwum na publikację dokumentów? Gdzie można o tym przeczytać? Jaka podstawa prawna?
Sroczyński_Włodzimierz - 02-03-2019 - 22:00
Temat postu:
nigdy go nie było (obowiązku)
Ty mnie pytasz o podstawę?
było zapytać jak byłeś w CAW jaka jest podstawa prawna uzyskiwania zgody:)
bo wiesz...ja byłem ponoć pierwszy, który zapytałem "a dlaczego i skąd to wynika"
podpisujesz przecież "zapoznałem się z regulaminem" - tak?
no to ja PRZECZYTAŁEM, podpisałem (że przeczytałem) i zapowiedziałem, że publikować będę i bardzo proszę o wykazanie na jakiej podstawie (bo w regulaminie nie było i nadal nie ma) twierdzenia "bez zgody nie można"
krótka, rzeczowa analiza pracowników regulaminu, narada, konsultacja ze zwierzchnictwem i po 30 minutach
"faktycznie nie ma ograniczeń"
i już
za to prosba (którą popieram w całości) rzetelności - tj podawania źródła (miejsce przechowywanie, zespół, sygnatura) gdy skany/zdjęcia z materiałów z CAW w sieci publikujesz
trzygny_aleksandra - 04-03-2019 - 19:52
Temat postu:
Jak ustalić sygnature teczki dotyczącej nadania odznaczenia 1991 roku ?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ola
kamil_360 - 05-03-2019 - 11:22
Temat postu:
Ja dostałem taką odpowiedź dzisiaj:
" [...] jednocześnie informujemy, iż kwerendy dotyczące badań genealogicznych, naukowych, publikacji oraz ustalenia przebiegu służby i szlaków bojowych jednostek wojskowych dla celów innych niż poświadczeniowe, realizowane są osobiście przez zainteresowanych albo ich upoważnionych przedstawicieli w Pracowni Naukowej WBH. Sygnatury są ustalane samodzielnie w Pracowni Informacji Naukowej CAW WBH. Aby skorzystać z zasobu CAW WBH należy zwrócić się z wnioskiem do dyrektora WBH o wyrażenie zgody na udostępnienie materiałów archiwalnych. Wniosek dostępny jest na stronie wbh.wp.mil.pl w zakładce Centralne Archiwum Wojskowe (dołączamy go także w załączniku).
Więc zostaje nam osobista wizyta...
Maślanek_Joanna - 05-03-2019 - 12:20
Temat postu:
Witam,
niedawno "ćwiczyłam" CAW i zwracam uwagę na fakt, że NIE NALEŻY od razu przyjeżdżać, bo to strata czasu. Należy najpierw zadzwonić do pracowni informacji naukowej, która poprowadzi "za rękę", bo trzeba wypełnić i przesłać wniosek o zgodę na dostęp. Coś, co w normalnych archiwach odbywa się "od ręki" tutaj trwa... nawet 3 tygodnie!!! Dopiero po uzyskaniu zgody (dostaje się informację na maila) należy zadzwonić już do pracowni naukowej i umówić się na konkretny termin. Nie wiem jak dokładnie z rewersami - czy przez telefon informacja poda sygnatury do wypełnienia - wtedy można wypełnić rewersy i wysłać mailem i wówczas dokumenty już na Was czekają. A jeśli nie, to po przybyciu należy się udać do INFORMACJI, gdzie sami wyszukacie sygnatury (pomagają, jak ktoś nie umie) i wypełnicie rewersy. Ale nie wiem, ile się wtedy na dokumenty czeka - zapewne można spytać w tejże informacji.
Pozdrawiam
Joanna
PS. Jak się "przedarłam" przez te formalności to udało mi się fajne rzeczy znaleźć - warto się "przedrzeć" .
Sidor - 06-03-2019 - 18:57
Temat postu:
Gdyby kogoś interesowała jak długo czeka się aktualnie na odpowiedź, to wczoraj wieczorem wysłałam maila (na sekretariat) podając dane 2 osób, a dzisiaj przed południem dostałam odpowiedź. Niestety interesujących mnie teczek nie ma, ale ponieważ jedna z osób należała do 6 Pułku Strzelców Konnych podano mi nazwę zespołu akt, gdzie mogę ewentualnie szukać (rozkazy dzienne z lat 1925-1927). Niestety akta przejrzeć można jedynie osobiście.
A może ktoś wie, gdzie jeszcze można szukać? Mam zdjęcia dziadka w mundurze WP, ale mundur nie daje odpowiedzi w jakiej jednostce dziadek służył, bo to składak - czapka legionówka, bluza amerykanka, a pas austro-węgierski... Druga osoba ma na zdjęciu odznakę pułku, o którym wyżej wspomniałam.
Sroczyński_Włodzimierz - 07-03-2019 - 08:51
Temat postu:
Maślanek_Joanna napisał:
Witam,
niedawno "ćwiczyłam" CAW i zwracam uwagę na fakt, że NIE NALEŻY od razu przyjeżdżać, bo to strata czasu. Należy najpierw zadzwonić do pracowni informacji naukowej, która poprowadzi "za rękę", bo trzeba wypełnić i przesłać wniosek o zgodę na dostęp. Coś, co w normalnych archiwach odbywa się "od ręki" tutaj trwa... nawet 3 tygodnie!!! Dopiero po uzyskaniu zgody (dostaje się informację na maila) należy zadzwonić już do pracowni naukowej i umówić się na konkretny termin. Nie wiem jak dokładnie z rewersami - czy przez telefon informacja poda sygnatury do wypełnienia - wtedy można wypełnić rewersy i wysłać mailem i wówczas dokumenty już na Was czekają. A jeśli nie, to po przybyciu należy się udać do INFORMACJI, gdzie sami wyszukacie sygnatury (pomagają, jak ktoś nie umie) i wypełnicie rewersy. Ale nie wiem, ile się wtedy na dokumenty czeka - zapewne można spytać w tejże informacji.
Pozdrawiam
Joanna
PS. Jak się "przedarłam" przez te formalności to udało mi się fajne rzeczy znaleźć - warto się "przedrzeć" :) .
w niektórych archiwach na decyzję o udostępnieniu archiwaliów z podobnych okresów co gros zasobu CAWu czeka się miesiącami (rekord ok. pół roku): ni udostępnienia, ni decyzji odmownej
radjas - 11-04-2019 - 11:43
Temat postu:
Witam
Potrzebuje pomocy kogoś kto odwiedza CAW. Chodzi o zrobienie fotokopii czterech wniosków odznaczeniowych KW. Mogę wypełnic rewersy do wysłania na maila.
Pozdrawiam Radek
przejot - 15-05-2019 - 13:01
Temat postu:
Podobnie jak przedmówca potrzebuję pomocy kogoś kto odwiedza CAW. Znalazłem w internetowej bazie danych CAW dziadka - zgadza się imię, nazwisko, data urodzenia, imię ojca - niestety brak jest sygnatury. Otrzymałem zgodę od WBH na udostępnienie materiałów.
Pozdrawiam
Przemysław
ciszu - 15-05-2019 - 13:05
Temat postu:
przejot napisał:
Podobnie jak przedmówca potrzebuję pomocy kogoś kto odwiedza CAW. Znalazłem w internetowej bazie danych CAW dziadka - zgadza się imię, nazwisko, data urodzenia, imię ojca - niestety brak jest sygnatury. Otrzymałem zgodę od WBH na udostępnienie materiałów.
Hej Przejot, czy masz na myśli ten link?
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... wansowana/
przejot - 15-05-2019 - 13:14
Temat postu:
Dokładnie tam znalazłem wszystkie ww. dane poza sygnaturą. Jestem ze Szczecina i nie bardzo mam czas żeby jechać do Warszawy.
HELP!
Pozdrawiam
Przemysław
ciszu - 15-05-2019 - 13:43
Temat postu:
Szkoda ze nie ma tam nic na liter A ani C
A nie lepiej zlecić reprografie?
romans87 - 15-05-2019 - 22:19
Temat postu:
Dzień dobry,
W bazie personalnej na stronie WBH nie znajduje dziadka, który walczył w wojnie 1920. Znajduje jednego imiennika, ale nie zgadza się data urodzenia, brakuje także imienia ojca. Czy możliwa była rozbieżność w datach urodzenia i warto rzucić okiem na tą teczkę? Czy brak w wyszukiwarce jest jednoznaczne z brakiem w CAW?
ciszu - 16-05-2019 - 12:14
Temat postu:
romans87 napisał:
Witam,
W bazie personalnej na stronie WBH nie znajduje dziadka, który walczył w wojnie 1920. Znajduje jednego imiennika, ale nie zgadza się data urodzenia, brakuje także imienia ojca. Czy możliwa była rozbieżność w datach urodzenia i warto rzucić okiem na tą teczkę? Czy brak w wyszukiwarce jest jednoznaczne z brakiem w CAW?
Czy rozbieżność tyczy się tylko samego roku? Jeśli nie zgadza się tylko rok to jak najbardziej, też mam taki przypadek, różnica osoby której zasoby znajdują się w CAW-ie jest prawdopodobnie spowodowane tym że zmienił sobie o 2 lata by móc walczyć w I WŚ, ten sam przypadek może być w twoim przypadku.
romans87 - 16-05-2019 - 13:32
Temat postu:
ciszu napisał:
romans87 napisał:
Witam,
W bazie personalnej na stronie WBH nie znajduje dziadka, który walczył w wojnie 1920. Znajduje jednego imiennika, ale nie zgadza się data urodzenia, brakuje także imienia ojca. Czy możliwa była rozbieżność w datach urodzenia i warto rzucić okiem na tą teczkę? Czy brak w wyszukiwarce jest jednoznaczne z brakiem w CAW?
Czy rozbieżność tyczy się tylko samego roku? Jeśli nie zgadza się tylko rok to jak najbardziej, też mam taki przypadek, różnica osoby której zasoby znajdują się w CAW-ie jest prawdopodobnie spowodowane tym że zmienił sobie o 2 lata by móc walczyć w I WŚ, ten sam przypadek może być w twoim przypadku.
Dziadek urodził się w 1891 roku, w chwili wybuchu Pierwszej Wojny Światowej miał 23 lata, więc nie widzę takiej potrzeby w jego wypadku. Nie zgadza się także dzień i miesiąc. Możliwe jest, że na miejscu znajdę "swojego" dziadka, mimo że nie ma go w wyszukiwarce?
manoska214 - 22-05-2019 - 14:43
Temat postu:
Witam Czytających!
z CAW niestety ciężko się koresponduje. Poszukuję Józefa Dziadko, urodzonego w 1896 roku na terenie lubelskiego, prawdopodobnie w Ostrowie Lubelskim. Według podań rodzinnych walczył w obu wojnach i przeżył wojny, ale w którym wojsku walczył- nie wiadomo. W opracowaniu dotyczącym odznaczonych Krzyżem Walecznych o nieznanym adresie jest wymieniony http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/applet? ... u&p=20 Józef Dziadko, szer., b. 10 p. strz. I Pol. Korp. Wsch.
CAW w swoich zbiorach posiada szeregowca Józefa Dziadko, ale dostęp do teczki jest wyłącznie na miejscu.
Jak z tego wybrnąć? Czy w teczce, którą trzyma CAW będą podane dane osobowe jak imię ojca czy miejsce/data urodzenia? Chciałabym przekazać rodzinie konkretniejsze, potwierdzone informacje o stopniu czy jednostce Józefa.
Jeśli umieściłam ten wpis w złym dziale proszę moderatora o przeniesienie.
Pozdrawiam, Monika
Heropolitanska_Izabela - 22-05-2019 - 14:46
Temat postu:
Do Radka
Czy prośba o zrobienie zdjęć dokumentów w CAW jest nadal aktualna?
Jan.Ejzert - 22-05-2019 - 17:56
Temat postu:
manoska214 napisał:
CAW w swoich zbiorach posiada szeregowca Józefa Dziadko, ale dostęp do teczki jest wyłącznie na miejscu.
Masz tu podaną sygnaturę.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... =%2B#wynik
Niestety nie podano miejsca i daty urodzenia Józefa
Agnieszka_Szumska - 22-05-2019 - 19:13
Temat postu:
poszukuję danych STANISZEWSKIEGO JÓZEFA poległego 1918-12-06 Ostrów Mazowiecka miasto, gm. Ostrów Mazowiecka, pow. ostrowski mazowieckie
pozdrawiam
Małgorzata
manoska214 - 25-05-2019 - 02:46
Temat postu:
Witaj Janie,
dokładnie o tą teczkę mi chodzi. Niestety nie podano nic więcej, co by pomogło mi zidentyfikować tą osobę. Jeśli w teczce znalazłyby się informacje jak data i miejsce urodzenia, imię ojca oraz nazwa jednostki, mogłoby mi to pomóc ustalić czy TEN Józef Dziadko otrzymał Krzyż Walecznych (wymieniony ze względu na brak informacji o miejscu zamieszkania).
Pozdrawiam, Monika.
Agnieszka_Szumska - 28-05-2019 - 10:08
Temat postu:
Ponawiam prośbę poszukuję danych STANISZEWSKIEGO JÓZEFA poległego 1918-12-06 Ostrów Mazowiecka miasto, gm. Ostrów Mazowiecka, pow. ostrowski mazowieckie, przede wszystkim poszukuję informacji dot. daty urodzenia, imienia ojca żeby przekonać się czy jest to być mój pradziadek
pozdrawiam
Małgorzata
MagdalenaChru - 02-06-2019 - 15:52
Temat postu: CAW
Dzień dobry,
szukam informacji o bracie mojej babci, który podobno wstąpił do LWP i zginął pod Poznaniem.
Napisałam do CAW i dostałam odpowiedź, że nie mają informacji o takiej osobie. Gdzie mogę jeszcze szukać informacji o tej osobie?
W rodzinie podobno nikt nie ma dokumentów potwierdzających jego udział w walkach o Poznań.
Pozdrawiam
Magda
Krystyna.waw - 03-06-2019 - 18:25
Temat postu:
manoska214 napisał:
dokładnie o tą teczkę mi chodzi. Niestety nie podano nic więcej, co by pomogło mi zidentyfikować tą osobę. Jeśli w teczce znalazłyby się informacje
Monika, bez zajrzenie do teczki niczego nie ustalisz. Ja spodziewałam się 2-3 kartek, a dostałam kilkanaście, a na jednej było zdjęcie Jerzego Szarlipa w galowym mundurze
manoska214 - 11-06-2019 - 10:30
Temat postu:
Droga Krystyno,
aż mi serce zabiło szybciej przez Twoją odpowiedź. Coś takiego jest skarbem nieopisanym.
Pozdrawiam, Monika
joanna84 - 20-06-2019 - 09:38
Temat postu:
Jeśli nie ma informacji w katalogu, to prawdopodobnie nie ma ich też w dokumentach. W przypadku kuzyna mojego pradziadka w podaniu o Krzyż Walecznych na pierwszej stronie było tylko imię i nazwisko, numer pułku w którym służył, stopień, data wstąpienia do wojska, posiadane odznaczenia, następnie opis walk, informacja o świadkach itp. Natomiast nie podano daty i miejsca urodzenia czy informacji o rodzicach. Ten kuzyn zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej - w akcie zgonu był podany ten sam numer pułku, więc udało się go zidentyfikować w ten sposób.
Znając sygnaturę można zamówić kserokopię teczki żeby zorientować się co w niej jest - strona kserokopii kosztuje 2 zł
greg0077 - 22-06-2019 - 15:30
Temat postu:
joanna84 napisał:
Jeśli nie ma informacji w katalogu, to prawdopodobnie nie ma ich też w dokumentach. ......
Bym się nie kierował tym, ja w 2007 r., sprawdzałem zasób i żadnych osób o nazwisku które szukałem nie było. Teraz po zdigitalizowaniu części danych odnajduję.
Wtedy oczywiście telefonicznie uzyskałem taką informację, może błąd ludzki, a może zasoby odnalazły się na półkach
Pozdrawiam.
Wojciechowska_Ewka - 22-06-2019 - 15:48
Temat postu:
Miałam podobną sytuację. Trzy lata temu poszukiwałam akt oficera wymienianego w Rocznikach Oficerskich przed 1939 r. Odpowiedź telefoniczna i mailowa - nie ma. Będąc w styczniu w CAW znowu drążyłam sprawę powołując się na roczniki i okazało się, że dokumenty są. Udostępniono mi komputer w pracowni naukowej z bazą danych niejawnych(?), w której poszukiwane przeze mnie nazwisko było. Powiedziano mi, że musiałobyć tak, że przedwojenne dokumenty zaginęły/zostały zniszczone i po wojnie zostały odtworzone np. dla celów emerytalnych. Dostęp do tej teczki wymagał złożenia dodatkowego wniosku o zgodę na dostęp.
Ewa
Sroczyński_Włodzimierz - 22-06-2019 - 15:53
Temat postu:
ja też
po opublikowaniu skanów ("okładek") okazało się, że jednak przedwojenne akta personalne są
zapytanie kilkanaście lat temu realizowane dało wynik " nie ma"
Tomasz_Lenczewski - 22-06-2019 - 16:09
Temat postu:
Kilka lat czekałem na teczkę kiedy została ona w kartotece kartkowej przełożona w inne miejsce. Wszak fiszki były luzem i przeglądał kto chciał.ale to były czasy wertowania fiszek, a z udostępnianiem różnie bywało, zwłaszcza tych z LWP. Ale też się udawało
Sroczyński_Włodzimierz - 22-06-2019 - 16:15
Temat postu:
no właśnie nie
gdyby te naście lat temu każdy kto chciał mógł, to nie pytałbym czy są, a znalazłbym sam
Ludwik_Olczyk - 22-06-2019 - 17:33
Temat postu:
Szanowni Państwo.
Znalazłem Ottona Zygmunta Ejsymonta (pisał się też Eysymontt). Miał się urodzić w Bobrujsku. Czy są akta metrykalne stamtąd?
Pozdrawiam serdecznie.
Krystyna.waw - 22-06-2019 - 18:06
Temat postu:
Ludwiku, rozejrzyj się w dziale "genealogia kresowa"
Może coś nowszego znajdziesz
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-printvie ... rt-0.phtml
Majtka_Łukasz - 09-07-2019 - 12:52
Temat postu:
Dzień dobry,
Czy ktoś z Państwa bywających w CAW byłby w stanie wykonać dla mnie zdjęcia z "kartoteki personalno-odznaczeniowej" z "Kolekcji akt żołnierzy polskich powracających z PSZ na zachodzie" dotyczącej mojego dziadka?
Posiadam dokładny numer sygnatury tych dokumentów znaleziony na stronach CAW.
Bardzo proszę o wiadomość (najlepiej PW z powiadomieniem na e-mail).
Pozdrawiam,
Łukasz
adamrw - 18-07-2019 - 08:55
Temat postu:
Mam wielką prośbę o instrukcję "pozyskiwania" informacji z CAW.
Chciałbym dotrzeć do informacji o moim pradziadku, który był odznaczony Krzyżem Niepodległości - z tego co wiem, to dokumentacja związana z przyznawaniem KN zachowała się w całości.
Co powinienem zrobić i w jakiej kolejności, żeby móc przejrzeć/skopiować dane dostępne w archiwum? Pradziadek został zamordowany w Miednoje i chciałbym zdobyć jak najwięcej danych by je wykorzystać przy okazji sadzenia Dębu Katyńskiego ku jego pamięci.
A może istnieje jakaś opcja by (odpłatnie rzecz jasna) zlecić wykonanie usługi polegającej na wyszukaniu i skopiowaniu tych informacji?
bkalafat - 18-07-2019 - 13:45
Temat postu:
W Miednoje nie rozstrzeliwano tylko wojskowych. Jeżeli pradziadek był policjantem (inne) to na 95% w CAW nic nie będzie w tym zakresie. Oczywiście informacje o odznaczeniu i działalności w wojsku powinny być prawie na pewno. Można zadzwonić i spytać ale najprościej skorzystać z wyszukiwarki ( trzeba przejść na zakładke Bazy personalne).
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... wansowana/
Można też pytać w Muzeum Katyńskim lub Ośrodku Karta.
Jeżeli był policjantem to pozostaje Archiwum Akt Nowych.
adamrw - 18-07-2019 - 13:58
Temat postu:
Dziękuję za odpowiedź. Do 1921 Pradziadek był w wojsku (2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich), otrzymał KW i KN. W podanej wyszukiwarce udało mi się znaleźć Jego kartę przyznania KN (awers i rewers), ale niestety nic więcej.
W latach 30. był policjantem, najpierw na kresach, a od 1934 roku w Warszawie. W 1939 pracował w Urzędzie Śledczym m.st. Warszawy, z bliżej mi nieznanego powodu opuścił Warszawę (choć większość policji została) znalazł się na terenach zajętych przez ZSRR i trafił do Ostaszkowa.
Czy w przypadku odznaczonych KN można w CAW znaleźć coś więcej niż tylko kartę przyznającą KN? Np. wniosek o przyznanie, który mógłby zawierać więcej informacji o tym co Pradziadek robił pomiędzy 1921 a 1933 rokiem?
bkalafat - 18-07-2019 - 14:02
Temat postu:
Jeżeli w tym czasie był wojskowym albo brał udział w walkach 1918-1921 ( ewentualne szkolenia wojskowe / powstania) to takie informacje mogą być.
adamrw - 18-07-2019 - 14:10
Temat postu:
Tak, w latach 1918-1921 walczył w ramach 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w wojnie polsko-radzieckiej. Był dwukrotnie ranny i w 1921 odszedł z wojska.
Czy ktoś jest w stanie rozpisać "instrukcję" wydobycia danych z CAW (najlepiej w możliwie dużym stopniu zdalnie, ew. osobiście w oddziale CAW w Oleśnicy, jeśli jest taka możliwość)? Będę bardzo wdzięczny.
krutkowski - 18-07-2019 - 14:33
Temat postu:
tak mogę, napisałem do Pana w prywatnej wiadomości
pozdrawiam
kazik
adamrw napisał:
Tak, w latach 1918-1921 walczył w ramach 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w wojnie polsko-radzieckiej. Był dwukrotnie ranny i w 1921 odszedł z wojska.
Czy ktoś jest w stanie rozpisać "instrukcję" wydobycia danych z CAW (najlepiej w możliwie dużym stopniu zdalnie, ew. osobiście w oddziale CAW w Oleśnicy, jeśli jest taka możliwość)? Będę bardzo wdzięczny.
Lis_Tad - 10-08-2019 - 17:54
Temat postu:
Przeglądając zasoby CAW via www trafiłem na swoich przodków. Zakładkę "bazy personalne" rozumiem ale co się kryje za zakładką "skany kartoteki"? Znalazłem tam kilka kartek z moimi przodkami. Czy te kartki i podkreślony na nich numer to 'link' do dodatkowych materiałów a numer należy traktować jako sygnatura ?
Sroczyński_Włodzimierz - 10-08-2019 - 20:15
Temat postu:
skan jest skanem fiszki z kartoteki, mocną przesłanką, że fiszka wskazuje na materiał przechowywany w CAW
Lis_Tad - 11-08-2019 - 13:30
Temat postu:
Mocna przesłanka? Sprawdzę zatem co tam mają 'trepy' w tym swoim archeo
Jeśli ktoś już przerabiał podobny temat w CAW to proszę o swoje spostrzeżenia.
Wojciechowska_Ewka - 11-08-2019 - 13:57
Temat postu:
Witam,
Może włożyć odrobinę wysiłku i poczytać wątek? Wszystko zostało tu opisane. Czytanie ma przyszłość
Ewa
Lis_Tad - 11-08-2019 - 14:14
Temat postu:
Dziękuję za opinię.
Wojciechowska_Ewka - 11-08-2019 - 15:02
Temat postu:
Proszę bardzo. Miłej lektury.
Lis_Tad - 06-09-2019 - 16:18
Temat postu:
Pierwsze doświadczenia z CAW za mną. Materiały z "Bazy personalne" ze wskazaną sygnaturą, w moim przypadku, były w wersji cyfrowej. Na etapie składania osobiście rewersów (w Pracownia Informacji Naukowej) takiej informacji nie mogłem otrzymać mimo prób a szkoda. Gdyby na etapie przygotowywania materiałów przez Pracownię Naukową była informacja o tym to zamiast robić wycieczkę do Rembertowa lepiej byłoby zamówić od razu kopie cyfrowe.
Na duży plus szybkość obsługi. Materiały były na drugi dzień po złożeniu rewersów. Termin zaproponowany przez pracownika PIN więc w sumie musiał wiedzieć, że będzie w wersji cyfrowej?
adamrw - 30-09-2019 - 08:48
Temat postu:
Mam pytanie - czy udało się komuś pozyskać dane z CAW (materiały dotyczące przyznania Krzyża Niepodległości konkretnej osobie) całkowicie zdalnie? Do Warszawy mam spory kawałek drogi, niestety. Wiem, że dokumenty są, mam sygnatury, napisałem prośbę o dostęp do archiwum i taki dostęp otrzymałem. Rewersy na konkretne sygnatury też zrobiłem i wysłałem e-mailem. Ale odmówiono mi wykonania kopii cyfrowych bez wizyty w CAW.
Czy istnieje jakaś szansa by takie kopie cyfrowe zdobyć bez wyjazdu do Warszawy? A może ktoś byłby w stanie, przy okazji swojej wizyty w CAW, takie kopie zlecić w moim imieniu?
z góry dziękuję za pomoc
Adam
Krystyna_Zaleska - 30-09-2019 - 10:18
Temat postu:
Adamie
Mnie udało się, ale łącznie z rewersem(jedna sygnatura) wysłałam zamówienie na KSEROKOPIĘ całej teczki.
Zapłaciłam 38 zł. i jak na razie informacje z tego ksero są dla mnie wystarczające.
Pozdrawiam
Krystyna Zaleska
jamiolkowski_jerzy - 30-09-2019 - 10:39
Temat postu:
W identycznym trybie jak Krystyna otrzymałem w 2013 roku kserokopie. Przedtem telefonicznie i emeilami uzgodniłem z uprzejmym pracownikiem CAW sygnatury . Wtedy nie było ich w sieci, Teraz sa - na logikę powinno być prościej
adamrw - 30-09-2019 - 16:19
Temat postu:
Dziękuję za sugestie. Spróbuję zatem po prostu złożyć zamówienie. W najgorszym razie dostanę odmowę.
Poska38 - 07-10-2019 - 21:29
Temat postu:
Witam bywalców CAW . Moje pytanie odnośnie - Wojskowe Biuro Historyczne pozycja
Skany kartotek SZUFLADKA -zaczynają się od liter FIEL-FILI i do końca alfabetu , a jak wejść na początek
od A-E mam problem.Wpisanie liter CYM- wyskakuje .
No results found
Dziękuję Jan
Dorota_Mazurek - 08-10-2019 - 10:16
Temat postu:
Literki od A do E znajdują się w aktach opracowanych. Fiszki są już nie potrzebne.
Dorota
adamrw - 08-10-2019 - 14:52
Temat postu:
Niestety, nie udało się zlecić wykonania skanów dokumentów dotyczących przyznania KN w WBH
Dostałem odpowiedź, że nie przyjmują zleceń związanych z genealogią.
W związku z tym mam pytanie - czy może ktoś bywa w WBH i byłby w stanie, odpłatnie, skany dotyczące jednej osoby odznaczonej Krzyżem Niepodległości, wykonać?
z góry dziękuję za pomoc.
Adam
Augustynowicz_Karolina - 08-10-2019 - 16:13
Temat postu:
Adam, PW!
Januszewska_Angelika - 09-10-2019 - 13:56
Temat postu:
Szanowni Państwo,
Zwracam się z podobnym zapytaniem jak pan Adam. W zasobach CAW znajdują się dokumenty dotyczące mojego prapradziadka (wnioskuję na podstawie wyszukiwarki zasobów - skanów kartoteki: wnioski o odznaczenie Medalem Niepodległości i Krzyżem Walecznych). Bardzo chciałabym zapoznać się z treścią tych dokumentów, ale niestety nie mogę aktualnie wybrać się do Warszawy. Jeżeli ktoś z Państwa bywa w CAW i przy okazji mógłby wykonać dla mnie skany, zdjęcia lub kserokopie tych dokumentów, zapłacę i oczywiście będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam,
Angelika Januszewska
kchoinski - 11-10-2019 - 15:37
Temat postu:
Ja również szukam osoby, która była by tak uprzejma i zdobyła by dokumenty na temat mojego pradziadka z WBH. Dodam, że mam ich sygnaturę .Oczywiście odpłatnie.
Pozdrawiam
Krzysiek
elgra - 11-10-2019 - 22:25
Temat postu:
Szanowni Państwo.
Jesteśmy na Forum genealogów-amatorów.
Ostatnio namnożyło się wiele firm genealogicznych, które robią to odpłatnie.
Płatnych usług należy szukać w googl'u!
Tom_mk - 16-10-2019 - 17:15
Temat postu:
Witam
czy akta CAW o sygnaturze SUMY sa gdzies udostepnione, czy tylko wizyta w pracowni mnie czeka ?
Pozdrawiam
Tomasz Drzewiecki
kkosteczko - 28-10-2019 - 10:03
Temat postu:
Witam!
Chciałem prosić szanownych forumowiczów o szczegółowy opis otrzymania skanów dokumentów z CAW. Już dwa razy się od nich odbiłem, a z dyskusji wynika, że jakaś metoda jest. Jakie formularze należy wypisać, wypełnić, wysłać mailem, aby otrzymać dokumenty. Znalazłem 2 sygnatury akt, które mnie interesują. Mieszkam na śląsku, nikogo w Warszawie nie mam, a wizyta tam jakoś mi nie po drodze, a dokumenty by się przydały.
Z góry dziękuję za pomoc
Krzysztof
Tom_mk - 28-10-2019 - 13:12
Temat postu:
Tylko wizyta w archiwum. Temat przerobiony pare dni temu.
Podalem sygnatury akt i nic z tego. W odpowiedzi zaproszenie do archiwum.
Pozdrawiam
EwaMaria - 08-11-2019 - 17:21
Temat postu:
Witam,na stronie WBH ,w detalach kartoteki personalno - odznaczeniowej znalazłam przypadkowo swojego pradziadka .Fiszka zawiera tylko imię ,nazwisko i adres.Jestem laikiem w tym temacie i nie wiem co to może oznaczać Proszę o podpowiedz. Ewa,
Dorota_Mazurek - 08-11-2019 - 17:34
Temat postu:
Jak jest fiszka, to w archiwum powinna byc równiez teczka. W zakladce o udostepnianiu masz informacje jak mozna uzyskać dostęp.
Dorota
rysiu - 12-11-2019 - 15:32
Temat postu: nr.tel.
Zwracam sie z prośbą o podanie nr.tel.do CAW w Rembertowie.
Rysiu.
moderacja (elgra)
Zgodnie z Regulaminem proszę nie tworzyć nowych tematów.
Post połączony.
adamrw - 12-11-2019 - 16:08
Temat postu: nr.tel.
https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/kontakt-2018-08-28-a/
rysiu - 13-11-2019 - 11:23
Temat postu: Re: nr.tel.
Dziękuję !!!
Rysiu.
adamrw - 23-01-2020 - 19:21
Temat postu: Re: nr.tel.
Mam pytanie dotyczące dokumentów związanych z Krzyżem Niepodległości.
W wyszukiwarce WBH znalazłem mojego pradziadka, jest fiszka, KN dostał.
Czy ktoś wie o które dokumenty powinienem poprosić wypełniając rewersy?
W zespole Komitet "Krzyża i Medalu Niepodległości" jest 138 jednostek.
Wstępnie wytypowałem, że powinienem przejrzeć:
"Opinie o kandydatach do odznaczenia wojewodów: poznańskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, warszawskiego, wileńskiego, wołyńskiego oraz Komisarza Rządu miasta stołecznego Warszawy."
"Prośby o przyznanie Krzyża - Medalu - Niepodległości oraz Krzyża Medalu Ochotniczego za wojnę 1918-1921."
Czy to dobry trop?
Pradziadek walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, nie wiem na którym posiedzeniu była rozpatrywana jego sprawa.
Może ktoś ten temat przerabiał i wie jak najlepiej podejść do poszukiwań?
Z góry dziękuję za pomoc.
Dorota_Mazurek - 23-01-2020 - 19:27
Temat postu: Re: nr.tel.
Na fiszcze powinna byc sygnatura. Wystepujesz o teczkę dziadka. Tam będzie najciekawsze
Dorota
adamrw - 23-01-2020 - 21:21
Temat postu: Re: nr.tel.
Dziękuję za odpowiedź.
Fiszka wygląda tak:
https://imgur.com/a/DEByN3S
Czy 14/13970 to sygnatura teczki?
Druga fiszka jest taka:
https://imgur.com/a/cb1ORj0
Czy do rewersu w tym przypadku wystarczy wpisać 30/F - 704?
Dorota_Mazurek - 24-01-2020 - 07:01
Temat postu: Re: nr.tel.
Musisz jeszcze dopisac imię i nazwisko, a także Krzyż Walecznych.
Do pierwszej teczki tez dopisz imie i nazwisko. Powinno wystarczyć.
Dorota
Tom_mk - 24-01-2020 - 09:11
Temat postu:
Wiam
w najblizszym czasie nie mam mozliwosci osobiscie stawic sie w Warszawie.
Jesli ktos przy okazji wlasnych poszukiwan, dalby rade zrobic zdjecia teczki mojego pradziadka, to bylbym bardzo wdzieczny.
Podaje dane pradziadka:
Władysław Drzewiecki urodzony w 1897, Sygnatury SUMY.
W wykazie zolnierzy zarejestrowanychw punktach poborowych Sielce, Sumy, Zytomierz.
Z gory dziekuje.
Tomasz Drzewiecki
rysiu - 05-02-2020 - 19:53
Temat postu: Pomoc w archiwum
Witam ,
zwracam się z gorącą prośbą o sprawdzenie teczki sygnaturę znam mojego wujka.Prośbę swoją motywuję tym ,że mieszkam w woj.pomorskim i wyjazd do Warszawy to dla mnie duża wyprawa,a poza tym i nie wiem co jest w tej teczce czy mało czy dużo materiałów.Rysiu.
mariola0711 - 07-02-2020 - 09:45
Temat postu: Pomoc w archiwum
Witam. Znalazłam na stronie CAW sygnatury żołnierzy Hallera to bracia dziadka mojego męża. Są również jakieś informacje na temat żołnierzy wojska Polskiego powracających z zachodu to z kolei moja rodzina. Mam w związku z tym ogromną prośbę do osób zamieszkałych w Warszawie lub odwiedzających ten przybytek w najbliższym czasie. Oczywiście dzwoniłam pan bardzo uprzejmie zaprasza do archiwum. Niestety mam niepełnosprawne dziecko i nijak nie mogę tej podróży wykonać. Czy znajdzie się tu osoba chętna do pomocy w tej sprawie? Wdzięczna będę niezmierne.
Krzymen - 08-02-2020 - 00:00
Temat postu:
Pani Mariolu0711 z Bydgoszczy i p. Rysiu z Pomorza
Bywam w CAW i może będę tam w marcu. Jeżeli nie jest to super pilne i są to materiały wcześniejsze niż 1939 r., to mogę pomóc. Proszę o kontakt na PW. Pozdrawiam, Krzysztof
gandawa - 08-02-2020 - 14:14
Temat postu:
Dzień dobry Panie Krzysztofie,
jeśli to możliwe, to bardzo Pana proszę o pomoc; znalazłam dwie fiszki mojego antenata, sprzed 1939, a niestety nie mogę osobiście wybrać się do CAW. Dane podam Panu chętnie na PW.
Z góry serdecznie dziękuję za życzliwość i pozdrawiam,
Monika
Krzymen - 08-02-2020 - 18:20
Temat postu:
Pani Moniko,
Prosze sprawdzić swoją pocztę i wysłać mi informacje na podany adres. Zobaczymy co się da zrobić.
Pozdrawiam, Krzysztof
romans87 - 09-02-2020 - 19:07
Temat postu:
Czy mogę prosić o pomoc w uzupełnieniu rewersu zamówienia?
W skanach kartoteki nie ma zdjęcia, w bazie personalnej w kategorii bazy osobowej jest zapis Ewidencja żołnierzy Armii gen. Hallera i sygnatura zaczyna się od I. Nie wiem co wpisać w rewersie w Dziale i w Nazwie zespołu.
Byłbym wdzięczny za pomoc.
Krzymen - 09-02-2020 - 20:50
Temat postu:
Panie Romanie,
Jeżeli w bazie personalnej wpisał Pan jakieś nazwisko i imię i pojawił się zapis Ewidencja żołnierzy Armii gen. Hallera, a sygnatura zaczyna się od I.123.9.?? - to może Pan śmiało wpisać Księga immatrykulacji.
Są to takie wielgachne tomiska zawierające po 500 kart ewidencyjnych żołnierzy Armii Polskiej we Francji.
Niestety najczęściej wypełniona jest tylko górna część arkusza, a przebieg służby już sobie odpuszczali … chyba, że żołnierz poległ (nie zawsze to wpisują), został odznaczony lub zdegradowany
Ale data wstąpienia do armii jest zawsze.
Pozdrawiam, Krzysztof
Marika - 14-02-2020 - 08:09
Temat postu:
dzień dobry
znalazłam w wyszukiwarce CAW dane dziadka, ale nie ma tam żadnej sygnatury akt, ani niczego innego, poza:
Detale kartoteki personalno-odznaczeniowej
Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
Daszkiewicz Józef s. Fabiana
ur. 1904.
Gdzie dalej szukać, co może być w aktach CAW, skoro nie ma żadnej sygnatury?
Dziękuję.
Marika
Krzymen - 14-02-2020 - 12:05
Temat postu:
Marika napisał:
znalazłam w wyszukiwarce CAW dane dziadka, ale nie ma tam żadnej sygnatury akt, ani niczego innego, poza:
(...) Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
(…) Gdzie dalej szukać, co może być w aktach CAW, skoro nie ma żadnej sygnatury?
Pani Mariko,
Moim zdaniem innej szansy nie widzę, jak tylko spytać się czego ta karta dotyczyła. Dokumentów nie ma w CAW lub nie istnieją …
Ciągle "nadziewam" się na takie przypadki i kiedyś lekko poprosiłem o wyjaśnienia w pracowni naukowej.
Ogólnie wygląda to tak:
Wyszukiwarka zasobu CAW ma następujące "działy" - SKANY KARTOTEKI / BAZY PERSONALNE / AKTA OPRACOWANE
Nas, w zasadzie, interesują dwa pierwsze działy. SKANY KARTOTEKI zawierają skopiowane przedwojenne karty katalogowe. Zeskanowano wszystkie jak leci. Później, w trakcie inwentaryzacji, zarządzonej po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat okazało się, że karty katalogowe są … ale teczek nie ma
Takiej "pustej" karty nie wywala się do kosza, tylko umieszcza w Kolekcji Wojskowej Komisji Archiwalnej, żeby był ślad, że coś było …
W SKANY KARTOTEKI nie ma dokumentów na litery A, B , C i D - to już jest zweryfikowane. Wypisując coś na podstawie zeskanowanych kart, trzeba się liczyć ze zwrotem rewersu z adnotacją BRAK
Jest jeszcze jedna możliwość - jeżeli Pani dziadkiem interesowali się kiedyś towarzysze z MBP, to mogli "wypożyczyć" jego akta w celu "szukania haków". Takie akta bardzo często już nie wracały z powrotem do CAW, tylko drzemią sobie w archiwach IPN, dołączone do dokumentacji śledztw lub spraw sądowych … ale karta katalogowa istniała nadal !
Na pocieszenie - jest jeszcze jedna teczka - Daszkiewicz Józef s. Fabiana ur. 1904, sygn. VIII.801.3.31
Pozdrawiam, Krzysztof
Marika - 14-02-2020 - 12:41
Temat postu:
Krzymen napisał:
Na pocieszenie - jest jeszcze jedna teczka - Daszkiewicz Józef s. Fabiana ur. 1904, sygn. VIII.801.3.31
O - już widzę tę drugą. Bardzo dziękuję za pomoc.
Marika
gandawa - 16-02-2020 - 19:34
Temat postu:
Panie Krzysztofie,
jestem Panu bardzo wdzięczna za życzliwą pomoc i kompetentne objaśnienia. Jest Pan wielki!
Pozdrawiam,
Monika
paula3110 - 02-03-2020 - 13:13
Temat postu:
Udało mi się odnaleźć numery książeczek wojskowych dwóch pradziadków. Jest sens pisania do CAW czy je mają?
Paulina
Dorota_Mazurek - 02-03-2020 - 16:27
Temat postu:
Zadzwoń.
Pozdrawiam
Dorota
KamilDominik - 29-03-2020 - 17:35
Temat postu:
Proszę o informację, czy ktoś byłby w stanie spróbować przejrzeć w CAW (oczywiście kiedy ten pieroński koronawirus da nam spokój) teczki akt osobowych moich pradziadków, którzy odbywali zasadniczą służbę wojskową w okresie międzywojennym, a we wrześniu 1939 r. stanęli w obronie Ojczyzny. Niestety na stronie internetowej CAW nie znalazłem Ich danych w spisach. Posiadane przeze mnie dane:
- Józef Szymik, s. Mateusz, Franciszka zd. Psonka, ur. 1902 w Sielcu (pow. będziński, obecnie Sosnowiec), zm. 1983 r., zasadnicza służba wojskowa w latach 1923-25, jako saper (nie znam jednostki wojskowej). W 1939 r. służył w 5 batalionie saperów (uwaga: W 1939 r. był już w dosyć poważnym wieku i jest spore prawdopodobieństwo że trafił do Oddziału Zbierania Nadwyżek 5 Batalionu Saperów. Odział ten kierował się do Ośrodka Zapasowego Saperów nr 3.). W dn. 11 września 1939 r. trafił do niewoli niemieckiej w trakcie walk w Jarosławiu. Przebywał w obozach: Stalag XVII A Kaisersteinbruch, Oflag XVIII C Spittal (do 14.12.1939 r.), Oflag XVIII B Wolfsberg (brak dat), Oflag II C Woldenberg (brak dat), Stalag II D Stargard (brak dat), Stalag VIII B Lamsdorf (28.11.1940 r. - 6.12.1940 r.), Stalag XXI A Schildberg (brak dat). Z powojennej dokumentacji pracowniczej wskazywał stopień plutonowego.
- Tomasz Haberka (czasem błędnie pisane nazwisko: Chaberka, haberko, Haberko), ur. 1907 r. Łobzów k. Wolbromia, służba wojskowa w 1930 r. w Bydgoszczy - mechanik lotnictwa, na zdjęciu z 1930 r. widać stopień st. szeregowy (1 belka). Nie wiem w jakiej jednostce służył w 1939 r. Trafił do niewoli, do 1940 r. przebywał w obozie w Comisani w Rumunii.
kporowski - 30-03-2020 - 15:46
Temat postu:
Kiedyś zwróciłem się do CAW oficjalnie i dostałem zeszyt ewidencyjny wraz z informacją, że to wszystko. Ostatnio przeglądałem ich bazy i spodziewam się, że jednak jest więcej, ale należałoby wskazać konkretne
miejsca gdzie szukać podając znane przydziały.
moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
Sroczyński_Włodzimierz - 27-07-2020 - 14:12
Temat postu: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie
Staramy się, by nasz serwis nie zmienił się w miejsce kontaktowe dla komercyjnych poszukiwań.
Jest wiele przedsiębiorstw / firm zajmujących się poszukiwaniami archiwalnymi, także genealogicznymi. Nie wiem czy za 40 zł - to nie temat:)
Ogłoszenia zarówno "przyjmę płatne zlecenie" jak "zlecę" wykraczają poza profil tego miejsca. Nie w celu pozyskiwania zleceń czy wykonawców płatnych zleceń stowarzyszenie PTG założyło i utrzymuje serwis.
pozdrawiam, zapraszam do aktywności w sercu naszej aktywności - POMOCY, wzajemnych działaniach, udostępnieniach, opracowaniach, publikacjach pro publico bono
Ludwik_Olczyk - 27-07-2020 - 15:36
Temat postu: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie
Szanowni Państwo.
Przeszukiwałem bazy danych CAW. Oczywiście Eysymontów.
Znalazłem te same osoby w kilku miejscach, które tam traktuje się jako osoby różne. Jak przekonać, że dana osoba jest niepodrabialna? Tacy sami rodzice, to samo miejsce urodzenia i data tegoż zdarzenia?
W bazie innej o ofiarach wojny nie chcą uznać aktu śmierci kapitana Tadeusza Eysymonta. Tak samo w bazie o PW. Czy oni muszą być aż tak kostyczni?
Pozdrawiam serdecznie.
MMar - 28-07-2020 - 19:39
Temat postu:
Aby przekonać się,że Eysymont to ten ,który szukałeś według mnie powinieneś sprawdzić nazwisko rodowe matki.
33szuwarek - 07-09-2020 - 15:33
Temat postu:
Dzień Dobry,
Zwracam się z prośbą, czy ktoś z Państwa najbliższym czasie wybiera się do CAW. Poszukuje dokumentów dwóch najbliższych osób mej rodziny. Pierwszej osoby jest to dokument z „Kolekcji Akt personalnych i odznaczeniowych”, zaś druga osoba z „Kolekcji Akt żołnierzy polskich powracających z Polskich sił zbrojnych na zachodzie 1945-1948”. Znam dokładne numery dwóch sygnatur. Bardzo proszę o wiadomość przez WP.
Piotr
sbasiacz - 07-09-2020 - 19:32
Temat postu:
można zamówić skany on-line, są formularze na stronie WBH (Wojskowe Biuro Historyczne) kilka dni temu wysłałam zamówienie
Tom_mk - 07-09-2020 - 20:06
Temat postu:
To chyba nowość że względu na Covid, bo z tego co mi wiadomo, jeszcze jakiś czas temu nie było to możliwe. Dobra okazja to wykorzystać.
Pozdrawiam
Tomasz
Lubryk - 07-09-2020 - 21:20
Temat postu:
sbasiacz napisał:
można zamówić skany on-line, są formularze na stronie WBH (Wojskowe Biuro Historyczne) kilka dni temu wysłałam zamówienie
Hej,
jeśli to nie problem będę wdzięczny za informację jak szybko zrealizowali zamówienie i jaki był koszt skanów
Pozdrawiam,
Łukasz
33szuwarek - 07-09-2020 - 23:14
Temat postu:
sbasiacz napisał:
można zamówić skany on-line, są formularze na stronie WBH (Wojskowe Biuro Historyczne) kilka dni temu wysłałam zamówienie
Pani BasiuS, czy skorzystałaś z formularza:"Zlecenie na odpłatne wykonanie usługi reprografii (skanu)" ?
Piotr
Zofia_Brzeska - 07-09-2020 - 23:36
Temat postu:
Ja napisałam odręczne pismo w którym wyłuszczyłam o co mi chodzi (miałam sygnatury akt). Wysłałam listem poleconym. Czekałam dość długo (kilka miesięcy). Zamówione materiały dostałam na płycie za symboliczną opłatę.
Z. B.
sbasiacz - 08-09-2020 - 00:12
Temat postu:
33szuwarek napisał:
sbasiacz napisał:
można zamówić skany on-line, są formularze na stronie WBH (Wojskowe Biuro Historyczne) kilka dni temu wysłałam zamówienie
Pani BasiuS, czy skorzystałaś z formularza:"Zlecenie na odpłatne wykonanie usługi reprografii (skanu)" ?
Piotr
trzeba wypełnić 3 formularze:
1.Zgłoszenie
4.rewers
6.repro_skan
Wojtek_W - 08-09-2020 - 10:34
Temat postu:
sbasiacz napisał:
33szuwarek napisał:
sbasiacz napisał:
można zamówić skany on-line, są formularze na stronie WBH (Wojskowe Biuro Historyczne) kilka dni temu wysłałam zamówienie
Pani BasiuS, czy skorzystałaś z formularza:"Zlecenie na odpłatne wykonanie usługi reprografii (skanu)" ?
Piotr
trzeba wypełnić 3 formularze:
1.Zgłoszenie
4.rewers
6.repro_skan
Co wpisać w pierwszej pozycji - wykonanie usługi skanu do pisma nr:
Wojtek
sbasiacz - 08-09-2020 - 19:20
Temat postu:
cytuję pismo, które otrzymałam od WBH po nieprawidłowym zamówieniu:
"uprzejmie informuję, iż kopie całych jednostek archiwalnych akt personalnych, których sygnatury dostępne są w wyszukiwarce na stronie internetowej Archiwum, można uzyskać bez konieczności wizyty w Archiwum, na podstawie ważnego "Zgłoszenia użytkownika zasobu archiwalnego" oraz poprawnie wypełnionego rewersu i zlecenia na odpłatne wykonanie usługi reprografii podpisanego własnoręcznie (Załączniki Nr 1, 4, 5 lub 6 do Regulaminu). Powyższe formularze należy wypełnić w Wordzie (z klawiatury), wydrukować, podpisać, zeskanować i przysłać na adres wbh.pracownia@ron.mil.pl. Koszt wykonania 1 strony kserokopii czarno-białej formatu A-4 wynosi 2.00 zł. natomiast skan 1 strony A-4 to ok. 3.60+-zł. w zależności od wielkości pliku. Liczba dokumentów w teczkach wiadoma jest dopiero po ich zamówieniu z magazynu. Przy wypełnianiu rewersów w przypadku akt personalnych i odznaczeniowych nazwą zespołu jest Nazwisko i imię oraz data urodzenia osoby, której dotyczą akta. Sygnatury, które nie są wpisane do bazy ustala się na podstawie skanów kartoteki w zależności od rodzaju akt: akta personalne – numer z karty poprzedzony literami AP, akta odznaczeniowe – skrót nazwy odznaczenia oraz oznaczenia cyfrowe z karty (w przypadku Krzyża i Medalu Niepodległości skrót i data zarządzenia Prezydenta RP, odrzucone wnioski – skrót: Odrzuc. oraz data z pieczątki; dalej nazwisko i imię zamawiającego, data zamówienia, podpis zamawiającego. Rewers wypełniamy na każdą jednostkę archiwalną oddzielnie. W części B rewersu powtarzamy to co w części A. Podobnie w zleceniu na reprodukcję w przypadku akt personalnych oprócz sygnatury podajemy imię i nazwisko osoby, której dotyczy teczka. W przypadku nazwiska Bukar Karol ur. 1898 r. sygnatura to „Odrzuc. 09.05.1938”.
Po wykonaniu usługi prześlemy do Pana na e-mail polecenie zapłaty, następnie po uregulowaniu należności zlecenie wraz z fakturą zostanie przesłane pocztą na wskazany adres. Nie wysyłamy kopii dokumentów pocztą elektroniczną. Okres wykonywania usługi, bez konieczności osobistego przyjazdu i zamówienia w Pracowni Naukowej WBH CAW, trwa ok. miesiąca (w zależności od liczby nadsyłanych zleceń).
Kulik_Urzykowska_K - 08-09-2020 - 19:58
Temat postu:
A co z kwerendami genealogicznymi, jeśli nie znamy sygnatury. Na druku formularz kwerendy jest napisane, że nie wykonują kwerend genealogicznych. Czy ktoś wie, czy to się zmieniło? Czy ma sens zlecić kwerendę o ustalenie przebiegu służby wojskowej pradziadka on-line bądź pocztą tradycyjną?
pozdrawiam wszystkich
Katarzyna
EwaMaria - 09-09-2020 - 18:16
Temat postu:
Witam.W skanach kartoteki znalazłam fiszkę z nazwiskiem i adresem mojego dziadka .Tuż pod nazwiskiem dopisano długopisem numer 61001.Co oznacza ten numer ? Proszę o pomoc.Ewa.
sbasiacz - 09-09-2020 - 18:59
Temat postu:
a nie prościej zadzwonić tam i zapytać?
Wojtek_W - 09-09-2020 - 20:20
Temat postu:
EwaMaria napisał:
Witam.W skanach kartoteki znalazłam fiszkę z nazwiskiem i adresem mojego dziadka .Tuż pod nazwiskiem dopisano długopisem numer 61001.Co oznacza ten numer ? Proszę o pomoc.Ewa.
sygnatura akt
EwaMaria - 09-09-2020 - 21:15
Temat postu:
Dziękuję za pomoc.Ewa.
cyganmokotow - 24-02-2021 - 18:42
Temat postu: RE: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie
Witam co trzeba wpisać w polu określenie materiałów archiwalnych i tematu
Pozdrawiam Michał Możdżonek
gorzolnik - 24-02-2021 - 19:27
Temat postu: RE: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie
Ja mam zawsze wpisane "Akta personalne dot. osób z rodzin X, Y, ... i osób spokrewnionych. Dane potrzebne wyłącznie do własnych poszukiwań genealogicznych.". Nie wiem, czy jest to jakieś super poprawne, ale działa .
Pozdrawiam,
Artur
elizamathia - 21-05-2021 - 12:43
Temat postu: RE: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie
Czołem,
proszę o pomoc osoby, które korzystały z tego archiwum w interpretacji sygnatur, których jeszcze nie ma w bazie.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e25b7efdfed92106
syg. 20/11219, również w górnym lewym, wskazuje na syg. nadania medalu, pieczątki nadania są na odwrocie, czyli: data ogłoszenia, MN
syg. 20/4562 i ten sam kolor pióra po lewej co adnotacja o odrzuceniu, wskazuje na syg. uprzedniego odrzucenia, czyli data, Odrzucone
syg. 18317, i tu nie wiem co to jest, być może akta personalne (AP), być może nie. Czy wystarczy, że wpiszę imię nazwisko i ten numer na kolejnym rewersie?
Dziękuję
Eliza
Sroczyński_Włodzimierz - 21-05-2021 - 12:56
Temat postu:
zadzwoń do pracowni naukowej CAWu
ale tak - przechodzili (czyli więcej niż akceptowali) w rewersach kartoteki jako sygnaturę imię i nazwisko
elizamathia - 21-05-2021 - 13:56
Temat postu:
Otóż tak zrobię, zadzwonię tam, choć też myślę że imię i nazwisko będzie ok, chyba że teczki nie ma, bo literka M jeszcze nieopracowana. Dzięki
Eliza
Uaktualnienie: może się komuś przyda, za 18 skanów zapłaciłam ok. 30 zł włącznie z wysyłką płyty, sygnatury podałam jak w moim poście wyżej. Czas oczekiwania 5 tygodni.
cojunka - 27-07-2021 - 08:15
Temat postu:
Czy ktoś kojarzy w jaki sposób dowiedzieć się pełną sygnaturę, jeśli na skanie z kartoteki jest tylko numer, ale absolutnie niejasne, jaki to zespół. Przykładowo https://wbh.wp.mil.pl/c/scans/kartoteki ... n_0604.jpg
W jaki sposób takie coś zamawiać? Chyba nie jest to ani AP, ani odrzuc, ani żaden Krzyż Niepodległości, ale w takim razie, skąd mam wiedzieć, co to jest?
Tomasz_Lenczewski - 27-07-2021 - 11:04
Temat postu:
Moim zdaniem to jest AP, bo przecież Bogdan Iliński otrzymał promocję na ppor. rez. art. Zamawiałem podobne teczki. Zawsze warto sprawdzić w rocznikach oficerów słuźby stałej czy rezerwy. Teraz wyszła nowa edycja Awansów 1935-1939
cojunka - 27-07-2021 - 11:53
Temat postu:
Tomasz_Lenczewski napisał:
Moim zdaniem to jest AP, bo przecież Bogdan Iliński otrzymał promocję na ppor. rez. art.
Chodzi mi nie tyle o tego konkretnie Bogdana Ilińskiego, ile o to, jak w takich przypadkach dowiedzieć się dokładną sygnaturę, typu I.481.B.827 czy I.482.96-9448 i w jaki sposób złożyć zamówienie?
Może i AP (chociaż awans tej konkretnej osoby na podporucznika nie oznacza przecież, że nie może mieć swej teczki w jakimkolwiek innym zbiorze niż AP), ale zbiór AP obejmuje przynajmniej kilkanaście kolekcji i zespołów (Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości, VM itd itp), a tutaj (i w wielu innych miejscach kartoteki) mamy po prostu coś w rodzaju cyferki "70". Czasami zdarza się, że w kartotece jest na fiszce kilka takich cyferek (sygnatur) pozakreślanych i także bez nazwy zepołu, co jest nieco frustrujące.
Tomasz_Lenczewski napisał:
Zamawiałem podobne teczki.
A jaką sygnaturę podawał Pan składając zamówienie? Ciekawi mnie to również z praktycznej strony, w jaki sposób pracownicy będą szukać jakiejś teczki, jeśli składając zamówienie podam numer teczki powiedzmy "70", ale nie podam żadnego zespołu?
Czy najprościej w takim przypadku jest po prostu podać link do fiszki?
Tomasz_Lenczewski - 27-07-2021 - 12:07
Temat postu:
Wpisałbym AP 70. W wypadkach wątpliwych pisałem do informacji, nie pracowni
moorindal - 27-07-2021 - 15:03
Temat postu:
Mi na informacji przekazali (telefonicznie, od ręki), że w takich sytuacjach numer "70" wystarczy jako sygnatura, a nazwa zespołu imię nazwisko z datą ur. (jeśli jest). Zrealizowali mi zamówienie już dwa razy, więc na pewno wystarczy
cojunka - 28-07-2021 - 06:06
Temat postu:
Tomasz_Lenczewski napisał:
Wpisałbym AP 70. W wypadkach wątpliwych pisałem do informacji, nie pracowni
moorindal napisał:
Mi na informacji przekazali (telefonicznie, od ręki), że w takich sytuacjach numer "70" wystarczy jako sygnatura, a nazwa zespołu imię nazwisko z datą ur. (jeśli jest). Zrealizowali mi zamówienie już dwa razy, więc na pewno wystarczy
Dziękuję za pomoc!
MarcinBulaga - 27-11-2021 - 09:22
Temat postu:
Serwus,
Czy ktoś z Państwa orientuje się co wybrać żeby otrzymać dokumenty w jak najlepszej jakości? Otrzymałem ksero dokumentów ale wygląda to dość marnie, wielu rzeczy nie da sie odczytać, fotografię zamieszczone w aktach są mocno niewyraźne.
Chciałbym zamówić te dokumenty ponownie tyle że w lepszej jakości, co powinienem wybrać. Ostatnio otrzymałem 50 stron dokumentacji ksero a odnalazłem jeszcze jednego członka rodziny którego akta są w archiwum i przy okazji chciałbym je zamówić razem z resztą.
Z jakimi muszę się liczyć kosztami w przybliżeniu.
Tomasz_Lenczewski - 27-11-2021 - 09:50
Temat postu:
Trzeba zamówić skany. Ale to koszt w zależności od grubości teczki nawet do kilkuset złotych. Skanują wszystko łącznie z okładką. Po prostu archiwizujące w ten sposób całą teczkę
Hirs_Jakub - 27-12-2021 - 22:12
Temat postu:
Jak wygląda dzisiaj sprawa z brakiem sygnatury? Jest imię, nazwisko, imię ojca i data urodzenia. Brak sygnatury, a jeżeli by cokolwiek było to warto by było trzymać to w swoim archiwum?
Tomasz_Lenczewski - 27-12-2021 - 22:26
Temat postu:
Jak tak jest na fiszce lub w kartotece to proszę skontaktować się z informacją
Mat72 - 10-04-2022 - 18:28
Temat postu: Centralne Archiwum Wojskowe
Dzień dobry!
Szukam osoby, która bywa w Centralnym Archiwum Wojskowym. Potrzebuje zdjęć z dokumentów teczki mojego dziadka. Kwestionariusz osobowy posiadam. Kiedyś poinformowano mnie, że tylko mogę starać się o otrzymanie kwestionariusza osobowego. Zależy mi na pozostałych informacjach. Numer teczki znam.
Może ktoś z Państwa będzie mógł mi pomóc. Niestety nie mam obecnie możliwości dotarcia do Rembertowa.
Serdecznie pozdrawiam
Mat72
mlszw - 10-04-2022 - 18:36
Temat postu:
Też jestem zainteresowany.
szmool - 11-04-2022 - 18:48
Temat postu:
Do połowy maja będę częstym gościem. Niestety zamówienia rewersów są ograniczone do 5 teczek akt personalnych i 10 teczek jednostek wojskowych. Proszę na priv o dane osób. Postaram się pomóc, ale pewnie nie wcześniej jak na przełomie kwietnia i maja.
Wg mnie jest możliwość zamówienia kopii lub skanów jeżeli znają Panowie dane personalne i sygnatury.
Jeżeli nie, to mogę jutro sprawdzić. Wykaz osób na stronie zaczyna się od litery F. W archiwum dostępne są od litery A.
Tomasz_Lenczewski - 11-04-2022 - 20:05
Temat postu:
szmool napisał:
Do połowy maja będę częstym gościem. Niestety zamówienia rewersów są ograniczone do 5 teczek akt personalnych i 10 teczek jednostek wojskowych. Proszę na priv o dane osób. Postaram się pomóc, ale pewnie nie wcześniej jak na przełomie kwietnia i maja.
Wg mnie jest możliwość zamówienia kopii lub skanów jeżeli znają Panowie dane personalne i sygnatury.
Jeżeli nie, to mogę jutro sprawdzić. Wykaz osób na stronie zaczyna się od litery F. W archiwum dostępne są od litery A.
A to ograniczenie na teczki personalne to od kiedy? Za każdym razem zamawiam piętnaście różnych teczek personalnych. Raczek piętnaście teczek na jedną wizytę można zamówić
szmool - 11-04-2022 - 20:18
Temat postu:
Ograniczeniem jest 15 teczek aktów personalnych lub 10 teczek jednostek wojskowych i 5 teczek personalnych.
Ja obecnie przeglądam teczki jednostek wojskowych, stąd ograniczenie do 5 teczek personalnych.
Mat72 - 11-04-2022 - 20:46
Temat postu:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam Mat72
Kosciuk_Joanna - 12-04-2022 - 14:42
Temat postu:
Znając numery teczek można drogą mailową zamówić reprodukcje lub skany, na bazie wypełnionego rewersu i formularza wniosku, wszystko jest na stronie. Ja ostano w ciągu 3 dni dostałam odwiedź z informacją zwrotną i określeniem kosztu kopii cyfrowej interesującej mnie teczki. Wszystko przebiega dosyć bezproblemowo i jeżeli potrzebuje się kopię konkretnych akt jednego z przodków, o znanej sygnaturze, a nie prowadzi rozległych kwerend czy badań, nie ma konieczności osobistej wizyty w archiwum.
Pozdrawiam
Joanna
Muraszko_Tamara - 12-04-2022 - 16:34
Temat postu:
szmool napisał:
Do połowy maja będę częstym gościem. Niestety zamówienia rewersów są ograniczone do 5 teczek akt personalnych i 10 teczek jednostek wojskowych. Proszę na priv o dane osób. Postaram się pomóc, ale pewnie nie wcześniej jak na przełomie kwietnia i maja.
Wg mnie jest możliwość zamówienia kopii lub skanów jeżeli znają Panowie dane personalne i sygnatury.
Jeżeli nie, to mogę jutro sprawdzić. Wykaz osób na stronie zaczyna się od litery F. W archiwum dostępne są od litery A.
Pytanie
A czy jest możliwość przeglądania teczek innych osóbi na czym to polega( jakie są zasady).
W-wa Rembertów to moja dzielnica.
Zanim podejmie się to proszę o szczegóły w jaki sposób można złożyć wniosek o wgląd.
Pozdrawiam
Tamara Muraszko
Tomasz_Lenczewski - 12-04-2022 - 17:56
Temat postu:
Składa Pani wniosek rejestracyjny, określa temat i przegląda zamówione teczki. Problemy są z zamówieniem teczek TAP z PRL. Teczki przeglądam juź od 1991 r. Wtedy było gorzej, ale zawsze przeglądałem to, co chciałem. Wtedy wg mnie było łatwiej zamówić TAP nawet żyjących.
Muraszko_Tamara - 13-04-2022 - 09:29
Temat postu:
Tomasz_Lenczewski napisał:
Składa Pani wniosek rejestracyjny, określa temat i przegląda zamówione teczki. Problemy są z zamówieniem teczek TAP z PRL. Teczki przeglądam juź od 1991 r. Wtedy było gorzej, ale zawsze przeglądałem to, co chciałem. Wtedy wg mnie było łatwiej zamówić TAP nawet żyjących.
Czyli idę na ul.Pontonierów(; do jakiego referatu), biorę wniosek i wypisuje numer z fiszek(kart osób) i czekam na termin i szperam.
I tylko tyle.
Pozdrawiam
Tamara
To podejdę jutro lub w piątek
Tomasz_Lenczewski - 13-04-2022 - 12:18
Temat postu:
Niestety wizytę trzeba umówić telefonicznie. Bo miejsca w pracowni są rezerwowane. Fakt lepiej szuka się u nich niż w domu na tablecie. Ja wszystko wysłałem przez internet. Potem ustaliłem termin i złożyłem z wyprzedzeniem tygodniowym fiszki wydrukowane, wypełnione i zeskanowane. To duże ułatwienie. Swoją drogą katalog u nich też przeglądam i zawsze coś nowego znajduję, co mi przeoczyli się w domu. Pozdrawiam
Monika_Piras - 26-04-2022 - 13:21
Temat postu:
Witam, Czy mogłabym prosić o pomoc w poszukiwaniu teczki w CAW? 3 lata temu dostałam odpowiedź z Caw iż znajduje się u nich zeszyt ewidencyjny na nazwisko Jan Strójwąs ur. 15.09.1903 roku. Przeglądam Akta personalne na stronie CAW ale nie znajduje danych dziadka (pewnie szukam nie tu gdzie trzeba). Jest Jan Strójwąs ale urodzony kilka lat wcześniej. Zeszyt znajduje się w Kolekcji akt żołnierzy polskich sił zbrojnych którzy powrócili do kraju. Może ktoś będzie w najbliższym czasie w CAW i mógłby odnależć jego teczkę?
Pozdrawiam
Monika Piras
Tom_mk - 26-04-2022 - 15:14
Temat postu:
Rok urodzenia moze byc nieprawidlowy, wiec nie sugeruje sie Pani tym.
Niektorzy podawali nieprawdziwa date urodzenia zeby uniknac powolania.
Moj pradziadek urodzony w 1902r, podal rok 1897 ale i tak go wzieli.
Tomasz
Monika_Piras - 26-04-2022 - 15:27
Temat postu:
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy ... e/2341758/
znalazłam mojego ale nie ma przypisanej żadnej sygnatury.
Na zaświadczeniu z CAW z 1974 roku jest że wydano na postawie sygn akt z.ew.PSZ na Zachodzie.
czy na tą sygnaturę trzeba się powoływać?
Tom_mk - 26-04-2022 - 16:04
Temat postu:
Napisze Pani do nich i poda ten link, mysle ze pokieruja co zrobic.
Tomasz
Daga_B - 05-05-2022 - 11:59
Temat postu:
Witam,
podepnę się pod temat.
poszukuję osoby, która bywa w CAW do odszukania informacji o moim pradziadku Żołnierzu Legionów. Dla mnie to trochę daleka podróż i pewno na jednym dniu by się nie skończyło.
2 teczki osobowe już pozyskałam z WBH. Interesują mnie wszystkie pozostałe informacje z CAW ( mam 2 numery CAW, które nie są udostępnione on-line), chciałabym ustalić ewentualny przebieg służby mojego pradziadka.
pozdrawiam
Daga
Heropolitanska_Izabela - 23-05-2022 - 12:09
Temat postu:
Na 6 czerwca mam zamówione miejsce w Pracowni Naukowej. Mogę zrobić zdjęcia max. czterech teczek personalnych. Muszę jednak do najbliższego czwartku otrzymać informacje niezbędne do wypełnienia rewersu tj.: dział, nazwę zespołu i sygnaturę akt.
mlszw - 23-05-2022 - 15:51
Temat postu:
@ Heropolitanska_Izabela
Wysłałem widomość na pryw.
Lukaszdziurkiewicz - 14-02-2023 - 14:02
Temat postu:
Witam, mam takie pytanie do znawców CAW. Jak odnaleźć teczkę personalną dziadka? Wiem w jakim okresie dziadek służył i w jakim oddziale. Pisałem już dwa razy do CAW w odpowiedzi napisano, że trzeba samemu przyjechać. Dziadek służył w 2 Pomorskim Samodzielny Zmotoryzowanym Przeciwpancerny Batalionie Miotaczy Ognia. Po tym jak został ranny został przeniesiony do 2 Samodzielny batalion pracy. Nie ukrywam, iż nie jesten znawcą w archiwaliach. I tu jest moje pytanie. Czy jeżeli zamówię dokumenty do przejrzenia w pracowni to uda mi się coś odnaleźć? Boję się, że jako nowicjusz nic nie odszukam. Może ktoś przeglądał dokumenty tych jednostek? Może podpowie jak to wygląda w rzeczywistości?
Sroczyński_Włodzimierz - 14-02-2023 - 14:11
Temat postu:
Warto dopytać o "techniczne" kwestie. Z
https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/2-batali ... 8-19-i8i5/
wynikałoby, że jest to zespół opracowany z inwentarzem. Nie jestem pewny czy całkowicie opracowany, ale skoro zapraszają...
relatywnie nieduży i z inwentarzem (książkowym)
Do ogarnięcia - dla tych celów - podczas jednej wizyty. Moim zdaniem:)
Można liczyć na pomoc na miejscu. Fachowa i naprawdę pomocna obsługa.
Lukaszdziurkiewicz - 14-02-2023 - 14:28
Temat postu:
Muszę jeszcze ich dopytać o szczegóły odnośnie tego czy nowicjusz to ogarnie. Czy kazdy żołnierz posiadał teczke personalną? Jeżeli tak to dlaczego CAW nie udostępnia tego?
Sroczyński_Włodzimierz - 14-02-2023 - 14:35
Temat postu:
Nie każdy.
I dlaczego uważasz, że CAW nie udostępnia?
Lukaszdziurkiewicz - 14-02-2023 - 16:15
Temat postu:
Może to tylko moje odczucie tajemniczego urzędu 😉
Tomasz_Lenczewski - 14-02-2023 - 16:26
Temat postu:
Szukasz informacji o dziadku, ale nie podajesz w jakich latach służył w (Ludowym) Wojsku Polskim. Odnośnie tej jednostki jest opracowany zespół z lat wojny i z jego opisu widać czego się spodziewać. Teczki personalne wojskowych przed wojną niewątpliwie dotyczyły oficerów i podoficerów zawodowych. Trzeba by się rozeznać, jak było z teczkami żołnierzy zawodowych po wojnie. A więc najpierw poznać nieco historii i archiwistyki wojskowej z lat powojennych, a później dopiero formułować wnioski. Jeśli dziadek służył później zawodowo w wojsku to może być zasadne. Archiwum jest niezwykle pomocne. Oczywiście po wprowadzeniu RODO jest trudniej nawet z uzyskaniem danych o sprawach powojennych, ale to nie dotyczy rodzin żołnierzy, więc tym bardziej.
Sroczyński_Włodzimierz - 14-02-2023 - 16:56
Temat postu:
No mogliby więcej inwentarzy opublikować Jeśli nie przepisać to więcej pdfów ze skanami na stronę wstawić.
Ale i użytkownicy się do takiej pracy nie kwapią, wiec może potrzeba zajrzenia przed wizytą nie jest duża, powszechna, odczuwalna.
Tomasz_Lenczewski - 14-02-2023 - 17:06
Temat postu:
Kiedyś było dostępne w formie szufladek Tajne Archiwum Personalne. Obecnie w dobie RODO zniknęło, choć przecież cześć roczników oficerów ludowych dawno juź nie żyje. Pamiętam nawet, jak w prosty sposób 20 kilka lat temu zamawiałem interesujące mnie teczki z tego archiwum. Dzisiaj trzeba spełnić określone warunki. Zdecydowanie wizyta w archiwum przed zamówieniem i skorzystanie z internetowego zasobu katalogowego na miejscu daje więcej moźliwości w postaci uzyskania więcej akt. Oczywiście to trudne do objaśnienia, ale lepiej sie szuka w katalogu pełnym u nich i porównując go ze szanowanym. Inna sprawa, źe w przypadku nazwisk typu podwójnego np. Witołd Alexandrowicz można pominąć jedna z teczek (Witołd nie jest tu imieniem, bo osobnik ma własne). Ale to kwesti, co kto drąży i w jakim celu.
Lukaszdziurkiewicz - 14-02-2023 - 20:48
Temat postu:
Dziadek służył w latach 1944-1945. Nie był zawodowym żołnierzem. Zmobilizowany w okolicach Sum. Ranny w walkach pod Jabłonna( 24.12. 1944) Później przydzielony do 2 Samodzielnego batalionu pracy.
Tomasz_Lenczewski - 14-02-2023 - 20:59
Temat postu:
Ma Pan zatem odpowiedź z grubsza, co może znajdować się w zespole o dziadku
Lakiluk - 14-02-2023 - 22:01
Temat postu:
Lukaszdziurkiewicz napisał:
Dziadek służył w latach 1944-1945. Nie był zawodowym żołnierzem. Zmobilizowany w okolicach Sum. Ranny w walkach pod Jabłonna( 24.12. 1944) Później przydzielony do 2 Samodzielnego batalionu pracy.
A w ogóle użyłeś wyszukiwarki WBH? czy jest karta ewidencyjna poborowego? Bo są tam m.in. żołnierze mobilizowani przy formowaniu 1 Armii WP.
Tomasz_Lenczewski - 14-02-2023 - 22:22
Temat postu:
Sumy w wykazach internetowych być powinny, bo w pracowni w przeglądarce, która zawiera moim zdaniem większość akt, równieź tych nie wyświetlających sie w internecie są ludzie z Sum.
Lukaszdziurkiewicz - 15-02-2023 - 02:41
Temat postu:
Oczywiście sprawdzałem. Nie ma nic o moim dziadku🤷♂️
Sroczyński_Włodzimierz - 15-02-2023 - 11:38
Temat postu:
"...w pracowni w przeglądarce, która zawiera moim zdaniem większość akt, równieź tych nie wyświetlających sie w internecie..."
"Oczywiście sprawdzałem."
na pewno o tym samym sprawdzaniu mowa?
Tomasz_Lenczewski - 15-02-2023 - 12:27
Temat postu:
Często przeglądam różne nazwiska. I słowo „Sumy” czy „Sielce” powtarza się w zespole dotyczącym Wykaz żołnierzy zarejestrowanych w punktach poborowych Sielce, Sumy … To jest również, nie wiem jak pełne w Internecie https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanydetale_wy ... e/1978285/ Wystarczy wpisać jakieś „kresowe” nazwisko np. Szkiłądź.
Lukaszdziurkiewicz - 23-05-2023 - 07:46
Temat postu:
Witam, poszukuję osoby która jest częstym gościem CAW. Chciałbym przejrzeć parę teczek. Niestety osobiście nie jestem w stanie tego zrobić. Czy ktoś pomoże?
staszu - 26-11-2023 - 17:03
Temat postu:
Dzień dobry, również podłączę się do prośby, szukam kogoś kto mógłby przeprowadzić dla mnie kwerendę w CAW (również odpłatnie jeśli cena nie zwali z nóg). Szukam informacji o braciach dziadka niestety internetowa wyszukiwarka CAW nie pomaga a nie mam możliwości pojechać osobiście.
Beata_Wu - 29-11-2023 - 10:26
Temat postu:
Lukaszdziurkiewicz napisał:
Witam, poszukuję osoby która jest częstym gościem CAW. Chciałbym przejrzeć parę teczek. Niestety osobiście nie jestem w stanie tego zrobić. Czy ktoś pomoże?
Będę w CAWie. Proszę podaj/cie, czego szukacie. Postaram się zamówić akta i przesłać zdjęcia. Najlepiej jeśli masz/cie pełną sygnaturę. W ograniczonym zakresie mogę przeprowadzić kwerendę, ale najlepiej skontaktować się bezpośrednio z informatorium i poprosić o wyszukanie w zasobie, jest bezpłatne, a pracownicy kompetentni i życzliwi. Jak już będziesz/będziecie mieć sygn. to zamówię akta. Kontakt do Inf CAW to https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/formular ... 0-04-5jwf/
https://wbh.wp.mil.pl/pl/pages/kwerendy ... 1-15-4lm1/
wkozaczuk - 26-02-2024 - 06:24
Temat postu:
Dzień dobry,
Szukam informacji o sluzbie mojego dziadka w kampanii wrzesniowej 1939 roku. Z tego co pamieta moj Tata i tego co mi sie wydaje, ze wyczytalem w dziadka ksiazeczce wojskowej (niestety zaginela), wynika ze sluzyl w 25 pulku ulanow w Pruzanie (teraz na Bialorusi).
Wyslalem prosbe emailem o wyszukanie informacji do CAW jakies 5 late temu i dostalem informacje ze nic nie znaleziono o dziadku. Wydaje mi sie, ze kluczowa jest jego ksiazeczka wojskowa z informacja o sluzbie w tej jednostce i jego stopniu (chyba kapral), ale niestety nikt w rodzinie nie jest pewien co sie z nia stalo po smierci dziadka 40 lat temu.
Dziadek urodzil sie w 1916 roku wiec wg tego artykulu - http://www.dawnygarnizonpoznan.fora.pl/ ... p,442.html - w wieku 21 lat (1937) mogl zostal powolany i byc moze sluzyl az do 1939.
Czy jest szansa, ze kopia jego ksiazeczki jest gdzies w WKU? Czy moze ktos mi moze poradzic inny sposob na znalezienie informacji o moim dziadku?
Krystyna.waw - 26-02-2024 - 18:01
Temat postu:
Nie podajesz nazwiska ani innych konkretów.
W publikacjach m.in. Jana Błasińskiego nic nie znalazłaś/łeś?
Regulamin wymaga podpisywania każdego postu
wkozaczuk - 02-03-2024 - 18:39
Temat postu:
Przepraszam za złamanie regulaminu.
Mój dziadek nazywał się Włodziemierz Kozaczuk i pochodził z chłopskiej rodziny z malutkiej wsi na Podlasiu jakieś 70-80 km na zachód od Pruzan. Ta mała wieś jest tuż przy granicy z Białorusią. Wg aktu urodzenia dziadek urodził sie w grudniu 1915.
Czy chodzi pani o ta publikację - https://tezeusz.pl/blasinski-jan-25-pul ... n-1142430? Niestety nigdy nie czytałem tej publikacji. Od 25 lat mieszkam w USA i niestety zdalnie nie wiele mogę zrobić. Widzę, że wyszła z druku. Czy może jest gdzieś dostępna w formie elektronicznej? Moj dziadek ponoć był kapralem, wieć się zastanawiam czy w książce jest może lista nazwisk.
Pozdrawiam,
Waldemar Kozaczuk
Krystyna.waw - 02-03-2024 - 20:34
Temat postu:
Szukaj kogoś kto ma tę książkę w tym temacie
25 Pułk Ułanów Wielkopolskich
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewforum-f-63.phtml
Może tu napisz?
http://roztoczanskakonna.pl/historia-pulku/
Kate_M - 15-03-2024 - 19:56
Temat postu:
Mam pytanie techniczne dotyczące wyszukiwarki zasobu CAW.
Wyszukanie po nazwisku w zakładce "Bazy personalne" daje dwa wyniki. Następnie (dla testu) wykasowuję nazwisko a wpisuję do wyszkania sygnaturę odnalezioną w poprzednim kroku, wyszukuje. Idę więc do zakładki "Akta opracowane" wpisuję tę sama sygnaturę i dostaję ponad 111 tysięcy wyników. Dla testu biorę pierwszą z brzegu sygnaturę z tych 111 tysięcy i szukam, też nie szuka. Za każdym razem ta sama ilość wyników. Czy ja coś źle robię czy ta wyszukiwarka nie działa? Czy ktoś może to testował?
Tomasz_Lenczewski - 15-03-2024 - 20:24
Temat postu:
Proszę zatem nie bawić się w ten sposób z wyszukiwarką, bo tak nie działa. Uzyskała Pani sygnaturę to proszę wg niej zamówić. Ewentualnie proszę przejrzeć zeskanowane fiszki dawnej kartoteki obejmującej sprawy personalne z okresu międzywojennego. Wszelkie wątpliwości konsultować z informacją naukową (sygnatury). A będąc w pracowni przejrzeć nazwiska w wyszukiwarce uniwersalnej na komputerze stojącym przed każdym czytelnikiem. Wtedy ogarnie Pani wszystko czyli obydwie bazy wpisane razem do komputera.
mlszw - 26-05-2024 - 22:11
Temat postu: Medal Niepodległości – akta
Czy ktoś wie gdzie mogą być przechowywane akta związane z nadaniem Medalu Niepodległości z roku 1938? W moim konkretnym przypadku chodzi o osobę zamieszkałą w Wilnie.
sobol2222 - 27-05-2024 - 08:02
Temat postu: Medal Niepodległości – akta
Dokumentację nadania Medalu Niepodległości moim krewnym (wojskowym) znalazłem w Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie.
Grzegorz
Tomasz_Lenczewski - 27-05-2024 - 09:57
Temat postu: Medal Niepodległości – akta
Nadania Krzyża i Medalu Niepodległości są zindeksowane na nazwiska od litery A-E w bazach personalnych wyszukiwarki. Pozostałe w skanach kartoteki. Trzeba pamiętać o nadaniach datowanych i umieszczanych w Monitorze Polskim (podstawą zamówienia będzie data Zarządzenia Prezydenta RP z zaznaczeniem Akan lub MN) oraz o wnioskach odrzuconych przez Komisję Krzyża i Medalu Niepodległości, gdzie podstawą zamówienia będzie Odrzuc. z datą. Wreszcie są tzw. Akta Komitetu Krzyźa i Medalu Niepodległości KKiMN ze stara dwuczęściową sygnaturą zawierające zwykle pisma formalne, zapytania, odwołanie lub dowody. Czasem jest tylko taka teczka, bo petent zrezygnował z dalszych starań. Zasadniczo zachowały się wszystkie teczki. Jednak kilka procent brakuje. Trzeba uważnie zamawiać zwłaszcza osoby o podwójnych nazwiskach, sprawdzać pod takim i takim członem lub przypisowi wymiennej np. „y” - „j”. Wszyscy odznaczeni powinni być ogłoszeni w Monitorze Polskim, chociaż zdarzyło mi się, że taką sprawę utajniono. Na starych fiszkach są czasem uwagi, których nie znajdziemy we wnioskach.
niepco - 27-05-2024 - 12:50
Temat postu: Medal Niepodległości – akta
Do wniosków o nadanie medalu dołączano życiorys i fotografie. Mnie udało się zdobyć dwa zdjęcia moich krewnych. W jednej teczce zdjęć niestety nie było...
Tomasz_Lenczewski - 27-05-2024 - 12:59
Temat postu: Medal Niepodległości – akta
Nie zawsze w teczce są zdjęcia. W tych oczywiście z nadaniem, bo w odrzuconych brak. Po przyznaniu dosyłano zdjęcia i opłatę za wystawienie legitymacji.
mlszw - 27-05-2024 - 20:08
Temat postu:
OK. Ja mam skany fiszki i nawet nie pamiętam, gdzie w necie je znalazłem. Mam także ogłoszenie w Monitorze Polskim. Co mam dalej zrobić?
Tomasz_Lenczewski - 27-05-2024 - 21:12
Temat postu:
Trzeba wypełnić rewers, ale najpierw zgłoszenie użytkownika zasobu archiwalnego, o ile chce Pan osobiście przejrzeć akta. Chyba, że zamówić skan teczki. Wszystko jest na stronie WBH lub proszę zadzwonić do pracowni. Tam jest wyjątkowo miła obsługa.
maxwolf1910 - 17-11-2024 - 12:19
Temat postu:
Witam
Poszukuję osoby która jest częstym gościem CAW.
Ponieważ chciałbym poprosić o pomoc w uzyskaniu 2 dokumentów
1) Wyciąg kwalifikacyjny absolwenta Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii
2) Świadectwo ukończenia SPRK Grudziądz
Centrum Wyszkolenia Kawalerii, sygn. I.340.40
dla
plutonowy podchorąży rezerwy Jan Długoszowski ur. 2.10.1903 r. Lipnica Wielka p nowosądecki
lokata 140/201
IV rocznik 1929–1930 (rok szkolny)
w załączniku wysyłam taki wyciąg ale z lokaty 113 z tego rocznika (a wiec przypuszczam że zachował się dokumenty z całego rocznika)
https://ibb.co/GVC5FnC
https://ibb.co/5KcgR3Y
Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Mariusz
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by
PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits