Genealodzy.PL Genealogia

Szlachta, herbarze - Rzeczyccy h. Janina

Piotr_Pizoń - 25-01-2019 - 18:39
Temat postu: Rzeczyccy h. Janina
Witam

Mam prośbę do osób bardziej zorientowanych w temacie niż ja.

Znalazłem w dokumencie legitymacji szlacheckich II Rady Stanu K.P. w którym jest informacja akcie z 1626 r. obejmującego działy pomiędzy dziećmi Andrzeja Rzeczyckiego (instygator królewski, podkomorzy lubelski): Jerzym, Markiem, Mikołajem i Stanisławem.
Na tej podstawie dowodzili szlachectwa przodkowie Andrzeja.
Czy jest szansa, że ten dokument (albo jego kopię, odpis) można gdzieś znaleźć?
Może w Księgach grodzkich Lubelskich (działy dotyczyły mająków w woj. lubelskim)?

Czy mogliby Państwo podpowiedzieć gdzie szukać dodatkowych informacji o Rzeczyckich? Np. w jakich innych Hebarzach (Niesieckiego i Uruskiego już sprawdziłem) albo innych publikacjach, czy dokumentach.

Za wszelkie sugestie jestem bardzo wdzięczny.

linki do dokumentó:

http://agadd.home.net.pl/metrykalia/185 ... 5_0041.htm - nr 11

http://agadd.home.net.pl/metrykalia/185 ... 9_0053.htm - nr 5

Pozdrawiam Piotr.
Tomasz_Lenczewski - 25-01-2019 - 21:17
Temat postu: Rzeczyccy h. Janina
Trzeba zacząć poszukiwania od zapoznania się z katalogiem archiwaliów w AP w Lublinie (np. https://szukajwarchiwach.pl/35/14/0/-#tabZespol). Jeżeli do akt nie ma regestrów to poszukiwanie może być naprawdę żmudne. Z takiego dokumentu - z jego istnienia bądź nieistnienia niewiele wynika. Otóż legitymujący powołali się na ten dokument. Ważniejsza byłaby odpowiedź czy byli rzeczywiście potomkami któreś z osób wymienionych w akcie. Akta Heroldii Królestwa Polskiego były bowiem bardzo zakłamane. Nie chodziło tyle o jawne fałszerstwa (metryk, dokumentów itp.), ale o podszywanie się osób szlacheckiego pochodzenia pod nie swoich antenatów wskutek braku autentycznych dokumentów przodków. Wszak nie chodziło o przedstawienie rzetelnej genealogii, ale tak ustawienie dokumentów, aby spełniały wymogi prawa o szlachectwie. Za jakiś czas kiedy w Polsce znajdą się kopie dokumentów głównego pośrednika tych poszukiwań genealogicznych dla potrzeb Heroldii (Józef Kaczanowski i jego Biuro Informacyjne - vide PSB) będzie można przybliżyć skalę fałszerstw, a Pan może będzie mógł znaleźć i dokumenty jego petentów Rzeczyckich, jeśli byli jego klientami, a nie kogoś innego działającego na rynku (Kaczanowski działał najszerzej i miał filie w różnych miastach). Pozdrawiam TL P.S. Po prostu ciekawe byłyby dokumenty pomiędzy tym aktem z 1626 a legitymującymi się Rzeczyckimi.
Piotr_Pizoń - 25-01-2019 - 23:00
Temat postu: Rzeczyccy h. Janina
Z Herbarzy winika, że byli przodkami syna Andrzeja - Jerzego. Ale wiem, że nie zawsze to co w Herbarzu zgadza się z rzeczywistością. Mam tak np. z Suchodolskimi h. Janina u Dunczewskiego.

Dla mnie ten dokument jest o tyle istotny, że w końcu udałoby mi się ustalić podział majątku i któremu z braci przypadły poszczególne części.

Jutro sprawdzę co mam dokładnie z dokumentów o Rzeczyckich i w notatkach.
Jest też na polona.pl - udowodnienie szlachectwa przez Edwarda Fredrę (jego matka to Rzeczycka). Niestety nie siega aż tak daleko - czyli do Andrzeja podkomorzego lubelskiego ale i tak jest sporo informacji, potwierdza trochę informacji z herbarzy. Zastanawia mnie też w którym okresie Rzeczyccy zmienili wyznanie z kalwinizmu na katolicyzm - tzn. czy zrobił to syn Andrzej Jerzy, czy może dpiero jego dzieci:

https://polona.pl/item/dokumenty-z-lat- ... Dg/0/#item

https://polona.pl/item/dokumenty-z-lat- ... c/0/#index


Dziwne, że Rzeczyckich nie ma na familysearch w dowodach szlachectwa, ale może ich majątków nie objął zabór austriacki.


Piotr
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits