Genealodzy.PL Genealogia

Tematy przesunięte - Szukam info o osobach wyznania prawosławnego...

IwonaSzŁM85 - 05-02-2019 - 09:25
Temat postu: Szukam info o osobach wyznania prawosławnego...
Witam, szukam osób wyznania prawosłąwnego. Czy są jakieś inne wyszukiwarki lub linki...?
Pozdrawiam
Arek_Bereza - 05-02-2019 - 09:35
Temat postu: Szukam info o osobach wyznania prawosławnego...
Konkretniej - jaka parafia, miejscowość, jaki okres, ewentualnie dane osoby, którą szukasz?
Na Twoje pytanie można odpowiedzieć TAK - i tyle Smile
IwonaSzŁM85 - 05-02-2019 - 09:56
Temat postu: Szukam info o osobach wyznania prawosławnego...
byc moze Drohiczyn (nie wiem czy tam sie urodził czy przybył ze wschodu..) ok 1850. Łopaczyński Dymitr
Arek_Bereza - 05-02-2019 - 10:10
Temat postu: Szukam info o osobach wyznania prawosławnego...
https://szukajwarchiwach.pl/4/539/0/?q= ... bJednostki
tu Drohiczyn prawosławny
A może jednak gdzieś umarł, z kimś się ożenił ?
IwonaSzŁM85 - 05-02-2019 - 12:58
Temat postu:
Dziękuję! Własnie tego nie wiem, gdzie się urodził, umarł...
chinska - 05-02-2019 - 14:15
Temat postu:
Lubgens przy każdej parafii prawosławnej ma opcję -nazwiska występujące w tej parafii-. Wystarczy zajrzeć do poszczególnych parafii, by trafić na szukaną osobę. Praca dość żmudna, ale efektywna. Życzę owocnego szukania. Majka
jamiolkowski_jerzy - 05-02-2019 - 20:07
Temat postu:
Sugerowałem w innym wątku prawosławne wyznanie Dymitra ale odradzam zaczęcie poszukiwań od niego. Szukanie w kilkudziesięciu parafiach prawosławnych nie wydaje mi się pomysłem szczęśliwym, Trzeba to zracjonalizować , najpierw próbować ograniczyć pole poszukiwań. Czy wiadomo kiedy w jakich latach zmarł Dymitr (skąd ten szacunkowy rok urodzin ok 1850) jeśli to wiadomo to już jest jakiś punkt zaczepienia. Wtedy o ten zgon odpytać warto wszystkie USC gmin powiatów hajnowskiego , siemiatyckiego i może bielskiego. Jest ich zdecydowanie mniej niż parafii. Na lewa stronę Bugu lubgens jeszcze bym nie wkraczał .
Jeśli nie ma – czego niestety się domyślam -choćby przybliżonej daty zgonu Dymitra to szukanie zaczyna przypominać grę losowa . Żadne USC raczej nie będzie zajmować się przeszukiwaniem kilkunastu lat . Na dodatek mógł umrzeć gdziekolwiek, daleko od Podlasia.
Sensowniejsze jest poszukiwanie miejsca urodzenia jego syna Grzegorza. W innym wątku napisała Pani ze jest to rok 1907.Domyslam się ze nie na podstawie metryki urodzenia ( bo wtedy wszystko stałoby się proste) ale na podstawie szacunku z dokumentu ślubu. Podstawowe pytanie - Czy można obejrzeć ten dokument? Być może sa tam przesłanki pozwalające na lokalizację rodziców. Praktycy zwykle widza więcej.
No i przede wszystkim odpytać!!! albo w parafii w Boćkach a raczej w Archiwum Diecezjalnym w Drohiczynie o załączniki do tego ślubu (alegaty , metryki chrztów obu młodych, w ich zastępstwie jakieś żaświadczenia) Bez nich kościelnego ślubu nie mogło być .
Jeśli zlokalizuje się chrzest Grzegorza to wtedy będzie można przystąpić do poszukiwania rodziców.
I bodaj najważniejsze . Przepytać najstarszych w rodzinie. Grzegorz to pokolenie nieco starsze od moich rodziców a nieco młodsze od moich dziadków. Mam nieco ponad 70 lat a genealogie dziadków robiłem z opowiadań starszych .Byłem od razu w wieku XIX. Czy nie ma wśród bliskich 70, 80 latków którzy Pani tę genealogie po prostu opowiedzą . Mnie wystarczyło na podstawie tych opowiadań tylko pozbierać metryki.
Powodzenia
IwonaSzŁM85 - 14-02-2019 - 15:30
Temat postu:
Witam Panie Jerzy,

Na poszukiwania w rodzinie nie ma szans, już nikt nie żyje kto mógłby podzielić się wiedzą. Niestety starsze pokolenie mało opowiadało o sobie i swojej rodzinie.
Oto co udało mi się ustalić:
- Na podstawie starego aktu małżeństwa Grzegorza i Antoniny Łopaczyńskiej z 1929 roku(dokumenty z kośćioła i urzędu) wiem że Grzegorz urodzil się w 1907. W dniu ślubu miał 22 lata
- niedawno udało mi się odnaleźć grób Grzegorza w Kórniku (niedaleko Poznania)
- na dniach dowiedziałąm się, kiedy i gdzie zmarła moja prapra babcia żona Dymitra. Zmarła w Knorydach 1937 roku, pochowana w Boćkach. W tym czasie Dymitr miał 78 lat. I na tym koniec, nie wiem gdzie żył po śmierci żony, kiedy i gdzie zmarł. Dzwoniłam do urzedu w Bielsku Podlaskim, Siemiatycz, Bociek oraz Milejczyc. Nie ma żadnych informacji o Dymitrze. Nie wiem gdzie jeszcze dzwonić: Kleszczele, Hajnówka, a może zupełnie inne województwo. Może jest jakieś inne rozwiązanie, którego ja nie widzę, bo jestem zaplątana w tych poszukiwaniach....
Pozdrawiam Iwona
sbasiacz - 14-02-2019 - 16:15
Temat postu:
Pewnie mieli dzieci?
Najczęściej po śmierci współmałżonka, dzieci zabierały do siebie owdowiałą stronę i tam przy dzieciach zmarł.
pozdrawiam
Basia S
jamiolkowski_jerzy - 14-02-2019 - 16:24
Temat postu:
Borys chyba trafiony a mam nadzieje niedługo „zatopiony”. Knorydy to zdaje się jest to czego Pani szuka , wies (a nawet wsie) wyznaniowo mieszane prawosławno katolickie. Przynależne „od zawsze” do parafii prawosławnej i katolickiej (oczywiście to różne parafie) w Bockach. Była kiedyś tam kaplica prawosławna z cmentarzem . Od 2017 jest znowu odbudowana ,podlega oczywiście parafii prawosławnej w Boćkach.
Tu trochę do poczytania o historii Knoryd
http://www.bielskpodlaski.pl/asp/pl_sta ... ja=artykul
Spróbuje pomóc .Min postaram się wpaść do AP w Białymstoku. Pomocne mogą być dokumenty parcelacyjne, to pasujące dla Dymitra czasy.
Pani radzę skontaktować się z parafią prawosławna w Bockach. Sugeruje odpytać o namiary na najstarszych mieszkańców . Z mojej praktyki ten sposób jest bardzo efektywny, Starzy ludzie dużo wiedza często więcej niż niż internet.
Warto także skontaktować się także z Podlaskim Towarzystwem Genealogicznym . W nim większość członków to genealodzy prawosławni. Ja już co prawda jestem wyobcowany z wszelakich „młodzieżowych” społeczności genealogicznych ale spróbuje zasięgnąć języka wśród starych znajomych. Może to jednak trochę potrwać.
Pozdrawiam
IwonaSzŁM85 - 14-02-2019 - 19:04
Temat postu:
Dziękuję za wskazówki i pomoc!!!
Mam wrażenine że niewiele brakuje do odnalezienia Dymitra....żeby tylko człowiek więcej wiedział.
Z parafią prawosławną w Boćkach kontaktowałam się. Batiuszka powiedział, że nie ma nikogo w dokumentach o takim nazwisku, ale zadzwonię jescze raz i zapytam czy skontaktowałby mnie z kimś starszym (jak Pan pisał).
Spróbuję też z Podlaskim Towarzystwem Genealogicznym.

Pozdrawiam serdecznie.
jamiolkowski_jerzy - 15-02-2019 - 06:06
Temat postu:
Nie mozna ograniczyć się do poszukiwań w parafii prawosławnej. Dymitr po 1905 roku mógł zmienic wyznanie na katolickie. Kontakt z parafia w Bockach wskazany. Pytać nalezy m.in. o ksiegę nawróconych . Choć najpewniej może ona być w Archiwum w Drohiczynie
IwonaSzŁM85 - 15-02-2019 - 08:19
Temat postu:
W Archiwum w Drohiczynie już pytałam czy jest tam wzmianaka o Dymitrze. Pani mi przeszukała dokumenty, nawet te z księgą nawróconych (sama zasugerowała). Nic nie znalazła, choć mówiła że jest kilka dokumentów , które są napisane cyrylicą i ciężko rozczytać. Sprobuję popytać w Boćkach....
jamiolkowski_jerzy - 18-02-2019 - 13:43
Temat postu:
W białostockim AP przejrzałem dokumenty dotyczące parcelacji i komasacjo Knoryd. Wśród blisko 100 nazwisk obdzielanych nadziałami ziemi nie ma nazwiska Łopaczyński ani podobnego. Pierwsze dokumenty pochodzą z roku 1926 . Wynik tej kwerendy uprawdopodabnia hipotezę, że Łopaczyńscy juz (jeśli w ogóle) nie mieszkali w Knorydach.
Przy okazji pytanie które zdaje się być kluczowe dla kwerendy - czy istnieją księgi metrykalne parafii prawosławnej w Boćkach z lat circa 1860 – 1930?
IwonaSzŁM85 - 18-02-2019 - 21:49
Temat postu:
Naprawdę? Nie mieszkali? To ja już czegoś nie rozumiem. W USC w Boćkach Pani poinformowała mnie że Łopaczyńska Maria (żona Dymitra) zmarła w Knorydach 26 września 1937r i została pochowana w Boćkach (więc chyba tam mieszkali...)
Za podpowiedzią Pana skontaktowałam się z dwiema starszymi osobami (mieszkańcami Knoryd) i podpytałam o Łopaczyńskich. Powiedzieli że takiego nazwiska nie kojarzą, ale byli Łopacińscy, którzy mieszkali w majątku Knorydy i po wojnie podobno wyjechali do Bielska. Nazwisko mogło być zmiękczone albo to zupełnie inna rodzina Niestety nie pmiętają imion, żeby móc zweryfikować rodziny.
Jeśli chodzi o księgi metrykalne parafii prawosławnej z okresu 1860-1930 to nie wiem, ale zapytam batiuszkę.
Panie Jerzy dziękuję za sprawdzenie w AP!!!
jamiolkowski_jerzy - 18-02-2019 - 22:44
Temat postu:
Pani Iwono to nie tak. Spróbuję doprecyzować. Dokumenty komasacyjno parcelacyjne wymieniają jedynie osoby które otrzymały nadziały ziemi. Mogło być tak że Łopacińscy (bo sadze ze takim współcześnie stało się ich nazwisko, co sugerowałem w poprzednim wątku) o ziemię się po prostu nie ubiegali. Jakąs przesłanka może być wspomnienie starych mieszkańców (o czym Pani pisze) że Łopacińscy mieszkali w majątku (tych w Knorydach i okolicy było kilka). a to może oznaczać służbę w majątku (ilość potencjalnych w nim funkcji może być duża) bez posiadania własnej ziemi.
Na marginesie nie wierzę aby wspomniani nie byli Pani rodziną . W tej samej wiosce dwie różne rodziny o tak podobnych nazwiskach ? To niepodobne. Moim zdaniem mogło być tak że jednych zapisano Łopacińscy a innych Łopaczyński. I w miarę umacniania urzędowej dyscypliny tak już zostało. Poprawianie nazwiska na prawidłowe (tylko które prawidłowe?)stało się zabiegiem skomplikowanym. Ale to już detale.Sama weryfikacja już powojennej rzeczywistości w Bielsku powinno być teoretycznie proste . Teoretycznie bo niestety na przeszkodzie staną ustawy o ochronie danych i inne paskudztwa w rodzaju RODO.
Ale oczywiście przesądzające dla udokumentowania Dymitra mogą być jedynie metryk sprzed I wojny. O ile(oby!) sa w Polsce.
IwonaSzŁM85 - 19-02-2019 - 08:58
Temat postu:
Już teraz rozumiem. Z tym nazwiskiem to podejrzewam, że raczej było zmienione i ciężko teraz mi będzie szukać dalej....
Dowiem się o te metryki w parafii prawosłwanej.
Dziękuję za wyjaśnienie sprawy!

Pozdrawiam Iwona
IwonaSzŁM85 - 24-02-2019 - 13:58
Temat postu:
Wysłałm do AP w Białymstoku prośbę o sprawdzenie aktu małżeństwa Dymitra i Marii za ok 1894-97(pierwsze dziecko urodziło się w 1897r). Może coś się znajdzie i tam będą zawarte informacje nt Dymitra.
Do parafii prawosławnej w Boćkach na razie nie mogę się dodzwonić.

Pozdrawiam
jamiolkowski_jerzy - 24-02-2019 - 16:50
Temat postu:
Ta nowa data (urodziny w 1897) zasadniczo poszerza możliwości szukania. Parafie tak prawosławna jak katolicka sa w internecie Szukaj w archiwach
https://szukajwarchiwach.pl/4?filtr=bo% ... #tabZasoby
czy wiadomo gdzie jakiego wyznania były te urodziny w 1897. O tyle to istotne że brakuje rocznych sumariuszy stąd trzeba przegladac akt po akcie. No i śluby rzymsko katolickie nie obejmuja całego okresu 1894- 1897. Może trzeba będzie spróbowac samemu, znajac bowiem realia w AP mogą odmówiż kwerendy albo policzą drogo.
IwonaSzŁM85 - 27-02-2019 - 14:42
Temat postu:
Znalazłąm Łopaczyńską Zofię. Nie zgadza mi się rok urodzenia (być może to inna osoba). Co oznacza 39/50?

https://szukajwarchiwach.pl/4/939/0/-/2 ... x4j6UahWQw

Pozdrawiam Iwona
sbasiacz - 27-02-2019 - 15:34
Temat postu:
link prowadzi do wielu plików, trudno zadałam sobie trud i sprawdziłam: akt nr.39/1896 (plik 132.jpg) to nie jest chrzest Zofii tylko Kazimiery Piotrowskiej, więc jeśli znamy rok to szukajmy akt po akcie, bo w spisach jest jakiś błąd.
pozdrawiam
Baśka S
jamiolkowski_jerzy - 27-02-2019 - 18:38
Temat postu:
Dziwne Ta numeracja jest jakby z innej księgi. Spis w języku polskim zdaje się to potwierdzać, wskazywać ze został sporządzony dodatkowo . Nie wykluczałbym istnienia innej księgi (niestety nie zeskanowanej). Tak jakby ta księga była sporządzona po latach. Czemu? To mi wygląda na dodatkowy spis na podstawie księgi nawróconych. Ten trop należy sprawdzić w AD w Drohiczynie. Koncepcja chrztów w Boćkach w kościele (matka zaniosła do chrztu w tajemnicy?) a nie cerkwi moim zdaniem jest nierealna.
W spisach nie ma nazwiska Łopaczyński, poza tym jednym przypadkiem Zofii. To by potwierdzało hipotezę że Łopaczyńscy byli wtedy prawosławni.
IwonaSzŁM85 - 27-02-2019 - 22:01
Temat postu:
Pani Basiu, Panie Jerzy dziękuję za pomoc.
Spróbuję dowiedzieć się czegoś w Drohiczynie.
Pozdrawiam Iwona
IwonaSzŁM85 - 26-03-2019 - 15:30
Temat postu:
Witam, ponownie. Dostałam odp z Archiwum w Białymstoku, że nie zanleźli aktu małżeństwa (wyznania prawosławnego i rzymskokatolickiego ) Marii i Dymitra Łopaczyńskich za rok 1895 (pierwsze ich dziecko urodziło się w 1897 dlatego dałam taką przypuszczalną datę ślubu). Oczywiście mogłabym wysyłać kolejne zapytanie z inna datą (rok do tyłu lub do przodu) ale to wiąże się z kolejnym miesiącem oczekiwań. Kontaktowałam się z AD w Drohiczynie, ale też nic na razie nie mają...
Co jeszcze mogę zrobić, gdzie szukać abym ruszyła z tą sprawą do przodu...?
Pozdrawiam Iwona
jamiolkowski_jerzy - 26-03-2019 - 16:50
Temat postu:
Odpowiedź AP niczego nie wnosi,. Przeze mnie spodziewana. Kluczem jest rozszyfrowanie owego zapisu aktu urodzin Zofii. Ja postawiłem hipotezę ze może to być wpis do księgi konwersji. Z tm że mogła to być jakaś inna Zofia nie córka Dymitra i Maria. Klucz do rozwiązania tego problemu jest moim zdaniem w AD w Drohiczynie. Trzeba naciskac. może tam pojechać . Ładne miasto w letnie wakacje.
Inne metody szukania to błądzenie. Dymitr i Maria mogli urodzić sie wszędzie. najogólniej miedzy Drohiczynem a Bielskiem Gdziekolwiek w tamtych stronach mogli zawrzeć ślub. . Gdzie zyli nie wiadomo. Traczejdopiero na koniec zycia pojawili się w Knorydach. Przepytywani przez Pania to potwierdzaja „pracowali w majątku” rzekomo wyprowadzili się do Bielska Podlaskiego. Oczywiście w ówczesnych realiach zapis nazwiska Łopaczyński czy Łopaciński to żaden problem , mogło być pisane zamiennie.
A co jest pewne.?! Z Pani informacji wynika że Akt ślubu syna Grzegorza. Czy można go zobaczyć , kluczowe pytanie czy jest tam zapisane gdzie urodził się Grzegorz? Na marginesie -gdyby wspomniana wyżej Zofia miała być jego siostra to przez dziesięć lat różnicy innych dzieci powinno być sporo wiecej. Z dotychczasowych przesłanek raczej nie rodziły się w Parafii Bocki, tak katolickiej jak i prawosławnej
Kolejny dokument to zgon Marii w 1937. To samo czy można go obejrzeć?. Co zapisano ile miała lat, czy jest zapisane gdzie się urodziła, imiona rodziców? Czy zmarła jako wdowa czy pozostawiła Dymitra wdowcem? Jeśli to drugie to w jego wieku najpewniej poszedł dozywać do któregoś z dzieci. Pytanie gdzie . Może Bielsk Podlaski. Tam przecięz mieli się przenieść Łopacińscy z Knoryd.
Bez jakiegoś mocnego lokalizacyjnego zaczepienia będziemy się kręcić wokół co raz to nowych hipotez.
IwonaSzŁM85 - 26-03-2019 - 17:21
Temat postu:
może to głupie pytanie ale jak wstawić tu załącznik ? nie umiem tutaj tego zrobić...
jamiolkowski_jerzy - 26-03-2019 - 17:39
Temat postu:
Niestety tez się na tym nie znam. Gdyby nie objawił się ktoś co potrafi to proszę napisać na mojego priva. Podam zwrotnie mojego prywatnego meila i Pani na niego prześle skany. .
Aha pogooglowałem . W Bielsku mieszkaję Łopacińscy.
Officinalis_Paeonia - 26-03-2019 - 20:32
Temat postu:
Parafia Malesze, rok 1888, akt pierwszy na skanie Smile
https://szukajwarchiwach.pl/4/1436/0/-/1/skan/full/rDvLbCSS6adTiTsTCzyJvg
Pozdrawiam.
IwonaSzŁM85 - 26-03-2019 - 21:31
Temat postu:
Wow, jak Pani to znalałza?
Dziękuję!!!
Jestem przeszczęśliwa, że cokolwiek jest z dokumentów nt Dymitra Łopaczyńskiego...!!!
Zaraz poproszę o przetłumaczenie, bo szczerze nie potrafię odszyfrować większości wyrazów...(ale jestem ciekawa co tam jest zawarte...)

Pozdrawiam serdecznie Iwona
elgra - 27-03-2019 - 04:18
Temat postu:
IwonaSzŁM85 napisał:
może to głupie pytanie ale jak wstawić tu załącznik ? nie umiem tutaj tego zrobić...


Jeśli dokument znajduje się w internecie np. w szukajwarchiwach
to należy skopiować link który pokaże się tu https://naforum.zapodaj.net/870cb8f3b152.jpg.html i wkleić go na forum.

oraz
[Wejdź na Forum] -> Problemy techniczne -> Jak pokazać dokument (zdjęcie, skan) na forum?
jamiolkowski_jerzy - 27-03-2019 - 07:35
Temat postu:
.Gratuluję szczęścia w postaci znalezienia tak informacji jak i informatorki. Bez niej przeszukiwanie kilkudziesięciu parafii prawosławnych (a nie ze wszystkich ocalały ksiegi) byłoby syzyfowa praca. Kontakt z Elza z praktycznych względów może być efektywniejsze niż ze mną. Jej pierwszy wpis na tym forum może świadczyć że zainteresowanie Maleszami nie jest przypadkowe Taki kontakt i wiedza mogą być przydatne gdyby chciało sie budować dalszy wywód.
Wygląda na to że Łopacze (i pewnie tak będą pisania kolejni przodkowie) i Gonsowscy w Maleszach mogli siedzieć od dawna . To wieś państwowa, niegdyś królewska, w pradziejach (XVI wiek) ponoć bojarska . Wklejam link o jej historii
http://www.wyszki.pl/o-gminie/historia- ... lesze.html
I drugi link o zmiennej historii parafii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_% ... _Maleszach
Oczywiście warto przejrzeć w Szwa całość zasobu
https://szukajwarchiwach.pl/search?q=ma ... PEro%3Apra
Być może tam znajdzie się wielu innych przodków bo zdaje się Knorydy to sporo późniejsze lata w życiu tej pary.
Na priva podałem swój prywatny email.
IwonaSzŁM85 - 27-03-2019 - 22:49
Temat postu:
Zgadzam się Panie Jerzy, faktycznie mam szczęście!
Dziękuję za linki, właśnie jestem w trakcie ich analizowania. Może coś więcej uda się odnaleźć.

Pozdrawiam serdecznie
Iwona
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits